ténieum Pluimvee-tentoonstelling te Zaamslag. glflÉAZENBII# PXec den. duuxiet Erven Gahriëlse, Expositie-seizoen gesloten. mooiste Noord-Hollandse Blauwe Koudekerke hees de kampioensvlag. Tijdrede Prof. WISSE Woensdag 19 Januari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Dr Staverman te Oostburg gehuldigd. In hotel Mabescone te Oost burg recipieerde de Kring West. Z.-Vlaanderen van de Ned. Ver eniging tot Bevordering der Ge neeskunst om vrienden en beken den in de gelegenheid te stellen j dr Staverman geluk te wenser j Op uitnodiging van de Jonge met het feit, dat hij veertig jaar Kerk trad Vrijdagavond in de zaal geleden zijn werkzaamheden als van mej. Kloet op, ds Schoch, jeugdpredikant te Rotterdam. Na een inleidend woord van ds den met brieven, foto's en tekeningen met bijzonderheden over school, omgeving, land en volk enz. Verschillende bestuursleden wa ren bij de uitreiking aanwezig. WAARDE. Ds Schoch sprak voor de „Jonge Kerk". chirurg in Z.-Vlaanderen aanving. Nadat de heer en mevrouw Sta verman verwelkomd waren, wer den ze toegesproken door dr Bus- kop te Oostburg, die vele jaren met dr Staverman samengewerkt heeft en de liefde voor zijn beroep memoreerde. Ook burgemeester Rosevelt van Schoondijke en de deken Lievegoed brachten de ju bilaris dank voor zijn onvermoeide ijver. Dr Staverman dankte hierna allen voor de blijken van waarde ring voor zijn arbeid in Z.-Vlaan deren, waar hij steeds met liefde werkte, omdat het karakter van het volk hem zo beviel. De jubi lerende chirurg dankte nog voor zijn benoeming tot erelid van de afdeling Z.-Vlaanderen van de Vereniging tot Bevordering van de Geneeskunst, waarna velen persoonlijk afscheid van hem na men en hem bloemen aanboden. Particuliere wacht voor oesterpercelen. Tegen diefstal van oestertjes. Gelijk bekend, hebben de kleine oesterkwekers te Yerseke in de zomer en 't najaar hun pannegoed op de percelen op het Noorden in zeeften staan. Meestal betekent dit voor hen het gehele jaarlijkse inkomen. Nu hebben de laatste jaren geregeld diefstallen van deze oestertjes plaats, dan eens bij de een dan weer bij een ander zon der dat uitgevonden kon worden wie de dief is. De visserijpolitie, die gehandicapt door de Duitse vorderingen niet voldoende in de gelegenheid is om intensief te controleren, kan ook niet overal naar kijken. De vereniging van kleine oesterkwekers „De Zeeuw se Oester" heeft nu besloten om gezamenlijk een particuliere wacht aan te stellen, waartoe een ieder een kleine wekelijkse bijdra ge zal afstaan. Een drietal lief hebbers, hebben zich reeds opge geven, waaruit de vereniging in overleg met de visserijpolitie een keuze zal doen. Postduivenhouders organi seerden Zonneveld-vlucht. Het Bestuur van de Concours- bond Zuid-Beveland had op 17 juli 1948 een postduiven vlucht georganiseerd van Bordeaux, onder de naam van Zonneveld- vlucht. De opbrengst van deze vlucht kwam ten goede aan het kindersanatorium Zonneveld te Oostkapelle. Maandag werd het Bestuur van de Concoursbond vergezeld van de heer M. Voge laar, burgemeester van Krui ningen, door de voorzitter van Zonneveld, een der leden van het Bestuur en de Directrice, in het zeehospitium ontvangen. De voorzitter van de bond, de heer J. Timmerman, gaf een uiteen zetting van de gebeurtenissen, waarna de heer J. van Langevel- de, de secretaris van de bond. aan de voorzitter van Zonneveld een belangrijk geldsbedrag over handigde met de verheugende mededeling, dat, wanneer de eindafrekening van de vlucht zou zijn geschied, een tweede afrekening zou volgen. Voor dit geld kan de patiëntjes in „Zon neveld" iets extra's aangeboden worden. De heer Massee dankte de organisatoren voor hun royale gift en voor het initiatief dat tot dit prachtige resultaat heeft geleid. De Kruiningers be zichtigden hierna de inrichting. GOES. Het „Bosplan". De Planologische dienst is momenteel bezig met het opstel len van een rapport