ZEEUWSCH DAGBLAD Veiligheidsraad aanvaardde resolutie betreffende Indonesië. Vorming van een Raad van Europa. Besluit tot stichting Volkscredietbank Vlissingse Wethouder protesteert. NIEUWS Bankdirecteur en Inspecteur van Be lastingen in overtreding. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG «9 JAN. 1949 De mens Koning Nederland zal haar niet kunnen uitvoeren. SNIPPER Nieuwe sociale en culturele samenwerking. Uitgave Stichting ..Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Btr. 70. Tel. 2438. Giro 274289 Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83. Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1165 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.24 u., onder 17.23 u. Maan op 9.33 u., onder 18.45 u. Hoogwater op Zondag 30 Jan.: Vlissingen: 2.53 u. 1.88 m., 15.15 u. 1.97 m. Terneuzen: 3.24 u. 2.08 m., 15.45 u. 2.17 m. Wemeldinge: 4.42 u. 1.58 m., 17.00 u. 1.71 m. De voortgaande ontkerstening die helaas ook in ons land valt waar te nemen, en waarop wij de vorige week de aandacht vestigden, staat waarschijnlijk niet geheel los van het feit, dat de mens een hoge dunk van zichzelf heeft gekregen. De moderne mens in zijn waanwijsheid, meent God niet meer nodig te hebben. Hy meent het zonder God en zon der de Christus te kunnen stel len. Hij wil, zoals een socialis tisch dichter het eenmaal zong, eigen Heiland zijn. Hij waant zich oppermachtig; hij erkent geen gezag boven hem en aan een Verlosser meerit hij, nu hij over zo grote macht beschikt, geen be hoefte te hebben. God heeft ook aan de geval len mens nog grote weldaden doen toekomen. Hij heeft hem de macht geschonken veel van wat in de natuur verborgen ligt te ontdekken en allerlei tot nu '.oe niet gekende krachten te voorschijn te roepen en aan zich dienstbaar te maken. HT erecht is de opmerking ge- maakt, dat de macht van de mens, zijn heerschappij over de hem omringende natuur, de laatste tientallen jaren meer dan vertienvoudigd is. „Overheerste voorheen in de mens tegenover de machten en krachten der natuur zeker ge voel van minderheid en zwakte, thans staat hij tegenover die zelfde natuur, met de toverstaf in de hand, en weet dat hij haar met die toverstaf bezweren kan. De vrees van vroeger is ge weken en een voor niets wij kend besef van kracht, in over moed overslaande, is er voor in de plaats getreden. Triomf na triomf heeft de mens op de weerstand der natuurkrachten behaald. Vroeger haar speelbal, voelt hij zich thans haar mees ter. En de tot dusver gewonnen zegepraal is zo doortastend, zo veel omvattend, en zo constant en steeds nog voortgaande ge weest, dat in de dusver gewon nen overmacht, tevens de profe tie ligt van komende triomfen". T A eze tekening is juist. Elk jaar opnieuw brengt nieuwe ontdekkingen. En het heeft de schijn alsof de mens steeds minder afhankelijk wordt. Natuurrampen en misgewas, vroeger oorzaken van niet te stuiten ellende, worden met vrucht bestreden. De productie van land- en tuinbouw is tot een nooit ge kende hoogte opgevoe.rd. De vee- tetlt heeft een hoge trap van ontwikkeling bereikt. En nog steeds wordt verder gestudeerd en gezocht naar betere metho den, die de productie kunnen vervolmaken. De .mechanisatie over heel de linie heeft de zwoegende en slavende Ynens gemaakt tot een heerser, aan wie alle dingen on derworpen zijn. En mag men de deskundigen geloven,dan staan we in vele opzichten nog slechts aan het begin. Denk slechts aan de atoomenergie, die misbruikt, in een