ZEEUWSCH DAGBLAD Koos Vorrink enig overlevende bij vliegtuigongeluk op Falster. Nederland bereid aandeel te leveren in verdediging van W.-Europa. NIEUWS Palar verzocht vrijgeleide voor repnblikeinse leiders naar L. Success Duitsland onder militaire controle. Dit jaar 40.000 militairen uit Indonesië terug Amerikaans plan voor Intaesiü volkomen onaanvaariiaar. Amerikaanse Marine ontruimt Tsingtao. Interessante vondst te Goes. Een kloek geluid. Gezagvoerder en tweede piloot om het leven gekomen. In 1952 moet een mobiel ~mt Onlusten te Durban eisten reeds 116 doden- Binnen een week sinaasappelen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Prinses Margriet wordt 6 jaar. strijdcorps gereed zjjn. "fn ^"^48,™?: Wapensmokkelaars in Duitsland gearresteerd. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- «tr. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168: Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1155 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DINSDAG 18 JAN. 1949 Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. B.ARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN"GA, Middelburg; H. JANSEN, Meiiskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon opS.38 u., onder 17.04 u. Maan op 23.26 u., onder 11.02 u. Hoogwater op Woensdag 19 Jan.: Vlissingen: 5.00 u. 2.20 m., 17.31 u. 2.23 m. Terneuzen: 5.35 u. 2.38 m., 18.02 u. 2.42 m. Wemeldinge: 6.54 u. 1.78 m., 19.17 u. 1.93 m. Sprekende namens de Neder landse regering, heeft Dr van Royen in de bijeenkomst van de Veiligheidsraad een kloek geluid laten horen. Eindelijk! Lange tijd heeft Nederland met zich laten spelen. Eerst door Engeland, toen door de Repu bliek en daarna door de Veilig heidsraad die dapper meehelpt Jndië onveilig te maken en de terreur te bevorderen. Vrijdag echter heeft onze ver tegenwoordiger flink van zich afgesproken en een kloek geluid laten horen. Hij wees er op, dat de Veilig heidsraad, door zich in interne zaken van lid-staten te mengen, de gehele structuur van de Ver enigde Naties in gevaar brengt. Er was bezwaar gemaakt, dat de gevangen genomen leiders van de revolutie tijdelijk hun be wegingsvrijheid is ontnomen. Maar, zo vraagt hij zeer ad rem, hoeveel leiders van een politieke oppositie mogen in Rus land, zelfs in vredestijd, hun vrijheid behouden? Na er op gewezen ie hebben, dat noch bij de Griekse, noch bij de Palestijnse kwestie, noch bij die van Kasjimir of Haiderabad in zó korte tijd en in zulk een mate aan de eisen van de V. R. voldaan werd als door Nederland werd gedaan, vervolgde Dr van Royen: „Mijn land moet ook wel op merken, dat sommige van de iieftigste aanvallen op ons land gedaan zijn door de vertegenwoor digers van regeringen, wier staat van dienst wat betreft het gevolg geven aan de resoluties van de raad allesbehalve vlekkeloos is. in 20verre tot bewustzijn, dat hij Syrië nam er meer dan drie maanden voor, na de eerste re solutie van de raad inzake het staken van het vuren in Pales tina, voordat een bestand in practijk werd gebracht. Nederand verwacht dan ook Koos Vorrink, de voorzitter van de Partij van de Arbeid, is de enige overlevende bjj een vliegtuigongeluk, dat gisteravond op een afgelegen plaats aan de Oostkust van het eiland Falster (Dene marken) in de Oostzee geschiedde. De heer Vorrink was de enige passagier. De twee andere inzit tenden van het tweemotorige Cessnatoestel, de Ph. - N'.A.Z. van de Aero Holland N.V. en afkomstig van het vliegveld Ypenburg, de gezagvoerder R. Protiva en de tweede piloot W. F. de Jong, bei den uit Amsterdam, kwamen om het leven. De heer Vorrink werd ernstig gewond in het