ZEEUWSCH DAGBLAD Staken der vijandelijkheden is onmogelijk NIEUWS Onderbouw Stationsbrng dit jaar nog gereed Proces-Kravtsjenko te Parijs begonnen Niorwegen en Denemarken Jsïj Atlantisch Pact Ds W. B. A. Smits keerde in Middelburg terug. Onverdedigbaar. Recht en orde in 't algemeen verzekerd", zegt Dienst Legercontacten. 1 Vredesonderhande lingen in China. Het vyflandenpsGt. Het geloof in Indië is niet dood! SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagotad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70. Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e jaargang no. 1161 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND dinsdag 25 jan. 1949 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Sir W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTBA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.30 u., onder 17.16 u. Maan op 7.26 u„ onder 13.58 u. Hoogwater op Woensdag 26 Jan,: Vlissingen: 12.20 u. 1.54 m., u. m. Terneuzen; 0.24 u. 1.69 m., 12.46 1.75 m. Wemeldinge: 1.26 u. 1.37 m., 13.52 u. 1.40 m. a>k de „Nederlander" heeft critiek geoefend op de missie van Koos Vorrink, namens de Ne- ctarlandse regering naar de Noorse socialistische partij, om deze par tij nader in te lichten over de be tekenis van de resoluties op het congres van de P.v.d.A. inzake de Indonesische kwestie aangenomen. Het „Vrije Volk" acht deze cri tiek onverdedigbaar en schrijft G.V.G.D. RAPPORTEERT AAN VEILIGHEIDSRAAD: „Waarom mag dit niet? In Noorwegen zitten socialisten in de regering. Met deze socialis ten kan niemand zo onbevangen spreken als een socialist uit Ne derland, die ieder van die Noorse partijgenoten ai vele jaren kent. Nederland heeft er belang bij, dat de Noorse ministers openhar tig en uitvoerig zijn ingelicht, want Noorwegen is midden in de behandeling van de Indonesische kwestie lid van de Veiligheidsraad Tengevolge van do Nederlandse geworden. De regering vraagt een bezetting en het optreden der lid van de Tweede Kamer, voor-Suerillastryders hebben in de zitter van een der grootste par- voorheen onder republikeins be tijen, om deze voorlichting op zich staande gebieden „over het te nemen algemeen" recht en orde hun in- Waarom mag dat niet? trc<le gedaan Er zijn bewy- Waarom is dat „onverdedig- voorhanden, dat econonusehe baar 1" verwarring heerst in het gebied, dat voorheen onder republikeins De Commissie van Goede Diensten heeft in een rapport aan de Veiligheidsraad verldaard, dat de guerilla der Indonesische repu blikeinen de Nederlandse strijdkrachten verhindert de vijandelijk heden te beëindigen of de order „staakt het vuren" in acht te nemen. Nederland beschikt over te weinig manschappen om de gue rilla te onderdrukken, aldus het rapport. De guerillastrijders hebben een politiek der verschroeide aarde gevolgd, gepaard met oorlogvoe ring en sabotage en vele inwoners zijn bang vopr repressaillemaat- regelen tengevolge van deze gue- rilla-activiteit. Ons lijkt het eindelijk een be wijs van die zakelijke en logische manier van doen, waarop we in het formele en protocollaire ver leden zo lang tevergeefs hebben gewacht". In antwoord hierop schrijft „De Nederlander": „Waarom werd de missie van de heer Vorrink geheim gehouden? Als het betreurenswaardige onge val niet gebeurd was hadden wij er zeker nooit iets van gehoord! Dat wijst erop, dat men hier van regeringszijde het ongewone en eigenlijk onverdedigbare der zen ding (bewust of half-onbewust!) wei besefte. Normaal is, dat onze gezant in een vreemd land aan de vreemde regering inlichtingen poogt te ge ven over hetgeen zijn regering uit eengezet wil zien. Nu ging een Nederlands party-man als partij man zijn Regering vertegenwoor digen! Om de vreemde partij-mensen