Woningnood even erg als werkloosheid. provinüg^sttm Christelijke Vakbeweging streed vanouds voor goede volkshuisvesting I Opstand in Korea. Wordt de naam DampoortsiRoei in ere hersteld Bedrijfspolitie. De Ned. Herv. Kerk en het Indonesische vraagstuk. &£- dAaatn mm de ÏÏlaniak Afd. Zeeland Chr.Textielbond opgericht. Woensdag 26 Januari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 WONINGBOUWCONGRES C.N.V. (Van onze Utrechtse correspondent) Arsenalen en gebouwen vernield. Anti-communistische rebellen hebben het hoofdkwartier bezet van het Noordkoreaanse volks leger te Haioedjoe, dicht bij de Maar er zitten nog veel meer Zulf kanten aan het probleem. Dat J ^.^Sowjets bleek wel uit de referaten vanK°"a> Amerikaanse bc dis G. J. Stapelkamp, se- zettmS heeft' Economische en sociale aspecten. Onze Nederlandse taal kent het woord „huisgezin". Het is alsof cretaris van de Ned. Chr. Aan- Lee Boek Soeck, de premier de taal ons wil Inscherpen: Wie spreekt over een huis, spreekt nemers- en Bouwvakpatroons- van Zuid-Korea, verklaarde over een gezin en wie spreekt over een gezin, spreekt over een huis. Diezelfde taal kent een reeks zegswijzen als „Eigen haard is goud waard", „Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens" en „Oost, West, thuis best". Het is goed bjj de aanvang van dit con gres iytn zulke woorden te herinneren. Zij zjjn de weergave van een stuk volksovertuiging, die nog lang gemeengoed moge blijven. Zo begon de heer M. R u p - pert, voorzitter van het Chris telijk Nationaal Vakverbond, Dinsdagmorgen in de Utrechtse schouwburg zijn rede bij de ope ning van het woningcongres, dat door het C.N.V. was belegd. Belangrijker dan de volks overtuiging achtte de heer Rup- pert de overtuiging die uit de Bijbel tot de mens komt met be trekking tot het huisgezin. God heeft Zelf het huisgezin inge steld en Hij weet hoe nauw ge zin en huis op elkander zün be trokken. Natuurlijk is het niet zo, dat het geluk alleen in grote huizen woont. Waarachtig ge zinsgeluk is geenszins uitsluitend afhankelijk van een goed huis, maar alleen van de tegenwoor digheid van Jezus Christus als de ongeziene Gast. Toch kunnen woningtoestan den het gezinsleven beïnvloeden. Slechte huisvesting kan bemoei lijkend werken; de sociale ge schiedenis van Nederland be wijst dat. Daarom heeft de chris- telijke_vakbeweging vanouds ge streden voor goede volkshuis vesting Het begon in Kampen. Op 4 Januari 1886 besprak de afdeling Kampen van „Patrimo nium" het woningbouwprobleem Een week later besloot men tot stichting van een woningbouw vereniging. En reeds op 18 Juni van hetzelfde jaar verrichtte prof. M. Noordtzij de eerste steenlegging voor een complex van negentien woningen. Een jaar later legde Klaas Kater de eerste steen voor het tweede complex van dertig woningen. Die huizen staan er nog en zijn .alle bezit van de bewoners. In 1894 verscheen het sociaal program van „Patrimonium", waar een passage'aan het huis- vestingsvraagstuk is gewijd. In 1914 behandelde deze organisatie in haar jaarvergadering hetzelf de probleem. Ook de Christelijke Nationale Werkmansbond heeft op dit terrein belangrijke arbeid verricht. Het C.N.V. sprak bij het begin van zijn optreden al uit, dat verbetering der volks huisvesting eis was. Zo ziet de christelijke vakbeweging het nog. Maar daar komt iets bij: het gaat niet alleen om verbe tering van bestaande huizen maar om verschaffing van woon gelegenheid aan mensen, die in 1 geheel geen woning bezitten. Dit is, aldus de heer Ruppert, een der ernstigste sociale vragen welke de wereld kent. De wo ningnood nam in menig land al catastrofale vormen aan. Alleen Europa komt reeds vijftien mil- Eoen huizen tekort, Engeland heeft er vier millioen te wei nig. De woningnood is een we reldkwaad, dat slechts vergele ken kan worden met de werk loosheid van voorheen. Met dit verschil, dat aan die nood inder tijd veel meer is gedaan dan he