minimum van tijd de aarde in een woestenij kan herschep pen, maar die aan de andere kant ook nooit gekende pers pectieven opent. Op medisch gebied staan we mede voor verbazingwekkende feiten. Het is waar, tegenover de dood staat de mens nog al tijd machteloos. Het is de mens gezet eenmaal te sterven. Wie leeft er, die de slaap des doods niet eens zal slapen? Wie redt zyn ziel van 't graf? Maar toch is het mogelijk gemaakt het sterftecijfer belangrijk te doen dalen. Tal van ziekten, die vroe ger als ongeneeslijk werden be schouwd, en die duizenden slachtoffers maakten, zijn be dwongen. V o zouden we kunnen voort- gaan. Dit alles is niet zonder in vloed gebleven op de menselijke geest. De mens, die vroeger elke dag herinnerd werd aan zijn klein heid en nietigheid, voelt zich nu als op een voetstuk geplaatst. De vroegere slaaf schijnt een koningspositie in te nemen. Groot en niet te tellen zijn de zegeningen, die God aan de mens heeft geschonken. En zo moest dus eigenlijk het leven één loflied zijn ter ere van de Schepper. Maar inplaats daarvan heeft de mens getracht zich te stel len boven God. Hij heeft de hem ■schonken gaven misbruikt. Dat is het verbijsterende van deze tijd. Inplaats van het lied, waarin de lof des Heren wordt gezon gen, weerklinkt het lied van Lamech, vol ijdele zelfverhef fing. De verwaten taal van Ne- bucadnezar: „Is dit niet het gro te Babel, dat ik gebouwd heb?" is ook de taal van de moderne mens, die meent het zonder God en Christus te kunnen stellen. Zijn gebed gaat niet op om de verheerlijking van Gods Naam; hij zoekt zichzelf een naam te maken. Niet de komst van Gods Koninkrijk is de be geerte van zijn hart, maar zijn verlangen gaat uit naar een rijk, waarin hij zelf kan heer sen. En zo neemt, ondanks alle weldaden die door Christus ons deel werden, ook in ons land, de ontkerstening hand over hand toe en wordt steeds meer gehoord de leuze: wij willen niet. dat deze over cfhs Koning zal zijn. De Veiligheidsraad heeft vannacht de door Amerika, China, Noorwegen en Cuba ingediende resolutie over Indonesië aan genomen. Voor de gehele resolutie stemden genoemde vier landen, alsmede Engeland, Canada en Egypte. Frankrijk ont hield zich van stemming, terwijl Argentinië, de S.U. en de Oekraïne dit deden op sommige onderdelen der resolutie. De raad deed een beroep op de partijen om onmiddellijk het vuren te staken, onmiddellijk de republikeinse leiders in vrijheid te stellen en hun de vrijheid te geven hun functies uit te oefenen. en de raad, waarvoor hij zelf de verantwoordelijkheid draagt". Hij verwierp de punten, be treffende het herstel van de republikeinse regering in Djog- ja, de aanbevelingen van de commissie van de Ver. Naties in geval geen oplossing zou wor den bereikt, de regeling van stemmen bij meerderheid in de commissie en de terugkeer van de voormalige republikeinse ge bieden onder republikeins be wind. Dr Van Royen verklaarde: „De resolutie vormt een zo drasti sche en diepingrijpende bemoei ing met de interne aangelegen heden van een staat, dat nooit enig lid van de V.N. iets der gelijks aanvaardde toen het het handvest ondertekende. Het aannemen van deze reso lutie zal juist het tegengestelde effect hebben van hetgeen de indieners er mede hebben voor gehad. In feite zal zij leiden tot de meest schadelijke gevolgen voor Indonesië, voor Nederland en voor de verenigde volken". „De Nederlandse regering zal GEMEENTERAAD VLISSINGEN. de resolutie uitvoeren voorzo- verre deze te