Irovinii^Éw Belangwekkend vragenuurtje besloot Vlissingse raadsvergadering. da* Dtaaizc Boeren uit Bruinisse bespraken landbouwproblemen. Toezegging voor een Betere vissershaven. Causerie van Z.L.M-secretaris De heer Krepel vroeg of het Verliezen in Indonesië.! Last van zenuwen Nieuwe belevenisse van Maandag 31 Januari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 De verlichting van winkeletalages. Onlangs richtte de afdeling Zeeland van de Middenstands partij een adres aan de minister van economische zaken, waarin werd voorgesteld in de winter speciaal ook in de vooravond etalageverlichting toe te staan en de winkeliers de aldus verbruix- te stroom te laten uitsparen op de binnenverlichting. Het bestuur van deze afdeling heeft thans een brief van de minister ontvangen, waarin deze mededeelt, dat een onderzoek gaande is ten aanzien van de maatregelen, die in de winter 19491950 getroffen dienen te worden ter beperking van de z g. .piekbelasting". Of dan geen of een beperkte etalageverlich ting mogelijk zal zijn, is thans uiteraard nog niet te bepalen. Wanneer het laatste het geval is, zal t.z.t. een regeling, zoals in het adres was voorgesteld, even tueel in gewijzigde vorm, in overweging worden genomen. Afscheidsparade cn ouderdag in Bergen op Zoom. In verband met de afscheids parade van het 423ste bataljon infanterie dat bij het 3e infante- rie-depot te Bergerf op Zoom is opgeleid en over enkele weken naar Indonesië vertrekt, werd hier Vrijdag een ouderdag ge houden, die o.m. werd bijge woond door generaal Kruis en door de bevelhebber in het derde militaire gewest generaal-majoor Sitsen, welke laatste vergezeld was van enige Belgische gasten. Zowel generaal Kruis, als ge neraal-majoor Sitsen en de gar nizoenscommandant kolonel van Engelenburg spraken de schei dende manschappen toe en we zen hun op de moeilijke, maar ook mooie taak, welke hun te wachten staat. Vooraf waren de militairen geïnspecteerd, waarna een ne gental officieren werd beëdigd en aan drie onder-officieren de gouden medaille voor 36 jaar trouwe dienst werd uitgereikt. De voorlichtingsdag van de Stichting voor de Landbouw te Goes. Op 11 Februari houdt de Stich ting voor de Landbouw in zaal Juliana een voorlichtingsdag, ter voorbereiding van de Spuit- en Stuifdemonstratie welke door de Technische Commissie van ge noemde Stichting in het voorjaar zal worden georganiseerd. Op deze dag zal het woord voe ren de heer dr A. F. H. Besemer van de Plantenziektekundige Dienst te Wageningen over het onderwerp „Bestrijdingsmiddelen in de Landbouw". Ir P. W. Bakker Arkema, rijks- landbouwconsulent voor land bouwwerktuigen te Wageningen spreekt over „Machines voor de aanwending van bestrijdingsmid delen in de landbouw". Voorts zal er een film vertoond worden over het gebruik van de helicoptere bij de bestrijding van plantenziekten. MIDDELBURG. Oud-O.V.W.-ers bijeen. Vrijdagavond kwam de plaat selijke afdeling van de Zeeuwse bond van Oud Oorlogsvrijwilli gers bijeen in het Chr. MiL Te huis. Onder voorzitterschap van de heer C. Antheunisse werd een bespreking gehouden over een te houden feestavond op 16 Maart a.s., waar dan alle pas uit Indië teruggekeerde militairen zullen worden uitgenodigd. Verder werd nog besloten op 17, 18 en 19 Maart een bazar te houden ten bate van de Zeeuwse bond van Oud O.V.W.