over het z.g. Goese bosplan. In dit rapport zullen ook de gegevens worden verwerkt, welke een door het Staatsbosbeheer ingesteld onder zoek in de Poel opleverde. Zijn wij wel ingelicht, zegt „De Stem", dan zijn de bevin dingen van het Staatsbosbeheer niet erg moedgevend voor de bosliefhebbers. De laaggelegen Poel is niet de meest geëigende plek voor het plaatsen van bo men, tenzij de afwatering be langrijk wordt verbeterd, maar dat is een kostbare geschiedenis. Mogelijk zijn we te pessimis tisch, wanneer we het vermoe den hebben, dat Goes voorlopig nog niet aan een bos toe is. Geslaagd. In het ziekenhuis Oostwal zijn geslaagd voor de aantekening kraamverpleging de zusters F .J. Nagelkerke en D. Roose. HEINKENSZAND. Cadeaux voor de schoolkinderen. De School met de Bijbel (hoofd de heer J. v. Belle), aangesloten bij het Jeugd Rode Kruis, ontving bezoek van de heer H. Jansen, hoofd der Chr. school te Melis- kerke en nauw bij dit jeugdwerk betrokken, die na een geestig speechje, elk kind een gift-box overhandigde. De boxes waren ge vuld met allerhande speelgoed, gebruiksvoorwerpen, teken- en toiletbenodigdeheden en aan deze Zeeuwse kinderen geschonken door leerlingen van Amerikaanse scholen. Geen wonder dat de kinderen, zo rijk bedacht door anderen, vol enthousiasme aan het werk zijn, om op hun beurt nuttige voorwer pen te vervaardigen voor misdeel de kinderen in andere landen en geteisterde gebieden, alles met materiaal, gratis door het Jeugd Rode Kruis beschikbaar gesteld. Het contact met de Amerikaan se scholen zal in de toekomst be stendigd blijven door het uitwis selen van albums, die zijn gevuid Boer, sprak ds Schoch over het grotes tads- jeugdwerk. Enkele films werden vertoond die een beeld gaven van het leven in de stad. Spr. deed op de Jonge Kerk een beroep dit moeilijke werk te steunen, opdat vele jon geren gebracht worden tot het Evangelie. KOUDEKERKE. Burgemeester Drogmans sprak voor Stichting van de Landbouw. Vrijdagavond vergaderde de af deling Koudekerke van de Stich ting voor de Landbouw onder voorzitterschap van de heer J. Wisse. Als spreker trad opvburgemees- ter J. L. Dregmans, secretaris van de Stichting Gedupeerde Grondge bruikers op Walcheren. Spr. begon met er op te wijzen, dat het streven der Stichting er op gericht is om in de vast te stellen Wet Materiële Oorlogs schade de vervangingswaarde op genomen te krijgen en deelde me de welke acties terzake zijn ge voerd. Voorts deelde hij mede, dat het zeer noodzakelijk is, dat de verkeerde opvatting welke meer en meer ingang vindt, dat het goede oogstjaar 1948 Walcheren er bovenop heeft gebracht wordt weggenomen. Zelfs in deze kleine dorpsgemeenschap wordt een ont stellend tekort geconstateerd aan een juiste visie op de werkelijke toestand. Deze Werd nauwkeurig geanalyseerd, waarbij de spreker tot de conclusie kwam, dat, wan neer de wet op de Materiële Oor logsschade niet gunstig uitvalt, speciaal t.a.v. de herbouw der ver nielde boerderijen, er voor velen zelfs geen behoorlijke bestaans mogelijkheid meer zal zijn. Ook wanneer deze bestaansmogelijk heid wèl geschapen wordt, hebben alle grondgebruikers een enorme financiële aderlating ondergaan. Het is daarom dat de Stichting zich op dit ogenblik tot taak stelt, een nota in te dienen bij de leden der beide Kamers van de Staten- Generaal, waarin met concrete feiten de werkelijke toestand zal worden geschetst. Hierna werd een opsomming ge geven van hetgeen in het afgelo pen jaar werd verricht. In dit verband werden nader toegelicht de reclames, ingediend t.a.v. de trage vaststelling van de afrekening door Landbouwherstel, de stopzetting van de uitvoering werken in eigen bedrijf, de vorde ring van 3 omzetbelasting van de eindbedragen der begrotingen voor de uitvoering van werken in eigen bedrijf, de uurlonen in deze begrotingen opgenomen, t.w. 64 cent, terwijl 68 cent moet worden betaald, de stopzetting van de