te beïnvloeden. Hoe begerenswaard het gunstig voor ons stemmen van deze men sen ook moge zijn, wij achten de figuur verkeerd, dat onze Rege ring zich bemoeit met het party leven in een ander land. Gesteld, dat Nederland belang had bij het afsluiten van een handelsaccoord met Frankrijk en onze Regering duizenden leden van de T.N.I. en strijdorganisaties zich overgegeven terwijl een belangrijke hoeveel heid wapentuig werd buitgemaakt. Het herstel van de normale toe standen in Oost-Java verloopt minder snel dan elders wegens de 36 zetels. Overwinning voor Japanse conservatieven. De democratisch-liberale partij van premier Yosjida (conservatie ven) heeft bij de algemene verkie zingen in Japan, die Zondag j.L werden gehouden, met een grote meerderheid gewonnen. De definitieve uitslagen zijn: democratische liberalen 262 zetels, democraten 70, socialisten 49, SJAHRIR EN LEIMENA NAAR LAKE SUCCESS? Sjahrir en Leimena zullen zich vanmorgen per vliegtuig van de K.L.M. naar Bangka begeven, al waar zij op het vliegveld Hatta zullèn ontmoeten. Dat de ontmoe ting, kan plaats vinden op het vliegveld, werd voorbereid door de' Nederlandse delegatie. Deze woordvoerder bevestigde, dat Hatta tot de C.V.G.D. het ver zoek heeft gericht, faciliteiten te willen verlenen voor een reis van Sjahrir en Leimena naar Lake GEMEENTERAAD MIDDELBU RG. Kuiperspoort zal worden gerestaureerd. Onmiddellijk na de opening der raadsvergadering van gistermid dag sprak de burgemeester, jhr mr W. C. Sandberg tot Essen- .burg, een uitvoerige rede uit, Success en hy voegde hieraan t°e>| waarin hij een overzicht gaf van dat er voor deze reis nog geen !wat in Middelburg jn 1948 ge- voorbereidingen zijn getroffen. Naar verluidt is het verzoek tot overkomst van Sjahrir en Leime- eommunisten 36, de partij der na naar Amerika afk. van Palar. volkscoöperaties 14 en kleine par- tijen en onafhankelijken tezamen I removerval in Midden-Java. vele vernielingen. In het algemeen zyn echter in de bevryde gebie den, dank zij het optreden de Nederlandse troepen, orde verzekerd. De geallieerde opperbevelheb ber in Japan, generaal Douglas Mac Arthur, heeft ixa.v. de uit recht en slag verklaard: „De volkeren van Communistische delegatie zou beheer stond" Verklaard wordt, dat, daar de- republikeinse regeringsautoritei- j Benoemd zijn. ten worden verhinderd hun gezag Volgens Chinese berichten te uit te oefenen, er van republikein- Sjanghai, waarin gewoonlijk be- se zijde geen gezag bestaat, dat trouwbare bronnen te Nanking in staat is de republikeinse strijd-worden aangehaald, hebben de krachten een „staakt-het-vuren- communisten in China een dele order" op te leggen. gatie van vijf personen benoemd Onder deze omstandigheden is voor vredesbesprekingen met de een staken der vijandelijkheden een onmogelijkheid, zo besluit het rapport. EEN ANDER GELUID. Het optreden van de Neder landse troepen heeft tot gevolg gehad, dat zoals beoogd werd, aan regering. Zaterdag heeft de waarnemen de president van China, Li Tsoeng-Jen, aangeboden vredes onderhandelingen te doen plaats vinden op de door de communis ten gestelde voorwaarden. Deze o.m. in de T.N.I. als georganiseerd en van houden o.m. in de berechting eer, centrum uit geleid gevechts- Van alle „oorlogsmisdadigers" en apparaat een einde gemaakt is", nietigverklaring van de grond- aldus wordt door de Dienst voorwet. Legercontacten verklaard. Dit be tekent niet, dat overal definitief een einde was gemaakt aan de Kan Tsjiao Hao, de persoon lijke afgezant van Li, heeft me vrouw Soen Yat-Sen, de weduwe De correspondent van Aneta te Semarang meldt, dat de trein van j gemeester. Poerwokerto naar Tegal Zondag- ochtend nabij Boemiajoe is over vallen. In een bocht waren de wat