Houders geblokkeerd geld gedupeerd. Overstroming te Batavia. Dienstplichtigen in Indië. Australië en Indonesië. Scandinavië en hei Atlantische Pact. Amerika's politieke politie, (n) Rijkscommissie voor leesbibliotheken. Lezers grijpen naar de pen. Een „noodzakelijk kwaad", dat niet gemist kan worden. Edgar Hoover, een held of een hersensehimmenjager? Wanneer volgt de vrije beschikking? Hoelang mogen ze daar worden gehouden? dAaotn man de Yïlania Ondergrondse fabriek voor splijtbare stoffen in Sowjet-Armenië? Dinsdag 18 Januari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Het F.B.I. (Fc deral Investiga- tino Bureau) werd in 1908 opge richt. De 26-jarige Hoover, die zijn juridische graad had behaald korte tijd had gepractiseerd en daarna als assistent van de Staatsman Palmer had gewerkt werd tot chef van dit bureau be noemd. Aangezien iedere staat zijn eigen politie heeft en deze angstvallig en jaloers haar eigen bevoegdhe den bewaakt, was er voor een1 bondspolitie indertijd weinig te doen. Slechts voor inbraken werd hulp van 't F.B.I. wel ingeroepen. Hoover besloot toen de door vriendjespolitiek benoemde be ambten te ontslaan en in hun plaats juridische studenten aan te stellen, die behoorlijk in de crimi nele methoden geschoold waren. Het gehele opsporingsapparaat W Td technisch ingesteld. Natuur kundigen en psychologen veran derden de lokalen van de bonds politie in ware laboratoria. In een speciale F.B.I.-school werden de mannen van het F.B.I. opgeleid die niets meer van een ouderwet se bullebak hadden doch op hoffe- jke, beschaafde manier „pretti ger" maar tegelijk veel geraffi neerder waren dan hun voorgan gers. Toen met de alcoholsmokke- laars en gangstersbenden een nieuw tijdperk van de misdaad in Amerika werd ingeluid, konden de politiecorpsen der afzonderlijke staten deze vloedgolf van misdaad niet afdammen. Dat werd „het" uur voor Hoover en zijn mensen. Zij wisten niet alleen in tegen stelling met de gewone politie bijna alle misdaden op te lossen en 97 van de hoor hen aan het gerecht overgeleverde verdachten in de gevangenis te brengen, maar slaagden er ook in door de ver halen over hun moed en verme telheid de actie van de gangsters te verminderen. De mythe over de G-mannen, de alwetenden, de voor niets terugdeinzende helden drong ook door tot het kamp der misdadigers. Deze behaalde successen ver schaften Hoover een enorme po pulariteit, die ook niet zonder in vloed op het parlement bleef. Toen de golf van kinderontvoerin gen over Amerika ging, ontving Hoover's F.B.I. voor het eerst of ficieel uitgebreide volmachten en in 1934 werd het gebruik van vuurwapenen bij achtervolging en het gebruik van pantserwagens toegestaan. Niettegenstaande dat, schijnt het misdadigersleger nog sneller te groeien dan de machtspositie Vai. het F.B.I. In September 1936 sprak Hoover van 3.300.000 mis daden, 'n October 1937 waren er 4.3 millioen misdaden in de U.S.A. en volgens de Internationale Ver eniging van Politiechefs herberg de de U.S.A. een misdadigersleger van 6 millioen. Contra-spionnage. De overgang van Hoover van de criminele naar de politieke politie voltrok zich haast ongemerkt bij het begin van de tweede wereld oorlog. Aangezien de contra- spionnage-afdeling van het leger maar weinig te betekenen had, droeg men Hoover de controle op de „vijfde colonne" op. Vier en twintig uur nadat Amerika actief aan de oorlog deelnam, waren alle vijandelijke agenten gearresteerd en gedurende de gehele oorlog lukte het de as-mogendheden niet de een of andere grote sabotage actie te volbrengen. Een keer zelfs kwam Hoover te weten, dat een Duitse agent naar Amerika kwam nog voordat de man Duitsland had verlaten. IIoo- vvr liet per radio weten, dat de man maar beter meteen thuis kon b ven! In andere gevallen liet hij de vijandelijke agenten landen en liet hen zo lang vrij spel, totdat hij al hun Amerikaanse medewerkers kende en de hele groep in één slag kon liquideren. Zes Duitse spion nen, die in een onderzeeboot aan de kust van New Yersey landden, werden kort na hun landing gevan gen genomen, 888 agenten van de as-mogendheden werden in Zuid- Amerika ontmaskerd en met be hulp van het aldaar