Ontwikkeling van Middelburg gaat in opwaartse richting. jDroviniiy^/aw ffliem "KOUT Volkshuisvesting het belangrijkste probleem TtUc den Deaaiee Nog meer dan 800 woning zoekenden. De problemen voor het komende jaar. de"; J MIDDELBURG. Dinsdag 25 Januari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 ging Middelburg kreeg toegewe- BURGEMEESTER SANDBERG TOT ESSENBURG: In zijn rede kwalificeerde de burgemeester 1948 als een gunstig jaar. Een jaar, waarin het herstel krachtig doorzette en waarin vele verblijdende resultaten werden behaald. Na aan de jubileum- en inhuldigingsfeesten te hebben her innerd, bracht hij het bestuur van de Tweede Zeto en de Vereniging „Uit het volk, voor het volk", hul de voor wat zij tot stand hebben gebracht bij de herdenking van de bijzondere gebeurtenissen. Was de burgemeester vorig jaar gedwongen een somber geluid te laten horen t.a.v. de wederop bouw, thans kon hij aanzienlijke verbeteringen constateren, mede tot stand gekomen door de per soonlijke leiding van de minister van Wederopbouw. Zonder twijfel zullen de aangekondigde maatre gelen voor de getroffen stads kernen van o.a. Middelburg een verlichting voor de gedupeerden en een versnelde opbouw van de stadskernen tengevolge hebben. Burgemeester Sandberg wees er echter op, dat de financiële maat regelen vergezeld moeten gaan van voldoende bouwvolume, opdat ook in de binnenstad gebouwd kan worden, waar veel animo voor be staat en waarvoor reeds voor de bouw van verscheidene panden goedkeuring is verleend. Een dezer dagen is de rijksgoed keuring te verwachten voor een betere vorm van herbouw van de U.L.O.-school voor meisjes, dan het „uitgebeende" project dat voor B. W. onaanvaardbaar was geworden. De bouw van het z.g. flatge bouw is gegund en het Polderhuis van de Polder Walcheren mag over twee jaren verdeeld, worden afgebouwd. Ook de aanvang van de bouw van Rijkskantoren op de plaats van het voormalig Oost Indisch Huis kan dit jaar tege moet worden gezien. 811 WONINGEN TEKORT. - Na de liquidatie van het Streek- ▼bureau Walcheren te hebben ge releveerd, merkte de burgemees ter op, dat de schade die een be paald gebied geleden heeft geen rol van betekenis speelt bij het bepalen van het bouwvolume. Sinds 1942 hebben nog 106 per sonen geen mogelijkheid gehad te re-evacueren naar Middelburg. 152 trouwcandidaten moeten hun huwelijk uitstellen, omdat geen woonruimte aanwezig is, terwijl dit aantal verleden jaar 120 be droeg. Verschillende bedrijven vragen ook woningen voor het vestigen van arbeiders, zodat er momen teel 811 aanvragen voor woningen liggen, terwijl verschillende aan vragen van buiten de gemeente nog niet in behandeling kunnen worden genomen. In aanmerking genomen het ge ringe aantal woningen, dat Zee land krijgt toegewezen voor 1949, verklaarde de burgemeester, dat men zo wel kan begrijpen, dat de woningnood slechts zeer weinig of in 't geheel niet zal afnemen in dit jaar. Burgemeester Sandberg drong er dan ook op aan, dat de getroffen gebieden in staat wor den gesteld om te bouwen en dat men niet te veel naar bevolkings cijfers kijkt. Middelburg heeft thans nog 277 normale woningen minder dan in Mei 1940. Als zijn mening sprak de bur gemeester uit, dat Walcheren en W.-Zeeuwsch-Vlaanderen wel degelijk worden achtergesteld, indien met doorgaat het bouw volume op deze wijze te ver delen. Voorts bracht hij nog in her innering het request inzake de materiële oorlogsschade, dat aan de regering gezonden is. WAT ER TOT STAND KWAM IN 1948. Bij het memoreren van de in 1948 genomen belangrijkste be sluiten, noemde burgemeester Sandberg o.a. verkoop van grond voor de nieuwe veilingsgebou wen; de reorganisatie van de reinigingsdienst; de verbetering van de singels, waaraan door ma teriaalgebrek niet begonnen kan worden, verder de bouw van een semi-permanente school en de oprichting van de Stichting Schooltandverzorging, die waar schijnlijk in de volgende maand zal gaan