In Letland, Lithanen en Estland is het laatste schimmetje vrijheid verdwenen. Samenwerking gemeenten. De Tweede Kamer over Buitenlandse Zaken. Tragische politieke geschiedenis. Sowjet bloedschuld I Laars van Moskou volgde j j op die van Berlijn. De „Willem Rnys" heeft een nieuwe schroef. Een motie voor vrijheid van godsdienst. Instelling van een streekschap Uit een Indische hrief. Troostende werkelijkheid". Donderdag 3 Februari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 TERREUR OVER BALTENLAND. De Baltische landen vormden de eerste gebieden in Oost- Europa, die door de Russen tot proefstation werden gemaakt van consequente sovjettisering. Hoe radicaal dit proces in de jaren die ons scheiden van een Europa waarin nog vrije en gelukkige Balten leefden, in zijn werk is gegaan, wordt ons duidelijk uit de waarlijk verbijsterende onthullingen, die Albert Kalme, een journalist uit Letland in een aantal publicaties over de toe standen in de Baltische landen heeft gedaan. Vanaf 1940, 't jaar waarin in de Baltische landen reeds de schemering van de vrij heid was ingetreden, terwijl Europa zijn oorlog nog voor de boeg had, heeft Kalme onvermoeid documenten verzameld, ten be wijze van de door de Sovjets in Estland, Letland en Lithauen uitgeoefende terreur. Hij werd ter dood veroordeeld, maar slaag de er in in een vissersboot naar Zweden te ontsnappen. Hier publiceerde hij zijn ontstellend boek: „De Sovjet-bloedschuld in de Baltische landen". Een aantal fotocopieën van enz. Onverschillig of van aldus veelzeggende documenten zijn in dit boek, waarvan binnen kort een vertaling in Amerika zal verschijnen, opgenomen. Wij zijn, aldus de „Nieuwe Eeuw", in de gelegenheid reeds thans uit de Zweedse uitgave („Sovjets Blodsdod i. Baltikum") bijzon derheden te publiceren, die een schril licht werpen op de on menselijke omstandigheden, waaronder de hedendaagse Balt moet leven. De tragische politie ke geschiedenis van de drie Bal- tische landen: Letland, Estland en Lithauen is in het kort de volgende: De Balten vochten in de eerste wereldoorlog tegen Duitsland en later tegen Sovjet- Rusland. Nadat zij hun onafhan kelijkheid hadden ^herwonnen, zich hadden aangesloten bij de Volkenbond en door alle mo gendheden waren erkend, kwam in Juni 1940 de fatale dag, waar op Molotof de kleine randstaten aan de Oostzee betichtte van aanvalsplannen tegen Sovjet- Rusland. De Rode legers baan den zich daarop moordend en plunderend een weg door de behandelde slachtoffers een be kentenis wordt verkregen of niet, het einde is altijd de dood. Net van verklikkersapparaten. Over geheel Letland hebben de Sovjetspiqnnen een dicht net van verklikkingsapparaten en „afluisteraars" gevestigd. Nie mand weet, of de man of de vrouw die meereist in trein of bus niet een spion is van de M.V.D. Voortdurend worden val len opgesteld, waarvan zelfs zeer waakzame personen het slacht offer worden. Albert Kalme ver telt hoe een vriend, tijdens een openluchtvergadering, hoorde dat een vrouw de sovjet-leiders van Letland met opmerkingen langs haar neus aan het critise- ren was. Zij richtte zich ook tot de vriend, waarbij zij zelfs zo Baltische landen naar de Oost- ;ver ging om Stalin persoonlijk Over weinig gebieden wordt in de wereldpers zo drukkend stilzwijgen bewaard, als over do Baltische landen. Recht streeks contact met Lithauen, Estland en Letland is nog al leen mogelijk langs zeer gehei me en gevaarlijke wegen. En nu en dan verneemt men van Bal ten, die als „displaced persons" in Duitsland vertoeven bijzon derheden, waaruit men enigs zins een voorstelling kan vor men van de dramatische en on draaglijke terreur, waaronder hun achtergebleven familiele den gebifkt gaan. Albert Kalme, een journalist uit Letland, vertelt er over in zijn boek „Sowjet bloedschuld in Baltische landen". niets werd