aanwezige po- litie-corps geschaduwd of gearres teerd. Door de oorlog kon Hoover ook de briefcensuur instellen en hij nam het tijdens de oorlog ook niet zo nauw, wanneer onmiddellijk gerechtelijk onderzoek naar arres taties moest worden ondernomen. Zijn arrestatie van belangrijke leden van „Het Christelijk front" in Chicago en van achttien leden van een hulporganisatie voor Spaans-Republikeinse vluchtelin gen voerden tot interpellaties in het Congres en tot veroordeling van deze „on-Amerikaanse me thoden". In die tijd begon men ook voor het eerst met het samenstellen van dossiers over vooraanstaande politici. Senator Wheeler, de pro minente isolationist, beklaagde zich er over, dat het F.B.I. agen ten naar zijn geboortestad Mon- tan had gezonden om er belastend materiaal tegen hem te zoekeq. Dat niet alleen politieke, maar dikwijls ook pijnlijke privé-infor- maties in de F.B.I. dossiers te rechtkwamen, is sindsdien ontel bare malen becritiseerd, doch zon der veel resultaat. De vrouw van een door het F.BX verdachte en geschaduwde man werd bijvoor beeld een foto van haar echtge noot getoond, waar deze tijdens een wandeling in gezelschap was van een andere vrouw. Deze me thoden werden, evenals de dik wijls zeer geringe, op van horen zeggen berustende betrouwbaar heid van de F.B.I.-akten, door Clifford J. Durr chef van de „Fe deral Communications Comission" gehekeld. Noodzakelijk kwaad. Is Hoover nu, zoals zijn tegen standers beweren, een fascist? Is hij op dictatuur uit? Wil hij hoofd van een Amerikaanse politiestaat worden? Zulke beweringen en vermoedens schieten ongetwijfeld hun doel voorbij. Hoover weet heel goed, dat zijn F.B.L geen eigen executie-apparaat heeft zoals de totalitaire geheime poli tie. Er bestaat geen F.B.I.-gevan- genis, er zijn geen F.B.I.-gerechts- hoven en er zijn geen berichten over martelingen door het F.B.I. bekend. Voor iedereen bestaat de mogelijkheid zich voor een be hoorlijk gerecht tegen de beschul digingen van het F.B.I. te verde digen. Maar Hoover is niet ver plicht zijn beweringen te bewijzen of zijn bronnen van informatie prijs te geven. Dat maakt de za ken natuurlijk onrechtvaardig en moeilijk voor de aangeklaagde burger. De machtige chef van het FJX beweert slechts te vechten tegen vijanden van de democratie en geen persoonlijke eer na te stre ven. Een verdwijnen van de poli tieke politie zou volgens hem de U.S.A. volkomen uitleveren aan communistische en fascistische spionnen. Dat zijn argumenten, die in de oren van de Amerikanen die een nog veel brutalere ge heime politie in Oost-Europa aan het werk ziet, overtuigend klin ken. Hij beschouwt het F.B.I. en deszelfs chef als een noodzakelijk kwaad, dat hij eens in een meer utopistische vrije wereld weer hoopt kwijt te raken. Of het ooit zal lukken, dat „on Amerikaanse instituut ter be scherming van Amerika" af te schaffen, is wel zeer twijfelachtig. „Baby Hoover" is er nu eenmaal en heeft alle kansen voor een lang leven. ROBERT JUNGH. van het totale geblokkeerde te goed, dan blijft er, met als datum van uitgang de 30ste October 1.1., bij de onderscheidene bankinstel lingen c-n geblokkeerd tegoed van f 1.645 millioen over. Op dat tijd stip nu bedroeg het totaal aan in gevorderde heffingen f 1.824 mil lioen. Raamt .men de opbrengst Aan het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer over het wets ontwerp inzake de geldzuivering is het volgende ontleend: Vele leden vestigden de aan dacht op het renteverlies, geleden door de houders van geblokkeerd °P f3'5 ™"iard' danf üuf geld. Zij erkenden, dat die houders "°e een ^ag van f1^67 n^" dat verlies ten dele hadden kun- tl,oen aan heffingen worden be nen elimineren door het nemen van inschrijvingen op het Groot boek 1946. Daartegenover stelden deze leden evenwel, dat men, al dus handelende, een bepaalde aan geboden belegging aanvaardde, terwijl generlei zekerheid of voor uitzicht bestond omtrent de ver dere gang van zaken bij de geld zuivering. Bovendien aanvaardde rqejj aldus de tweede schadepost, namelijk het verlies van de be schikking over een deel van zijn vermogensactiva, terwijl de bezit ters van goederen of andere ver mogensactiva over