Zeeuwse C.J.M.V.-ers hezonnen zich op hun taak. De P. t. d. A. en het Indische vraagstuk Het Rode Kruis wacht op uw hulp. Aardbeienteelt op Walcheren biedt perspectieven. Requisitoir over film en jeugd. Geslaagd week-end op de Ernst Sillemhoeve. Boeiende rede van de heer iL fiordeau Sr. Goatact gevraagd met de Indische leiders. Griep! cfao-otn turn de ÏÏIcmiaJk Het tweedaags congres te Rotterdam. Woensdag 19 Januari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 (Van onze speciale verslaggever). „Wie had dat ooit van ons gedacht? Wie had er ooit zo iets verwacht? Een Zeeuwen-Weekend, wat een gyn! Op de „Hoeve", dat is reuze fyn. We trekken er met velen heen, Twee bussen vol, 't is lang geleên". Onder het zingen van dit enthousiaste lied, door een C.J.M.V.-er uit Axel in elkaar gezet, kwamen Zaterdagavond 90 Zeeuwse C\J.M.V.-er* op de buitenplaats van hun Verbond, de „Ernst Sillem Hoeve" te Lage Vuurse, aan. Het was een goed idee van de Provinciale Commissie Zeeland van het Christelijk Jongemannen Verbond om met een groot aantal Zeeuwse vrienden een weekend op de E.S.H. door te brengen. De Zeeuwse C.J.M.V.-ers schaarden zich enthousiast achter <üt plan en Zaterdag j.l. gingen twee bussen met leden der Prov.- Commissie en leden van de ver eniging uit tal van plaatsen in Zeeland naar Lage Vuurse om zich daar met elkaar te bezinnen op hun taak voor het heden en voor de toekomst REDE VAN DE HEER KLAP. Na de kennismaking met het gei jouw en het Hoeve-personeel deden de hongerige Zeeuwen zich te goed aan een reeds klaarstaan de maaltijd om zich daarna rond de heer C. P. Klap, Bd van het Bonds bestuur te scharen en in de gezellige huiskamer te luisteren naar z(jn referaat „C.J.M.V.-er zijn buiten de C.J.M.V." De keuze van de beide sprekers voor dit weekend was uiterst geslaagd. Immers de heer Klap, die zelf Zeeuw is, wist de gedachten der Zeeuwen goed te peilen en met grote belangstelling volgde men zijn rede. De heer Klap wees er o.m. op, dat het Christendom wordt be oordeeld naar de christelijke ver eniging of radio e.d. en niet naar bet Evangelie. Spr. zei verder, dat bet Christendom zich heeft uit gebreid ondanks alle critiek en pogingen deze uitbreiding tegen te gaan. De C.J.M.V. noemde de inleider de basis van waaruit het moeilijke werk in de wereld moet worden aangevat. Aan het slot van zijn rede merkte de beer Klap op, dat de wereld geen ware blijdschap kent, want dat alleen in het geloof de echte vreugde te vinden is, terwijl hij als taak voor de C.J.M.V.-er buiten de vereniging zag: de men sen op de gevaren te wijzen. „On danks alles wat er gebeurt en ge zegd wordt mogen we rustig ver der gaan, want we geloven aan God", zo besloot spr. Na de koffie werden vragen ge steld, waarbij de heer Klap op verschillende punten nader in ging. NACHTELIJK RUMOER. Nadat de oud-voorzitter der P.C., de heer A. J. de Wit, een dagsluiting had gehouden n.a.v. bet woord uit Matth. 13 3 „Zie een zaaier ging uit om te zaaien", was men nog enige tijd gezellig bijeen. Ondanks de lange reis en de vaderlijke vermaning van de heer A. Spaireboom, directeur der E.S.H., die aanspoorde niet te tong na te praten, bleken de Zeeuwen weinig lust tot slapen te bezitten. Het nachtelijk rumoer hield tenminste lange tijd aan en by menige bezoeker zal deze nacht lang in herinnering blyven! ZONDAGMORGEN. Na het ontbijt werd Zondag morgen door ds A. de Vries, Her vormd Predikant te Middelburg en voorzitter der P.C., een korte dienst geleid, waarin hy preekte over de gelykenis van de verloren zoon. De collecte aan het eind van deze dienst gehouden voor het werk onder de militairen bracht het mooie bedrag van f 41.09 op. Na de koffie werd, een wande ling gemaakt, door de prachtige omgeving. De E.S.H. immers ligt aan de grote weg van Soestdijk naar Utrecht Velen verbUjven ge durende de zomermaanden op de mooie hoeve om er van de vacan- tie te genieten. En dat er te ge nieten valt, zullen alle Zeeuwen, die dit weekend meemaakten, be amen. REDE DE HEER GORDEAU. Het werd stil in de grote huis kamer, toen na het middagmaal de tweede voorzitter van het C.J. M.V., de heer H. Gordeau Sr., aan de hand van Jes&ja 21 11 en 12 „Wachter, wat is er van de nacht" zijn visie gaf op het huidige we reldbeeld. Deze veteraan In het C.J.M.V.