ontzien. Zelfs wonin gen boven een bepaalde grootte werden in beslag genomen. Met de collectivisatie van dc- bodem is men aanvankelijk voorzichtig j te werk gegaan. De boeren van j h.et Baltenland zijn zeer gehecht aan hun bodem, en van nabij kennen zij het lot van de millioe- jnen Russische boeren, die onder I eenzelfde vorm van collectivisa tie ten onder zijn gegaan. Men begon met het verspreiden van het gerucht, dat zij die van me ning waren, dat weldra het kol chozesysteem in de Baltische landen zou worden ingevoerd, beschouwd moesten worden als de vijanden van de staat. Te zelfdertijd echter werden de eerste voorbereidingen getroffen tot het ten uitvoer brengen van de algehele collectivisatie. Deportatie. Behalve het confiskercn van de productiemiddelen hebben de Sovjets voor geheel Letland een streng program van deportatie uitgevoerd. Ontelbare -Letten werken thans in Russische mij nen. Voor zeer zware lichame lijke arbeid in een zaagmolen wordt per dag tien tot twaalf roebel betaald, en daarvan gaat nog het derde deel af voor de staat. Dit peil van betaling be tekent verpaupering, want de aanschaffing van een paar schoe nen alleen reeds kost 500 roe- 1 bels. De eerste grote deportatie van zouden afleggen of anders spion nen van de M.V.D. moesten wor den. Alle priesters zonder uit zondering gaven de voorkeur aan het martelaarschap. Ook het onderwijs is volkomen T1... gesovjetiseerd in de Baltische slavenarbeiders uit de Batische staten. Onder de ontelbare leer- staten begon in de nacht van de bworthrAM «trrtn J AV. - krachten, die werden gearres teerd wegens „politieke onbe 14e Juni 1941. Dagen aan een stuk werden duizenden Letten in trouwbaarheid", zijn zeer velen vrachtauto's geladen, in de bees- veroordeeld tot zware dwangar- tenwagens van lange treinen ge beid en even velen werden dood- Dinsdagmiddag heeft de „Willem Ruys" zijn nieuwe schroef gekre gen, de „beruchte", want deze monsterschroef van de firma Lips uit Drunen heeft, zoals men weet, bij het vervoer door Brabant en over de Moerdijk door haar vele wederwaardigheden historie ge maakt. De schroef moet nu eerst op de as worden geconstrueerd en wordt daarna pas definitief bevestigd. Er kwam heel wat kijken, voor het dok zover omhoog was ge bracht, dat de „Willem Ruys" droog stond. Uit de 88 tanks moesten 29 millioen liter water worden gepompt. In drie en een geschoten zonder vorm van pro- Voerd Onder de gedeporteerden uur had men het karwei voor ces. De Lettische leerkrachten bevonden zich personen van al- eIkaar- zijn voornamelijk vervangen lerlei maatschappelijke stand, door Russen, die schriftelijke be- maar vooral boeren, professoren, wijzen dienen af te leggen, dat ingenieurs en dokters. Soms zij niet in het bestaan van God stonden de treinen dagenlang op geloven. Het onderwijs is thans de emplacementen. Het staat- volkomen op materialistische vast aldus Kalme, dat tijdens ker nog wel een maand of drie du leest geschoeid, en het is niet te het 'eerste bezettingsjaar uit de Fe"' vc£>r ,et geheel gereed is voor verwonderen, dat het morele peil Baltische landen minstens 35.000 het gebruik. De R.D.M. heeft het op de scholen schrikbarend is Letten en 120.000 Esten en Li- pF?Yls°.riF;Sj Jü. _?5." thaures werden gedeporteerd. Het 32.000 ton grote dok van de Rott. Droogdok Mij., dat in Glas gow is aangekocht, was eigenlijk nog lang niet klaar om dit hoge bezoek te ontvangen. Het zal ze- zee. De grote tragedie was voor de Balten begonnen. Sindsdien zijn acht jaren ver lopen, acht jaren van bittere el lende, eerst onder de laars van Berlijn, nu onder die van Mos kou. Op het ogenolik is de toe stand zo, dat de wereldopinie zich rustig bij de ondergang van de Baltische vrijheid heeft neer gelegd. Martelkabinetten. De methoden, die de Sowjets toepassen in Letland, Estland en Lithauen