Re!eriQf!fac,L, Dr.Drees vertrekt vandaag uit Indonesië, NIEUWS Volledige bewegingsvrijheid voor Hatta c.s. Waarom kreeg Zeeland het kleinste contingent woningen? Twee resoluties voor Veiligheidsraad? Chinese regering wil vrede. Geen militaire hulp voor Zweden. 60 pCt. meer jenever dan voor de oorlog! Reiskostenvergoeding en loonbelasting. Ook SGhippers moeten met hnn tijd mee. Het vliegtuig-incident in Palestina. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD-VOOR ZEELAND D Spaak en Hogerhuisleden zeggen hun mening. Diefstal van opgebaggerde goud staven achterhaald. Zij mogen naar buitenland reizen. Tairgke arrestaties verricht. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83. Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1157 DONDERDAG 20 JAN. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.u...— Advertentieprijs 16 cent per m m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. H VRTJES Vlissingen- Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HÜIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op S.3G u., onder 17.07 u. Maan op 0.51 u., onder 11.28 u. Laatste kwartier 15.07 u. Hoogwater op Vrijdag 21 Jan.: Vlissingen: 6.34 u. 1.84 m„ 19.09 u. 1.82 m. Terneuzen: 7.05 u. 2.07 m., 19.36 u. 2.06 m. Wemeidinge: 8.17 u. 1.56 m„ 20.44 u. 1.66 m. Dorfii var» Hp Ar- van de Partij van de Ar beid en lid van de Tweede Ka mer, is, terwijl hij op weg was naar Noorwegen, door een vliegtuig-ongeluk getroffen. Gelukkig heeft hij er het le ven afgebracht, in tegenstelling jnet de beide piloten, die de dood vonden. De heer Vorrink is ernstig ge wond, maar toch schijnt er ge gronde hoop te zijn, dat hij spoedig zal herstellen. „Het Vrije Volk" geeft van deze ramp een uitvoerig verslag en schrijft o.m.: „Nadat Vorrink Maandag de ganse dag het congres van de Partij van de Arbeid had gepre sideerd, slapte hij in een lucht taxi voor een reis naar Oslo, waar hem een belangrijke be spreking wachtte. Enige uren later smakte het vliegtuig in een bos aan de kust van het Deense eiland Falster neer en thans wordt de enige overlevende ver pleegd in een ziekenhuis in Ny- kobing. Die enige overlevende is Vorrink. Als door een wonder is hij aan de dood ontsnapt en voor de Partij behouden. Hij was cu weg. Vorrink is altijd op weg, in het binnenland of in het bui tenland. Zijn leven is van uur tot uur gevuld met het werk voor de Partij van de Arbeid en, in wij der verband, voor het democra tisch socialisme in Europa. Want juist de internationale proble men boeien hem ten zeerste. Daarom is hij zo dikwijls bui tenslands. Deze keer was hij op weg naar Oslo, om op verzoek van de regering besprekingen te voeren." Het vertrek van de minister-president dr W. Drees is vastgesteld op hedenochtend. Te Batavia was men niet van mening dat dr Drees-nog voor zijn vertrek een ontmoeting met Moh. Hatta zou hebben. Dr Drees heeft veel contact gehad met Indonesische voor mannen. Het waren echter oriënterende besprekingen die gevoerd werden, waarover dr Drees mogeljjk vandaag bijzonderheden zal meedelen. Jhr Michlels van Verduynen zal met dr Drees naar Ne derland vertrekken. En op hetzelfde een andere blad: plaats in „De heer Vorrink was Maan dagmiddag onmiddellijk na af loop van het Indonesische con gres van de Partij v. d. Arbeid op weg gegaan naar Oslo om daar contact op te nemen met Noorse partijgenoten over de Indonesische kwestie." Dat komt dus hierop neer: Lord Henderson, die namens de Britse regering sprak zei, dat 1 Juni 1949 en volledige over dracht van de souvereiniteit en I het terugtrekken der Nederlandse troepen uit Indonesië tegen 1 Sep tember 1949. In het memorandum .wordt verder gevraagd om finan- I ciële steun en materiële hulp, ter- wijl de 19 landen voorgesteld