Jong leven in de Walcherse bossen. Herbebossing al flink gevorderd. AKKERTJE Op Walcheren reden 70 jaar geleden de eerste verenwagens. Chirurgische wonderen in de kliniek van Sir Harold. Herstel in oude trant. De poorten van Zierikzee. 'Ontevredenheid met een „boord om". &e dkaotn man de JTlaniafc Huifkarren hadden toen afgedaan. Een federaal oordeel over de val der republiek. Nieuwe neuzen, lippen en zelfs een half gezicht. De koe op zolder. Zaterdag 22 Januari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Een -r-termlddag in de Walcherse bossen heeft zyn byzondere bekoring. Het is er zo rustig. Geen dagjesmensen, geen gerinkel '.an fietsbellen, alleen maar de natuur, die ons rondom deze jaar wisseling wel zeer goed gezind is. Och, er is voor de oppervlakkige bezoeker niet veel te beleven. Hij zal zijn kraag wat hoger optrekken voor de koude zeewind, die van de duinhellingen komt aanstuiven. Hy zal misschien de oswachter ontmoeten, die aan het houtkappen is, hij zal het bos üorol erg doods vinden met die kale bomen en struiken. Maar dan ls die bezoeker er toch vlak naast 1 Want ziet hy dan niet die verse plantgaten? Die jonge boompjes, nog klein en teer, zich buigend in de wind Duizenden staan er al enze groeien Er is jong leven in de bossen an Hoogduin, van Westhove, van uinbeek, van Eikenoord, van ..erkenbosch, van Zeeduin, van jverduin, van Iepenoord en van Molenwijk. Heel veel is al geplant m het plantseizoen 19471948 en dit seizoen voïgt nog meer. En dat is bijzonder verheugend, want hoe veel armer zou Walcheren nog worden, wanneer dit complex van bossen niet zou worden hersteld, in oude trant zoveel mogelijk, met kaphout, waartussen hoog op gaande bomen. Wat werd vernield. Er is veel verdwenen tijdens de bezetting en inundatie. De Duit sers hebben veel bomen geroofd voor de beruchte Rommelasperges of ora schootsvelden vrij te krij gen en hoeveel bomen en struiken door het zoute water zijn gestor ven valt moeilijk te zeggen. Wan neer men bedenkt, dat b.v. alleen al voor het geïnundeerde gedeel te van Duinbeek ongeveer 30.000 stuks plantmateriaal nodig zijn, dan krijgt men wel enige indruk van de omvang der verwoestingen. Van buitenplaatsen als Schoon oord, Duinbeek, Molenwijk en Iepenoord wordt 'en gedeelte be stemd voor boomeaard. Particulier initiatief. Wij verteldefl al, dat er reeds veel is geplant.. Dat is alles par ticulier initiatief. De heer W. Brand te Domburg voert de her- beplantings- 'én herbebossings- werkzaamheden uit van Hoogduin, Westhove, Berkenbosch en Zee duin, terwijl de Ned. Heide Mij. zich met genoemde werkzaamhe den belast van Duinbeek, Eiken oord en Overduin. En het werk geschiedt op lofwaardige wijze. Ook voor de activiteit van de ide Mij. hebben de eigenaren .o grootste waardering. Er wor den vooral elzen en esdoorns ge plant, die snel groeien en een stootje kunnen hebben. In min dere mate komen ook eiken, beu ken en platanen voor het planten in aanmerking, terwijl wilgen en populieren maar zeer schaars ge plant worden Het Rijk draagt 6090 van de kosten voor nieuwe aanplant. Braamstruiken en konijnen. Een groot euvel vormen de braamstruiken in de bossen. Zij ijn funest voor de jonge aanplant en maken van het bos een wilder nis. Op vele plaatsen worden de struiken verwijderd, maar het is niet doenlijk ook overal de wor tels uit de grond te halen. Men zou dan de grond moeten omploe gen en ga daaraan in een bos maar eens beginnen. Een volledige nieuwe beplanting zou dan nodig zijn. Ook van de konijnen wordt hin der ondervonden, al kan zeker niet gezegd worden, dat het op een ramp gaat gelijken. Er zijn ole jonge boompjes, die van on- ier zjjn kaalgevreten. Zij worden nu met menie of teer bestreken en daarop zijn de konijnen niet erg gesteld. Het is ook wel interesszfnt mede