-ers. Tenslotte wil men trachten om 19 Maart op de Markt een gecos- tumeerde korfbalwedstrijd te or ganiseren. GOES. Uitbreiding stadhuis. Nu de onteigening van het per ceel Lange Kerkstraat 3 indertijd aangevraagd voor het verkrijgen van meer ruimte voor de admini stratie der gemeente tot stand is gekomen, stellen B. en W. voor, zo spoedig mogelijk tot de inrich ting over te gaan. Volgens een' on'worpen plan, zal de ver beph.g gelijkvloers worden ingericht tot één administratieruimte, waar dan de derde afdeling der secretarie (burge-lijke stand, bevolking mi litaire zaken, verkiezingen »n huisvesting) kunnen worden on dergebracht. Dit is de afd. waar het meeste publiek komt. Het pu bliek behoeft dan niet telkens de stadhuistrappen te beklimmen, terwijl het geloop in het stadhuis sterk zal verminderen. Het gevolg zal zijn, dat de trouwzaal weer ter beschikking zal komen en dat de kamers van burgemeester en se cretaris niet steeds voor vergade ringen gebruikt behoeven te wor den. Voor het maken van een ver binding met het stadhuis zal de congiergewoning opgeofferd moe ten worden. De bovenverdieping van het nieuwe pand kan dan voor congiergewoning worden ingericht De kosten van verbouw en in richting zijn geraamd op in tg- taal f 20.000.—. Verkoop sterke drank in het^dein B. en W. stellen aan .de gemeen teraad voor, de verordening op de heffing voor vergunningsrecht voor de verkoop van sterke drank in het klein in die zin te wijzigen, dat, in verband met de wisseling van de huurwaarde der betrokken percelen, navordering van een ten onrechte niet geheven bedrag; mogelijk wordt. Jaarweddo gemeente-secretaris. Door Ged. Staten is een nieuwe regeling ontworpen voor de jaar wedden der gemeente-secretaris sen. Volgens deze regeling zal het salaris van de gemeente-secretaris bedragen f 6300.tot f 7400. als Goes in de 9e klasse wordt ge plaatst. Bij plaatsing in de 10e klasse, wat B. en W. menen te mogen verwachten f 6700.tot f 7800.—. De raadsvergadering, die Vrij dagmiddag te Vlissingen is gehou den, werd besloten met een be langwekkende rondvraag, die veler tongen in beweging bracht. In eerste instantie werd een viertal schriftelijke vragen be antwoord. De heer M. J. van Poelje (Arb.) brak een lans voor de Vlissingse voetbalclubs, die naar zijn mening een te hoge ter- reinhuur moesten betalen. Met de cijfers op tafel toonden B. en W. aan, dat vermindering alleen een vergroting van het nadelige saldo zou betekenen, hetgeen ze ker niet gewenst is. Verder vroeg de heer van Poelje nog hoe het kwam, dat zo weinig ha ring in de Vlissingse haven werd aangevoerd. Het antwoord van B. en W. hierop was, dat zich moeilijkheden hadden voorge daan tussen hun college en de N.V. Haven van Vlissingen. Er bestond een verschil van inzicht in deze aangelegenheid, dat on danks de besprekingen niet kon worden overbrugd. De heer A. R. König (Arb.) vroeg in dit verband de arbei ders bij het overleg in te scha kelen, hetgeen hem werd toege zegd. In antwoord op een schriftelij ke vraag van de heer M. J. Cor- veleyn (K.V.P.), werd de terug keer van de „Zeeland" nog eens onder de loupe genomen. HET VERKEER. De heer A. van Schijndel (Arb.) yroeg de aandacht voor het drukke verkeer bij de Keer sluis. Plaatsing van een politie agent bij dit knooppunt achtte spr. geen overbodige luxe. De heer A. de Bart (Arb.) vroeg naar de wachthuisjes voor de buspassagiers. Wie maakt deze nu in orde, de gemeente of de N.V. Stoomtram Walcheren? De burgemeester antwoordde, dat het op de weg van de bus-, onderneming ligt. doch dat alle pogingen om zulks gedaan te krijgen zijn mislukt. Binnenkort echter zullen B. en W. een be spreking hebben met de directie der N.V. en daarbij de zaak nog maals ter sprake brengen. De heer J. Marijs (AR.) vond deze bespreking de geschikte gelegen heid om er bij de Stoomtram op aan te dringen retour- en knip- kaarten op Vlissingen te gaan af geven. De heer J. L. de Wit (A.R.) achtte het postagentschap in de stad onvoldoende en vroeg B. en W. er op aan te dringen, dat een volledig postagentschap zal worden gesticht in de omgeving van het stadscentrum. Ir. M. A. L. Beun (Arb.) vroeg naar het crediet van f 5500.dat destijds door de raad werd toe gestaan voor het opruimen van oorlogsrestanten. Dit crediet werd van hogerhand niet toege staan, doch naar wethouder M. A. van Popering kon mededelen, werd tijdens de een dezer dagen in Den "Haag gehouden bespre king deze aangelegenheid weer te berde gebracht, en er be stond