U&'MsS, wtcddkicQ.et na. tin. Moeizame klimpartij op het trapje naar het wereldtoneel. Churchill nodigde Koning Leopold uit naar Engeland te komen. Het communisme streeft naar de wereldmacht. K.L.M.-diensten op Israël. Schrijver van „Stalingrad" bezocht geboortestad Amsterdam. Kunst in 't kort. Maar het telegram bereikte de Koning niet. 3 nieuwe Lloyd-schepen in een week. Qe cUcwm man de ÏÏlanlaÈ Waarom stopgezet? Om de Araliieren in het gevlei te komen? Hoe is onze houding tegen over dit „verschijnsel" Brief van wijlen Admiraal te blljle^?,ot.da^ de muï"e °s Lord Keyer gepubliceerd, zwijgen was gebracht. Er kan Eén van de drie, Strïi om de somereiniteit. 3? aSS Zentling en landbouw. Donderdag 20 Januari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina Iedereen kent zijn naam. Iedereen weet zo ongeveer wat deze onstuimige jongeman zo'n beetje wil. Men kan het lezen in de kranten: Garry Davis wil het wereldburgerschap instellen, hij wil de burgers van dit aardrijk verenigen tot één grote vreed zame familie in de hoop op deze wijze een nieuwe wereldcata- strophe te voorkomen. Een „tough job" zeggen de Amerikanen. Een zwaar karwei zouden wij hier in Holland zeggen. Maar de 26-jarige Garry zet zijn krullek op er tegen in. „Een eigenwijs sujet", zeggen vele ouderen. „Een volslagen waanidee", zeggen anderen, terwijl het getal groeiende is van diegenen, die zich gaarne tot Garry's volgelingen willen rekenen. ren allesbehalve scherpzinnige politieke redevoeringen, maar zij trokken de aandacht door het jeugdige enthousiasme, waarme de zij waren uitgesproken en de deining, die hij trachtte te ver wekken binnen de muren van het Palais du Chaillot. De U.N. O.-politie, die Davis gedurig in de gaten hield, belette hem tijdig genoeg om tijdens de speeches We gaan hier op de quaestie van het „wereld-burgerschap" niet verder in. Het feit zij slechts geconstateerd, dat men de laat ste maanden Garry Davis' naam herhaaldelijk in de kranten-ko lommen kan ontmoeten. Reeds Wellicht zouden wij aan het „verschijnsel" Garry Davis met een schampere glimlach voorbij kunnen gaan en zijn beweging van nul en generlei waarde kun- daarom alleen reden genoeg om I van de gedelegeerden aan het tHost^cvmrvtnnm San aan deze niettemin merkwaar- woord te komen en hij werd niet waarin hlPde droicincr dige figuur, die verbeten tracht i zander opzien te verwekken uit vaf of.!i ni™o r,mlno Lt m?™ het wankele trapje, dat naar het de zaal verwijderd, terwijl één d k dikwijls op krampach- wereld-toneel voert, op te klau- van zijn vrienden, die mede in we?zeegen be- het nnmnlnt KntrnlrVnn „on Wel Zeggen, Be lachelijke, wijze streeft naar t uiterst wankele affaire op de een of andere wijze te financieren. Ook al mag Garry Davis dan voor de wet geen Amerikaan meer zijn, de zin voor „show" heeft hij allerminst verloren. Nog onlangs benoemde hij een eigen perschef, een jongeman van zijn eigen leeftijd. Die pers chef heeft zich eerst wat moeten inwerken, want toen onlangs één van de redacteuren van het Amerikaanse weekblad „Time" zich op het „hoofdkwartier" ver voegde en aan deze pers-bemid delaar enkele gegevens vroeg omtrent de persoon van Garry Davis, moest deze laatste beken nen daar niets, maar dan ook niets van af te weten. Hij was immers pos de vorige dag in dienst getreden. teren, wat meer aandacht te be steden. Zijn naam werd voor het eerst gehoord, toen in het najaar van het afgelopen jaar de Verenigde Naties in Parijs bijeenkwamen. Toen was daar ook een onopval lende jongeman, zonder nationa liteit. Zeker, eens had hij het Amerikaanse staatsburgerschap bezeten, maar dat had hij er vrijwillig aangegeven, toen hij zich zelf tot eerste wereldburger proclameerde. Nu is hij een wel bekende figuur in de Franse hoofdstad, waar hij op de linker Seine-oever zijn „hoofdkwartier" heeft opgeslagen. Hij is klein van stuk; vandaar ook dat de Fran sen hem „le petit homme" noe men. en draagt bijna altijd een soort van uniform, een