wordt Nederlandse schepen en vliegtuigen die militaire goederen naar Indonesië vervoeren geen fa ciliteiten te verlenen. De bespreking van de afgevaar- Het Franse persbureau A.F.P. overgegaan was. Engeland het zeer betreurde, dat di2den hierover, concentreerden Nederland opnieuw tot geweld zich rond de mogelijkheid dat een meldt, dat in Batavia algemeen de indruk heerst, dat het onder houd tussen dr Drees en Sjahrir niet verder is gegaan dan een uit wisseling van gezichtspunten. Dat dr Drees Sjahrir zou heb ben verzocht deel te nemen aan de in te stellen interim-regering, werd tegengesproken. DE VEILIGHEIDSRAAD. Zoals bekend, is de vergadering van de Veiligheidsraad uitgesteld tot vandaag omdat de voorzitter meer tijd wilde geven voor h^t opstellen van een resolutie waar toe men maar niet kon komen. Naar vernomen wordt zullen de Ver. Staten een resolutie indienen, echter aanzienlijk minder scherp dan de oorspronkelijke Ameri kaanse versie. Hoewel er nu ein- Hij was van gedachte dat er nog een kans was via onderhan delingen door bemiddeling van de C. v. G. D. tot een resultaat te komen. Ook hij zei, dat de repu blikeinse leiders vrijgelaten dien den te worden. Onder gelach en gejuich zei een der leden van het Hogerhuis de Nederlandse actie juist te achten en merkte op dat de inheemse be volking de terugkeer van de Ne derlanders toejuichte. Een ander lid verklaarde, dat blijvend orgaan gevestigd wordt om de ontwikkelingen t.a.v. Indo nesië gade te slaan. Verder werd nog besproken het tegengaan van het communisme. Wanneer ook de 19 landen met een resolutie ko men zal de Veiligheidsraad er dus twee moeten behandelen. Verrassende vondsten te Djogja. Opium en papieren van P.T.T. In Djogja heeft men verrassen de vondsten gedaan. In een loods betrouwbare bron vernemen, overweegt de re gering de textieldistributie per 1 Juli volledig op te heffen. Zoals bekend zou deze ophef fing eerst op 1 Januari 1950 ge steld worden in verband met de op die datum ingaande Economi sche Unie. Het schijnt echter, dat men wachten niet nodig acht en dat 1 Juli als „streefdatum" is vastgesteld. Ambassades naar Kanton. De Chinese nationalistische re gering heeft besloten te trachten tot vrede te komen met de com munisten. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen heeft genei-aal Tsjang Sjih-Tsjoeng, leider van de vre desgroep in de regeringspartij, het Kabinet aanbevolen dit besluit te nemen. De conservatieve ministers van de Nederlanders waren opgetre- ue seucuwi. m een ïwuh ue conservatieve ministers van den tegen een onbetrouwbaar en trof men een =rote. h°eveelheid de Kwo Min Tang begroetten het den tegen c_n onbetrouwbaar en onbevoegd lichaam met aan het hoofd een aantal Quislings. REPUBLIKEINS MEMO RANDUM. De afgevaardigden van de 19 delijk een resolutie Is, mag nog landen die aan de Aziatische con- niet gezegd worden dat deze aan- j ferentie over de Indonesische kwestie deelnemen, hebben gister avond een memorandum van de republiek besproken, waarin wordt verzocht een resolutie voor de Veiligheidsraad op te stellen en vaard zal worden. MENING VAN SPAAK. Bij de behandeling van de Bel gische begroting van buitenlandse zaken heeft minister Spaak een korte beschouwing gegeven over de Indonesische kwestie. Spaak verklaarde, dat België het volko men eens is met Nederland, dat de Veiligheidsraad zich niet met deze interne kwestie heeft te be moeien. Sedert de bevrijding heeft Ne derland steeds getracht een nieuw statuut voor Indonesië op te bou wen, zei de minister, doch zij werd gehandicapt door de afgevaardig den der republiek. Hij hoopte, dat de onderhandelingen die thans ge- ruwe en zuivere opium aan. Devredesvoorstel met uitroepen als: totale hoeveelheid omvatte 114.000 j „Dit