volgens spr. goede hoop, dat het crediet zou worden toe gestaan. DE VISSERSHAVEN. De heer M. J. Corveleyn (K.V. P.) wees op de desolate toestand, waarin de vissershaven verkeer de en spr. drong aan op soedige verbetering, daar anders, naar hij zei, alles naar Breskens zou gaan. Wethouder L. P. van Oorschot kon hgjn echter direct tevreden stellen met de opmerking, dat dit jaar een zodanige verbetering zal worden aangebracht, dat al les weer vlot kan verlopen. Ook in de voorhaven zullen schept n kunnen binnenlopen bij ieder tij. Een algehele verbetering, aldus de wethouder, zou te kostbaar zijn, waar bovendien de vloot in Vlissingen slechts uit 12 a 13 schepen bestaat. In het haring seizoen kiezen echter ongeveer 60 schepen in de Vissershaven ligplaats. De herstellingen recht vaardigen zich temeer, daar er in de Vissershavcn meer haring wordt gelost dan in de buiten haven. BEELDROMANS. De heer Corveleyn wilde het onderwijzend personeel de strijd laten aanbinden tegen wat hij noemde zenuwprikkelende lec tuur. Wethouder Poppe antwoordde hierop, dat dit geheel overbodig is, daar het onderwijzend perso neel terzake diligent is. Ook de leermeesters op „de Schelde" zien scherp toe op het in bezit hebben van zulke lectuur en gaan op huisbezoek, zodra zij iets bemerken. De wethouder kon verder nog meedelen, dat in een vergadering met de hoofden der scholen is besloten om bij de jeugd het bezoek aan de openbare leeszaal te animeren, zodat goede lectuur in handen van de jongens en meisjes komt. Oranjevereniging is actief. Door de Oranje-Vereniging worden weder pogingen in het werk gesteld om 30 April a.s. op feestelijke wijze te vieren. Besloten is een tentoonstelling te houden van voorwerpen betrek king hebbende op het Oranjehuis. Getracht zal worden een licht- stoet te organiseren. De optocht van September vorig jaar slaagde uitstekend, dank zij de spontane medewerking. Ook thans mag deze niet ontbreken. Gedacht wordt aan een kinderoperette en kinderspelen BAARLAND. Vergadering „Onderling Hulpbetoon". De Varkensvereniging „Onder ling Hulpbetoon" hield haar jaar vergadering onder voorzitterschap van de heer S. Mol. De penning meester boekte dit jaar een goed slot van f 157.77. In kas was op 1 Januari 1949 f 1117.25. Daar de voorzitter niet meer in aanmer king wenste te komen voor een herbenoeming, werd in diens plaats gekozen de heer J. C. Blok. Het entreegeld voor 1949 werd vastgesteld op f 2.50 voor pas ge huwde leden, voor hen die reeds lang lid hadden kunnen zijn f 10. Bodeloon f 0.50 per lid per jaar. Uitkering van varkens 712 weken f 30.—; 12—16 weken f 40.—; 16—20 weken f 50.—, daarboven f 0.75 per kg. bruto gewicht. De scheidende voorziter, die vanaf de oprichting deze functie bekleedde, werd een herinnering aangeboden. Oprichting Voetbalvereniging. Alhier werd opgericht de Voet bal vereniging „De Beren". Het bestuur werd samengesteld uit: dr Fransen v. d. Putte, voorz. A. den Hollander, secr., H. Re- mijnse, penningm., P. Felius en J. C. Mol Hz, leden. Commissie van toezicht: J. C. Vogelaar, ds Y.J. Tiegersma, ds H. G. Beneder, >1- van Doorn, C. J. Mo.l en H. Schout Hz. KRUININGENj Zanguitvoering „Crescendo". Donderdagavond gaf de Gem. Zangvereniging „Crescendo" een uitvoering in hotel Korenbeurs o-.l.v. de heer A. B. Holster. Na een welkomstwoord van de voor zitter, de lieer J. Sehrier, die hier bij Wees op het kleine ledental, dat nodig aanvulling verdient, werd een 5-tal zangnummers ver dienstelijk uitgevoerd. Na de pauze (met verloting) werd opgevoerd „Kink in de ka bel", een blijspel in 3 bedrijven. WEMELDINGE. Jaarvergadering „Het Groene Kruis". Donderdagavond vergaderde „Het Groene Kruis" in het gebouw van de Evang. Zondagsschool» on der voorzitterschap van de heer Jac. Burger Fz. De secretaris, de heer H. Dek ker las het jaarverslag, waaruit bleek, dat het ledental der vereni ging stationnair is gebleven. Het bestuur stelde voor zuster Borns voor 1948 een verhoging van jaar wedde toe te kennen van f 100. en eenzelfde bedrag over 1949. De zuster legde in 1948 2300 zie kenbezoeken af, w.o. 227 voor zui gelingen en 63 T.B.C.