eenvou dige battledress, de laatste spo ren van zijn militaire loopbaan. Immers, Davis heeft in de jong ste oorlog actief deelgenomen aan de strijd tegen de Duitsers. Zeven maal werd hg als piloot van een Amerikaanse hommen- werper er op uitgestuurd. Zes maal ging alles goed, maar de zevende maal werd hij boven Noord-Duitsland neergeschoten. Hij bracht er het leven bij af, werd geïnterneerd in Zweden, uit welk land hij wist te ont snappen. Het wereld-federalisme is al lerminst een uitvinding van Da- vis. Zeker, hij maakte daar na zijn terugkeer trit de ooTlog in Amerika wel kennis mee, stond er niet geheel afzijdig tegenover, maar zijn jeugdige onstuimigheid deden hem spoedig oordelen, dat alles te „tam" was. Actie, dat was wat hij wilde. Waarom dan zelf niet begonnen? En zo kwam het, dat Davis in Parijs be landde. Al spoedig bleek, dat hij wat men noemt, een lastige gast was. Het wereldburgerschap nam hij serieus. Hij voelde zich werke lijk „thuis" op het internationale territorium rond het Palais du Chaillot, waar hij in de meest 0 letterlijke zin met geen stok vandaan was te slaan. De politie moest er aan te pas komen. Met het gevolg, dat wereldburger nummer één voor korte tijd met de cel kennis maakte en voor dat ogenblik was zijn wereld maar héél klein Na zijn vrijlating bleef hij niettemin volharden en juist die volharding was het,die de oor delen over zijn persoon heel langzaam wat milder deden worden. Het kwam op een goede dag zelfs zo ver-, dat Garry Davis door de president van de Franse Republiek werd ontvangen, die hem toestond in Frankrijk te blijven. Hadden eerst de mensen in „le petit homme" niet meer dan een soort publieke vermake lijkheid gezien, een man, die een soort van éénmans sit-down-sta- king op de trappen van het Pa lais du Chaillot organiseerde, la ter verkreeg hij toegang totde vergaderingen, die binnen dit gebouw gehouden werden, maar wat zou Garry anders kunnen doen, dan zijn feigen-lwijze hoofd schudden? Ja, waarlijk, hij afwenden van dit gevaar. Laat ons daarbij dan nooit vergeten, dat het hier alles slechts men senwerk betreft. In dit geval, het geval van Garry Davis, „staats burger nummer één", een werk het complot betrokken was, van de gelegenheid gebruik maakte om Garry's redevoering voor te lezen, totdat ook hg genoodzaakt werd te verdwgnen. De U.N.O. is reeds uit Parijs vertrokken, Garry Davis is ech- ter gebleven. Hij wordt omringd waarbij men geneigd zou zijn te door journalisten, belegt massa- zeggen, dat de massa, van God vergaderingen in de grootste vervreemd, een nieuwe afgod vergaderzalen, die hij weet af te zoekt, een rietstengel, waaraan huren. Tot op dit ogenblik is het zij zich vastgrijpt, terwijl het ons nog niet duidelijk geworden, water steeds hoger komt. In dat wie de daaraan verbonden on-licht gezien zouden wij Garry kosten financiert, want men kan Davis en zijn aanhangers met toch niet verwachten, dat de va- meer dan „zielige figuren" kun- der van deze „wereldburger", die j nen noemen, die echter ook on een doodeenvoudige musicus is ze verantwoordelijkheid weer en in Amerika zijn brood ver- eens te meer bewust doen wor- dient door in verschillende or- den. Is dat het geval, dan is wel- kestjes te spelen, ook al maakt licht het optreden van Davis en zoonlief nu wat furore op het j zijn aanhangers niet helemaal continent, er.erg op gebrand zaltevergeefs geweest, wezen deze toch nog altijd j Qe 74 jaar oude Engelse schrij ver Somerset Maugham, heeft meegedeeld, dat hij voortaan al leen maar essays zal schrijven. Een geïllustreerd Engels tijd schrift heeft de auteur nu een zeer groot bedrag aangeboden voor het schrijven van drie essays. Het Berlijnse Philharmonische Orkest, dat onlangs van een En gels tournee terugkeerde, zal on der directie van Bruno Walter aan het Edinburgh festival 1949 deelnemen Op 31 Januari hoopt de schilder Th. F. Goedvriend zijn zeventig ste verjaardag te vieren. De Zwitserse dirigent Walter Dueloux, die in