te delen, dat de stukken bos, .vaardoor indertijd de spoorbaan an VrouwenpolderWestkapelle iep, voor de aanvoer van mate iaal voor de dijk, weer zijn inge plant. Wie het niet weet, zaï nu ongetwijfeld niet meer op de ge dachte komen, dat hier nog maar zo kortgeleden rails hebben ge legen. De wegen. Behalve aan de eigenlijke her bebossing is ook al heel wat ge beurd aan de wegen. Zo was de Duinbeekseweg de eerste weg op Walcheren, die weer van bomen werd voorzien. Dat geschiedde ,is het vorige seizoen al veel ge- I plant Dit geldt vooral voor het 1 zg. nieuwe bos, een bos van latere datum, geplant op een vroegere weide en dat voor ruim de helft geïnundeerd is geweest Op het i voorm. geïnundeerde stuk van Duinbeek en Eikenoord is hoofd zakelijk klein gemengd plantsoen geplant met daarvóór een rij bo men. Van Berkenbosch en Over duin tenslotte is het .vorige sei zoen al flink wat ingeplant. De rest volgt nu. j Publiek moet medewerken. Men ziet dus: goede resultaten zjjn bereikt. Eerlang zullen de Walcherse bossen hun oude luis ter hebben herkregen. Alleen het onderhoud ervan vormt een don kere schaduw. Want de onder houdskosten zjjn zeer hoog. En Vooral de eerste jaren zal de jonge aanplant veel zorg eisen. Er moet worden gewied, de bossen moeten worden uitgedund, er moet wor den gesnoeid enz. Laten wij hopen, dat hiervoor een goede oplossing wordt gevonden. Die onderhoudskosten kan het publiek ook zelf beperken. Daar mede staat het echter niet zo gunstig.' Wist u b.v., dat er nu al jonge boompjes zijn vernield door reeds vóór Kerstmis 1947. Trou wens, de meeste wegen, die leiden naar de buitenplaatsen zelf en de wegen, die de onderlinge verbin dingen vormen, hebben al beplan ting op de bermen. De verschillende buiten plaatsen. Nu nog enkele gegeven over de verschillende buitenplaatsen af zonderlijk. Van de omgeving van Schoonoord is het vorige jaar al een deel ingeplant. Momenteel is men met het achterste stuk bezig. Van Hoogduin is het ex-geïnun- deerde deel eveneens in het sei zoen 1947'48 ingeplant. Het an dere gedeelte komt nu aan de beurt..Hier zijn ook rijsschermende één of andere onverlaat? Het gezet met tweeërlei doel, n.l. om schynt, dat de meeste mensen de jonge aanplant te beschermen denken, dat de bossen „toch van en zandverstuiving tegen te gaan. niemand" zijn en daarom doen ze Ook de mantelingen zijn goed- net, of ze van hen zjjn. Het is b.v. deels beplant. Zeer binnenkort zal maar heel gewoon, dat ze bakruld- begonnen worden met het oprui men van het prikkeldraad, dat op sommige plaatsen nog aanwezig is aan de voet der duinen. Ook Westhove staat volop in het teken van de herinplant. Hier jes halen of hulst of hout. TT be grijpt toch wel, dat, zolang deze mentaliteit niet verandert er geen sprake van kan zijn, dat meer bos sen voor het publiek worden open gesteld. LXV. Geen enkele stad in Zeeland heeft de poorten zo gaaf en onge schonden bewaard als Zierikzee, dat van de 7 oorspronkelijke poor ten nog 3 prachtige poorten over heeft. Wel heeft ook het oude. vestingstadje Hulst nog 3 poor ten over, maar deze halen niet by de Zierikzeese, deuren zijn er niet meer in en torentjes zijn er niet op te zien. Aan de Noordmuur zien we nog de oude Zeeuwse moppen, de an dere muren zijn op het eind der 18e eeuw met nieuwe baksteen be kleed. De deuren en vensters zijn in de stadskleuren rood en zwart geschilderd. DE NOORDHAVENPOORT. De Noordhavenpoort ziet er In een speciale reportage geeft het „Utrechts Nieuwsblad" een onderhoud met de heer M. G. Meurs te Leiden, voorzitter van de NederiL Bond van Leerkrach ten bij het Nijverheidsonderwijs. We ontlenen daaraan het vol gende: „In vrijwel elke gemeente van ons land zien we overbevolkte ulo scholen, althans wat het eerste en gedeeltelijk nog het tweede leerjaar betreft. Het is geen uit zondering zelfs dat men er een „wachtlijst" op na houdt van ge gadigden voor toelating tot de ulo-schooL De ulo-school zit opgescheept met talloze leerlingen, die niet ge schikt zijn voor voortgezet, uit sluitend intellectueel algemeen vormend onderwijs, doch veel be ter een technische opleiding had den kunnen volgen. Voor de ambachtsschool en voor de zogenaamde v.g.l.o.