KORT Zeeland en de Stichting 1940-1945. provinti^ÉM Dankbaar, maar niet voldaan. ZeauwJ atte/iiei Een kijkje achter de schermen. Misplaatste critiek op de N.C.R.V. Ontknoping overal in het zicht. /Tm7* Donderdag 20 Januari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 „Wy zyn dankbaar, maar niet voldaan met wat er uit de provincie Zeeland in 1948 ia binnengekomen aan gelden. Dankbaar zyn wy vooral ook voor de medewerking, die we in alle lagen van de Zeeuwse bevolking mochten aantreffen. Dat we echter niet voldaan ay.>, komt door het feit, dat de belangstelling voor dit werk begint te verflauwen, zodat het in het nieuwe jaar meer moeite zal kosten om het geraamde bedrag, dat we zeker nodig zullen hebben binnen te krijgen" Er wordt nogal eens geklaagd twas de samenvatting van over het feit, dat de Zeeuwen elkaar zo slecht kennen en dat er zo weinig samenbinding is tussen de bevolking van de Zeeuwse eilanden en streken. Wat weet een man uit Renesse b v. van zijn provinciegenoot uit Hulst en hoe weinig interesseert een bewoner van Domburg zich voor een Tholenaar. Er wordt daarom gezegd, dat er geen of weinig '„volksbe sef" is. Wij laten nu in het midden, hoe liet hiermede in andere pro vincies gesteld is en gaan ook de oorzaken niet opsporen (wat trouwens zeer moeilijk is ook!) Maar nu de andere kant. Als Zeeuwen elkaar buiten de pro vincie ontmoeten, dan lijkt het of tij elkaar al jarenlang ken nen, of zij, bij wijze van spreken, huurlieden zijn. Kom toevallig in een Amsterdamse tram maar eens een paar Zeeuwen tegen, die tegen elkaar zitten te praten. Wij geven u de verzekering, dat u binnen vee minuten volop in het gesprek bent opgenomen! En als de wegen toeer schei den, weet u bijna altijd, wat het doel van de reis der anderen is, ja, zelfs hebt u misschien al een afspraak gemaakt om samen te rug te reizen. hetgeen men ons vertelde, toen wij ten kantore van de afd. Zee land van de Stichting 1940'45 een gesprek hadden over de stand van de werkzaamheden en de vooruitzichten voor 1949. Toch noemde de heer H. F. Hu" son 1948 een vruchtbaar jaar. De uitkeringen immers konden wor den voortgezet en nu ook de Bui tengewone Pensioenraad zijn werkzaamheden is, begonnen, kon de Stichting ook beginnen met hetgulden. Hoeveel precies door de gezinnen worden dus geheel ge lijkgesteld met de niet getroffen gezinnen. Medewerkers. Voor het onderzoek van de voor suppletie in aanmerking komende gevallen wordt door de Stichting gebruik gemaakt van de mede werking, die wordt verleend door de zgn. „medewerkers". Dit systeem is uitgegroeid tot een hecfite organisatie en het belang rijkste is, dat deze medewerkers noodzakelijk zijn voortgekomen uit de kringen van het verzet en geheel belangeloos hun medewer king verlenen. Niet alleen voor ^de suppletie uitkeringen, doch in alle gevallen, waarin inlichtingen nodig zijn, wordt van de adviezen der mede werkers gebruik gemaakt. Enkele cijfers. De uitkeringen over 1948 be liepen voor het gehele land onge veer acht en een half millioen Zij laat zich niet in een bepaald hoekje dringen. Er is van zekere zijde bezwaar gemaakt tegen een satyriek liedje, waarin het optreden van sommige leden van de Veiligheidsraad te genover Nederland werd gehekeld en dat werd uitgezonden in een N.C.R.V.-ontspanningspragramma enige weken geleden. Men wenst, dat de N.C.R.V. kwesties als deze uitsluitend in overeenstemming met de christelijke beginselen en met gepaste ernst zal behandelen. Het is niet ondienstig, over deze aangelegenheid een nadere uiteen zetting te geven van het stand punt der N.C.R.V., dat ons werd medegedeeld. Allereerst wordt er op gewezen, dat er mensen zijn, die in hun internationalisme zo ver gaan, dat zij een gezonde na tionale reactie op ons van inter nationale zijde aangedaan'onrecht niet meer als zodanig zien. „Komt dit hierop neer", zo zegt de programmaleiding der N.C.R. V., „dat in Nederland ieder het machtige middel van humor en sa tyre zou mogen gebruiken tot beïnvloeding van de volksgeest, behalve de N.C.R.V.? Wij kunnen wel verzekeren