beurde en werd bereikt. Ook aan de toekomst van Zeeiands hoofd stad wijdde hij vele woorden. (Verwezen wordt hiervoor naar pag. S.) Het oudste raadslid, de heer I. van Loo, antwoordde de bur- de vrije wereld kunnen overal te-radbouten losgeschroefd, waar- vreden zijn over deze geestdriftigedoor een gedeelte van de trein in en ordelijke Japanse verkiezingen, j een rivier terecht kwam. Direct die op een critiek moment in de daarop werd de trein beschoten. Ook hij besteedde aandacht aan de wederopbouw van de stad Verheugend noemde de heer Van Loo de decentralisatie van de wederopbouwzaken, maar geheel gerust was hij niet hierover. Na dat de Streekbureaux zijn opge- geschiedenis van Azië een zo dui- 1 In een hierop volgend vuurgevecht h Ls d nersoneelsbezetün" rlnliilr nn vn oyi/jout Vioh- ViQnff /Ra t rai nhouro Ij- i rt nr oan. delijk en beslissend mandaat heb-1 heeft de treinbewaking de aan- ben gegeven aan de conservatieve vallers verdreven. Onder de trein- leer van de regering". passagiers vielen 7 doden. activiteiten van sluipschutters en van de stichter der Chinese re- rondzwervende benden. Onmiddel- publiek, uitgenodigd de regering „Les Lettres Fran^aises" de gedaagde. T© Parys is gisteren het proces begonnen in verband met de aan klacht, die door Victor Kravtsjen- ko, de uit de Sowjet-Unie geboor tige schrijver van het bekende boek „Ik verkoos de vrijheid", werd ingediend tegen het Franse men, sloeg op tafel en schreeuw- communistische literaire week- de: „Vanmorgen ging ik pas om blad „Les Lettres Francoises", uur naar bed. Ik heb met ge- zijn directeur, Claude Morgan, en ™eg slaap gehad. Ik heb een een medewerker André Wurmser. maagzweer. Laten zy cnstig ge- Kravtsjenko beklaagt zich over meende vragen stellen en geen een artikel in het blad waarin comedie opvoeren beweerd werd, dat hij niet de j auteur is van „Ik verkoos de de vrijheid" kon zijn, omdat in dit boek een Sowjetburger verge leken wordt met de heldin uit Ibsen's toneelstuk „Nora of het poppenhuis" en Kravtsjenko dit spel niet kent. j De burgemeester deelde mede, Toen men hem vroeg revolutio-dat aan de gezinnen, die in de ex- naire stukken van Dostojefski te geïnundeerde delen van de stad van het Provinciale Bureau tot 90 ambtenaren uitgebreid. Voorts waarschuwde de heer v. Loo tegen te groot optimisme t.a.v. de in gebruikneming van het Stadhuis. Het zal nog enige jaren duren, voordat de gemeentelijke diensten in het nieuw te bouwen gedeelte zullen kunnen wor'-n onder gebracht. Spr. bood u. aanwezi gen zijn beste wensen voor 1949 aan. MEDEDELINGEN. De noemen, zwaaide hij met zijn ar- vrijheid" en in feite niet geletterd lijk na het afsluiten van de ope-te helpen bij het opstellen van1 genoeg om een boek te kunnen ratioe -zilTT •Ziiiiramnmnnj-inn I raties zijn zuiveringsacties ir.ge zet. Geleidelijk aan worden de re sultaten merkbaar. Reeds hebben Irak verzoekt V.N. onderzoek gebeurtenissen Indonesië. Irak heeft de Ver. Naties ver- zocht een volledig onderzoek zond precies een Nederlands par- te stellen naar het onuitgelokt tij-man, die sympathiseert met de partij in Frankrijk, welke in het Parlement de doorslag moet ge ven ter aanneming van het ac- coord, wat zou men daér wel van zeggen? Als dergelijke methoden regel worden, is het einde niet te overzien en krijgen we allengs een hopeloze warboel van geknoei en gekonkel. De houding onzer Regering blij ven wij onverdedigbaar noemen" Naar recht. het ons voorkomt, met toevlucht tot geweld nemen in Indonesië en te verzekeren, dal de verantwoordelijkheid hiervoor duidelijk zal worden gelegd op de schouders van hen, op wie deze verantwoordelijkheid rust. In een brief aan Trygve Lie wordt verklaard: „Deze aanval is een daad van agressie