September 1948 naar de V.Skwam, is in New York teruggekeerd na een tournee door 67 staten, waarbij hg opera's van Wagner dirigeerde. De Ame rikaanse peis is vol lof over de prestaties vaii deze orkestleider. In Tiibingen in de Franse zone is een internationale vereniging voor cultuur en sociaal werk op gericht. De diehter-schrijver Ab Visser, is na een jaar verbigf op - i cultureel centrum „De Pauwhof" in Wassenaar, met zgn vrouw, voor herstel van gezondheid naar Marokko 'vertrokken. Hg heeft enige werken onder handen, wel ke hg daar hoopt af te maken. was of totdat hun gesehut tot geen twijfel aan bestaan dat van Een telegram van Churchill, het ogenblik af, dat het duide- waarin deze na de Duitse inval jjjk werd, dat de Britse expedi- van Mei 1940 Koning Leopold tionnaire macht niet van plan van Belgie dringend uitnodigt was het Belgische leger te hulp met zijn pzm "aar Engeland te te komen, dit laatste de moed komen, heeft de koning nooit verloor. Het schijnt mij afkeu- bereikt, aldus inéldt het Belgi- renswaardig oneerlijk alle schuld sche Rooms-Kathoheke blad „La Dp de Belgen te schuiven en te jye i trachten hun koning tot een zon- Van dit telegram wordt mei- debok voor de Fransen en En- ding gemaakt m een 40 bladzij- geisen te maken", aldus Keyes in den tellende brief, die volgens (jjt schrijven. „La Libre Belgique" 12 Juni '40 door wgien Admiraal Lord Koning stelde tegen- Keyes, toenmaals Brits verbin- aanval voor. dingsofficier bij de Belgische1 26 Mei stelde koning Leopold Generale Staf, werd gezonden voor, dat de Britse expedition- aan Lord Gort, voormalig bevel- naire macht een tegenaanval zou hebber van de Britse expediti- verrichten tussen de Schelde- onnaire macht. De brief, waar- mond en de Leye. Het voorstel van het blad thans een Franse werd bij verschillende gelegen- vertaling geeft, werd tot nog' heden aan Lord Gort doorgege- toe geheim gehouden. ven, doch geen antwoord werd Churchill had admiraal Keyes ontvangen. In een telefoonge- verzocht alles te doen, wat in sprek met Churchill toonde ad- zijn vermogen lag, om koning miraal Keyes zich verbaasd, toen Leopold te overreden, naar En- j hij vernam, dat de Engelsen dit geland te komen, doch admiraal plan hadden verworpen en was Keyes ontving het telegram eveneens verbaasd, dat Lord niet, voordat hij zelf reeds en- Gort hem of koning Leopold niet kele dagen in Engeland terug j van dit besluit in kennis had was. I gesteld. Volgens het blad dat fo- De militaire situatie, tocopieën van de 1ste en laatste „Toen ik de minister-president alinea's van de brief afdrukt, en het kabinet onmiddellijk na schreef Keyes aan Gort dat ko mijn terugkeer te Londen ont- ning Leopold sinds 20 Mei 1940 moette, was er geen sprake van, de Britse regering had meege- dat koning Leopold gelaakt werd deeld, dat hg gedwongen zou de wapens te hebben neerge- te capituleren, indien de legd" aldus schreef admiraal verbinding tussen de Britse en Keyes. „Hoe kan men hem la- Belgische legers werd afgesne- ken, daar 't laatste telegram van den. de löinister-president, dat koning „Wanneer de wereld al de feï- Leopold 36 uur, voordat hij een ^en kent, zal de verantwoorde- besluit nam, had moeten berei- hjkheid voor het lijden, dat uw ken, duidelijk vaststelde, dat wij leger moest doorstaan, en voor op het punt stonden, de Belgen I de nederlaag van het Belgische in de steek te laten. Koning Leo- leger zeker op andere schouders constante van de communistische politiek altoos zal zgn: de uitscha keling van alle macht behalve-de communistische. Zelfs dan, wan neer Moskou, wat voor de naaste toekomst niet onmogelijk zou zijn, een mom van vriendschap voor doet Het communisme streeft fundamenteel naar de wereld macht. Samenwerking met de communisten kan, aldus Burn ham, slechts op één manier: er ivoor le capituleren. Het is voor Amerika een zaak van winnen of verliezen. Het gaat, stelt hg vast, in dit fundamentele conflict, wie baas zal zgn in de wereld, in