tot dit van buiten af opgelegd isolement niet bereid te zijn. Wanneer de Veiligheids raad en de Commissi^ van Goede Diensten zich bespottelijk maken, achten wij ons gerechtigd, daar enkele humoristische opmerkingen over toe te laten". Blijkens de bij de N.C.R.V. bin nengekomen gegev'ens is dit ook door zeer velen gewaardeerden stuurt men het betwiste liedje aan de soldaten in Indië als een be* wijs, dat de volkshumor in Neder land ook in gunstige zin reageert. Dat in de betwiste uitzending ook tic ernst van het gebeurde in In dië ter sprake kwam, behoeft niet te verbazen. „Wij kennen geen scheiding van het leven in 'ver schillende nauwkeurig afge paste vakjes: een ernstig vak je (alléén bij de N.C.R.V. dan ern stig!) en een humoristisch vakje. Het is deze grondfout, die men telkens weer maakt, dat men de Christelijke Omroep in een be paald hoekje wil dringen, waar zij met gepaste ernst haar woord mag spreken. Komt zij daarbuiten dan doet men, net als vroeger bij een electorale strijd, de witte das om en verzekert men met een ernstig gezicht, dat men in wezen veel vromer is dan de mensen, die vroom zouden moeten zijn. Men zij er van overtuigd, dat de N.(\R.V. op haar wijze haar woord zal spreken in ons nationa le leven. Ernstig als dat past, hu moristisch als dat past en dat zij zelf, gedragen door haar luiste raars, zal uitmaken wat passend is en wat niet, zelfs wanneer de Commissie van Goede Diensten zou menen dat het (voor haar) minder passend is", zo luidt het standpunt der N.C.R.V. '?d. Kampeerwagenclub opgericht. „s sectie van de Ned. Toeristen kampeer club (de oudste vereni ging van toeristenkampeerders op het vasteland van Europa) is een dezer dagen te Utrecht de Ned. Kampeerwagenclub opgericht als eerste organisatie van caravan- bezitters in ons land. Het secretariaat van de club is gevestigd ten kantore van de A.N.W.B., Parkstraat 18 26. Den Haag. De .,Fifty-Fifty"-clausule blijft nog tot 1 April gehandhaafd. De leider van de E.C.A. Hoff man, heeft op een bijeenkomst van vertegenwoordigers van de Amerikaanse scheepvaartmaat schappijen en van do Amerikaanse vakbonden van zeelieden ver klaard. dat hij het met het oog op de huidige grote behoefte aan Amerikaanse schepen voor het transport van steenkolen naar Frankrijk wenselijk acht om de „Fifly-Fifty"-clausule tot 1 April, a.s. te handhaven. samenstellen van adviezen en rap porten over de 'gevallen, die voor pensionnering in aanmerking ko men. In Zeeland worden betrekkelijk weinig uitkeringen gedaan. Het aantal gezinnen, dat voor uitke- ing in aanmerking komt, be draagt in onze provincie slechts 65 a»70. Over het gehele land worden 4500 gezinnen met uitkeringen ge holpen. Dit lage aantal voor Zee land is hoofdzakelijk te danken aan het feit, dat men in het Zui den eerder bevrijd was, want de meeste slachtoffers van het ver zet zijn gevallen in de laatste oor logswinter 1944/'45. Buitengewone pensioenen. De vraag om in aanmerking te komen voor een buitengewoon pensioen is groot. Niet minder dan 12.000 aanvragen werden in ons land ingediend. Het is zonder meer duideiyk, dat het enkele ja ren zal duren, voordat ai deze aanvragen zijn afgehandeld, voor al daar geval voor geval moet worden bezien en zieli by de be oordeling grote moeilijkheden voordoen. De Stichting verleent thans fi nanciële hulp als voorschot op het later vast te stellen pensioen. Bo vendien kan boven het buitenge woon pensioen een suppletie door de Stichting worden verstrekt. Hierbij is vooral gedacht aan stu dieuitkeringen. Men heeft zich daarby ten doel gesteld, de kinde ren uit de gezinnen, waar door daadwerkelijk verzet slachtoffers zijn te betreuren, eenzelfde oplei ding te doen genieten als anders regering zal worden gedragen, omdat liet grootste deel hiervan te beschouwen is als voorschot op de nog vast te stellen pensioenen, is niet te zeggen, maar verwacht mag worden, dat ongeveer 2% millioen ten laste van de Stichting zal komen. Het is te begrijpen, dat voor 1949 minstens eenzelfde bedrag nodig zal zijn. Het zal nog wel en kele jaren