verenigen is met de verantwoordelijkheid van Nederland voor de handhaving van de werkelijke vrijheid en de orde in Indonesië, welke ver antwoordelijkheid niemand an ders kan overnemen van ons. Deze resolutie vraagt niets meer of minder dan het prijsgeven van de meest essentiële souve- reine rechten, die een staat be zit en is een schending van art. 2 par. 7 van het Handvest. Zij schept een zeer ongewenste ver houding tussen de Ned. regering VROEG KONING LEOPOLD ECHTSCHEIDING AAN? Volgens de avondbladen te Rome heeft de Paus een verzoek van de in ballingschap levende Koning Leopold van België om nietigverklaring van zijn huwe lijk met de Gravin van Rethy verworpen. In bevoegde religieuze krin gen te Rome onthield men zich van commentaar op deze berich ten. Zelfs indien een dergelijk verzoek is gedaan, zou het on mogelijk zijn het antwoord te weten. Het zou een officiëel ge heim blijven, totdat een offici ële bekendmaking over deze kwestie door het Vaticaan uit gevaardigd zou worden. Dr Bunche heeft de bemidde ling van de verzoeningscommis- sie voor Palestina (waarin de V.S., Frankrijk en Turkije zijn vertegenwoordigd) ingeroepen voor het oplossen van de moei- tlijkheden, gerezen tijdens de Israëlisch-Egyptische wapen stilstandsbesprekingen. Nieuwe regeling kostwinners vergoeding militairen. De minister van Oorlog heeft gistermiddag in de Kamer mede gedeeld, dat dezer dagen een nieuwe regeling voor de kost winnersvergoeding voor militai ren aan de burgemeesters zal worden toegezonden. De z.g. „gulden van Joekes" zal daarin berekend worden met terug werkende kracht van 1 Novem ber 1948 af. Spoedige bouw van nieuw Gasthuis? In een snel tempo heeft de Vlissingse gemeenteraad gister middag een vrij lange agenda afgewerkt. De bouw van het badpaviljoen, de stichting van de jeugdherberg en het principe besluit tot oprichting van een gemeentelijke Volkscredietbank werden goedgekeurd. Vóór het afwerken van de agendapunten sprak de burge meester, Mr B. Kolff, 'n Nieuw jaarsrede uit, waarvoor wij ver wijzen naar pag. 4. Onder aanbieding van weder kerige goede wensen antwoord de hierna de heer E. Andriessen (K.V.P.). Nadat spr. nog enkele punten uit de rede van de bur gemeester aan een nadere be schouwing had onderworpen, vroeg hij B. en W. vooral aan dacht te schenken aan de wo ningen voor grote gezinnen. Het Tegen verhoging van ziekenfondspremie. Naar aanleiding van het feit, dat de gemeente Vlissingen on langs besloot om het bedrag van de verhoging van de zie kenfondspremie voor de vrijwil lig verzekerden, wier inkomen de f 1225.niet te boven gaat, voor eigen rekening te nemen, werden gistermiddag in de ge houden gemeenteraad enkele vragen gesteld. Bij de beantwoording daar van liet de wethouder van So ciale Zaken, de heer L. P. van Oorschot, een fel protest horen tegen deze van regeringswege aan de gemeente opgelegde po sitie. De wethouder zei, dat eenzelf de protest werd gehoord in de kringen van de ziekenfondsen in ons land. „Door deze nieuwe premieverhoging", aldus de heer Van Oorschot, „wordt een be paalde categorie van de bevol king de duimschroeven nog meer aangezet." Spr. wees op het door de pre mies, die betaald worden door de verplicht verzekerden, ge vormde vereveningsfonds, dat thans f 130 millioen groot is. Van dit fonds zou f 15 millioen moe ten worden besteed om de vrij willig verzekerden gelijke rech ten te geven als de verplicht verzekerden. Men stond slechts een bedrag van f 7 millioen toe, zodat, wilde