die activa ten volle konden blijven beschikken. Verder dient rekening te wor den gehouden met nog een scha de-element. Er is n.l. sprake van gedwongen belegging van het overblijvende geblokkeerde geld in investerings- of beleggingscer tificaten, waarvan de verhandel baarheid aan termijnen wordt ge bonden en waarbij het zeer de vraag is, of in de toekomst bij verkoop geen nieuw schade-ele ment in de vorm van koersverlies wordt toegevoegd. Blijkens de gegevens, aan de Tweede Kamer verstrekt, was het totale geblokkeerde tegoed op 30 September 1948 f 3.594 millioen groot. Hiertoe behoren echter ook f 1.416 illioen aan inschrijvingen) op het Grootboek 1946, lioen aan heffingen worden taald. Het overschot aan geblok keerd geld van f 1.645 millioen zal derhalve nog aanzienlijk ver minderen, zodat 't ten slotte lager zr' zijn dan het bedrag van f 2 milliard, im de Tweede Kamer vermeld. Blijkt dit het geval te zijn, dan doet zulks veel af aan de waarde van 's ministers betoog over het gevaar voor inflatie, indien over eenkomstig de wens der Tweede Kamer bij de afwikkeling meer soepelheid werd betracht. Sommige leden vroegen, nu de mogelijkheid bestaat, dat in 1949 een sluitende rekening wordt ver- kregen, naar 's ministers verkla ring het mflatiegevaar is geweken en daarenboven het plan-Marshall deflatoir werkt, waarom de de blokkering over zulk een lange periode moet worden uitgestrekt. Aan de regeling, in dit wetsont werp voorgesteld, achtten deze leden het gevaar verbonden, dat bij de aanvaarding ervan opnieuw een lange weg zal moeten worden afgelegd, voordat men de vrije be schikking over zijn geld zal kun nen krijgen. Tegemoetkoming bij scheppen van woonruimte. Naar wij vernemen is van over- zomede1 heidswege een regeling vastge- zèkerheidsstellingen tot een be- steld, volgens welke particuliere drag van f 533 millioen. Naar dehuiseigenaren, die aan hun bezit mening nu van de hier aan het voorzieningen laten uitvoeren met woord zijnde leden komen die be- liet oogmerk daarin meer gezin- dragen niet in aanmerking als on- nen onder te kunnen brengen, derdelen van het definitieve over- aanspraak mogen maken op een schot aan geblokkeerd geld, het-tegemoetkoming in de kosten van welk onder de afwikkeling van de maximaal 300 gulden. Bovendien geldzuivering is begrepen. Of zou kunnen degenen, die woonruimte de minister voornemens zijn, het vrijmaken, doch daardoor in ver overschot aan zekerheidsstellin- j huiskosten vervallen, een vergoe- gen, hetwelk zou overblijven na ding ontvangen gelijk aan de helft voldoening van de heffingen en der huurwaarde van de ontruim- van de oude belastingen in ge-1 de woningen, vastgesteld overeen- blokkeerde saldi in geblokkeerdkomstig de wet Personele Belas- geld terug te geven i ting 1896. Deze voorschriften zijn Trekt men, zo vervolgden deslechts van toepassing op de kos- hier aan het woord' zijnde leden,ten welke belanghebbenden heb- de twee vorenvermelde posten af ben gemaakt na 31 Dec. 1948. De ministers van Binnenlandse Zaken, van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Justitie zijn gereed gekomen met voor schriften inzake de leesbibliothe ken, welke in een wetsontwerp de Tweede Kamer zijn aangeboden. Hierbij zijn de ministers er van uitgegaan dat de Rijkswetgever slechts de grenzen kan vaststel len, waarbinnen de gemeentebe sturen zoveel mogelijk vrijheid moet worden gelaten om al dan niet aan de leesbibliotheken ver gunningen te verlenen. Geven de gemeentebesturen vergunning dan kunnen zij daaraan de verplich ting verbinden tot wering van aanstootgevende werken. Voor zo ver het nodig is toezicht uit te oefenen op doen en laten der ge meentebesturen op dit gebied, wordt voorgesteld desbetreffende bevoegdheden te leggen in handen van de colleges van Gedeputeerde Staten, welke derhalve een be roepsinstantie vormen voor ver gunninghouders, die tegen een be sluit van B. en W. in verzet zou den komen. Het Rijk zal een com missie instellen tot voorlichting voor de gemeentebesturen. In Batavia zijn, tengevolge van de aanhoudende regenval, ver schillende Europese wijken en kampongs ondergelopen. Vele kampongs moesten zelfs geheel worden verlaten. Volgens