Veiligheidsraad in debat over nienwe resolutie. NIEUWS S3£s i™,,, v», b„ile». Tsjang Kay Sjek legt zijn functie neer. Vijf doden bjj ontploffing op kantoor ark te Amsterdam. Fraaie fresco-schilderingen op kerk- graven te Sluis. Christelijk Nederland. Commissie van Goede Diensten in ander gewaad Engeland wil Israël erkennen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Jjiiunan PUetd étand tot Piet einde,. De vrije veren en de haven van Breskens. Staken van guerilla-oorlog. Verliezen der Neder landse strijdkrachten. Einde van liet Kwomintang regiem in China? SNIPPER DE SLACHTOFFERS. Museum in het te restaureren stadhuis? ongave Stichting „Zcemvsch Dagoiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst* str. 70, Tel. 243S, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 5347; Temeuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1159 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4 Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord ZATERDAG 22 JAN, 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.34 u., onder 17.11 u. Maan op 3.41 u., onder 12.03 u. Hoogwater op Zondag 23 Jan.: Vlissingen: 8.31 u. 1.45 m., 21.22 u. 1.48 m. Terneuzen: 8.57 u. 1.66 m., 21.47 u. 1.70 m. Wemeldinge: 9.58 u. 1.28 m„ 22.46 u. 1.38 m. \\/ij zijn gewoon te spreken van christelijk Nederland. En wanneer we letten op an dere landen, waar het heiden dom de toon aangeeft, of waar het volksleven is gestempeld door het Mohammedanisme, dan met recht. Het leven toont in ons land, ondanks alles, nog altijd een min of meer christelijk karakter. Blijkens de laatste volkstelling is er wel een zeer belangrijk deel van ons volk dat tot geen der kerken behoort, maar de overgrote meerderheid geeft er nog altijd de voorkeur aan tot een der christelijke kerken te worden gerekend. Blijkens de statistische gegevens is het ge doopte deel der bevolking nog ver in de meerderheid. Dit zegt niet veel, toegegeven, maar het is toch ook niet geheel zonder betekenis, omdat we hier te doen hebben met een uit spraak van het volk zelf Het is niet zo, dat een of andere instan tie de bevolking in nepaalde groepen indeelt, maar ieder per soonlijk wordt bij de volkstelling in de gelegenheid gesteld zijn tellingbiljet in te vullen naar hij dat zelf verkiest. Het betreft hier wel geen persoonlijke geloofsbe lijdenis, maar toch wordt offici eel uitgesproken, dat men be hoort tot een der kerken, die bij alle verwatering soms, toch als Christelijke kerken bekend wen sen te staan. TVT u kan helaas niet worden ge- b zegd, dat de realiteit met deze gegevens veel overeenkomst vertoont, maar toch mogen we deze dingen niet zonder meer verwaarlozen. Richten we het oog op het pu blieke leven zoals dat reilt en zeilt, dan is er weinig reden voor optimisme en schijnt het vaak alsof het moderne heidendom over heel de linie de overhand heeft gekregen. De Christelijke plooi blijkt dan wel erg zwak te zijn, maar geheel verdwenen is ze toch niet. De Zondag blijft nog altijd of ficieel erkend. In de eerste plaats op het platteland, maar toch daar niet alleen blijft deze dag van alle andere dagen onder scheiden. Als des Zondags een groot deel van de dagelijkse ar beid is stilgelegd en over heel het land de kerkklokken beieren, dan kan hier toch altijd nog ge sproken worden van een over blijfsel van de erkenning van de rustdag als de Dag des Heren, van de Dag door de opstanding van Christus gewijd en geheiligd. En zeker, nu zijn er velen voor wie de Zondag een rustdag is zonder meer en die op het be houd van die rustdag Jjoge prijs stellen in hoofdzaak uit sociale of andere overwegingen, maar dit neemt niet weg, dat hierin ,nog iets van het christelijk ka rakter van ons volksleven, al thans een nawerking daarvan tot uiting komt. En in tegenstel ling met vele andere landen is het ook nog