men de vrijwillig verzekerden gelijk stellen, er niets anders opzat dan de pre mie te verhogen. Heftig protesteerde de wet houder vervolgens tegen de wijze waarop de premie wordt ingevorderd, in het bijzonder tegen het feit, dat het stelsel voor de vrijwillige verzekerin gen geen progressiviteit kent, zodat mensen met geringe in komens soms evenveel moeten betalen- als zij, die verplicht verzekerd zijn met een behoor lijk inkomen. Aan de regering moet duide lijk worden gemaakt, zo riep spr. uit, dat hier een andere regeling móét komen. Het genoemde fonds moet dienstbaar gemaakt worden, niet voor een bepaalde categorie ver zekerden, doch voor het gehele volk. Wethouder Van Oorschot deel de mede, dat op de laatst ge houden vergadering van Maat schappij Ziekenfondsen te Utrecht is besloten aan de mi nister te verzoeken om gepen sioneerden en zij, die in een min of meer gelijke positie verkeren als de gepensioneerden, verplicht te verzekeren en daardoor de groep vrijwillig verzekerden zo klein mogelijk te houden. VLISSINGEN GEEN VLOOTBASIS. Misschien wèl een marine-opleiding. Minister Schokking heeft gis teren in de Tweede Kamer, in antwoord op desbetreffende vragen van de heer Weiter, medegedeeld, dat aan inrichting van een volkomen nieuwe vloot- basis niet kan worden gedacht, zodat Den Helder vlootbasis zal blijven. Voor inrichting van een nieu we haven (de heer Weiter doel de n.l. op Vlissingen) ontbreken ons de arbeiders, het geld en bovendien het bouwvolume. Aan andere plaatsen dan Den Helder denkt men wel voor de opleiding. Zo wordt ook aan Vlissingen gedacht. Wat de vloot basis betreft doelde spr. op mo dernisering, met op uitbreiding. Zowel Australië als Zwitser land hebben Israël de facto er- Hongaarse regering ernstig pro testeren tegen de behandeling van kardinaal Mindszenty. Op 1 Mei a.s. zullen de Britse gas bedrijven worden genationali seerd. Zes Duitse arbeiders zijn tot twee maanden opsluiting veroordeeld, omdat zij geweigerd hadden te werken aan de ont manteling van een staalfabriek te Bochum. Er is in de haven van Kiel op de bodem een Duit se onderzeeër gevonden, aan boord v.-aarvan 50 lijken werden aangetroffen. De boot moet bij één eer laatste luchtaanvallen op Kiel een voltreffer hebben gehad. Het Duitse motorschip „Fortuno", dat Woensdagmorgen bij Ballum op Ameland aan de grond liep, is, gisteravond door twee sleepboten vlot getrokken. Opnieuw is een K.L.M.-Con- stellation door de V.N. gechar terd, nu voor een chartervlucht via New-York, Londen, Amster dam, Damascus, Parijs, Washing ton. Binnenkort zullen, naast f de thans circulerende bankbiljet- ten van f 25.biljetten van de zelfde coupure van een nieuw model in circulatie worden ge- j bracht. Gistermiddag zyn de eerste acht straaljagers, met i enig plechtig vertoon, op het j vliegveld Leeuwarden, hun ba sis, ontvangen. Nu een zekere consolidatie van het bedrijf is bereikt, zal de K.L.M. overgaan tot een personeelsinkrimping, hoofdzakelijk administratief per- soneel. - M.i.v. 28 Maart a.s. zal de K.L.M. de diensten Amster- damGroningen v.v., Amster damLeeuwarden v.v. en Am sterdamMaastricht v.v. weer tweemaal per dag gaan uitvoe ren. Vanaf 11 April wordt het driemaal per dag. De lijn Am sterdamTwenthe zal pas op 1 Juni a.s. worden heropend. Over AmsterdamEindhoven staat nog niets vast. Er wordt met D.C. 3-toestellen gevlogen, niet op Zondag. Op 23 Februari a.s. zal het echtpaar Adrianus v. d. Berg en Anna Kanters te Uden (N