werken. Verheugend noemde hij het, dat het bezoek aan „de koopstad van Zeeland" weer regelmatig toeneemt. Om het etaleren op hoger peil te brengen, zo deelde de burge meester mede, hebben B. en W. besloten een wisselbeker be schikbaar te stellen voor de best verzorgde etalage. Het Vreemdelingenverkeer .wikkelde zich in 1948 zeer bevredigend. Het verkeershuis op de Markt zal echter dit jaar verlaten moeten worden. De plannen voor een nieuw ver keershuis in de Lange Delft zijn ui voorbereiding. VOLGEND JAAR IN GOTHISCHE STADHUIS? B. en W. bestuderen thans de aanbiedingen, welke binnenge komen zijn voor de aanbesteding van het nieuwe carillon van de Lange Jan en zij hebben ge schreven naar de Herv. Kerk of het niet het niet mogelijk zou zijn te geraken tot restauratie van het Engelse kerkje. De burgemeester releveerde vervolgens het tot stand komen van een nieuwe salarisregeling voor het gemeentepersoneel ,die echter niet kan gelden voor de ontvanger en waarvan hij het betreurde, dat geen bepalingen opgenomen konden worden om de studiezin aan te wakkeren. er is hard GEWERKT. De burgemeester zeide, dat door alle diensten veel werk ver zet was, maar in 't bijzonder wel door de dienst van gemeente werken en de politie; deze laat ste bij de organisatie van het verkeer e.d. bij de bijzondere ge beurtenissen. Hij bracht het po litiecorps hiervoor hulde. Ook bracht de burgemeester dank aan de raadsleden, de wet houders en de secretaris voor hun medewerking en werkzaam heid in het afgelopen jaar. Sprekend over de problemen welke in 1949 de aandacht zullen vragen, wees de burgemeester er op, dat de Volkshuisvesting op de voorgrond moet staan. De bevol king die op 1 Januari 1948 20873 zielen telde was op 31 December van dat jaar uitgegroeid tot 21143 zielen. Toch moet het mogelijk zijn nieuwe vestigingsvergunnin gen af te kunnen geven. De industrieën hebben dit drin gend nodig, willen zij zich kunnen ontplooien. Wil men nieuwe in dustrieën aantrekken dan zal ook een ruimere woningmarkt nood zakelijk zijn, terwijl als allereerste vereiste geldt, dat de geprojec teerde industrieterreinen voltooid moeten worden. In verband hiermede deelde jhr Sandberg mede, dat details aan de raad zullen worden voorgelegd en hij verwachtte dat dit plan toch over enige maanden door de raad kon worden vastgesteld. VEEMARKT. Het streven om de veestapel op Walcheren te beschermen tegen T.B.C. juichte de burgemeester toe en hij deelde dan ook mede, dat B. en W. dit streven zullen steunen door het instellen van een officiële veemarkt Het wachten is echter nog op adviezen van landbouworganisa ties en veehandeL ONDERWIJS. De burgemeester deelde voorts mede, dat het college met voor stellen hoopt te kunnen komen om medewerking te verlenen tot het stichten van een nieuwe Chr. Landbouwschool en evenzo voor het bouwen van een nieuwe school voor het Buitengewoon Lager on derwijs, welke denkelijk in semi- pern en te vorm zal moeten wor den. Het college hoopte zo zei hij nog, spoedig een oplossing te vin den voor de huisvesting van de Landbouwvvinterschool voor Wal cheren, welke als plaats van vesti- SLUITENDE BEGROTING. De begroting voor 1948 is goed gekeurd, die voor 1949 staat reeds weer voor de deur. Ook deze zal sluitend zijn, daar het Rijk een bevredigende subjectieve bijdrage heeft vastgesteld, dank zij de me dewerking van Gedeputeerde Sta ten, voor de jaren 19481949 en 1950. Hoewel de financiële toe stand er op het eerste gezicht dus misschien minder zorgelijk uitziet dan men de laatste jaren gewend was, moest echter niet vergeten worden dat het zeer de vraag is of de inkomsten van het Rijk zo rijkelijk zullen blijven vloeien. In Middelburg zijn nog op ve lerlei gebied achterstanden in te halen. Jhr Sandberg noemde in dit verband de toestand van de sport velden en het ontbreken van een zwembad. Er zijn meerdere vraag stukken op te noemen. Een voor zichtig financieel beleid zal ge voerd moeten worden zonder dat de bijzondere rol, welke Middel burg in deze provincie heeft te vervullen uit het oog mag worden verloren. 