wezen om de souverei- niteit! Zeer juist want daarop De wederopbouw van de in de oorlog deerlijk gehavende vloot van de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd nadert zijn, althans voorlopige, voltooiing. Sinds 1945 werden met regelmatige tussen pozen nieuwe aanwinsten te wa ter gelaten of in de vaart ge bracht. Indachtig het bekende spreek woord: „Driemaal is scheeps recht", gaat de Lloyd nu echter het laatste drietal, van elk ruim 12.000 ton, min of meer geza menlijk „vieren". In het tijdsbe stek van een week, tussen 15 en 22 Februari a.s„ zuilen n.l. twee nieuwe schepen tewater worden gelaten en het derde zal dan reeds zijn technische proefvaart maken. In het bouwdok van Wilton- Feijenoord, waar het m.s. „Bli- tar" in aanbouw is, zal 15 Febr. het water worden toegelaten; vier dagen later, 19 Febr., wordt de „Langkoeas" in aanbouw hg de Machinefabriek en Scheeps werf van P. Smit Jr., tewater ge laten; en tenslotte zal de „Mata- ram", eveneens op laatstgenoem de werf gebouwd, op 22 Febr. vandaar zijn technische proef tocht beginnen. Over een klein half jaar zullen dan na de oor log, behalve het vlaggeschip „Willem Ruys", niet minder dan 20 schepen, met in totaal onge veer 235.000 ton draagvermogen, aan de vloot van de Rotterdam- sche Lloyd zijn toegevoegd. Hierbij zijn inbegrepen enkele in Amerika gekochte Victory-sche- pen en drie van de regering ge huurde Liberty's. Hoezeer derge lijke abnormale omstandigheden echter het evenwicht in de vloot verstoren, bewijzen de leeftijden, die de verschillende schepen nu hebben; 18 schepen beneden vijf jaar; 5 tussen vijf en tien jaar (waaronder de weinig duurzame. Liberty's); 4 tussen 10 en 20 jaar' en 6 boven de 20 jaar. Z. K. H. Prins Bernhard Commissaris K.L.M. In de te 's-Gravenhage gehou den buitengewone algemene vergadering van aandeelhouders van de koninklijke luchtvaart maatschappij N.V. is Z. K. H. Prins Bernhard op voordracht van de houders van prioriteits aandelen B met algemene stem men benoemd tot commissaris der vennootschap. pold gaf zijn leger bevel de linie aan de Leye tot de laatste man kon tóch meer en hij begon re-Jte verdedigen. De artillerie had devoeringen te houden. Het wa- orders gekregen bij het gesehut gelegd worden, dan op die van koning Leopold", aldus Keyes in zijn brief aan Gort (Ingez. mededeling, advert.) naar persoonlijke smaak, want alle drie zijn goed tegen ruwe, rode handen en schrale huid: Parol (balsem) - Hamea (crème) Hamea (gelei). In pr. v. 30-75 ct FEUILLETON F. HORACE ROSE over onze aartkomst in de kolo nie, of Teg-Pelarac, wat de be naming was van de inboorlingen voor „grote plaats" of „plaats van macht". „Met mij is dat zeer zeker het geval", zei ik. „Misschien met hem ook wel, maar waarom heeft hg niet een geschikter ogenblik afgewacht om het jou te zeggen?" „Hij heeft het wel niet in ronde woorden gezegd, maar ik ver moed dat Spezha hem verteld heeft dat die Tiiara Menechu, hun meester en leider, het recht voor zich zal opeisen om met mij te trouwen." „Wat?" riep ik uit tegelijk, stom verbaasd en razend van] woede. „Wou by beweren, dat men van plan is jou te verhan delen als een stuk koopwaar? Beweert hij dat Thara Menechu zich het recht aanmatigt om jon te kunnen opeisen. „Zo heb ik het wel Begrepen", lachte Treso, geamuseerd over mijn verontwaardiging, „maak je echter geen zorgen, als hij het doet krijgt hy hetzelfde ant woord els Belat Roroa." „Heb je tegen bem gezegd, dat je niet van hem houdt?" „Ik heb hem nog meer ver teld. Ik heb tegen hem gezegd, dat ik jou lief heb." „Treso1!" riep ik uit, gelukkig en opgewonden blij met haar woorden. „Heus", antwoordde zij, „waar-> om zou ik het hem niet vertel len? Ze mogen het allemaal wel v-eten, Faos. Vader weet het al." „Je vader?" vroeg ik ver baasd. „Heb je het ook aan hem verteld?" „Nee, hij vertelde het mij, 'smorgens voor we uit Spanje vertrokken. Het was voor hem niet zo moeïbjk om er achter te komen, ik hen nu eenmaal zijn