ZEEUWSCH DAGBLAD Vierde dag in de stijl van „Ik verkoos de vrijheid De Indonesische Begroting. L NIEUWS Brussel zonder lichtreclames. Onaanvaardbaar. Iedereen werd beschuldigd van samenzweren Truman erkent Israël. Verduidelijking van Stalin's verklaring gewenst sraj-A-ssiras tSffssSHS Stichting „Veere" heeft grote plannen. Er moet afzonderlijke schaderegeling voor Walcheren komen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 15 namen en nbg niet veilig In principe eens over Europese raad. Essentiële bedrijven worden niet getroffen. Ver. Staten hebben „super"' atoombommen. Het gaat om Duitsland. Schreieder buiten vervolging gesteld. Deze week twee vluchten naar Indonesië. Walcheren aan 's lands vrijheid opgeofferd. Reeds nu goede belangstelling voor toeristenreizen naar Zeeland. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83. Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie- 2347; Terneuzen. Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1167 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4 Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 1 FEBR. 194C Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, MeUskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, VUssingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.20 u., onder 17.29 u. Maan op 10.07 u., onder 22.18 u. Hoogwater Woensdag 2 Febr.: Vlissingen: 4.32 u. 1.90 m„ 16.55 u. 1.94 m. Wemeldinge: 6.22 u. 1.54 m., 18.38 u. 1.68 m. Terneu zen: 5.01 u. 2.07 m., 17.21 u. 2.11m. Dé Veiligheidsraad heeft de re solutie die door de V. S., Chi na, Cuba en Noorwegen met be trekking tot de Indische kwestie, was ingediend, met meerderheid van stemmen aangenomen. Dit besluit kwam niet onver wacht. Reeds van te voren stond het vast, dat het kwaad over Neder land ten voUe besloten was. Barbertje moest hangen. En het merkwaardige hierbij is, dat de strop gereed gemaakt werd niet door een of andere dictatoria le staat, maar door afgevaardig den van landen, die prat gaan op HET PROCES KRAWCHENKO. De vierde dag in het proces Krawchenko „Les Lettres Francaises" is gisteren ingegaan. Krawchenko kwam met zijn eerste getuigen voor de dag, wier verklaringen sterke indrukken opwekten aan de sfeer welke de gevluchte Rus in zijn „Ik verkoos de vrijheid" wist vast te leggen; aange- hun democratie, zoals Amerika en nomen dan, dat Krawchenko inderdaad het boek geschre- Noorwegen, waar de socialisten 'ven heeft, iets wat deze rechtszittinq wil uitzoeken, het voof het zeggen hebben. Een resolutie werd aangenomen, o.a. geëist wordt herstel Het was de raadsman van het waarin w t van de zich noemende republikein se regering in de stad Djokja met andere woorden, herstel aan II de terreur' en volledige onder Franse weekblad, die de vierde curatele-stelling van Nederland. zittingsdag inzette met een be- schuldiging aan het adres van IJet is duidelijk, dat inwilliging Krawchenko niet alleen, doch ook van de eerste eis de ™cest a.lu viertal Amerikaanse rege- noodiottige gevolgen moet hebben. De leiders van de republiek zouden dan een machtspositie heb ben als nooit te voren. De Neder landers als indringers verjaagd, en de Soekarnisten onder het jio- dige eerbetoon, door niemand min der dan de V.N., op het kussen ge plaatst. Mot meer klem dan vra ger kan dan de eis gesteld worden (jat aan de „republiek" de heer schappij over geheel Indië wordt toegekend. De slechte elementen, de ter- reurbenden, kunnen dan vanuit Djokja geleid, hun verderfelijke actie met nieuwe kracht beginnen, terwijl de goedwillende bevolking die dan niet meer op de steun van Nederland zou kunnen rekenen, met lamheid zou zijn geslagen. ""Terecht heeft minister Stikker er in zijn rede tijdens een di ner met de buitenlandse pers op gewezen, dat voldoening aan deze eis, niets minder zou betekenen dan chaos. De supposities im mers, door de resolutie