ZEEUWSCH DAGBLAD Veiligheidsraad kwam nog niet tot beslissing. Troepen in Indonesië schenken Kon. familie foto-album. Begroting Zuiderzeefonds goedgekeurd Rapport C. v. G. D. eenzijdig en onjuist Middelburgse winkeliers hebben be zwaren tegen ontwerp winkelsluiting. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Stemming over resolutie opnieuw uitgesteld. 7oor ieder lid van het Koninklijk Huis een album. Plotseling vertrek van Oost- Europese afgevaardigden uit Berlijn. Staking in Amsterdam breidt zich uit. Het begon zo onschuldig Siliwangidivisie geheel uit elkaar geslagen. Smokkelhandel bedreigt Duitse eGonomie. Brussel. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes. L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1164 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 28 JAN. 1949 Hoofdredacteur: R. ZU1DEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.26 u., onder 17.22 u. Maan op 9.15 u., onder 17.30 u. Nieuwe Maan 3.42 u. Hoogwater op Zaterdag 29 Jan.: Vlissingen: 2.17 u. 1.86 in., 14.37 u. 1.97 m. Terneuzen: 2.48 u. 2.05 m., 15.06 u. 2.16 m. Wemeldinge: 4.04 u. 1.56 m. 16.21 u. 1.70 m. De Veiligheidsraad is gisteren na een debat van enkele uren, nog niet toegekomen aan de stemming over de ingediende reso lutie, zodat waarschijnlijk heden pas de beslissing zal vallen. De eerste spreker was Palar (Rep.), die van mening was, dat de voorgestelde resolutie niet vooi-.iet in waarborgen voor een spoedig terugtrekken der Neder landse troepen. De Nederlanders zullen nooit voldoen aan de eisen der resolu tie, aldus Palar, want ze hebben ook niet de resoluties omtrent de vrijlating der republikeinse lei ders en tot het staken van het vuren opgevolgd. Hij vroeg uit drukkelijke, ondubbelzinnige en duidelijke voorzieningen en waar borgen, om „onze diepgewortelde bezorgdheid" weg te nemen. Palar noemde het van niet te onderschatten psychologisch be lang, dat nu weer moet worden onderhandeld met de Nederlan ders, „van wie geen goede trouw is te verwachten" en hij vroeg bescherming tegen de mogelijk heid, dat Nederland „zijn volk" opnieuw zou bedriegen. Een moeilijkheid achtte Palar het, dat de in de resolutie voor gestelde commissie geen enkele arbitraire bevoegdheid heeft. De veronderstelling, dat de mi litaire macht der Republiek is vernietigd, noemde hij onjuist. De te New-Dehli aangenomen resolutie achtte Palar het mini mum wat voor Indonesië kan worden aanvaard. Dat tweederde der Indonesiërs achter de Neder landers staat, ontkende hij. Vóór 1 Maart moet de Repu bliek terugkrijgen het bestuur over minstens het grondgebied, omschreven in de wapenstil standsovereenkomst van 17 Jan. 1948. Verder moet zij vrij kun nen im- en exporteren, alsmede leningen sluiten. Voorts eiste hij terugtrekking der Ned. troepen vóór 15 Maart a.s., onmiddellijk onder republi keins beheer stellen van Djogja, verkiezingen niet later dan 1 Oct. 1949 en overdracht der sou- vereiniteit aan de V.S.I. niet later dan 1 Jan. 1950. John Hood (Austr.) vroeg aan vaarding van de eisen der reso lutie van New-Dehli, waarbij de afgevaardigde van Birma zich aansloot. Mc Naughton (Can.) zeide, dat Canada de gezamenlijke resolutie 1 en amendementen zou steunen. Hij diende echter nog een amen- dement in over de taak van de commissie van de Veiligheidsraad i met betrekking tot de te houden I verkiezingen. Jessup (Amerika) zeide, dat het duidelijk was, dat het doel der resolutie van New-Dehli en I die van de Veiligheidsraad het- zelfde was. De leden van de con- ferentis^ van New-Dehli waren j zich volkomen bewust geweest van hun plaats als leden van de l Ver. Naties. Dr Van Royen zeide, dat het hem speet geen bericht te heb ben ontvangen omtrent