duren voor het werk van de Stichting gaat afnemen. Men kan eenvoudig narekenen, dat. kinderen in 1945 geboren in gezinnen waar verzetsslaehtoffers te betreuren zyn, eerst in 1966 meerderjarig zullen zijn en daar door 'niet meer voor verdere uit kering in aanmerking komen. Zo doende zal de zorg voor de min derjarigen eerst in 1966 afgeslo ten kunnen worden. Natuurlijk zal men van de zijde van de Stich ting niets ongedaan laten, om in dien mogelijk, de werkzaamheden in te krimpen. Dit mag echter nooit gaan ten koste van de te ondersteunen gezinnen. Morele plicht. Het is evenzeer begrypeiijk, dat het een morele plicht van het ge hele volk is om te trachten de nood van de getroffen gezinnen te lenigen. Vandaar, dat ook op de bevolking in 1949 weer een be roep zal worden gedaan. In welke vorm dit zal geschieden, kon men ons nog niet meedelen, doch er zal sprake zijn van een groot scheepse actie, die in de loop van dit jaar kan worden verwacht. Kan dit niet anders, zult U zich afvragen. Zeker, er is hier een Algemeen is de klacht over de vele en velerlei straateollectes. Vandaar, dat de Stichting haar kracht niet zoekt in dit soort geldinzamelingen, maar dat zij vooreerst wil trachten het aantal contribuanten uit te breiden. Im mers, het is beter jaarlijks op een vast bedrag te kunnen rekenen, dan het te moeten hebben van wisselvallige baten. Bovendien zullen de werkzaamheden voor de jaarlijkse vaste bijdragen veel minder zijn dan wanneer men ieder jaar met één of andere ac tie zal moeten trachten het geld te verzamelen. Een rekensom.' Het is een heel eenvoudig re kensommetje, dat de heer Huson ons voorlegde. Wanneer n.l. iedere inwoners per jaar f 0.25 beschik baar stelt, dan zou zonder groot scheepse acties de Stichting rus tig het werk kunnen voortzetten. Een tweede rekensom werd ons voorgelegd naar aanleiding van een vraag hoeveel de uitgaven aan administratie e.d. bedroegen. Velen zullen zich wei eens heb ben afgevraagd, of een apparaat als de Stichting niet teveel geld uitgeeft voor administratieve doeleinden. Op dit punt werden wij gerustgesteld. De heer Huson deelde ons in dit verband mede, dat uitgerekend is, dat van iedere gulden, die de Stichting ontvangt slechts f 0.05 aan administratie kosten e.d. wordt verbruikt en f 0.95 ten goede van de verzets slaehtoffers komt. De werkzaamheden. Wat de werkzaamheden betreft kon ons nog worden meegedeeld, dat in Zeeland 130 aanvragen zijn ingediend voor buitengewoon pen sioen. Hiervan werden er in het afgelopen jaar reeds 54 afgedaan. Bovendien werden van de zijde der regering 125 dossiers ontvan gen, die met een uitvoerig rapport aan Den Haag werden terugge zonden. De lijst van ingekomen stukken geeft een totaal aan van 2321, die van uitgegane stukken- 2591. Tenslotte de opbrengst voor 1948. De juiste cijfers konden nog niet worden verstrekt, doch wel zei de heer Huson, dat 1948 wat de opbrengst betreft iets beneden 1947 lag. Zeeland komt met de geldinzamelingen op de elfde plaats, daar door dé 100 gemeen ten gemiddeld 13.20 van het totaal per 1000 inwoners werd op gebracht. Drente daarentegen had een opbrengst van niet minder dan 27.60 per 1000 inwoners. Zaterdagmiddag-voetbal. mogelijk zou zijn geweest. Deze andere mogelijkheid! Tweede klasse A het roerigst. Ie KLASSE: Rilland Bath I— Coiynpl. Boys; Wissekerke I Nieuwdorp I; 's-Heer Hendriks- kinderen IWemeldinge I; Krab- bendijke IArnemuiden I. Er gaat meer en meer klaarheid komen in deze klasse. Er ligt weer een moeilijke hindernis op de weg van Arnemuiden. Krabben- dijke lijkt ongevaarlijk en is ook niet te zwapr voor Arnemuiden. Toch blijft het oppassen. Rilland Bath staat weer voor een zware beurt en heeft de punten nog niet in de zak, hoewel we de thuisclub wel de beste kansen geven. Nieuwdorp zal het met Wisse kerke wel klaarspelen en Wemel dinge kan zorgen voor volledige klaarheid in de situatie aan de staart door een overwinning op 's-Heer Hendri-kskinderen. 