geïmpli ceerd, dat de opnieuw ten troon geheven republikeinse leiders een bevel tot het staken van het vuren zouden willen of kunnen geven, of dat zulk een bevel enige kans op resultaat zou hebben, zijn pure ficties. Gelukkig heeft de vertegen woordiger van Nederland, dr van Royen, het enige antwoord gege ven, dat aan een staat die zich zelf respecteert en die zich ver antwoordelijk weet voor 't welzijn van zijn onderdanen verwacht kan worden: onaanvaardbaar'. „De Nederlandse regering", zo zeide hij, „zal-de resolutie uitvoe ren, voorzoverre deze te verenigen is met de verantwoordelijkheid van Nederland voor de handha ving van de werkelijke vrijheid en de orde in Indonesië, welke ver antwoordelijkheid niemand anders van ons kan overnemeil". Onze regering staat nu voor een uiterst zware taak. Het spreekt vanzelf, dat de verdere onderhandelingen in In dië, nu veel moeilijker zuilen gaan dan tevoren. De mensen van de republiek zijn nu helemaal onhandelbaar gewor den, wat wel hieruit blijkt, dat voorlopige besprekingen onmiddel lijk werden opgeschort, toen het ontwerp van de resolutie bekend werd. En het zou niet te verwonderen zijn, als nu de goedwillende deel- staen min of meer schichtig wor den. Want wee hun gebeente, als de republiek ooit de leiding mocht krijgen! Gods Woord vermaant ons te bidden voor de regering en voor allen die in hoogheid zijn gezeten. Aan die voorbede zal onze re gering of zij dat wenst of niet wenst nu meer dan ooit be hoefte hebben. Moge God haar de wijsheid schenken en de kracht, die zij in deze critieke omstandigheden no dig heeft. ringsdepartementen, Hadden de departementen Kraw chenko geen speciaal „Permit" verschaft en geen-visum onder de valse naam Paul Kedrin, hij had niet openlijk naar hier kunnen ko- njen. Nu woog dat komen naar Parijs, de raadsman, mr Nordman, niet zo zwaar als wel het gebruik van een valse naam. Het typeerde de Rus zo n beetje, liet hij de be langstellenden merken. 15 NAMEN EN NOG MEER. Och, hij had al ongeveer 15 na men gebruikt en misschien zou hij er nog vijf of tien nieuwe moeten verzinnen om zich tegen zijn vijan den te besehermen. Krawchenko glimlachte. Na de vraag van mr Nordman of Krawchenko identiteitsbewijzen had (op zijn eigen naam) om zich in Parijs te vertonen, sloeg zijn stemming om. Krawchenko's drif tige natuur kwam boven. „Ik ben niet in de Sowjet-Unie, waar men een stapel papieren nodig heeft; ik ben in het vrije Frankrijk!" Daverend applaus klonk van de publieke tribune. Maar de presi dent moest er toch op wijzen, dat men zich in een rechtszaal be vond en liet toen één man ver wijderen. DE GETUIGEN. De eerste getuige voor Kraw chenko was het Franse kamerlid Moynet, die in de oorlog als piloot in Engeland en in Rusland had ge vochten. Onder de tien oorlogsonderschei dingen, die hij voor deze gelegen heid op zijn borst gespeld had, be- \fond zich ook een Russische.- In Engeland had hij de naar de Duit- propagandazender zien luis teren 't geen voor hem het be wijs was van het bestaan van de democratische vrijheden. In Rus land echter, zei Moynet, werden alle particuliere radiotoestelten in beslag genomen toen de oorlog uitbrak. Daar konden alleen de Russische programma's worden beluisterd. Krawchenko's getuigen zijn met zorg gekozen, dat bewees de vol gende getuige de Franse ingenieur Bornet, die van 1941 tot 1946 de Russische gevangenissen aan de binnenkant had „bewonderd", en dat alleen, omdat hij Fransman was. „Ik verkoos de vrijheid" was President Truman heeft, zoals reods verwacht werd, volledige er kenning verleend aan de regerin gen van Israël en Transjordanië. Dit betekent, dat de V.S. ge zanten bjj beide regeringen zullen benoemen. Premier Ben Goerion van Israël heeft verklaard, dat een van Is- raëls fundamentele beginselen na de algemene verkiezingen zou zijn voor ontheemden in Duitsland. Ze een buitenlandse