den aan de oplossing van het woningprobleem. Zoals de christelijke vakbe weging toen haar taak heeft Verstaan (in de „Centrale voor werklozenzorg" kon zij, samen met de protestantse kerken veel doen voor leniging van de nood), zal zij ook nu haar opdracht kennen. Zij wil het volk dienen om Christus' wil. Daarom inte resseert haar, móet haar interes seren: de bouw, de huur, en de stijl der arbeiderswoningen. Met dat positief doel voor ogen werd bet congres belegd. De geestelijk-zedelijke zijde Ds M. D. G ij s m a n uit Kam pen, predikant in algemene dienst van de generale synode der hervormde kerk, beli'jhtte de geestelijk-zedelijke zijde van het huisvestingsvraagstuk. De een preventieve en een compen serende taak. Preventief, omdat ze een tegenwicht behoort te vormen tegen de krachten, die de mensen uit zijn woning pogen weg te trekken. Alleen de wo- bond en C. A. Bakker, secre taris van de Ned. Chr. Bouw- arbeidersbond over de economi sche en sociale aspecten der volkshuisvesting. De heer Stapelkamp conclu deerde, dat oplossing vaji het vraagstuk der volkshuisvesting bevorderd wordt door nationale genover Reuter, dat de gevech ten zich uitbreiden. Aan beide zijden waren er ongeveer 5000 man bij betrokken. Achttien ar senalen zijn opgeblazen en een aantal gebouwen in brand gesto ken. Lee voegde hieraan toe, dat er geen officiële verbindingen be- soberheid, opdat een zo grootstonden tussen de Zuidkoreaanse mogelijk deel van onze econo- regering en de rebellen. Hij had mische kracht worde toegevoerd „zijn eigen inlichtingenbronnen aan de sector der volkshuisves- ting. Voorts zal de overheid veelSultan Hamid II „pijnlijk zijn arbeid aan persoonlijkheid heeft ingeboet, vindt hij terug in zijn eigen gezellige huis. Hieruit volgt, dat de woning nood in geestelijk-zedelijk op zicht ellendige gevolgen heeft. Kerken en maatschappelijke or ganisaties moeten deswege over heid en volk met emst bezweren om het tempo van de woning bouw te versnellen en ook om in bereidwilligheid tot samen woning de gevolgen van wo ningnood te temperen. Het rapport inzake het woon- ruimtevraagstuk was voor ds Gijsman aanleiding om enige op- ning, die uiterlijk en innerlijk in<;er dmnen over te laten aan bevreemd" over resolutie aantrekkingskracht oefent, zal t particulier initiatief. Wat dan Veiliaheidsraad. in staat blijken een drzn op te jneer met zich brengt dat de 9 werpen tegen de voortschrijden- bedrijfsgenoten m het bouwvak i „Met pijnlijke bevreemding" had de uitholling van het gezinde- 'f'ch terdege moeten inspannen Sultan Hamid H, het hoofd der ven. De compenserende taak is teneinde een zo groot mogelijk regerjng van West-Borneo, kennis deze, dat de woning na gedane res"^ a te. ^urmt" j genomen van de bij de Veiligheids- arbeid gelegenheid biedt om te me£ t t raad ingediende ontwerp-resolu- kunnen rusten. Wat de menrfbij ,p dlt j sloot het refe- j tie waarin 0 a. gezegd wordt, dat --9 .4 raat van de heer Bakker zeer aan vertegenwoordigers van an- gelukkig aan. Deze stelde vast, dere delen van Indonesië dan de dat de loonpolitiek de bestaans- republiek kan worden toegestaan, zekerheid der bouwarbeiders - - - heeft ondermijnd, hetwelk een vlucht uit dat vak tot gevolg had. Wil de overheid een verde re vlucht stuiten, dan zal zij een loonpolitiek moeten volgen, waarbij het mogelijk is, dat de bouwvakarbeider toekomst heeft. Daarenboven zal de vakoplei ding krachtig ter hand genomen moeten worden. Nadat men over al deze as pecten van het vraagstuk van gedachten had gewisseld, luis-. merkInge"Te*mak^"lTeteeffen: ^de men nog naar Ir A Ro ts- de het bevorderen van een juis- 15 culturele stan(je een aangelegenheid be te mentaliteit van de bevolking v/m volkswoningbouw be- welke door ons, Indonesiërs, ten aanzien van het woning- jspra zelf in onderling overleg tot op- vraagstuk. lossing dient te worden gebracht". deel te nemen aan de onderhande lingen, zo