tegen een volk, dat om zijn vrijheid wor stelt. liet is een uitdaging van het gezag der V.N., wier Commissie van Goede Diensten, die voor het bereiken van een vreedzame rege ling heeft gewerkt, is genegeerd". Zweedse voorstellen afgewezen. De Scandinavische premiers en ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie hebben gisteravond na hun bijeenkomst te Kopen hagen medegedeeld, dat de drie Scandinavische landen een krach tig besluit hebben genomen om hun vrjjheid, hun onafhankelijk heid en hun democratie te verde digen tegen agressie, met alle be schikbare middelen. Onder bepaalde omstandigheden kan het mogelijk zijn te komen tot een wederzijds bindende, maar vrije Scandinavische verdedigings unie, als regionale veiligheids overeenkomst binnen het kader van de V.N. Deze overeenkomst zou kunnen omvatten wederzijdse coördinatie van verdedigingsplan nen en militaire strijdkrachten en productie van militair materiaal in de drie landen en het opbou wen van een militaire solidariteit in Scandinavië. Het moet worden duidelijk ge- de Scandinavische landen te Lon den, Moskou, Parijs en Washing ton zullen aanwezig zijn. Diplomatieke waarnemers te Londen geloven, dat deze verkla ring inhoudt, dat deelneming van Noorwegen en Denemarken aan bet Atlantisch Pact is verzekerd. Naar hun mening kan uit deze verklaring geconcludeerd worden, een vredesprogramma. Tijdens een interview zei Kan, dat Tsjang Kai Sjek's „terug trekken" als president in werke lijkheid betekent, dat hij is af getreden. De term „terugtrek ken" was gekozen met het oog op de grondwettelijke bepaling, dat een „aftreden" van de presi dent door de nationale vergade ring moet worden goedgekeurd. Later werd gemeld, dat Sjao Li-Tse en Tsjan Tsjih-Tsjoeng, de voornaamste leden van de vredesdelegatie van de regering, uit Nanking naar Sjanghai zijn vertrokken om contact op te ne men met liberale leiders, wier activiteit in het nationalistische China tot dusver illegaal was. schrijven. Beslissingen uitgesteld. In „Les Lettres Francaises" De vergadering van de perma- werd Kravtsjenko ook betiteld neute commissie van het vijflan- als een dronkaard en verrader denpact, die gevormd wordt door van zijn land. de vijf ministers van Buiten- Nadat de president van de landse Zaken van de Benelux, rechtbank de gewraakte artikelen Frankrijk en Engeland, is een had voorgelezen, richtte Iirav- tjag uitgesteld en zal, teneinde tsjenko zich in het Russisch tot Spaak de gelegenheid te geven het hof. Met luider stemme ver- het parlcmentsdebat over de be- klaarde hij, dat hij besloten had groting van Buitenlandse Zaken zijn land te verlaten en de wereld bij te wonen, thans op 28 Januari te vertellen hoe zy'ri land leeft en te Londen worden gehouden, lijdt onder de Sowjet-dictatuur. j Hoewel de agenda yan de yer_ Kravtsjenko zeide, dat er onder gadering der permanente com- de getuigen, die door 't poUt-bur. missie nog niet bekend is, mag waren gezonden, enkelen waren, I worden aangenomen, dat in het die hy persoonlijk kende. „Zij kader van het Pact van Brussel, denken er net zo over als ik", I het resultaat der werkzaamhe- aldus Kravtsjenko, „maar zij zul- j den van de ministers van Defen- len gedwongen worden het tegen-1 sie, die verleden week te Brussel gestelde te zeggen van wat zij bijeen waren, aan een onderzoek denken. Zij hebben vrouwen, kin-zal worden onderworpen De deren en naaste verwanten ach-commissie zal zich zonder twij- tergelaten als gijzelaars en hebben fel eveneens bezig houden met ij 1 rr,o o yvi i's a/1 aïs tto ta m a o t1 1 STRIJD OM NANKING INGEZET. Gevreesd wordt, dat Nanking, aan de Zuidelyke oever van de evM, Yangtse, binnen 24 uur onder het de geheie macht van een politie- 1 de