altijd zo, dat de christelijke kerken in ons land officieel worden erkend, en dat het ongestoord houden van de godsdienstoefeningen wettelijk is verzekerd, terwijl in de onder- wijswetgeving is bepaald, dat de kinderen zullen worden opge voed in alle christelijke en maat schappelijke deugden. Nu heb ben we de „christelijke deugden" waarvan hier sprake is, wel in zeer brede zin op te vatten, maar toch ligt hierin nog een zekere erkenning van de hoge waarde van het Christendom, Zo gezien mogen we met dank baarheid constateren, dat het Christelijk karakter van het Ne derlandse volk nog niet geheel is verdwenen, en dat ons volk en ons volksleven toch altijd nog min of meer een Christelijk stem pel dragen. T> ij nadere beschouwing is er ■F* echter ook veel, dat een ge heel andere indruk wekt, en dat tot grote bezorgdheid aanleiding kan geven. Met blijdschap en dankbaar heid wordt door hen die in de zending arbeiden, soms gewag gemaakt van de voortgaande kerstening van heidense volken. Mannen en vrouwen worden ge doopt, nadat ze hun geloof in de Christus als de enige Zaligmaker hebben beleden; er worden ker ken gesticht, christelijke scholen geopend, christelijke liederen gezongen. Het volksleven kriigt een ander, een meer christelijk karakter. Er is de begeerte om zich als navolgers van Christus te openbaren. Letten we echter op wat in ons land gebeurt, dan zien we een sterke stroming in andere richting. Hier moet helaas van ontkerstening worden ge sproken. Het aantal van hen die het openlijk uitspreken dat ze met het Christendom in Bijbelse zin, gebroken hebben neemt on rustbarend toe. Ook onder hen die op de christen-naam pog wel prijs blijven stellen, heeft de Christusv erwerping een grote omvang gekregen. Er is een voortdurend pogen om de grenzen tussen Christendom cn humanisme uit te wissen, zodat nu reeds gesproken wordt van christelijk humanisme, humanis me met een christelijk tintje. Er kend moet worden dat ei in ons volksleven een sterke stroming 's in niet-christeiijke richting, die met name ook voor het pu blieke leven de zeggenschap van v-hristus afwijst. Men weigert zich te bukken voor het gezag van Hem, die ge zegd heeft en die het zeggen mocht: „Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde". Dit moge ons tot nadenken stemmen. DE WEG ZONDER EINDE: misten de laatste trein van Ma- lang naar Soerabaja, die op het station van Sengon wachtte, aan gevallen. Met het ontruimde pas sagiersrijtuig werd de trein in de richting Bangil gereden. Toen de extremisten onderweg uit de trein sprongen, zette het stationsperso- neel de wissel om, waardoor de Eindelijk is het de delegaties van de Ver. Staten, Cuba, Noorwegen en China gelukt een resolutie samen te stellen, die op de gisteravond gehouden vergadering van de Veilig heidsraad in behandeling is genomen. Het merkwaardige van deze resolutie is, dat er niet in aange drongen wordt op terugtrekking der Nederlandse troepen op de posities van voor de militaire actie. Het is dan ook zeer de vraag vallen. De aanval werd door de te veel had willen vermoeien en Gisterochtend vroeg begonnen uitgeputte Amerikaanse function- narissen zich af te vragen, waar Truman zyn klaarblijkelijke vita liteit vandaan haalde. Na eergis- terochtend by het krieken van de dag te zijn opgestaan, onderging de President de schier eindeloze Inauguratieplechtigheden en toen het middernachtbal tegen 2 uur afliep, glimlachte hij nog breeduit en toonde geen spoor van ver- TWEEDE KAMER SPRAK O.A. OVER: ol de Raad in overeenstemming kan komen over het aanvaarden van de resolutie. Wei wordt er in gezegd, dat een blijvende bezet ting van het republikeinse gebied niet wel mogelijk is. Den Haag was doorgestuurd en hij nog wachtte op nadere instruc ties. De Aziatische conferentie. In de resolutie wordt voorge steld, dat de