verklaarde hij aan Ane- ta. Hij achtte dit en tegenover deze gebieden zodanig de nigre- rende formulering, dat hij kon verzekeren, dat almans West- Borneo van een op dusdanige wijze gestelde gelegenheid tot deelneming aan de besprekingen geen gebruik zal maken, welk voorbeeld ongetwijfeld door ande re deelstaten zal worden gevolgd. Sultan Hamid zei: „Moge de Veiligheidsraad toch tot het besef komen dat het hier in eerste in- Gemeenteraad Middelburg. Concrete mededelingen kon weth. L. J. van 't Westende niet doen. i Dit stadsgedeelte is wel betrokken kwestie van de uitvalsweg een rol Rechtsherstel voor dokter f 3.475.16 aan wachtgeld werd uit- L Wevl betaald, nog een bedrag van f 803.32 worden verleend. In de raadszitting van Maan- Vastgesteld werd een tijdelijke dagmiddag j.l. werden herbe- uitkeringsverordening voor groe- noemd tot leden van de burgerlij- pen van gemeentepersoneel, wier ke instelling voor Maatschappelijk dienstbetrekking wordt beëindigd Hulpbetoon de heren W. P. Cor- wegens opheffing van betrekking nelisse, C. Verwaal en M. Kleine- tengevolge van verandering in de pier en in de plaats van de heer inrichting van het dienstvak. P. M. Bayens, die zich niet her- Voorts werd vastgesteld een kiesbaar stelde, de heer L. A. nieuwe verordening op het beheer Bouman. De heer S. Caljouw zag zijn be stuurslidmaatschap van de Gods huizen verlengd en in de plaats van mr F. B. Evers, die zich om gezondheidsredenen niet meer be- van de gemeentelijke dienst voor de maatschappelijke zorg. RONDVRAAG. Tijdens de rondvraag kwamen mr A. J.^ van der Weel. (CH op enke,e panden aan OPKOPERS, de Singels, waaraan nog niets is De algemene politieverordening j en die d<*>mgeving ont- werd aangevuld met een bepa- sieren. in npf vprvnlcr pp>n vpwunnmtr van J straat-school staat en die oorzaak is, dat 180 kinderen van speelter rein zijn verstoken. Do heer G. H. Lujendijk (C.H.) bet ant- Veld in zijn memorie van antivoord op het bekende schrijven van Middel- in het vervolg een vergunning van B. en W. nodig zal zijn, die aan de verlening daarvan voorwaarden kunnen verbinden en een vergun ning kunnen intrekken, indien de opkoper een vereist register niet of niet goed bijhoudt dan wel indien goederen worden gekocht, wo° van minister In 't welke kennelijk van diefstal af komstig zijn. SALARIS SECRETARIS. ontwerp jaarwedderegeling secre tarissen, behoudens enkele artike len. Verzocht zal n.l. worden, zulks in tegenstelling met het speelt. Of het plan, hier een vee markt te stichten, zal doorgaan, is niet bekend. Er blijken grote be zwaren te zijn. Mevr. de Vlieger-de Vlieger (Arb.) bracht de naam: Dam poortsingel weer ter sprake. Zij wilde die in ere herstellen en de naam Veersesingel laten verval len, ook al, omdat velen zich ver gissen en de Veersesingel tot aan de Koepoortbrug loopt. Een een voudige overnummering der hui zen hier zou de oplossing geven. De heer M. Wattel (A.R.) was van dezelfde mening als mevr. de Vlieger en wilde er een voor stel van maken. Zover kwam het niet. want B. en W. zullen eerst informeren, hoe de bewoners er over denken en dan een even tuele wijziging voorstellen. Op een desbetreffende vraag kreeg de heer Wattel ten ant woord, dat er nog niet gewerkt wordt aan een beurs en aan een centrale rijwielbewaarplaats in het stadscentrum. Verder wilde de heer Wattel gaarne weten, wanneer nu de au to's voor de gemeente-reiniging zullen worden geleverd. De ge meente heeft een paard gehuurd voor f 6.per week, maar de heer Wattel was van mening, dat men beter direct maar een paard had kunnen kopen. Dat laatste gaf weth. van 't Westende toe. Maar het paard was gehuurd uit zuinigheidsoverwegingen en om- burgs gemeentebestuur inzake de dat verwacht werd, dat de auto's Namens de raad zal aan Ged.materiëIe oorlogsschadevergoedrng spoedig geleverd zouden worden. Staten worden bericht dat hij ac-wel erK summier is. Hij achtte het Daarop