werkzaamheden van de stu- bereik van de communistische ar-|staat tegen rfch." i tillerie zal kunnen komen. Andere communistische afdelingen zouden „Mijn getuigen", zo vervolgd? naar Poetsjen oprukken, een be- j Kravtsjenko, „zijn vroegere Sow- langryke voorpost der regering, jetburgers, die thans geen land slechts 9 km ten Noorden van Nanking gelegen. Regeringstroepen ontruimen Woeji, 32 lun ten Noorden van Nanking aan de spoorlijn Poe- Isow-Pengpoe. Sabotage aan oorlogsbodems Voor Sowj'et-Unie. De Italiaanse politie is op het spoor gekomen van een samen- dat do Scandinavische mogend- zwering tot sabotage aan de heden do Zweedse voorstellen oorlogsbodems, die aan de Sow- voor een Scandinavisch verdedi- jet-Unie moeten worden afge- gingsverdrag niet ondersteund i staan. Zeven personen zijn ge- hebben. I arresteerd. hebben. Zij komen uit kampen voor uitheemden en weigeren naar de S.U. terug te keren. Zij ver kiezen honger, koude en duister nis boven de Sowjet-politiestaat. Zij zullen getuigen, dat alles wat ik in mijn boek heb gezegd, waar is". Tijdens een scherpe woorden wisseling met André Wurmser, de schrijver van het artikel, dat tot het proces luidde, eiste Kravtsjen ko het uiterste van zijn krachtige 1 dieeommissie voor een Europese unie, die de afgelopen dagen te Parijs vergaderd heeft. Verder zal de commissie van vijf kennis nemen van de onder handelingen over het Atlantisch Pact en zij zal een beslissing moeten nemen over het feit, of men een pact van zeven zal slui ten om de deelneming hieraan uit te breiden, dan wel of men de besprekingen, die thans gaan de zijn met andere landen, eerst zal voortzetten. Tenslotte zal de Palestijnse kwestie te berde worden ge bracht, aangezien deze zich thans zodanig ontwikkeld heeft dat de stemmiddelen en sloeg hy toornig Franse en Engelse regeringen met zijn vuist op tafel. Wurmser j een erkenning van de regering had verklaard, dat Kravtsjenko van Israël in overweging zouden niet de schrijver van „Ik verkoos nemen. (Van onze speciale verslaggever.) 't Is een drukte van belang op de Lloydkade te- Rotterdam. In de grote loods van de Kon. Rotterdamse Lloyd verdringen zich hon- iici ,„uct derden mensen achter het lyntje in afwachting van de dingen, die maakt, dat de landen, die deel-1 tornen gr.an. Het is een vertrouwd beeld geworden. Iedere keer, nemen' in de Scandinavische ver- a's ecn SC'"P nH" repatriërenden aan boord in de haven aankomt, hetzelfde tafereeltje. Mensen, die weer voor het eerst na een ver blijf van enkele jaren in Indonesië, voet aan wal in het moeder land zetten en verwanten, die reikhalzend staan te wachten, tot ze een glimp van hem of van haar, die repatriëert, opvangen. THUIS. dedigingsunie, in staat zullen zijn materiaal te verschaffen, dat noodzakelijk is voor het opbouwen en in stand houden van hun ver- j dediging. Uit de besprekingen was geble ken, dat er een verschil van in-1 terpretatie bestond over de bcpa- Maandagmorgen om acht uur staan weer honderden mensen in do grote loods, wachtend op de debarkatio van de passagiers, die lingen en gevolgen van een allian-mct <io „Willem Buys" des nachts tifl DATA Ltrinrtin rz01 rlnorAm 1 in de Rotterdamse kwamen. haven aan- Onder hen bevindt zich ook de Middelburgse predikant ds W. B. A. Smits, die bijna twee jaar de j I'rot. Kerk te Medan heeft ge diend en nu terugkeert. Hartelijk is het weerzien, als hij reeds om ongeveer negen uur alle controles is gepasseerd. LOF. tie. Deze kwestie zal daarom het onderworp zijn van verdere dis cussies tussen de drie landen. De delegaties van deze landen zullen op 29 Januari in Oslo bij eenkomen. De ambassadeurs van Dodelij'k ongeval in Oranje Nassau IV. Houwer onder vallende kolen bedolven. In de mijn Oranje Nassau IVNaast het begroeten van familie- te Heerlerheide is Zaterdag tij-leden is er ook een afscheid. Een dens de middagdienst de mees-1 afscheid van de passagiers van terhouwer Jacobs uit Heerier- de „Ruys", die hem hoog achten. dodelijk verongelukt. Men Immers, als wij, wachtend op de vond hem, bedolven onder kolen,trein, die ons naar Zeeland zal oy een laadbak op de 340 meter terugbrengen, een kop koffie drin- verdiepmg Niemand was er bij ken op het Rotterdamse station, lg' toen het ongeluk horen we aan een ander tafeltje nnff r' ?