de reis naar Lake Success van de Indo nesische vertegenwoordigers. Zowel de Nederlandse als de republikeinse vertegenwoordiger verzocht tijd voor het bestuderen der verschillende amendementen, waarna de zitting tot vanavond 9 uur werd verdaagd. De amendementen komen hier op neer: de aanduiding „stad Djogja" wordt gewijzigd in „ge bied van Djogja" en ook zal de voorgestelde commissie de be voegdheid hebben vertegenwoordi gers van niet-republikeinse ge bieden uit te nodigen tot deel neming aan de besprekingen. In verband met het laatste wordt nog uit Lake Success ge meld, dat de federalisten (die dus de Nederl. souvereiniteit in In donesië aan vaarden) geëist heb ben aan het debat in de Veilig heidsraad deel te nemen. Ruim een jaar geleden werd éoor de N.I.W.I.N. een groot aan tal filmrolletjes naar de militairen in Indonesië gezonden, alsmede 'n 1500 camera's. Naar aanleiding hiervan organiseerde de sectie fo tografie van de dienst Welzijns- verzorging een foto-wedstrijd, waaraan door alle onderdelen in Indonesië met groot enthousiasme werd deelgenomen. Er werd be sloten uit de ingezonden foto's een selectie te maken en daarvan foto-albums samen te stellen, die ter gelegenheid van de troons wisseling aan de Koninklijke fa milie zouden worden aangeboden. Het lag in de bedoeling, dat ge neraal Spoor bij zijn dienstreis naar Nederland in Augustus van het afgelopen jaar deze geschen ken zou overhandigen. Door her haaldelijk uitstel van deze reis, werd uiteindelijk besloten deze kostbare zending, waaraan zulk een groot deel van de jongens overzee een werkzaam aandeel had, te verschepen en over te dra gen aan het ministerie van over zeese gebiedsdelen. Gistermiddag om vier uur werden de zeven al bums ten paleize Soestdijk aan Hare Majesteit overgedragen. De zeer fraaie lederen album banden werden vervaardigd door diegenen, die niet in staat waren de beste foto-onderwerpen op te zoeken, omdat zij patiënten waren in een hospitaal. Voor al de leden van het koninklijk gezin, dus ook de vier prinsesjes, werd een al bum samengesteld. Tevens werd een oorkonde van het 3e bataljon van het 15e regi ment infanterie, gelegerd te Tand jong Poera bijgevoegd, gesloten in een artistiek bewerkte bamboe koker, die een betuiging van trouw behelsde aan Hare Maje steit ter gelegenheid van de in huldiging op 6 September van het vorige jaar. De afgevaardigden van de Oosteuropese staten, die in Ber lijn waren ter bijwoning van het jaarlijks congres van de S.E.D. (Soe. Eenheidspartij), hebben de stad onverwachts verlaten, zo meldt het officiële Amerikaanse blad in Duitsland, „Die neue Zeitung". „Andere verplichtingen" zou den de afgevaardigden tot dit vertrek hebben genoopt, aldus het blad, maar in politieke krin gen neemt men aan, dat zij naar Karlsbad in Tsjecho-Slowakije zijn gegaan, waar de plaatsver vangende Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, een rustkuur neemt. De Oosteuropese afgevaardig den zouden een persconferentie houden in Berlijn, doch deze werd uitgesteld. Van de zijde der S.E.D. werd dit bericht tegengesproken. Gemeld wordt, dat Wysjinsky geheime besprekingen houdt met Oost-Europese communistische leiders in een hotel, dat op een fort gelijkt en dat op een heuvel ligt buiten Karlovy Vary, het Spa van Bohemen. Ruim 3800 werkers in staking. Gisteren is een achtste staking in Amsterdam uitgebroken, na melijk wederom bij de British American Tobacco Company, die, naar men ons van de zijde van de plaatselijke afdeling van de Algemene Bond van werkers in de Tabaksindustrie mededeel de, 600 arbeiders en arbeidsters omvat. De aanleiding tot deze staking is het afwijzen door het College van Rijksbemiddelaars van een eis van het