dochter en hij is niet blind." „Wat zei hg? Vindt hy het goed?" „Neen, hij heeft my gewaar schuwd. Hy zei, dat de verscby-i ning en invloed van eën vrouw temidden van zoveel mannen weieens gevaarlijk zowel als storend kon zijn in de plaats, waarheen we gingen." „Laat my ook even een waar schuwing geven", antwoordde ik. „Thara Menechu mag wel oppas sen." Ik zag om mij heen vanaf de plaats waar we stonden. Het was op de morgen na onze nach telijke mars vanaf het landings terrein. Achter ons bevond zich een rij hutten van inboorlingen. Naar één ervan, groter dan de anderen met gewitte muren en de deur gesloten, keken wij nieuwsgierig. Maar voor ik verder ga met de verhalen van mijn belevenissen is het beter dat ik iets vertel Hoofdstuk XIV, GELUIDEN VAN DE NACHT. De meesten van ons scheen het alsof „de kleine twintig ki lometer" weermee Sipezha de af stand van de landingsplaats tot aan de kolonie had aangeduid, er minstens dertig waren. Wg lie pen langs ;een zgn. InbooTlingen- pad, goed begaanbaar maar smal en hoewel de streek die vy door moesten vrij effen was, waren er nog heel wat heuvels te beklimmen en dalen die wij moesten oversteken. Gelukkig lag de streek nogal iets boven het zee-niveau en was de atmos feer er niet vochtig, maar scherp en helder, ja zelfs kouder dan ik bijv. van Centraal Afrika had verwacht. Echter ik had mij moeten herinneren, dat het niet altijd heet is in Afrika, zelfs niet in de streken die het dichtst 'oij de evenaar liggen. Eens nad ik, jaren geleden op een tocht langs de Oostkusb vanaf het dek van de stoomboot de be roemde tweelingtoppen van de Kilimanjaro, Kibo en Mawanzi gezien, hun toppen tot meer dan zesduizend meter in de lucht verheffend 'hoger dan deMont 31anc of de Matterhorn en hun toppen steeds bedekt met sneeuw. En dit Week toen de morgen aanbrak ook de berg keten die Teg-Pelarac omringde, was, evenals de Kilimanjaro, de mond van een gedoofde vulkaan. Maar voor het morgen was hadden we nog twee vreemde en aanvankelijk angstaanjagende avonturen gehad. Het gebeurde tijdens wat men de laatste sprong zou kunnen noemen, we waren nog ongeveer vijf kilometer van onze bestem ming verwijderd, dat we oorver dovende en onbekende geluiden begonnen te horen. Het waren vreemde en «pwindende gelui den, verschrikkelijke geluiden als het geschreeuw van mensen die niet goed konden praten, on definieerbaar en onsamenhan gend gebrul, dat nog onder streept werd door het diepe doffe geluid van slagen, als het getrommel van Negers. Naar mate we dichterbij kwamen wer den de geluiden luider en angst aanjagender. De dragers in boorlingen begonnen opge wonden te praten. Spezha schreeuwde, dat ze stil moesten zyn en onmiddellijk hield het gekwebbel op. „Je moet niet bang zijn wan neer je in Afrika vreemde ge luiden hoort", zei hij, zich tot ons wendend. „Wat jullie nu hoort komt uit het kamp van de gorillas." „De gorillas?" riep ik ge schrokken uit. „Hebben jullie hier een kamp met die ver- schrikkelyke monsters?" (Wordt vervolgd.) In 1948 viel de schaduw van weer vast te zetten de volken ten de ruige berenklauw over de we- baat. Zijn alternatief is de wet reld van het westen. De coup te van de jungle: machtspolitiek te- Praag, de actie van de Kominlorm. genover machtspolitiek. Zgn advies waren tekenen aan de wand. 1948 is": Amerika verovere snel en was het jaar der ontgoocheling, doortastend de wereldmacht, als De wereld wordt bedreigd door -bet kan zonder, desnoods met de een nieuwe agressie. j atoombom. Het stelle alle landen Ivoor de keus: Voor of tegen Er zyn Amerikaanse politici, die ^m^ka menen, dat het nog zo'n vaart niet Met beser% schrijft hg> „dat lopen zal, als t slechts gelukt g-oed om de vriend van „wat goed op te schieten met het j Amerika te zyn moet onverbreke- communistisch regime m Rus- m same,1{,J„ met het besef, dat land James Burnham, op wiens verschrikkelijk is hun vijan.l publicaties wjj reeds eerder wezen, verscheurt dit optimisme als een j riju