Het witte poeder met de zwarte macht. De lente is in aantocht! Boeren en arbeiders in Zwitserland. Hebben kleine bedrijven nog toekomst? I KxmieA-cJuAio^j>lte,ri I 'NcaldiS Arbeiders behoren tot de boerenfamilie. Ja, wanneer zij zeer intensief gebruik maken van hun grond. BIJ Garage LOUISSE dAaom u~an de ÏJlaniaÈ' 1 1 Maandag 31 Januari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD TlO OOfoFa Trlin/^at» in nl Pagina Het gebruik van opium en andere ver dovende middelen is in sommige landen op angstwekkende wijze toegenomen. I"f DRENTE Z(jn een aantal personen gearresteerd, die ln het bezit bleken te zijn van een grote hoeveelheid opium. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat deze verdovende stof uit Duitsland is nnenge^iokkeld. Zo luidde een klein berichtje in de pers. Het had ook anders kunnen luiden, want opium, het witte poeder met de rwarte macht, treft men ais smokkelwaar op vele plaatsen op deze wereld aan. Nog kortgeleden werd in Marseille op geheimzinnige wöze een man vermoord, die met de opiumsmokkel te maken had. In deze .r,a"3® havenstad komt op illegale wijze de opium binnen meestal uit China, waar de sluikhandel in dit artikel met de dood wordt gestraft. Er zou over het hoofdstuk opi- geen heroïne gebruiken. In 1946 urn cocaine, heroïne, of welk waren er 71 landen, die minder ander verdovend middel ook, dan een kilogram per millioen een avonturenroman met of zon- inwoners gebruikten vijf ge- der beelden, zijn te schrijven, bruikten tussen één en twee maar wij zullen ons tot enige kilogram, vijf anderen (Italië nuchtere opmerkingen bepalen, I Australië, Nieuw-Zeeland Zwe- In de eerste plaats wordt de den en Canada) tussen twee en laatste tijd m verschillende arü- vijf kilogram en één land was er kelen in de buitenlandse bladen dat boven alle anderen uitsteeg gewezen op het toenemend ge- met een gebruik van 25 kilogram brink van verdovende middelen, per millioen bewoners De daarbij verstrekte cijfers hebben slechts betrekking op de legale handel. Het officiële rapport betreft de handel over opium, cocaïne en heroïne. Opium is het ingedroog de melksap, verkregen uit de pa- Het geval Finland, dat sedert 1936 zijn gebruik aan heroïne verdrievoudigde, is een prohleem op zich zelf, temeer dringend, daar voor 1949 een gebruik van 51 kilogram w.ordt geschat. Uit een nauwkeurig onderzoek paver, cocaïne is het product van zou zijn op te maken of deze t cocablad. Het hoofdbestand- grote hoeveelheid werkelijk ook in haar geheel voor medische doeleinden wordt gebruikt. Zou j::en* het ook mogelijk zijn, dat in lan den als Finland, die een psycho logische weerslag ondervinden van de onzekere politieke voor- uitzichten, 't gebruik van narco- j tica toeneemt? Het is misschien j een gewaagde veronderstelling, j maar het feit, dat ook het alco hol-gebruik na 't einde van de oorlog, vergeleken met de perio de daarvoor aanmerkelijk is toe genomen, geeft te denken. Italië volgt op Finland wat de hoeveelheid van het heroïne-ge- bruik betreft. Zweden verdub belde het gebruik sedert 1936, terwijl Noorwegen en Denemar ken practisch geen heroïne ge bruiken. Over het gebruik van heroïne zou door de heren medici een breedvoerige discussie zijn op te zetten. Er zijn 24 landen, die geen heroïne gebruiken en hier toe behoren zowel de naties, die in medisch opzicht op een hoog niveau staan, als medisch ach terlijke landen. Het probleem van dit ogenblik is, scherp omlijnd, het abnormaal toegenomen gebruik van verdo vende middelen in sommige sta ten en de mogelijkheid, dat een deel daarvan in de illegale han del terecht komt. Volgens internationale rege ling is de handel in narcotica aan banden