uit betalingen voor de aanschaffing van landbouwwerktuigen, de vee- voorziening en de voorziening van paarden, enz. enz. Eindelijk nog werd door spreker een indruk gegeven van hetgeen bereikt is naar aanleiding van klachten op de zitdagen naar vo ren gebracht. Op deze redevoering volgde een drukke geanimeerde bespreking. MELISKERKE. Chr. Kinderkoor opgericht. Onder leiding van het bestuur van de Chr. Zangvereniging „Con Amore" werd Zaterdagmiddag een kinderkoor opgericht met aanvankelijk 27 leden. Als direc teur zal optreden de heer J. Min- derhoud van Meliskerke. SEROOSKERKE (W.). Landbouwvereniging. De Landbouwvereniging afd. café Westdorp onder voorzitter schap van de heer P .de Buck. De heer J. v. d. Putte werd als be stuurslid gekozen. Nadat de huis houdelijke zaken behandeld waren sprak Mr Schlingeman over het Marshall-plan, de Benelux en de Nederlandse landbouw. Na een duidelijke uiteenzetting van deze plannen volgde een geanimeerde bespreking. VROUWENPOLDER. Jaarvergadering „Leesclub' Vrijdagavond hield de Leesclub „Onder Ons" haar jaarvergade ring o.l.v. C. PoldermanDuve- kot. Er was een batig saldo. Na de huishoudelijke zaken volgden voordrachten, gedichten, hersen gymnastiek en spraakwaterval ZIERIKZEE. Acht jaar voor tandtechnicus- landwachter. Het Haagse Bijzondere Hof zit ting houdend te Dordrecht heeft J. M. Holm, tandtechnicus te Zierikzee, veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Holm, had tussen Maart en September 1944 deel uit gemaakt van de land wacht en was als zodanig in Strij- en, Puttershoek en Oud-Beijer- land behulpzaam bij het opsporen naar onderduikers, wapenen en radiotoestellen. Jaarvergadering Visserijvereniging. Zaterdagavond hield de Visserij- vereniging „Helpt Elkander' met een groot aantal leden en dona teurs haar jaarvergadering, welke door de voorzitter, de heer B. W. Schot Jz. geopend werd. In zijn openingswoord memo reerde hij de gebeurtenissen het afgelopen jaar. Niemand was door de dood ontvallen; één lid wordt nog steeds als gevolg van de oorlog vermist. De mosselleve ring was bijna 100 Voorts her dacht de voorzitter J. L. van Duivendijk, die zijn 50-jarig ju bileum mocht vieren als beurt schipper op Middelburg en het lid B. W. Schot Wz, die zijn zilveren huwelijksfeest mocht vieren. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer P. Blommaert bleek o.m., dat de vereniging mo menteel 50 leden en 60 donateurs telt. Verder gewaagde het verslag van een uitbreiding der vloot met de Z.Z. 8, terwijl C. Kouwijzer een schip in de vaart zal brengen voor gewone visserij en de Z.Z. 2 veel is verbeterd. De deelname van de leden aan de kroningsfeesten blijkt uit het feit, dat in het kroningsboek van Koningin Juliana een foto is ge plaatst van het „tonkruipen", waarbij het oudste lid groot suc ces oogstte. Verder verdient nog vermelding dat straks de Gebr. Blijenberg een schip, de Z.Z. 10, aan de vloot zullen toevoegen. Het jaarverslag van de pen ningmeester dat een tekort ver meldt van f212.46, lokte een brede discussie uit. De heer P. J. v. d. Doe, als afgevaardigde van Schuttevaer" wekte de leden op, allen lid te worden van „Schutte vaer". Nadat een tweetal leden waren ingeschreven als lid varf de visserijvereniging, werd de bode Joh. Schraver opnieuw als zodanig benoemd. Een voorstel om ook de secreta ris een salaris te verstrekken, ver viel, daar deze meedeelde het zonder vergoeding te willen doen. De drie aftredende bestuursle den, de voorzitter, secretaris en het lid C. Kouwijzer werden her kozen. Door de heer S. Schot CJz. werd rapport uitgebracht van de vergadering van de Stichting Vis- serijbelangen te Amsterdam ge houden, waar men gewezen had op het belang van samenwerking. Zeeland komt hoogstens aan een levering van 110 de Wie- ringen halen minimaal 179 Bij de rondvraag kwamen uiter aard nog heel wat mosselzaken naar voren. Een voorstel van de penningmeester om f 