zijn dezelfde, die zij ge bruiken in de Balkanianden. Het grote gebouw in het centrum van Riga, waarin vroeger het ministe rie van binnenlandse zaken was gevestigd, is thans het hoofdkwar tier van de Russische geheime po litie, de M.V.D. In dit gebouw vin den de ondervragingen plaats van de slachtoffers die meestal om onbekende redenen in handen Van do M.V.D. zpn gevallen. Het is uitgerust met al de ge raffineerde vindingen, die het brein van duivelse kwelgeesten maar kan uitdenken. Er zijn ve le kleine cellen in, elk voorzien van een ventilator, die aan de buitenkant wordt bediend. In de cellen bevinden zich een aantal verwarmingsbuizen, en door middel van een klein glazen oog in een van de wanden kunnen de ondervragers hun slachtoffers gadeslaan. Terwijl de pijpen steeds heter worden, verliest de ondervraagde het bewustzijn. Vervolgens wordt een lucht stroom in de cel gevoerd, waar na het weer tot bewustzijn ge komen slachtoffer voor een nieu we ondervraging wordt voorge leid. Alleen zeer sterke personen zijn na enkele dagen nog in staat weerstand te bieden. De anderen geven iedere bekentenis die van hen wordt verlangd. Voor bui tengewoon weerbarstige naturen bestaan er methoden van een bijzondere wjeedheid. Een ervan is de volgende: Geluidsdichte kamers, voorzien van dikke rub berbekleding bevatten een aan tal werktuigen, waarmee diverse martelingen worden uitgevoerd, zoals het regelmatig besteken van het hoofd met fijne naalden, te betichten. De vriend gaf en kele ontwijkende antwoorden, die volkomen onschuldig waren. Diezelfde avond werd hij van zijn bed gehaald en in een cel geworpen. Beloningen werden uitgereikt aan hen, die „vijanden van de staat" aanbrengen. Vijanden van de staat zijn bijvoorbeeld zij, die klagen over het gebrek aan brood, of personen die in het bezit worden aangetroffen van eigendommen, die men vergeten heeft te confiskeren. Bijzonder geïnteresseerd is de M.V.D. in gevallen, waarbij familieleden elkaar verraden hebben. Zij be schouwt deze als aanwijzingen, dat het moreel van de „bour geois" aan het bezwijken is. Alle culturele waarden van het volk en alle godsdienstige en nationale tradities wprden syste matisch uitgeroeid. Personen, die de vermetelheid begingen een lapje stof in de nationale kleuren te dragen bij de een of andere plechtigheid, zijn voor altijd spoorloos verdwenen. In het jaar 1941, het eerste jaar gezonken als gevolg van de vrije opvattingen, die de Russen over de betrekkingen tussen de sexen huldigen. Onteigening. Op grote schaal werd in 1941 een aanvang gemaakt met de onteigening van particuliere eigendommen. Fabrieken, win kels, transportfirma's, banken, bracht. Anders had het schip naar Southampton moeten gaan en dit Al deze slachtoffers zijn thanszou behalve tijdverlies ook devie zen gekost hebben. Nu de kiel van de „Willem gedoemd tot ellendige vergetel heid in de vreselijke gebieden tus sen de Oeral en Siberië, waar zij Ruys" toch droog staat, wordt van bezig zijn met het graven van de gelegenheid gebruik gemaakt zoutmijnen en het aanleggen van de bodem schoon te maken en het wegen, tot de dood hen van deze schip een „verfje" te geven, nimmer eindigende beproeving - Vandaag wordt het vlag- verlost. geschip aan de Lloydkade terug De Tweede" Kamer heeft Dins dagavond een aanvang gemaakt met de algemene beschouwingen over Buitenlandse Zaken. Eerste spreker was de heer Burger (P.v.d.A.), die betoog de dat de Westelijke Unie en het Atlantische Pact niet alleen over militaire- maar ook over econo mische zaken moet beslissen. De heer R u y g e r s (P.v.d.A.) van de sovjetisering van de Bal- vvas van oordeel, dat Nederland tenlanden, wierpen de Sovjets voor de noodzaak van een nieu- 1 :r: i_ .1^ --Jr-, nnrrri vlammende toortsen in de bi- we politiek staat, in de eerste biiotheek van Riga. De