1953 EEN BELANGRIJK JAAR. Spreker citeerde Plutarchus en zei: „De ongaande zon heeft meer aanbidders dan de ondergaande." De ontwikkeling van Middelburg gaat in opwaartse richting. Daar om zal ook de belangstelling voor deze stad in opgaande lijn gaan en zal zonder twijfel het aantal op te lossen problemen daarmede evenreidg toenemen". De schade en achterstand op huisvestinggebied moet in 1953 zijn achterhaald wil men met de overige en niet door oorlogsge- geweld getroffen gebieden gelijk op gaan- Er is dus nog veel werk te doen in een kort tijdsbestek. „Dat ie dere bewoner van Middelhurg dit goed moge verstaan", aldus de burgemeester. 1953 heeft trouwens de Mid delburgers nog iets meer te zeggen. In genoemd jaar zal het 850 jaar geleden zijn, dat Middelburg voor het eerst in de geschiedenis wordt genoemd Prof. Huizinga noemde de naam Middelburg te moeten verklaren als Burg tussen twee andere bur gen, n.l. Souburg en Domburg. In 1103 kreeg Midde'burg een klooster en nam daaidoor aan be tekenis toe. Reeds in die tijd ver vulde Middelburg c'us zrn rol als centrum. ALG. ZEEUWSE TENTOONSTELLING. Daar 1953 dus een bijzonder jaar in do geschiedenis van onze stad belooft te worden, maar te vens in de Wederopbouw van Zee land, aldus de burgemeester, ben ik begonnen een poging te onder nemen om te komen tot de orga nisatie van een Algemeen Zeeuwse tentoonstelling, waarbij alle be- staansbronnen van deze provincie betrokken moeten worden. De uitnodiging tot verschillende autoriteiten en instanties om door een eerste bespreking tot defini tieve plannen te geraken waren reeds verzonden. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft toe gezegd, deze eerste bespreking te zuilen medemaken, daar de uit werking van deze gedachten zijn volle belangstelling heeft. Burgemeester Sandberg tot Es- senburg beëindigde zijn rede met de wens, dat God vrede en Zijn onmisbare zegen zal mogen schen ken, „opdat de nijvere inwoners verder kunnen werken aan het herstel en de toekomst van hun stad". Vergadering C.J.V.F. Ring Schouwen. I Tenslotte zal aan Gemeen schappelijk Belang" nog een tweetal voorschotten worden Onder leiding van mevr. den verstrekt n.l. een voorschot van Hollander kwamen ruim 100 f 119.603,05 voor het herstel van meisjes te Burgh bijeen in ring- woningen in Tuinstad en één van vergadering. Na de opening en f 11.162,80 voor het aanbrengen een kort welkomstwoord, hield van verbetering aan 34 wonin- mevr. van Tuil een bijbelbespre king naar aanleiding van de ge lijkenis der vijf wijze en vqf dwaze maagden. Hierna werd gen van het plan 1917 (Tuin stad). De Woningbouwver. „Gemeen schappelijk Gelang" heeft ver- er eezonoeri voerde de ver- "eiang neeu ver- e^ging Lyd'ia" een st4je ge- d?r ,aa" B\cn w- gevraagd 6410 S z" y ,e,„ stuKje ge vierk. M. terrein te mogen ko- titeld „Zomernacht op en ver- 1, tolkte de jeugdclub uit RenessePC5S Ir?s An,Vlieren^ een meer vroliik stukip Het Anjelierenlaan huwelijksaanzoek* J I nTve? fn? Vefh T If "v l30" handwerkwedstrijcl3g verbonctenï vierhM. woe den verkocht voor een bedrag van f 187.668, 92. Op eerstge noemd bouwterrein zullen 45 waaraan ruim 80 meisjes deel namen. Voor de vijf mooiste in zendingen werden aardige prij zen toegekend; de handwerkjes werden verloot. (Wonrngen worden gebouwd, w.o. Nadat nog enkele liederen d1"pic^wfonln«eni,cterw«1 op waren gezongen werd een ge- ™L™?dlterrem 176 woningen zamenlijke broodmaaltijd gehou- verrijzen. Mevr. den Hollander sprak een slotwoord op deze samen- Feestavond „Jonge Kracht", komst. Grote voorschotten aan aan Viissingse Woning bouwverenigingen. De afdeling „Jonge Kracht" van de plaatselijke C.J.M.V. hield Zaterdag in de Bogardzaal een goed geslaagde feestavond. De voorzitter, de heer W. Oreel, kon vele ouders en geno- Op de raadsagenda te Vhssin- digden welkom heten waarna gen komt voor een groot aantal H. van Woerden een Bijbelmlei- voorschotten, dat zal wordending hield over Jesaja 45 verleend aan de Viissingse wo-In het verdere programma nmgbouwv erenigingen. dat aan de ontspanning was ge- Voor het herstel der ooi-logs- wijd droegen Loe Roth en Kees schade aan de woningen van de de Kuyper voor, terwijl t*_ 1 ".v. vYu.nuScu van uv uc ixujfpej. voor, terwijl eer niimmW van onze mo"1 WonmSbouwver. „Ver. tot Verb, drietal toneelstukjes werden op- d"To rt'a,f n"WC" mi!akt ffoe" ,d' Vo!