Br.) 60 jaren getrouwd zijn. Hy is 94, zij 84 jaar. was voor de laatste maal, naar spr., meedeelde, dat hij als raads lid een nieuwjaariede had be antwoord, daar bij de raads verkiezingen van de komende zomer de heer Aildriessen zich niet herkiesbaar zal stellen. BADPAVILJOEN. Nadat het voorstel tot verlen ging van de cursusduur aan de gemeentelijke handelsavond school tot 12 maanden was goed gekeurd, kwam dat tot herbouw van het badpaviljoen in bespre king. Er bleken geen bezwaren aanwezig, doch de heer H. van Rooyen (C.H.) vroeg, wanneer de herbouw van één of twee duiktorens op het strand zou plaats vinden. Wethouder M. A. van Pope- ring antwoordde, dat het zo goed als zeker is, dat één toren het komende seizoen zal zijn her bouwd, doch hij kon nog geen mededelingen doen betreffende de aanbesteding van het bad paviljoen. JEUGDHERBERG. De heer H. B. J. Knoop (V.V.D.) sprak t.a.v. de stich ting van de jeugdherberg in de vleugel van het oude Gasthuis zijn erkentelijkheid uit voor het college van regenten van het Gasthuis, doch voegde er aan toe, dat men toch in een moeilijke positie komt wat betreft de huis vesting der ouden van dagen. Zijn advies was: „Bouw zo spoe dig mogelijk een nieuw Gast huis". De heer J. L. de Wit (A.R.), die tevens regent is, sloot zich hierbij aan en vroeg hoe het met de nieuwbouw staat. Volgens de burgemeester wa ren er nog slechts vragen ge rezen over punten van onder geschikt belang; hij verwachtte spoedig de goedkeuring door het Rijk. B. en W. zullen met voort varendheid de zaak verder ter hand nemen. De kosten van de verbouwing werden nog gewij zigd, daar een bedrag van f 10.000.aan giften aanwezig was, zodat het crediet tot f 27.800.kon worden terug gebracht. DE CREDIETBANK. Het voorstel tot stichting van de gemeentelijke Credietbank vond bij alle fracties instem ming. De heer J. Ventevogel (C.H.) verwachtte van loonbeslag bij hen, die nalatig waren met terugbetaling, weinig en vroeg, hoeveel rente in rekening werd gebracht, 3 pCt of 6 pCt. De heer M. J. van Poelje- (Arb.) noemde enkele cijfers, o.m. dat in 1939 door afbetalingsmaga- znen aan credieten werden ver leend voor f37 millioen. De heer M. J. Corveleyn be pleitte, evenals de heer Vente vogel, de crediet-verlening aan kleine zelfstandigen. Verder zei spr., dat de borgstellingsfondsen, in het leven geroepen voor de kleine zelfstandigen, stroef werk ten. Weth. Van Oorschot wees er op, dat voor de kleine zelf- standigen een fonds voor bijzon dere noden was gesticht, waar door ook aan deze groep cre- dietverlening mogelijk is. Men kreeg echter slechts weinig aan vragen. Wat het percentage be treft, deelde de wethouder nog mede, dat 3 pCt in rekening wordt gebracht over een tijds duur van 20 maanden. Daar de rente vooruit wordt voldaan komt dit neer op een rente van 6 pCt. Bij vervroegde aflossing echter wordt het teveel aan rente terugbetaald. Hierna ont spon zich nog een discussie tus sen de wethouder en de heer J. Marijs (A.R.). De laatste wil de een college samenstellen m.m.v. de vakorganisaties. De wethouder was van mening, daar het hier een kwestie van vertrouwen betreft, dit niet te doen. Wel zal en commissie uit de raad worden gevormd, waarop beroep bij afwijzing van een aanvraag mogelijk is. Daaren boven kan men in beroep gaan bij B. en W. De wethouder zeg de toe, dat een ontwerp-regle- ment in de volgende raadsverga dering aan de orde zal komen. Maandag wordt Prinses Beatrix elf jaar oud. Eén der laatste