personeel van winst deling tot 4 procent van het jaar loon. Bij het schoonmaakbedrijf Cemsto wordt sedert Maandag jl. gestaakt. Hier hebben 250 werk sters de bezems laten staan. Bij een dergelijk bedrijf, Hei- neken, zijn thans 36 werksters in staking. Het aantal stakende gemeente werksters bedraagt in totaal 550. Het totaal aantal in de hoofdstad, onder leiding van de bjj de E.V.C. aangesloten be- drijfsbonden, stakenden bedraagt ruim 3800 mannen, vrouwen en meisjes. Defect achterlicht leidde tot opsporing van diefstal. Enkele dagen geleden hielden twee surveillerende agenten van politie te Amsterdam een motor rijder aan, wiens achterlicht niet brandde. Dit ogenschijnlijk on schuldige voorval heeft er toe geleid, dat een inbraak in een horlogewinkel te Rijnsburg is opgelost. De motorrijder bleek namelijk een flinke hoeveelheid horloges, sieraden en vleesbonnen in zijn bezit te hebben, welke, zoals hij verklaarde „gekocht" waren van een onbekende door bemiddeling van een hotelportier. Deze laat ste werd van zijn bed gelicht en kon, hoewel hij zelf met de zaak niets te maken had, de onbeken de aanwijzen. Het was een 29- jarige chauffeur uit Amsterdam. Hij bleek de dader van de dief stal te zijn en tevens nog talrijke andere diefstallen op zijn gewe ten te hebben. Republikeinen waren bij Goebbels in. de leer. In een te Batavia van republi keinse zijde uitgegeven communi qué wordt o.m. gezegd, dat onge veer 10 dagen geleden de Sili-' wangidivisie, die in Januari en Februari 1948 uit de zakken van West-Java naar republikeins ge bied trok, in haar geheel in West- Java is teruggekeerd en zich de gelijk verschanst heeft in haar oude posities. Ook grote eenheden van de T.N.I. hebben haar vroe gere posities in Oost-Java weer .ngenomen. De Siliwangidivisie heeft de guerilla reeds hervat. Van bevoegde Ned. militaire I zijde wordt t.a.v. het aantal re publikeinse strijdkrachten opge- I merkt, dat de Nederlandse leger- i leiding over uitstekende inlich tingen daaromtrent beschikt en dat het getal 300.000, de sterkte der republikeinse strijdkrachten, klinkklare nonsens is. De Siliwan- gi-divisie werd reeds 20 Decem ber uit elkaar geslagen. Op 21 December werd Wono- Isobo, in het hart der concentra- 1 tie van de Siliwangidivisie ge- l legen, door Nederlandse troepen I bezet. Deze divisie werd tot de 1 aftocht gedwongen en de volgen- 'de dag door Nederlandse troepen uit Magelang achterhaald, waar bij de laatste georganiseerde 1 tegenstand gebroken werd. Bij die gelegenheid werd o.m. 60 ton mu nitie in beslag genomen. De bij deze operatie gevangen genomen stafchef der divisie, kolonel Jahja, verklaarde toen reeds, dat zijn manschappen over nog voor hoog stens twee weken munitie be schikten. Generaal Clay: Tjjdens een persconferentie heeft Generaal Clay, de Ameri kaanse militaire gouverneur in Duitsland verklaard, dat de smok kelhandel in Duitsland danige vormen aanneemt, dat zij een be dreiging gaat vormen voor de Duitse economie. Naar schatting zou ongeveer 20 procent aan de normale handel onttrokken worden. Men zou streng tegen smokkelbenden op treden. Bij een te Wiesbaden ont dekte zaak waren Amerikanen betrokken geweest. In verband met het opleven van het nationalisme, zeide Clay onder meer de beweging van Strasser verboden te hebben. Het betrof hier een beweging van ge ringe verspreiding. Indien een vrije Duitse regering zou besluiten opnieuw te bewa penen, zou Duitsland vermoedelijk opnieuw bezet moeten worden. De HOOP OP VREDE EN tweede kamer. CHINA VERVAAGT. In regeringskringen te Nanking vervaagt de hoop op vrede met het toenemen van de verwachting, dat een communistisch offensief tegen de Yangtse-rivier aanstaan de is. Weinig leden