Veiligheidsraad een beroep doet op de Nederlandse re gering om te verzekeren dat on middellijk alle militaire operaties worden afgebroken en dat de re publiek de guerilla-oorlog staakt. Verder wordt voorgesteld -dat Nederland onmfjdellijk alle poli tieke gevangenen, sinds 17 Decem ber j.l. gearresteerd in de repu bliek, vrij laat en dat op zo kort mogelijke termijn, onderhandelin gen worden begonnen met behulp van de C. v. G. D. op basis van Linggadjati en Renville en in het bijzonder op basis van de instel ling van een federale interim-re- gering voor 15 Maart 1949; ver kiezingen voor een constituerende vergadering die op 1 October 1949 zullen zijn voltooid en overdracht van de souvereiniteit aan de Ver. Staten van Indonesië zo spoedig mogelijk, in ieder geval niet later dan 1 Juli 1950. trein op dood spoor reed en tot stilstand kwam. Ongevallen deden moeidheid. zich hierbij niet voor. j Schertsend zeide Truman, dat Naar eerst thans bekend is,hij liever de weg naar de versehil- heeft op 17 Januari een bende een lende plechtigheden gelopen had, onderneming in Oost-Java over- doch dat hy de verslaggevers niet ondernemingswachters afgeslagen I dat hoge hoed en jaquet ook niet waarbij de administrateur werd gedood. Donderdagochtend werd een truck van de marine in Oost-Java beschoten door leden van de T.N.I. waarbij de chauffeur werd gedood. Toen de 13 inzittenden uit de auto sprongen werd zwaar mi- trailleurvuur geopend, dat zeven personen doodde en waarby zes Naar vernomen wordt heeft de redactiecommissie van de confe rentie van Aziatische landen te New Delhi een drietal resoluties zwaar gewond werden, opgesteld, die vandaag aan de vol-1 tallige conferentie zullen worden De slachtoffers zijn allen em- voorgelegd i pkiyes van het marine-etablisse- Men gelooft dat de eerste re- ment te Soerabaja; Vandaag zal solutie betreft' het heretel van de de b?f »feni* volledige vrijheid van handelen Kembang KurunS te van de republikeinse regering, de aJ terugtrekking der Nederlandse aan de Ver. Staten van Indonesië. In de tweede resolutie zouden handelingen worden aanbevolen, indien een resolutie van de Vei ligheidsraad niet nagekomen wordt door een der partijen en andsc zaken der Ver. Staten. Gisteren is Acheson beëdigd als minister van buitenlandse zaken der Ver. Staten. Zoals men weet hij de opvolger van Marshall, tenslotte zou de derde resolutiede vorige maand om gezond- voorzien in voortdurend toezicht op de ontwikkeling in Indonesië. Naar gemeld wordt, zou de mo gelijkheid bestaan dat de confe rentie morgen beëindigd wordt. Overvallen op Java. heidsredenen aftrad. de geschikte dracht voor een wandeling was. Drie lange, koude uren stond Truman op het platform om de parade af te nemen en vele toe schouwers verbaasden zich, dat hij zo lang kaarsrecht kon staan. Hiervoor had Truman zich echter enige hulp verschaft in de vorm van een houten schraag, waarte gen hij half leunend, half zittend steunde en een ingebouwde ver warming onder zijn voeten. Verschillende functionarissen verlieten het platform lang voor de parade voorbij was, doch Tru man hield stand tot het einde. Woensdagavond hebben extre-gewerkt heeft. minister terugtrekkende Lovett zal aan het ministerie verbonden blijven, totdat Acheson zich C. V. G. D. IN NIEUW GEWAAD. Voorts wordt in de resolutie voorgesteld, dat de Commissie van Goede Diensten voortaan bekend zal zijn als de commissie der Ver, i Naties voor Indonesië. Zij zal optreden als vertegen woordigster van de Veiligheids raad in Indonesië en zal alle func- j ties bezitten die de Raad na 16 December aan de commissie heeft i gegeven en welke in de resolutie nader worden omschreven. Kort gezegd, kan in deze om schrijving opgemerkt worden, dat de commissie tal van faciliteiten zal krijgen en overal bemoeiingen (lelijk „eergelegd. Tevens heeft hij