-werk, die we altyd weer zulli blijven bewonderen om de eenvoudige wjjze, waarop hy zijn referaten houdt, hield een uur lang zyn gehoor geboeid. Spr. be gon met de opmerking, dat daar hem gevraagd was om dit onder werp in te leiden, dit voor liem een bewijs was, dat vele ook jonge mensen in onzekerheid, twijfel moedigheid en angst leven. Uitvoerig schilderde spr. de tijd, waarin Jesaja leefde en de aanleiding die er was om deze tekst neer te schrijven. Met de woorden „Deze tijd ge lijkt in menig opzicht op die van 2700 jaar geleden", ging de heer Gordeau over tot een typering van het huidige tydbeeld. „We tenschap en techniek hebben het zonder twijfel tot een voor vroe gere geslachten ongekende hoog te en ontwikkeling gebracht". Hierna duidde spr. aan, in welk opzicht de wereld was vooruitge gaan, waarna een overzicht werd gegeven van de wijze waarop de mens alle uitvindingen steeds weer heeft aangewend tot vernie tiging. De inleider herinnerde in dit verband aan het woord van Paulus: „We hebben de strijd niet tegen vlees en bloed, maar tegen de overheden" enz. „Ik zeg niet dóór", zo vervolg de de heer Gordeau zün referaat, „maar wel mét onze technische en wetenschappelijke en wijsgerige ontwikkeling zün de demonen over ons gekomen. Het is maar al te goed gebleken, dat we ze kon den oproepen, de machthebbers der wereld, de duisternis dezer eeuwEr is waarlijk wel oor zaak om te roepen: Wachter wat 'is er van de nacht". Spr. vroeg zich af of de drukdoenerij der jongelui van tegenwoordig niet is een camouflering van de angst j die er bestaat voor de toekomst. 1 Aan het slot van zijn rede her innerde de heer Gordeau aan de i woorden uit Joh. 1 de verzen 6 tot 14. „Dat is het antwoord van de Hemelse Wachter op al onze vra gen", zo besloot spr. Onder de in druk van deze inleiding leverde de nabespreking weinig nieuwe gezichtspunten op. HET AFSCHEID. De laatste uurtjes, die de Zeeu wen op de Hoeve waren vlogen om. De avondmaaltijd bracht te vens de officiële sluiting van dit weekend. Geen wonder, dat de woorden door ds de Vries bij dit afscheid gesproken: „Dit moeten we ieder jaar doen", weerklank vonden by allen. De Zeeuwse C.J. M.V.-ers hebben zich bezonnen op hun taak en ze zijn verrijkt naar huis terug gegaan, ze hebben ech ter de boodschap achtergelaten: „Dit was wel de eerste, maar ze ker niet de laatste keer". VRIJWILLIGERS VOOR. Rest ons tenslotte nog te ver melden, dat een kleine groep Zeeuwse vrienden de volgende week opnieuw de Hoeve zal be volken. Er werd nX bij het af- 1 scheid een beroep op een vijftien tal Zeeuwen gedaan om in de komende week te komen helpen bij het opruimen van het mooie Hoevepark. Reisgeld vergoed en een hele week gratis verblijf zul len de beloning zijn. Toen we af scheid namen van de heer Spar- reboom, vernamen v/e, dat enke len zich reeds hadden opgegeven en men vertrouwde er op, dat het Zeeuwse team van vyftien volgen de week aan de slag zal gaan! De P. v. d. A. heeft Maandag een buitengewoon congres gehou den, ter behandeling van het In donesische vraagstuk. Namens het partijbestuur hield prof. dr Logeman een inleiding, waarna ir. H. Vos namens een groep leden het woord voerde. Na een uitvoerige duscussie werd een langademige resolutie van het partijbestuur aangenomen met 1879, tegen 909 stemmen. RESOLUTIE PARTIJBESTUUR. In deze resolutie spreekt het congres als haar oordeel uit; Dat