van de Kwomin- tang verwachten nog een gunstig communistisch antwoord op het dringende verzoek om vrede van de regering. Het orgaan van de Kwomintang meldt, dat Tsjang- Tsjih-Hoeng, de voornaamste drijfveer achter de vredes-ouver- tures, overweegt om verdere po gingen tot beëindiging van de oorlog op te geven. Reeds komen berichten binnen over hernieuw de militaire activiteit van de re gering. Een woordvoerder van het eerst ingepolderd zullen worden leger verklaarde met nadruk, dat Een dergelijke beslissing zal ech- de Yangtse-linie in alle ernst ver- ter worden genomen in overleg dedigd zal worden. Hij gaf de i met de Kamers. Wel had hij ech- sterkte van de regeringstroepen j ter een technische voorkeur voor aldaar als 300.000 man. I de Z.O.-polder. Deze zal moeten Naar wordt gemeld zijn rege- worden uitgevoerd in twee delen Debat over bedrijfspensioenfondsen. (Van onze parlementaire redacteur.) Na nog een uurtje te hebben gebabbeld over het Zuiderzee fonds kon minister Spitzen ein delijk zijn biezen gaan pakken. Hij zit nog niet zo lang in het vak, maar de afgelopen dagen zal hy wel in de gaten gekregen heb ben, hoe het in de Volksvertegen woordiging toe gaat. Er is nog steeds geen beslis sing genomen over de vraag wel ke delen van het IJsselmeer het ringstroepen opnieuw Jangtsjou, militaire veiligheidsraad zou on- op 70 km ten Noord-oosten van getwijfeld de macht bezitten te Nanking, binnengetrokken. De voorkomen, dat Duitsland op- stad, die 16 km ten Noorden van nieuw een bedreiging voor zijn de Yangtse-rivier ligt, was twee buurlanden zou vormen. dagen geleden ontruimd. Er is geen guerillastrijd. Van officiële zijde wordt n.a.v. het rapport van de C.V.G.D. van 24 Januari aaij de Veiligheidsraad ïiet volgende fut* de gedeeld: Volgens bedoeld rapport zou in de vroeger door de Republiek ge controleerde gebieden nog geen orde en rust zijn gevestigd. Het Nederlandse leger zou in vele gebieden niet voldoende troe pen te velde hebben om onmid dellijk de tactiek der Republiek te bestrijden. Bovendien zou het Ned. leger niet over voldoende politie of troepen beschikken, om de burgerbevolking in het gebied voldoende te beschermen. Tenslotte werd gezegd, dat de king van een bevolking, die maar één angst heeft: dat de Nederl. troepen zouden moeten worden teruggetrokken. Vele gebieden tonen de objec tieve waarnemer de energieke ar beid waarmede gewerkt wordt aan het herstel van het produc tie-apparaat. 111 Petitie overhandigd. Een sterke politiemacht be waakte gisteren de Wetstraat in Brussel toen meer dan 12.000 door de oorlog gedupeerden door toestand momenteel nog niet sta-[de stad marcheerden om te pro biel genoeg is voor de invoering testeren tegen de vertraging in van een volledig bevoegd burger- bestuur. Dit rapport echter geeft een eenzijdig en daardoor verwrongen beeld van de situatie. Het rapport dringt de lezer de conclusie op, dat zich in Indonesië een guerilla strijd aan het ontwikkelen is, tegen welke de Ned. troepen niet zjjn opgewassen. Deze conclusie moet ten enenmale als onjuist worden verworpen. Erkend zij, dat in een enkel ge bied, met name Oost-Java, de ontwikkeling der situatie met te leurstelling is gadegeslagen, zon der dat deze nochtans critiek kan worden genoemd, doch over het algemeen heeft de situatie m.b.t. de onveiligheid zich ontwikkeld binnen de, bij de opzet van de actie gedachte grenzen. Het rapport van de C.V.G.D. heeft de consequentie, dat de commissie in de overtuiging ver keert, dat de Ned. troepen er thans reeds in geslaagd zouden moeten zijn, dat sfeer volkomen te zuiveren. Dit moet echter als een merkwaardig optimisme wor den gekenmerkt. In vele nieuw ontsloten streken zijn rust en orde