politiek gericht vertelde, telkens onderbroken op de vorming van de staat in sa- door een tranenvloed, dat haarmenwerking met de V.S. en de boerdery in 1930 bjj de collectivi satie werd overgenomen. Al haar hebben en houden werd verbeurd verklaard en zij werd uit het huis buiteu in de sneeuw gezet, on- - Sowjet-Unie en gebaseerd op loya ie steun aan de V.N. Een schatting van de resultaten der Israëlische verkiezingen geeft de volgende zetel-verdeling. De danks het feit, dat zij een baby wetgevende vergadering zal be- vorwachte. Snikkend vertelde ze, staan uit 120 leden. Geschat wordt i baby^ gestorven was en zij nat de Mapai-(socialistische)-par- tij 43 en de Mapam (linkervleugel der socialisten) 18 zetels zal krij gen. Het zeteltal van het verenigde godsdienstige blok (rechts geo riënteerd) wordt geschat op 15 en van de Heroeth-partij (uiterst recht) op 14. 1 Van de kleinere partijen zullen naar schatting de communisten 4 zetels krijgen. later nog lastig gevallen werd door een dronken ambtenaar. STANDAARDBESCHULDIGING. De laatste getuige van deze ddfe was een Russische technicus Ky- silo, die een uitvoerige verklaring aflegde over zijn arrestatie .Ieder een stond onder verdenking, ver telde hy, en overal werden men sen gearresteerd onder de stan daardbeschuldiging van „samen zwering tot omverwerping van de regering". Ook Kysilo. Hij wei gerde te bekennen, omdat hij niets te bekennen had en moest toen 14 dagen en nachten achtereen op een kruk zitten voorovergebogen met zijn handen op zijn knieën. Slapen mocht hij niet en onder wijl werd hem een non-stop ver hoor afgenomen. Omdat zijn vrouw en kinderen gevangen ge-raad van Europa, zal de perma- nomen zouden worden, onderte- nente commissie van het pact van kende hij ten lange leste een „be- Brussel deze week vergaderen en kentenis" Maar'daarmee was het in hoofdzaak de praetische details nog niet afgelopen. Hij moest nog behandelen, zoals de wijze van berecht worden. Twintig minuten stemmen en de grootte der dele- duurde de zitting, tijdens welke 1 gaties van elk land. hij opnieuw mishandeld werd. 18 j Als men het over deze punten eens geworden is, zal de commis- Daar de vijf ministers van Bui tenlandse Zaken vorige week vol ledige overeenstemming hebben bereikt over alle principe-kwes^ ties voor de instelling van een jaar Siberië was het vonnis. Vandaag zal het proces voort gezet worden en er is kans ,dat een Engels Labour-parlementslid zal komen getuigen tegen Kraw chenko. sie Italië en zekere andere Euro pese landen, die geen lid zijn van de Westerse unie, formeel uitno digen tot de Raad van Europa toe te treden. Daarbij komt nog, dat wanneer volgens hem dan ook maar al te de sowjet.unie blijft staan op het zeer :n overeenstemming met de ppjneipe van één munteenheid ilTAnlr AI n teliniri Lln ïrrtnrt eloF Kn ri.f de Sowjet Mark in Berhjn, wat vele waarnemers het meest waar schijnlijk achten, de toestand dan in wezen niet ve schilt van die, welke tot een mislukken van de onderhandelingen tussen Moskou en het Westen leidde. hoe Men er over denkt. Frankfort. Politieke leiders van de Brits-Amerikaanse zóne werkelijkheid. Hij vond, dat hij dit mocht zeggen, want per slot van zaken had hij van 1909 tot 1946 steeds in Rusland gewoond. Waar om Franse burgers tijdens de oor log werden gearresteerd? Bornet verklaarde: als repressaiile voor de arrestatie van Sowjet-burgers door de Vichy-regering in Frank rijk. DRAMATISCH VERHAAL. Een andere getuige van Kraw chenko vèrtelde een dramatisch verhaal. Het was een Russische vrouw, afkomstig uit een kamp baar zijn, aangezien het perso neel van de electrische centrales te Langerbrugge en Zwevegem, dat lid is van de Christelijke Vakbond gehoor heeft gegeven aan de oproep niet te staken. Ook de huisvrouwen in Bel gië zullen weinig hinder van de staking ondervinden, daar de druk van het gas stechts