vlammen 1 plaats ten opzichte van Duits_ verzwolgen 300.000 boeken, j land. Er worden m Duitsland waaronder zeer waardevolle endoor Duitsers nog woorden ge- onvervangbare exemplaren. Ver- i sproken en daden gesteld, die te der werden de zetel van het ge meentelijk bestuur van Riga en een groot deel van de oude stad waaronder historisch zeer be langrijke gebouwen, vernietigd. Gelijkschakeling. Alle vormen van godsdienstig leven zijn taboe verklaard. Daar toe behoren plechtigheden op kerkhoven, kranten met gelovige erl instelling, en alle kerkboeken. Natuurlijk zijn alle seminaries en religieuze stichtingen gesloten en verboden, evenals het gods dienstonderricht op de scholen. In enkele schaarse uitzonderin gen werd aan de kerken toege staan de poorten open te houden, maar slechts tegen betaling van ondraaglijke belastingen. Dade lijk na de bezetting van Letland moesten alle priesters zich mel- den op de M.V.D., waar geëist het verminken van ledematen werd, dat zij hun waardigheid recht in de landen, die door Duitsland zijn bezet geweest, be zorgdheid wekken. De nieuwe politiek moet er op gericht zijn om consequent die veiligheids maatregelen te scheppen, die uit de Duitse agressie voortvloeien. De heer Schmal (C.H.) be pleitte vergroting van het werk tempo van het departement. In verband met het verdrag van Brussel zeide spr., dat zijn frac tie meent, dat openbare zaken openbaar behandeld moeten worden. Een privé overleg, waarvan in de stukken sprake is, lacht hem niet toe. Naar spre- kers mening moet men in de lieke hoogwaardigheidsbekleders Veiligheidsraad meer een poli tiek instrument zien dan een rechtsinstelling een politiek in strument voor hen, die beter de hand in eigen boezem konden steken .Spr. betoogde, dat we de weg van het federalisme op moeten. Echte bondgenoten ais België zullen zich z.i. dat ook el ders tonen en ons niet slechts beschouwen als een sluitstuk in de Oostwal. Spr. vroeg o.m. of er iets is mede te delen omtrent het overleg over het in Neder land gestolen goud, dat naar Zwitserland is gebracht. Er op wijzende, dat in Spanje aan pro testanten moeilijkheden in de weg worden gelegd hoopte hij dat de christelijke tolerantie zich ook daar meer en, meer baan zal breken. De heer Serrarens (K.V.B.) betoogde, dat het bewustzijn van een internationale moraal moet groeien. Tussen het aannemen van resoluties over de rechten van de mens en tegen rassen- moord en de practijk is nog al verschil. Spr. verklaarde dat het een sprookje is, dat Rusland een andere houding zou aannemen jegens religieuze instellingen. In dit verhand citeerde hij berich ten over vervolging van katho- (Ingez. mededeling, advert.) k&g/ié FEUILLETON 40 F. HORACE ROSE iDe cüiaam u-an de Maniak Ook moest een punt van over weging vormen in hoeverre hij de mening van de leider zou kunnen beïnvloeden voor wat mijn persoon betrof. Ik twijfelde er in elk geval geen ogenblik aan dat niemand bezwaar zou maken om te gehoorzamen wan neer Thara Menechu eventueel zou bevelen om mij uit de weg te ruimen. En wat de zaak niet alleen voor mij maar ook voor was aan het eind van de straat van het voedsel gegeten, dat hij gekomen. De Witte.Hut, waarop meegebracht had, of ons werd de straat dood liep, lag voor mij Ik heb al gezegd hoe deze hut, in tegenstelling tot de anderen, i een plat dak had. Op dit dak zag enige van onze arbeiders, ik, duidelijk tegen de hemel af- als wij vormden ook zij een he- weleens die vreemde, diepe, bij-getekend, de gestalte van een in teroeene eroeo. een mengelmoes verzocht ons voor de hutten te verzamelen. Hier zag ik voor het eerst Net na spookachtige stilte gevoeldhet wit geklede man. Het was die soms op aarde heerst vlak, Thara Menechu. voor een storm losbreekt? Zoi was het ongeveer die nacht. Wat deed hij daar alleen, mid den in de nacht? Misschien