°da' men de oorzaakeen dame, die kennelijk ook tot h=n.r,ni u ,ft kunnen achter- 1 de zojuist in het vaderland terug- slachtoffer was ge- J gekeerden behoort, de opmerking nuwd en vader van drie kinde- maken over die dominé aan boord, Toen we gisteravond de trapjes die ons naar de pastorie aan de Oude Vlissingse weg leiden, be klommen en even later tegenover ds Smits zaten, leek het, of er niets veranderd was sedert hij twee jaar geleden vertrok. Alleen het huis, vol bloemen en fruit, sprak wel heel duidelijk van het medeleven der gemeente. Ds Smits is indertijd vertrokken met de vijftien predikanten, die voor twee jaar door de Herv. Kerk meegeholpen aan de herbouw van de kerk. Naast het geestelijke werk was er natuurlijk ook het materiële, o.m. de wederopbouw van de kerk e.d. Er is thans een band gelegd in de gemeente zelf. Wij hebben perioden gekend, dat er vijf dien sten op één Zondag werden ge houden, doch later is dit tot drie teruggebracht", zo vertelde domi nee verder. Hartelijk was ook de samenwerking met de bekende veldprediker ds H. Dekker, een oud-Middelburger. De samenwerking tussen de kerk enerzijds en de zending an derzijds was zeer prettig. „Indië werden uitgezonden. Na enige tijdis niet dood voor de kerk", zei in Batavia te hebben vertoefdds Smits ons, „ik heb er vertroos- Ds W. B. A. SMITS twee jaar Tropen werd hij in Medan geplaatst om eens polshoogte te nemen van de situatie op Sumatra, die niet roos kleurig zou zijn. „Het viel echter mee", zo vertelde de predikant, „Palembang kreeg weldra 'n eigen predikant en ook in Padang kon het werk door een zendeling wor den aangevat." Samen met ds Tjebbes, die vroeger op Vrouwen polder predikant was, heeft ds Smits in Medan gewerkt. Zo werd een begin gemaakt voor een nieuw kerkelijk leven in deze plaats. tende voorbeelden van. geloof en offervaardigheid meegemaakt, die voor zichzelf spreken". De kerke- raadsvergaderingen waren een lust, door de zakelijkheid waar mee men alle dingen op zich nam en ten uitvoer bracht. Voorwaar een voorbeeld voor het moeder land! HET AFSCHEID. Tweede Kerstdag preekte ds Smits zijn afscheid in Medan. Hij werd afgelost door ds W. C. de Jong, een Indisch predikant. Wat de veldpredikers in deze omgeving WEINIG TIJD.1 betreft, kon de predikant ons nog meedelen, dat op Sumatra, voor velf beslommeringen van de ZOVer hem bekend, ieder bataljon mensen daarginds maakten in het -/jjn eigen veldprediker heeft, begin, dat zij geen tijd hadden j voor de kerk, doch ds Smits kon j Het zal een welverdiende rust tot zyn genoegen constateren, dat zyn, die ds Smits enige tyd gaat te en het niet ontzag, om ook dit langzamerhand verbeterde. I genieten. Doch er valt nog genoeg tijdens de reis aan boord te pre-| laf te doen. Verschillende Middei- ken en iedere morgen een morgen-1 „Vele Hollandse militairen zijn burgers, die hij heeft ontmoet, wijding te leiden. „Een fijne vent",door hun trouwe kerkgang en vroegen hem hun groeten thuis zei ze en ds Smits kennende kun-kerkelyk medeleven de inlandse over te brengen, een taak waar- we alleen maar glimlachenbevolking ten voorbeeld geweest van hij zich zeker met vreugde die twee jaar in Indonesië werk- om deze kernachtige uitspraak. en daardoor hebben zij onbewust zal kwyten! wonen, voor dit seizoen 2 hl. cokes extra is toegewezen. I.v.m. het besprokene in een vo rige zitting, deelden B. en W. mede, dat zij het minder juist achtten, de naam Dampoortsingei te gebruiken, doch dit stadsgedeel te Veersesingel te noemen. Van de hoofding.