eerste schattingen moeten twintigdui zend inwoners, vrijwel allen Indo nesische en Chinese kampongbe woners, geholpen worden met voedsel, kleding en medicijnen. Zondag heeft het Rode Kruis reeds eten uitgedeeld en ook gis teren is een hulpverlening geor ganiseerd. In sommige gebieden stond het water soms bijna een meter hoog. Openbare wegen en bruggen hebben weinig of geen schade geleden, terwijl evenmin berichten over persoonlijke onge lukken zijn binnengekomen. Vol gens deskundigen is de overstro ming veroorzaakt door een onge lukkige samenloop van een on gewoon zware regenval en de hoge stand van de zee in de baai van Batavia door een krachtige wind op de kust. Gisterochtend is de tropische regenval weer met onverminderde kracht begonnen. Is de regering, wat het houden van dienstplichtigen, die in Indië onder de wapenen zijn, aan een termijn van twee jaren gebonden In antwoord op deze, door ver ontruste ouders gestelde vraagt, zegt deMaasbode o.m. Na de herziening van de Grond wet in het eind van 1946 kan de uitzending van dienstplichtigen van de Landmacht, zonder hun toestemming, geschieden krach tens een wet. Deze wet kwam 4 Augustus 1947 tot stand en trad in werking op 13 Augustus d.a.v. Het eerste artikel van deze wet bepaalt in de eerste plaats, dat dienstplichtigen naar Indië Suri name of Curacao kunnen worden uitgezonden en zegt vervolgens: „Hun verblijft aldaar duurt niet langer dan tot het einde van 1949, tenzij het met hun eigen toestem ming dan wel bjj de wet wordt verlengd". Bij de voorbereiding van deze wet heeft de regering uitdrukke lijk geen bepaald standpunt willen innemen t.a.v. de vraag of ter uit voering van het nieuwe artikel 192 van de Grondwet een wet van algemene strekking wenselijk zou zijn of dat telkens, wanneer be paalde omstandigheden zich zou den voordoen, een wet die uitzen ding mogelijk maakt, zou moeten worden ingediend. In afwachting van diepgaand beraad over deze vraag was aan het ingediende wetsontwerp het tijdelijke karak ter verleend, waardoor militairen niet zonder nadere regeling na 1949 buiten het rijk in Europa mogen worden gezonden. En nu de termijn van twee ja ren. In de toelichting op de wet verklaarde de regering, dat de da tum van eind 1949 was gekozen in verband met de opzet, volgens welke de dienstplichtigen on voorziene omstandigheden voorbe houden voor geen langere ter mijn dan twee jaar in de tropen zullen verblijven. Hierdoor was het mogelijk, dat de dienstplich tigen, die volgens de in 1947 be staande plannen aan het eind van dat jaar ter aflossing van andere troepen naar Nederlandsch-Indië zouden vertrekken, nog twee jaar lang in de tropen zouden kunnen dienen. Samengevat is de toestand dus zo: de opzet der regering is, dat dienstplichtigen niet langer dan twee jaar in de tropen dienen. On voorziene omstandigheden (zoals nu de onrustige toestand op Java) geven de regering het volste recht Verontwaardiging met een (olie) luchtje. Australië is doet tenminste alsof! zeer verontwaardigd over het optreden in Indonesië. Dit geeft de Haagse redacteur van de „Zutphense krant" aan leiding tot het maken van de volgende opmerkingen: „Op Java is de autochtone be volking de laatste honderd jaar, dank zij Nederlandse maatrege len vertienvoudigd zonder te verarmen. In Australië is de autochtone bevolking gedeci meerd en desondanks verarmd. Op Java kan geen Europeaan grond bezitten. In Australië bezit de blanke alle grond. Op Java zijn de hoogste on derwijsinstellingen toegankelijk voor alle rassen. In Australië mag een kleurling de steden niet betreden. Hij heeft geen scholen. Op Java staan de hoogste func ties open voor elkeen. In Australië bestaan slechts blanke ambtenaren. Een Australiër kan zich vrije lijk op Java vestigen en er elk beroep uitoefenen. Egn Javaan kan zich in Austra lië evenals elke andere kleur ling niet vestigen, noch er een werkvergunning krijgen. Het officiële Australische standpunt pro-Republiek, anti-Nederland is derhalve met oprecht." Nee, niet bepaald, zegt de „Nederlander. Maar: wat zit er dan achter? De olie! Luister: „Het land zelf bezit geen olie bronnen. Een intensieve exploi tatie op Australisch Nieuw