10.contri butie te heffen van de kwekers, werd na veel discussie aangehou den tot de volgende ledenvergade ring. Aan het bestuur van het Rode Kruis ter plaatse zal verzocht worden een cursus te geven E.H.B.O. Staande de vergadering gaven een 20-tal leden zich op -lad J- C. Baveko te Zaamslag; Op 14 en 15 Januari werd voor het mooiste trio was van P dé do derde maal een grote Kring- Regt te Terneuzen; de beste tentoonstelling van Hoenders, Ko- Rhode Island Reds van J W nijen en Postduiven gehouden in Lensen te Zaamslag- beste het „Wapen van Zeeland" te patrijs leghorn E.K. J. A. de Zaamslag, georganiseerd door de Ruijsscher te Vlissingen- beste De heer P. Kloosterman, le luit, [en wonende te Nisse, is bevorderd 'tot kapitein en thans ingedeeld bij het op te richten Zeeuwse ba taljon. Sportclub daar. „Semper Avanti" al- Het tentoonstellingsbestuur on der voorzitterschap van de heer Joh. J. G. de Feyter, heeft bij gestaan door regelingscommis- sies een uitstekend geslaagde ex positie weten te organiseren waarvoor veel belangstelling bestond. Nadat het ingezondene door de jury was beoordeeld had Vrijdag j.l. de officiële opening plaats. PLUIMVEE. Deze tentoonstelling, die een waardig slot is van het tentoon stellingsseizoen in Zeeland, had het volgende resultaat: Kam pioen van de afdeling Pluimvee werd C. v. Nimwegen te N.- en St. Joosland met een Witte Wyandotte oude hen. Hij kwam daardoor definitief in het bezit van een fraaie Wisselbeker. Deze sportfokker won tevens de lau wertak voor het mooiste dier grote rassen kippen; en kreeg verder prijzen voor hoogste aan tal Z.Z.G. van één inzender kip pen of konijnen, grootste aantal inzendingen van één liefhebber; beste dier buitenlandse rassen kippen en voor de mooiste Wyandotte kriel. De heer J. Grootjans te Middelburg won de lauwertak voor mooiste dier dwergrassen kippen een Ant werpse Baardkriel. Ereprijs lau wertak beste dier Ned. rassen kreeg J. C. Baveko te Zaamslag. De mooiste Hollandse krielhaan had C. Poortvliet te Middelburg 'Hollandse Patrijskriel)de witkuif W. J. Lensen te Zaam slag; beste Australorps L. Koster. KONIJNEN. De wisselbeker voor de kam pioen in de afdeling konijnen werd behaald door de heer M. A. Verhelst te Axel met een zwarte Black and Tan. Hij ontving te vens de lauwertak voor het mooiste dier in de kleine rassen. Lauwertak mooiste dier grote rassen konijnen was voor F. C. de Jonge te Axel met een wit Vlaamse Reus. Verder waren er prijzen voor het mooiste dier in de middenrassen en wel van 4. A. Clement te Middelburg; voor de beste der kortharige rassen van J. J. G. de Feyter te Zaam slag; voor het mooiste dier in de dwerg- of langharige rassen van J. Nijholt te Koudekerke; voor de beste Hangoor van H. J. H. v. d. Kerkhove te Clinge; voor het mooiste zwarte konijn M. Wieland te Terneuzen met Alas ka; voor het mooiste tekening konijn van J. J. G. de Feyter met Lotharinger; voor de beste Chin chilla van Iz. Dieleman te Ter neuzen; voor de beste zilver van R. A. v. Quekelberghe te Bres- kens. Het mooiste dier eigenfok kippen van de léden van Sem per Avanti had C. Louwerse te Koudekerke en van de afdeling konijnen, J. J, G. de Feyter te Zaamslag. Verder werden nog een 13-tal N.M.-prijzen uitge reikt. 80 Zeeuwse fokkers uit de gehele provincie exposeerden op deze tentoonstelling. REN ESSE. Dammen. Ie klas Z.D.B. lerseke Renesse I. Voorlopige uitslag 108. A. Goeman—M. Dalebout 2—0; E. JanseW. Boot 20 H. Laren—J. Geleynse 0—2; II. Murrt C. Verton 0—2; A. RidderhofK. B. Ho- gerland 0—2; L. BonxM. Steur afgebr. H. BomJ. Goedbloed 20; II. v. Noor denJ. v. d. Werf 2—0; P. HuisseC. Kostense 2—0. W aterstanden. Keulen 87 (plus 0.07), Rulirort 116 (- 0.01), Lobith 872 onveranderd, Nijmegen 649 (plus 0.04), Arnhem 672 (plus 0.05), Eefde (IJssel) 215 (-0.01), Deventer 133 (—0.02), Borgharen 4163 (plus 0.19), Bel feld 1200 (plus 0.20), Grave (beneden) 511 (-0.09), Lith 123 (-0.04). Z.L.M., vergaderde deze week in voor eventuele deelname. Zaterdagmiddag-voetbal. Arnemuiden's kansen stegen, veer tegen Yerseke II en Kapelle, 'zelf vrij, glipte aal vlug op de troon. Kapelle zal spoedig onder vinden, dat het niet gemakkelijk is het purper ongeschonden te be waren. Er wordt aan alle kanten aan getrokken. Het hekkesluiters- baantje ging in andere handen over nu Colijnspl. Boys II aan Kattendijke deze taak bemaakte. Het is niet de eerste maal, dat Kattendijke met dit bijltje hakken moet. le KLASS: Arnemuiden I Rilland Bath I 41; 's-Heer Hen drikskinderen IWissenkerke I 35; Wemeldinge IColijnspl. Boys I 31; Nieuwdorp IKloe- tinge I 42. Een minimale overwinning of een gelijk spel was de algemene verwachting voor Arnemuiden. Het werd echter anders. Rilland faalde volkomen en het werd een voor koplopers sprekende uitslag. Daar bleef het voor Arnemuiden niet bij. Kloetinge liet het in Nieuwdorp lelijk zitten en Colijns- plaatse Boys gaf de winst aan Wemeldinge. Nu is Wemeldinge wat uit de knoei, want Wissen kerke bracht 's-Heer Hendriks kinderen de zoveelste nederlaag en waarschijnlijk in combinatie met het Wemeldingse succes de genadeslag toe. 2e KLASSE: Rilland Bath II— Krabbendijke U 41; Yerseke III Kats I 42; Colijnspl. Boys II—Kattendjjke I 30; S.N.P. I— Wolfaartsdijk I 33. We signaleerden het addertje, dat voor Krabbendijke II in Ril land onder het gras zou schuilen. Krabbendijke II liet er zich netjes door verrassen en Rilland Bath II gnuift bij zo n succesje. Daar had Wolfaartsdijk I op kunnen lachen en ze kan dit nog doen, maar dan wordt het toch maar een zuurzoet lachje nu S.N.P. I hen een punt afsnoepte. Daar in Waarde heeft men nogal eens een verrassend potje op het vuur staan! En toch zien we in Kats en Kapelle, die zo'n beetje stuivertje wisselen op de troon, geen serieuze gegadig den voor de titel Kats liet een 2e KLASSE B: Kloetinge II Veere 22; Wolfaartsdijk II Serooskerke I 010; Wissenkerke IIKoudekerke 022. Het was in deze klasse, dat Koudekerke het daverende slot stuk van de competitie opvoerde door met formidabele cijfers Wis senkerke H te kloppen en daar mee de titel op haar naam te brengen. Het is een gelukwens waard aan de wakkere Koude- kerkseploeg, welke kans zag in één jaar rechtstreeks beslag te leggen op de titel. Prachtig werk, Koudekerkenaren! Veere verhaas te dit resultaat door tegen Kloe tinge II gelijk te spelen, wat van de Verenaren even tegenvalt. Kloetinge H is trouwens een on berekenbare ploeg. Serooskerke had er zin in en liet Wolfaarts dijk II even een doeipuntenma- chine in werking zien. 2e KLASSE C: Serooskerke n Domburg III 49; Koudekerke IIArnemuiden II 2-7. De laatste wedstrijd van Arne muiden II bracht nog een mooie en gemakkelijke overwinning, maar baat niet meer voor de titel. Serooskerke II liet Domburg met de winst schuiven, waardoor zij zelf op de onderste plaats kwam. staatkundige vrijheid en zelfstan- Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oud-Beijerland, J. v. Malenstein te Nieuwpoort; te Veenendaal (vac. R. de Bruin), K. v. d. Pol te Ede; te Hollandscheveld, F. L. van 't Hooft te Biezelinge; te Est en Opeinen, W. E. Heijboer te Gel- dermalsen; te Wijk bij Duur stede, J. Poort te Giessen Oude- kerk. Aangenomen naar Naaldwijk (Evang.), P. J. van Veen te Leeuwarden. Bedankt voor Lexmond, J.' Zwijnenburg te Huizen. Geref. Kerken. Beroepen te Rotterdam-Zuid, D. Boer te Aalten; te Hilversum (5e pred.pl.), D. Veenhuizen te Nieuwer-Amstel (Noord). Bedankt voor Spijk, F. J. Scholten te Oenkerk; voor Mid- wolda (O.), J. J. Bosma te Scharnegoutum; voor Maassluis, de Bruijn te Krabbendijke. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Ten Post, H. J. Zwart, cand. te Oosterbeek. Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Utrecht, I. de Bruijne te Hilversum en W. Kremer te Apeldoorn; te Gouda, J. P. Geels te 's-Gravenhage-Oost en H. v Leeuwen te Tholen; te Papen- drecht, J. P. Geels te 's-Gra- venhage (Oost) en D. Henstra te Broek op Langendijk. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Krabbendijke, Chr. van Dam te Werkendam. Evang. Luth. Kerk. Beroepen te Tiel-Culemborg, P. H. C. G. Kok, prop. te Am sterdam; te 's-Gravenhage, A. K. v. d. Meij te Nijmegen. Ds J. A. Verhoog. Naar wij vernemen heeft ds J. A. Verhoog, Geref. predikant te Klazienaveen, om gezondheidsre denen tegen 1 Mei a.s. zijn eme- ritaatsaanvrage bij de classis Coe- vorden ingediend. GENERALE SYNODE NED. HERV. KERK. Boodschap inzake Indonesië. De Generale Synode heeft haar standpunt t.a.v. het Indonesische vraagstuk uiteengezet in een aan de kerkeraden gerichte verkla ring. Hierin wordt o.m. het vol gende medegedeeld: De Synode heeft zich opnieuw ernstig rekenschap gegeven van het getuigenis, dat zij namens de Kerk in de huidige omstandighe den omtrent de verhouding .an Nederland en Indonesië heelt te geven. In haar schrijven aan de Raad van Ministers van 22 September j.l. heeft de Synode tot uitgangs punt genomen de belofte door H. M. de Koningin namens het Ne derlandse volk afgelegd, om me de te werken aan de totstandko ming van de staatkundige zelf standigheid van Jpdonesië. In het besef van de dreigende gevaren bij de vervulling van de gedane be lofte, bracht zy tot uitdrukking, ,dat een oplossing van de proble men door geweld van wapenen onvermydelyk mede een bron van zeer grote toekomstige moeiiyk- heden zou worden".Ook nu nog neemt de Synode het standpunt in, dat haar toen tot dit getuige nis leidde. Wy weten, dat de be slissing, welke de Regering geno men heeft, haar uiterst zwaar is gevallen. Het vervult echter de Synode met zorg, dat door de mi litaire actie een slag aan liet we derzijds vertrouwen is toege bracht, welke niet alleen in de toekomstige verhouding tussen de volken van Nederland en Indone sië, maar ook in het werk van Kerk en Zending zyn neerslag zal doen gevoelen. Intussen wenst de Kerk de ver klaring van de Regering volkomen ernstig te nemen, dat zy een spoedige verwezeniyking van de I digheid van Indonesië zal nastre ven. Wanneer onverhoopt onze Re gering van de gedragslijn zal af weken, die zy in meerdere ver klaringen der laatste weken tot de hare heeft gemaakt, zullen wy als' Kerk ons geroepen weten onze stem te verheffen. Met verzaking van eigenbelang moet alles door het Nederlandse volk en zijn rege ring in het werk worden gesteld, om door een onverkorte en royale vervulling van de gegeven belofte het vertrouwen bij de Indonesiërs, ook in de Republiek te herstellen. In het geloof in onze Heer Jezus Christus weten wy ons één met de Kerken in Indonesië. De Synode besluit met de op roep tot voorbede voor de rege ringen in Nederland en Indonesië en voor allen, die met de uitvoe ring van hun besluiten zijn belast, opdat vooral ook in deze dagen wysheid van God worde geschon ken. Deze voorbede betreft even zeer de volkeren van Nederland en Indonesië, die thans in zo zwa re spanning verkeren". Voorlichting in Amerika. De Synode heeft besloten haar praeses en scriba, ds H. J. F. Wesseldijk en dr E. Emmen, af te vaardigen naar de vergadering van de Federal Council of Chur- Wat brengt de radio? PROGRAMMA VOOR HEDENAVOND. Beide zenders 8 en 11 u. Nieuws, HILV. I (301 M.): NCRV 6.00 Stedelyk muziekkorps. 6.30 Strijd krachten. 7.00 Nieuws. 7.15 Prik kebeen. 7.30 Actueel geluid. 7.45 Engelse les. 8.15 Radio Philh. or kest. 9.15 Marcus, Petrus' tolk op zendiugstournée. 9.40 Busch Strijkorkest. 10.15 Alt en orgel, 10.45 Avondoverdenking. HILV. H, (415 M.)VARA 6.00 Nieuws. 6.20 Piano. 6.80 Radio V.U. 7.00 Feiten. 7.15 Nieuws uit Indonesië. VPRO 7.30 Ontspan ning en ontsporing. 7.45 Lezen in de Bybel. VARA 8.05 Dingen van de dag. 8.20 Omroep orkest. 9.00 George en Margriet, hoorspel. 10.15 Metropole orkest. 