2e KLASSE A: Kapelle I—Ril land Bath II; Wolfaartsdyk I Yerseke III; Kats I-Krabbendyke II; Colijnspl. Boys IIS.N.P. I. Kapelle zal ondanks alle ver schil in prestaties alle zeilen moe ten bijzetten om zich te handha ven. Er zit winst in, maar die is er nóg niet uitgehaald. Ook voor Wolfaartsdijk I ligt iets in het zout. Yerseke III maait zo lekker door de korenveldjes der kampi oenspretendenten heen en Wol faartsdijk zal moeten oppassen, anders gaat de oogste naar Yer seke. Kats durven we ook al niet veel moed geven, want Krabben- dijke II zint op revanche voor de in Rilland geleden nederlaag. En als Krabbendijke II het op de heupen heeft, dan is het kwaad kersen eten met de heren. S.N.P. I heeft een makje tegen Colijns- plaatse Boys II en we verwachten dan ook een nieuwe zege vcc,. de ploeg uit Waarde. 2e KLASSE B: Kioetinge II— 's-Heer Arendskerke II; Seroos- kerke IWissekerke II. Kioetinge II noteert een iets hogere koers dan 's Heer Arends kerke II en zal ook wel tot winst komen al was het maar, halve winst uit een gelijk spel. En voor Wissekerke II is het alleen maar I een vraag hoe dikwijls de doelman i zal moeten vissen. 2e KLASSE C: Domburg III Nieuwland I. Een restantje, dat Nieuwland een overwinning als sluitstuk der competitie zal brengen. Er zit voor beide ploegen geen standen- verbetering meer in en het gaat hier dus alleen om het spel en niet meer om de punten. Dr D. J. Kuenen vertrekt naar Leiden. Naar wij vernemen gaat dr D. J. Kuenen, entymoloog bij Zee- lands Proeftuin te Wilhelmina- dorp, onze provincie verlaten. Hy is n.l. met ingang van 1 Fe bruari a.s. benoemd tot conser vator van het Zoölogisch Labora torium te Leiden. Dr Kuenen heeft sedert April 1941 in -zijn functie van entymo loog belangrijk werk verricht aan Zeelands Proeftuin. Centrum voor Kraamzorg voor Z.- en N.-Beveiand. Onder voorzitterschap van dr P. Staverman uit Heinkenszand, vergaderde Dinsdag te Goes het bestuur van het Centrum voor Kraamzorg voor Zuid- en Noord Beveland. De voorzitter kon namens het dagelijks bestuur mededelen, dat het Centrum zich zodanig ont wikkelt, dat het nodig is een tweede zuster te benoemen ter assistentie van de leidster-docen te, wat aan de arbeid van het Centrum en aan de opleiding van de kraamverzorgsters ten goede zal komen. Dank zij een extra subsidie voor dit doel is het mo gelijk zonder ernstige financiële bezwaren een tweede zuster aan te stellen. Met algemene stemmen werd hierna als zodanig met ingang van 1 Januari 1949 benoemd Zuster L. C. P. Thomassen te Middelburg, thans reeds tijdelijk bij het Centrum werkzaam. Militair vliegtuig maakt noodlanding. Een militair vliegtuig van het vliegveld Woensdrecht, dat een noodlanding wou uitvoeren op een perceel met lucerne van de landbouwer Jac. Blok aan de Vierdeweg te Rilland-Bath, kwam enkele meters te vroeg op de grond, zodat het in het ge ploegde land terecht kwam en niet verder kon. Het bleef met de neus in het .scheidingsslootje steken. De twee inzittenden bekwamen geen letsel. De propeller van het vliegtuig werd ernstig beschadigd. Aantal Jongensclubs van het C.J.M.V. op Mfalcheren groeit gestadig. Op de Dinsdagavond in het C.J.M.V.-gebouw te Middelburg gehouden leidersvergadering van de ring Walcheren voor het jongenswerk van het C.J.M.V., heeft een groot aantal leiders verslag uitgebracht van de stand pelle. Over één club beschikken de afdelingen "Domburg, Aagte- kerke, Grijpskerke, Veere, St. Laurens en 't Zand. Middelburg heeft een viertal jongensclubs. Bij de bestuursverkiezing werd tot secretaris gekozen de heer J. H. van Pagé te Middel burg en tot alg. adjunct de heer Woulerse te Zoutelande. Als lid van de Prov. Jongenswerk Com missie werd gekozen de heer J. Matthijsse te Domburg. De heer H. van Langevelde, die bij na 15 jaar secretaris is gewees't, nam afscheid en werd toege sproken door de voorzitter, de heer Th. Wijtman. Tenslotte werd nog besloten in Februari een jongensdag te houden, waar de afd. Middel burg een toneelstuk zal opvoe ren en een film zal worden ver toond. MIDDELBURG. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau van politie zijn de volgende voorwerpen als ge vonden gedeponeerd en terug te bekomen Zaterdagavond tussen 19 en 20 uur. Huissleutels, handschoenen en wanten, stopmes, zakdoek, redi- cule. De lijst van bij particulieren te rug te bekomen voorwerpen ligt op ons bureau Korte Noordstraat 35 ter inzage. ^GOES. Hervormde vrouwen bijeen. In de Prins van Oranje hield Dinsdagmiddag de Ring Zuid- Beveland van de Ned Herv. Vrouwengroepen o.l.v. mevr. Oostingh te Kioetinge, een bij eenkomst. Mej. Potter hield een bijbel inleiding en de lieer Van Melle te Rotterdam sprak over de Zettense Heldringg'estichten, welke lezing hij met lichtbeel den toelichtte. C.N.V.-ieugdwerk. De C.N.V.-jeugdclub verga derde Dinsdagavond in de Prins van Oranje o.l.v. de heer H. Koetsveld. De heer A. C. Bensen, dis- trictsbestuurder van het C N.V., woonde deze vergadering bij. De heer Koetsveld hield een inleiding over Talma, waarin hij uitvoerig diens leven en so ciale arbeid belichtte. Een goede bespreking volgde na de pauze. Er was voorts de clamatie van één der leden. De heer Bensen sprak een slotwoord. De Driedaagse conferentie Vrij. Evang. Gemeente. Vrij Evangelische Ge- van zaken op hun clubs. Hieruit meente belegt weer haar jaar- viel te concluderen, dat het werk j hjkse driedaagse conferentie," in bijna alle steden en dorpen die, zoals ds Karelse Dinsdag- op Walcheren goed wordt aan- j middag in zijn openingstoe- gevat en dat van de zijde van spraak verklaarde, tot doel de jeugd veel belangstelling is voor dit werk. Hier en daar ech ter doet zich vooral wegens de dienstplicht een tekort aan leiders gelden. De afd. te Nw.- en St. Joosland heeft twee clubs evenals te Souburg en Westka- heeft met de gemeente te spre ken over de betekenis van het Evangelie van Christus. Dinsdag en gisteren werden samenkomsten gehouden en he den is de laatste conferentiedag. In de mitidagsamenkomsten werd en wordt gesproken over de betekenis van het kruis van Jezus Christus. Dinsdagavond kwam aan de orde het onderwerp: „Wat zegt Jezus Christus u?", Woensdag avond werd behandeld: „Wat werkt Jezus Christus in uw le ven?" en vanavond wordt ge sproken over „Wat zal Jezus Christus straks voor u zijn?'5 Ongelukkige val, De 50-jarige marktkoopmamk in parfumerieën A. uit Alkmaar kwam Dinsdagmiddag op de Sta tionsweg te vallen. De oorzaak was een combinatie van bijziend heid en alcohol. Dit laatste was echter niet met zekerheid te constateren daar de scherpe 'geu ren van de gebroken flesjes par fum zich met die van de alco hol vermengden. De man liep een hoofdwonde op, die door een zuster van het St. Joannazieken- huis werd verbonden. Per auto werd hij naar dit ziekenhuis ver voerd. Bekeuring. Wegens het in voorraad heb ben van 1200 'liter benzine in vaten zonder de nodige voor zorgsmaatregelen of vergunning werd bekeurd een zekere B. De benzine wgrd opgeslagen als voorzorg tegen een eventuele prijsstijging. r Bond van Plattelandsvrouwen. In het Schuttershof vergader de de afdeling Zuid-Beveland van de Bond van Plattelands vrouwen. Mevr. A. Putland, ver tegenwoordigster van de Bond bij het hoofdbestuur van de in ternationale organisatie in En geland hield een causerie over de toestanden op het Engelse platteland en dc taak van de vrouw in de plattelandsorgani saties. Enkele onderhoudende films over het Engelse platteland maakten de lezing tot een aar dig geheel. Tot slot delde mevr. Putland een en ander mede over een zeer originele actie van de internatio nale organisatie. Het ligt name lijk in de bedoeling, dat leden uit verscheidene landen hun er varing over één dag in het leven van de huisvrouw opstellen, waarna al deze épistels op het hoofdbureau in Londen zullen worden bestudeerd. Het doel is om de beschikking te krijgen over gegevens die gebruikt kun nen worden door de afgevaardig de van de internationale organi satie in de wereldvoedselraad. De vergadering werd gepresi deerd door mevr. Kostense Kraak uit Kruiningen. KLOETINGE. A.R. Kiesvereniging. De A.R. Kiesvereniging kwam Dinsdagavond j.l. in jaarverga dering bijeen. Uit het jaarver slag van de secretaris bleek, dat