opnamen van het jarige prinsesje. Consultatieve Raad der Westelijke Unie besluit tot: De Consultatieve Raad der Westelijke Unie heeft tijdens zijn gisteravond geëindigde tweedaagse zitting te Londen besloten tot vorming van een Raad van Europa. Deze Raad zal bestaan uit een conffnissie van ministers, die in het geheim bijeenkomt, en een consultatief lichaam, dat in het openbaar bijeenkomt. De vergadering besloot andere Europese landen uit te nodigen deel te nemen aan de onderhandelingen over de vorming van de Raad van Europa. Een communiqué bevat twee aanhangsels betreffende cultu rele en sociale samenwerking tussen de vijf landen der Wes telijke Unie. Er zullen cursussen komen voor onderwijskrachten met het doel tot gedachtewisseling te komen over het onderwerp: „De Westelijke Unie in de scholen", die in elk der 5 landen georga niseerd worden. Ieder land zal een mobiele tentoonstelling van onderwijs materiaal organiseren voor de vier andere landen, te beginnen April, 1949. In ieder land zal een voor lichtingsbrochure verschijnen over de mogelijkheden van rei zen, ontvangst en logies voor schoolkinderen en studenten. Elk van de vijf landen zal een lijst van zijn beste films op opvoedkundig gebied opmaken. Inspecteurs van het onderwijs zullen achtereenvolgens elk der vijf landen bezoeken. Er zal een lijst worden sa mengesteld van congressen, wel ke in de vijf landen zullen wor den gehouden. De volgende vergadering van de culturele commissie zal op 17 Februari a.s. te Den Haag worden gehouden. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat elke rege ring vrij zal zijn haar eigen systeem te volgen bij het aan wijzen van vertegenwoordigers in de twee nieuwe lichamen. Deze vertegenwoordigers kun nen dus door hun regeringen, via de Parlementen der respec tieve landen of ook door recht streekse verkiezingen, worden aangewezen. Heden zal een vredesdelega- tie uit Nanking per vliegtuig naar Peiping gaan om te pogen tot een vredesregeling met de communisten te komen. Gevallen in Indonesië. De regering maakt tot haar leedwezen bekend, dat op 22 Januari j.I. in Indonesië is ge sneuveld sold. Ie kl. W. G. Dieleman, afkomstig uit Hoek. DE BILT ZEGT: Rustig weer. Nevelig of licht bewolkt, droog weer. Meest zwakke Zuidelijke wind. In de vroege ochtend op veie plaatsen lichte vorst. In de middag ongeveer dezelfde temperatuur als gisterenmiddag. Arrondissementsrechtbank Middelburg. Zij gaven 22.000.aan effecten niet aan. „Wjj wisten niet, welke bepalingen er ten aanzien van het effectenbezit golden." Dat was het verweer van de Inspecteur der Registratie en Successief R. G. uit Zierikzee en de bank directeur C. v. d. V. uit dezelfde plaats, die gisteren terecht stonden voor de Arrondissementsrechtbank te Middelburg, om dat zij een aantal effecten ter waarde van c.a. f 22.000.niet hadden laten registreren. Hierdoor hadden zij voor een aanzien lijk bedrag de belasting ontdoken. Het begon enkele jaren ge leden. Twee personen, W. en P., hadden bij de bank, waarvan v.'d. V. directeur is, voor een totale waarde van ca. f 22.000. aan effecten in bewaring ge geven. Omdat ze de waarde papieren niet als vermogen had den aangegeven bij de belasting aangifte en ze de effecten bij de algemene effecten-registratie ook niet wilden opgeven, gaven ze v. d. W. de volledige beschik king er over, mits zij, W. en P., er maar geen last meer van zouden hebben. EEN SPROOKJE? V. d. V. werd duchtig door de president aan de tand «ge voeld en