Nederland zijn militair op treden kan en moet rechtvaardi gen en een goede samenwerking met de organisatie der V.N. be reiken door onverkorte en onver wijlde uitvoering van zijn staat kundige beloften aan Indonesië en in de Veiligheidsraad, met inbe grip van hetgeen daar gezegd is over de vrijlating der republikein se leiders, en met name: door her nieuwd persoonlijk contact en over leg met de vooraanstaande Repu blikeinen, door onverwyide instel ling yan een federale interim-re gering, die door geheel Indonesië, ook door republikeinen, als een werkelijke nationale regering wordt aanvaard; door zo spoedig mogeiyk verkiezingen te organise ren in geheel Indonesië met ge heime stemming met waarborgen tegen dwang, zonder beïnvloeding en open voor onpartijdige waar neming; door zo spoedig mogelijk de Indonesische federale interim- regering een eigen machtapparaat te helpen opbouwen, dat de zorg voor orde en rust van de Neder landse troepen zal kunnen over nemen. Verder wordt er met klem op aangedrongen, dat van Neder landse zijde alles zal worden ge daan om een sfeer van vertrou wen te scheppen, terwijl voorts het ernstig verlangen wordt uitge sproken, dat op de basis van vrij heid en vrijwilligheid een nauwe en duurzame samenwerking tus sen Nederland en Indonesië moge voortbestaan. Verder werd met 1388 tegen 1324 stemmen een resolutie-Vos aangenomen. RESOUUTIE-VOS. In deze resolutie wordt ge vraagd: Herstel van de volledige bewe gingsvrijheid van de republikeinse leiders en het voeren van her nieuwd overleg met deze; herstel van de republiek als autonome eenheid; overdracht van bevoegd heden aan een in te stellen fede rale regering; opbouw van een militair federaal orgaan, zodanig dat de Nederlandse militaire macht kan worden teruggetrok ken; oprichting van de Verenigde Staten van Indonesië als souve- reine mogendheid na zo spoedig mogelijk, zo nodig onder interna tionale controle, te houden ver kiezingen; geregeld, bewust ge zocht, overleg met de commissie van goede diensten en met de in ternationale by de ontwikkeling in Indonesië mede betrokken sta ten. Verder wordt de hoop uitge sproken, dat de reis van de mi- nister-president voor de verwe zenlijking van deze doeleinden vrucütbaar mogen zün: terwijl van partybestuur en Kamerfractie wordt verwacht, dat zij de politie ke verwerkelijking van deze doel einden krachtig zullen bevorderen. (Ingez. mededeling, advert.) LUGUBERE VONDST NABIJ VENRAY-— OVERLOON. Het is nu al vier jaar heel ge woon wanneer in de bossen tussen Overloon en Venray nog munitie wordt gevonden van ieder kaliber. Zo werd de afgelopen week de Nederlandse opruimingsdienst weer gewaarschuwd en na gedane arbeid door deze instantie keerden deze terug met 2 vrachtwagens vol met gevaarUjk oorlogsmate riaal. Onder al dit oorlogstuig be hoorde echter een lugubere vondst nl. het nog niet begraven Ujk van een Duitse soldaat. De gesneuvelde werd aangetrof fen, weggedoken in een stelling- kuil, in dezelfde houding waarin hij in October 1944 wegdook voor de Engelse granaten. Welig tie rend onkruid weefde er een dak over en onttrok hem zo aan het oog van de voorbyganger. België verwacht straaljagers. Volgens „La Nation Beige" ver wacht België dit jaar de levering van drie escadrilles straaljagers. België zou een crediet van 363 millioen francs hebben uitgetrok ken voor de aankoop van 48 Meteor-toestellen. In de begroting is voorts een bedrag van 100 mil lioen gereserveerd voor een alarmstelsel. Molotof ontbiedt Chinese ambassadeur. Volgens gewoonlijk betrouw bare bronnen te Nanking heeft de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken, Molotof, de Chinese ambassadeur te Mos kou, Foe Ping Tsjang, ontboden en met hem gesproken over de situatie in China. Men neemt aan, dat hij het standpunt van de Sowj et-Unie uiteengezet heeft naar aanleiding