Tsjangs" besluit de we^zoü'opne- mee zal hebben, zodat alless wat tijdelijk afst»-***1 -*-«»** y«« men voor een „waarnemend" ue- te maken heeft met de toekom- positie als opperbevelhebber van gtuur om specifieke vredesvoor- stige status van Indonesië door y© gewapende machten. stellen aan de communisten te jhaar aan de Veiligheidsraad ge- n Tsjoeng Jen, de vice-presi-doen. rapporteerd kan worden. Zelfs zal dent, heeft beide functies overge-| zij aanbevelingen kunnen doen, na nomen. Tsjang zou zich m elk geval Tsjang heeft gisteren Nanking op de achtergrond houden tot de De regering maakt bekend, dat tot haarleedwezen de volgende verliezen in Indonesië zijn gerap porteerd: Koninklijke Marine: W. T. de Boer, Amsterdam. Koninklijke Landmacht: H. J. Truman was de eerste die hem Lichtenberg, Velp; C. Borger, de hand drukte. Arnhem; J. van Moorsel, Putten De zich als plaatsvervangend(Gld p L A. Schumans, Sit- +Awirrr**olr(rAnrlo I Aiiort i tard; A. Veenman, Zaandam; C. j Bergman, Genemuiden; A. J. in~ Broekmaat, Bathem; A. Hooger- dijk, Buitenzorg, Indonesië; O. Winchester, Engeland; gesneuveld 14 Januari 1949: sold. J. C. v. d. Meer eerbied voor de Zondag. De Tweede Kamer heeft giste ren de algemene beraadslagingen over de begroting van het depar tement van Verkeer en Water staat voortgezet. De heer De Ruiter (C.H.) ver klaarde, dat zijn fractie de nieuwe bewindsman met vertrouwen te gemoet treedt. Hij wilde vereen voudiging der controle op de weg en meende verder dat de georga niseerde schippers gehoord moe ten worden voor de regeling van het goederenvervoer te water. Dat de spoorwegen en de dochteron dernemingen blijkbaar van ver scheidene belastingen zijn vrijge steld vond hij een vorm van on eerlijke concurrentie. De heer Van der Feltz (C.H.) ontwikkelde bezwaren tegen het heffen van veergeld op de YVester- sehelde. De tunnel te Rotterdam vond uitstel van wederinstelling van een wegen, en verkeersfonds juist. Ten aanzien van het beurt- vaartbedrijf vroeg spreker, of de de overheid nog niet moet in grijpen. Naar zyn oordeel moet het pas sagiersvervoer VlissingenBres kens vry zijn. De heer Stapelkamp (A.R.), het personeelvraagstuk bij spoor- en tramwegen en het autoverkeer besprekende, pleitte onder andere voor meer vrije Zondagen. Chr. boerinnen en plattelands vrouwen bijeen. Donderdag hield de afd. Wal cheren van de Chr. Boerinnen- en Plattelandsvrouwenbond te Mid delburg haar eerste vergadering. In haar openingswoord heette mevr. A. A. Mol—de Vries uit Goes, die deze vergadering presi deerde, allen welkom. Vervolgens heeft zeer veel geld^ekost, daar- j gehandelde zij de geschiedenis van voor behoeft men niet te betalen'de vu'::n'' ^er Chr. feestdagen en en in Zeeland heeft men boven- |ïUa, verhoud mg ten opzichte van dien het nadeel van het tijdverlies. 01? T*! Voorts bepleitte spr. verbete ring van de haven van Breskens of aanleg van een binnenhaven. De heer Van Dis (S.G.) was van oordeel, dat er een einde ge maakt moet worden aan de moor dende concurrentie van de spoor wegen .Hij bepleitte bekendma king der tarieven en vroeg bijzon dere aandacht voor de belangen van de binnenvaart. Voorts vroeg hij eerbiediging van de Zondag en bijzondere aandacht voor de vei ligheid van het verkeer. De heer Haken (C.P.N.) be toogde dat meer geld voor de ver bindingen te land en te water be schikbaar moet worden gesteld. NOGMAALS DE VRIJE VEREN. Na het lezen en vaststellen van de notulen van de oprichtingsver gadering verkreeg mej. Veldkamp uit Middelburg, de toekomstige di rectrice van de Chr. Landbouw- huishoudschool aldaar, het woord. Zij hield een interessante en ge zellige causerie over het land- bouwhuishoudonderwijs; wekte de aanwezigen op tot het maken van propaganda voor deze school, die, na veel tegenslagen, nu in Sep tember a.s. waarschijnlijk