zou overgave betekenen". Zij tubes regie opium en vele kisten 1 beweerden, dat het onmogelijk ruwe opium. Ook vond men eenzou zijn met de communisten te enorme hëeveeiheid registers, onderhandelen, stukken en papier, \yelke toebe-j Naar gemeld, dreigde dr Soen horen aan het hoofdkantoor van 1 Fo daarop met aftreden, indien de de P.T.T. te Bandoeng. Deze stuk- J conservatieve ministers er op ken waren kort na de Japanse stonden de oorlog voort te zetten, capitulatie door de republikeinen Men meent te weten,, dat hij hun uit Bandoeng naar Djogja ver- j vertelde, dat het slechts door vre- voerd, waarvoor dertig spoorwa- desonderhandelingen mogelijk was gons nodig waren. Het grootste uit de steeds verslechterende toe- daarin te vragen om vestiging van deel hiervan, waarvan de waarde stand te geraken. oon TnrlrtrïQcieriViQ inf Anïm ..ArrnviMrr t 1 1 t n,,l I De heer Vorrink was op weg voerd worden tot een accoord zul- met een regeringsopdracht. let leiden. Deze opdracht was bestemd voor Noorse partijgenoten. Deze opdracht had betrekking op de Indonesische kwestie. j-- --- - Met andere woorden: De Ne- ken. De conservatieve Lord Swm- derlandse regering houdt in- ton was van mening dat het zeer zake de Indische kwestie een twijfelachtig was of „sommige interne kwestie dus con- van de onderhandelaars werkelijk EN VAN HET HOGERHUIS. Ook het Britse Hogerhuis heeft de Indonesische kwestie bespro- tact met de Noorse socialisti sche partij, waarbij de heer Vor rink, voorzitter van de Partij van de Arbeid, als tussenper soon fungeert. Ogenschijnlijk een vreemde historie. En van genoegzaam be lang om te verwachten, dat hier over het volle licht zal opgaan. tot een overeenkomst wilden ko men. Men moet niet vergeten, zei hij, dat sommige van deze mensen actieve collaborateurs met de Ja panners zijn geweest. Hij meende dat het verkeerd was van agressie te spreken en zei dat het een her stel van de orde was zoals Enge land gedaan heeft Malakka. CONTROLEURS VAN DE NED. BANK WERDEN OM DE TU IN GELEID. een Indonesische interim-regering enkele millioenen guldens beloopt tegen 1 Maart 1949; het houden zal zo spoedig mogelijk naar Ba- van algemene verkiezingen tegen tavia worden vervoerd. een plaats op Java en dat dan de uitgenodigde vooraanstaande re publikeinen, tezamen met de commissie van vijf (uit de B.F.O.) Moh. Hatta en andere vooraan-aan één tafel zuilen plaats nemen. staande republikeinen op Bangka genieten thans op dit eiland volle dige bewegingsvryheid, aldus ver neemt Aneta. chercheurs een hunner er op, dat hij de ander iets in het oor fluisterde. Na een langdurig verhoor bleek de 28-jarige D. De goudstaven, afkomstig van de loodsboot, die in de Meidagen van 1940 nog wilde trachten een van eveneens uit Sliedrecht, belangrijke zending Nederlands jn z\] n woning onder de vloer goud naar Engeland in veiligheid nog een baar goud te hebben te brengen, maar voor dat zy zee verborgen. De staaf weegt 12/^ bereikte op een magnetische myn I en wordt, de gram gouds liep en in de lucht vloog, hebben tegen f 8.berekend, geschat Na het bezoek van de heren Gieben en Thomson, die een on derzoek hebben ingesteld naar de redenen, waarom de orders be treffende de bewegingsvrijheid van Moh. Hatta c.s. niet waren uitgevoerd en die deze orders tij dens het bezoek volledig tot uit voering hebben doen komen, is aan deze vooraanstaande republi keinen op Bangka behoorlijke ac- comodatie verstrekt. De wacht^. voor hun verblijf is uiteraard op geheven. Op een vraag over de bewe gingsvrijheid van de republikeinse leiders in het algemeen, ver klaarde men van gezaghebbende I zijde, dat hun bewegingsvrijheid automatisch belangrijk zou toene men, wanneer de besprekingen imet de commissie uit de bijeen komst Federaal