Gui nea tot 3000 M. diepte heeft geen resultaat opgeleverd. Iran en Birma zouden in geval van oor log wel eens onbereikbaar kun nen zijn. Daarom zijn het Austra lische leger, de vloot en de lucht vaart voor een groot deel aange wezen op de olie van Borneo. Sumatra, Java en Nederlands Nieuw-Guinea. Om zich te verzekeren van de voorziening uit die bronnen heeft Australië gemeend zich een good-will bij de Republiek te moeten verschaffen in de over tuiging, dat er met haar leiders beter iets te bereiken zou zijn dar. met de Nederlanders." vóór eind 1947 uitgezonden dienstplichtigen, langer dan twee jaar in Indonesië te houden. Voor alle uitgezondenen, dus zowel voor de troepen, die vóór als voor hen, die na eind 1947 zijn uitgestuurd, geldt echter, dat ze, onder de huidige wetgeving, uiter lijk eind 1949 naar Nederland moeten terugkomen. Om hierin verandering te brengen zal eerst een nieuwe wet moeten worden aangenomen. Korte Berichten. De gewezen privé-secretaresse van Goebbels, Lucie Kammer, is tot 40 mark boete veroordeeld door de zuiveringsrechtbank van Ludwigsburg. Kapitein Bill Odom heeft met een in 22 uur en 6 minuten afge legde vlucht van Honoloeloe naar San Francisco met zijn één-moto- rig vliegtuig een nieuw afstands record voor lichte vliegtuigen be vestigd. Diepzeedeskundigen hebben buiten de Noordzee- en Oostzee kust van Duitsland, de wrakken van 500 schepen gevonden, die tijdens de oorlog zijn gezonken. Garry Davis, „de eerste wereld burger", ontvangt per dag 1.500 verzoeken van mensen, die als lid in het register van wereldburgers wensen ingeschreven te worden. Volgens de „Neue Züriclier Zeitung", zal de traditionele uit gave der Badekers in nieuwe vorm te Hamburg voortgezet worden. De uitgever heeft een vergunning van Britse zijde ontvangen. De politie te Calcutta heeft traangas gebruikt om een optocht van vluchtelingen uit elkaar te jagen, die hun grieven aan Pandit Nehroe, minister-president van India, wilden kenbaar maken. Uit 't gemeentemuseum te Agen, (ten noorden van Toulouse) is een zelfportret van de Spaanse schil der Goya gestolen. Het doek wordt als uiterst waardevol be schouwd. De diefstal werd ontdekt, kort nadat de suppoost een bezoeker alleen had gelaten in de zaal, GRENSCORRECTIES. De Duitsers kunnen tevreden zijn. Zij hebben geroofd en geplun derd en vernield in ons land. tot en mèt. Het zou dan ook billijk zijn, als door het afstaan van grond gebied, een klein deel van de schade werd vergoed. De kans daarop is echter al zeer gering. Aan enkele minimum-eisen van Nederland zal waarschijnlijk worden voldaan. Enkele zéér kleine correcties tot een diepte van minder dan 1 K.M. zullen misschien worden toegepast. Maar daar blijft het dan ook bij. Verdergaande eisen zullen bij ae te houden Vredesconferentie zo goed als zeker worden afge wezen. De Nederlandse regering is wat dit betreft tamelijk slap opgetreden. De gard was voor de Nederlandse belastingbetalers. Voor hen was er geen pardon. Maar de brave Duitsers kregen de koek. Bovendien hadden ze dit voor deel, dat naar dr Zeeman, lid van de Nederlandse missie te Berlijn verklaarde, de Duitse belangen door „de bezettende mogendheden energiek worden verdedigd". De overweg te Rilland-Bath, De directie van de N.V. Land bouw Mij „De Bathpolders" te Rilland-Bath, heeft ons een uit voerig schrijven gezonden, n.a.v. het bericht, dat wij op 13 Januari j.L opnamen over de overweg aan ae uiterste hoek van het land- bouwbedrijf en welk bericht af- waar het schilderij zich bevindt.komstig was van de A.N.W.B. FEUILLETON 27 F. HORACE ROSE De koele verzekerdheid van logica waarmee deze man deze beestachtige moorden tot aller tevredenheid, behalve die van ens (herhaald instemmend ge mompel van de anderen had zijn woorden onderstreept), probeer de te rechtvaardigen, overtuig de mij ervan, dat „wetenschap" in de zin zoals deze mensen haar interpreteerden, zo uitermate zonder scurpules, wezenloos en zelfzuchtig kon zijn in het stre ven naar kennis, dat dat r,:ct voor rede of gezond verstand vatbaar was. Treso en ik gin gen niet verder op zijn betoog in. Wat mij betreft, ik begon me ai te vragen, welke volgende voorbeelden van