ziekenhuis Nykö- ping opgenomen. Verondersteld wordt, dat het Het vorige jaar behaalde hij zijn toestel i.v.m. het zeer donkere en vliegbrevet als sluitstuk van zijn regenachtige weer te laag gevlo-1 opleiding bij de RijksluchtvaarL- gen is en daardoor de toppen heeft j school. De heer de Jong was on geraakt van bomen die aan degeveer 3 maanden in dienst van Oostkust van het eiland Falster staan. Drie bomen werden uit de grond gerukt. De machine kwam in een bos in de nabijheid van de kust terecht en werd volkomen vernield. Vorrink, die gisteren de gehele dag in Amsterdam de besprekin gen bijwoonde, welke de P. v. d. A. hield over Indonesië, vertrok laat in de middag van Schiphol. HU was met een regeringsop dracht op weg naar Oslo om al daar besprekingen te hebben met enkele vooraanstaande personen uit de socialistische partij. Aanvankelijk was hij niet in staat iets mede te delen, doch bij een operatie, die hij in het zieken huis moest ondergaan, kwam hij de Aero Holland. DE REDDING. De Deense arbeider Antea Niel sen, die zijn Kuis heeft bij de Oost kust, dat een van de eenzaamste gedeelten van het eiland is, had de slag gehoord en probeerde on middellijk het wrak te bereiken. Daar het echter reeds zeer donker was en sneeuw en regen hem het Dr Drees keert Donderdag terug. Naar het A.N.P. verneemt ligt het L: de bedoeling, dat dr Drees Donderdag a.s. uit Batavia naar Nederland vertrekt. Hij zal de reis maken met de Constellation „Fra- neker" en de gezagvoerder L. Sil- levis. kon verklaren, dat de beide over ledenen de gezagvoerder en de tweede piloot-telegrafist waren. De heer Vorrink heeft zijn rech- terbovendijbeen en zijn rechter uitzicht zeer bemoeilijkten, be reikte hij het strand, waar het vliegtuig was terechtgekomen eerst een half uur na de ramp. Het eerst vond hij enige meters van de resten van het toestel, niet ver van een der motoren verwij derd, de heer Vorrink, die in het Duits tot hem zeide: „Moge God mij helpen". Nadat Nielsen zich ervan ver gewist had, dat er geen andere overlevenden waren (de Jong was Uit het toestel geslingerd en de gezagvoerder werd later in de cockpit gevonden) begaf hij zichj terug naar zijn huis, terwijl hy de heer Vorrink voorlopig moest achter laten. Hij belde een ambu lance, dïe een kwartier later ter plaatse aankwam. Tot de dokter zeide de heer Vorrink: „Gelukkig, dat we in het Deense bos zijn terecht gekomen". Onmiddellijk werd de heer Vor rink vervoerd naar de ambulance post, die ongeveer een kilometer van het strand verwijderd ligt en van hier werd hij kort daarop overgebracht naar Nyköping, dat ongeveer 20 kilometer verder ligt. INDONESIË IN VEILIGHEIDSRAAD. Sjahrir heden bij dr Drees. H.K.H. Prinses Margriet, het derde dochtertje van H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, wordt mor gen 6 jaar. Een recente joto van het jarige prinsesje. Palar, de afgevaardigde van de Republiek bü de Veiligheidsraad, heeft gisteren een brief aan de voorzitter van de raad, generaal Mac Naughton gericht, waarin hij verzoekt republikeinse leiders in de gelegenheid te stellen te Lake Success te komen om de raad over j de toestand in te lichten. Verzocht wordt deze personen vrügeleide te verlenen. Volgens hem hielden geen der argumenten van dr van Royen stand voor de duidelijke en ondub belzinnige verklaringen van de Commissie van Goede Diensten. Palar was van mening, dat de Nederlandse beloften, inclusief het door dr van Royen medegedeelde tijdsschema voor de overdracht van de souvereiniteit en de alge mene verkiezingen, niets anders betekenen, dan een sanctioneren van de agressieve oorlog en geens- ZELFS AL