kon Toch was er geen enkel teken hij, evenals ik, de slaap nietvat- dat op storm wees. Hoog aan de ten, veronderstelde ik en schepte hemelkoepel schitterden de ster-'hij een luchtje. Maar neen. En- ren zoals ze alleen aan de tro-kele ogenblikken stond hij recht penhemel flonkeren. Terwijl ik; op, daarna viel hij op zijn daar stond te luisteren hoorde ik knieën. Heel even hield hij zijn geen ander geluid dan een vaag handen gevouwen boven het Treso nog erger maakte was, daten ver gemompel vormloos en hoofd en spreidde ze daarna ik stellig geloofde, dat Belat ge lijk had toen hij zei, dat deze man al besloten had om bezit te nemen van Fredrigo's dochter, hoewel zij beweerde alleen al bij de gedachte daaraan te moeten lachen. nameloos. Ik weet niet wat hetwijd uit. was, hoewel ik het veel vaker! in die houding bleef hij 'oe- gehoord heb: het geluid van dewegingloos liggen. Wat deed hij daar? Stellig bad hij niet, want hij terogene groep, een mengelmoes van nationaliteiten, hoewel ik wel geloof, dat de meesten van Russische of Slavische afkomst waren. Persoonlijk ben ik ook van mening, die ik dan laat voor wat ze waard is, dat Rodlof, of liever Thara Menechu, een gebo ren Rus was en. dat de voor naamste interesse voor deze ex perimenten en ook de belang rijkste bronnen van inkomsten uit Rusland kwamen, 't Uiteinde lijke resultaat zou dan ook het Oosten en niet het Westen ten goede komen. In de morgenschemering wachtten we op de komst van Thara Menechu. Toen hij lang zaam en waardig uit zijn hut kwam groette iedereen hem. De inboorlingen buktén en kropen bijna op de grond. Uit elke slapende aarde, zich bewegend en diep ademhalend. De rand van de grote krater had geen God tot wie hij bid- stak vlak af tegen de sterren- den kon. Tot de duivel soms? Deze situatie was in elk geval hemel. De aarde was donuer Ik heb weieens gehoord van verwarrend genoeg om iemand en stil. Het was die stilte die mij mensen die zich overgeven aan van zijn slaap te beroven. De vreemd en onlogisch genoeg aan de machten der duisternis, in enige conclusie waartoe ik kon een komende storm deed den- ruil voor de machten van het ie- groet, behalve die van Treso on komen, was dat ik bij de eerste ken. Een onheilspellende stilte.ven en dat niet alleen in legen-1 van mij, was bewondering, de beste gelegenheid mijn be- De stilte van een wereld, die,1 den van mensen die hun ziel aan j respect en vrees, te bespeuren, diende. Mozana, eens zou uitho- met ingehouden adem, wacht de duivel verkochten, maar j Onze gevoelens waren zuivere ren of' er voor een man en een op een in alle verschrikkingen evengoed in de tegenwoordige, vrouw ook kans bestond om uit losbarstend onheil, dat de aarde moderne wereld. Geloofde deze de kolonie te ontsnappen en op haar grondvesten zal doen man dan, die niet in God wilde daarna de zee te bereiken. schudden. geloven, soms in de duivel? Daar deze gedachte mij voort-Dergelijke gedachten speelden, durend bezig hield en ik wel in- mij door het hoofd terwijl ik j zag toch niet te kunnen slapen,1 door de enige straat van de ko- slond ik op en verliet ik*de hut.1 lonie liep. Er was niemand te Alles was stil en niets bewoog zien. De deuren van de hutten Hoofdstuk XXI. MENSELIJKE SYMBOLEN. nieuwsgierigheid en de wens om meer over deze geheimzinnige man gewaar te worden. Die dag bood daartoe onge dachte gelegenheden. Tot onze verrassing tenminste de mijne voegde hij zich onmiddellijk bij ons, Treso verzoekend, tussen ons in te lopen. Voor mij was hij en van de kerk in Oost-Europa. Het geval-kardinaal Mindszenty staat niet alleen. De arrestatie van de Lutherse bisschop Ornas in Hongarije wordt erkend, maar toch zegt men, dat de kerk er vrij is. Hier worden fundamen tele mensenrechten aangetast. Daartegen protesteren wij. Een motie. Hij diende de volgende me de