-scholen blijft intussen het door HBS, gymnasium en ulo-scholen sterk afgeroomde overschat van leer lingen, en voor onze toekomstige geschoolde arbeidersstand gaat aldus een belangrijke hoeveelheid intellect verloren. En de leerlingen zelf? De over grote meerderheid komt op de ulo-school reeds spoedig met grote moeilijkheden te zitten, worstelt korter of langer door, doch haalt de eindstreep niet en verdwijnt tenslotte in het grote leger van ongeschoolden. De illusie van een „baantje met een boord" gaat al spoedig ver loren Velen van deze jonge mensen vinden zodoende in de dagelijkse arbeid later niet de voldoening, die zij wel gevonden zouden heb ben, indien bijtijds de juiste weg was ingeslagen. Men bedenke toch dat „levensgeluk in een overall' meer waard is dan „ontevreden heid met een boord om". „Laat men breken met (le ge dachte, dat een jongen, die „le ren" kan, heslist een „intellectu eel beroep" moet kiezen en vooral geen arbeider moet worden. Laat men eindelijk inzien, dat voor het beroep van geschoold bankwerker, automonteur, electricien, timmer man, enz., zeker evenveel intellect vereist wordt als voor dat van kantoorbediende. Wat zien we zo vraagt de heer Meurs in dat zo hoog aan geslagen en vereerde „kantoor wereldje?" Slechts de werkelijk geschikten en heus, dat zijn er maar zo weinig kunnen zich handhaven en heel weinigen daar van kunnen iets bereiken" Middelburg heeft van zijn 8 geheel anders uit. Tussen de bin- poorten er slechts één over, de nen- en buitenpoort is hier een Koepoort, niet zo erg oud (van tamelijk groot plein van 4 a 5 1735) en lang niet de mooiste. Bij'M. breed en 28 M. lang. Dat dit de gevangentoren te Vlissingenstraatje niet recht loopt, maar zal vroeger ook wel een poort ge-een bocht heeft, zal wel met opzet 'zo gemaakt zijn om bij invallen weest zijn en als ik dan nog noem Aardenburg met een inderdaad mooie oude poort, die gerestau reerd wordt, hebben we alle poor- zich beter te kunnen verdedigen. Aan weerskanten van dit pleintje bevinden zich wachtlokalen. De ten van de Zeeuwse steden ge-huizen, die er aan beide zijden noemd, als ik me niet vergis. Wel overheen gebouwd zijn, hebben hebben verscheidene steden nog trapgevels en op de ene staat een - ijzeren staaf, die in de volksmond genoemd wordt de degen van straten of bruggen, waarvan de naam aan de poort herinnert, maar de poort zelf is verdwenen. Bij de oude haven van Zierikzee staan aan weerszijden de poorten, die vroeger dienden om de haven te kunnen'afsluiten en verdedigen. DE ZUIDHAVENPOORT. De Zuidhavenpoort heeft 4 torentjes op de hoeken en een iets grotere in het midden, waar vóór de komst der Fransen zelfs een klein carillon zijn klanken over de omgeving liet horen. In de Franse tijd was er een militaire gevangenis in. Een paar soldaten beviel het daar blijkbaar niet erg, ze stichtten een brandje in hun kerker en maakten van de ver warring tijdens het blussen ge- Mondragon. Toen deze Spaanse bevelhebber na een beleg van 9 maanden Zierikzee had veroverd, moest hij er na een paar maanden weer uit door de muiterij van zijn soldaten en toen heeft hij in de consternatie zeker zijn zwaard vergeten! In een volgend artikel wordt deze geschiedenis uitvoeri ger behandeld. Alle deuren zijn nog aanwezig, ook het kleine deurtje (het klin ket) in de zware poortdeur. Vroe ger werden n.l. 