Overleg een aan vang nemen. Het wordt niet on mogelijk geacht, dat deze bespre kingen zullen worden gehouden op Onderzoek naar vliegongeluk in Denemarken bracht niets aan het licht* Naar vernomen wordt, heeft het onderzoek naar het vliegongeluk belasting worden betaald. Kan de Op de vraag, welke het stand punt van de Nederlandse autori teiten zou zijn, indien de vooraan staande republikeinen de wens te kennen zouden geven om naar Lake Success of Nieuw Delhi te reizen luidde het ontwoord: dati voor reizen naar het buitenland' van Nederlandse zijde geen hin derpalen in de weg zullen worden gelegd. Volgens onbevestigde berichten heeft de regering besloten Vrijdag a.s. naar Kanton te vertrekken. Nader wordt gemeld: de rege ring van Tsjang Kai Sjek heeft heden een korte verklaring uitge geven, waarin aangedrongen wordt op onmiddellijk en onvoor- waardelyk staken van het vuren en aanwijzing van afgevaardigden door beide partyen voor het be ginnen van vredesonderhandelin gen. De Chinese regering heeft de ambassades verzocht Nanking te ontruimen en zich naar Kanton te begeven. TWEEDE KAMER. (Van onze parlementaire redacteur.) De Tweede Kamer heeft gisteren de behandeling van de begro ting van het departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting voortgezet. Baron v. d. Feltz zette zjjn gisteren afgebroken rede voort. Na de Kamerleden kwam de minister aan het woord. in deze woningen soms groter zijn, dan de woningnood. Voordat, de minister aan het woord kwam klaagde de heer v. Dis (S.G.P.) nog over de ambte narij op het ministerie. Hij be toonde zich een ijverig voorstan der van de particuliere woning bouw. DE MINISTER AAN HET WOORD. Minister in 't Veld zeide in zijn rede dat het bouwplan voor ^49 stellig verwerkelijkt kan worden. Het tekort aan materialen is ech- ier nog ernstiger, dan het arbei derstekort. De baksteenproductie loopt ge leidelijk op, maar de dakpannen- De heer v. d. Feltz uitte grote bezwaren tegen de gevoerde aan- bestedingspolitiek. Doordat er te veel woningen op stapel werden gezet, was er een groot tekort aan goede arbeiders en materiaal. De aannemers hadden slechts te kie zen uit twee kwade zaken: voor lopig niet bouwen of zwarte lonei* en prijzen betalen. Ais minister in 't Veld niet zo'n harde huid heeft als zijn ambts genoot Mansholt, dan zal hem het spreken over het regeringsbeleid op partijvergaderingen slecht zijn positie is nog niet best vergaan. De heer v. d. Feltz merk te dit op en hij was niet de enige deze dag. Tenslotte zeide de heer v. J. Feitz dat een huurverhoging geen derde loonronde mag inhou don. De regering moet hiervoor z.i. hulp bieden aan degenen, die geen huurverhoging kunnen beta len. Van een bevoorrechting van beter gesitueerden zal echter geen scrake mogen zijn. Mr Oud (V.V. D.) was ook weer eens in de Ka mer. Het is niet de gewoonte om tijd te verspillen en daarom liet hij een duidelijk Rotterdams ge luid horen: Rotterdam is noodge- bied nummer één. BOERDERIJENBOUW. Het waren de heren Biewenga (A.R.) en Droessen (K.V.P.) die spraken over de opbouw van boer derijen. Zij waren het roerend met elkaar eens, dat de minister veel te optimistisch is. Er zullen de eerste tien jaar heus geen 1160 boerderijen per jaar worden ge bouwd. Zou dat zo zijn, dan was ook dit vraagstuk opgelost. In 1948 bedroeg de bouw van boer derijen nog geen 15 procent van het totale bouwvolume en voor dit jaar ziet het er nog slechter uit. De heer Biewenga vroeg of het niet mogelijk is om kleine boerderijen te bouwen, die later vergroot zouden kunnen worden. Waarom zoveel voorschriften voor de wijze van inrichting van deze Wanneer het isolatiepolitiek blijft ,.,,1..,.v geuouwen Over bestuurlijke kwesties spra- Over de reiskostenvergoedingen, die