van de kortgeleden door de Chinese re gering gezonden aide memoire betreffende verlening van goe de diensten door de grote vier ter bereiking van een staken van het vuren. Nader wordt vernomen, dat de S.U. niet als bemiddelaarster zal optreden. Menzies wil verbod van Australische communistische partij. Robe.Menzies, oppositie-leider in het Australische parlement, heeft aangedrongen op het uit vaardigen van een onmiddeliyk verbod van de Australische com munistische partij. Hij verklaarde, dat, indien de liberale party, waarvan hy de lei der is, bij de dit jaar te houden verkiezingen de meerderheid be haalt, zü terstond de communisti sche party bij de wet onwettig zou verklaren. Binnen 48 uur na het uitbreken van een oorlog, zou er een actieve vyfde colonne van het communis me in Australië zün. Het commu nisme is geen politieke leer doch een vorm van hoogver raad, aldus Menzies. IJMUIDEN HEEFT EEN NIEUWE SEMAPHORE. In de duinen bij lJmuiden nadert de nieuwe semaphore haar voltooiing. Op het nieuwe gebouwtje van de kustwacht is een stelling in aanbouw, waaraan een lichtinstallatie wordt aan gebracht, die de waterstanden zal aangeven. Tussen kustwacht en vuurtoren komt een lampenopstelling, die de schepen de di verse toegangen tot de haven wijst. De vuurtoren zelf blijft als géleidelicht dienst doen. Het geheel wordt dit jaar voltooid. DOOLHOF. Minister in 'tVeld heeft ver teld, dat binnenkort de huren met 30 pet. verhoogd zullen wor den. En tegelijkertijd werd een hiermee veband houdende loons verhoging in uitzicht gesteld. Het gevolg zal zijn, zal m o e - l e n zijn, dat over heel de linie de prijzen zullen stijgen. Minister in 't Veld echter heeft juist omgekeerd, gedecre teerd dat de aanbestedingsprij- zen moeten dalen. Is dat niet wat kinderlijk ge dacht? Als de fabrikanten en aanne mers aan hun arbeiders belang rijk hogere lonen moeten beta len, met het gevolg, dat allerlei grondstoffen stenen, hout, enz. duurder worden, dan spreekt het loch wel vanzelf, dat dit van in vloed moet zijn op de aanbeste- dingsprijzen. Ondanks ministeriële decreten. Zo blijven we in een vicieuze cirkel ronddraaien. Ik ben 't ditmaal geheel eens met het orgaan van de P. v. d. A. als het schrijft, dat we in een DOOLHOF zijn geraakt! P If teams van het Nederland- waar de witte vlag met het rode sche Roode Kruis zijn op het kruis wappert: „Help ons!" Bij ogenblik druk aan het werk om hulp te verlenen in de ontsloten gebieden van Indonesië. In hoofdzaak wijden zij hun krach ten aan de burgerbevolking, die hun hulp het allermeest nodig heeft. De verwaarlozing, de be smetting en de ondervoeding hebben in die streken immers zoveel langer geduurd dan in de rest van Indonesië, waar hetNe- derlandsche Roode Kruis nu reeds drie jaar heeft gewerkt en waar het nog steeds niet „klaar" is. Voor iemand die het niet ge zien heeft is het moeilijk zich een voorstelling te vormen van wat de Roode Kruis teams vin den. Dat is slechts met ontoe reikende woorden te omschrij ven: bergen van menselijke el lende. Zweren ter grootte van een flinke mannenhand zyn kleinigheden, wanstaltige opge zwollen en ontstoken ledematen komen dagelijks voor, oedeem en schurft zyn normale ver schijnselen. De tuberculose tiert welig en malaria heeft ontelbare slachtoffers de laatste krachten geroofd. En dan de talloze door ondervoeding tot op het geraam te vermagerde kinderenHet is een bovenmenselijke taak, waarvoor de Roode Kruis-wer- kers in die gebieden gesteld zijn: maar het is eert dankbare te vens, omdat zy in zoveel geval len kunnen helpen. Vol vertrou wen komen de zieken naar de geïmproviseerde poliklinieken, De besturen van de Kring Wal cheren van de Nederl. Fruittelers- organisatie en de Zeeuwse Groen- tentelers Vereniging organiseer den Maandag j.L een voorlich tingsavond in het Schuttershof te Middelburg, die