's nachts de poor ten gesloten. Tegen sluitenstijd (gewoonlijk zonsondergang) werd de poortklok geluid en wie nog naar buiten wilde moest zich haasten, evenals de personen, die (Ingez. mededeling, advert.) neem een en nu op een boerderij moest over nachten. Vanaf 1 Mei 1866 werden de poorten 's nachts niet meer ge sloten. DE NOBELPOORT. Aan de andere kant van de stad staat de Nobelpoort, een stevig gevaarte met muren van 1me ter dik en eikenhouten poortdeu ren, met dikke spijkers beslagen. Volgens de overlevering hebben twee adellijke nobele)) juf fers Anna en Maria de bouw van deze poort bekostigd en haar ter ere hebben ze ieder een toren ge kregen, met een 8-kantige en 16- zijdige spits, die zfch tot 35 *m. hoog boven de bomen van de oude wallen omhoog pieken. In de Franse tijd werd de toren gebruikt als kruitmagazijn, tot bruik (of misbruik, als u wilt) om van buiten de stad naar binnen lgroot ongerief van de bewoners te ontvluchten. De ene sprong uit het venster, maar brak daarbij zijn been, waardoor hij gegrepen werd, nummer twee wist echter te ontkomen. Even buiten deze poort werd hier vroeger de brandstapel opge richt, „executiën metten viere" werden hier uitgevoerd, terwijl de wilden. De sleutels werden naar het stadhuis gebracht, zodat zelfs de poortwachter niemand meer kon doorlaten. Geen wagens in ieder gev&l, een te late wandelaar werd na betaling van een stuiver poortgeld nog wel binnengelaten door het klinket. Werd het echter al te laat, dan zat er niets anders doodstraf door middel van het op dan de nacht buiten de poort zwaard of de galg plaats had op door te brengen, zoals dat eens het schavot, dat vóór 's-Graven-1 gebeurd is met de bekende steen was opgericht. Dit zal wel schrijfster Bet je Wolf uit Vlissin- geweest zijn om brandgevaar in de1 gen, die met haar vaandrig de stad te voorkomen. wandeling te ver had uitgestrekt uit de Korte Nobelstraat, die bij vervoer niet mochten stoken in huis. De overige 4 poorten bestaan niet meer. De Bagijnepoort is al in het begin der 17e eeuw afge broken, de Zuidwellepoort, Hoofd poort en Westpoort zijn alle-in de vorige eeuw verdwenen. Toen was men met zulk een breekwoede be zield,dat vele oude bouwwerken onder slopershanden gevallen zijn. Jammer, dat „Monumentenzorg" toen nog niet bestond! L. v. W. FEUILLETON 31 F. HORACE ROSE Spezha zei verder niets en nam zijn plaats aan het hoofd van de optocht weer in. Mis schien had hij al meer gezegd, dan hij had mogen zeggen, want hij wilde niets meer zeggen. Wij liepen verder tot we ten-' slotte het brullen, tieren en1 dreunen van de monsters der wildernis niet meer hoorden. Treso, die het ongewenste ge zelschap van Belat Roma kwijt had kunnen raken, kwam weer naast mij lopen. „Wat denk jij van dit alles, Faós?" vroeg ze zacht. Ik merkte dat ze van streek en allesbehalve op haar gemak was. en verschrikkelijke macht, vangen in mensenhanden; nen. Jij hebt in de concentratie kampen gezien hoe ze die macht gebruikten. „Ik hoop, dat ik hier niets van dien aard te zien krijg", zei ik hiertegen in. >.De gedachte alleen al maakt mij ziek van afschuw", ant- „Ik weet nog niet wat ik er, woordde zij. van denken moet", antwoordde] „Wij weten wat er al gebeurd ik. „Kennelijk zijn ze hier alle-is. Denk maar aan Sennia, dood maal gevangenen geworden, in in die akelige kloof en het elk geval zullen we geen kans j lichaam van Enrigo in de zee. hebben om deze plaats te ver-1 Zij leven alleen voor wat zij latén." „wetenschap" noemen en „we- „Het geluid van die dieren is tenschap" betekent erschrikkelyk!" I tuur beschikt, dan is het ook niet j waarschijnlijk, dat Hij de mens I zal toestaan zich er meester van ge- te maken." de „Hoe weet je dat?" aniwoord- macht van razende beesten, dede zij, „de paradijsgeschiedenis macht om stuk te maken en telaat toch duidelijk zien