geopend zal kunnen worden. Hierna volgde een geanimeerde gedachtenwisse- ling. Het bestuur werd als volgt sa mengesteld mevr. Bosselaarde Buck, Aagtekerke, presidente; mevr. BrasserMelis, Seroosker- ke, secretaresse; mevr. Besuyen— De heer Posthumus (P.v.d.A.)Maas, Middelburg, penning.esse. tVeijde uit Dreischor; P. Wielhou- wer, Rotterdam; J. Demenint, Den Haag; S. Goudswaard, Oud- Beijerland; N. P. Obdam, Lisse; F. J. J. Theisen, Amsterdam; J. graven van zijn voorouders te Th. Veldman, Amsterdam (O.); Fenghoea zal bezoeken en dat hij Th. G. I>. Wanders, Nijmegen; H. j daarna naar het eiland Koeloen F. van Zelm, Sassenheim; W. Dijk- zal gaan, waar een verblijf in orde man> Haarlemmemeer. Tsjang Kar Sjek, de president is gebracht. j Koninklijk Ned.-Ind. Leger: J. van. China, heeft zijn functie ty- Waarnemers verklaarden, dat Brinkman, Indonesië. Indonesië; J. J. Bout, overleg met de partijen, voor de stationering van Nederlandse strijdkrachten. HET DEBAT. Lang is er niet gedebatteerd door de Raad over deze resolutie. De zitting werd n.l. al vrij spoedig verdaagd tot Dinsdagavond a.s. Het was de Belgischerjng mee, dat hij om het volk ver-'avond een afscheidsboodschap ge- woordiger N Here ramnsoopden te hesnaren he- richt tot het Chinese volk. waar per speciaal vliegtuig verlaten. Hy gaat naar Fenghoea, zyn ge boortestad in de provincie Tsje- kiang. Kort voor zijn vertrek ont ving Tsjang de oudere functio narissen van de Kwomintang en deelde hun in een korte verkla- definitieve communistische voor waarden bekend zijn. Naar wij vernemen hebben de communisten verklaard geen vre desonderhandelingen meer te wil len. AFSCHEIDSBOODSCHAP. Tsjang Kai-Sjek heeft gister- opende en de Raad de waarsehu wing gaf eerst door het Internati- onale hof van Justitie uit te laten maken of de Raad bevoegd is de Indonesische kwestie te behande- 1 ien. Jessup, de Amerikaanse arge- vaardigde, betoogde dat eerst de j Nederlandse troepen moeten wor den teruggetrokken wil men het doel, de Ver. Staten van Indone- sië, bereiken. Cuba was het hier- 1 mee eens, evenals Rusland wiens vertegenwoordiger Malik om deze reden tegen de resolutie was en I dere rampspoeden te besparen be- richt tot het Chinese volk, waar- sloten had zijn functie tijdelijkin hij verklaart, dat het de ver neer te leggen. I horing van zijn dringendste beden Tsjang zeide te weten, dat som-j zou betekenen, wanneer de com- mige Kwomintang leiders hier te-munistische partij uiteindelijk tot gen gekant waren. Hij had zijn de erkenning zou komen van de besluit echter enige tijd lang zorg- ernst van de toestand, waarin het vuldig overwogey en het was land verkeert, order gaf het vuren te staken en er in toestemde vre desonderhandelingen te beginnen. In officiële kringen van de Kwomintang werd het vertrek van Tsjang, die 25 jaar politiek en militair leider van een vijfde deel thans onherroepelijk. Gisteravond zou het Kabinet beraadslagen hoe men de commu nisten ertoe kan bewegen het vu ren te staken. Volgens waarnemers betekent de beslissing van Tsjang Kai Sjak der bevolking van de aarde is ge- L,,e^idien terrpn de voorgestelde bet ein(,e van het Kwomintang- weest, beschreven als een onder- bovenden tegen de voorgestelde reg.em ln CMna en mogel;jk het brekrig van z„n off.ciële werk_ commissie gekant was. Dr van Royen, de Nederlandese afgevaar digde, zei dat de resolutie naar Bouwmeester van de St. Bavo te Haarlem overleden. einde van alle georganiseerde ge wapende tegenstand tegen de communisten. Generaal Li zeide, dat hij van Tsjang instructie had gekregen hem te vervangen en dat de ge- I neralissimus slechts korte tijd zou Donderdagavond is te Meerssen wegblijven. bij Maastricht in de ouderdom van 87 jaar overleden Ir J. Th. J. Cuy- pers, de bouwmeester van de St. Bavo-kathedraal in Haarlem, van de Amsterdamse