door de heren Van der Goes van Naters (Arb.), Tilanus (C.H.) Korthals (V.V.D.), mej. Klompe (K.V.P.) en dhr Ruygers (Arb.) ondertekende motie in: „De Kamer, kennis genomen hebbende van de onderdrukking der vrijheid van godsdienst en der vrijheid van geweten in ver schillende landen en de vervol ging van hen, die niet bereid zijn de stem van het geweten te doen zwichten voor bedreiging met geweld, ziet in de arrestatie van Kardinaal Mindszenty een nieuw en treffend bewijs van deze po litiek van onderdrukking, pro testeert tegen deze arrestatie en tegen iedere aanslag op de vrij heid van geweten, welke in flagrante strijd is met de korte lings door de Verenigde Naties geproclameerde rechten van de mens". De heer W e 11 e r betoogde, dat men ten aanzien van de lei ding van Buitenlandse Zaken nog te veel in de sfeer- van voor 1914 verkeert, hetgeen niet past bij de hom'Is mouwen diplomatie van na 1945, waarhij wij ons zullen moeten aanpassen. Naar zijn oordeel heeft een soepele, dynamische politiek ontbroken. Spr. sloot zich aan bij de motie- Serrarens en zeide zich te ver heugen over de totstandkoming van de staat Israël. Z.i. hadden wij vóór anderen tot erkenning moeten overgaan. In de Westerse Unie zuilen onze belangen niet ondergeschikt mogen worden ge maakt aan die van andere lan den. De laatste spreker, de heer Gerbrandy (A.R.), die pas tegen 1 uur aan 't woord kwam, achtte het onjuist overleg met de Kamer te vervangen door over leg met enige Kamerleden. Spr. betoogde dat er moet zijn een heid van beleid in het departe ment en in het kabinet. Voorts dient er in het buitenlandse be leid continuïteit te wezen en moet het gedragen worden door het gehele volk. Spr. zal van avond zijn rede voortzetten. verwacht en Dinsdag 8 Februari zal het dan weer naar Batavia vertrekken. Staking Belgische gas- en electriciteitsbedrijven geëindigd. Na besprekingen tussen de Bel- gisohe minister van Arbeid, en de legaties der werkgevers en werk nemers heeft de minister de pers meegedeeld, dat de staking in de gas- en electriciteitsbedrijven is geëindigd. De vakbondleiders zul len de arbeiders per radio tot her vatting van de arbeid aanzetten. Ook een bestuurslid van de bond van personeel in het gas- en electriciteitsbpdrijf heeft in een toespraak de arbeiders uitgeno digd het werk te hervatten. HULDE. Wij hebben niets dan lof voor de wijze waarop onze soldaten in Indië onder moeilijke omstan digheden, hun vredestaak ver vullen. Dappere kerels zijn het, die hun zweet en bloed niet sparen om het gezag te herstellen, voor de bevolking rust en veiligheid te verzekeren en een verdere ontvoogding van Indië mogelijk te maken. Afgezien van de communisten en een deel van de P.v.d.A., die hen graag een dolkstoot in de rug geven, ontvangen zij van ons volk de waardering waarop zij recht hebben. Er is echter ook een andere categorie, waarover minder ge sproken wordt, die ook met ere meg worden genoemd. Ii: bedoel de mensen van de ondernemingen, die onze solda ten op de voet volgen en onder grote gevaren vaak, aanpakken om het economisch herstel te be vorderen. Ook zij hebben het niet ge makkelijk. Het gevaar dreigt van alle kanten. Nog altijd worden ze door sluipschutters e.d. beloerd en be laagd. Het aantal slachtoffers is dan ook niet gering. Maar zij zetten door! Zij geven geen kamp! Er wordt veel geklaagd over slapheid en akeligheid. Met recht misschien. Maar Jan Kordaat en Jan Courage laten zich ook nog gel den. Hulde! Er gaat, althans wanneer de be trokken gemeenten de gevraagde medewerking verlenen, iets be- belangrijks gebeuren in de Alblas- serwaard en de Vijfherenlanden. Op initiatief van de burgemees ter van Gorinchem, mr L. R. J. ridder van Rappard, hebben de burgemeesters van alle veertig ge meenten gelegen in dit gebied, tot de betrokken gemeenteraden het