hoe ver verscheuren en al het boze enj God soms het boze schijnbaar slechte te doen. De hele wereld' zijn gang laat gaan." is er getuige van geweest hoej „Hoe het ook zij, met denken die macht werd gebruikt toen komen we er niet", was mijn slechte mensen haar gebruikten' philosophisch antwoord, „waar voor hun eigen verdorven plan-1 aan wij nu behoefte hebben is zetten." nieuwsgierig dan dat we acht „Maar", bratiit ik daartegen gaven op wat* Spezha zei. We in, „als God alleen over die werden naar inheemse hutten macht en die krachten der na- gebracht, die op een rij, of liever een manier om van dwaze en slechte mensen de macht te ont nemen, die geleerden voor hen hebben verworven." Wij liepen verder want we waren nu dicht bij de plaats van onze bestemming. twee rijen een straat van ge vlochten bijenkorven, maar met overhangende spitse daken. Ik herinnerde mij weieens in een Afrikaans reisboek afbeeldingen van de ronde Z.-Afrikaanse Zoe loe-hutten te hebben gezien cn :k herkende deze hutten hier als typerend voor Centraal Afri kaanse, op enige afstand leken ze wel wat op de puntige wig wams van de Indianen in Noord- Amerika. Aan ieder van ons werd een hut toegewezen. In de mijne ontdekte ik kleden van luipaard- huiden op de grond; opgerolde gevlochten grasmatten, kennelijk bedoeld als slaapmatten; een kruik van ruw aardewerk, vol heerlijk koud en kristalhelder water, dat smaakte als wijn, CAMOUFLAGE. Toen we eindelijk op onze be- 1 „macht". Wat moet Ze drukte mijn hand en we wereld gebeuren als gewetenloze' met hier en daar onmetelijke ra- luisterden opnieuw. In de verte1 mensen zonder enige surpules vijnen. Dan een holte, waarvan kondpi, wo i in zui^e mate macht tot zichde twee inktzwarte randen tegen trekken. Zij hebben geen ziel en de lucht afstaken, zagen we het denken alleen maar aan die eerste licht van de morgensche- macht die de mens tot absolute mering doorbreken en de berg- heerser van de wereld maakt, toppen kronen met het licht van omdat zij de verborgen krachten de aanbrekende morgen, der natuur, die God alleen ken-i Wat Treso en mij betreft, wij de en gebruikte, in handen heb- waren tè opgewonden, tè zeer en naar hun wil kunnen'uit ons gewone doen en tè zeer konden we hen nog horen. „Weet je waaraan ze mij doen denken, Faos?" vroeg zij. „Zij doen je denken aan leeu wen en gorillas", zei ik lachend, een poging doende om haar ge rust te stellen. „Neen. wanneer ik hen hoor denk ik aan de onmetelijke! ben Hoofdstuk XV. maar dan zoeter; verder een ka- labas met gestremde melk en verder een houten schotel met allerlei vruchten, zoals bramen, stemming aankwamen begon het' een soort rode pruim, wilde al te dagen. Voor het eerst zagen druiven, die veel op rode kren- voor hen j we toen, dat we omringd waren ten leken en in grote trossen aan er met deais door een grote bergketen, de steel hingen en ook een soort bananen veel groter en harder. Ik zag dit alles in één oogop slag. Een van de dragers kwam met mijn spullen aandragen, hij werd gevolgd door een glim lachende, knappe jongeman die mij hete melk te drinken gaf en mij voorzag van een paar broodjes, nog warm van de oven. (Wordt vervolgd.) NIEUW INDUSTRIETERREIN VAN DORDRECHT. Bij de nieuwe haven van Dordrecht zullen verschillende nieuwe industrieën verrijzen, waarvoor het terrein thans in aanleg is. Aan de kademuur komt een aanlegsteiger van 16 bij 6 meter, waarop rails zijn aangelegd, die het de rijdende kraan mogelijk zal maken het einde van de steiger te berei ken. Op het terrein zelf komen twee grote loodsen van ieder 100 meter lengte. Heel wat oudere bewoners van Walcheren hebben genoten by het zien van het schouwspel ter gele genheid van de boomplantdag 1948 te Westkapelle, toen H. K. H. Prinses Wilhelmina in een verenwagen door het dorp nu het