gewijd was aan de teelt van aardbeien. vroegere aardbeiencentra als het Kennemerland door technische en economische oorzaken aan bete kennis hebben verloren. In Oost- Brabant vooral ontstaat de laat ste jaren meer belangstelling voor de teelt van aardbeien. Voor Walcheren zag spr. goede In zyn openingswoord kon de Met een „MIJNHARDTJE" (Cachet) spoedig weer opgeknapt. Doos 30 ct. voorzitter van do Kring Walche ren der N.F.O., de heer A. de Ja ger, behalve een groot aantal le den en tuinbouwcursisten o.m. welkom heten de Rykstuinbouw- consulent voor Zeeland, Ir. W. van Soest en de heer H. A. Marinus van de Ned. Aig. Keuringsdienst voor Boomkwekerijgewassen (N. A.K.B.). De voorzitter wees er op, dat de aardbeienteelt speciaal voor Wal cheren van zeer groot belang kan worden. Zij is momenteel voor de zich herstellende grond een ge schikt gewas en voor de toekomst is de teelt uit commerciële over wegingen aan te bevelen. De Wal- eherse bedrijven lenen zich bo vendien zeer goed voor aardbeien teelt. Ir. van Soest beaamde dit vol komen en hij verklaarde, dat FEUILLETON 28 F. HORACE ROSE Ik liep op Treso af omdat ik van plan was naast haar te wan delen en haar op mijn arm te toten leunen. Wij waren allemaal moe en stijf na onze lange vlucht. Ook was het landschap ons vreemd en verbijsterend. Rondom ons brandden de vuren langs de landingsbaan en hun dansende vlammen weerspiegel den op de glanzend-zwarte hui den van tientallen inboorlingen. Het waren lange krachtige man nen en naar het mij toeleek sloom in hun optreden. Ook de houding van Spezha was merkwaardig en naar het mij toescheen minstens even vreemd als de rest. Indien wij al verwacht hadden iets te zien) van de gewone tropen-uitrus ting met zflnnehelm, korte broek en opgerolde mouwen, dan wer den wij teleurgesteld. Hij was gekleed in een wit gewaad, om het middel vast gemaakt met een kcord, het had wel iets van de gewone kleedij van Arabie ren tn Abessijnen, de beide enige levende rassen voor zover lk weet, die alle moeilijkheden overwonnen hebben en de be koorlijkheid en waardigheid verwierven van de Romeinse toga. We kregen al gauw in de gaten, dat de gemeenschap waarin we nu spoedig zouden v/orden opgenomen, aldus ge kleed ging. Ook de inboorlingen van dit district bleken deze te dragen, een gewoonte die ze kennelijk hadden overgenomen van Arabische handelaars, die eeuwen geleden het grootste aeel van de zeekust en t'nnen- land beheersten. Vlak voor we onze reis aan vaardden gebeurde er iets wat ons verrastte en ten zeerste ver ontrustte. Spezha gaf een bevel. Bran dende fakkels werden aange dragen en in een ommezien was het vliegtuig, waarmee wij zo juist gedaald waren, één vlam menzee. „Wat ter wereld is de reden om dat te doen?" vroeg ik aan Belat Roma die naast mij stond. „Hij zegt, dat zijr. toestel eveneens verbrand werd onmid dellijk nadat hij landde", zei Bé- lat, en hetzelfde gebeurde met ai de vliegtuigen waarmee Thara Meneclju en de anderen zijn ge komen." „Maar waarom dan toch?" vroeg Treso, eerst vernietigen jullie ons huis in Spanje tot de laatste steen en nu weer het vliegtuig waarmee wij gekomen zijn." „En waarmee je zou kunnen ontsnappen", zei Belat lachend. De reden is duidelijk genoeg", zei Fredrigo Vencin toen Treso dezelfde vraag aan haar vader deed. „Niemand die ook maar iets van ons afwist mocht onze berg in Spanje verlaten of daar blijven nadat wy waren ver trokken." „Bedoelt U dat niemand weg zal mogen van hier?" vroeg Treso, die het begon te begrij pen. „Ik bedoel dit", zei haar va der „en het wordt tijd dat jullie, Treso en Faos, dit ten volle gaan beseffen dat wij geen risico kunnen nemen van wie dan ook, builen de kring van onze werkzaamheden en ons onderzoek, niemand mag iets weten van onze onderzoekingen tn experimenten die hier nu voltooid zullen worden. Wan