-patiënten. 12 maal werd de laatste hulp ver leend. 86 stuks verplegingsmate riaal werd uitgegeven. De vereni ging telt ongeveer 600 leden. Spr. legde de nadruk op de jonginwo- nenden, die toch lid dienden te worden. Met het eventueel te stichten wijkgebouw is het nog niet verder gekomen. De opbrengst hiervoor bracht bij een bazar f 5100.cp. Vervolgens deed de heer Ad'r. Schouwenaar rekening en verant woording van zijn financieel be heer. In 1948 werd ontvangen f 3934.05, afd. T.B.C. f 1807.43, fonds „Wijkgebouw" f 6647.95. Na advies van de heer C. Bouterse, werd hjj voor zijn beleid gedéchar- geerd. Aan de beurt van aftreden wa ren de heren H. Dekker en J. Ruissen die bij acclamatie werden herkozen. De begroting 1949 werd aangeboden. Tot reservejid con trole-commissie werd aangewezen de heer C. Meijaard. De voorzitter bracht dank aan de bode, de heer A. de Schipper Jz., die voor de aanvang van de vergadering zijn ontslag had ingediend, hetgeen het bestuur ten zeerste spijt. WOLPH AARTSDIJK. Jaarvergadering Geref. Mannenverenlging. Onder voorzitterschap van de heer J. Verschuure vierde de Ger. Mannenvereniging Donderdag avond haar jaarvergadering. Na dat de jaarverslagen waren voor gelezen, leverde de heer J. de Kam een inleiding over „Johannes de Doper". Er waren voorts bijdragen van twee leden. Ds van Heiningen sprak een pakkend slotwoord. OOSTKAPELLE. Geref. Meisjesvereniging bestond 30 jaar. Vrijdagavond vierde de Geref. Meisjes-vereniging „Martha" haar 30-jarig bestaan, met een feestavond in het verenigings gebouw. Na het welkomstwoord van de presidente mej. Maljaars, volgden de jaarverslagen die af gewisseld werden met schetsjes en samenzang. Daarna werden verschillende felicitaties uitge sproken, door de afgevaardigden van diverse verenigingen en de Kerkeraad. Vervolgens werd een overzicht gegeven van 30 jaren „Martha". Een der meisjes hield een in leiding over Ruth en mej. Cor- nqjise bracht het „Nonnenkoor" ten gehore. Een klompendans door de le den uitgevoerd, viel zo in de smaak, dat deze herhaald werd. Een korte schets gaf een idee van de vergaderingen van de vereniging. De Deenik sprak een slotwoord.. THOLEN. Steun Wettig Gezag. Op initiatief van de burgemees- met mogelijk is administratie der Zeer grote belangstelling be- Sociale lasten te verminderen, stond onder de landbouwers van door b.v. deze vast te stellen op Bruinisse voor de onder leiding een percentage van het arbeids- van de heer P. L. Krepel staande loon, de overheid zou het dan zelf vergadering van de afdeling van1 over de verschillende fondsen kun de Z.L.M., waar gesproken werd nen verdelen. over de verhouding tussen de Be- De heer Schlingemann .zei, nelux en de landbouw. dat de oplossing in deze richting De eerste spreker op deze avond w<dwordt Bezocht. Mocht het mp- was mr Schlingemann, secretaris S jk zÜn' dal 'x,k het Bedrijfs- (jer Z.L.M. die na een inleiding leven hieraan wilde medewerken over de Marshall-hulp besprak hij dan za' het ongetwijfeld nog wel de Benelux en de landbouw. i 06115 zover komen ook. Holland staat als agrarisch land I Natuurlijk kwam °°k de ï™'63" bovenaan, alleen wat het vlas be- *'e van de aardappelen op het ta- treft is België ons de baas. Pijt- De instelling van egn fonds Voor de landbouw zal de ko- oni catastrophes in de aardappel- mende Unie over het algemeen1 handel als in 1948 te voorkomen betekenen, dat de producten-prijs!heeft de volle aandacht van de zal stijgen. j Z.L.M. en van de Stichting voor Fruitteelt en tuinbouwsector zullen waarschijnlijk lagere prij zen dan thans kunnen bedingen, want België brengt eveneens veel fruit voort, dat aan kwaliteit niet aan het Hollandse gelijk is, doch dat toch gekocht