de vereniging thans 42' leden telt en dat zij in het jaar 1948 op bevredigende wijze heeft kunnen medewerken aan de ve lerlei arbeid in dat verkiezings jaar. De penningmeester kon de kas waarvan veel was gevraagd, nog met een klein voordelig saftlo afsluiten. De aftredende bestuursleden R. Buitenhuis en J. A. v. -d. Guchte werden herkozen even- Centrale Goes en het Provinci aal Comité. De heer J. A. van de Guchte gaf een verslag van het behan delde op de studie-conferentie der Arjos, voorzover dit ook voor onze kiesverenigingen van belang was. KATTENDIJKE. Inenting tegen diphteritus. Teneinde het gevaar van diphteritus zoveel mogelijk te gen te gaan, is aan alle ouders iri de gemeente Kattenaijke een rondschijven gezonden, waarin zij worden opgewekt hun kinde ren vanaf zes maanden tegen diphteritus te laten inenten, De gelegenheid hiertoe wordt geheel gratis geboden in de openbare lagere scholen op 25 Januari a.s. en wel te Wilhel- minadorp om drie uur en te Kattendijke om 4 uur. KRABBENDIJKE. Ouderavond Kleuterschool. Dinsdag hield de Kleuterschool de jaarlijkse ouderavond onder voorzitterschap van de heer L. Th. Vogelaar. Deze avond, die bij iedereen goed in de smaak is gevallen, werd gevuld met zang eri enkele onderwerpen. Mej. Wisse, lerares aan de Chr. Kweekschool te Middelburg sprak over „Het doel van de Kleuterschool" en mej. Tramper sprak over het onderwerp: „Is godsdienstige opvoeding moge lijk bij de kleuter?". Mej. Geldof vertelde in haar onderwerp: „Ervaring uit mijn klas", hoe het in een kleuter school reilt en zeilt. De heer Bos sloot namens de gemeenteraad deze gezellige avond. In zijn slotwoord kwam duidelijk naar voren, welk een belangrijke plaats de godsdien stige opvoe'ding op een kleuter school moet innemen. Verder zei de heer Bos, dat de instandhouding voor een school als deze niet alleen berust bij het bestuur maar zeker voor een groot deel bij de ouders zelf. HOEDEKENSKERKE. Jubileum Boerenleenbank. Op 6 Februari a.s. zal het 40 jaër geleden zijn, dat de Coöp. Boerenleenbank „Hoedekenskerke c.a." aangesloten bij dé Coöp. Centrale Raiffeisenbank, werd opgericht. Bazar. De gymnastiekver. „Luctor et Emergo" heelt het plan opgevat, een bazar te organiseren. Daar het binnenkort zal zijn, is men al druk bezig met de voorbereidin gen. N. II. Kerk. Voor herstel en opbouw van de Ned. Herv. Kerk heeft de ge- meanle hier over 1948 bijeen ge bracht f 1930.58. BAARLAND. Bezoek van Jhr De Casombroot. De Commissaris der Koningin in Zeeland bracht aan deze gemeen te een bezoek. Vooral de nieuwe wijk, waar een twaalftal woningen zijn gebouwd trok zijn aandacht. Ook bracht hij een bezoek aan de vervallen havenplaats. Van de ge legenheid om de Commissaris per soonlijk te spreken werd ook ge bruik gemaakt. De burgerij had de als de afgevaardigden naar de vlaggen uitgestoken. A.R. Kiesvereniging. De AJR. Kiesvereniging hield haar tweede vergadering in deze winter. De vereniging van Oude- lande was in de personen van de heren C. Douw en A. Buteijn ver tegenwoordigd als kringbezoek. De gehele avond werd gewijd aan de bespreking van een onderwerp over de vorige „Gemeentepoli tiek". WOLFAARTSDIJK. Commandant en brandmeester benoemd. To't commandant van de brand weer te Wolphaartsdijk ie be noemd de heer A. J. Schuit en tot brandmeester de heer Wisse Bosschaart. OVEZANDE. Loop der bevolking. Inwoners per 1 Januari 1948 747 m. en 687 vr.; geboren 21 m. en 11 vr.; overleden 12 m. en 11 vr.; ingekomen 23 m. en 32 vr.; vertrokken 23 m. en 30 vr. Op 31 Dec. 1948 waren er aldus 756 m en 689 vr. totaal 1445. YERSEKE. Kind trok koffiepot om. Het driejarig dochtertje van de oesterkweker Sinke-Stoel had het ongeluk door het omtrekken van een koffiepot zich zo ernstig te branden, dat directe opname in het ziekenhuis te Goes nood zakelijk was. SOUBURG. Bond van Ouden van Dagen. Maandagmiddag vergaderde in de grote zaal van de heer Ver- beem de afdeling Souburg van de bond van Ouden van Dagen. Na een kort openingswoord van de voorzitter verkreeg de heer Trouwborst uit Rotterdam, voor