KOST HET FINANCIËLE OFFERS De Westelijke mogendheden, die leiding na haar eerste besprekin- ten uitgewerkt, waarin de struc- Gisteren werd een bespreking tuur van een toekomstige Neder- arm gebroken en is voorts gewond in de rug. zeker geen cntiek van een dedelin verteg 'nwoorevger van een Ara- *°'ge"y„hatend" niet levens- dtte" wéken"geïedeT"toT'7ve^èn- 1 <£ho"de" tussen veldmaarschalk landse Landmacht is weergegeven, bische staat wegens niet opvol- ea men rekent op een stemming kwamen over het onderMontgomery en minister va^ De Neder)a„dse legerleiding gen van een resolutie in mm"V()lledig |.erstei. internationale controle plaatsen J1®"" se\fn' waarnemend nums- wenst CCIl mobiel legercorps van der dan een week. ec,hter geruime tyd in van het Kuhrgebied, hebben gis- ter-president, de numsteis Lief- enkeIe divisies, alsmede over het Vervolgens kreeg India een het ziekenhuis moeten verblijven, teren een uit drie leden bestaande Ye" gehele land verspreid liggende beurt, dat zelf tweemaal wei- Men schatte dit op één a ander- militaire veiligheidsraad ingesteld *2 „iI dekkingstroepen. Door verwezen- gerde een resolutie van de V. R. halve maand. ter waarborging, dat Duitsland J'®''"" dtddehik doen "jki,ng vat\dezc Vannen zal ons uit te voeren, terwijl voorts nogj Wat de verwonding betreft aan'nimmer meer zijn hulpbronnen jblif(„£ NVl,erl«mi. binnen de ïan, de verlangde bijdrage mhet een opsomming gegeven werd |de'èüg,"hierover "deelde "men Van-voor agressieve doeleinden zai i ^„e/önl^ciëte en "eeo! k^re™l"vtren'De^atam van beslissingen van de Veilig- uit het ziekenhuis olefonisch aan kunnen aanwenden. j nomisehe mogelijkheden, ten voi-lKun"en C C De datum' aa heidsraad welke door de Sov- bet a.N.P. mede, dat men deze De raad zal inspectie-teams le bereid is een evenremge bydra- iet-Unie waren terznde geleed.:»;n4- ^1^9^ hooft nn/jor. j-„11 w r__/. I nomisehe mogelijkheden, ten vol- op Nederland haar bijdrage ge- jet-Unie waren terzijde gelegd, nferdiepgaand" heeft" onder-'geheel West^-S^Tte! ge TievereT^nT'ver'reed moet bebben 'te door Mont AI no7o vnnrhpplrlpn 7n hp»-1 l.Ar- Al deze voorbeelden zo be- iJ Lr f rVj,. X, wesi-uunsiana ia- ge re leveren aan ou verwezeiiiy- m bepaaid op rond 1952. De- Ts.1 .„„I200"11- Men gelooft echter, dat de- ten rondgaan om te zorgen voor king van de plannen tot verdc.li- d Nederland aan sloot Dr van Royen dit deel vanze verwonding niet van zeer em- zijn betoog, tonen aan, dat met sjjge aard zal blijken, hoewel men twee gewichten wordt gewogen en met twee maten gemeten, hetgeen mijn land, zoals elk zichzelf respecterend land, niet kan aanvaarden. Kloeke taal. Zoals van een re gering die zichzelf respecteert als draagster van het gezag, verwacht mag worden. Er is sinds 1945 door de slappe dit toch nog niet met zekerheid durfde te zeggen. voortzetting van de ontwape- I ging van West-Europa, waarvan vaard. ning op het gebied van de we- de leiding aan veldmaarschalk Tsjech van geboorte. Hij was 40 jaar, gehuwd en had twee kinde ren. Hij woonde in Rijswijk (Z.H.) en vloog reeds voor 1939, eerst in Tsjecho-Slowakije en gedurende houding van de Nederlandse re- de gehele oorlog bij de R.A.F. In gering ten opzichte van het In-Nov. 1947 trad hij in dienst bij de aische vraagstuk veel verknoeid.1 Aero Holland N.V. Des temeer verheugt het ons,De heer Willem Frederik de dat nu eindelijk een ander ge- Jong werd te Gouda geboren en luid werd gehoord. was 25 jaar. Hij woonde te Gouda. „Inmenqinq zonder weerga". Nederlandse programma uitvoert j De samenwerking voor het her- Een officiële Nederlandse zegs- stel van de vrede in het gehele