gelegd. De vraag is ge wettigd of deze controle in de practijk voldoende is en het kwaad afdoende kan onderdruk- De eerste vlinder is al ge vangen en een vlugge knaap, Bennie Driessen uit Horst- Meterik, betrapte drie meike vers, toen deze zich in de Ja nuarizon wilden verheffen. Een arbeider zag bij het op ruimen van een stapel hout aan de Venlose Kaldenker- kerweg, tot zijn verbazing een merel opvliegen van een nest tussen de planken. Het nest h»d een legsel van vijf eieren. Het hout moest ver dwijnen en daarmee het nest. Overigens zouden de jongen toch bijna zeker een vroege dood gestorven zijn. De cadetten van de militaire school te Saint Cyr zullen weer de traditionele parade-uniformen te- rugkrijen, die bestaat uit: witte pluim, wite handschoenen, zwarte tuniek, epauletten en rode broek. (Ingez. mededeling, advert.) NA GEBRUIK VAN ONZE AIOM BEKENDE RODE J HOESTPOEDERS P POCDER7 Cl. FTUI 6 WVo BRASKAMP N V. RIJSWIJK (Z H.j deel van opium is morphine, bij product hiervan heroïne. Al deze verdovende midde len zijn een zegen,, voor zoover zij onder strenge medische con trole in de geneeskunde worden gebruikt, doch de zegen verkeert in een vloek als deze narcotica terecht komen in de illegale han del met geen ander doel dan te wordeq gebruikt door de onge- lukkigen, die aan deze middelen zijn verslaafd. Iemand kan door het gebruik van morphine een aan deze stof verslaafde mor- mho^>,tio^0rden'1 E®n.kl.e.!ne dosis ir. h. Haltinner, secretaris van moet aan de noodzakelijkheid van _„„*P lr;e lnJectie of als de Boerenorganisatie in het kan- de uit te voeren werkzaamheden roept een jon st. Gallen in Zwitserland aangepast worden en als regel gewaarwording te schreef in de Chr. Landarbeider niet langer dan 12 uren duren, de geestelijke functie een artikel over de toestand van 1 schafttijden uitgezonderd. De wordt erdoor gestimuleerd, er de landarbeiders in Zwitserland,nachtrust moet 9 uren bedragen, treedt een gevoel van rust van - - - - bevrijd zijn van angst op. Zoals bij overmatig gebruik van alco hol het geval is, treedt ook na de uitwerking van de morphine 'n kater op. De morphinist heeft onaangename gevoelens en neemt opnieuw een dosis om zich daarvan te bevrijden. In China was opiumschuiven, 't roken van kleine opiumballe tjes in pijpjes, het nationale kwaad. Het geval Finland. De bovengenoemde gegevens hebben dan voornamelijk betrek king op heroïne. Er bljjken lan- 1 te zijn, die in het geheel I.R.O. heft verbod tot immigratie in Israël op. De Internationale Vluchtelin gen-organisatie (I.R.O.) heeft ondanks sterke oppositie van Britse zijde, besloten het door haar op 18 Mei 1948 uitgevaar digde verbod tot immigratie van Joodse vluchtelingen in Israël op te heffen. Vóór de resolutie stemden de V.S., Australië, Bel gië, Canada, China, Frankrijk, Noorwegen en Venezuela. waaraan wij het volgende ontle- Op Zondagen zal het werk tot op nen: I het noodzakelijkste beperkt wor- Een jaar geleden hebben we een den. De arbeiders zijn- verplicht, poging gedaan voor uitwisseling tot waarborg voor de oogsten of van jonge boerenzoons tussen in andere dringende gevallen Holland en Zwitserland. Deze po- j werkzaamheden uit te voeren ook ging bevredigde ons niet helemaal, j buiten de geregelde arbeidstijd om De Zwitserse boerenzoons ver-in zoverre dit mogelijk is zonder klaarden, dat het hen in Holland gevaar voor de gezondheid. Duurt uitstekend bevallen is, daarente- dit overwerk lange tijd, dan moe gen verklaarden de Hollandse ten voor de niet-genoten rusttijd boerenzoons dat men in Zwitser- vrije dagen verleend worden", land te hard en te lang moet wer- j Er zijn echter ook kantons die ken. Voor hen blijft er