teruggekeerd of zich herstellende, met medewer- Engeland wenst verlaging der tarweprijzen. Engeland heeft op de interna tionale tarwe-óonferentie te Was hington medegedeeld, dat het een belangrijke verlaging van de tarweprijzen verwacht in een nieuwe internationale overeen komst. Canada en de V.S., die met Australië de drie exportlanden van de overeenkomst van 1948 waren, gaven beide te kennen, dat zij op een maximumprijs van twee dollar per bushel zouden blijven staan. Eire en India steunden het Britse voorstel tot een verlaging der prijzen. Zowel Frankrijk als Italië wensen een overeenkomst tot stand te zien komen. de uitbetaling van oorlogsscha devergoeding. De Wetstraat, zetel van het Belgische parle ment en ministeries, is „verbo den terrein" voor demonstraties. De hekken van het Koninklijk park, tegenover het parlements gebouw, die ongeveer 2 jaar ge leden tijdens een betoging van krijgsgevangenen omver ge haald werden, werden gesloten en bewaakt. De betogers kwa men uit vele streken van België in autobussen. Terwijl de hoofd groep langs het graf van de on bekende soldaat trok om er een krans neer te leggen, begaf een deputatie van 6 personen zich naar het parlementsgebouw om een petitie te overhandigen aan de voorzitters van beide huizen van het parlement. De deputatie mocht het politiecordon passé ren. Militaire waarnemers naar republikeinse gebieden? Naar het Chinese dagblad „Sinpo" verneemt heeft Prawi- ranegara, het hoofd van de repu blikeinse noodregering op Suma tra, aan Maramis, de minister van Buitenlandse Zaken der nood- regering, die buitenlands vertoeft, instructies gezonden om aan da Veiligheidsraad te verzoeken, mi litaire waarnemers van de C.V.G.D. naar nog onder republi keinse controle staande gebieden op Sumatra te zenden. Geen Zwitserse credieten meer voor andere landen. Op een persconferentie heeft de directeur van het Zwitserse ministerie van Handel, Jean Hotz, verklaard, dat Zwitserland thans gekomen is aan het einde van de periode, dat het grote credieten aan andere landen kon verlenen. Hotz beschuldigde er in het bij zonder Frankrijk en Italië van, dat zij op onjuiste wijze ge bruik maken van de credieten van het plan-Marshall om tou risme en andere nieuwe industrie- en tot ontwikkeling te brengen. „Rondvraag"-vergadering van „Handelsbelang". Ned. Aardolie-Mij gaat op de Veluwe boren. De Nederlandse Aardolie-Mij is voornemens in de naaste toe komst een boring van 2000 meter te verrichten bij Zwartebroek op de Veluwe. De in het verleden gedane geo- physische waarnemingen openen de mogelijkheid van aanwezig heid van aardolie daar ter plaat se. Een stuk grond is gekocht van de landbouwer J. van de Glind te iersclmur. Dit stuk, een are groot, en een ander stuk land, ter grootte van 45.75 are, dat van genoemde landbouwer werd ge huurd, liggen aan de Leemweg in het z.g.n. „Duinkerkensland". Discussie over de secties. De Vereniging „Handelsbelang" te Middelburg heeft gisteravond een nieuw soort vergadering belegd. Nieuw in die zin, dat aan de bnishoudelijke zaken ter loops aandacht werd geschonken, doch de rondvraag het leeuwen deel van de vergadering opeiste. Het was een rondvraag, waarbij zeer vruchtbare discussies naar voren kwamen. De voorzitter, de heer D. F. P. Hoegen, die* in zijn openingswoord Middelburg's burgemeester, Jhr mr W. C. Sandberg tot Essenburg, welkom heette, besprak allereerst het nut van de ingestelde secties, i Hij noemde de positie van de sectieleden een versterking van de eigen positie en achtte het een gelukkig feit, dat „Handels belang" thans over een aantal deskundigen beschikt, die advies kunnen geven. DE WINKELSLUITING. Het wetsontwerp-Winkeislui- ting stond in het middelpunt