vele werknemers, omdat zy dagelijks op en neer reizen tussen hun woonplaats en de plaats van hun werk, vait^ hun werkgever boven het loon ontvangen, behoeft n.mf va" d>e Zweedse politici, die vinden dat Zweden, alhoewel het volhouden. „Er behoort geen reden te be staan, waarom de Verenigde Sta ten Zweden de Amerikaanse mili taire steun, welke het nodig heeft en welke op bepaalde punten van zeer groot belang is, zou onthou den", aldus Domoe, de leider van de conservatieve partij in het Zweedse hogerhuis tijdens een debat over de begroting. Hij vertolkte daarmee de me- indien het loon van deze werkne mer minder dan f 4000 per ja&r bedraagt, voortaan in het alge meen geen loonbelasting meer te worden geheven. Bedraagt het loon f 4000 of meer per jaar, dan moet van de ver goedingen aan werknemers, die ter plaatse van hun werk geen woning kunnen vinden of die om persoonlijke redenen elders wo nen, in het algemeen wel loon- al heel wat beroering verwekt, meer dan honderd baren kwamen via de zandzuiger, die in de Nieu-ais een kind, we Waterweg werkte, aan de op pervlakte en dus ook weer in de kluis van de Nederlandsche Bank. Nog altyd waren er echter enige staven zoek en er liepen daarover allerlei zonderlinge geruchten. De Rotterdams^ recherche ken de de geruchten en bleef herhalve niet werkeloos. Een hernieuwd onderzoek, in de omgeving van Sliedrecht leidde dan ook tot tal rijke arrestaties. Allereerst warden twee juwe liers gegrepen; de 44-jarige W. J. O. uit Rotterdam en de 43-jarige A. H. uit Den Haag. Zij waren de helers. Het kwam vast te staan, dat zij een baar goud hadden ge kocht door tussenkomst van de ANGST VOOR DOUANE LEIDDE TOT ERNSTIG AUTO-ONGEVAL. Dinsdagavond is, tengevolge van een overigens niet belangrijke gebroeders B., horlogemakers te smokkelaffaire bij Tilburg een Sliedrecht en Leerdam. De^eigen- erngtjg auto-ongeluk gebeurd, lijke leverancier bleek te zijn een waarbij een persoon' werd gedood op meer dan een ton waarde. De gearresteerde was zo blij dat de baar goud niet meer in zijn kelder ligt. „Het is al bijna twee jaar ge leden", zei hij, „maar ik heb er niets dan angst van gehad". De in Denemarken niets aan het licht gebracht. De stoffelijke overschotten van de beide piloten zijn gisteren naar het ziekenhuis Nyköping overge bracht. Maandag zullen zij worden gecremeerd. Wat betreft de toestand van Koos Vorrink, kan worden mede werknemer aannemelijk maken, dat hij zich wel nabij zijn werk zou willen vestigen, doch dat hij niet kan verhuizen door de wo- ningschaarste, dan zal hij de reis kosten te zijner tijd echter in zijn aangifte vpor inkomstenbelasting voor 1949 kunnen aftrekken. Voor hen, die om persoonlijke redenen 1IICU9 UUii QllgUt «Uil ^\.i.v»va politie is dan ook overtuigd, dat gedeeld, dat de Deense geneesheer j buiten de plaats van hun werk men niet met zware jongens te doen heeft, maar met eenvoudi ge mensen, die voor de verlei ding bezweken zijn Nog altijd zijn er enige sta ven zoek en de recherche speurt ijverig verdeT. niet geloofde dat nog ievensge-1 wonen geldt deze tegemoetkoming dekkhecht uit Slie- vier andere zwaar gewond. vaar aanwezig is. I derhalve niet. er tegen is gekant dat het voor gestelde defensieve Scandinaafse bondgenootschapsverdrag in het Noord-Atlantische pact wordt op genomen, toch Amerikaanse mili taire goederen behoort te ontvan gen. De verklaring van Domoe kwam nadat de Zweedse minister van buitenlandse zaken vragen had ge steld aan de Amerikaanse ambas sadeur te Stockholm. De minister had gevraagd op welke Ameri kaanse goederen een geisoleerd Zweden zou kunnen rekenen. Het antwoord van de Amerikaanse ambassadeur was nogal kort ge weest. Een neutraal Zweden zou helemaal geen militaire voorraden van Amerika