effectenbeurs en van vele kerken in Nederland. Ir Cuypers werd, als zoon van de eveneens zeer bekende archi tect P. J. H. Cuypers, op 10 Juni 1861 te Roermond geboren. Gedurende 25 jaar had hij de technische leiding van het bureau van zijn vader. Hier was hij voor al voor de kerkbouw werkzaam en bouwde onder meer vier kerken. Een groot aantal kerken in ste den en dorpen werd door hem ge bouwd en in Rangoon (India) bouwde hij zelfs een kathedraal. Zijn meest bekende werk is ech ter de kathedrale kerk St. Bavo ie Haarlem, waarvoor, na enige jaren van voorbereiding, op 15 Ju- 1895 de eerste paal werd ge Men verwacht, dat Tsjang de zaamheden meer nog dan een af treden als president van het na tionalistische China. Tsjang is christen. In 1931 trad hij toe tot de kerk der Methodis ten, drie jaar nadat hij was ge huwd met Mei Ling Soeng, de jongste zuster van mevrouw Soen Jat Sen. Aangenomen mag worden dat de de facto erkenning van Israël door Engeland a.s. Maandag be-' kend zal worden gemaakt, aan de vooravond van de eerste algemene verkiezingen in Israël. Wat de wapenstilstandsbespre kingen tussen Israël en Egypte op Rhodos aangaat, kan gemeld worden dat dr Bunche, de bemid delaar er in was geslaagd bijna algehele overeenstemming tussen de delegaties tot stand te brengen. Men voorspelde dat vandaag het verdrag ondertekend zou worden, zodat de bespreking Maandag kunnen worden beëindigd. Engeland bezorgd over herleving Duitse concurrentie op wereldmarkt. Volgens de „Daily Mail" heeft de herschepping van de Duitse i Bizone van een door de oorlog verwoest gebied in een gebied van grote industriële activiteit, dat tracht de wereldmarkten te ver overen, ongerustheid veroorzaakt onder vooraanstaande Britse fa brikanten en vakverenigingslei ders. Zij hebben zich tot sir Staf ford Cripps, de minister van fi nanciën gewend met een verzoek om tussenkomst. Gistermorgen heeft zich in een kantoorark van de bergingsfirma Van den Akker uit Rotterdam, ge legen aan het IJ te Amsterdam, een ernstige ontploffing voorge daan. Op het ogenblik van de ex plosie bevonden zich vyf personen in het ruim van de ark. Deze men en „U" gedood, Een grote ravage werd aangericht. Het vaartuig f om zinken te voorkomen, m de takels van een drijvende bok wor den gehangen. - De recherche, die vele uren naar de oorzaak van de ontploffing heeft gezocht, is tot de conclusie gekomen, dat zich 3 kg. spring- gelatine aan boord van het schip, dat 50 m. van de wal lag, bevond. Egn assistent-uitvoerder heeft n.l. verklaard, dat hij de avond tevo ren aan een der thans overleden mannen deze springstof heeft overhandigd, zoals gewoonte was. Op het moment van de ontplof fing bevonden zich in de roef van de ijzeren ponton, waarop een houten keetje staat, welke als kantoorruimte wordt gebruikt, zes mensen. Zij waren daar bijeen om een boterham te eten en had den zich om de kachel geschaard. De gevolgen van de ontploffing waren verschrikkelijk. Vier van De 5 slachtoffers, die gis termorgen bij de ontploffing op de kantoorark van de Firma Van den Akker om het leven zijn gekomen, zijn; De 26-jarige W. Schobbe, Rotterdam, duiker. De 40-jarige K. Lips, Slie- Ijos,''Aofteraarri, uuma. De 56-jarige D. Koning, Amsterdam, magazijnmeester De 19-jarigë W. Oussoren, Amsterdam, signaalhouder. De laatste was de enige, die niet op slag gedood werd. Zwaar gewond werd hij naar het Binnengasthuis vervoerd, waar hij gistermorgen over leed. In de afgelopen wintermaan- eerste daarentegen betreffen de voorstellingen van: kruisiging, Maria en engelen. Op het hoofdeinde ziet men den heeft de afdeling voor Mid- b« deze faven Cbristus,aa" het - - kruis met ter rechterzijde Maria deleeuwse Archeologie van de Rijksdienst van het Oudheid kundig Bodemonderzoek opgra vingen te Sluis verricht op het terrein, waarop voorheen de grote