op en kele uren van de aag vermin derd zal worden. In de omgeving van Charleroi Gisterenmorgen om 6 uur heeft de aangekondigde staking in het Brusselse gas- en electriciteitsbe- drijf een aanvang genomen. Een eerste gevolg hiervan zal zijn, dat Brussel van heden af het zonder zijn kleurige lichtreclames zal moeten doen en zijn bioscopen zal moeten sluiten. Hoewei de trams te Brussel gisteren nog normaal reden, wordt verwacht, dat met ingang van vafimorgen slechts een beperkte dienstrege ling zai gelden. Hoewel de Katholieke Vak bond zijn leden heeft ontraden aan de staking deel te nemen en eerst het resultaat der bespre kingen af te wachten, wordt het aantal stakers in geheel België op niet minder dan 13.000 man geschat. De besprekingen zijn in de laatste dagen ernstig bemoeilijkt I door het feit dat de betrokken Besprekingen op Rhodos vóór HET RUSSISCH „VREDESOFFENSIEF". De reacties van de leidende politici op de verklaring van Stalin zyn verschillend, maar over 't geheel hoopvol. Er worden conclu sies getrokken, speciaal voor wat betreft de verdeling van Berlijn en Engeland zal waarschijnlijk met Amerika en Frankrijk overleg plegen over een regeling tussen Amerika en Rusland. Sommigen noemen de verklaring de aankondiging van een nieuwe koers in Ruslands politiek. se ministerie van Buitenlandse Za ken weigerde officiële waarde toe te kennen aan het „vredesinter- view" met Stalin. Rome. Stalins, woorden van vrede zijn klaarblijkelijk een reac tie op het geweldige verlangen in de wereld naar vrede. Parijs. Men is van mening, dat het een verstrakking van de Russische houding t.a.v. Berlijn inhoudt en de opheffing van de Sowjet-blokkade thans afhangt van het uitstellen van de vorming van een Westduitse regering. Lake Success. Hier is men van oordeel, dat de V.N. de tri bune van dit „vredesoffensief" zou kunnen worden tijdens het tweede gedeelte van de algemene verga dering, dat in April te Lake Suc cess begint. Trygve Lie heeft verklaard, dat hy, wanneer Truman en Stalin zouden verzoeken om faciliteiten voor een conferentie te Lake Success, hun gaarne een plaats voor bijeenkomst zou aanbieden. Op laboratorium werken 2700 mensen. In haar vijfde halfjaarlijkse rapport aan het Congres heeft de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie meegedeeld, dat de Verenigde Staten thans be schikken over „super atoombom men", waarvan de explosieve kracht groter is dan van die, welke Nagasaki en Hirosjima ge troffen hebben. Uitvoerig analyse van de nieu we typen bommen, welke on langs op Eniwetok beproefd zijn, heeft uitgewezen, dat een aan zienlijke toeneming der vrijge maakte energie te bereikt. Te Los Alamos in Nieuw-Me xico, waar 2700 mensen op het laboratorium werken, zijn nieu we ontwerpen van atoomwapens beproefd en worden thans vorde ringen gemaakt met nieuwe ont wikkelingen in het gebruik van atoomkracht voor oorlogsdoel einden. Moeilijkheden bij de produc tie van splijtbare materialen, die eens de uitvoering van het gehe le program bedreigden, zijn thans grotendeels' opgelost. De productie van splijtbare materialen geschiedt in 15 sta ten, in 30 fabrieken op 25 ver schillende plaatsen. Zij verschaft werk aan tienduizenden perso nen. De commissie verklaarde voorts, dat de V. S. nog groten deels afhankelijk zijn van de uraniumproductie in de Belgi- sche Congo en Canada, dooh dat j in het bijzonder in het gebied van het Colorado-plateau ener giek naar deze delfstof wordt ge zocht. Aan de memorie van antwoord inzake de begroting Overzeese Gebiedsdelen ontlenen wij: Onzekere situatie. Nederlandse boeren naar Suriname In antwoord op de vraag van Nog steeds vertoont de situa- ^egelef word^^óoThlr^331" ip in TnHnn.cm reeeten worden voorbereid e.q. tie in Indonesië een voortdurend en snel wisselend beeld, soms zo snel wisselend, dat de regering er steeds rekening mee moet genomen