zal alsnog 'worden aan- coord gaat met de inhoud van het nodig, dat opnieuw een schrijven gedrongen. - Daarna vestigde ir M. de Vink naar de minister uitgaat, waann (Arb., de aand|cht op de gevaar- een uitvoerige motivering wordt lijke bocht Koudekerkseweg gegeven van Middelburgs stand-Poelendaelcweg. Behalve twee voorstel van G. S. als diensttijd punt, nu speciaal t.a.v. de bijzon- j 'lu'zen' die rijp voor afbraak zijn, ook in aanmerking te brengen de dere schade in 1944 ontstaan n?aaF nu et Zicllt belemmeren, tijd in een andere gemeente als staat er een zware paal, die straks waardoor sprake is van een bg- oorzaak van ongelukken kan wor- zondere positie. den. Op zijn verzoek zal de paal i worden weggehaald fen het fiets- De heer J. S. Hoek (A.R.) wees pad verlegd, er op dat de regering wel een De heer A. J. Schuitema (Arb.) secretaris doorgebracht en voorts in te lassen de bepaling, dat de secretaris op 55-jarige leeftijd in het genot treedt van de maxi- mumwedde. RECHTSHERSTEL. Aan de arts L. Weyl, momen teel te Amsterdam, werd rechts herstel verleend als gemeente-ge neesheer over het tijdvak 15 Mei 1940 tot en met 14 Januari 1944. woning, zeide ds Gijsman, heeft Hem zal, aangezien hem reeds het herstel van Klein Vlaanderen. nauw verband legde tussen de inundatieschade van Walcheren en de herverkaveling, die echter geheel aan de landbouw ten goede komt. Voorts informeerde de heer Luijendijk naar de plannen voor verzocht B. en W. tenslotte wat minder royaal vergunningen voor patatefrites-kramen af te geven. „Wij zijn helemaal niet royaal, als u het grote aantal aanvragen zoudt zien", was des burgemees ters bescheid. Maar hij zegde toe, nóg minder royaal te zijn. FEUILLETON 34 F. HORACE ROSE De mensheid kent die macht als atoom-energie. In de Ver enigde Staten is die energie reeds onderworpen aan de wil van mensen, door de krachts inspanning van- Britse en Ame rikaanse geleerden en saamge trokken in een groot gebied dat op zekere dag, veronderstel ik immers met elk gebruik van ex plosieven heeft men vroeg of laat dezelfde ondervinding opgedaan de lucht in zal gaan met 'n ont ploffing zo verschrikkelijk, dat de aarde duizenden mijlen in de omtrek op zijn grondvesten zal beven en schudden. Toen we terug kwamen zwe gen we in gedachten verzonken. Nooit van te voren hadden we zoiets wonderbaarlijks en groots gezien, zo'n overweldigend beeld van de schoonheid, grootsheid en majesteit van God. Het scheen mij toe en zo is het altijd geble ven, dat er iets bovennatuur lijks, iets van de machtige on zienlijke wereld hing en verbon den was aan dat landschap, als het ware door de geest van macht en onsterfelijkheid zelf. Later en op verschillende tijden van de dag heb ik het nog weer gezien, maar alleen- in de verhevenheid van de opko mende zon onderging ik dat ge voel opnieuw. Slechts eens zag ik dit alles in een heel ander, aspect, als van de macht en ma jesteit van het laatste oordeel, en nooit zal ik die aanblik ver geten. Hoofdstuk XVIII. DE WITTE HUT. Nu moet ik verhalen van de omstandigheden van mijn eerste ontmoeting met de merkwaar digste man die ik ooit heb ont moet en wiens gelijke ik nooit zal ontmoeten. Maar allereerst wil ik er de nadruk op leggen, dat ik geen poging zal doen om de techni sche details over atoom-energie te verhalen. Ik ben een leek en geen geleerde. Zelfs als ik ze zelf wist dan zou ik ze toch niet dui delijk weer kunnen geven. Ver scheidene knappe geleerden en bekwame journalisten hebben gepoogd om deze zaken aan ge wone leken duidelijk te maken en aan het eind van hun ver haal waren die leken eve^wijs als aan het begin. Thara Mene- chu wendde een poging aan om mij het onderwerp vertrouwd te maken, maar hij gaf zijn pogin gen op. Wat hij niet probeerde mij uit te leggen was, hoe hij het had klaar gespeeld om de. laboratoriumuitrusting en de zeer speciale werktuigen bijeen te krijgen die hij voor zijn