immers de arbeidstijd op 13 en andere die geen vrije tijd meer over! j de tijd van de werkzaamheden op Daadwerkelijk liggen hier voor15 en bij grote arbeidsnoodzaak alle buitenlandse arbeiders, ookop 16 uren vastgesteld hebben, voor de duizenden Italiaanse ar-De arbeiders hebben recht op beiders, die sedert het einde van twee vrije Zondagen per maand. de oorlog van MaartApril tot OctoberNovember op de boeren bedrijven werken, de voornaamste moeilijkheden. De arbeidstijd in Zwitserland- was voor de landarbeiders tot voor enige jaren in het geheel niet geregeld. Heden bestaan er in on geveer de helft der kantons in Zwitserland normale arbeidsover eenkomsten voor landarbeiders. In de voor kanton St. Gallen geldende normale arbeidsovereen komst luidt tiet: „De dagelijkse arbeidstijd van de landarbeiders De militaire autoriteiten achtten het niet verantwoord de Chi nese bevolking van Sragon, ongeveer 26 km van Solo, zonder bescherming achter te laten. Daarom werd deze bevolkingsgroep van 2.000 personen naar Solo overgebracht. Even voor het vertrek van het transport. Voor persoonlijke aangelegenhe den mag per maand een halve werkdag vrij gegeven worden. Ik geloof, dat bijna geen één boerenstand in de hele wereld zo lang werkt ais de Zwitserse boer. De bestaansmogelijkheden zijn ook moeilijker dan in Holland. Tengevolge van het grote grond- tekort moet de Zwitserse boer met de hoge prijzen van het on- roerend-goed rekening houden. Daarbij komt, dat veel meer boer derijen nodig zijn dan in Holland en dat de grond veel meer ver- deeld is en men vindt er ook wei nig vlakke gronden. Onze boeren verklaren: onze ar- beidsverdiensten zijn heden al zo schaars, hoe zal het ons vergaan als wij de arbeidstijd nog meer zouden bekorten? De zo verwaarloosde landbouw in Frankrijk dient er steeds als afschrikwekkend voorbeeld. Nog geldt in onze boerenbedrij ven dè leuze: „Werken, zo lang het dag is". En toch werd de in voering van het normale arbeids- i contract door alle daarbij betrok ken boerenarbeiders als een grote vooruitgang beschouwd. Het nor- male arbeidscontract is tot stand gekomen door gemeenschappelijke beraadslaging van de boeren or- ganisaties met de landarbeiders. Tussen boeren en landarbeiders in Zwitserland bestaat een zeer nauwe lotsverbondenheid. Iedere arbeider weet, dat het de landar beiders slechts goed kan gaan, wanneer het de boerenstand ook goed gaat. De landarbeider beschouwt zichzelf ook als een dienend lid van de boerenstand. Daardoor komt het, dat b.v. de landarbei- dersbond van het Jcanton St. Gal len lid is van de Landbouworgani satie van het kanton St. Gallen en dat de Landelijke Bond van Landarbeiders in Zwitserland ook een gewaardeerd lid is van de Zwitserse Boerenbond. Deze verhouding van de weder zijdse samenwerking verplicht na tuurlijk dat ze met beide partijen rekening moet houden. De arbei der en arbeidster behoren in Zwitserland met uitzondering van enkele grootbedrijven, tot de boe renfamilie en het is voor een bui tenstaander nauwelijks waar te nemen of het hier om een familie lid of een vreemd persoon van het bedrijf handelt. De arbeiders spreken dan ook van „onze" koeien en paarden en 'Be arbeidsters van ,onze" varkens en kippen. Wanneer daarbij de innerlijke geestelijke verwantschap ook nog wederkerig is en beiden, boeren èn arbeiders, in hun werk de Wil van God trachten te volbrengen, zal op hun moeilijke arbeid Zijn zegen ook niet ontbreken. Ik eindig met een spreuk van onze boerendichter Alfred Hug- genberger: „Eeuwige moeite is ons deel, Moeite is zegen, arbeid is heil, Gelukkig degenen, die zich [geborgen weet, Maar de geur van het brood is ons [zweet". CONFERENTIE