^,shuisv- te Vlis*- en gevoerd. Het orkestje, samenge- voortgang. Die van het Stad-'oml. gem. 11 J ------ - - - - zal een voorschot steld uit leden, had een belang- verwacht fr-Jiny strekt van f866.507.02 rijk aandeel in het succes van de vnn het n t,e Problemen 1 Voor eenzelfde herstel van de avond. lie- ^"warm,nssvraagstuk woningen van de- Woningbouw-De voorzitter der C.J.M V de woraen onpplncf ex-n /In imenni rtinn- f -1 i I - T/-i 7 r z- - Prlp- 1 aagstuK 1 wyimigCH leveranti^Ov™VPhel0a- T de vereniging „Gemeenschappelijk'heer G. de Voogd bracht"aanhet stallaties niet stamS Belang zal een voorschot moe- slot van de avond dank aan de tijdelijke Raadhuis is. W het l"** donkern''* ge' De Jeugdleidster. Naar wij vernemen zal de kortgeleden door de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente be noemde jeugdleidsters, W. I. K. A. C. Loggere, op 1 Februari a.s. haar werk beginnen. VLISSINGEN. Mutaties bij het onderwijs. Aan de heer W. Haayman, on derwijzer aan de openb. school B voor het L.O. zal op zijn verzoek eervol ontslag worden verleend. De heer A. van Iren, onder wijzer bij de Openb. school A, zal worden overgeplaatst naar school B. Gemeentelijke Handelsavond school. Reeds meerdere malen is er door de directeur van de Ge meentelijke Handelsavondschool b(j het gemeentebestuur op aan gedrongen de cursusduur te wil len verlengen van 40 weken tot 12 maanden. Aangezien hiertoe een grotere subsidienodig zou zijn, is zulks nimmer gebeurd. Nu echter door de Minister van onderwijs de subsidieregeling zal worden gewijzigd, stellen B. en W. aan de raad voor verlen ging van de cursusduur toe te staan. Eén en ander vergt een meerdere uitgaaf van f 2450. per jaar. Bij een cursus van 12 maanden zullen de kosten voor de gemeente f 7900.bedragen. Men overweegt momenteel nog de schoolgeldtarieven in dit ver band te verhogen. Loop der bevolking in 1948. De bevolking bestond op 1 Ja nuari 1948 uit 10.425 m. en 10.183 vr., totaal 20.608 personen. De bevolking vermeerderde door vestiging van 934 m. en 764 vr. en geboorten van 246 m. en 226 vr., totaal 2170 personen. Vermindering der bevolking had plaats door het vertrek van 731 m. en 569 vr. en het overlijden van 70 m. en 72 vr., totaal 1442 personen. De bevolking vermeer derde dus met 379 m. en 349 vr. Het aantal inwoners bedroeg op 31 Dec. 1948; 21.336 personen. Het aantal huwelijken bedroeg 195, echtscheidingen 21. De vermeerdering der bevol king is voornamelijk ontstaan door terugkeer van, gedurende de oorlog, geëvacueerde perso nen, alsmede tengevolge van de vestiging van personen, die hier werkgelegenheid hebben ge vonden. Deze vestiging was mogelijk, doordat nieuw ge bouwde woningen in gebruik konden worden genomen. Het bevolkingsaantal neemt no, steeds toe en ook in de toekomst zal dit het geval zijn, aangezien nog een groot aantal personen zich voor het verkrijgen van woongelegenheid hebben aange meld, doch wegens gebrek aan woonruimte aan deze aanvragen nog niet kan worden voldaan. Begraafplaats. Op de Noorderbegraafplaats liggen 214 stoffelijke overschot ten begraven van personen be hoord hebbende tot de geallieer de legers. De stoffelijke overschotten van 552 personen, behoord heb bende tot de voormalige Duitse "Weermacht werden alle opge graven en overgebracht naar een begraafplaats in Venray. Contactavond I.F.L. Zaterdagavond werd in „Con cordia" door de afdeling Zeeland van de International Friendship League een social evening georga niseerd. Enkele leden zorgden afwisse lend voor muziek en voordracht. Zelfs wist een vrouwelijk I.F.L.