man te Lake Success kenschet- betrokken gebied betekent blijk- ste het plan, door de V. S. inge- baar, dat ook de republikeinse diend bij de Veiligheidsraad voor troepen zouden moeten medewer- de instelling der souvereine Ver. ken aan het herstel van de vrede, Staten van Indonesië per 1 April hetgeen zou neerkomen op de in- 1950 (zié ons nummer van Zater-1 schakeling van eenheden van de dag j.l.) als een inmenging zonderx.N.I. Hoe denken de voorstellers weerga. H(j deelde mede, dat hetzjch de uitvoering hiervan Amerikaanse plan, voor de Neder- I In het algen,een was men op landse regering volkomen onaan- j het Nederlandse departement van vaardbaar is. buitenlandse zaken van mening, Bij informatie op het departe-dat door dit plan, dat dus in het ment van buitenlandse zaken in geheel geen rekening houdt met Den Haag werden tegenover het de Nederlandse opzet en er dwars tenschap, de industrie en de mi litaire macht. De raad bestaat DE SLACHTOFFERS. uit generaal-majoor James P. Hodges, leider van de afdeling voor de gewapende machten van het Amerikaanse militaire be stuur, generaal-majoor V. Westropp, Brits plaatsvervan gend stafchef, en generaal Etienne Paskiewicz, chef van de Franse ontwapeningsafdeling in Duitsland Later zullen misschien ook België, ons land en Luxemburg in de raad vertegenwoordigd worden. Eén van de belangrijkste be voegdheden van de raad is het recht tot het instellen van onder zoek in Duitse fabrieken en elders zonder voorafgaande aankondi ging. doorheen hakt, de plaats gehad hebbende ontwikkeling «p politiek gebied in grote delen van Java, Madoera en Sumatra geheel wordt veronachtzaamd en deze ontwik keling dus wordt gestuit. A.N.P. de volgende opmerkingen gemaakt: Een nieuwe V.N.-commissie is voor Nederland totaal onaan vaardbaar. De voorgestelde gelei delijke ontruiming van bepaalde gebieden door de Nederlandse troepen, waarbij de republikeinse j^at zal onderzoek op Bangka autoriteiten geleidelijk van ons 7 r iet bewind zouden overnemen, I uitwijzen, niet alleen in het gebied van de Gisteren zijn naar Bangka ver- iongste politionele actie, doch op j trokken de adviseur-generaal van geheel Java, Madoera en Sumatrajustitie, mr Gieben en de sous- ïoudt volkomen geen rekening chef van de generale staf, kolonel niet hetgeen sedertdien is gebeurd Thomson, vanwaar zij heden wor- m komt neer op het moedwilligden terug verwacht. Van gezag- rtichten van wanorde. hebbende Nederlandse zijde wordt De genoemde data zijn voor verklaard, dat beide heren een nverleg vatbaar, doch hoe wil men lit plan uitvoeren, tenzij men het De Duitse politie te Mannheim gelooft een internationale organi satie van wapensmokkelaars te hebben opgerold met de arrestatie van 11 Duitsers en 3 Fransen, die worden beschuldigd van onwettig ">ezit van oorlogsmateriaal en po gingen tot verkoop daarvan aan zekere buitenlandse mogendheden. De Duitse politie vond te Mann heim, waar de bende een hoofd kwartier had, 20 complete en on gebruikte motoren voor Duitse Junkers-52 transportvliegtuigen et» 50.000 meter zijde voor para chutes. Van de zijde van het militaire bestuur wordt verklaard, dat het ■lekend was, dat de bende een con tract had voor levering van 50 Junkers-motoren, doch dat niet bekend was hoeveel er hiervan duidelijke en uitvoerige order van de Indonesische regering betref fende de bewegingsvrijheid van de republikeinse leiders op Bangka zullen effectueren en een onder zoek zullen instellen naar de rede nen, waarom de desbetreffende orders niet waren uitgevoerd. Uit Den Haag wordt officieel gemeld: De Nederlandse regering heeft met diepe teleurstelling ken nis