neer allés volkomen gereed is >:n ons eigenlijke werk begint zullen de middelen verschaft worden voor onze terugkeer naar de beschaafde wereld. Dan. maar ook pas dan, zal de wereld het weten." Hij sprak deze laatste woorden op triomfantelijke toon uit, alsof hij inderdaad de wereld mede deling deed van de voltooiing! van één of ander kolossaal werk-| stuk dat hij had volbracht, maar j er was geen. tijd om meer tej zeggen, de dragers waren in be- wegiiTg gekomhn en wij moesten volgen. Het vliegtuig was uitge-l brand en alle vuren langs de landingsbaan waren met takken gedoofd en terwijl wij ons op weg begaven nam Spezha in zijn witte toga de leiding op zich. Ik merkte kort daarop, dat Treso en Belat Roma, die naast ons had gelopen, achter waren gebleven. Later vertelde ze mij waarom hy al zo gauw de gele genheid had benut om met haar te spreken. Men zou in het late avonduur in het hartje van de Afrikaanse wildernis een slechte gelegenheid kunnen noemen voor deze man om zijn bedoelin gen openbaar te maken. Toch moet men het toegeven en ik geef het na mijn eigen ervarin gen graag toe dat de inge vingen, hoopvolle stemmingen, opwellingen en hartstochten waarmee wij door de goede na tuur zijn gezegend of door een kwade macht zijn belast zelfs in de meest ongelegen ogenblikken van het leven de overhand op het menseiyk hart weten te krijgen. Hier in dit woeste en ongelegen land en te midden van ontzaglijke gebeur tenissen de belangrijkheid waar van voor het menselijk leven nog niet viel vast te stellen hier zag ik zich het gebeuren van menselijke hartstochten afspelen, ja had ik er zelfs deel aan, een gebeuren zo oud en vermoedelijk even onvergankelijk als de heu vels rondom ons. „Hij vertelde mij", zei Treso, toen we de volgende dag alleen waren, „dat hij my had lief ge had vanaf het ogenblik op die avond toen jij en hij in Spanje aankwamen. Jullie mannen moet wel speciale zwakheden hebben Faos, of wij vrouwen moeten beschikken over vreemde aan trekkingskracht, want jij hebt mij verteld hoe met jou precies hetzelfde het geval was vanaf het eerste ogenblik dat je me zag." (Wordt vervolgd hij sprak de hoop uit, dat de N.F.O. en de Z.G.V. door hef ge zamenlijk opstellen van goede plannen de mogelijkheden tot een gezonde ontwikkeling van de aardbeienteelt mogen scheppen. Na dit inleidend woord vertoon' de de heer Marinus een door hem zelf onder auspiciën van de NA KB. opgenomen film over de aardbeiencultuur in verschillende gedeelten van ons land. Dit inte ressante filmpje (deels gekleurd), geeft een uitvoerig overzicht van de teeltmethoden, de selectie, het keuringswerk enz. van de aard beien. De heer Marinus gaf bij iedere opname een toelichting. Daarna sprak de heer W. J. Ro bijn, hoofdass. by de Rykstuin- bouwvooriichtingsdienst. In het eerste deel van zyn betoog be sprak hij de geschiedenis van de aardbei. In Zeeland is de teelt achteruit gegaan, o.m. omdat aan de vruchtwisseling niet de nodige aandacht werd besteed. De voor naamste aardbeienstreek was de omgeving van Kapelle-Biezelinge met zeer veel kleine bedrijven. Vele telers hebben de grond daar eigenlijk uitgeput door steeds aardbeien erop te telen. Men had ook te kampen met ziekten en verkeerd was het, dat vele telers zieke planten onder elkaar ver handelden. By de teelt van aardbeien moet met de factor: winter- en nacht vorst ernstig rekening worden ge houden, evenals met perioden van droogte, vooral by voorjaarsplan ting. Sprekers conclusie was echter, dat, omdat zowel in binnen- als in buitenland goede belangstelling voor de aardbei bestaat, de afzet verzekerd is en opvoering van kwaliteit de kilo-opbrengst zal doen stijgen. Er volgde een uitgebreide dis cussie op deze lezing. Tenslotte vertoonde de heer Marninus nog enige weer door hem zelf opgenomen filmpjes, nl. over het boerenleven in de Zwit