C.B.T.B. Onder de talrijke problemen, waarmede de agrarische bevol king te kampen heeft, neemt Ket kleine-boerenvraagstuk een be langrijke plaats in. Vandaar dat de Chr. Boeren- en Tuinders- bond in zijn conferentiereeks ook dit vraagstuk heeft aangeroerd Onder voorzitterschap van de heer A. Hadderringh te Assen nebben „kleine boeren", voornamelijk uit de randprovincies zich over deze zaak beraden op „Birkhoven" bij Amersfoort. ALLES IS MOGELIJK. In ons goede landje is nu let- terhjk alles mogelijk. Elke dag opnieuw brengt re- S t0j verbazing en ergernis. En aan denk ik in dit verband Birmese opstandelingen heb ben Toungoo en Pijoe, belang rijke steden aan de spoorweg van Rangoon naar Mandalay, be zet. De regeringstroepen moes ten na zware gevechten uit dit communistische bolwerk terug trekken. Ook Bassein, op èèn na de grootste haven, ten Westen van Rangoon, is in communisti sche handen. (Ingez. mededeling, advert.) AUTORIJSCHOOL GOES - MIDDELBURG Telefoon 2175, Telefoon 2147 FEUILLETON F. HORACE ROSE Hij zei alleen maar dat het volgende toegevoegd: „Deze hem speet dat ze Enrigo in het straf is het die door iedereen, vliegtuig hadden vermoord in- man, vrouw of kind, het meest plaats van hem mee te brengen, vordt gevreesd en alleen deze om hem op deze plaats te doen vrees houdt hen onderworpen cn boeten voor zijn misdaad. gehoorzaam." Fredrigo waagde het om te vragen: „Op welke manier had dat die straf werd toegepast? U hem dan willen doen boeten?" i „Ja, één keer. Het was een ïn- Op dezelfde manier zoals an-boorling die niet wilde gehoor- deren dat deden die mij onge- zamen en die één van onze ar- hoorzaam waren, hoewel dat er beiders had bedreigd. Hij werd tot nu toe niet veel zijn ge-; weggevoerd en voor de gorillas plannen weest", zei Thara fel. geworpen." Fredrigo overwoog om op-, „Worden de gorilla's en leeu- nieuw een vraag te stellen, maar wen alleen daarvoor gehouden?" Thara was hem te vlug af. vroeg Fredrigo verder. „Je hebt ze toch tussen del „Neen, het is ook nog maar twee bewaarplaatsen döorge- een paar maal gebeurd. Thara bracht?" vroeg hij aan Spezha. is een humaan en welwillend aan die demonstratie kunnen meewerken?" „Persoonlijk helemaal niet, maar wel die substantie in die metalen kisten die jullie mee gebracht hebben. Heeft Bemlo je niets verteld over het alles overheersende belang van deze uitvinding die voornamelijk voor zijn rekening kwam." „Neen, ik geloof wel dat hij het aan Kadek heeft verteld, maar mij heeft hij niet in ver Heb je weieens meegemaakt trouwen genomen." „Dan zal ik dat ook niet doen en je alleen maar vertellen, dat het deze substantie is waarvan het gebruik de uiteindelijke de monstratie zal vormen, voor de die Thara Menecnu heeft gemaakt verwerkelijkt zul- passing len worden." Wat voor plannen zijn dat?" in de aarde was opgenomen. Deze „innerlijke" energie werd constant aangetrokken door de „uitwendige" atoom-energie en die aantrekking werd z.i. bewe zen door de vulcanische explo sies in de zon, gemeenlijk zon nevlekken genoemd en de vulca nische erupties, weliswaar op kleiner maar niettemin schrik wekkende straal, vanuit het bin nenste der aarde. „Laten we nu eens aannemen", aldus ongeveer het betoog van Thara Menechu, „dat we die „in nerlijke energie" van beneden op hetzelfde ogenblik kunnen vrij maken, dat we de „uitwendige energie" in bedwang hebben. We zouden dan niet alleen de toe van de atoom-energie kunnen controleren voor zover het het leven en de gang van „Dat weet hij alleen", en zaken op aarde en zelfs wat het Spezha haalde zijn schouders op bestaan van de aarde betreft, alsof hij zeggen wilde, dat ze1 maar ook zouden we de aarde dat te gelegener tijd