werk nodig had. Ook vertelde hij noch iemand anders het geheim van die klein zwart metalen kistjes, die we uit Spanje hadden meegenomen en die nu zorgvuldig werden be waakt en bewaard voor een nog verborgen doel. Alles wat ik over de inhoud van de kistjes kon gewaar worden, was dat die inhoud in het geheim was be reid in het privé laboratorium van Bemlo, ergens in Roemenië. Bemlo had meer dan iemand an ders geweten over de werking en kracht van deze samenstel ling en dat was misschien wel de voornaamste reden waarom men zijn dood betreurde. Ik ontdekte ook nog iets an ders wat in verband stond met hel preparaat van Bemlo, n.l. dat hij uit een Oost-Europese streek kwam waar uranium en pitchblende gevonden was,^alle bei belangrijke grondstoffen voor de vervaardiging van de atoombom. Kennelijk kwamen deze kostbare en zeldzame stof fen ook voor in de rotsen van. de 'vulkaan-krater, op de vlakte waarvan deze mensen zich nu' gevestigd hadden voor hun laat ste onderzoekingen en hun eerste grote experiment. Toen Treso en ik die morgen terug kwamen van onze wande ling in de ochtendschemering, beving ons een gevoel van ver wachting en nieuwsgierigheid over de meeste van deze onder werpen. Bij onze hutten in de Kolonie aangekomen zagen we dat Belat Roma en Kadek ons opwachtten. Ik stond op het punt om hen te groeten toen mij iets bijzonders aan Belat opviel. Hij keek mij onvriendelijk aan, ik zou zelfs zeggen, bepaald vijan dig. Ik herinnerde mij wat Treso mij had verteld, of liever wat zïj hem had verteld, n.l. dat zij mjj lief had. Dus ook hier temidden van mysterieuse grootste tafe relen en in afwachting van zulke oneindig belangrijke ge beurtenissen, kwamen de eeuwi ge elementen van het menselijk hart in het spel en liet de stem van de menselijke hartstocht zich niet het zwijgen opleggen. „Jullie moet bij Thara Mene- chu komen", zei Belat Roma. „Maar ga eerst naar je hut om je te verkleden." Het viel mij op, dat hij en Ka- dek zich ook verkleed hadden en nu witte rokken droegen net als Spezha onze gids. „Waarom moeten wij van die vreemde kleren dragen?" vroeg ik, daar ik er allerminst belust op was mij op een dergelijke vreemde wijze te kleden. „Stel geen vragen", beval Be lat bars, maar Kadek was mee gaander. (Wordt vervolgd.) In verschillende grote bedrij ven is de controle en het toezicht op het naleven van de algemene bedrijfsvoorschriften opgedragen aan de zogenaamde bedrijfpoli- tie. Totdusver was het niet dui delijk, in welke vakorganisaties, de leden dezer bedrijfspolitie moest worden ondergebracht. Aanvankelijk en niet zonder enige reden waren velen de opvatting toegedaan, dat hun plaats was in de organisaties van politieambtenaren. Dit vond in de kringen van deze organisaties ernstige tegenstand, omdat een aantal leden der bedrijfspolitie geen volledige politie-opleiding en bevoegdheid heeft, terwijl zij ook niet in overheids doch in particuliere dienst zijn. In ver band hiermee heeft het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond besloten, dat de be drijfspolitie, die immers een op- zichthoudende en controlerende taak heeft, als afzonderlijke vak groep zal worden opgenomen in de Nederlandse Christelijke Werkmeestersbond, Kromme Nieuwe Gracht, Utrecht. Bestuursambtenaar te Djogja vermoord. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is naar eerst thans be kend wordt, in Djogja de heer Sa- lumum in zijn huis door een bende vermoord. De heer Salumum was reeds voor de oorlog Wedana Kote van Djogja en -vervulde deze functie ook tijdens het republikeinse be wind. Na de bezetting van Djogja door de Nederlandse troepen was hij een van de eerste bestuurs ambtenaren, -die zich tot samen werking bereid verklaarde. (Ingez. mededeling, advert.) Zo3ra 13 zich hangerig en koortsig gaat voelen, neem dan direct Ti "AKKERTJE en voor U naar hed gaat nog een. U voorkomt daarmee dat de griep doorzet. AKKERTJES zijn ware