kwam met een verhaal los, dat de Officier op een sprookje leek, althans hij ge loofde er niets van. V. d. V. vertelde niet te heb ben geweten wat te beginnen met de papieren. Hij was daar om naar R. G., Inspecteur der Registratie, gestapt om raad. Deze adviseerde ze ten geschen ke te geven aan het Pensioen fonds van de Nutsspaarbank te Zierikzee, dat best een douceur tje kon gebruiken. Zo werd op het tijdstip, dat de effectenregi stratie in werking kwam, voor deze effecten en registratie-for mulier opgemaakt, dat op naam stond-vai\ het Pensioenfonds en dat G. als thesaurier van de spaarbank ondertekende. De accountant van de spaar bank vond het echter beter, dat de effecten tot na de registratie buiten de boeken bleven, Daar om werden de cadeau gekregen fondsen op een aparte rekening van G. geboekt. De president wees v. d. -V. er op, dat hij als bankdirecteur zeker op de hoogte moest zijn van de registratie. V. d. V. bleef echter volhouden het niet ge weten te hebben. De Insp. van de Belastingen, de heer Ballintijn, die de zaak had onderzocht, verklaarde, dat zowel v. d. V. als R. G. hem aanvankelijk vertelden, de ef fecten van een Jood te hebben ontvangen'. Verder meende hij, dat in die tijd door de Bank meer dere effecten voor registratie waren opgegeven, waaruit zou kunnen blijken, dat v. d. V. wèl van de registratie op de hoogte was. De Officier van Justitie zei in zijn requisitoir, ,dat v. d. V. wel de feiten toegaf, maar niet wilde erkennen, dat hij wel geweten had hoe rUfet de effecten te han delen. Hoewel hij niet aannam, 'dat hij uit winstbejag handelde, vond hij, dat de verdachte een -treurige houding a nnam. De Officier eiste tegc i v. d. V. f 800.boete s ibs. 2 maanden hechtenis. Mr v. d. Weel, die v. d. V. verdedigde, wees er op, dat geen der beide verdachten op eigen voordeel uit is geweest. Hij noemde het gebeurde een „stu pide bêtise" en vroeg clementie. OOK G. WIST NIETS VAN REGISTRATIE. G., die vervolgens voorkwam, verklaarde de effecten te heb ben laten overschrijven om het Pensioenfonds nieuw leven in te, blazen. Ook hij beweerde niet geweten te hebben, dat de ef fecten geregistreerd hadden moeten worden. Hierover ontstond een uitvoe rig debat tussen de president en verd. De president was n.l. van mening, dat G. dit toch in de vakliteratuur had moeten lezen. Get. Ballintijn voegde hier aan toe, dat de Inspecteur van de Registratie ook de besluiten toe gezonden kreeg. De Off. van Just- ging in zijn requisitoir op deze kwestie na der in en betoogde zich niet te kunnen indenken, dat G. niet zou hebben geweten, dat er iets met de effecten „loos" was. Hij vond het bovendien vreemd, dat G. op geen van de commissaris vergaderingen aan de spaarbank medegedeeld had, dat het Pen- Isioenfonds f22.000.rijker ge- j worden was. Hij eiste ook tegen iG. f800.of 2 maanden, j Mr du Croo, verdediger, was van gedachte, dat het heel goed mogelijk was, dat zijn cliënt niet j van het registratiebesluit afwist. Het leek hem volkomen duide lijk, .dat G. te goeder trouw heeft gehandeld. Dat G. aanvan kelijk het verhaal van de Jood had verteld, meende Mr du Croo te kunnen verklaren uit het feit, dat G. niet aan mindere of jon gere ambtenaren terstond zou vertellen, hoe de vork in de steel zat. Gezien het feit, dat de po sitie van G. er van afhankelijk is, vroeg de verd. geen veroor deling op te leggen. De uitspraak werd bepaald op Woensdagmorgen 9 Februari.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1