allemaal „Ja, Thara." meester voor ieder die hem on-wel gewaar zouden worden. „Dan heb jij ook een antwoord voorwaardelijk gehoorzaamt.1 op je vraag, Fredrigo", zei Thara. „En ik veronderstel, dat jullie Door het zonlicht dat door het hem allemaal gehoorzamen?" open raam naar binnen viel leek merkte Fredrigo droogjes op. het alsof zijn goudblond haar en „Als we dat met deden dan zijn baard in brand stonden, zouden wij bij wijze van strat Fredrigo. die toch helemaal niet niet mogen meedoen aan de uit zo bang was, als het er op aan- eindelijke demonstratie, die nu kwam iemand te doden, had toen toch een huivering niet kunnen onderdrukken. Later, toen zij alleen waren, had Spezha aan de woorden van Thara nog hei heel gauw plaats zal vinden Het andere onderwerp dat op de bijeenkomst ter sprake kwam, zo vertelde Vencin ons, was het gebruik en de toepassing van wat Thara Menechu aan duidde als „vulkanische ener gie." Het bleek dat één van zijn vele vreemde en verrassende het wachten was alleen op jullie theorieën hierop neer kwam, dat aankomst, of liever, op die van een deel van de atoom-energie, Bemlo." afkomstig van zonne uitstralin- „in welk opzicht zullen wij gen, tijdens het scheppingsproces zelf kunnen controleren. Velen geloven, dat er nauwe samen hang bestaat tussen de omwen teling van zon, maan, aarde en alle sterren en planeten. We zou den dan niet alleen kunnen na gaan of die theorie juist is, maar ook vanaf onze planeet de bewe ging kunnen leiden en contro leren van het gehele universum. „En wat voor nut zou dat heb ben", had iemand opgemerkt toen de algemene verbazing enigszins was bedaard. „De modernisering van ons bedrijf". Dat was het hoofdon derwerp op de conferentie; het werd ingeleid door Ir J. Ach terstraat, landbouwconsulent voor de Veluwe. De spreker stelde voorop, dat het kleine bedrijf niet een „groot bedrijf-in-zakformaat" is. De kleine boer behoort een heel an dere werkwijze te volgen. Hij zal zich moeten toeleggen op het intensief gebruik van de hem toegemeten grond. Hij dient op dezelfde oppervlakte méér te presteren dan de grote boer, In dat geval zal zijn bedrijf nog toe komst hebben. Het staat vast, dat intensiever gebruik van de grond veel meer werk vraagt Al kan het bezigen van werktuigen, desverlangd in coöperatief verband, daaraan te gemoet komen. BENUT HET GRASLAND Wanneer we over intensief ge bruik spreken, beginnen we met het grasland, zeide de heer Ach terstraat. De opbrengst van het grasland zal in de regel verhoogd kunnen worden. In de eerste plaats door het verbeteren van de ontwatering. Slechte ontwate ring betekent slechte beworte- ling. In zandstreken ontbreekt er veel aan. Het tweede punt geldt de be mesting. Wie zonder voorafgaand grondonderzoek gaat bemesten, zal ongetwijfeld door ondoelma tige bemesting teveel geld uit geven. Vooral ook een verstan dig stikstofgebruik komt het land ten goede. Teneinde een structuurverbetering van de grond te bewerkstelligen, be hoort men om de drie jaar stal- bemesting toe te passen en dan bij voorkeur in Augustus. Of de ploeg er in! De opbrengst van het grasland kan dan met 50 pet. worden opgevoerd Dan is er de. rust voor het land. De grasproductie onder vindt ten zeerste tegenwerking wanneer men de gronden door lopend laat beweiden. Het vee mag niet langer dan één week op een perceel. Hier zal van het omweidingssysteem gebruik ge maakt moeten worden. Daarbij biedt de electrische weideafras- tering gewichtige diensten. Zon der extra kosten kunnen de per celen op de juiste wijze omhei ning krijgen. Uiteraard voorkomt deze methode de rantsoenbe- wei^ing verlies aan gras. Ir" Achterstraat drong voorts aan op vroegtijdig