griepbestrij- dera: zij bevorderen het transpireren en verdrijven koorts en pijn. Weiger namaak. helpen direct W. de Savornin Lohman schrijft in „De Nederlander": De tweede verklaring van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk heeft mij nog meer teleur gesteld dan de eerste, gedateerd 22 September, doch eerst einde November gepubliceerd. Mij af vragende wat hiervan wel de oor zaak is, geloof ik, dat de teleur stelling voortkomt uit -de eenzij dige belichting en de onjuiste in stelling des geestes van dit colle ge. Beide stukken ademen een' ze ker wantrouwen tegen de bedoe lingen van de regering bij het na komen van haar verplichtingen ais Overheid tot herstel van orde, rust, en recht in de gebieden waarvoor zij de verantwoordelijk heid draagt. Iemand, die vertrouwen in de gedragingen der Overheid heeft, schrijft niet, dat hij „de verklaring van de regering volkomen ernstig wil nemen, dat zij een spoedige verwezenlijking van de Staatkun dige vrijheid en zelfstandigheid van Indonesië zalnastreven". Alsof het niet vanzelfsprekend is, dat men de verklaringen van de regering vooral in zulke levens kwesties als de Indonesische ernstig neemt Ik gevoel deze op merking als een klap in het ge zicht van de regering, meer dan een opbouwende steun aan de ge zagdragers. Dit wantrouwen komt in de volgende alinea nog duide lijker uit, waarin de Generale Sy node schrijft: „Waneer onverhoopt onze rege ring van de gedragslijn kan af wijken. die zij in mperdere 'ver klaringen der laatste weken tot de hare heeft gemaakt" enz. Hoe valt dit te rijmen: enerzijds de verklaring „volkomen ernstig te nemen" en dan toch de moge lijkheid stellen, dat zij daarvan afwijkt. Heeft de regering aanlei ding gegeven voor een dergelijk wantrouwen? Dit is 'n zaaiing van wantrou wen der Kerk onwaardig! Boven dien spreekt de Synode zich in de twee stukken tegen. In de brief van 22 September doet „een diep gaand wantrouwen bijna alle be doelingen misverstaan". Nu in Januari heet het, dat „door de militaire actie (waarom wordt hier niet gesproken van „politiële actie"? W.S.L.) een slag aan het wederzijdse vertrouwen is toege bracht" Men kan 't blijkbaar draaien zoals men wil! Wat ik mis, zowel in de ver klaringen van de Generale Synode als in de veelvuldige verklaringen van de Zendingsleiding, is een po ging om de Christen-Indonesiërs te wijzen op de ernstig gevoelde plicht van de Overheid om de or de, rust en recht in het gebied te hersteilen en hun het vertrouwen bij te brengen, dat daarna de Overheid haar toezeggingen on getwijfeld gestand zal doen. Wan neer dan onverhoopt zou blijken, dat de regering haar beloften niet onverkort en royal vervult, dan is het ogenblik gekomen voor de Kerk om haar stem te verheffen en de regering op haar woord breuk te wijzen. Doch ook niet eerder! Dat is de houding van de pro feet, zoals wfi die in het Oude Testament ontmoeten. De Kerk heeft op een onjuist ogenblik een onjuist woord ge sproken! Gieseking moet de V.S. verlaten. De bekende Duitse pianist Wal ter Gieseking is te New-York door immigratiebeambten gedeti neerd. Hij heeft zich bereid ver klaard de V. S. zonder verwijl te verlaten. Gieseking zou Maandagavond in Carnegiehall een concert gege ven hebben. Dit concert, evenals een verdere tournee door de V.S. is afgelast, nadat de organisatie van Joodse oorlogsveteranen van de staat New-York verklaar! had voor Carnegiehall te zullen posten. Hoofdbestuur Stichting voor de Landbouw. Het hoofdbestuur van de Stichting voor de Landbouw is voor 1949 vrijwel gelijk aan dat van het vorig jaar. De heer H. D. Louwes uit Ulrum werd weer als voorzitter aangewezen. De heer C. J. van Mastrigt (Ned. Chr. Landarbeiders Bond) werd benoemd tot vice-voorzitter. Be halve deze hebben in het dage lijks bestuur zitting de heren: Chr. v. d. Heuvel, G. Mertens, J. Lageveen en C. J. v. d. Ploeg. Frankrijk en Italië hebben een rapport getekend