der belangstelling. Tal van bezwaren werden naar voren gebracht. De heer L. A. M. van Wage- ningh bepleitte opheffing van de sluiting op Zondag, omdat dan vele vreemdelingen in Middelburg vertoeven. De heer L. Henning was onte vreden over het feit, dat de ver eniging een advies aan G.S. zond zonder dat de leden waren ge hoord. Hij wilde dit ongedaan maken. Ook hij toonde zich tegen stander van de sluiting. De heer I. M. van Houte vond het verkeerd op Dinsdag te slui ten, omdat dan velen naar Goes zullen trekken. Hij adviseerde sluiting op Maandagmorgen. Het openhouden van de zaken tot des avonds 7 uur vond hij overbodig,1 evenals do openstelling op Don- j derdagavond tot 9 uur. Hij stelde voor een motie van afkeuring in te dienen. De heer Gabriëise zag evenmin heil in een middagsluiting. De heer A. Poppe kwam met een practisch bezwaar. Indien een handelaar een vergunning heeft voor winkelverkoop en te vens voor marktverkoop of een I om „Handelsbelang" in groepen en groepjes uiteen te doen vallen. Hij hoopte, dat de heer Van Houte „Handelsbelang" niet ais een rem zou zien. De heer Sanderse, blijkbaar geschrokken van de reactie, zei, dat hij alleen maar een snellere afwerking van zaken op het oog had. De heer Henning vond tenslotte dat de Horecabedrijven in een sectie vertegenwoordigd moeten zijn. De heer Van Wageningh was bereid, zijn collega's hierover te peilen. De heer P. Castenmiller stelde voor contact te zoeken met de Kon. Nederlandse Middenstands bond, ja, hij wenste hiervan zelfs lid te worden. De heer Hoegen wees er ech ter op, dat'„Handelsbelang" geen middenstandsvereniging is, terwijl er verder tal van practische be zwaren aan dit lidmaatschap zijn verbonden. Ook de heer Sanderse achtte het zeer bezwaarlijk, omdat aan hangers van confessionele partij en zich hieraan zullen stoten. „De invloed, die van „Handels- belang" uitgaat", zei tenslotte de te scheiden door een dijk. De Zuidelijke polders zullen maar iiefst driemaal zo groot zijn als de N.O.P. Er zullen wellicht brug- verbindingen komen tussen de N.O.-, de N.W.- en de Z.O.-pol ders. De Zuiderzeeraad en het Ministerie van Binnenlandse Za ken zullen moeten bekijken bij welke provincies de polders zul len gaan behoren. Zou liet uit draaien op een twaalfde provin cie, dan zal het hele Kabinet zich er mee moeten bemoeien. BEDRIJFSPENSIOEN FONDSEN. Het wetsontwerp, dat een ver plichte deelneming in een bedrijfs pensioenfonds regelt, zowel voor de ondernemers als voor de ar beiders, kwam vervolgens aan de orde. Reeds direct ontwikkelden zich drie stromingen. Ten eerste die van de heer v. d. Heuvel (A.R.) die er zeer tegen gekant was, dat zelfstandigen verplicht worden een dergelijke verzekering voor de oude dag te sluiten. Als de Noodwet-Drees afloopt, Juli '50, moet toch de gehele Ouderdoms voorziening onder de loupe wor den genomen. Komen de bedrijfs fondsen tot stand zonder acht te slaan op de reeds bestaande pen sioenfondsen De heer Stapel kamp (A.R.) verkondigde een iets soepeler mening. Ook volgens hem is deze gang van zaken iets te geforceerd. Hij had liever een verpiichtstelling voor de arbeider, terwijl geleidelijk de andere groe pen ingeschakeld zouden worden. De Partij van de Arbeid bij monde van de heer Suurhoff, wilde een verplichtstelling zon der meer. Deze woordvoerder vroeg om een regeling, voor het geval, dat een arbeider of onder nemer een bepaalde bedrijfstak verlaat. Een bindendverklaring Doodstraf tegen Zondervan geëist. De proc.