serse bergen, over de bloementen toonstelling te Apeldoorn t.g.v. het 50-jarig regeringsjubileum en over de opening der Staten- Generaal. Staking in Belgische gas- en electriciteitsbedrijven. De arbeiders in de gas- en elec triciteitsbedrijven in geheel Bel gië hebben besloten op 31 Januari te staken, om kracht by te zetten aan hun eisen tot loonsverhoging. honderden komen ze, van heinde en ver. Soms uren lang strom pelend over slecht onderhouden wegen en hobbelige bospaadjes. Soms gedragen op een bamboe brancard door hulpvaardige dessagenoten. Ze worden niet te leurgesteld. UA e elf teams werken van de vroege morgen tot de late avond in Djocja, in Solo en in Blora. In Assahan zijn drie teams aan de arbeid en in het Tapanoelische twee. Van Batavia uit wordt Bantam verzorgd en de Roode Kruis-afdeling in Ban doeng zorgt voor de eigen om geving; er is ook een team naar Oost-Ja va gezonden. Tien ver pleegsters, die op het punt ston den om met de „Ruys" te repa triëren, zijn gebleven toen de actie begon; haar ervaring was te veel waard op dat ogenblik en die werd met liefde en toe wijding opnieuw beschikbaar ge steld. Op het ogenblik werken voor het •Nederlandsche Roode Kruis in Indonesië 24 artsen en 300 verpleegsters, benevens 200 Roode Kruis werksters en -wer kers, die als verpleeghulp, ats analyste, als apothekers-assis tente, als chauffeur of bij de ac.ministratie dienst doen. Neen, de bevolking van Indo nesié vertrouwt niet tever geefs op de hulp van het Roode Kruis; dat wi' zeggen zo lang het Roode Kruis kan rekenen op de hulp van het Nederlandse volk. Want de voorraden genees middelen minderen snel en als zij niet op tijd kunnen worden aan gevuld, dan kan het Rode Kruis óók niet veel meer doen. „Si- mavi" en „Nederland helpt In- dië" hebben het Nederlandsche Roode Kruis reeds enige malen geholpen door geneesmiddelen of gelden voor aankoop daarvan beschikbaar te stellen, doch er is altijd méér nodig. In de aller eerste plaats het kostbare neo- alasphine voor de framboesia- bestrijding. Kostbaar in de dub bele zin van het woord; want dit wondermiddel is in staat een der vreselijkste tropische ziekten af doende te genezen, maar het kost ruim f 11.000 per kg. Deze hulp in de vorm van de hoog nodige geneesmiddelen moet uit Nederland komen! Er is voor dat doel een aparte postgirorekening geopend op no. 8540 ten name van het Neder landsche Roode Kruis. Door de medewerking van de P.T.T. zal het echter ook mo gelijk zijn voor diegenen, die slechts één gulden of minder kunnen bijdragen, hun gaven te zenden. Daartoe kunnen ze op één of meer briefkaarten een bedrag tot 1 gulden aan postze gels plakken, dat door de P.T.T. aan het Nederlandsche Roode Kruis zal worden gerestitueerd. Deze briefkaarten moeten ge adresseerd worden aan het Hoofdbestuur van het Neder landsche Roode Kruis, Frin- sessegracht 27, Den Haag, met de vermelding: Hulp aan Indo nesië. Het is in deze tijden moeilijk om in financieel opzicht te doen waartoe het hart dringt, maar met vele kleine bijdragen kan óok de grote som bijeengebracht worden, die nodig is om het on zegbaar leed te verzachten. DE WATERSNOOD TE BATAVIA. C.ootste r -genval sinds 50 jaar. Hoewel op verschillende plaat sen te Batavia het water reeds aanzieniyk is gezakt, moet de hulp aan de verdreven kampong bevolking nog worden voortgezet, aangezien gehele complexen voor lopig nog onbewoonbaar zyn. De regens zijn in hevigheid afgeno men, doch vallen nog vrijwel de gehele dag. Op verschillende plaatsen te Batavia, Tandjong Priok en in de benedenstad worden door 19 gaar keukens dagelijks 15.000 porties eten verstrekt. Volgens de thans verstrekte gegevens was de re genval in het afgelopen weekein de een record voor de gehele pe riode, waarin de weer-registratie is bijgehouden en die over 50 jaar loopt. In Rotterdam is een congres „Film en Jeugd" gehouden. Ver schillende sprekers, o.a. Dr K. H. E. Gravemeyer, alg. gedelegeerde van de Ned. Herv. Kerk, hebben het hunne gezegd over de bioscoop De laatste spreker, Dr A. Querido, sociaal-psychiater, gaf een samenvatting van het op dit congres behandelde en zei: „11c voel me als officier van ju stitie, die de aanklachten moet samenvatten en requisitoir moet nemen. Het voorlichtingsrapport vertelt ons weinig over de ver dachte, die de film is. Haar af komst is duister. Met vermoedt, dat zü het onechte kind is van het theater, dat haar vlug te vonde ling heeft gelegd. Men is het er f' niet over eens of haar vader de9, 1 kunst is, dan wel de Moloch. Wel' meent men trekken van beiden by haar te bespeuren. Ze heeft langs de kermissen gezworven en eindeiyk rijke beschermers gevon den. Ze is spilziek, prostitutie is haar niet vreemd en met haar Wely, vice-voorzitster van de Nederlandse padvindersbewe ging, die de film haar plaats in het gezinsleven wil geven, mits liet gezin stevig en goed in elkaar zit en de ouders tot dit probleem niet worden ge dreven door gemakzucht, dom heid en gebrek aan kunstzin. We hebben stemmen gehoord, aldus spr., uit alle kringen der maatschappij, gemist heb ik ech ter de stem van de jeugdige bios coopbezoeker, één van de millioe- nen. Niemand die zich heeft bezig gehouden met de vraag: „Waaróm gaat het kind naar de bioscoop?" Zoals een hond in de vuilnis bakken graaft om voedsel te vin den, dat hij in het voedsel, dat hy krijgt van zyn baas, niet vindt en dat hij toch nodig heeft, zo graaft het kind in de vuilnisbak- van films en beeldromans, hij geestelijk voedsel te kort komt. Het kind wil hebben, grijpen en het is de taak van de opvoeder deze agressie te kanaliseren. Dit streven uit zich vooral in de eer ste kinderjaren en voor de tweede verlokkingen tracht ze de jeugd.maal in de puberteitsjaren. De ten verderve te voeren. Men heeft strijd, die het kind in deze laatste getracht haar te reclasseren enperiode voert, moet door de vol- haar een nette betrekking by hetwassenen gekanaliseerd en gesu- onderwijs en de opvoeding te be- J blimeerd worden. Maar moet niet zorgen, maar getuigen a charge i onderdrukt worden, daar dit gees- hebben de resultaten van deze re-telijk ongezonde wezens kweekt, classering ten zeerste in twijfel Een goede jeugdfilm gaat uit getrokken. ;van en erkent de agressie van de Uit de getuigenverklaringen! jeugd en zal gegoten zijn in een blijkt, dat degenen, die commer-sociaal en paedagogisch verant- cieel by de film zijn betrokken, woorde vorm. wel goed willen, maar machteloos Tal van vragen doen zich voor, zyn. o.m.: Is de film inderdaad in onze De overheidsmensen willen samenleving een der voornaamste strenge verboden ingevoerd zien. middelen om de opvoeding te Het onderwijs voelt zich tot desteunen en om aan deze agressie film als leermiddel aangetrokken; te voldoen? en staat niet afwyzend tegenover Zijn er andere doeltreffende de film als zodanig. Ook de kerkmiddelen dan de film staat niet negatief tegenover dit In hoeverre is de film schuldig verschynsel en erkent de film als aan demoralisering, ontwrichting een krachtig middel om grote ge dachten vorm te geven en stimu lerend te werken. Niet graag ech ter ziet ze de film onttrokken aan de controle van de kerk. De hou ding der kerken is sterk realis tisch en ze gaat de film niet uit de weg. Bijzonder getroffen zeide spreker te zyn door het betoog van mevr, Van Nispen-Van e.d.? Terugkerend tot de idee van het requisitoir, zeide spr. tot slot: „Ik requireer tot terugwijzing van deze zaak naar de rechter-com- missaris, daar de instructie on volledig is en het vooronderzoek nog moet beginnen. Ik hoop, dat het instituut „Film en Jeugd" het leeuwenaandeel in dit onderzoek mag hebben".

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2