genomen van de berichten over de behuizing en de behan deling van de republikeinse lei ders, die op Bangka verblijven. Uit nader ingekomen berichten blijkt thans, dat deze behandeling heeft plaats gevonden op een wij ze, welke in strijd moet worden geacht met de terzake door de Nederlandse regering gegeven in structies. Uiteraard zal krachtig worden opgetreden tegen degenen die daarvoor verantwoordelijk zijn. Het bezetfingsstatuut voor W est-DuitsIand. Te Londen zijn gisteren tussen de drie Westelijke bezettingsmo- gendheden besprekingen begonnen over een bezettingsstatuut voor West-Duitsland. Het doel der be sprekingen is de resterende me ningsverschillen der drie Westelij ke bezettingsmogendheden zo spoedig mogelijk op te lossen, ten einde de voltooiing van de consti tutie, welke door Duitse politici te Bonn wordt opgesteld, te ver gemakkelijken. EXTRA VOEDINGS- VETTEN. Einde Januari zal een extra rantsoen voedingsvetten beschik baar, worden gesteld, t.w. 250 gr. voor de leeftijdsgroepen A, B en C en 125 gr. voor de groepen D en E. Het zal van de vetgrondstoffen- positie afhangen, of de extra ver strekkingen zullen worden voort gezet. De verstrekking van spijs olie zal, zoals tot nu toe gebrui kelijk, op een afzonderlijke bon geschieden. Montgomery is toevertrouwd. Militaire waarnemers in Den Haag verwachten een grote s-tap voorwaarts bij het tot oplossing brengen van de punten, die onbe slist waren gebleven tijdens Mont gomery's bezoek aan Nederland in November vorig jaar toen de be sprekingen grotendeels een voor bereidend karakter hadden. Een der moeilijkste kwesties, waarover beslist moest worden vormen de financiën. Men gelooft, dat Nederland met een aanzienlijke hoeveelheid wa penen en belangrijke uitrustings stukken, die op een soort leen- en pachtbasis door Ameria zouden worden verstrekt, in een verdedi gingsschema van West-Europa gewicht in de schaal kan leggen. De Nederlandse strijdkrachten in Indonesië bedragen in totaal 85.000 man in land-, zee- en lucht strijdkrachten, aangevuld door ongeveer 34.00 man geregelde troepen van het K.N.I.L., van wie ongeveer 60 Indonesiërs zijn. Momenteel zijn er slechts 3 ba taljons geoefende geregelde troe pen in Nederland, tezamen met ongeveer 25.000 man recruten, die jaarlijks voor oefening worden op geroepen. Men hoopt dit jaar tenminste 40.000 man Nederlandse troepen uit Indonesië terug te trekken, die binnen 18 maanden door nog 30.000 man zouden worden ge volgd. Wanneer men de grote bevol kingstoename in Nederland in aanmerking neemt, zou Nederland veel grotere lichtingen voor de militaire dienst kunnen oproepen, doch militaire deskundigen achten dit geen oplossing en de Neder landse regering is van mening, dat de Nederlandse industrie niet ten volle hersteld kan worden, indien meer arbeidspotentieel door de militaire dienst wordt onttrokken. Rapporten uitgewerkt. Naar het A.N.P. nader ver- Gisterenmiddag is veldmaar schalk Montgomery van het vlieg veld Valkenburg met een Britse Dakota weer naar Oldyham (En geland) vertrokken. De correspondent te Tsingtao van het Chinese dagblad „Sliun Pao" meldde gisteren aan zijn blad, dat verreweg het grootste gedeelte van de te Tsingtao gele gerde manschappen der Ameri kaanse Marine uit deze aan de Zuid-Oost-kust van het schier eiland Sjantoeng gelegen Ameri kaanse marine-basis is terugge trokken. Ook de in de haven van Tsingtao liggende oorlogs- en transport-schepen zijn vertrokken. Volgens de correspondent is slechts „een handvol" mariniers aan wal gebleven, teneinde de eigendommen en uitrustingen van de Amerikaanse vloot te Tsing tao te beschermen. De Amerikaanse