deze perfide philosofie van het doel dat de middelen heiligt, ons nog te wachten stonden. Ik keek uit het raam en zag tot mijn verrassing, dat voor ons een uitgestrekte witglinsterende zandwoestijn overging in een dicht beboste streek doorsneden door verschillende valleien even eens met bossen. Ik kon mij niet oriënteren. Kennelijk hadden we Quizenden en duizenden kilome ters afgelegd gedurende onze vlucht van een nacht en een halve dag. Ik weet niets van vliegtuigtechniek en navigatie af, wei wist ik, dat men in ze ven uur de oceaan over was ge vlogen en dat de destijds snelste luchtdienst binnen 48 uur van Engeland naar Australië vloog en in die tijd dus twaalf tot der- tienduizend kilometer aflegde. Wij moesten van Spanje naar een bepaald deel van Afrika! vliegen en zelfs als we helemaal' naar de Kaap moesten, dan wasl dat toch nooit veel meer dan de afstand naar Afrika. Ik had daarom het vermoe- den, terwijl ik uit het venster keek, dat wij spoedig zouden aankomen op onze plaats van be stemming ergens in het hart van Afrika. i Hoofdstuk VIII. GEVANGENEN VAN DE WILDERNIS. Wat wij vanuit de lucht van Afrika te zien kregen was heel wat minder interessant dan wat we spoedig van nabij zouden zien. Het zal wel zijn voorde lige zijden hebben om met de snelheid van een komeet door het luchtruim te razen, maar stellig is het niet een voordeel om de wereld van boven te be zien, terwijl je er als een ra zende boven vliegt. Zelfs is er niets tergender dan de korte, on samenhangende indrukken die je van deze prachtige wereld met zijn steden en volken krqgt, wanneer je er over vliegt. In dat deel van Afrika even wel waar wij thans vlogen had men nog maar heel zelden een vliegtuig gezien. De laatste keer voor onze komst was geweest toen Spezha aankwam, de man die ons vanuit Spanje was voor- uitgevlogen. Wij zagen hoe de oneindige woestijn overging in een onme telijk vergezicht van bossen, vlakten en bergen, voor ons. Maar zelfs dit uitzicht begon in de reeds vallende duisternis te vervagen voor wij begonnen te dalen. Hoe Belat Roma met een dergelijke verbazingwekkende accuratesse er in slaagde plaats en afstand te bepalen is mis schien gemakkelijk genoeg te begrijpen voor hen die iets van vliegen af weten, voor mij was het niet meer dan een wonder. Al dalende kreeg ik de indruk, «at het gezicht op de sterren om ons heen ons plotseling ontno men werd door ons omringende muren. Ongetwijfeld bergen, maar dan daalden wij op een vlakte daartussen. Toen wij de grond raakten liep de kring van lichtjes, die we vanuit de hoogte al gezien had den, uit in een lange laan, aan elke kant waarvan vuren waren van takkebossen. Ons vliegtuig taxiede tussen die vuren door. Toen het toestel tot stilstand kwam zagen we tot onze verba zing, dat we opgewacht werden door een aantal zwarten onder leiding van een blanke. De blanke bleek Spezha te zijn en de zwarten onze dragers, want we kregen te horen, dat we ons moesten klaar maken voor een voetreis. „Hoe ver?" hoorde ik Kadek vermoeid en ontstemd vragen. „Een kleine twintig kilome ter." „Waarvoor kunnen we er niet met vliegtuig komen?" „Omdat er geen plaats om te landen is in de nederzetting. Daar mogen geen huizen zijn en ook geen landings-strip of vlieg tuig, die zou men eens vanuit de lucht kunnen zien als toe vallig eens nieuwsgierige men sen overvlogen." „Prachtig", hoorde ik Belat Roma zeggen die zo juist was uitgestapt. „Hier zal niemand zich met ons bemoeien." „We werken hier nog meer in net geheim dan we in Spanje deden", verklaarde Spezha. Hij nam mij met een vluchtige blik op en de groep langs kijkend vroeg hij: „Waar is Bemlo?" Belat Roma nam hem terzijde om hem de verschillende bijzon derheden uit te leggen, waarvan ik al verteld heb." Zal een wederzijds verdrag de voorkeur genieten? Men verwacht, dat do Scandi navische landen tijdens een reeks besprekingen, welke gisteren in de Deense parlementaire commis sie voor buitenlandse zaken zijn begonnen, zullen kiezen tussen het vormen van een regionaal mi litair verbond en een aansluiting by het Atlantische bondgenoot- schaps-verdrag. De commissie zal rapporten bespreken, welke door Deense militaire deskundigen