-fiscaal van het Bijz. Gerechtshof te Utrecht heeft gis teren de doodstraf geëist tegen A. J. Zondervan, die in Augustus 1941 dienst nam bij het Vrijwil ligerslegioen Nederland en in de jaren 1940 tot 1945 ais comman dant van de W.A. de toetreding van Nederlanders bevorderde tot de Waffen S.S., Vrijwilligerslegi oen Nederland, enz. Hij trad in Maart 1933 toe tot de N.S.B., fungeerde eerst in lagere functies en werd tenslotte adjudant van Mussert. Hij had tot taak de be zoekers op het hoofdkwartier te registreren en Mussert te be geleiden. voor een gehele bedrijfstak zal soms nodig zijn. Neen, zeiden verschillende af gevaardigden, deze bindendver- kiaring kan alleen geschieden als enkele representatieve groepen uit het bedrijf daar bij de Minis ter op aandringen. Een amendement van de heer De Kort (K.V.P.), mede onder tekend door Stapelkamp (A.R.), Fortanier—De Wit (V.V.D.), Kik kert (C.H.) en Groen (K.V.P.), zette aan deze mening kracht bij. Zo praatte de Kamer nog wat door, als maar amendementen in dienend. Tot de voorzitter de ver gadering schorste en de behan deling van dit onderwerp uitstel de tot de volgende week. Conflict tussen Sowjetpolitici in Duitsland. Uit gewoonlijk betrouwbare bran in Berlijn wordt vernomen, dat kolonel Sergei Toelpanow, hoofd van de politieke afdeling Van het Sowjet-militaire bestuur in Berlijn, verzocht heeft om over plaatsing na een conflict met Semeonow, politiek adviseur van maarschalk Sokolofsky. Volgens Duitse kringen, die in nauw contact staan met het Sow- jet-militair bestuur, bestond er onenigheid tussen Toelpanow, die beschouwd werd als een voor stander van de expansionistische politiek van de Kominform, en Semeonow, die een vredelievende consolidatie van het reeds ver worvene voorstaat. Laatstgenoemde werd verheven tot de rang van buitengewoon ambassadeur. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft giste ren na een uitvoerige discussie z.h.s. het wetsontwerp afwikke ling der geldzuivering aange nomen. PIPERCUB IN ZUID-SUMATRA NEERGESTORT. Een Pipercub van de militaire luchtvaart is op 22 Januari in Zuid-Sumatra neergestort, waar bij de twee inzittenden gedood werden. De Pipercub was voor 'n verkenningsvlucht tot het opspo ren van een vijandelijke bende uit Lahat vertrokken. Het wrak werd teruggevonden in een moerasbos. Levenslang voor verrader. Joden keerden niet terug. Het Amsterdams Bijzonder Gerechtshof heeft de 33-jarige Amsterdammer van Strijland, die in 1942 wegens het bezitten van een vals persoonsbewijs door de S.D. werd gearresteerd en korte tijd later op vrije voeten werd gesteld op voorwaarde, dat hij verraad zou plegen, veroor deeld tot levenslang. Verschillende Joodse families, waarvan verscheidene leden hun deportatie naar Duitsland niet hebben overleefd, waren door hem verraden. De „Fortune" zit nog steeds vast. Ook de poging om gisteren de op Ameland gestrande Duitse motorboot „Fortune" los te sle pen, is mislukt. Het schip is echter enige me ters verhaald en ligt thans met de kop op zee. Men is begonnen de lading overboord te zetten om het schip te kunnen lichten. De bevolking van Hollum tracht zoveel mogelijk van de la ding te bemachtigen. De vroegere secretaris der Ca nadese communistische partij, Sam Carr, is gearresteerd, ver dacht van spkjnnage voor de S.U. Acheson, minister van Zeeslepers Buitenlandse Zaken der V.S., zal1 Remarquage DE FRANEKER TE KHARTOEM. De Franeker is gisteren vol gens het vastgestelde schema te Khartoem geland. plannen opstellen voor de ont wikkeling van onvoldoende ont wikkelde gebieden der wereld. - Te Westminster zal van 2025 April a.s. een Europese Economi sche conferentie worden gehou den, uitgaande van de Europese Beweging. Gisteren begon te Londen de tweedaagse conferentie van de Consultatieve Raad der W.