oorlogssche pen en transportschepen zullen voorlopig nog in de haven blij ven. Een plaatselijke staf zal dienst blijven doen in de in richtingen der Amerikaanse ma rine te Tsingtao, alhoewel dit zins een oplossing bieden voor het Indonesische probleem. Daarna verklaarde dr v. Royen gemachtigd te zijn te zeggen, dat zijn regering met diep leedwezen kennis heeft genomen van het be richt betreffende de huisvesting en de vrijheidsbeperkingen waar onder de leiders op Bangka zijn gcuouden. Hij verklaarde, dat tegen de schuldigen strenge maatregelen genomen zullen worden. Dr van Royen deelde voorts me de, dat Sjahrir een uitnodiging ontving om te Batavia besprekin gen te voeren met dr Drees en daartoe hellen in Batavia zal arri veren. Sir Rama Raoe (India) drong aan op spoedige actie van de Vei ligheidsraad, opdat de conferentie te New Delhi, die 20 Januari ge opend wordt, in staat zou zijn ken nis te nemen van de resolutie van de raad. Hij achtte het een gebie dende eis, dat de gevangen leiders onmiddellijk vrijgelaten en in hun functie hersteld worden. De C. v. G. D. moest opnieuw worden samengesteld, opdat zij op de uitvoering zou kunnen toezien, en de Nederlandse troepen zouden moeten terugtrekken onder super visie dezer commissie, hetgeen 1 Maart voltooid zou moeten zijn. Jessup (V.S.) verklaarde, dat ook hij wenst, dat de raad 20 spoedig mogelijk een ontwerp resolutie voor zich heeft. De V. S. namen met „sympa thie en belangstelling" kennis van het door India genomen initiatief, over deze kwestie een conferentie van Aziatische staten bijeen te roepen. Amerikaans vliegtuig in Schotland verongelukt. Een Amerikaans superfort is bij dikke mist in de buurt van het dorp Lochgoilhead in West-Schot land verongelukt. Het stortte neer op een berghelling, 1200 meter hoog. Twintig personen, allen le den van de Amerikaanse lucht macht, kwamen om het leven. Het toestel is geheel uitgebrand. De slachtoffers hadden hun dienst in PROCES TEGEN COMMU- Engeland voltooid en zouden via NISTISCHE LEIDERS INj, IJsland naar de V S' vllegen" DE V.S. BEGONNEN. In het gerechtshof te New York is gisteren het proces begonnen tegen 12 communistische leiders, die ervan worden beschuldigd voorstanders te zijn geweest van een gewelddadig omverwerpen j zien> zijn eindeiijk gearriveerd of van de Amerikaanse regering. althans in aantocht, zodat de in- Buiten het gebouw houdt een uit geleverde bonnen nu spoedig ge- QGD uitiyo7rté»hto rnannon /an vrv\n. 1 n 1.-1m Het aantal doden tengevolge van de onlusten te Durban is tot 116 gestegen. De meeste Afrikaners zijn naar hun werk teruggekeerd en de In diërs beginnen orde te stellen op hun vernielde huizen, waarvan in de meeste gevallen echter niets dan verkoolde resten werden te ruggevonden. Ongeveer 2000 man politie en militairen, gewapend met traan- gasbommen, zware machine-gewe ren en sten-guns, die tevens de beschikkifig hebben over pantser wagens zijn te Durban gestatio neerd, teneinde het uitbreken van nieuwe conflicten te voorkomen. De sinaasappelen, waarnaar zo- velen reikhalzend hebben uitge- 362 uitgezochte mannen en vrou wen bestaande politiemacht -de wacht. Het is de grootste politie bewaking, welke New York ooit bij eèn dergelijke gelegenheid heeft gekend. Ook in de wandelgangen van het gebouw zullen politiewachten aanwezig zijn. De politie heeft opdracht gekre gen demonstraties, welke tot het uitbreken van wanordelijkheden kunnen leiden, te beletten. Ook zal zij toezicht houden op de 1000 demonstranten, die voor het ge- rechtshof-gebouw zouden posten. De politie te Oldenzaai heeft met die uit Emmen een complot ontdekt, dat