ter bevordering van de emigratie uit Nederland naar Suriname, wordt medegedeeld, dat een plan voor vestiging van nieuwe feiten kunnen zijn ach- mpn;n(y Haf" immio r terhaald mening dat immigratie van vi- Overleir met wie» taal be!ang moet worden geacht n i voor de ontwikkeling van Suri- De regering hoopt, dat binnen- name en zij is gaarne bereid kort weer duidelijkheid zal be- maatregelen welke dit doel kun- staan wat betreft de groepen en nen bevorderen, te steunen. Zij ontveist zich echter de moeilijk heden niet welke zich hierbij voordoen. Zoals bekend is het in de jaren 1945 en 1946 opgerichte Stichting „Veere" gelukt, het carillon van het Veerse stadhuis te doen her stellen. Naar wij thans vernemen zal de inwyding van het Veerse carillon plaats vinden in het voor- In Londen heeft men nogal wat interesse voor de samensprekin- gen van de viermogendheden over de Berlijnse kwestie en men heeft gezegd, dat de Westelijke mogend heden niet eerder op het aanbod tnt hernieuwde besprekingen in zal gaan voor Stalin zijn voorstel over opheffing van de vervoers- blokkade in Berlijn nader verdui delijkt. zien geen aanleiding om de voor bereidingen voor een Westduitse staat op de lange baan de schui ven als gevolg van de verklaring van Stalin. Berlijn. Vooraanstaande Duitse functionarissen uit de Oos telijke zóne zeiden dat de verkla ring duidt op Stalins naar vrede. KETEL EXPLODEERDE. Bij de Vami-melkfabriek in Am sterdam is een pasteurisseerketel ontploft, tengevolge waarvan een stuk uit de voorgevel van het ge- verlangen bouw werd weggeslagen. De ketel viel op straat. Er deden zich geen Hij wordt als ongewenste vreemdeling over de grens geleid. Het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden wees gisteren senten tie in de zaak tegen Schreieder. Schreieder werd, wat betreft hét eerste punt der tenlastelegging: het lidmaatschap van een misda dige vereniging, de S.D., buiten vervolging gesteld. Het Bijzondere Gerechtshof achtte niet bewezen het tweede punt van de tenlastelegging, n.l. dat verdachte opdracht heeft ge geven tot het fusilleren van een aantal personen bij Dronrijp. Zoals bekend, werd tegen Schreieder vijftien jaar gevange nisstraf geëist. De procureur-generaal bij het Bijzondere Gerechtshof te Leeu warden liet Schreieder onmiddel lijk na de uitspraak, weer arres teren, teneinde hem ter beschik king te laten stellen van het hoofd der plaatselijke politie in de stad waar Schreieder geacht wordt domicilie te hebben gehad: 's-Gravenhage, opdat deze Schrei eder ais ongewenste vreemdeling over de grens kan doen geleiden. Naar het A.N.P. bij informatie te 's-Gravenhage vernam, is uit wijzing als 'ongewenste vreemde ling een administratieve maatre gel, die wordt genomen ten aan zien van elke vreemdeling, onge acht dus zijn of haar eventuele daden in Nederland. Washington. Het Amerikaan-1 persoonlijke ongelukken voor. Weer beperkt aantal passagiers. Naar wij vernemen onderneemt de K.L.M. deze week weer twee bijzondere vluchten naar Indone sië. Woensdag en Vrijdag vertrekt er een constellation naar Batavia. Het toestel, dat Woensdag start, de „Franeker" onder gezagvoerder De Haas, zal via Khartoem en Mauritius naar Batavia gaan. De route van de Vrijdag vertrekkende machine staat nog niet vast. Volgens betrouwbare bronnen heeft het Chinese kabinet op een spoedbijeenkomst besloten de communistische eis tot arrestatie van Tsang Kai Sjek en andere leiders van de hand te wijzen. Stichting „Nieuw Wacheren" tot regering: De Stichting „Nieuw Walcheren" heeft een telegram gezonden aan de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, naar aan leiding van diens mening, dat de oorlogshandelingen in 1940 geen is de staking vrijwel volledig, aanleiding zjjn om Walcheren afzonderlijk te behandelen bij de Nog slechts de bedrijven, welke prioriteit genieten,worden van energie