over -de be sprekingen, welke tijdens het af gelopen weekeinde met Noorse en Zweedse militaire experts werden gevoerd, zijn uitgebracht. Het komende weekeinde zullen de ministers-presidenten en minis ters van landsverdediging 'van Noorwegen, Zweden en Denemar ken, opnieuw te Kopenhagen bij een komen. Deze bijeenkomst volgt op die, welke in de afgelo pen week, onder de meest strikte geheimhouding, te Karlstad, in Zweden, werd gehouden. Een nieuwe bijeenkomst zal op 29 en 30 Januari a.s. te Oslo wor den gehouden. In welingelichte kringen te Ko penhagen wordt gezegd, dat het verwondering zou wekken, indien de Scandinavische landen hun keus niet zouden laten vallen op een „wederzijds" regionaal ver drag, dat geen verplichtingen in het westen of in het oosten met zich zou brengen, doch waarbij „goede relaties" met de westelijke mogendheden zouden worden on derhouden. De historische schatten, die het bezit zijn van de familie Eszter- hazy zijn in het familieslot te Boeda ontdekt en in beslag ge nomen. Het gebouw was tijdens de oorlog door bombardementen vernield en onder het puin heeft men, naar men zegt, waardevolle mantels, die aan de Hongaarse koningin van de 15e eeuw hebben behoord, evenals de beker en de ring van koning Mathias, ontdekt. New York Times" meldt, dat dr E. Heidrich, secretaris-gene raal van het Tsjechoslowaakse ministerie van buitenlandse zaken die in November uit zijn land ver dween, te Washington is aange komen met uitgebreide gegevens over communistische activiteit en plannen in Oost-Europa. Twee vliegers hebben, blijkens een bericht uit Kopenhagen, gis teren het leven verloren, door dat het door hen gehuurde sport- vliegtuig, als gevolg van sneeuw val boven Noord-Seeland, tegen een boom vloog en verongelukte. In Kopenhagen zelf is 8 cm. sneeuw gevallen. Het hoofdkwartier van het Amerikaanse leger in Europa heeft bepaald dat tot de bezet tingstroepen behorende soldaten en hierbij werkzaam zijnde Ame rikaanse burgers, indien zij met een Duitse of Oostenrijkse trou wen, niet langer dan drie maan den "in het land mogen blijven: dit geldt ook voor Amerikaanse vrou wen en meisjes, die zich een Duit se of Oostenrijke bruidegom kie zen. Het aantal aanvragen om echt scheiding in Engeland is in de drie jaren na de oorlog meer dan verdubbeld. Een Franse Gestapo-agent, Mathieu Guidecelli, is ontsnapt uit de gevangenis van Fresnes bij Parijs, waar hij zijn terechtstel ling moest afwachten. De Sowjetrussisclie opperste Sowjet heeft een ministerie voor de olie-industrie opgericht. Niko lai Baibakof is tot leider hiervan benoemd. De partij der Christen-democra ten in Noord-Rijnland-Westfalen is een fusie aangegaan met de kleinere centrumpartij. De nieu we partij is thans de sterkste in de staat. Dnitslands herstel bedreigd door smokkelhandeL Generaal Clay heeft verklaard, dat het smokkelen van goederen We waren spoedig klaar vooruit West-Duitsland de grootste vertrek. Voor we weg gingen bedreiging voor het economische aten we iets en dronken we van de hete melk uit de flessen. Onze eigendommen en de gehele in houd van het vliegtuig, behalve de kleren van Enrigo, waren uit geladen en in pakken samenge steld voor de dragers. Maar de zwarte metalen dozen werden niet aan de zwarten toever trouwd. Die moesten sommigen van onze groep dragen. herstel en de economische stabili teit van Duitsland vormt Hij zei dat er jaarlijks voor naar raming 200 millioen dollars uit de Weste lijke zones wordt gesmokkeld, het geen overeenkomt met ongeveer 25 pet. van de uitvoer langs wet tige weg. De Duitse exporthandel ont vangt thans uit het buitenland or ders op een niveau van 1 milliard Volgens C. E. Sulzberger, cor- recpondent te Parijs van de „New York Times", heeft de Sowjet- Unie in Sowjet-Armenië een grote ondergrondse fabriek voor het vervaardigen van splijtbare stof fen uit uranium gebouwd. Sulzberger, die zich beroept op „een gedetailleerd bericht uit een bron, die tot nog toe be trouwbaar is gebleken", deelt mee, dat de fabriek aan de ri vier de Sanga ligt, enkele kilo meters ten noorden van Erivan (50 K.M. ten noorden van de Perzische grens en 230 K.M. ver wijderd van de Turkse grens). De