Williehninabos reed. Eén van onze oudere lezers was zo vriendelijk iets te vertel len over het ontstaan van de ve renwagens en de taak, die deze wagens vervulden in het boeren leven. Er is naar aanleiding van die gedenkwaardige tocht met verenwagens door Westkapelle heel wat geschreven over 't ver schil tussen verenwagens en huifkarren De huifkarren heb ben inderdaad op Walcheren be staan al waren het er dan slechts enkele. In tegenstelling tot de verenwagens hadden deze huif karren slechts twee wielen en boden zij plaats aan twee per sonen. NAAR DE STAD. Het was in de tijd, toen er van herverkaveling en draglines nog geen sprake was, dat de Wal cherse boeren met de huifkar naar de stad kwamen. Wie niet over zo'n huifkar beschikte en het waren er, zoals gezegd, maar heel weinig, die er wel over be schikten, kwam met de grote boerenwagen naar de stad. Het was trouwens geen eenvoudige zaak, die reis naar Middelburg. De landwegen waren modderig en in de regentijd stond het wa ter in de sloten meestal zo hoog, dat ook de landwegen onder liepen. Zodoende was een boerenwa gen met twee paarden bespan nen verkieslijker dan een lichte huifkar. Ook op andere wijze kwam men naar de stad, n.l. per schuit. Door de diverse wa tergangen kwam men tenslotte in de vest, waar men meerde. De grote boerenwagens echter boden vooral in des winters wei nig beschutting bij slecht weer. Dus zon men op middelen om dit te voorkomen. Dat werd het voorspel tot de verenwagen. De boeren zetten n.l. grote hoepels op de boeren wagen, waarover een grote witte katoenen lap werd gespannen, zodat de kap ontstond en men beschut zat. Zo trokken nu ongeveer .75 jaar geleden de boeren met hun monsters graan naar de Middel burgse markt, terwijl de boerin nen de boter en de eieren mee namen. De federalistische „Warta In donesia" schreef op 27 December onder de titel „zelfcorrectie" het volgende oordeel over de repu bliek: ,Hoe komt het dat de republiek die als het kapitaal van de Indo nesische onafhankelijkheidsstrijd werd beschouwd, niet lang heeft kunnen bestaan? De débacle van de republiek werd veroorzaakt door de machts wellust, nationale hoogheidswaan, de zucht naar rijkdom, jaloezie die gebaseerd is op een minderwaar digheidscomplex, en allerlei holle phrasen die de ideologie hebben besmet. De onafhankelijkheid kan alleen worden bereikt wanneer zij ge paard gaat met rechtvaardigheid. Wat wij nodig hebben, is een lei der met practische zin. Het-is niet voldoende dat een leider zich de mocraat noemt, terwijl de prak tijk iets heel anders uitwijst. De gebeurtenissen in Indonesië zullen het volk de ogen doen opengaan met betrekking tot het ware ka rakter van zijn leiders. Zowel de Nederlanders als de Indonesiërs hebben in de afgelo pen perioden moeilijkheden on dervonden. Laten wij nu saftien arbeiden om die jnoeilijkheden te overwinnen. De Nederlanders be hoeven niet bang te zijn dat zij door het Indonesische nationalis me verdreven zullen worden, en omgekeerd behoeven de Indone siërs geen vrees te koesteren voor de terugkeer van het kolonialis me. De Unie NederlandIndone sië moet zo spoedig mogelijk wor den verwezenlijkt, zodat het volk de ware betekenis inziet van het geen President Roosevelt eens heeft gezegd, namelijk, dat de ware wilskracht van een oprecht gemoed dieper en zuiverder werkt, dan alle kunstgrepen van geheimzinnige demagogen". DE VERENWAGEN. Spoedig bleek echter, dat het opzetten van de huif op de boe renwagen veel werk met zich meebracht en daarom fabriceer de men een lichter gebouwd wa gentje op vier wielen, waarop een vaste huif kwam te staan en dat uitsluitend voor markt- en plezierritten werd gebruikt De eerste, die in het bezit was van een verenwagen was de heer C. C. W. Vis, eigenaar van de bui- vim AAN WIE DE SCHULD? Er