maaien, waar mede de hooiwinning ten zeerste gebaat is. Het gebruik maken van ruiters kan de risico's bij de hooiwinning beperken. ZORG VOOR VOEDER WINNING. Voor de oorlog gaven de boe ren op de Veluwe tienmaal meer geld aan veevoeder dan aan kunstmest uit. Naar verhouding zal dat ook in andere zandstre ken zo zijn geweest, meende de heer Achterstraat. Dat was toen verantwoord omdat destijds het veevoeder uit Amerika gemak kelijk kon worden betrokken. In de toekomst zal de import van veevoeder gehalveerd wezen. Daarvan behoren inzonderheid de kleine bedrijven een kwan tum te ontvangen, achtte ir Ach terstraat. Doch ook wanneer we in dat opzicht bevoorrecht zou den worden, dan blijkt eigen voederwinning een eerste eis, niet in het minst doordat deze voederproductie financiële voor delen oplevert. Vooral het jong gedroogd gras is onmisbaar, daar het nog mej het stri eens aan Indië, waar s zo zal zijn, dat ónze duceerden. Er wordt hard aan mennenf dwinZrm tTggn dl verbetering gewerkt. Lappen, rockten, zullen mogen Vervolgens kan men zich he- voor Jappcnknecluen zig houden met het kweken van zacht fruit, inzonderheid van aardbeien. De streken, waar de ze vruchten vroeger voorkwa men, zijn verziekt door zoiets als „aardbeien-moeheid". Er zullen derhalve nieuwe centra moeten komen. Behalve voor verwer king in conservenfabrieken, kun nen aardbeien gebruikt worden voor vermaling tot pulp, waarna export in elke hoeveelheid kan geschieden. Het derde middel dat de heer Achterstraat noemde bij de als^Soefcarno en Hatta. ara dp bevrijding hebben we in ens land gekregen de zuive- rl7l?' 0(L Pers-zuivering. Dat iwas in eerste instantie soms a\een bespotting. Maar nu 1 nog erger, graaf die van al de bleven misschien het (weggezonken, en die turende 20 jaren met mijnen, kan nu als gebeurd was, weer gaan. er een journalist, zuiveringsco m missie nige jaren was uit- een bewijs dus dat hij zeker niet brandschoon was --- bij Kon. Besluit benoemd tot lid van.... de Persraad. Wat jammer dat Mussert wordt De Ti bladen diepst deswege I mocht ui of er ni| aan de En daif die door I nieuwe mogelijkheden, is de J kruidenteelt. Ons land kent al 'f,es\0ten enkele kweekterreinen rondom - Buitenpost in Friesland Doornspijk op de Veluwe. De vraag naar kruiden wordt steeds denteelt Duitsland en de Bal- kanstaten zijn uitgeschakeld, deels doordat de geneeswijze blijkbaar meer en meer terug keert naar de natuur. Al deze kansen ter modernise ring van het bedrijf, dient door de kleine boer onder ogen te worden gezien. Stellig zal hij bij gebruikmaking der mogelijk heden een gunstige toekomst tegemoet gaan, al blijft vóór al les gelden, dat de landman van de Hemel afhankelijk is. dat niet gebeurd waszou liij nu zeker een goede kans maken om benoemd te worden b.v. tot Hoce Commissaris van de Kroon in Indië. r (Ingez. mededeling, advert.) Verkouden - Grieperig DAMPO is niet de goedkoopste, maar vft1, de béste verkoudheids- zalf. Zuivert en verruimt de lucht wegen. ❖,a#s><as=E><a?ö><S5=5><atfS><Sïss>^<a^5>®s;E)<a?&<a#;&<aj5ï!><as=E»$> (Van onze parlementair Twee weken lang houden de Heren van Honderd zich nu al weer bezig met 's lands moeilijke en soms precaire zaken. Zij wer pen zich met zulk een élan op vraagstukken als duplexwoningen en solexrijwielen, dat men zich afvraagt, of zij werkelijk wel va- cantie hebben gehad. Ach, een duplex-solexrijwiel is minder ern stig dan een angst-complex, dat gelukkig bij de behandeling van Oorlog en Marine niet aan de dag trad. Het is maar te hopen, dat de duplexhuizen van betere kwali teit zullen zijn dan triplexwonin- gen of luchtkastelen, al of niet voorzien van een solex. Een onderwijzer, Röosjen (A.R.) een kantoorbediende-journalist, Vermeer (Arb.) 