verzoek gericht, deel te nemen aan een gemeenschappelijke rege ling voor de gezamenlijke beharti ging van diverse gemeentebelan gen. Voorgesteld wordt over te gaan tot de vorming van een rechtspersoonlijkheid bezittend lichaam: „Het Streekschap voor de Alblasserwaard en de Vijfhe renlanden", alsmede tot de instel ling van een orgaan voor dit li chaam. Gedurende de bezetting was er in deze contrije een hecht burge meesters-contact gegroeid, welk contact na de bevrijding is gecon solideerd. Uit dit contact is ont staan het onderhavige plan tot stichting van een veel omvattend cultureel en sociaal streekcontact op publiekrechtelijke basis. Uit een bijgevoegde memorie van toelichting blijkt, dat de initi atiefnemers zich opzettelijk heb ben beperkt, door het te stichten streekorgaan niet dienstbaar te tot de stichting van een technisch bureau, bestaande uit een aantal vooraanstaande in de streek woon achtige personen, die op cultureel- historisch en/of sociaal-econo misch terrein als deskundig kun nen worden aangemerkt. Dit bu reau wordt geleid door een direc teur, aan wie een nader vast te stellen jaarwedde wordt toege kend. Opmerking verdient, dat de vergaderingen van de Streek- schapsraad in het openbaar ge houden worden. Voorgesteld wordt de bijdragen van de gemeenten te stellen op minimaal 10 cent per inwoner en op maximaal 25 cent. Met beiangsteiing wachten wü af hoe dit voorstel in de betrok ken gemeenteraden zal worden ontvangen. Hier liggen toch moei lijkheden van allerlei aard. Dat blijkt ook uit de memorie van toelichting waarin o.m. ge zegd wordt: „In bepaalde streken van ons land, waar men in dezelf de geest iets dergelijks tot stand wil brengen, wil men als geeste lijke basis onder het gewestelijke werk een soort grootste gemene deler van de in die streken gel dende levensovertuigingen schui ven. De voorstellers zijn er ten diepste van overtuigd, dat dit po gen nergens en zeker niet in de Alblasserwaard en de Vijfheren landen zal slagen." Het is juist daarom, dat onze verwachtingen niet al te hoog ge- maken aan de behartiging van spannen zy"n. Het is toch juist op specifiek economische streekbe- cultUreel gebied dat zich met na- langen, daar naar sommigen me in een streek als deze ap^ei vreesden de kans groot zou zijn, dat, zij het onbedoeld, de gemeen telijke autonomie zou worden aan getast. Vandaar dat men zich be perkte tot de culturele streekbe- langen, benevens tot de stichting van een louter adviserend bureau voor sociale zorg, dat coördine rend en stimulerend zal kunnen werken. Als het doel van het te vormen Streekschap wordt in de ontwerp statuten o.m. genoemd: De stich ting van een maatschappelijk ad viesbureau, de bevordering van de schoonheid van stad en land, studie van de geschiedenis der streek, organisatie van excursies, stichting van een streekmuseum, bevordering van vreemdelingen verkeer, enz. Ter bereiking van dit doel wordt een Streekschapsraad ingesteld, die bestaat uit de burgemeesters der aangesloten gemeenten en een vertegenwoordiger van iedere ge meenteraad. Het ligt in de bedoeling aan de ze Raad uitgebreide bevoegdheden te geven o.a. het maken van door strafbepalingen of politiedwang te handhaven verordeningen en 't heffen van belastingen. Verder ligt het in de bedoeling te komen William Fiddian Reddaway, is op 76-jarige leeftijd te Cambridge overleden. Hij was een groot ken ner van de geschiedenis van Euro pa en speciaal van de Scandina vische landen. zich. De kolonie sliep. Er was .waren gesloten en dus veronder- j Die dag had ik geen gelegen-1 bijzonder vriendelijk, waarover iets angstigs in de diepe kalmte stelde ik dat iedereen sliep, heid om met Mozana over een Belat Roma wel nijdig geweest en alles omvattende stilte waar-; Maar hierin had ik mis. I eventuele vlucht te spreken. Ik zal zijn. in de