worden, zo wordt geklaagd, teveel en onnodig allerlei Chris telijke verenigingen opgericht. Met het gevolg, dat de eenheid van het volk in 't gedrang komt. Maar aan wie de schuld? Wij kennen de transport-col- lones van het Nederl. Rode Kruis. Dat is toch een zaak van al gemeen belang, waaraan een reder kan meewerken. Ja, dat zou men zeggen. Maar nu lees ik, dat vanavond te Vlissingen voor deze instel ling een propaganda-avond wordt gehouden. Met CABA RET. En na afloop BAL. Nu is het waar, dat niemand gedwongen wordt daarheen te gaan. Wie bezwaar heeft, kan thuis blijven. Zeker. Maar zijn dit soms tweedehands-ieden? En is de propaganda ook niet voor hen bedoeld? En is het wonder, dat er men sen zijn die bezwaar gaan ge voelen tegen het lidmaatschap van deze zo nuttige en nodige en echt nationale instelling? Zo kwamen dan meer en meer de verenvvagens in gebruik, echter met een witte kap. Van later da tum zijn de zgn. brikken. SPELERIJDEN. Wanneer de tegenwoordige schooljeugd op reis gaat, komt er een bus aan te pas en trekt men er een hele dag op uit. Lange tijd is echter het spele rijden in ere gebleven, doch na de oorlog is het bijna geheel uit de mode geraakt. Tal van Wal cherse schoolkinderen bewaren tcnplaats Molenbaix te Grypsker-1 de beste herinneringen aan de ke. Het moet een pracht exem-1 tochten rond het eiland met de plaar zijn geweest, keurig geolied verenwagens. Het is gelukkig en gevernist. De kap was zwart en gemaakt van was-doek. Zij, die op dit buiten werkten hebben ge durende vele jaren met deze ve renwagen een rondrit gemaakt. bewezen, dat er nog diverse ve renwagens op Walcheren zijn overgebleven, doch het is jam mer dat velen ze niet meer re gelmatig gebruiken. WIE ZIJN NEUS SCHENDT De man, die 10.000 oorlogsgewonden uit de eerste Wereldoorlog een nieuw gezicht verschafte, is thans weer aan het werk als een van de voornaamste pioniers in de plastische chirurgie. In Rooks- down House, gelegen in de mooie landstreken van Hampshire, werkt de 65-jarige Nieuw Zeelander Sir Harold Gillies en geelt nieuwe hoop aan ongeiukkigen, die aan een of ander gelaatsman kement lijden dat zij in een fabriek, thuis of bij een ongeluk heb ben opgedaan. House en krijgt hier een paar nieuwe beenderen en vlees aan zijn niet volgroeide kaak. Spoedig zal hij weer in staat zijn zijn trai ning als vlieger te voltooien en het zuurstofmasker te dragen als al zijn kameraden. ONDERLIP. Een oude heer onderging in di verse ziekenhuizen operaties om een vergroeiing aan zijn onderlip te verwijderen, totdat er nog maar weinig van zijn onderlip over was. Nu is hij in Rooksdown House en krijgt een complete nieuwe onderlip, die van de sche del is genomen, waar ook weer een nieuw stuk vlees is ingezet. Op het ogenblik is de mond vol komen vormeloos, maar binnen kort zullen de lippen worden ge modelleerd. „Zij zullen niet zo goed zijn als de originele", zei de chirurg. „Wij kunnen geen perfec te lippen produceren, maar we zullen hem in elk geval iets be ters meegeven dan waarmee hij hier kwam". Dit zijn maar enkele van de 150 gevallen, die op het ogenblik op Rooksdown worden behandeld. Sir Harold Gillies is wel een van de laatste om te beweren, dat in elk geval of zelfs in de meeste geval len een volkomen herstel mogelijk is. Maar wel beweert hij, dat hjj in bijna elk geval in staat is ver brijzelde gewrichten te repareren, van kaken, ledematen enz. Hij vindt de geestelijke kant van zijn behandeling uiterst belangrijk. Vele patiënten, zelfs al is hun ge zicht uitstekend hersteld, zijn toch bang om zich aan de buiten wereld te vertonen en voelen er niet voor om het ziekenhuis te verlaten. Zij worden met de uiter ste vriendelijkheid en consideratie behandeld en op tactvolle wijze onderwezen, hoe zij hun verloren zelfvertrouwen kunnen