-dir. van de Rijkswaterstaat in Zeeland was bericht ontvangen, dat nog steeds wordt gepoogd de Stationsbrug dit jaar te herstellen en in ge bruik te nemen. In ieder geval zal getracht worden de onderbouw in orde te maken, opdat de normale waterstand in het banaal kan worden hersteld. VERHUUR KLEIN- INDUSTRIE-TERREIN. Bij het voorstel tot verhuur van 1500 m2 van het klein-industrie- terrein aan de Ned. Heide-Mij voor opslagterrein, deelde de heer M. Wattel (A.R.) mede, dat zijn bezwaren, nadat hij inlichtingen van de dir. gem.-werkén had ont vangen, waren vervallen. Wel drong hij er op aan dit terrein zo veel en zo spoedig mogelijk voor definitieve industrievestiging te bestemmen. Op een desbetreffen de vraag deelde de burgemeester mede, dat het bouwvolume voor deze vestiging niet valt onder het bouwvolume voor woningen, doch onder een afzonderlijke sector. PAVILJOEN NOORDBOLWERK. Na een korte discussie werd aangenomen het voorstel tot aan koop van het Bestuur der Gods huizen van het voorm. paviljoen aan het Noordbolwerk voor f 9500, het toestaan van een crediet van f 49.500.en het verhuren van het gebouw aan de C.B.T.B. afd. Zeeland voor het onderbrengen van de Chr. Landbouwhuishoud- school. Er is in principe overeen stemming bereikt, dat de C.B.T.B. de onderhoudskosten aan de ge meente zal vergoeden. RESTAURATIE KUIPERSPOORT. Het voorstel tot restauratie van de Kuiperspoort werd met waar dering ontvangen. De heren I. v. Loo (Arb.) en J. S. Hoek (A.R.) spraken er hun blijdschap over uit, maar laatstgenoemde vroeg nog, of B. en W. al een goede be stemming voor het gerestaureer de pand hebben gevonden. Eerlijk gezegd vindt hij het wel jammer, wanneer een bedrag van f 14.500 zou worden gegeven voor een ge bouw, dat slechts één avond per week door een Kunstschildersver eniging wordt gebruikt. Volgens de burgemeester is mo menteel nog geen definitieve be stemming bekend, maar er zullen straks diverse mogelijkheden zyn. Volgens wethouder Geers heeft de Prov. V.V.V. reeds geïnfor meerd, of zij wellicht een bestem ming aan dit gebouw kan geven. Op verzoek van de heer Van Loo zal onderzocht worden of leerlingen van de Ambachtsschool het lelyke muurtje achter de Kuiperspoort door een mooier kunnen vervangen. Dit zou dan moeten geschieden van „moppen" van het Stadhuis. Aan het bestuur der Chr. Bur gerschool aan de Singelstraat zal medewerking worden verleend tot het uitbreiden van de fietsrekken en een crediet van f1200.werd toegestaan voor de aanschaf van een stalen, overdekt rek als berg plaats voor 60 rijwielen bij de U.L.O.-school voor meisjes. Het verzoek der Z.L.M. om sub sidie gedurende 5 jaren voor de lagere tuinbouwschool te Kapelle (aanvankelijk slechts f25.per jaar) werd ingewilligd. (Op enkele andere punten en op de rondvraag komen wij morgen terug.) Elf departementsambtenaren in Engeland zijn ontslagen uit posi ties, waarin zij geheim werk ver richtten, daar zij ervan verdacht worden in contact te staan met communistische of fascistische or ganisaties. Volgens de econo men der Amerikaanse vakbewe ging zal het aantal werklozen in de V.S. van 1.600.000 in najaar 1948 dit voorjaar waarschijnlijk stijgen tot 3.500.000. - Volgens admiraal Nimitz loopt Amerika's positie in Japan en elders in O. Azië geen gevaar, daar Amerika volgens hem elke communistische basis in het meest westelijke deel van de Stille