- lid de aandacht te boeien door het vertonen van enkele goocheltoe ren. Het grote programmapunt was echter de propagande-speech van mej. A. Jansen uit Rotterdam. Achtereenvolgens sprak zij over de geschiedenis der I.F.L., over de werkwijze der vereniging, haar eigen ervaringen en de zin van de I.F.L. Zy heHnnerde aan de Interna tionale Conferentie die 1 en 2 Jan. in Den Haag is gehouden en wees tenslotte op de radio-uitzendingen van de I.F.L., die van tijd tot tijd door de Nederlandse Radio Unie worden verzorgd. KRABBENDIJKE. Gezellige avond buurtvereniging „Oostweg". Vrijdagavond hield de Buurt vereniging „De Oostweg" een gezellige avond voor haar leden. De heer Waverijn opende deze avond, waarifa een vrolijk en gevarieerd programma werd af gewerkt, dat de vele aanwezi gen zeer konden waarderen. NIEUWDORP. Vergadering C.J.B.T.O. Vrijdagavond hield de plaat selijke afdeling der C.J.B.T.O, haar jaarvergadering. Uit de verslagen van secr. en penn. bleek, dat de vereniging 19 leden telten dat er een bloei end verenigingsleven is. De heer Jb. de Jager behan delde het onderwerp: „De C.B. T.B. in het algemeen", waarna de heer I. Dekker sprak over Landaanwinning". BIGGEKERKE. Loop der bevolking. Op 1 Januari 1948 waren er 447 m. en 411 vr. Er werden 12 j. en 14 m. geboren, er vestigden zich 25 m. en 17 vr. 10 m. en 14 vr. vertrokken, terwijl 4 m. en 4 vr. overleden. ZOUTELANDE. Jaarvergadering „Jonathan". Vrijdagavond hield de Chr. Jongensclub „Jonathan" te Zoute- laiKle haar eerste jaarfeest. Na opening door de leider, de heer H. J. Schoenmaker, en het jaarver slag van de secretaris, waaruit bleek, dat er momenteel 21 leden zqn en 3 leiders, werd het pro gramma vlot en op verdiensteiyke wijze afgewerkt De eerste prijs van de hersengymnastiek won P. Vos. Aan het eind werd door de heer Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Rinsumageest, A. Kardolus te Maasland; te Gou derak, J. I. Doornenbal te Oene; te Kralingen, S. van Sinderen te Woerden. Bedankt voor Schoonebeek, J. L. Verbeek Wolthuys te Nieuw Leusen; voor Nijkerk, J. R. Cu perus te Doornspijk. Geref. Kerken. Beroepen te Schoondijke, F. Minnema, cand. te Rotterdam. Bedankt voor Meerkerk, M. den Boer te Wezep. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Gouda, H. van Leeuwen te Tholen. Bedankt voor Aalsmeer, M Holtrop te Haarlem (C.). Geref. Gemeenten. Beroepen te Meliskerke-Oost- kapelle, D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. Bedankt voor Goes, M. v. d. Ketterij te Vlaardingen; voor Terneuzen, D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. Beroepbaar. Ds S. Pennekamp, res. leger- j?red„ Tunnelweg 40, Geldermal- sen, stelt zich beroepbaar in de Ned. Herv. Kerk. genswerk op Walcheren, een pro- pagandawoord gesproken. De collecte, bestemd voor de jongens in Indië van het C.J.M.V., bracht f 29.78 op. veere. a.r. Klesverenlgnig. Onder voorzitterschap van de heer A. P. Kasse vergaderde de A.R. Kiesvereniging. Over het onderwerp: „Nog steeds Anti-Revolutionnair" werd door de heer Hommes uit Nieuwdorp een belangwekkende lezing ge houden, waarna de gestelde vra gen op duideiyke wijze door hem werden beantwoord. aagtekerke. Vergadering Z.L.M.