van de gemeng de commissie voor de voorberei ding van een douane-unie. Dit betekent een nieuwe stap naar de totstandkoming van een economi sche unie tussen beide landen. LOON-CORRECTIE. Mr A. A. van Rhijn heeft uit geregend, dat een huurverhoging van 30 pet., die zowel de oude als de nieuwe woningen zal moeten treffen, het levensonder- hoxid van een arbeidersgezin met plm. 4 pet. zal verhogen. Deze verhoging zou door een looncorrectie moeten worden opgevangen. Hij voegt er aan toe dat be paalde groepen der berolking daardoor schade zullen lijden. Ja, zo zal het wel zijn. Alleen maar jammer, dat al weer de groep spaarders, die zelf voor de kwade dag trachtte te zorgen, de zware klappen krijgt. Zij werden aangeslagen in de heffing in eens, zij zagen een deel van hun kapitaaltje geblok keerd, zij' betalen mee de hogere prijzen en belastingen, maar zonder enige compensatie. En als zij dan tenslotte hun Nederlandse Werkelijke Schuld moeten gaan opeten, dan blijkt dat het geen werkelijke maar gefingeerde schuld is en dat zij van de echte guldens die ze neer telden nog niet de helft terug krijgen. Maar van „correctie" natuur lijk geen sprake. .Centrale Dienst Bevelanden' op 1 Maart a.s. volledig in werking. Gistermorgen is in het Schut tershof te Middelburg een afdeling Zeeland van de Chr. Textielbond opgericht Een definitief bestuur werd gekozen en de statuten Op 1 Maart a.s. zal volledig in werking zijn getreden de „Cen trale Dienst Bevelanden", de nieuwe gemeenschappelijke dienst voor bouw- en woningtoezicht f werden vastgesteld, voor Zuid- en Noord-Beveland en toezicht gemeentewerken. Het centraal technisch advies bureau wordt gevestigd te 's-Heer Arendskerke. Dit bureau zal wor den ondergebracht in het gebouw voorheen in gebruik bij de voor malige distributiekring 's-Heer Arendskerke. Voorts zijn de volgende zeven districten gevormd: 1. Wissenkerke, Kortgene; 2. Kruiningen, Krabbendijke, Ril- land-Bath en Waarde; 3. Yerseke en Wemeldinge; 4. Kapelle, Kloe- tinge en Kattendijke; 5. 's-Heer Arendskerke en Wolphaartsdijk; 6. 's-Heerenhoek, Heinkenszand, Borssele en Ovezande; 7. Hoede- kenskerke, 's-Gravenpolder, Baar land, Driewegen, Ellewoutsdijk, Nisse, Oudelande en 's-Heer Abts- kerke. In ieder district is een districts- cómmissie gevormd, terwijl ieder district door één lid is vertegen woordigd in het dagelijks bestuur. Voorzitter van het dagelijks be stuur is burgemeester Elenbaas van 's-Heer Arendkerke, plv. voorzitter burgemeester Horsigh van 's-Heerenhoek. Secretaris is burgemeester Vogelaar van Baar land, Oudelande en Hoedekens- kerke en plv. secretaris is burge meester Suijlekom van Kapelle. Voorts is er een centrale com missie, waarin alle gemeenten zijn vertegenwoordigd. Elk der districten krijgt een eigen opzichter, alleen het district onder 2 genoemd krijgt twee op zichters. Tot directeur van de dienst is benoemd de heer J. H. Valk. Korte Berichten. BUITENLAND. Een opvarende van het Britse schip „Reventazen", op weg van Victoria naar Garsteon (Engel.) is ongeveer 200 mijl ten noorden van Spanje over boord geslagen. Men slaagde er niet in hem terug te vinden. Het proces tegen Max Reimann, voorzitter van de communistische bestuur in de westelijke zones van Duitsland, is uitgesteld tot Maan dag. Boeren te Gronau aan de Duitse grens hebben een resolutie aange nomen waarin geprotesteerd wordt tegen de door Nederland verzochte grenswijziging. Zij eis ten, dat hun in Nederland gelegen land voor het zaaien zou worden vrijgegeven. De Belgische douane heeft aan de BelgischeFranse grens te Leers in Henegouwen 2 school meisjes aangehouden, die de grens wilden overschrijden en in hun schooltas 700.000 biljetten van 1000 fr. verborgen hadden. De moeder der beide meisjes is ge arresteerd. Ealwell, de Australische minis ter van immigratie, heeft de be weringen, volgens welke zich on der de ontheemden, die met de „Volendam" in