zitter van het hoofdbestuur van de bond vanOuden van Dagen het woord. Deze sprak over de toekomstige positie van ouden van dagen. Spr. uitte zijn blijd schap over het feit dat zo vele ouden van dagen aanwezig wa ren. Ook dat er een ambtenaar aanwezig was van het plaatselijk bureau -voor sociale zaken. In 1896 werd de bond opge richt te Rotterdam door aanvan kelijk vijf personen. Thans telt de bond 790 afdelingen met 16000 leden. In 1936 werd een commissie benoemd om na te gaan op wel ke wijze de ouden van dagen verzorgd zouden moeten worden. In 1943 werd in Londen een commissie benoemd om na te gaan wat er toen nog aan de toenmalige wetten mankeerde. Dit was de commissie-van Rhijn welke hier aan gewerkt heeft tot 1945. Aan de hand van een arti kel uit het rapport las spr. voor wat de positie van de ouden van dagen nu is. De heer Trouwhojst ging daar na na welke de resultaten waren die de afdeling Rotterdam heeft mogen boeken door gezamenlijk hun bezwaren en moeilijkheden naar voren te brengen. Ook besprak de heer Trouw- horst de vooruitgang van de ouden van dagen door de nood wet Drees. In 1946 gingen de ou den -van dagen naar Den Haag om een aanvrage in te dienen om de gehuwde ouden van da gen een uitkering te geven van f 26.per week en ongehuwden f 16.per week. In 1947 ging een aanvrage, uitgaande van de bond, vertegenwoordigende 90500 ouden van dagen weg om de bestaande uitkeringen van thans met 50 pCt toeslag te verhogen. Ook dit adres is niet aanvaard. Verschillende malen is door een groot aantal afde lingen een adres aan het Bin nenhof gezonden met het ver zoek om aan het recht der ou den van dagen te voldoen. Van de minister-president Drees werd echter bericht ontvangen, dat het verzoek in de Kamer was behandeld, maar met 73 stemmen tegen afgestemd. Het toekomstplan van de ouden van dagen is nu een bodempensioen fonds. Spr. wekte alle ouden van dagen op zich aan te slui ten om hun positie zoveel moge lijk te verbeteren en te houden wat ze hebben. Van de gelegenheid tot vra gen stellen werd door enkele personen gebruik gemaakt. Door een lid der afdeling Vlissingen werd aan de hand van feiten aangetoond, welke resultaten daar behaald zijn. Door de voorzitter werd mede gedeeld, dat binnenkort in Sou burg een vergadering gehouden wordt, waar de plaatselijke be langen besproken zullen wor den. Zendingssamenkomst, .Maandagavond had in de Ger. Kerk uitgaande van de zendings commissie een samenkomst plaats met medewerking van het Evan gelisch Zangkoor. Dr H. Bergem, Rector aan de Theologische school te Makassar sprak over de zending en <Je zendingsmogelijkheden. In een zeer duidelijke uiteenzetting gaf spreker een .beeld van de zegen die in de loop der jaren op ver schillende terreinen van het zen- dingsveld is ondervonden. Maar ook sprak hij van de grote moei lijkheden die er staan te komen voor de jonge Indische kerken en voor het zendingswerk. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd gebruikt gemaakt. VROUWENPOLDER. Jaarverslag Vleesfonils. Maandagmiddag hield het .Vleesfonds" zijn jaarvergade ring, onder voorzitterschap van de heer S. de Visser. Uit de ver slagen bleek, dat et in het afge lopen jaar 5 ongelukken gebeurd zijn. In totaal werd f 1230.69 uit gekeerd. De penningmeester kon zijn boeken met een goed slot sluiten. De heer H. Maljaars werd als .bestuurslid herkozen., Evenzo de heer C. Polderman als bode. De vleesprijs-is voor 1949 met f 0.30 per kilo verhoogd. De algemene klacht was, dat de vleesprijs te laag was. Besloten werd, het vlees van de noodslachtingen te verdelen onder de niet-zelfverzorgers en het resterende onder de leden van het Vleesfonds. HAAMSTEDE. Jaarfeest ,,'s Konings Jeugd". Onder leiding van ds v. Swich- gem. hield de Geref. Jeugdver- ,,'s Konings Jeugd" in „Tavenu" haar jaarlijkse feestavond. Na de opening werden de jaar verslagen uitgebracht, waarna C. Boot Pz. een inleiding hield over „Het laatste oordeel". Na de be spreking volgden voordracht en samenspraak. Vooral de samenspraak „Ver zoening" werd op keurige wijze