Middeleeuwse kerk stond. Hoewel de resultaten van het onderzoek, dat onder leiding van dr D, Glazema, onder-directeur slagen. Op 25 Februari 1906 werd van genoemde Rijksdienst ge- dit bouwwerk in gebruik genomen j schiedde in zekere zin onbevre- hoewel het eerst op 27 Juni 1930 digend zijn, daar de fundamen- was voltooid. Op het gebied van ten der kerk in vroegere jaren wereldlijke gebouwen is zijn be- geheel uitgebroken bleken te kendste werk ongetwijfeld de ef- z'jn en de grafzerken zo goed als alle vernield waren, kwa men temidden van een groot aantal onbelangrijke en voor het merendeel gestoorde grafkelders, enige gemetselde graven voor de dag, die vanwege hun be schildering aan de binnenkant van belang geacht moeten worden. fectenbeurs te Amsterdam. Gebouwen van allerlei aard werden verder door hem ontwor pen, terwijl hij talrijke restaura ties leidde. Ook op het gebied van onderwijs was Ir Cuypers werk zaam. j Het moge ons nopen tot de vraag, hoe wij zelf staan tegen over de Christus; of wij wel waarlijk op de Christen-naam aanspraak mogen maken. Maar tegelijk moge het ons dekt zijn, komen fresco-schilde- dan ook prikkelen om heel ons ringen voor. leven te stellen in dienst van de Deze schilderingen zijn van Christus en Zijn Naam uit te figurale en geometrische aard. roepen voor heel het leven in alDe laatste bestaan uit grote spi- zijn verhoudingen. |ralen, kruisen en cirkels, de Het betreft hier allemaal éên- persoonsgraven, gebouwd van baksteen. Op de Ainne pleister laag waarmee de wanden be en aan de linkerkant Johannes de Dooper. Op het aangrenzende gedeelte van de lengtewanden zijn wie- rook-zwaaiende engelen voor gesteld. Aan het voeteneinde is de kor te wand versierd met een ge kroonde Madonna, geschilderd in het rood en dragende op de linkerarm het Christuskind. Hier komen de bewierokende engelen niet voor. Andere graven hebben op de lange zijwanden rechthoekige, staande panelen, waarop, op een donkere ondergrond, licht geschil derde engelen zijn aangebracht. SCHILDERINGEN VAN VEEL BELANG. De kwaliteit van deze schilde ringen is boven het middelmatige ert als zodanig van veel belang. De bekende restaurateur van mid deleeuwse fresco's, de heer Gerard Jansen te 's-Gravenhage, die sinds lange jaren voor het Rijksbureau voor Monumentenzorg de oude den. De heer Jansen meent, dat overbrenging van de graven naar een passend museum de moeite loont. In verband met dit laatste, is het verheugend, dat het gemeen tebestuur van Sluis overweegt, in het helaas zwaar getroffen, maar restaurabele oude stadhuis een klein museum in te richten. De opgravingen' zullen in de ko mende weken beëindigd worden, waarna de afwerking van het plantsoen wordt overgedragen aan het Delftse studentencorps. Zoals men zich herinneren zal, werd herfst 1948 aan Prinses Wjl- helmina een maquette van dit ter rein overgedragen door de stu denten, die dit terrein aanboden t.g.v. haar regeringsjubileum. Het ligt in de bedoeling der studenten, het geheel onder lei ding van een tuinarchitect aan te leggen, waarbij men de vorm van de kerk die aan de hand van on der andere op het Rijksarchief te Middelburg aanwezige plattegron den, te reconstruëren is, in een verdiept gedeelte gemarkeerd zal worden. Een soortgelijk museale aanleg van een oude kerk treft men ook op Schokland aan. Nog mag vermeld worden, dat reeds in 't vorige jaar ln de geres taureerd wordende kerk te Aar denburg, een beschilderd gral werd gevonden. Het betrof, hier alleen een geometrisch ornament, kerkschilderingen bloot legt en De beschildering van bovenge- conserveert, heeft, na bezichtiging noemde graven te Sluis en te van de graven te Sluis verklaard, dat deze schilderingen zeker waard zijn geconserveerd te wor- Aardenburg dateert men 15de eeuw. in de De Nederlandse kranten hebben weinig papier, doch