10.45 Van boek tot boek. Donderdag 20 Januari 1949. Beide zenders 7, 8 en 1 u. Nieuws ILV. I (301 M.): KRO 8.15 Pluk de dag. 9.05 Koorzang. 9.40 Schoolradio. NCRV 10.00 Sonate. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO 11.00 De Zonnebloem. 11.40 Schoolradio. 12.03 Pianorecital. 12.33 Klaas van Beeck. 1.25 Ope ra's van Mozart. NCRV 2.00 An- dré Kostelanetz. 2.30 Klassieke Fragmenten. 2.40 Even onder ons. 3.00 Piano. 3.15 Omroeporkest 4.00 Bijbellezing. 4.45 Piano. 5.00 Radio Jeugd Journaal. 5.30 De vocale kwartetliteratuur. HILV. II (415 M.)VPRO 7.50 Dagopening. AVRO 8.15 Ochtend- varia. 9.00 Piano. 9.35 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Arbeidsvita minen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Zweeds concert. 11.45 De Batakse samenleving. 12.00 En semble Jo Bos. 12.33 In 't spion netje. 12.38 Sandor Vidak, piano. 1.20 Argentyns programma. 2.00 Paul Kruger. 2.20 Solistenconcert. 3.00 Voor zieken en gezonden. 4.00 Van vier tot vyf. 5.00 Kaleidos- coop. 5.20 Welk dier deze week? 5.35 Gram. 5.50 Reg. uitz. ches of Christ in America, die gisteren werd geopend. Aan deze gedelegeerden is opgedragen, de Federal Council van voorlichting te dienen inzake de houding van de Kerk in het Indonesische vraagstuk. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoerscn op 18 Januari 1949 medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Nederland 1948 Nederland 1947 Nederland 1937 Dollarlening 1947 Invest, vertif. Ned. 1962-64 ex. bel. Dito met belasting Nederl. N. W. S. Spaarcertificaten Indic 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. In<L Hand. Bank Ned. Handel Mij. A K. U. Berghs en Jurgens v. Berkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Br. Uni" Ned. Ford Ned. Kabelfabriek Philips Gloeilampen Wilton Billiton Ie rubr. Billiton He rubr. Dordtsche Petr. Kon. Olie Amsterdam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Oost Java Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java-China-Japanlijn 10054 100 Kon. Boot 98 97 Kcni. Paketvaart 08 97% Ned. Scheepv. Unie 10054 10054 Rotterdamsche Lloyd 9854 9854 Stoomv. Mij. Nederland 9954 9954 H. V. A. 9954 99% Java Cultuur 80J4 80% Vorstenlanden 10154 101% N. I. S. U. 96% 96% Deli Bat. Mij. 98% 98 Deli Maatschappij 9654 9554 Senembah 11754 11754 Muller en Co. 159 159% Amsterdamsche Bank 161 161 Holl. Bank Unie 300 300 Herstelbank Pr. 111 111 Rotterdamsche Bank 150 14954 Twentsclie Bank 172 168 Anaconda Copper 135 135 Betlil. Steel 14354 144J4 Chrysler 188 187 Gen. Motors 25954 261 Intern. Nickel 254 Kennecott 25454 25554 Rep. Steel 22454 223% U. S. Steel 160J4 161 Cities Serv. 499 497 North American 399 397 Cont. Oil 282 28154 Midcont. Oil 309J4 31974 Philips Petr. 170 169% Baltimore 156 15354 Tide Water 113 112 Shell Union 72 70 Miss K. Texas 70 68J4 New York Ccntr. 168 169 Pennsylvania 15254 15354 146 14754 166 16854 16654 16854 153% 155 169 17054 175% 9754 176% 9554 51 51 106 10754 142 15854 15854 151 15054 158 158% 15754 15854 219 219 16754 167 17254 171 34 3454 6054 3054 58 - 73% 954 2m 40% 1654 954 24 n->4 1654 Officiële Publicaties. Vlissingen. „Dr Burgemeester van Vlissingen U oensdag a.s. verhinderd spreekuur te houden. SCHEEPSTIJDINGEN. AARD1JK, 17/1 te Batavia. ALDABI, 17/1 350 mijl zuid Kaapvcrdische Eilanden. AKKRUMDIJK, 17/1 165 mijl zuid-west Land's End. ALAMAK, 17/1 van Monte video. AMSTELDIJK, 17/1 nog te Soen- gei Gerong. AMSTELLAND, 17/1 van La# Palmas. AMSTELSTAD, 17/1 van Beln- wan. ARENDSDIJK, 16/1 te Galvestoou ARENDSKERK, 17/1 te Port Said. BENGKALIS, 17/1 50 mijl zuid Kaap St. Vincent. CELEBES, pass. 17/1 Hort* (Azoren). JOH. v. OLDENBARNEVELT, pass. 17/1 The Brothers. KOTA AGOENG 17/1 te Belawan. LARENBERG, 17/1 van Frcetowm naar Havre. LA WAK, 17/1 te San Francisco. LEMSTERKERK, 17/1 van Bandashapur. LEERSUM, pass. 17/1 Pe- rim. MARIEKERK, IS/I pass. Quessant. MEERKERK, 18/1 te Kobe. MIRZA (t), 17/1 van Balik Papan naar Pladjoe. PE RICLES, pass. 