zich bezig hield met handel in morphine. Zekere H. V. uit Emmerer-Erfscheiderveen (Dr.) kon op heterdaad betrapt worden, toen hij in een café te Emmen morphineampullen aan het vullen was, Koningin Juli- honoreerd kunnen worden. Tot half Maart kan worden gerekend op 12.000 ton Jaffa's uit Pales tina, 1500 ton sinaasappelen uit Spanje en 3500 ton idem uit Italië. Binnen een goede week zal het nu mogelijk zijn geheel Nederland van voldoende sinaasappelen te voorzien. Verwacht wordt, dat met de reeds aangewezene er in totaal vijf bonnen zullen wor den vastgesteld. Met de prijs van 90 cent loopt de regering zelfs nog enig risico, dat zij voor een deel heeft kunnen dekken met de overwinst van de in de handel gebrachte manda rijnen. IVan de aangekochte hoeveelheid sinaasappelen zal een millioen kg. voor de Nederlandse industrie be schikbaar worden gesteld. Voorts worden in de loop van Januari nog 550 ton citroenen ver wacht en vermoedelijk in Februari nog 700 ton. Deze komen tegen vaste prijzen in de vrije handel. Ook een klein quantum dadels in de bekende kistjes van 20 kg. wordt binnen enkele weken verwacht. Ook deze worden vry verkocht. ana heeft gisteren 94 jongens en personeel reeds enige tijd gele- meisjes, wier vader of moeder tij den een ontslag-uitkering ont ving. De Chinese regering heeft op dracht gegeven alle Chinese mi litaire voorraden, tot een hoe veelheid van 110.000 ton, bin nen een maand tijds uit Tsing tao weg te voeren. .Volgens een te San Francisco opgevangen bericht van de radio der Chinese communisten is Tang koe, de haven van Tientsin, door de communisten ingenomen. Het actuele verleden. Waar eens de kloosterbroeders door brand verwoest en aan wat Het Congres heeft het wets ontwerp goedgekeurd, volgens hetwelk Truman's salaris van 75.000 tot 100.000 dollar per jaar wordt verhoogd en het bedrag reeds waren verzonden aan de on- voor onkosten van 40.000 tot jenoemde regeringen. 90.000 dollar. woonden. De gelukkige omstandigheid dat de heer Schipper op de Beesten markt zjjn keuken liét moderni seren bracht met zich mee, dat men bij het breken op een bjjna één meter dikke muur stuitte. Bjj nader onderzoek bleek deze, even als een steunbeer aan de achter zijde van het huis, een overblijfsel te zjjn van het Kruisbroeder- klooster, dat hier ten tjjde van de Spaanse overheersing verrees. Wij hebben onze neus eens tus sen de vergeelde bladeren van de „Geschiedenis der stad Goes" ge stoken en zo kwamen wij te we- t n dat dit Kruisbroederen-kloos ter, ook wel Patershof genoemd, in het jaar 1429 is gesticht door de gaven van Wolfert en Hendrik van den Maelstede. Omstreeks 1560 werd het klooster echter vaa het klooster vervielen de ge er overbleef heeft de beeldenstorm van 1566 zeker geen goed gedaan. In 1572 begon men toch weer moedig aan de opbouw van het klooster.- Maar die moed zonk wel heel spoedig in der kloosterbroe deren rijk versierde schoenen, toen de Geuzen spaken in de wielen kwamen steken. De vrees voor de ze lieden joeg de kloosterbroeders de stad uit. Het resultaat van dit alles was, dat de opbouw wel be gonnen maar niet voltooid werd. In 1592 was er slechts één kloos terbroeder overgebleven zodat het klooster werd opgeheven. Het was in bezit geweest van uitgebreide goederen en privilegiën zoals bij voorbeeld het voorrecht der lijfs berging bij toevallige manslag. Waarschijnlijk strekte het klooster zich uit tot aan het plein nu Vlas- markt geheten. Na de opheffing bouwen of werden afgebroken om dat aan deze niet zoals aan ande re een bestemming werd gegeven. Een klein gedeelte bleef staan en werd later tot stadswerkhuis in gericht. Deze