Rusland schijnt er in dat opzicht nog slech ter voor te staande bladen in dat land maakten van de inauguratie van Truman een bericht van 12 regels. En nu 'we toch in de communistische sfeer zitten, Tito heeft pertinent beweerd, dat de Joegoslavische comm. partij bijeen werd gehouden door de onwankel bare eenheid welke door geen aan val kan worden gebroken. ■- Met de ontmanteling van de Duitse fa brieken zijn de Duitsers het lang niet eens. Zeven arbeiders staak ten het werk, maar werden be recht. Ook de administrateur van het Marshall-plan, Hofman vindt het te grijs worden met de ontmanteling. Overigens zijn de Brits-Frans-Amerikaanse bespre kingen over het Duitse bezettings statuut vastgelopen. Hier een bericht uit Alaska. In dit deel van Amerika wordt een passagiers vliegtuig vermist. Wist U dat wij Nederlanders zo goed brandjes konden stichten, dat in December 1948 voor f 1.721.425 in vlammen opging. - In Zaandam is veel diphterie; drie personen zijn er reeds aan overleden. Tegen Al- brecht de beruchte S.D.-er die Friesland terroriseerde, is de doodstraf geëist. Een Engels persbureau weet te melden, dat Nederland ongeveer drie divisies, een luchtbrigade en gewapende formaties alsmede steun van vlieg tuigen zal geven, voor de geza menlijke verdediging van West- Europa. Het kan gebeuren, dat Zweedse militaire vliegtuigen over ons land vliegen; ze mogen dat hoor! Voor het bakken van wit te brood zullen de bakkers meer witte bloem ontvangen. En hier mede besluiten we de week en wensen U eer goede Zondag: de vroegere kanonneerboten Soemba en Flores, die in de oorlog erg hun best hebben gedaan worden gedecoreerd. Ze krijgen een koper plaatje op de romp. de mannen werden op slag ge dood en zwa4r verminkt. Een vijf de was nog in leven toen de broe ders van de geneeskundige dienst hem vonden, doch overleed in de loop van de ochtend in het Bin nengasthuis. Een zesde man, J. de B. uit Utrecht, is de enige over levende. Hij kreeg slechts een polsfractuur en schaafwonden en is ook in het binnengasthuis ter verpleging opgenomen. ARK WAS ZINKENDE. In de ark werd door de ontplof fing een groot gat geslagen, ter wijl het interieur volkomen werd verwoest. Het dak kon vergeleken worden met gegolfd plaatijzer. Dat de ontploffing van zeer gro te kracht was, blijkt ook uit het feit, dat de slag tot ver in de om trek werd gehoord. De stevige ijzeren ponton liep grote schade en was zinkend, doordat er een gat in geslagen was. Een drijvende bok van de Am sterdamse Droogdok Mij heeft het zwaargetroffen vaartuig tegen de wallekant gedrukt en in zijn ta kels gegrepen, waardoor het niet is gezonken. Toevallig bevond zich een politieboot in de onmiddellijke omgeving, die met behulp van zijn radio-installatie direct alarm kon maken. Door de aangerichte ravage le verden de eerste hulpverlening door de geneeskundige dienst en het onderzoek aanvankelijk enige moeilijkheden op. Ondertussen is men nog bezig zekerheid te krij gen omtrent het vermoeden dat de springstof is ontplofd en hoe dit tot ontploffing gekomen is. Magnetiseur te Haamstede veroordeeld. De Arrondissementsrechtbank te Middelburg deed gisteren uit spraak in de zaak tegen de 62- jarige O. H. W„ magnetiseur te Haamstede. W. had tot zes maal toe mensen onderzocht op even tuele kwalen zonder daartoe be voegd te zijn. Hij was hiervoor veroordeeld door de kantonrechter, doch ging tegen diens uitspraak in hoger be roep. De Arrondissementsrecht bank veroordeelde hem nu tot zes geldboetes van f 75.of zes keer 30 dagen hechtenis. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond: Matige, naar Zuid of Zuidwest draaiende wind. Aanvan kelijk wisselend bewolkt met la ter toenemende bewolking en plaatselijk enige regen, voorna melijk in het Westen van het land. Weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1