-afdeling. Op de vergadering van de Z.L. M„ afdeling Aagtekerke, sprak de cultuurconsulent ir A. Francke, over de herverkaveling van Wal cheren. Spr. wees op de toestand van vóór 1940, toen er veel kleine bedrijven op Walcheren waren en zette uiteen, hoe het nu gaat wor den. Omdat er door de vergroting minder bedrijven komen, gaan die landbouwers, die geen bestaans mogelijkheid meer hebben, naar de Noord-Oostpolder. Ook de waardevermindering spreekt nog een woordje mee bq de herverkaveling, aldus ir Fran cke. De wet die voor deze herver kaveling in het leven is geroepen, regelt de moeilijkheden, die zich voor kunnen doen wanneer er dwang moet worden uitgeoefend. Uit de zeer geanimeerde bespre king, die hierop volgde, bleek wel dat er nog vele wensen en moei lijkheden leven. Zo werd gewezen op het onoordeelkundig uitvoeren van sommige werken, vooral het dempen van sloten ter plaatste, werd zeer gelaakt. Naar aanlei ding van deze en van de opmer kingen over het dempen van slo ten tussen bouw- en weidelanden, werd medegedeeld, dat eén onder zoek zal worden ingesteld. Verschillenden waren van me ning, dat de pachtprijzen, die voor de Noordoostpolder zullen worden vastgesteld en eventuele aanmel ding tegen zal kunnen houden. Over de kleine bedrijven werd een en ander naar voren gebracht, dat voor instandhouding hiervan in hield. HAAMSTEDE. N.F.O.-filmavond. Door de afd. N.F.O. Schouwen is in Taverne een filmavond geor ganiseerd voor leden en hun da mes. Vertoond werd de z.g. „Aard beienfilm", die in kleurige pren ten de mogelijkheden èn moeilijk heden der aardbeienteelt liet zien. De heer Robijn gaf daarna in weigekozen woorden een duide lijke uiteenzetting van de geschie denis der aardbeienteelt in ons land. Komende tot de mogelqkheden der tegenwoordige aardbeienteelt, wees de heer Robijn erop, dat al leen in Noord-Brabant nog uit breiding plaats vindt. In Zeeland is een sterke teruggang te bespeu ren. Toch heeft de aardbei nog goede toekomstmogelijkheden. Naast verse consumptie en fa- brieksafnamen vraagt de diepvries industrie nog een flink kwantum. Voor export in verse of gecon serveerde toestand heeft men goe de vooruitzichten. Met name in Engeland, waar de teelt met de helft is verminderd, zal voorlopig wel een goed afzetgebied te vinden zqn. Na de pauze beantwoordde spr. een aantal vragen en werd nog een film van de opening der Sta ten Generaal 1948 en een bedrijfs film van een Zwitsers landbouw- en veeteeltbedrijf in de bergen vertoond. Nadat enkele huishoudelijke za ken waren afgedaan, sloot de voorzitter, de heer J. C. Priemus deze vergadering. Kerk en Overheid. De kerkeraad der Geref. kerk van 's-Gravenhage-West, heeft besloten aan de komende gene rale synode het volgende voor stel te zenden: „De synode, er kennende, dat de kerk het Woord des Heren in bepaalde gevallen opzettelijk dient te richten tot de wereld en de Overheid, overwegende nader op welke wijze dit kan geschie den met name welke instantie der kerken, aangewezen als haar orgaan terzake bevoegdheid kan ontvangen". Predikant-Godsdienstleraar. De kerkeraad der Geref. kerk van 's-Gravenhage-West heeft besloten, aan de generale synode der Geref. Kerken die in Aug. a.s. in deze stad bqeenkomt de volgende vraag voor te leggen: Is het mogelijk dat een predi kant, die leraar wordt in het godsdienstonderwijs aan een school voor M.O. of voorber. H.O. zijn radicaal als predikant behouden kan overeenkomstig de regeling van de generale sy node van 1920 te Leeuwarden gehouden? Uit de Lutherse kerken. In de buitengewone vergade ring van de Synode der Evang. Lutherse Kerk zijn besprekin gen gevoerd met de Algemene Kerkelijke Commissie van de Hersteld Evang. Luth. Kerk, welke voltallig aanwezig was. Bij de besprekingen werd aan beide zijden bereidheid gevon den, het streven naar hereni ging op basis van het rapport van de Lutherse Wereldconfe rentie van Lund, te bevorderen. Besloten werd, de samenspre- king in het „Evangelisch-Lu thers Weekblad" voort te zetten. Langdurig werd gesproken over de bezetting van het aantal predikantsplaatsen De Synode machtigde de Sy nodale Commissie in gevallen, waarin dit gewenst en/of nood zakelijk is, met de gemeenten overleg re plegen, teneinde te komen tot combinatie van ge meenten. Een uitvoerige discussie werd gevoerd over de schorsing van enkele predikanten, wegens hun houding in de bezettingsjaren. De Synode besloot ds H. L. G. Ouwerkerk te Amsterdam en dr J. A. Stellwagg, hulpprediker bij de Herst. Evang. Luth. ge meente te Enkhuizen, weder tot het ambt van dienaar des Woords- toe te laten. VHssingen ID.OJS. I. Voor de hoofdklasse van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Dam bond speelde Vlissingen I tegen D.O.S. I uit Bergen op Zoom. Vlissingen verscheen met verschillende invallers en verloor de wedstrijd met 614. De gedetailleerde uit slag is: N.o.g.