onderneming beant woordde niet aan het oogmerk, werd spoedig opgeheven en de lo kalen tot een Latijnse school in gericht, vermoedelijk omdat de plaats tot hiertoe daarvoor ge bruikt in de aanvang van de 17e eeuw voor de oprichting van een weeshuis van node was. Voor zulk een inrichting was het overblijfsel der heilige wanden uitnemend ge schikt, en dat men van het terrein een goed gebruik maakte, om de jeugd zowel tot uitspanning als tot inspanning gelegenheid te ge ven getuigt een besluit van de raad der stad in 1633 genomen waarbij werd bepaald, dat voor de jeugd achter de school een Kles- baan zou worden gemaakt. Van dit alles is niets meer over- dens de oorlog het leven verloren, een half uur rondgeleid door het Paleis op de Dam en hun veel ver teld over het schoons, dat zij te zien kregen. De kinderen zouden aanvankelijk tijdens het Kronings- spel de kroon het A'damse sta dion hebben binnengedragen, maar op het laatste ogenblik kwam daarin verandering. Te gen de ex-W.A.-man A. Nijiand uit Baarn, die verdacht wordt van verraad van wijlen de schrijver A. M. de Jong is levenslang ge- eist. De 25-jarige Haagse wiel rijder I. H. is gisterenmiddag door een H.T.M.-autobus aangereden en gedoocj. Engeland, Frankrijk en de V.S. hebben de Beneluxlan- den uitgenodigd iemand aan te wijzen voor de post van secreta ris van het internationale gezags orgaan voor het Ruhrgebied Is raël heeft twee Britse piloten, wier machines anderhalve week geleden boven de Negeb werden neergeschoten, vrijgelaten. Er is nog geen verzoek gericht door de Israëlische regering aan de andere Arabische landen aan de vredes besprekingen op Rhodos deel té nemen. Er schijnt een geheime Amerikaans-Perzische overeen komst gesloten te zijn. Amerika zou ter bescherming van zijn olie- belangen de beschikking krijgen over Perzische lucht-, vloot- en legerbases. De Oostenrijks-Hon gaarse onderhandelingen over het grensverkeer zijn mislukt. Ko ning Paul van Griekenland heeft de tien fractieleiders, die bereid zijn aan een nieuwe regering deel te nemen, verzocht zelf een pre mier aan te wijzen. Gisteravond konden zij het riog niet eens wor- gebleven, maar soms geheel onverwacht komt een oud stuk muur onze aandacht vragen voor den. Misschien lukt het vandaag HET ACTUELE VERLEDEN. beter. RING WALCHEREN C.J.M.V. In de Maandagavond in het C.J.M.V.-gebouw te Middelburg gehouden bestuursvergadering van de ring Walcheren van het C.J. M.V. werd in de vacature van voorzitter, ontstaan door het be danken van ds H. Aalbers geko zen ds H. J. J. Keyzer, Ned. Herv. predikant te St. Laurens. Ais se cretaris werd herkozen de heer J. Cevaal te Souburg. Naar een ge schikte candidaat voor de functie van tweede voorzitter zal nog worden uitgezien. Tevens werd als candidaat van de ring Walcheren in de Provinciale Commissie voor gesteld de heer A. J. de Wit te Middelb trg. Op 12 Februari a.s. zal een ring- vergadering gehouden worden te Domburg, waar de jaarverslagen aan de orde komen en de afd. Domburg het toneelstuk „Ons Honk" van Diet Kramer zal op voeren. In de maand April zal een tweede ringvergadering worden belegd te Biggekerke, waar zal spreken de Bondssecretaris voor Zeeland, de heer J. C. Gordeau, die tevens enkele bondsfilms zal vertonen. Door de ring is thans ook een Bondsvlag aangeschaft, die op 12 Februari officieel zal worden over gedragen. DE BILT ZEGT: Veel wind. Weersverwachting geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met enkele verspreide buien. Langs de Waddenkust tijdelijk stormachtige elders tijdelijk krachtige of har de wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1