zal worden voor lagere prijs en de afzet van het superieure Hollandse fruit nadelig zal beinvloeden. Witlof is een ar tikel dat in België veel en goed koop geteeld wordt, hiervan zal de tuinbouw waarschijnlijk de invloed ondervinden. NORMAAL BOUWPLAN. Met enige practische voorbeel- den verduidelijkte hij zijn uiteen- 1 den. de Landbouw. NOG GEEN AFZET VOOR 100.000 TON AARDAPPELEN Gevraagd naar de situatie op het ogenblik werd medegedeeld dat er op 1 Januari volgens de in ventarisatie door de P.V.C. nog aanwezig waren 730.000 ton klei- aardappelen. Nodig voor de consumptie zijn nog 440.000 ton. Gerekend wordt op een export van 100.000 ton naar Spanje en de westelijke zone in Duitsland. 100.000 ton zullen worden gedroogd. Voor nog 100.000 ton moet dus nog een oplossing gevonden wor- zettingen. De regering-moedigt de verbouw van voedergranen aan, daar ter besparing van Marshall- dollars de binnenlandse teelt moet worden uitgebreid. Mr Schlingemann raadde ten slotte ieder land bouwen aan en normaal teeltplan op te stellen. Nu de teelt van aardappelen en uien in 1948 op een teleurstelling is Ook het perspectief voor het Zeeuwse pootgoed is zeer somber. Frankrijk als onze voornaamste afnemer vraagt in de de eerste plaats Fries pootgoed. Alleen bij grote export komt dus ook het Zeeuws pootgoed aan de beurt. Of de Zeeuwse landbouwer nog door moet gaan met het telen van pootgoed was volgens spr. niet uitgelopen denken velen er over in een paar woorden te adviseren, om meer suikerbieten te verbou- ieder moet hier maar voor zich- wen. Zowel de spr. als de heerzeif <je beslissing nemen of hij het F. D. van Vessem, bestuurslid vanrisico dat er aan verbonden is, wil „Puttershoek", waarschuwden neraen 0f niet. daartegen. I Er zal bij de A.V.A. worden aan- Er werd gewezen op het waar- gedrongen om het bovenmaatse schijnlijk niet beschikbaar zijn pootgoed uit de markt te nemen oogstcollonnes voor het uitdunnen a]s consumptieaardappel en op de- van suikerbieten in de maanden zelfde voorwaarden. April en Mei. Voor de causerie met film van Eerst in Juli 1950 zai de vol ledige werking der Benelux tot uiting komen, zo' deelde de heer Schlingemann tenslotte mede. Ir Stolp over Zweden, die ook op deze vergadering in Bruinisse ge houden werd verwijzen wij naar de verslagen over andere plaatsen ter is een plaatselijk comité ge vormd van het Nationaal Insti tuut Steun Wettig Gezag. In het bestuur hebben zitting de heren M. Evertse, voorzitter; W. J. Coenen, secretaris en P. J. Drooger, penningmeester. Propaganda-avond Blindenbond. Evenals in ander gemeenten op het eiland Tholen werd Donder dagavond in de concertzaal van het Hof van Holland een propa ganda-avond gehouden door de Nederlandse Blindenbond. De avond werd geopend door de beer A. Rijstenbil, waarna door do Thoolse Chr. Zangvereniingg „Sursum Corda" enige liederen ten gehore werden gebracht Ver volgens speelden de blinde solisten Gusta van der Heijden en Joop Slegtenhorst werken van Dvorak, Viocco, Handel en Wieniawsk. De propagandist van de Neder landse Blindenbond, de heer Joh. van den Berg, hield hierna een toespraak. Een film werd ver toond over de geleidehonden in dienst der blinden. Na de pauze zong „Sursum Cor da" o.l.v. de heer H. Schutte weer enkele liederen. Ook de blinde so listen speelden nog werken, o.a. van Bach, Kreisler e.a. De heer van den Berg bracht dank voor de grote belangstelling en de medewerking van „Sursum Corda". De avond werd gesloten door de heer B. G. A. v. d. Wiel, Ned. Herv. predikant. KORTGENE. Loop der bevolking. De loop der bevolking over 1948 is ii» de gemeente Kortgene (om vattende de dorpen Colijnsplaat- Kats en Kortgene) als volgt; Geboren 38 m. en 38 vr., totaal 76. Ingekomen 40 m. en 55 vr., totaal 95. Overleden 37 pers. Ver trokken 157 pers. Per 31 Dec. 1948 waren er 2000 m. en 1885 vr. totaal 3885 personen. POORTVLIET. Jaarvergadering Kolenvereniging. Donderdagavond