voorzien. De trams rij den echter normaal en ook de particulieren hebben gas en elec- triciteit voor huishoudelijk ge bruik. De stakers in het Belgische gas- en electriciteitsbedrijf eisen oorlogsschaderegeling. Van dit telegram werden af schriften, vergezeld van een toe lichting, gezonden aan de minis- loon. ministers met griep te bed lig gen. Ook schijijt in de schoot der regering geen eensgezindheid te bestaan omtrent de te volgen po litiek. De levering aan de niet-vitale bedrijven en industrieën zal ge leidelijk verminderen. Een aan tal er van is reeds gistermorgen van de stroomievering afgeslo ten. De staking zal geen enkele in vloed hebben op de essentiële industrieën. In West-Vlaanderen zal de staking nauwelijks merk- 0V.AC-v.uimittwutuiIJL ciocit f-, een basis loon van 16 fr per uur f terraad en de Staten-Gcneraal. en de opneming van een zoge- Hierin verklaard de Stichting, dat naamde stiptheidspremie in het bevel „Zeeland vecht door 1 gegeven op 14 Mei 1940, het rampzalige gevolg heeft gehad, dat Middelburg werd verwoest. Dit bevel werd gegeven zonder dat de regering Zeeland middelen voor de verdediging ter beschikking Van Israëlische zijde wordt destelde, terwijl niet verwacht mocht worden, dat de Franse be velhebber zich bekommerde om Vrijdag geëindigd? verwachting uitgesproken, dat de vredesconferentie op Rhodos vóór a.s. Vrijdag geëindigd zal zijn. Op het lot van het gewest, dat werd T? Li/irl/ic- 4 c- mnn -s 1 -1 a f crocnjvT An van haf nt/or-icro varlcsr*- Rhodos is men algemeen van oor deel, dat het meningsverschil over de wapenstilstandslinies zal wor den overbrugd. Men zegt, dat minder belangrij ke problemen, zoals het uitwisse len van krijgsgevangenen en het toezicht op het terugtrekken der wederzijdse troepen, zijn opgelost. afgesneden van het overige vader land en de bedreiging van Duitse zijde na het bombardement van Rotterdam de regering ter dege bekend was. ook geweest, dat Middelburg zwaar werd geteisterd en naar is vast komen te staan, relatief de zwaarst getroffen stad van ons land is geworden. Verder wijst de Stichting erop, dat wanneer op 3 October 1944 Walcheren aan de zee wordt prijs gegeven, het eiland welbewust op geofferd wordt aan de vrijheid van geheel Nederland. De Stichting „Nieuw Walche ren" herinnert voorts aan de her haalde bombardementen waaraan Walcherens steden en dorpen wer den blootgesteld behalve op Middelburg vestigt zij de aandacht op Vlissingen, Nederland's meest gebombardeerde stad aan de evacuatie van de bevolking, aan het verklaren tot spergiebied van Walcheren, aan de opvallend lage LAGER WELVAARTSPEIL. Aan deze schadeopeenhoping Wüt de Stichting het naar ver houding belangrijk lagere wel vaartspeil dat op Walcheren be staat, in vergelijking met overig Nederland. De schuld aan Walcheren kan volgens de Stichting, alleen wor den afgedaan, wanneer een uit zonderingspositie wordt toegekend bij de schadevergoeding en bü de verdeling van het bouwvolume. „Nieuw Walcheren" bepleit dan ook uit te gaan van de vervan- gingskosten der verwoeste gebou wen bij het bepalen van de oor logsschade; het rekening houden met de werkelijke herbouwkosten in het zogenaamde financierings schema het snel opbouwen van Middelburg's stadskern en het spoedig bouwen van voldoende ar beiderswoningen in Vlissingen. Verder bepleit de Stichting een afdoende en onmiddellijke vergoe ding van de bedrijfsschaden van Walcheren's agrarische bevolking; ■het spoedig herbouwen van ver loren gegane boerderijen; een spoedig herstel van Vlissingen's havenaccomodatie; terugkeer van de Maatschappij „Zeeland; daad werkelijke terugkeer van de Ne derlandse marine naar Vlissingen personen uit de republiek, die tot overleg met Nederland er. de federalisten bereid zijn. De regering ontveinst zich niet, dat de intensieve belang stelling welke het buiteland ge toond heeft en nog toont