krijgen. Later is dat standpunt blijkbaar iets gewijzigd: het zou niet-militaire voorraden kunnen ontvangen, maar dan al leen die, welke, zoals staal en ijzer in overvloed aanwezig zijn. Georganiseerd vervoer noodzakelijk. Men zal zich afvragen wat de heer Z. Bruins Slot, burgemeester van een stadje als Nijkerk, dat voor de scheepvaart geen bete kenis heeft, bij een sehippersbond moet uitvoeren. Maar dit wordt 46-jarige ''recht. Toen omstreeks 10 uur een Til- Hoe men aan deze staven goud j,urgSe taxi over de Rielseweg in - kwam Tamelijk eenvoudig. de richting van Tilburg reed, som- Enige leden van de bemanning meerden douanebeambten de wa- van de zuiger leidden destijds de gen te stoppen. In plaats van hier- controleurs van de Nederlandsche aan te voldoen gaf de bestuurder Bank om de tuin. Als deze name- vol gas en suisde met een snelheid, lijk aan het eind van de werk- van meer dan 100 km. over de duidelijk wanneer men weet dat zaamheden van een dag verlang- weg. Een der douaniers zond de de van Nijkerks burgervader den, dat er over de lege bodem wagen enige schoten achterna, "°P 'le' water heeft gestaan. Zelf van de schuit waarop zich nog doch de auto stopte niet. De Riel- van een schip afkomstig, weet de altijd centimeters modderwater seweg, die een onderdeel vormt burgemeester precies wat de -pro- bevonden met een houten voor- van de weg TilburgBaarle Nas- blemen van de binnenvaart zijn. werp zou worden gestreken om te sau telt vele bochten. Bij een de- bleek wel op de jaarvergade- zien of dat nog door een zwaar zer bochten reed de auto met een r'nS van de sehippersbond te Am- voorwerp tegenstand ondervond,geweldige klap tegen een boom. sterdam die hij presideerde, liet men hij afspraak dit houtEnkele inzittenden werden hierbij handig over het obstakel heenwip- uit de auto geslingerd. Als gevolg pen, zodat het leek alsof er niets van de botsing werd de heer C. was- I Adriaansen uit Goirle op slag ge- Voor een staaf hadden de twee dood. De vier overige inzittenden juweliers 20.000 betaald. In kleinewaaronder twee dames, afkomstig stukjes gezaagd en zo verkochtuit Tilburg en Goirle en twee Til- bracht hij echter zoveel op, dat de burgers, waaronder de taxi-chauf- beide juweliers de horlogemakers feur werden zwaar gewond, nog eens extra f 25.000 in handen stopten. vernield. Er werden in de wagen j geval mogen wij op een befiooriij- vier Belgische tapijtjes gevonden,ke toekomst op het water voor zodat men voor deze geringeons en onze kinderen hopen. Wij smokkeiiading heel wat riskeerde, j zullen ons moeten bezinnen op de Er was echter nog een twee de staaf in het geding. Bij de arrestatie van enkele dek- knechts betrapte een d-r re- OP GRENS VAN TWEE MOGELIJKHEDEN. De binnenscheepvaart bevindt zich op de grens van twee moge lijkheden, zeide de heer Bruins Slot. We kunnen op ons eentje blijven schipperen of we kunnen ons organiseren om het vervoer De auto, waarvan de snelheids- 1 te water zo aantrekkelijk mogelijk meter op 130 stond, werd totaalte maken. Alleen in het laatste I (Van onze correspondent) Van de schipperswereld weet een „walkanter" doorgaans maar weinig af. En dat de christelijke schippers een eigen organisatie hebben, is helemaal onbekend. Toch heeft de „Nederlands Protes tants Christelijke Sehippersbond" al 28 jaar lang de schippers wereld willen dienen. vraag hoe het komt, dat onze con currenten (spoorwegverkeer en wegvervoer) publiek weten te trekken. Het antwoord is niet moeilijk: zowel op de weg als over de rail kent men de eenheid van het apparaat. De voordelen van centrale bedrijfsvoering worden bij een lichaam als de Nederland se Spoorwegen openbaar. Het is te dwaas om aan te denken, dat elke machinist op eigen gelegen heid een traject zou gaan