fabriek zou zijn opgericht door Lavrenti Beria, plaatsver vangend minister-president, die „naar men aanneemt voorzitter is van de Sowjet-Russische com missie voor de atoomenergie". Volgens de door Sulzberger ontvangen inlichtingen zijn zes grote onderaardse holen in de heuvels uitgegraven om plaats te maken voor de fabriek. Naar verluidt zijn andere uraniumla- gen door Sowjet-Russische mi neralogen ontdekt in het gebied van Ossetia, ten noorden van Ti- flis en in Svanetia in het noord westen van de republiek Geor gië. „Het erts wordt met grote zendingen machines uit Oost- Duitsland naar het gebied van de Sanga vervoerd", aldus dit bericht. De directie deelt mede, dat deze overweg niet het eigendom is van „De Bathpolders", maar van de Spoorwegen. Hoewel het land bouwbedrijf alleen recht van over gang heeft en dientengevolge door de N.S. voor alle schaden aanspra kelijk is gesteld, wordt er voor de Bathpolders practisch geen ge bruik van gemaakt. Er sluit trou wens geen verharde weg naar of door dit bedrijf op aan. Wèl sluit aan op deze overweg, de verharde weg naar en door de Kreekrakpolder, en het zijn grond gebruikers in deze en in de achter gelegen polders, die van de over weg gebruik maken. Toen de Kreekrakpolder inge dijkt en de weg aangelegd werd, is verzuimd aan de spoorwegen te verzoeken of voor deze weg ge bruik zou mogen worden gemaakt van de overweg; een tactische fout die de Spoorwegen zo zwaar op de maag ligt, aldus het schrij ven, dat zij tot op de huidige dag van het verkeer over die weg niets willen weten en alleen de Bathpolders willen kennen. De vorige directeur van de Bathpol ders heeft een actie gevoerd om de overweg opengesteld te krijgen en toen dit geen succes had heeft iiij het mogelijk gemaakt dat an deren dan personeel van „De Bathpolders" toch gebruik van de overweg zouden kunnen maken. Dit geschiedde door voor de be trokkenen op briefjes bij de N.S. vc .•gunning aan te vragen. Deze moesten "dan f 5.beta len voor de sleutel en de vergun ning (de overweg was gesloten door een hek waarvan de sluiting voorzien was van een hangslot). Er is nooit één cent door „De Bathpolders" voor het gebruik van deze overweg geïnd. De be treffende mededeling in het be richt wordt dan ook als een las terlijke verdraaiing der feiten aangemerkt Wel bestond de volledige aan sprakelijkheid voor de schade, die deze vergunninghouders ev. zouden veroorzaken, of die hun veroorzaakt werd. Daarom moes ten zij een verklaring tekenen, die ten doel had „De Bathpolders" voor deze risico's te vrijwaren. In de oorlog is deze overweg open gebleven, doordat controle op de naleving van de sleutelbe palingen onmogelijk was en ten slotte de hekken verwijderd wer den. „De Bathpolders" bleef aan sprakelijk voor eventuele scha den, maar heeft nimmer getracht deze te beperken door de sluiting der overweg te bevorderen. Zo ook na de oorlog, toen aanvanke lijk de hekken afwezig bleven. Tenslotte zijn deze door de Spoor wegen aangebracht maar niet ge sloten, zulks op nadrukkelijk ver zoek van de huidige directeur, die weer actie voerde voor openstel ling. Ook thans is de overweg nog open en hoewel door de Spoorwe gen herhaaldelijk op sluiting is aangedrongen is slechts door ver zet van zijn zijde hiertoe niet overgegaan. (Wordt vervolgd.) dollars per jaar, Generaal Sir Bucher, de laat ste Engelse opperbevelhebber van het leger van India, heeft zijn functie overgedragen. DE PLAATS VAN DERDE WERELDBURGER De volgelingen van de Ameri kaan Garry Davis, „Wereldbur ger nummer 1", strijden te We nen om de eer zich als „Wereld- burger 3" aan. de zijde van Da- vis te scharen. Davis zelf, die te Parijs zijn hoofdkwartier heeft, benoemde Gisela Schleuter, een toneel speelster uit Keulen, tot „We reldburgeres 2". Gustav Krisch maakt aan spraak op de titel van „Wereld burger 3". Zijn „hoofdkwartier" in de Mariahilferstrasse te We nen wordt bestormd door ver slaggevers en fotografen. Peter Hinterhofer, Oostenrijks schrij ver en componist, betwist hem deze titel. Hinterhofer heeft ver leden week zijn Oostenrijks ge boortebewijs in het stadhuis te Wenen verscheurd.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2