—H. Brouwer 0—2; L. Goedbloed A. v. d. Kreke 11; C. FrankeC. van Boven 0—2; G. v. d. Voorde—A. Holle- stelle 20; G. LuweniaG. Dommisse 11E. VerschoorF. Oppeneer 11 J. Koster—C. Suurland 0—2; P. Goed bloed—A. Giessen 0—2; J. Belle—C. den Engelsman 1—1; J. Geljon—H. Wage naar 0—2. Officiële Publicaties. DAMMEN. Middelburg IINieuwdorp I. De uitslag van de wedstrijd voor de le klasse, groep B van de Zeeuwse Dam- competitie tussen Middelburg H cn Nieuwdorp I, gespeeld te Middelburg, luidt als volgt: P. van Hemert—J. A. Blankenburgh 1—1; J. Bliek—J. Modderkreke 0—2; G. Overtveld—J. Huissoon 20; P. Meeu- senP. Deurloo 11A. CornelisseF. Walhout 0—2; A. Walraven—A. Braam- se 2—0; W. A. SemijnG. de Jager 0—2; H. MeermanJac. Blankenburgh 0—2; H. Overtveld—J. v. d. Berge 0—2; M. J. ReijnhoudtM. de Jager 11. Zodat Nieuwdorp won met 137. Een mooie prestatie, daar het tweede tien tal van Middelburg tot nu toe ongesla gen was. Indeling en inlijving. De Burgemeester van Middelburg brengt ter openbare kennis, dat: 1. Clemens J. G. Th. M. van Kempen lichting 1948, tot gewoon dienstplichtige is bestemd en toegewezen is aan het le Reg. Pioniers, waarbij hij moet worden ingelijfd op Maandag 21 Februari 1949 te Utrecht Fort Rynouwen. 2. Lodewikus J. L. Kortekaas lichting 1947 tot gewoon dienstplichtige is be stenul en toegewezen aan het le _Reg. Pioniers, waarbij hij moet worden inge lijfd op Woensdag 23 Februari 1949 te Utrecht, Fort Rennouwen. 3. Johannes C. C. Naercbout, lichting 1948 cn toegewezen is aan het le Rcg. Pioniers waarbij hij moet worden inge lijfd op Woensdag 23 Februari 1949 te Utrecht, Fort Rynouwen. 4. Jan Speelman, lichting 1946 tot ge woon dienstplichtige is bestemd en toe gewezen is aan het le Reg. Pioniers waarbij hij moet worden ingelijfd op Woensdag 23 Februari 1949 te Utrecht, Fort Rynouwen. W aterstanden. Keulen 2,37 (-0,09)Ruhrort 0,48 (—0,0-1)Lobith 10,50 (plus 0,06)Nijme gen 8,20 (plus 0,09)Arnhem 8,15 (plus 0,05); Eefdc 3,29 (0,13); Deventer 2,32 (plus 0,12); Borgharen 41,45 0,14); Bel- feld 11,85 (0); Grave 4,64 (—0,02); Lith 0.95 (-0,02). SCHEEPSTIJDINGEN. AALSUM, I>as.s. 22/1 Ouessant. AAR- DIJK, 22/1 van Batavia naar Paleinbang. ABBEKERK, pass. 23/1 Guardafni. AL- CH1BA, pass. 22/1 I'erim. ALDEBA- RAN, 22/1 450 mijl Oost Cape Race. ALKAID, pass. 22/1 Madeira. ALWAKI, 23/1 900 mijl West Scillies. ANNEN- KKRK, 22/1 van Cochin. ARENDS- KERK, 23/1 van Port Soedan. AVER- DIJK. pass. 22/1 20 uur Vlissingen. AXELD1JK, pass. 22/1 Beachy Head. BOISSEVAIN, 23/1 te Santos. CELEBES 23/1 te Halifax. CONGOSTROOM, 24/1 te Pointe Noire. LEUVEICERK, 23/1 van Aden. LÏSSEKERK, 22/1 Ouessant, LUTTERKERK, 23/1 te Casablanca. MAASHAVEN, 23/1 van Buenos Airea naar Rotterdam. MAASKERK, pass. 23/1 Finisterre. MACUBA (t.J 22/1 dwara van Mombassa. NOORDAM, 23/1 van Southampton. NOORDWIJK, 23/1 te Duinkerken. ORANJEFONTÖN, 23/1 te Lorenzo Marquez. PAPENDRECHT22/1 160 mijl Oost Gibraltar. POELAULAUT, 22/1 te Soerabaya. POLYDORUS, 24/1 te Batavia. PR. FRED. HENDRIK, 23/1 40 mijl Zd. West Ouessant. PR. WIL LEM III, pass. 23/1 Finisterre. TAWALI 23/1 van Penang naar Port Said. VAN DER WA ALS, 22/1 van Gennua. VOLEN- DAM, 23/1 te Sydney. WAAL, 23/1 te Curagao. WATERMAN, 22/1 Malta. WESTERDAM, 22/1 van New York naar Rotterdam. ALDABI, 22/1 dwars van. Casablanca. FRIESLAND, .23/1 12uur te Antwerpen. KAMERLINGH ONNES, pass. 22/1 21 uur Point de Galle. SALA- TIGA, 21/1 van New Orleans naar Gal veston. SLAMAR, 23/1 van Suez. TER- NATE, pass. 22/1 24 uur Ouessant. TI- BA, pass. 21/1 Kaap Frio. TOSARI, pass. 23/1 Marcus Eiland. UTRECHT, pass. 22/1 Kaap de Goede H<*>p. VAN RIEMS DIJK, 23/1 van Singapore naar Hong kong. ZUIDERKRUIS. 