rijden, hetwelk hem het prettigst leek! Maar zo gaat het bij de binnen vaart wèl. Ieder vaart op eigen houtje maar ergens heen. Van overleg is geen sprake. KENTERING TE BE- SPEUREN. Toch kan een kentering opge merkt worden. Met vreugde con stateerde de heer Bruins Slot de totstandkoming van de „Stichting Watertransport", waardoor het mogelijk bleek grote partijen ge zamenlijk over te nemen. Het ont breekt de binnenvaart nog aan een apparaat dat over heel Neder land zijn steunpunten heeft. Men wil dit apparaat, de „Stich ting Particuliere Binnenvaart" wei in het leven roepen, doch de minister achtte een dergelijk li chaam niet gewenst. Met kracht bestreed de heer Bruins Slot deze opvatting. Finan cieel kan het apparaat zichzelf bedruipen, dat bewijst de „Rijn vaartcentrale". En nu 70 pet. van. de schippers georganiseerd is, be hoeft de minister niet te vrezen,- dat de „Stichting" niet sterk zou zijn. Hetzelfde is het geval met de noteringscommissies. De mi nister acht ze overbodig, doch zou hij de noteringscommissies weg nemen, dan zullen we zelf deze1 colleges instellen om haar be staansrecht te bewijzen. OOK VOOR ZEEUWSE BELANGEN. In een uitvoerig verslag verant woordde de heer T. A. Cornet, ken de heren v. Vliet (K.V.P.) en Algera (A.R.). De eerste achtte het onjuist, dat het Noorden en Brabant, die voldoende arbeids krachten kunnen leveren, in ver houding kleinere toewijzingen krijgen dan die landsdelen, die mei een groot tekort aan arbeids krachten hebben te kampen. ZEELAND ACHTER GESTELD. Bjj de verdeling van het contin gent moet rekening worden ge houden worden met de toestand en grootte der bestaande wonin gen meende de heer Algera. In het Noorden bijv. zijn vele éénkamer woningen. Daarom heeft men daar behoefte aan ruimere toewijzin gen. Hoe komt het dat Zeeland, het kleinste contingent heeft toe gewezen gekregen. Wat is de hou ding van het Provinciaal Bestuur geweest, vroeg hij tenslotte, op merkende dat opruiming van krot woningen een eerste vereiste is, daar de ontoelaatbare toestanden Minder gedistilleerd drinken zou de bouwnijverheid ten goede komen. Vermindering van het je never verbruik, dat 60 pet. hoger is, dan voor de oorlog, levert de viezen op. Ongeveer zes proeent van de deviezen komen terecht in de bouwnijverheid. De bouw van bankgebouwen, stations e.d. zal zeker niet bevor derd worden. De minister zeide alles te doen wat in zijn vermogen lag om de industrialisatie te be vorderen. Anders zitten we over vier jaar aan de grond. Ook had de bewindsman geen bezwaren tegen de inschakeling van kleine ondernemers. De mi nister zal vandaag zijn rede voort zetten. Engelands politiek nog ongewijzigd. De Britse minister van lucht vaart heeft in het Lagerhuis me degedeeld dat is aangetoond, (lat de Britse vliegtuigen, welke nabij de Palestijns-Egyptische grens zijn neergeschoten, de grens niet hebben overgevlogen. De Britse vliegers, die zich thans in Israëlische handen bevin den, zijn door Israëlische troepen op een afstand van ongeveer 16 kilometer binnen de Egyptische zijde van de grens gevangen geno men. Uit het vragen en antwoorden- spel bleek, dat Engeland, althans volgens de minister van lucht vaart, Palestina nog evenzo be handelt ais toen het nog Brits mandaatgebied was. Daarom wer den ook ^Britse troepen naar Transjordanië gezonden. De Amerikaanse export-import- bank heeft een lening van 35 mil- lioen dollar aan Israël verstrekt en nog 65 millioen dollar gereser- veerd voor latei gebruik, o.a. voor de aankoop van landbouwwerktui gen. De Franse regering heeft ver klaard, bereid te zijn de staat Israël de facto te erkennen Schriftelijke eind-examens middelbare scholen. Voor de openbare en Bijz. Gym- meer J nas;a en van de afdelingen gym nasium van de openbare