antithese. De wet van spmneweb. Hy toont aan, dat de te rijn". Ziedaar zyn oplossing. de zelf handhaving". Principieel verwerpen wy zowel het een als het ander. Het moge ons echter de ogen openen voor het gevaar, dat byzonder voor de kleine naties in de huidige con stellatie ligt. Het gevaar, dat rij zich de richting van haar politiek beleid, voorzover dat raakpunten heeft roet de internationale situa tie, door de grootste en sterkste van het „blok" zullen gedicteerd zien. Het gevaar van inbreuk op htm souvereiniteit. Let slechts op de sancties! De stok komt achter de deur! In het Sowjetblok zien we dat de Oekraï ner papagaai is van Moskou, dat de Fin, binnenshuis nog baas ge- heeft de revolutie het begrepen, laten, rijn buitenlandse politiek Eigenlijk gaat het om de bron van moet afstemmen op het Kremlin, de souvereiniteit. j dat een Tito, omdat hy dat niet Het geestelyk merk van elkewil, door de banvloek wordt ge- revolutionnaire beweging is, dat1 troffen. zg weigert zich aan de absolute j Zat Burnham op het Witte Souvereiniteit Gods te ondverwer- j Huis, dan wachtte de kleine na pen. Ze loochent bewust God als ties in het Westen van hetzelfde bron van alle gezag, met name laken een pak. Truman is Burn- van het overheidsgezag. Ze be-j ham niet. Maar een dergeigke schouwt als de bron van dat ge- tendenz viel reeds op te merken zag het volk of de staat, in iederin de polifiek van Brit en Ameri- geval de mens zelf. 'kaan. Denk slechts aan de aan- Burnham stoot hier door tot op tasting van de souvereiniteit on- de bodem van het schrikkelijk geding, dat in de wereld gaande is, de kern van de geestelijke strijd, die de achtergrond vormt van het wereldgebeuren; aanran ding van de souvereiniteit. De zer Nederlandse overheid in de Indonesische kwestie. Niet dat wij samengaan brand merken. Samengaan kan nood zaak, kan plicht worden, maar altijd met wederzijdse eerbied! Souvereiniteit van Hem, Die de ging van elkanders souvereiniteit. Bron is van alle gezag en der halve ook van alle afgeleide sou vereiniteit. Burnham stelt de diagnose juist. Maar hij vindt niet de weg-terug door Groen van Prinsterer reeds in de vorige eeuw ons volk ge wezen: Tegen de revolutie het Wie de souvereiniteit handha ven wil tegenover het communis me zal op de mogelijkheid van oorlog bedacht moeten zyn. De weerbaarheid en de strategie kun nen niet uit het oog worden ver loren. Eendracht maakt macht. Maar samenwerking in een De Stem van Israël schrijft: „Reeds enige fijd geleden hebben wij onze verwondering geuit over het stopzetten van de diensten van de K.L.M. op Israël. Daarbij hebben wij de veronderstelling geuit een veronderstelling die gebaseerd was op voldoende feitelijke ge gevens dat het de Nederland se regering geweest is, die deze beslissing genomen heeft en niet de leiding van de K.L.M. zelf. Wat sindsdien bekend gewor den is heeft deze opvattjng voor de volle honderd procent beves tigd. Kon men destijds nog me nen, dat de regering gezwicht was voor de druk van de Ara bische landen, nu blijkt dat de ze druk in het geheel niet aan wezig is geweest. De Tsjecho- Slowaakse luchtvaartmaatschap pij heeft geregelde luchtdien- sten zowel naar de Arabische landen als naar Israël. Als er een land was, dat door de Ara bieren gehaat kon worden in verhand met de oorlog in Pales tina, dan was het wel Tsjecho- Slowakye. Toch hebben de Ara bieren hun het gebruik van hun vliegvelden niet ontzegd. Er is dus slechts een conclusie mogelyk: de Nederlandse rege ring heeft zonder enige pressie van Arabische zijde de dienst naar Lydda stopgezet, in de overtuiging op die wijze bij de Arabieren in het gevlei te ko men. Op dit moment is het geen raadsel meer, wat de regering tot die unilaterale stap, die een ern stig financieel verlies voor de K. L. M. betekent, heeft bewogen. In verband met de toestand in Indonesië wilde de regering ken nelijk de Arabieren tot goed vriend houden en meende dit te kunnen hereiken door deze on gehoorde