23/1 van Suez. BINNENLANDSE HAVENS. Rotterdam gearriveerd. 22/1 ANDIJK van New Orleans. 24/1 ALPHACCA van Amsterdam. 24/1 WIL LEM RUYS van Java. Vlissingen gearriveerd. 22/1 WELTEVREDEN van Antwerpen. 23/1 GLASHAVEN van Antwerpen. Vlissingen vertrokken. 22/1 WOLF naar Kopenhagen. 22/1 WESTKLOOSTER naar Londen. 22/1 OLVE naar Wilhelmshafen. 23/1 GLAS HAVEN naar Kopenhagen. Aansterdarasche Effectenbeurs. Slotkoerscn op 24 Januari medegedeeld door Incasso-Bank N.V. Goes. De gemeenteraad te Wissen- kerke zal Vrijdag a.s. om 2 uur vergaderen. In het gebouw „Obadja" orga niseerde de Buurtvereniging Ooststraat te Kapelle Vrijdag haar jaarlijkse gezellige avond. De heer M. C. van Duin Chem. drs te Bruinisse slaagde dezer da gen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het arts-examen. Mej. F. G. Verhage te Bruinisse is benoemd als ambtenaresse op de afdeling Financiën van de ge meente-secretarie te Zierikzee. J. H. L. Thewissen, stationschef te Delft, zal op 1 Februari a.s. de dienst der Nederlandse Spoorwe- Wqtman, voorzitter van het Jon-gen met pensioen gaan verlaten. Nederland 1948 100^ 10054 Kon. Boot 14554 145 Dito 1947 97# 97)4 Kon. Paketvrt. 168 16654 Dito 1937 9 7J4 97?4 Ned. Scheepv. Unie 16654 164)4 Dollarlening 1947 100H 10054 Rott. Lloyd 15454 152 Invest, cert if. 9S'A 98 Stv. Mij Nederl. 169J4 168 Ned. 1962/64 ex. bel 9954 54 H.V.A. 17454 169)4 Dito m. 'belasting 9954 9954 Java Cultuur 92 8954 Nederl. N.W.S. 80)4 80)4 N.I.S.U. 10414 102 Spaarcertificaten 10154 10154 Vorstenlanden 50 4854 Indië 1937 A 96H 96)4 98 Deli Bat. Mij 145)4 141 Grootboek 1946 98 Deli Maatsch. 1S6)4 152)4 Kol. Bank 9454 92 Senembah 152 148 Ned. Ind. Hand. Bk. 117)4 116 Muller en Co. 158 15654 Ned. Handel Mij. 160 16054 A'damsche Bank 158 15854 A.K.U. 16254 298 161)4 Holl. Bank Unie 218)4 21754 Berghs en Jurgens 29454 Herstelbk. Pr. 100)4 16754 100)4 v. Berkel Patent 11154 11054 R'damsche Bank 167 Calvé Delft 145 142 Twcntsclie Bank 17554 17554 Centrale Suiker Anaconda Coper 3454 3454 Fokker 130" 136 Bethl. Steel 9954 Gelder Zonen 144 145 Chrysler 11554 Kon. Hoogovens 188 18954 Gen. Motors 61 Lever Br. Unil. 254 "246)4 Intern. Nickel Ned. Ford 230 238J4 Kennecott. 5754 5654 Ned. Kabelfabr. 266 265 Rep. Steel 26 2574 Philips Gloeil. 2WA 222)4 U.S. Steel 7254 73)4 Wilton 165 166)4 Cities Serv. 47)4 47)4 Billiton Ie rubf. North American 1S)4 15)4 Dito He rubr. 385 379 Cont. Oil. 5754 56 Dordtsche Petr. 284)4 282 Midcont. Oil Kon. Olie 311 310J4 Philips Petr. 5754 A'dam Rubber 164)4 Shell Union 40)4 40 Bandar Rubber 152)4 149 Tide Water 24)4 Deli-Bat. Ruber b 110 105 Baltimore 9)4 Dost Java Rubber Miss. K. Texas Serbadjadi 6754 6754 New York Ccntr. FToll. Am. lijn 166 163 Pennsylvania fava-China Jap.l. 150 door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. O 6. „Hé Pier", riep de bakker lachend. „Ei je te weinig geslaepe van nacht?" Pier knikkebolde. De bakker vond het een vermakelijke geschiedenis. „Pier", riep hij weer, „krieg 'k een tientje van je?" Pier knikte. „Echt waer Pier?" „Ja", knikte Pier. „Baas, baas", fluisterde het knechtje, „baas zal ik dat stukje deeg 's net op z'n neus gooie?" De bak ker hield op met lachen. Hij keek zqn knechtje eens bedenkelijk aan. Als hij ja zei, werd Pier mis schien weer boos op hem. Nee zeggen zou toch ook jammer zijn. „Je doe maer wat je nie laete kan", zei hij toen. Nu, dat liet de jongen zich geen tweemaal zeggen. Hij mikte, mikte nog eens. Het stukje deeg kleefde tussen zijn vingers. Het moest raak zijn! Toen gooide hij, zo hard als hij kon Klets! Precies op Pier z'n neus. Pier schrok overeind. „Elp", riep hij. Toen zag hij boven de onderdeur het lachen de gezicht van de bakker. Verbaasd stond Pier hem aan te kijken, de klodder deeg nog op z'n neus.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3