herwin nen. Als zij hersteld zijn gaan zij mee picknicken, naar voetbalwed strijden en allerlei andere sport gebeurtenissen. En meestal ver liezen zij na verloop van tijd de angst, dat iedereen naar hen kijkt. Merkwaardig is ook, dat een aan tal verpleegsters is getrouwd met patiënten, die zijtijdens hun af schuwelijke mismaaktheidhebben verpleegd. Londen. IRVINE DOUGLAS. Men treedt het grote gebouw binnen met een zeker gevoel van onbehagen. Men krijgt de ver schrikkelijkste verminkingen te zien, producten van onmenselijk heid veroorzaakt door de moder ne vooruitgang. En men vraagt zich af, of een oningewijde dit alles zal kunnen verwerken. Maar deze vrees is spoedig verdwenen. Zodra men binnen is, wordt men opgenomen in de sfeer van hoop, die hier heerst. Toen in 1939 de oorlog uitbrak en men verwachtte, dat vooral Londen het doelwit der Duitse luchtbombardementen zou wor den, werden in de omgeving van de stad de nodige hospitalen in gericht voor het grote getal ge wonden dat men kon, verwachten. Een van deze hospitalen was Rooksdo-.vn House, in de buurt van Basingstoke, waar Sir Harold Gillies de leiding had van de chi rurgische afdeling. Gelukkig had Rooksdown House in verhouding slechts weinig normale gevallen te behandelen, zodat veel tijd kon worden gespendeerd aan de oor- longsverminkte soldaten en zee lieden. En thans, onder auspiciën van het ministerie van Volksge zondheid, wordt dit werk voortge zet, niet slechts voor soldaten en zeelieden maar ook voor diegenen, die in fabrieken of tijdens een auto- of treinongeluk werden ge wond, en zelfs voor mensen, die ongelukkig werden geboren. Er is een baby,"die nog niet kan praten en die hier is van haar ge boorte af. Zij heeft een hazelip, die iar gezichtje danig ontsiert. Nu de operatie tijdig wordt ver richt, zal er slechts een klein lit teken overblijven en omdat de operatie geschiedt, voordat de kleine kan spreken zal ze later, wanneer ze leert praten, dit ook dadelijk normaal doen. NEUS EN_ KAAK. Een soldaat, die in 1943 in Noord Afrika zijn neus kwijt raakte en het gezicht van één oog, krijgt thans een nieuwe neus. Dit geschiedt door transplantatie, een „overplanf'-methode: levend weef sel, dat van de voorarm wordt genomen en op de plaats van de neus wordt gezet, groeit daarop vast. Op het ogenblik is zijn hele gezicht in verband gewikkeld, maar wanneer dit na enige tijd zal worden weggenomen, zal de man als ieder ander weer een neus hebben. Ergens anders vinden we een vrolijke jongeman, die met een verbonden gezicht recht op in bed zit. Toen hij opgroeide bleek, dat de ene helft van zijn gezicht zich meer ontwikkelde dan de andere en toen hij volwassen was, was dit verschil opmerkelijk groot. Uitgezonderd dit, was hij lichame lijk volkomen normaal, en hij meldde zich bij de luchtmacht. Maar toen hij op grote hoogte moest vliegen bleek, dat zijn zuur- stofmosker niet helemaal goed over zijn gezicht past en dienten gevolge kon hy natuurlijk zijn training als vlieger niet voortzet ten. Hij as echter een energieke jongeman, ging naar Rooksdown Uit angst voor de onvermij delijke controle op het vee had onlangs een suw boertje in de omgeving van Freising zijn beste melkkoe tijdelijk geëva cueerd op de zolder boven zijn woning. De ambtenaren kwa men controleren; alles was perfect in orde en juist schud den ze de goed geluimde boer de hand als afscheid in vrede en vriendschap, toen er boven hun hoofd een zolderraampje in scherven ging. De contro leurs richtten hun blikken op de plek des onheils en daar za gen zij tot hun verbazing een koeienkop naar buiten steken die aanraking zocht met het lommer van een boom. Nu lachte het hele gezelschap, maar de gastheer deed het als een boer die kiespijn heeft.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3