daad van solidariteit met de Arabische aggressors. Wij geloven niet, dat de rege ring bijzonder tevreden is, over het resultaat van een politiek, die zijzelf zeker als verstandig heeft beschouwd, maar die zon der enige twijfel weinig waardig en eervol is. India. Pakistan en Irak hebben de K.L.M. het vlie- Om de bevolkinf* van Zuid- Oost Celehes te leren sawahs aan te leggen en te bebouwen, heeft de Zending bij Lamboeia een modelkampong ingericht, waar dertig gezinnen uit tien verschil lende dorpen drie jaar.lang on der toezicht zullen werken. Na drie jaar zullen dan weer an dere gezinnen komen. Het is de bedoeling, dat de landbouwers bij terugkeer in hun eigen kampong het geleerde in toepassing zullen brengen en anderen tot navolging zullen be wegen. Het project, dat voor de oor log door ds Schuurman werd ontworpen, staat onder leiding van ds Mollema. In Wageningen is een landbouwkundige in om leiding, die, zodra hij is afgestu deerd, het landbouwkundige deel van de leiding op zich zal ne men. De belangstelling van de rijde der bevolking is groot.. gen verboden en de gezagvoer der Viruly, die het eens op een andere manier zou proberen, moest over Saudie-Arabië vlie gen. Van de oorspronkelijke rou te naar Indonesië is thans niets over, zodat de Nederlandse re gering en de K.L.M., die zich aan haar instructies had te houden, op het ogenblik voor een zeer moeilijk probleem staat. Indien de regerjng ha de op richting van de staat Israël de K.L.M. niet de eenzijdige instruc tie had'gegeven om haar lucra tieve Palestina-lijn te liquideren, zou de toestand er op het ogen blik niet slechter hebben uitge zien. Waarschijnlyk ten opzich te van de Indonesië-route ook niet beter. Maar het had Nederland ten minste behoed voor een naar het nu wei blijkt volkomen overbodig buigen voor een denkbeeldige Arabische reactie en het had de goodwill, die rich de K.L.M. in korte t ijd in Israël verworven had voor Nederland behouden. TRIBUNE EN PERS. In Friesland bestaat de goede gewoonte, dot de Prov. Staten zich bij het begrotingsdebat? beperken tot de provinciale aan gelegenheden. Bij de schriftelijke behande ling wordt dan tevens aangege ven WAAROVER men wenst te spreken, opdat men zo ongeveer weet wat er komt. Voor de nieuwe fractievoor zitter van de comm. partij le verde dit enige moeilijkheid op. Hij wist wel, dat hij wilde spreken, maar hij wist niet, WAAROVER. Blijkbaar had hij daaromtrent nog geen orders van „bovenaf" ontvangen. Maar spreken zou hij. Nu heeft men er dit op gevon den, dat hij minstens 48 uur van te voren aan Gedeputeerden en de fractievoorzitters zal berich ten waarover hij moet spreken. In zijn naïvitéit wist bedoeld lid alvast mee te delen, dat hij (op last van het partijbestuur vooral wenste te spreken tot TRIBUNE en PERS om het standpunt van de C. P. nader toe le lichten. Tot tribune en pers1. Daarvoor moet dus de provin ciale tijd worden gebruikt! Gratis propaganda! West-Europees of een atlantisch pact, laat zich zeer wel denken zonder dat de souvereiniteit wordt verkracht. Wie de souvereiniteit wil be schutten spant de paarden achter de wagen als hij een politiek aan prijst, die haar nog meer zal on- dermynen. Het beginsel der revolutie heeft zulk een ontzaglijke geestehjke duisternis en verwarring in de wereld teweeg gebracht, dat we de moed nauwelijks zouden heb ben tegen de' stroom op te roeien, als we onze politieke stryd niet streden: blind in de uitkomst, ziende op het gebod. De verdwazing is groot. Als Ne derland zyn souvereiniteit doet eerbiedigen in Indonesië staat de wereld schier op de achterste be nen. Wat de'steun der overheden, de sympathie aller volken moest hebben, namelyk dat onze over heid recht en orde, de hoekpijlers van de vrede, in de archipel weer herstellen wil ten baat van een verdrukte bevolking, wordt be schouwd als een gevaarlijke aan slag op de wereldvrede. Er ïs een zondige onwil om te rug te keren tot de belydenis dat alle souvereiniteit is