aarde gehuld was. Hebt U Plotseling bleef ik staan. Ik had nog maar nauwelijks iets| (Wordt vervolgd.) „Een paar dagen later ma ken we een vergadering mee van zo'n goede veertig dessa- hoofden. Er 'wordt spaarzaam gesproken over de passarprij- zen, over de fietsbanden cn over het goede werk van de Genie.Wijze mannen met zorgelijke gezichten willen zij zijn; en zij wegen daarom hun woorden op een goudschaaltje. Dan is er de rondvraag en eensklaps is alle waardigheid verdwenen. In een verward spreekkoor vragen zij om een bijzondere gunst: dat er een polikliniek zal komen van het Rode Kruis, al was het maar één keer in de veer tien dagen." Een aanhaling uit een artikel van Frits de Zwerver in „De Zwerver" „Verneem van mij het won dere verhaal, dat ik optekende uit de mond van enkele mannen van 2-10 R.I. Een groep van ongeveer tien man raakte ingesloten door hon derden goed bewapende pelop- pers. Twee jongens waren reeds gevallen en ook de anderen stond hetzelfde te wachten. Er was geen enkele uitweg meer dan.de weg naar God. In af wachting van wat komen zou, schaarde men zich, verscholen tussen de alang-alang, rond de sergeant, die zijn zakbijbel open de en rustig begon voor te le zenhet verhaal van de mi- rakuleuze uitredding van Lot en zijn gezin uit het met de grond gelijk gemaakte Sodom (Gen. 19). De God van Lot, eeuwen terug, was ook de God, die zich ontfermde over dat groepje Nederlandse soldaten van 2-10 R.I. tussen de alang- alang. Want toen zij opzagen, waren de peloppers weg en al spannhigen openbaren. Korte Berichten. A. M. Nemry, de vroegere Bel gische ambassadeur in Nederland, heeft de titel ontvangen van hono rair ambassadeur van België. Michael, exkoning van Roeme nië, -heeft in de nabijheid van Lau sanne een villa gehuurd, om aldaar met zijn vrouw te wonen. De executie van de tot de strop veroordeelde Tsjecho-Slowaakse generaal Pika is uitgesteld in af wachting van het beroep, dat hij aangetekend heeft. Te Rome is voor het eerst in de ze winter sneeuw gevallen. Een commissie van deskundigen van de wereldgezondheidsorgani satie heeft een onderzoek geëist naai' het buitengewoon grote ge bruik van Heroine in Finland en Italië. Te Sao Paulo zijn twee Itali aanse vliegers in een een-moto- ri-ge eendekker aangekomen, die de Atlantische oceaan hebben overgestoken. Zij komen geld ver zamelen voor in de oorlog gewon de Italiaanse kinderen. Duizenden begroetten hen. De „Pan-American World Air ways" heeft twintig „stratosfeer- kruisers" besteld. De eerste is Maandag afgeleverd. Het zijn dub beldekkers en zij kunnen 75 pas sagiers aan boord nemen. De eerste passagiersvluchten zullen einde Maart tussen de Westkust van Afrika en Honoloeloe begin nen. Een Spaans openbaar militair gerechtshof heeft over 24 personen gevangenisstraffen uitgesproken, variërend van een tot negen jaar. De beklaagden worden ervan be schuldigd bestuursleden of provin ciale algevaardigden te zijn tvan een verboden socialistische partij. Een Britse diplomatieke waarne mer woonde de zitting bij. Een commissie van het Italiaan se ministerie van financiën heeft een plan goedgekeurd voor het bouwen van woongelegenheid voor ongeyeer 1.200.000 pelgrims, die in 1950, dat door de Rooms-Katho- lieken als heilig jaar zal worden gevierd, in Italië worden ver wacht. Te Londen hebben 100 werksters sters met ragebollen en stoflappen een optocht gehouden achter drie Schotse pijpers aan. Zij eisen loonsverhoging. Het Britse Lagerhuis heeft een wetsontwerp aanvaard, volgens 1.600 km aan nieuwe len keerden ongedeerd naar nun onderdeel terug. God, die helpt hetwelk in nood.... Dat is maar geen autowegen zullen worden aange- schone suggestie, dat is troos- legd. De kosten zullen anderhalf tende werkelijkheid". milliard gulden bedragen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3