-Europese Unie. Een schade DE „PULASKY" WEGGESLEEPT. van de Union de et Sauvetage heb ben gisternacht omstreeks twee uur, met hoog water, het Poolse sohip „Pulasky" van de zand plaat gehaaid. Onder de slepers bevonden zich de „President Ger- ling", de „Adriën Letzer", de „Castor" en de „Walvis" en ver schillende boten uit Terneuzen. Ook de bergingsboot „Salvor" was ter plaatse. Uit het schip zijn ruim 550 van tienduizenden werd gisteren 600 ton koeienhuiden gelost in de veroorzaakt door een brand, die woedde in een magazijn van ge droogde groenten te Wildervank. binnenvaartuigen. De „Pulasky" is tussen Waarde en Kruiningen voor anker gegaan En door het breken ^van^een en met ket opkomen van de dag fles met pure alcohol, die vatte, brandde gisteren in de Haagse binnenstad een distilleer derij geheel uit. Koos Vorrink maakt het goed. De crisis is nu voorbij. Hij zal nog één a twee maanden in het ziekenhuis te Nyköping moeten blijven. Als gevolg van de mist kon de operia- tionele straaljagergroep gisteren het Leeuwarder vliegveld nog niet naar Antwerpen gekoersd. Het gat is voorlopig gedicht. Er zal tijdens de reis naar Ant werpen door enkele sleepboten en het bergingsvaartuig water uit het schip worden gepompt. Haven- en kaderuimte voor Marinebasis te Vlissingen? In de avondvergadering ventvergunning, dan kan hij zijn zaak sluiten en rustig op de markt gaan staan of gaan venten. Voorzitter Hoegen, de sprekers beantwoordend, wees er op, dat van opheffing der Zondagssluiting niets zal komen en adviseerde af te wachten, wat de Kamerfracties zullen doen. Zonodig kunnen de leden een motie tot afkeuring indienen. Tenslotte stelde men voor om een enquête onder de leden te houden. Dit voorstel werd over genomen. De sectie winkeliers zal het enquêteformulier opstel len. De uitslag van deze enquête zal beslissen over het al dan niet indienen van een motie. de secties. Het instellen van de secties was het tweede onderwerp, dat de tongen los maakte. De heer C. Sanderse vond de methode van samenstellen niet erg geslaagd en vreesde, dat „Handelsbelang" in groepen uiteen zal vallen. Even later stelde hij echter voor, .voortaan maar groeps gewijze te vergaderen, omdat de niet-winkeliers zich kwalijk zui len interesseren voor wat de winkeliers belang inboezemt. Hij kreeg steun van de heer j heer C. W. D'huij, „is groot ge- I. M. v. Houte, die een „actieve noeg. De vereniging krijgt, wan- winkelierspolitiek" bepleitte. jneer er werkelijk requesten moe-1 veer werden gistermorgen ver- ongeveer dezelfde temperatuur als De voorz. merkte op, dat het ten worden ingediend, steun van*, lijd met de geboorte van een gisteren. Zwakke tot matige voorstel-Sanderse de manier was tal van belangrijke organisaties." drieling, alle drie meisjes. wind tussen Zuid en Oost. in gebruik nemen. Er is thans, gisteren der Tweede Kamer wer- door samenwerking der organisa- cjen (je algemene beraadslagingen o n t w erp - s ch e m a voor over (j(, begrotingen van Oorlog ties, een C.A.O. vastgesteld. in het bankbedrijf en Marine voortgezet. Gisteren arriveer- De heer Welter (K.N.P.) be de in Rotterdam Senora Aienir Sprak 0 m (jt. kwestie der ma- Furtado di Olieviera, een 17- rjnebasis en vroeg daarbij, of het jarige, donkerogige, tengere Bra- mogelijk is haven- en kaderuim te te Vlissingen te verkrijgen. ziliaanse, die enige maanden ge leden de eerste prijs won in een opstelwedstrijd over Nederland, I uitgeschreven door het Institute Brasil-Holanda en het Ned. Infor matiebureau te R. de Janeiro. Zij gaat, met haar ouders, 14 dagen plaatsen lichte vorst en hier en ons land bekijken. En tenslotte: daar mist. Overdag nevelig of de heer en mevr. Spruitv. d. licht bewolkt, droog weer met In de DE BILT ZEGT: Weinig verandering. vroege ochtend op vele

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1