voor de Indonesische kwestie, er bepaal delijk niet toe heeft bijgedragen om de situatie in Indonesië te verhelderen. Positie Indo-Europeanen. Een uitspraak over de toekom stige positie der Indo-Europea nen is in dit stadium moeilijk te geven. Het is dmdeljjk dat deze ja vermoedeiyk in April, groep een keuze zal hebben te 1 doen, hetzij Nederlander te blij- stichting heeft de gemeen- ven, hetzij het Indonesisch te geadviseerd om hiervan een staatsburgerschap te aanvaarden, grootse manifestatie te maken, Hoe de positie van de Indo- waarmee men zich reeds accoord Europeaan als Nederlander in verklaarde. De beiaardier de heer het nieuwe staatsbestel t.z.t. zal Timmermans zal het eerste con- zijn, is afhankelijk van de uit- ?ert geven °P hel herstelde canl- werking van het statuut van de,™!; Nederlands-Indonesische Unie. j ng heeft verder liet 'plan opgevat om een jonge inwo ner van Veere een opleiding te doen geven als beiaardier. Ook voor het geven van deze opleiding werd de heer Timmermans inmid dels bereid gevonden. Deze op leiding zal geheel door de Stich ting worden gefinancierd. Het defect geraakte klavier, dat uit de toren verwijderd is", wordt gerestaureerd en zal door degene, die zal worden opgeleid tot beiaar dier thuis gebruikt kunnen wor den als oefenklavier. Het nieuwe klavier, dat inmiddels is aangeko men zal binnen niet al te lange tijd in de toren geplaatst worden. De trommel bleek nog in bruik bare staat te zijn. Verder heeft de Stichting het huis, dat eigendom is geweest van de heer H. W. van Loon aange kocht. Dit huis zal weer worden verkocht, zodra een eigenaar zich meldt, die genegen is het gebouw tevens te doen restaureren. Het is gelukkig, dat financieel de Stichting Veere zo actief kan optreden al is het dan ook, dat het meeste geld, dat door particulie ren wordt bijeèngebracht, van buiten Zeeland komt. Nog geen antwoprd van de Nederlandse regering. De V.N. commissie, de vroegere Comm. van Goede Diensten, zond aan de Veiligheidsraad een "rap port, waarin wordt gemeld, dat tot gistermiddag 4 uur geen na dere informatie is ontvangen van de Nederlandse regering met be trekking tot de resolutie van de Veiligheidsraad, behalve dan dat deze aangelegenheid in bespreking is bij het Nederlandse Kabinet. Naar wij vernemen zijn de be sprekingen over de toeristenreizen per s.s. „Meckelonburg" van de Mij. Zeeiand vanuit Vlissingen naar Folkestone in volle gang. 'Uit de vorige week te Londen gehouden besprekingen bleek, dat er van Engelse zijde behoorlijke belangstelling te verwachten is voor deze reizen naar Vlissingen. Men heeft besloten retourkaarten die twee of drie dagen geldig zijn, aan de Engelsen te verkopen. Voor de Nederlanders, die naar Enge land willen zullen er tweedaagse retours komen. De Nederlanders zullen de nacht, die zij in Enge land verblijven, op de boot door brengen. Er zullen vandaag besprekingen worden gevoerd met de houders van hotels in Zeeland, waarbij men het logies voor de Engelsen, die hier meerdere dagen zullen vertoeven, zal bezien. Een moei lijkheid die zich bij het beschik baar stellen van hotelruimte voor doet is,dat velen de weg naar Zee land en speciaal naar Walcheren weer hebben gevonden, zo o.m. de families, die voor de oorlog ge woon waren hier hun vacanties door te brengen zijn reeds terug gekeerd. Men heeft echter goede hoop, dat er in de komende zomer plaatsruimte zal zijn voor de te verwachten Engelse toeristen. Kon. Ver. „Oost en West" te Goes. Gisteravond was door de afde ling Zuid- en Noord-Beveland van de Kon. Vereniging „Oost en West" in het Schuttersof te Goes, een samenkomst -belegd, op welke de beer A. C. Leenders een inte ressante causerie hield over de ontwikkeling van de K.L.M. in de dertig jaar van haar bestaan. Na de causerie volgden 2 pracht films, de eerste over de reis Am sterdam New YorkCurasao en de tweede een