Australië zijn aan gekomen, voormalige Duitse Ges- tapo-officieren bevonden zouden hebben, tegengesproken. Een der immigranten had ver klaard positief een voormalige nazi-bewaker, die hij gekend had, te kunnen identificeren. Toen echter een onderzoek werd inge steld naar het verleden van de beschuldigde, bleek, dat dé man gevangen gezeten had in het kamp van Dachau. Anthony Eden, plaatsvervan gend leider van de Britse opposi- -tie, maakt thans een rondreis door Canada. De Turkse assemblee heeft met 391 tegen 42 stemmen een motie van vertrouwen in de nieuwe mi nister-president, Sjemsettin Gu- naltay, aangenomen. Leden van de oppositie en onafhankelijken noemden het door Gunaltay be kend gemaakte regeringsprogram „realistischer en constructiever", dan dat van de vorige regering. De voorzitter, de heer P. L Hamming, zette in zijn openings woord uiteen, dat men thans diende te komen tot een vast be stuur van zeven personen, verte genwoordigende alle districten, waarin Zeeland is verdeeld. Hij dankte de heer J.. J. A. Poley, die het gewest in het hoofdbestuur heeft vertegenwoor digd, voor het vele werk in die functie verricht. HET BESTUUR. Van het bestuur, dat daarna werd samengesteld, werd de heer Hamming te Middelburg als voor zitter gekozen. De heer Joh. de Jager te Biezelinge werd gekozen als vertegenwoordiger voor de Bevelanden, de heren W. J. Berg te Vlissingen voor Walcheren, A. Dees te Zaamslag voor Oost- en de heer Quaak te Schoondüke voor West-Zeeuwsch Vlaanderen. Daar niemand van Schouwen en Duiveland en Tholen aanwezig was, zullen er voorlopig twee plaatsen in het provinciaal be stuur open gehouden worden. Tot lid van het Bondsbestuur werd benoemd de heer Hamming, als secundus de heer J. de Jager. De statuten werden door de ver eniging goedgekeurd. De directeur van het Bonds- bureau, de heer H. van Eysden, die mede aanwezig was, deelde mede, dat thans een vaste mede- we 'eer is benoemd, die het land afreist voor bezoek aan de leden en voor de werving van nieuwe leden. Wat de contributie-regeling be treft, deelde de directeur mede, dat deze zal worden geheven op basis van de omzet over 1947. Het ontslag van de oud-burge meester van Kruiningen. Bij besluit van de Minister van Binnenlandse Zaken d.d. 23 Januari 1946 werd aan de heer B. C. de Mul als -burgemeester der gemeente Kriningen, in gaande 28 October 1944, met toe passing van het Zuiveringsbe sluit 1945, ontslag verleend. Op verzoek van de heer de Mul is opnieuw een onderzoek ingesteld, met als resultaat, dat de Minister het ontslag, gegrond op het Zuiveringsbesluit, heeft ingetrokken en aan hem nu ont slag heeft verleend met toepas sing van artikel 1 sub b van het Kon. Besluit van 10 October 1945, Stbl. F 221 (ongevraagd ontslag) als burgemeester en ambtenaar van de Burgerlijke Stand onder toekenning van een wachtgeld. MIDDELBURG. Ger. Ver. tot drankbestrijding. Zaterdagmiddag vergaderde de afdeling van de Ger. Ver. tot Drankbestrijding o.l.v. de heer G. Feij. De goede opkomst was bewijs, dat er meer belangstel ling komt voor het zo nodige werk der drankbestrijding. Be sloten werd tot verspreiding van een folder onder Ger. verplegen- den, alsook onder de leden van Ger. jeugdorganisaties. Getracht zal worden in de pers artikelen te plaatsen omtrent de actie. Betreurd werd het opne men van z.g. drankadvertentie's. Barak opgeruimd. De Zwitserse barak op het Ka- rel Doormanplein is thans opge ruimd, daar de barak is toege wezen aan de buurtvereniging t Zand die deze zal gebruiken voor de te stichten kinderspeelplaats in dit stadsdeel. WISSENKERKE. Loop der bevolking. Op 1 Januari 1948 waren er 3754 inwoners, 1954 m., 1800 vr. Geboren werden 40 m. en 45 vr. Overleden zijn 16 m. en 22 vr., terwijl 67 m. en 53 vr. vertrok ken. Er waren op 1 Jan. j.l. dus 3757 pers. (1948 m. en 1809 vr.). Er vestigden zich 37 m. en 39 vr.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2