Oceaan, waardeloos kan maken. De interministeri- ëele commissie van de Organisa tie voor Europese Economische Samenwerking zal op 15 Februari a.s. weer bijeen komen. De zit ting der zesmogendhedencommis- sie voor de vaststelling der West- Duitse grenzen te Londen is op voorstel der V.S. uitgesteld. De Zionistische Beweging in Tsjecho- Slowakye zal waarschijnlijk ver boden worden. Volgens het Al banese nieuwsbureau hebben op 19 Januari j.l. 100 Griekse sol daten Albanees grbndgebied be treden en getracht de grenswacht gevangen te nemen. Dit lukte niet. De Grieken moesten zich terugtrekken, verloren drie man aan doden en vijf aan gewonden. Gisteravond is een smokkelaar op 20 meter van de Duitse grens in een boomgaard te Bingeirade (D.) door een doaunebeambte neergeschoten, nadat hij niet had gereageerd op sommatie en waar schuwingsschot. Binnenkort zal weer de witte bloem voor het bakkersbedrijf ook voor huishou delijk gebruik beschikbaar worden gesteld. Min. van Schaik hoopt Donderdagavond uit de West op Schiphol te arriveren. De Vrou wen-Wereldgebedsdag zal dit jaar op Vrijdag 4 Maart a.s. worden gehouden. Onderwerp zal zyn: De Here is uw bewaarder". FRANKRIJK ERKENT ISRAËL „DE FACTO". De Franse regering heeft giste ren besloten Israël de facto te er kennen. In een officiëel communiqué wordt verklaard, dat de bespre kingen met Israëlische vertegen woordigers op het Franse mini sterie van Buitenlandse Zaken een bevredigend verloop hadden gehad. „Dit besluit loopt niet vooruit op de definitieve afbakening, met de goedkeuring van de V.N., van het gebied, waarover de regering van Israël haar gezag zal kunnen laten gelden", aldus het commu niqué. Dakota van de luchtbrug neergestort. Een Dakota van de luchtbrug met een bemanning van drie kop pen en 22 passagiers, onder wie 17 kinderen, aan boord .is hij Schoenberg, juist binnen de Sow- jetzöne, neergestort. Het toestel was gistermiddag uit Berlijn naar Lübeck vertrok ken en reeds over tijd. Over het lot der inzittenden is nog niets bekend. Het bezoek van de Koninklijke familie aan Tyrol. Volgens het Oostenrijkse bu reau van toerisme wordt de Ne derlandse Koninklijke familie op 5 Februari a.s. in hotel Post te Sint Anton (Tyrol), verwacht. Met verwacht, dat de Koningin tot 26 Februari aldaar zal ver blijven. Zoals gemeld, zal het doorgaan van dit bezoek geheel afhangen "an de politieke situatie. van Deens schip bij Hoek van Holland aan de grond. Sedert Zaterdagnacht ligt het Deense ss. „Westralia", groot 4566 b.r.t. en toebehorende aan de D/s Oriënt a/s te Kopenhagen, even benoorden de Nieuwe Water weg langs de kust aan de grond. Het schip was even tevoren nog door de seinpost aan de Hoek ge waarschuwd, dat het een verkeer de koers stuurde. Ofschoon direct sleepboten zijn uitgevaren om het schip vlot te slepen, is men daar in nog niet geslaagd. Wel is het gelukt de trossen vast te maken. Van L. Smit Co's Internatio nale Sleepdienst liggen gereed om hulp te bieden de sleepboten ,Ebro", „Borneo", „Maas", „Ar gus" en „Achilles". Ook het ber gingsvaartuig „Walrus" van Van der Tak's Bergingsbedrijf houdt zich gereed. In ieder geval ligt het schip met de kop zeewaarts zeer gunstig. Het lossen van de lading is reeds bijna geschied. Het Nationaal Jongerenverbond heeft aan alle Amerikaanse bla den een „open brief aan de Ame rikaanse jeugd" toegezonden, waarin het zijn teleurstelling uit spreekt over de houding van de V.S. in de Veiligheidsraad inzake de Indonesische kwestie. DE BILT ZEGT: Rustig weer. Weersverwachting, geldig tot vanavond Zwaar bewolkt met enkele op klaringen. Geen neerslag van be tekenis. Zwakke veranderlijke wind. Weinig verandering in tem peratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1