'een wijnhande laar, Hooy (K.V.P.), een dominee Zandt (S.G.P.), een tuinbouwer, Haken (Comm.), en ja zelfs nog een majoor, Tilanus (C.H.), allen specialisten op militair terrein, gaven ten aanschouwe van mari ne-officieren, die zwaar gebukt _ingen onder goud-galon en on derscheidingen, en generaals, die van hoogheid naast hun schoenen zouden kunnen lopen, hun visie op de militaire zaken. Zij deden het nog niet eens zo slecht. In ieder geval niet slechter dan het ant woord van de reserve-kapitein Schokking toestond. Werkelijke oorlog-specialisten zijn wel heel dun gezaaid in de Tweede Kamer! Maar eerlijk is eerlijk: reserve kapitein Schokking gedroeg zich als een generaal. Kaarsrecht, als of hij zo was weggelopen uit het wassenbeeldenmuseum van Mada me Thussaud, zat hij in de Minis- Solexcomplex - -Schouten had BXni Haken immers geen kom>Ir Terpstra mal Mr de Wilde erkeijeltinck zui- hoort hij hij of er ge neen, medelijd(3| voorzitter 1 'ben ,'ergeefs zocht ai, mtische banken t hïing was. Maar k er alleen, al het a A.R. partij- arnjt. lL De propai trouwe Stalirj zich, ook al I beetje op. ndaleider van de ;roep, Haken, wond as hij alleen, een 't harde, krakende stem trachtte hij de immer kalme en bezadigde Tilanus (C.H.) van zijn stuk te brengen. Dit lukte hem geenszins en Schouten (A.R.) was dit kleine gedoe kennelijk beu. Rustig, rustig, zei Schouten op goedmoedige toon. Tilanus sprak over internationale spanningen, concreter: over Rusland. „Er zijn geen spanningen" schreeuwde Ha ken. Zo ging hij door, als maar in de rede vallend. Totdat Schouten (A.R.) hem publiekelijk een on genadige afstraffing gaf: „Blijf toch rustig, er zijn immers geen spanningen!" Daar kon zelfs de propagandaleider niet tegen op. Doodstil zat hij op zijn bank, voor de rest van de avond met stom heid geslagen. Mr Terpstra (A.R.) was één avond zichtbaar in zijn sas. Bij terszetel en de scheldkannonade van Haken (Comm.) liet hij over I ontstentenis vap de de eerste en zich heengaan op een wijze, dat tweede voorzitter mocht hij lei- krachtvoer ontvangt. Bij de var- men zou kunnen geloven, dat hij ding geven aan de debatten. Fluks kensteelt kan men het meevoer- fje eerste vuurdoop in de tachtig- was zijn grijs colbertcostuum ver- - jarige oorlog heeft ondergaan. J wisseld voor een moderne smo- Neen, Schokking bleef onbewogen. '-=-- Te onbewogen. aardappels ver brengen. Ook de kippenhouderij vermag e.r ge bruik van te maken; een kip zal 75 a 100 gram stoomaardappels per dag' door 't voeder kunnen consumeren. Tenslotte is de ver bouw van enkele maissoorten mogelijk en zeer nuttig. Maar alleen met voederwin ning komt men er niet. Een doel matig gebruik van de voeders is eis. Sommige boeren weten am per hoeveel zij per dag aan elk beest verstrekken. De eiwit- en zetmeelverhouding ligt meerma len verkeerd. Daardoor wordt veel voedingswaarde vermorst. Een dergelijke verspilling is uit den boze. TABAK, AARDBEIEN, KRUIDEN. Toch zullen deze verbeterin gen het bedrijf van de kleine boer zo vet niet maken. Daar voor zouden de bedrijven zich eigenlijk ook dienen toe te leg gen op de teelt van bepaalde zeer arbeidsintensieve gewas sen, welker verbouw gunstige geldelijke resultaten oplevert. Lach niet, zeide Ir. Achter straat, wanneer ik zeg dat de verbouw van tabak toekomstmo gelijkheden heeft. Daarbij moet u niet denken aan het slechte soortje, dat we in de oorlog pro- Toch heeft minister Schokking getoond een redenaar te zijn, waarnaar men kon luisteren. Niet dat hij spreekt als een officier. In ieder geval geen gebas, maar wei een licht keelgeluid, dat aan genaam aandoet. Als dat nog ge