hield de Coöp. Kolenvereniging „Ons Belang" U.A. in de zaal van de heer A. J. Kesteloo haar jaarvergadering. De voorzitter de heer Quist, noemde 1948 een gunstig jaar. Het ledental daalde van 317 op 306, tengevolge van vertrek, royement en overlijden van 18 leden, en een toetreding van 7 nieuwe leden. De voorzitter memoreerde het overlijden van de heer W. Carels, die in 1928 voorzitter werd en aan wie de vereniging zeer veel te danken heeft In het afgelopen jaar werd ont vangen f 19355.21 en uitgegeven f 18602.70, voordelig saldo f 752.57. In 1948 werd ontvangen 396289 kg brandstoffen, en er werd afgele verd 356209 kg., zodat op 31 De cember j.l. nog in het pakhuis aanwezig was 5190 kg. Aan turf was aangekocht 117110 kg en af geleverd 116800 kg. De rekening welke tevoren was nagezien, werd thans goedgekeurd. Aftredende bestuursleden waren de heren J. M. Deurloo, K. F. Schijf en E. van der Nate, welke met resp. 31, 30 en 29 stemmen herkozen werden. Tot plaatsver vangende bestuursleden werden herkozen de heren A. Murre en A. van Burgh. Tot commissieleden voor onderzoek der boeken wer den benoemd de heren C. van Ast, C. M. Geuze en C. P. Bijl. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur besloten had, het sa laris van de boekhouder te bren gen op f 450.Een voorstel uit de vergadering echter, om het op f 500.te brengen, werd m.a.s. aangenomen. Eerste Provinciale boot met radar. De „Oosterschelde" van de dienst ZierikzeeKatse veer. Vrijdag heeft het motorschip .Oosterschelde 55" van de provin ciale stoornbootdiensten de werf van de Kon. Mij „De Schelde" te Vlissingen verlaten, waar het met radar is uitgerust, als eerste schip der provinciale vloot. De „Oosterschelde" zal de dienst Zierikzee-Katseveer uitvoeren. De „Koningin Emma" wordt van deze lijn genomen en zal wor den gebruikt voor de dienst Ter- neuzen-Hoedekenskerke. De debacle op de aardappel- markt. Vorige week eindigde de op gave voor levering van aardap pelen aan het Aankoopbureau voor Aardappelen, de regerings instanties die een groot kwan tum aardappelen van de rassen Eigenheimer, Bintje en Bevelan der uit de markt wil nemen. De vrees voor de te late leve ringsdata schijnt er de oorzaak van te zijn, dat op Schouwen- Duiveland de lust om met de A.V.A. te contracteren niet groot is. Doordat men verplicht kan worden de aardappels zeer lang te bewaren worden de verwer kingskosten van het z.g. „omzet ten" om spruitvorming tegen te gaan zo hoog, dat de iets betere prijs verloren gaat. Personen met buitengewone studieaanleg, die niet in staat zijn de kosten van het studiejaar 1949—50 aan een inrichting voor middelbaar of hoger onderwijs te betalen en in aanmerking wil len komen voor een renteloos voorschot dienen voor 1 Maart 1949 een gezegeld verzoekschrift (30 cent) te richten aan het ministerie van O, K en W, bur. voor Rijksstudietoelage, Prinses- segracht 15, Den Haag In dit request vermelde men volledige naam, adres, huidige en toekom stige inrichting van onderwijs, klasse, faculteit, studiejaar en evéntueel genoten studietoelagen Ontvluchte pupillen stalen doktersauto. Garagehouder stak spaak in het wiel. Drie ontvluchte pupillen uit liet Rijksopvoedingsgesticht „De Kruisberg" te Doetinchem stalen in Didam een auto, toebehoren de aan een arts, om zich uit de Achterhoek te verwijderen. Het drietal tufte met de zo goed als nieuwe volkswagen naar Limburg. In Maastricht was de benzine op en de jongens be sloten bij een garage-houder te tanken. Toen het ecliter op betalen aankwam, verklaarden de pupil len geen geld bij zich te hebben. De garage-houder vond dit wel wat vreemd:een gloednieuwe volkswagen, drie jongemannen en geen geld. Hij ontfermde zich resoluut over het contactsleutel tje van de wagen en belde on middellijk de politie op. De jon gens die het benauwd kregen, zetten het onmiddellijk op een lopen. Zij zijn nog niet gearres teerd. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn ge rapporteerd: Kon Marine: Gesneuveld 20 Januari 1949. Korp J. Deswijzen, afkomstig uit Soerabaja. Gesneuveld 24 Januari 1949: Mar. II, T. C. Rozeboom, afkom stig uit Zandeweer (Gr.); Mar. II, M. J. Roksnor, afkomstig uit Breda (overleden t.g.v. oorlogs ver wondinf). Kon. Landmacht: Gesneuveld 6. Januari 1949. Sold. J. A. J. de Wit, Ammerzo- aen. 12 Januari 1949: Serg. G. W. Hartog, Rijswijk. 13. Januari 1949: Sold. J. ten Veen, StÈenwijk. 14 Januari 1949: Sold. W. E Mosterd, Amersfoort. 15 JanuaiT 1949: Serg. G. A J. van der Beek, Kaatsheuvel. 16 Januari 1949: Sold. T. A. Huijbregts, Vaals; kapt. A. Kientz, Breda; korp. W. van Vliet, Oud-Beijerland. 17 Januari 1949: Sold. Ie kl. A. Kurstjens, Echt (L.); Sold, G. Kuijvenhoven te Leiden. 18 Januari 1949: Sold. Ie ki. H. Alvis, Blokzijl; Sold. Ie kl. C. A. de Graaf, Zwijndrecht; Sold. T. Nijsingh, Giethoorn. 19 Januari 1949: Sold. W. B. Bleekman, Bergh (Gld.); Sold. F. A. van den Eerenbeemt, As ten (N.-Br.); Sold. G. van Has- sel, 's-Hertogenbosch; Sold.' L. W. van den Heuvel, Berghem (N.-Br.); Sold. W. van der Heij den, Rosmalen (N.-Br.); Sold. Ie kl. A. van den Hogen, Herpen (gem. Bergharen); Korp. G. Kloek, Winschoten; Sold. J. A. van Laarhoven, Vught; Korp. E. Net, 's-Gravenhage. 20 Januari 1949: Sold. Ie xl. E. J. Hartemink, Arnhem; Sold. R. Hekstra, Post Zwaagwest- einde; Sold. C. J. Holstein, Lochem; Sold. G. G. Mulders, Oeffeit (N.-Br.); Sold. P. Poel man, Rotterdam. 21 Januari 1949: Sold. D. van" Brummelen, Lunteren; Sold, ie kl. J. G. M. Claassen, 's-Hertc- genbosch; Korp. S. van Dijk, Ferwerderadeel; Sold. R. J. Eijgelaar, Wolvega; Sold. J. P. van Veen, Franeker; Sold. D. Visser, Zwolle; Korp. R. Zout man, Oude Pekela. 22 Januari 1949: Sold. Ie kl. W. G. Dieleman, Hoek (Z.). Van het Kon. Ned. Ind. leger sneuvelden acht militairen. Kerk en Zending. ELLEWOUTSDIJK. Herstel van haven laat op zich wachten. In de Vrijdagmiddag gehou den gemeenteraadsvergadering gaf de voorzitter een uiteenzet ting van hetgeen in het afgelo pen jaar tot stand is gekomen, en sprak de hoop uit, dat dit jaar het herstel en de wederop bouw van de gemeente voltooid mag worden. Met de Ged. Staten voorgestel de herziening jaarwedderegeling secretarissen werd accoord ge gaan. Van A. Oele was een verzoek binnengekomen om tot verkoop te willen overgaan van een per ceel bouwgrond aan de Bree- straat. In principe-werd hiermee accoord gegaan. De rekening van het dienstjaar 1947 werd vervolgens vastge steld met aan inkomsten en uit gaven van de gewone dienst f54834.11 en van de kapitaal- dienst f 169005.73. Vervolgens werden de leden van de woningcommissie weder om herbenoemd. Tevens werd tot instandhouding der O. L. school besloten. In de plaats van de heer J. de Jonge werd de heer P. Diele man Jr. benoemd tot lid van het Burg. Armbestuur. Op een ingekomen verzoek om subsidie voor een kleuterschool werd in principe gunstig beslist. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden benoemd de heren H. J. Pauw, C. J. P. van Liere, J. Smallegange, C. P. de Waal en P J. Israël. Hierna werd het nieuw-ont- werp rioleringsplan in behande ling genomen. Na een toelichting door de ontwerper, de heer Is raël werd het plan gewijzigd va fT Daarna volgde een bespreking omtrent de herbouw van de ha ven. Aangezien thans op de ha ven niet meer zonder gevaar ge lost of geladen kan worden, werd aangedrongen stappen te ondernemen om spoedig een be slissing op het nieuwe plan te verkrijgen, temeer daar de stuk ken reeds al zo lang ter goed keuring zijn ingezonden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Harderwijk, K. v. d. Pol te Ede. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Broek onder Ak- kerwoude, N. Brandsma te Rijnsdorp. Heling van de geslagen breuk. In de op 19 Januari gehouden vergadering van de classis Goes der Geref. Kerken, kwamen aan de orde „de pogingen tot heling van de geslagen breuk tussen de Geref. Kerken en die onderhou dende art. 31". De classis sprak haar blijd schap uit -over de ondernomen pogingen, „die bedoelen het her stel der eenheid met die van ons gingen", en benoemde een com missie, die de vraag onder ogen zal zien of er aanleiding kan zijn tot het doen van enig voorstel aan de meerdere vergaderingen, en daarover op de volgende ver gadering of eventueel een voor dat doel uit te schrijven vergade ring zal rapporteren. Benoemd werden de predikanten J. E. Booy, G. van Heiningen en J. van der Leek, met de ouder lingen H. C. van Donk en C. Douw. Sportnieuws. DAMMEN. Tholen—Kapelle II. De Thoolse Damclub speelde tegen Ka pelie II een competitiewedstrijd voor de Zeeuwse Dambond. Uitslagen: P. v. NieuwenhuijzenJ. v. Overbeeke 2—0; J. v. ElsackerJ. P. Korstanje 0—2; C. J. de KorteAI. Ganseman 20; A. GelukA. Hoogstrate 02; AI, Ivosman— C. Sulsters 11; D. de VosG. de Rijder 2-0; J. Laban—J. de Neef 2-0; B. W. Schot—J. v. Liere 11; AI. SchotJ. AIol 2—0; AI. C. AleermanP. Boft er 2—0. (Ingez. mededeling, advert.) Mijnhardt's zenuwtabletten helpen U er overheen. Burgerlijke Stand. Tsjechische generaal tot de strop veroordeeld. Een Praags militair gerechts hof heeft generaal Heliodore Pika tot de strop veroordeeld wegens verraad en misbruik van zijn gezag. Pika, die vroeger hoofd van de Tsjecho-Slowaakse militaire missie te Moskou was, wordt er van beschuldigd in 1940 contact met de Britse geheime dienst te hebben opgenomen, die hem getaald zou hebben voor spion- nage tegen de S.-U. KAPELLE-BIEZELINGE. Ge boren: Adriaan P., z. v. J. Bruin- ooge en G. Ruissen; Alagonda G., d. v. P. v. d. Have en D. C. Kuenen; Jacobus P., z. v. J. Din- gemanse en J. A. Schrijver; Jan na S. W., d. v. W. v. Overloop en P. A. Sanderse; Kornelis J., d. v. A. S. van Liere en L. Salm; Margaretha, d. v. G. J. v. Oosten en L. J. Schijf; Jacomina J. S„ d. v. C. J. Huissoon en J. S. Na- gelkerke. Gehuwd: G. J. v. d. Kuijl, 27 j. en A. M. de Jager, 23 j.; P. W. Stuy, 24 j. en M. Sinke, 24 j.; J. M. Lindhout, 28 j. en J. Paauwe, 19 j.; H. A. Mol, 47 j. en A. M. Vogel, 31 j.; C. J. Ridderhof, 34 j. en A. N. Karelse, 25 j. Overleden: C. Landman, 85 j„ wed. van C. v. Hoorn; C. H. Glerum, 79 j., wed. van J. Gle- rum; A. W. v. 'tVeer, 65 j., echtg. van J. v. d. Vrie. THOLEN. Geboren: Anna M„ d. v. M. M. Bijl en M. Deurloo; Johanna, d. v. J. de Jonge en W. Bout; Leendert M., z. v. G. C. Verkerke en L. P. Deurloo; Cor nells P., z. v. M. J. Geuze en J. C. Schot. Overleden: N. de Klerck, wed. van J. Bout; E. Ilengstmengel, echtg. van M. Moeliker. NAGEK. ADVERTENTIE Op 27 Januari over leed onze geachte werkgever de heer S. WISSE, in de ouderdom van 43 jaren. Zijn nagedachtenis zal bij ons in ere blij ven. Het gezamenlijk Personeel. Anna Jacobapolder, 31 Januari 1949. door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. 11. Vanaf zijn hoge zit plaats zwaaide Pier nog eens naar de bakker en verdween om de hoek van de straat. De bakker bo ven z'n onderdeur zwaaide terug, ,,'t Is toch een raere sinjeur, die Pier den Draaier", mompelde hij. „As die iets bijzonders kan beleve, zal ie 't ook nie laete. Kom 'k gae ma weer 's nae de bakkerie." Hij deed de deur dicht en ver dween naar de bakkerij. 'tWas weer stil in de straat. Alleen de mussen in de dakgoot van Pier zijn huisje hadden het druk. Ze hadden elkaar nu zoveel te vertellen. Bij de herberg „De Drie Wijnglazen" bleef het ook stil. Boer Hooi van Gras had niets gemerkt, die had het veel te druk met de notaris. De kastelein had ook niets gemerkt, want die moest de gla zen omspoelen. .„_i_ Geertje had helemaal niets gemerkt van Pier zijn yeitr 'tWas wasdag vandaag en Pier z'n sokken waren weer zo vui Alleen de bakker en de mussen in de dakgoot wisten er van. Maar die vertelden 't aan niemand.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3