kleurenfilm over de reis AmsterdamBatavia. Met gespannen aandacht werden de tochten van de machtige vlieg tuigen gevolgd en werd genoten van het vele, vaak indrukwekken de schoon uit West en Oost en op de weg daarheen. De leiding van deze avond be rustte bij de voorzitter de heer J, Nieuwenhuijse taxatie van de verkoopwaarde Mei en het vergoeden van meerdere 1940, aan het vertrek van de Maatschappij Zeeland, en wijst met nadruk op de funeste opeen hoping van de schade, welke daar- 't Gevolg van dit bevel is dan uit is voortgevloeid. VOOR NEERLANDS VRIJHEID. bouwkosten voortvloeiende uit het architectonisch aspect, zonder dat de bewoner daarmede daadwerke lijk gebaat is, dit speciaal voor Middelburg. Een blij bericht: In Engeland is de textieldistributie (breiwerk uitgezonderd) opgeheven. Engel sen blij, wij (nog) niet. In Hon garije zijn grote fabrieksstakingen uitgebroken uit protest tegen het nieuwe stelsel van productienor-, men. Het werk van het wereld vakverbond gaat gewoon door; het tweede wereldcongres zal in Juni te Milaan worden gehouden waarschijnlijk zullen de grondstof fen-leveranties (zoals rubber, tin) niet meer zoveel aan Rusland ge leverd worden. —31 kisten en 2 dozen sigaretten verdwenen uit een partij saffi's, welke van Rot terdam naar België vervoerd wer den. Zou het komen omdat 20 E.V.C.-arbeiders van de Turmac- fabriek in Amsterdam zijn gaan staken en de werkwilligen dreigen te molesteren? Hebt U kippen, dan mag u wel een dagorder uit vaardigen; er mogen n.l. in 1949 niet meer dan 15 millioen kuikens uitgebroed worden. Morgen zal de „Grote Beer" met soldaten aan boord uit Amsterdam naar Bata via vertrekken. In Port Said kunnen ze post ontvangen, mits deze 3 Februari in de bus ligt. De Finse boot „Satakunta" is op eigen kracht vlot gekomen en ver trokken. Nederlandse vliegtui gen mogen, als ze geen oorlogs materiaal vervoeren op Mauritius landen. Dr van Royen is Zater dag weer in Ottawa op zijn am- bassadeursstoel gaan zitten, na vijf maanden Nederland in «de Vei ligheidsraad te hebben verdedigd. De K.L.M. heeft medegedeeld, naar aanleiding van geruchten, dat een toestel boven Albania zou zijn beschoten, dit toestel normaal te Rome geland is op doorreis naar Amsterdam. De heer S. F. van Oss, hoofdredacteur van de „Haagse Post" is overleden. Belgische onderscheidingen voor Terneuzenaars. Bij K.B. is verlof verleend aan: Mevr. T. GroenewegenDukel te Terneuzen, tot aanneming van het ereteken van Ridder der Kroonorde van België, posthuum verleend aan wijlen haar echtge noot M. Groenewegen; mevr. P. VerbruggeMeeusen te Terneuzen, tot aanneming van de zilveren medaille der Kroon orde van België, posthuum ver leend aan wijlen haar echtgenoot S. C. P, Verbrugge; mevr. J. NieuwenhuizeBaart, te Terneuzen, tot aanneming van de zilveren medaille der Kroon orde van België, posthuum ver leend aan wijlen haar echtgenoot M. Nieuwenhuize; L. Wiskerke te Terneuzen, tot aanneming van het ordeteken van Ridder der Kroonorde van België. Tot aanneming van de gouden palmen der Kroonorde van België is verlof verleend aan L. Kruyt, D. Mollevanger en P. A. de Doel- der, allen te Terneuzen. Tot aanneming van de zilveren i palmen der Kroonorde van België aan F. S. Goedhart te Terneuzen. Tot aanneming van de zilveren medaille der Kroonorde van Bel gië, aan L. B. D. Doppegieter, A. de Brauwer en E. F. van den Ber gen, allen te Terneuzen. Deze onderscheidingen werden verleend door Z. K. H. de Prins- Regent van België. De vergadering van de Kloe- tingsc gemeenteraad, die was vastgesteld op gisteravond werd tot nader te bepalen datum uitge steld wegens ziekte van de ge meente-secretaris. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Wisselende bewolking met en kele verspreide buitjes. Meest ma tige wind uit Noordelijke richtin gen. Iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1