Lycea en Bijz. Lycea, is dat op 23, 24 en 25 Mei. bondssecretaris, het beleid van - douane-overeenkomst het hoofdbestuur.Er zijn in 1948 seriand gesloten. De minister van Onderwijs, K. en W. heeft bekend gemaakt, dat het schriftelijk gedeelte van de 1 eind-examens van de openbare (h.B.S. met vijfjarige cursus en van de eind-examens van de af delingen H.B.S. van de openbare en van de Bijzondere Lycea dit jaar zal worden gehouden op 16, 17, 18, 19, 20 en 23 Mei. Het schriftelijk eind-examen Het is Sofoelis niet meegevallen; van de openb. Handelsdagscholen een kabinet in elkaar te zetten. zal op 25, 27, 30 en 31 Mei en 1 Het is hem echter gelukt en thans en 2 Juni worden gehouden, heeft Griekenland weer een rege-j ring. Er schijnt thans kans te zijn, dat het Berlijnse vraagstuk nog eens opgelost wordt. —In dichte mist botsten ter hoogte van New Yersey een tank boot en een kustvaartuig op el kaar. Van het laatste schip von den 10 personen de dood. Een' aantal mensen werden gedood en een groot aantal gewond bij een opstand in Calcutta. De Ver. Staten zullen geen wapens aan een Scandinavisch land leveren, dat geen lid wordt «an de Noord- Atlantische militaire alliantie. In een „geelboek" legt de Hon gaarse redering een verklaring af over het arresteren van kardinaal Mindzenty, die o.a. de monarchis- ten gesteund zou hebben. Een Nederlandse industrie heeft de bonden verzocht adhaesie te be tuigen aan haar voorstel een 48- urige werkweek over 5 dagen in te stellen. De Benelux heeft een met Zwit- Op het con- Nog steeds mijnen langs Walcherse kust. De laatste dagen zijn weer op verschillende plaatsen aan de Walcherse kust mijnen aange spoeld. Zes mijnen werden reeds door de Mijnenopruimingsdienst te Vlissingen onschadelijk ge maakt, doch met de storm van gisteren spoelden opnieuw en kele mijnen aan, o.a. te West- Middenstandspartij gaat in Goes aan gemeenteraads verkiezingen deelnemen. Gisteravond is in Hotel Cen- iraai te Goes een definitieve on talrijke technische verbeteringen I gres van het wereldvakverbond, derafdeling opgerichUvan de Mid- tot stand gekomen door de activi-1 dat te Parijs wordt gehouden heb- teit van de bond. Ook nu werd een ben de Amerikaanse, Britse en reeks voorstellen behandeld, die Nederlandse vakbewegingen be- het gerief van de schipper bedoe- sloten uit het W.V.V. te treden. len te vergroten. Zo zal bij voor- Het Tweede Kamerlid de heer beeld getocht worden te Wemel- Maenen heeft schriftelijk aan de dinge ten behoeve van de schip- minister gevraagd, wanneer de re- geling voor oorlogsschadevergoe- pers een kraan voor drinkwater te verkrijgen. Er was veel belangstelling voor deze vergadering. Het Tweede Kamerlid ds C. van der Zaal uit Ulrum was aanwezig en o.a. de heer G. de Jong van het onder wijsfonds voor de binnenvaart (wat de voorzitter deed uitroepen: „Waar blijft de leerplichtwet voor schipperskinderen ding eens icomt. Voor de derde maal worden sinaasappelen be schikbaar gesteld. Voor 29 Jan. moeten de bonnen 573 en 579 al gemeen ingeleverd worden. En dat, terwijl het pu -liek nog een maal (maar dan ook de laatste maal) gelegenheid zal krijgen halve guldens, -stuivers en -centen om te wisselen. denstandspartij. Deze onderafde ling, die ook aan de gemeente raadsverkiezingen «zal deelnemen, heeft als voorzitter gekozen de textielhandelaar de heer A. Ver- maire, secretaris is de heer J. G. Sturm en penningmeester de heer J. Merison. DE BILT ZEGT: Nog veel wind. Weersverwachting geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met la ter enkele opklaringen. Op de meeste plaatsen enige regen of motregen. Wind tussen Zuidwest en West, in het Zuiden tijdelijk harde wind. Later iets koudêr.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1