uit God, de Bron van alle gezag. De wereld, met schrik vervuld voor de tota litaire dictatuur van het commu nisme, beeft niet voor God en buigt zieh niet voor Zijn Woord, dat alleen de weg wijst ter ont koming, in de vestiging ener orde, die steunt op het recht. Nog houdt zij vast aan het drogbeeld van de autonome mens, bouwt zij op diens kracht. Het ongeloof is sterk. Maar sterker dan liet ongeloof is de Souvereine genade Gods. We behoeven in onze politieke strijd niet vervaard, noch ontmoedigd te zyn. Oude man te Haarlem overreden en gedood. Te Haarlem is gisteren de 72- jarige C. J. Melehers, by het over steken achter een stilstaande autobus om, overreden door een u!de tegenovergestelde richting komende vrachtwagen met opleg ger, die hy blijkbaar niet had zien naderen. De oude man was zo ernstig gewond, dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis is overleden. THEODOR PL4EVIER ONTKENT HET VAN PAULUS ARMEE. BESTAAN „De Duitse jeugd en vooral dat deel, dat in Hitler geloofde, heeift ,een geweldige morele klap gekregen door het verloop van de oorlog; een klap, die aanvan- kelyk verdoofde, maar daarna het besef deed ontstaan, dat het begrip hegomonie voor Duitsland definitief begraven is. Nu is het zoeken naar een goede weg, naar een toekomst en een plaats tus sen de andere volken de over- neersende gedachte, die de Duitse jeugd bezig houdt." Aldus de schrijver van „Sta- iingrad", Theodor Plievier, die enkele dagen in- ons land ver toeft en in Amsterdam bijna een uur lang voorzichtig en welover wogen een kruisvuur van vra gen beantwoordde, hem door de pers gesteld. Uiteraard betroffen de eerste vragen het boek, dat hem een wereldfaam heeft gegeven, „Sta lingrad", waarin hij aan de hand van gegevens, verkregen uit «ge sprekken met Duitse krygsge- vangengn en uit'brieven en dag- boekerT verzameld een zeer realistisch beeld geeft van de verschrikkingen, welke het zesde Duitse leger onder veldmaar schalk von Paulus heeft dooi ge maakt als verliezer in de slagbom Stalingrad. Plievier vertelde hoe zijn boek het meest gelezen boek is, dat sedert 1945 in Duitsland werd gedrukt. Hy vervaardigde het in Russische opdracht, maar het is nimmer in het Russïsdh ver taald. Paulus-Armee. Het gesprek kwam natuurlijk ook op de „Paulus-Armee", aan gezien de schrijVLr, dank _zy zijn opdracht in de gelegenheid was het werk van het comité „Vrij Duitsland" in -Rusland van nabi; mede te maken. Volgens zijn mededelingen berusten de ge ruchten omtrent het bestaan van een „Paulus-Armee" in de ooste lijke zone van Duitsland, welke hij korte tyd geleden verliet, op pure fantasie. Het leven van Theodoor Plie vier is bewogen geweest. Hij werd te Amsterdam geboren ais zoon van een rasechte Amsterdammer, zoals liïj zelf zelde, maar liep op tamelijk jeugdige leeftyd van huis weg en werd zeeman. In 1914 trad hy in dienst van' de Duitse Kriegsmarine. Na de ïevolutie voerde hij de redactie tan een blad van soldaten-raden en werd communist. Hij ver diende later zijn levensonder houd met het uitgeven van vlug schriften en schreef onder an dere de boeken „De koelie van de keizer" en „De keizer ging maar de generaals bleven". Na het aan de macht komen van Hitier emigreerde Plievier naar Rusland en in 1945 keerde hy naar Duitsland terug. In 194» verbet hij de oostelijke zone en vestigde zich te München. „Een nauwe samenwerking, zowel op economisch als op cul tureel gebied van alle Europese volkeren acht ik dringend nood zakelijk. Ik geloof, dat het een kwestie is van „to be or not to be" voor Europa". Met deze woorden besloot Plievier het gesprek. KAP. TER ZEE BTJSSEMAKEK f Een der meest bekende Neder landse experts op het gebied van radar, de kapitein ter zee van technische dienst, Frederik Bus- semaker, hoofd van de afdeling electro-techniek hij het ministe rie van marine is te 's-Graven hage op 51-jarige leeftijd na een ziekte van enkele weken over leden.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3