paard gaat met humor en slag vaardigheid, ach, dan kan men rustig zeggen, dat men er behoor lijk opstaat bij de heren politici. In schrille kleuren schilderde hij de onmogelijke huisvesting van de Oorlog en Marine. De bode van deze generaal, mijnheer de voor zitter houdt een dergelijke huis vesting voor onmogelijk. Boven dien weren de marine-officieren de regen met huisorganen als „De Nederlander", „Het Vrije Volk" en „De Waarheid". Van de heer Roosjen (A.R.) had de minister de opmerking gekregen, dat het nonsens was het driejarig bestaan van het Strijdkrachtenprogramma te vieren. Wordt het vierde jaar ook gevierd? „Niet zo overdrij ven", vond de Min. Het wordt slechts een lunch op het niveau Heek". Zo spekte de minister zijn redevoering. Maar als hij sprak over het lot van onze jongens, dan was er warmte, eerbied en res pect in zijn stem te bespeuren. Minister Sehokking is ongetwij feld een zeer beminnelijk mens. king. Een deftige, zwarte strik zette luister bij zijn glunder ge zicht en aan zijn traditionele boord met staldeuren. De communistische fractie heeft griep. Doodgewone Italiaan- Ook ontkopte en gefileerde verse zeevis vrij in prijs. De opheffing van de maximum verkoopprijzen voor verse zee vis per 1 Februari 1949 betekent, dat van die datum af behalve 1 se-Marshal-griep, volgens deskun- voor alle soorten verse zeevis j digen ook wel „kapitalisten- ook voor ontkopte en gefileerde koorts" genoemd. Zeven van de verse zeevis voortaan vrije prij-'acht rode afgevaardigden lagen zen zullen gelden. j onder de wollen dekens kinine te Voor het gerookte en/of ge-slikken. Over collectivisme ge stoomde product alsmede voor .sproken! Daarom kon het gebeu- geïmporteerde diepgevroren zee-1 ren, dat Haken (Comm.) dejmm- In de Eerste Kamer is vorige week het geld en de taal gezui verd. Alleen de geldzuivering stond maar op de agenda. De taal zuivering werd zonder medeweten van de voorzitter door de heer de Wilde (A.R.) ter sprake gebracht en dat was niet onnodig. Prof. Lieftinek spreekt niet alleen vre selijk lang, hij spreekt ook erg moeilijk. Hij maakt zelf woorden. Schei nu eens uit met: „onquanti- ficeerbaar, quantificeringen en quantificeren", zei de altijd jonge de Wilde. Anders worden die uit drukkingen nog gangbaar Neder lands. Over een poosje zegt een H.B.S.-er tegen zijn vader, als deze vraagt hoe de kansen voor de overgang staan: „Och pa, dat is nog onquantificeerbaar". Geluk kig minister Lieftinek beloofde beterschap. Ook over de taalzui vering stelde hij overleg met de Staten-Generaal op prijs. Volgens hem een bewijs van zijn democra tische opvattingen. Er zijn anders betere bewijzen te leveren! girillipwi. ULLIUU I -*■ 1 vis en zoutevis blijven de be- te voor acht man alleen in beslag staande maximumprijsregelingen kon nemen. Schouten (A.RJ «aa Dit "wordt dan aan van kracht, evenals voor verse medelijden met hem. Per slot van scnP^u.JmaJ „„„„„„WH Grote ontvredenheid bij militaire waarnemers. Uitpraak van de Vrije Pers. De Vrije Pers", aldus Aneta uit Soerabaja, schreef in een hoofdartikel: „Er bestaat bij vele militaire waarnemers giote on- tevredenheid over de wijze waarop d? militaire rapporten door de C.V.G.D. behandeld wor den. Volgens verschillende waar nemers, die wij spraken in di verse delen van Java, wordt zo raar omgesprongen met wat de militaire waarnemers te berde brengen, dat veelal als resultaat eön zeer eenzijdig beeld te voor- Wordt vervolgd.) ringproducten. staande maximumprijsregelingen kon nemen, eiTgezouten haring en voor ha- rekening een communist moet het de Veiligheidsraad voorgelegd. hebben van applaus. AiKeuiing

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2