17/1 Quessant. RADJA, 18/1 te East Londen. ROEBIAH, 17/1 'ten anker Djeddah voor ongeveer 14 dagen. RUYS, 17/1 te Hongkong. SARANGAN, 15/1 naar Basra. SLAMAT 17/1 te De- jeddah (wachten op orders). SLOTER- MELSD1JK, 17/1 te Halifax. WESTER- DIJK 17/1 van Medan naar Java. SOM- DAM 17/1 11 uur te New-York. WIEL- DRECHT (t) 17/1 te Tandjong Oeban. WILLEM RUYS, 17/1 dwars van Kreta. ZUIDERKRUIS pass. 17/1 20 uur Gibral tar. AAGTEKERK, pass. 17/1 Quessant. ALBLASSERDÏJK, 16/1 te Brownsville. CRONENBURGH, 17/1 te Bordeaux. ME* LAMPUS, 14/1 van Gibraltar. NOOR- DAM, 19/1 te Rotterdam verwacht ('s mid dags). ALGENIB, 37/1 te Porto Alegre. AL WA- KI, 17/1 naar Antwerpen. ANNENKERK, 17/1 van Karachi naar Bombay. ARENDS DIJK, 18/1 van Galveston op Mississippi. ARNEDIJK, 17/1 van New-York naar Antwerpen. CHAMA (t) 15/1 van Cebtt naar Miri. DUIVENDIJK, pass. 16/1 Faijal. HELDER, 17/1 van La Guaira naar Maracaibo. JAARSTROOM, 17/1 van Dakar. LEUVEKERK, 18/1 van Suez. MAASKERK, 18/1 te Bordeaux. NIEUW- SENDRECHT, vermoedelyk 18/1 naar AMSTERDAM, 18/11 tc New-York. OS- Engeland. PR. WILLEM H, 18/1 te Tri nidad. SAMARIA, 18/1 te St. Thomas. WIELDRECHT (t) 18/1 van Tandjong Oeban naar Port Kembla. BINNENLANDSE HAVENS. Te Vlissingen aangekomen 17/1: MAR- GARETHA van Southampton. Sleepboot BLANKENBURG van Maassluis. Van Vlissingen vertrokken 17/1: MAR- GARETHA naar Rotterdam. Sleepboot ELSO naar Maassluis. Te Vlissingen aangekomen 18/1: KAAP VALGA van Antwerpen. Advertentiën. Heden overleed, na een korte ongesteldheid, zacht en kalm, onze ge liefde Zuster en Tante, JOZINA GEUZE, Weduwe van M. L. van den Hoek, in de ouderdom van ruim 94 jaar. Uit aller naam: Fam. GEUZE. St.-Philipsland, 17 Januari 1949. De begrafenis zal plaats hebben Donderdag 20 Jan. a.s. Vertrek van het sterfhuis 1.30 uur. Voor de vele blijken van deelneming, ons betoond tij dens de ziekte en na het overlijden van onze gelief de Vrouw, Moeder en Groot moeder, JACOMINA VERBURG, betuigen we onze hartelijke dank. C. ALMEKINDERS en Kinderen. Borssele, Januari 1949. Heden (Woensdagavond) MIDDELBURG, Lange Delft-kerk. Tamboer- en Pijperscorps „Juliana", Middelburg. Een opleidingscursus voor pijpers begint eind Jan. a.s. Juniorencorps leefty'd 11 14 jaar. Seniorencorps leeftijd 15 jaar en ouder. Spoedige aanmelding ge wenst, liefst na 6H uur. Alle inlichtingen worden gaarne verstrekt bij P. SPRUIJT, Zuidsingel 14 en TH. WIJTMAN, Lange- vieleweg 63. door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. 1. Op een mooie zomerse morgen zat Pieter Hendri- kus Bol, beter bekend als Pier den Draaier, op het stoepje voor zijn huis aan z'n pijpje te trekken, dat het een aard had! Pier had het niets naar zijn zin. Waarom niet? Het was immers zulk prachtig zo merweer? De zon scheen net op zijn huisje en de mussen in de dakgoot kwetterden er lustig op los. Hoe was het nu moge lijk, dat Pier het niet naar zijn zin had? We hebben hem toch leren kennen als een man, die niet zo gauw uit z'n humeur is. Dat kwam, omdat hij zat te prakkizeren over de goeie oude tijd, toen hij nog moest leren fietsen. Ja, ja, dat is al weer een stuitje geleden. Pier z'n fiets was nog best in orde, de bel hing er aan hoor! Niets was er ver anderd. „Het Haentje te Paert" hing nog boven de deur en het stoepje was nog even schoon als vroeger. En toch, Pier had het niets naar z'n zin! Hoe is dat nu mo gelijk zullen jullie denken. 2-pers. bedsteden vanaf f 1 20.00 "1 -pers. bedstel, 3-delig f 118.00 Ledikanten f 55.00 Eiken f 75.00 L. Noordstraat 41 Middelburg n 'lustig "iLiiji,.. Maak 'n rustig zitje dubbel gezéllig met l het warme schijnsel I van een mooie staan de schemerlamp of leeslamp. Zowel in hout als in kunstig gesmeed ijzer of in ander metaal bieden wij keuze uit fraaie modellea LANGE N00RDSTR.14 MIDDELBURG Tel. 3373 Zie onze speciale Smeed Kronen etalage

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3