vertolkt. Na een prijsvraag volgde pauze. Daarna hield een der meisjes een inleiding over „De Zond vloed". Het verdere gedeelte van de avond werd gevuld met humor, o.a. met het stukje „Het jassen- mysterie". Ds van Swichgem sprak een slotwoord. Bij de uitgang werd ge collecteerd voor het „Steunfonds" voor de vrienden in Indië. OOSTERLAND. De woningbouw. Onze zwaar getroffen gemeente heeft in 1948 toch weer een her nieuwd aanzicht gekregen, waar van de Lange Achterweg getuigt met acht woningwetwoningen, drie particuliere woningen en twee winkelpanden met woonhuis. Thans in 1949, zijn weer acht wo ningen in aanbouw en voor acht andere woningen is de voorberei ding ter hand genomen. Twee winkelpanden zijn aanbe steed en Voorts is nog in voorbe reiding de bouw van een woning met P.T.T. kantoor en een win kelpand. ANNA JACOBAPOLDER. Filmvoorstellingen. Door de Oranjevereniging is een filmavond georganiseerd waarop vertoond werd de film „Spionnage en contra-spionnage" 's Middags was er een kinder voorstelling met vrolijke films. De avondvoorstelling voor de ouderen werd geopend door de voorzitter der vereniging de heer J. P. van Dijk. Paard op hol. Door onbekende oorzaak sloeg het paard van de kolenhande laar A. Wesdorp Zn, op hol. Persoonlijke ongelukken deden zich evenwel niet voor. De wa gen was echter geheel vernield. BRESKENS. Brand. In een houten werkplaats van de meubelmaker P. J. aan de Boulevard brak brand uit. Toen men de kachel wilde bijvullen sloeg een vlam in het licht brandbare vullingsmateriaal, met het gevolg dat binnen zeer korte tijd de vlammen overal rond zich heen grepen. Getracht werd eerst m5t schuimblusapparaten het vuur te bedwingen. Maar eer deze uit de naaststaande Zwit serse houten barakken gehaald waren, was het te laat en moest men aan de spoedig ter plaatse komende brandweer het blussen overlaten. Weliswaar was het vuur toen snel bedwongen, maar veel kostbaar materiaal, machi nes en werktuigen waren verlo ren gegaan. Bovendien zullen er nog verschillende mensen door gedupeerd zijn, die hun meube len ter reparatie hadden gegeven daar op een theemeubel na, al 't 'reparatiewerk ook een prooi der vlammen werd. POORTVLIET. Begrafenis ouderling De Rijke. Dinsdagmiddag is onder grote belangstelling ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wij len St. de Rijke, in leven ouder ling der 'Geref. Gem. Ds Mallan uit Bruinisse leid de de rouwdienst in de kerk, naar aanleiding van Romeinen 8 vers 1. Spr. schetste de le vensloop in 't kort, met de strijd die hij steeds in zichzelven had, doch ook, dat hij wist in Wien hij geloofde. Ook aan de geopende groeve werd het woord gevoerd door ds Mallan. Daarna werd in de kerk nog een korte dienst ge houden. In de vacature C. H. Heijboer is voor de C.H.-fractie in de ge meenteraad van Kruiningen ge kozen de heer Ligthart Schenk. Mej. G. Kok- Moerland, oudste inwoneres van Rilland Batli, oud 93 jaar, is deze week overleden. In de Ned Herv. Kerk te Poortvliet heeft de collecte voor de Evangelisatie te Tilburg opge bracht f 145.67, de collecte voor de gezamenlijke verenigingen f 36.32. Woensdag 26 Januari zal in het gymnastieklokaal der O.L.-school te Poortvliet een propaganda- avond voor de Blindenbond wor den gehouden* Geslaagd te 's-Gravenhagc voor het voorlopig diploma seheeps- werktuigkundige, de neer C. T. - Ferwerda te Middelburg, leerling van de Machinistenschool aldaar. Prins Bernhard onderscheiden De zaakgelastigde der Domi nicaanse republiek, de heer dr Salvador E. Paradas, heeft aan Prins Bernhard de versierselen van hel grootkruis der orde van juan Pablo Duarte (gouden ster) overhandigd. De korte plechtig heid geschiedde in het Paleis Noordeinde. Geschenk van Pr. Wilhelmina aan jarige kleindochter. Naar wij vernemen heeft de heer M. Brandenburg te Hilver sum in opdracht van Prinses Wilhelmina het speelgoed van Prinses Margriet geschilderd. Het schilderij is gisteren als ver jaringsgeschenk door Prinses Wilhelmina aan het Prinsesje aangeboden.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2