Republikeinse leiders achter kippengaas. Indiërs en Negers te Durban in opstand. Kans op vrede in Palestina groeit. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zondagsrust. Tendentieus rapport over toestand in bezette gebieden. Clay wil verhoging van Duitse kolenprljs. Contact met prominente personen. Montgomery in ons land. Op Rhodos goede vorderingen. K.L.M.-vliegtuigen terug uit Indonesië. Streekvergadering Herv. Maanenverenigingen. Bevestiging en intrede Ds Johannes by Evang. Luth. Kerken op Wakteen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. H54 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 17 JAN. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, MeUskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds It. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Maandag: Zon op 8.40 u., onder 17.01 u. Maan op 20.30 u., onder 10.33 u. Hoogwater Dinsdag 18 Jan.: Vlissingen: 4.11 u. 2.26 m„ 16.41 u. 2.36 m. Terneuzen: 4.45 u. 2.44 m„ 17.14 u. 2.53 m. Wemeldinge: 6.09 u. 1.81 m., 18.34 u. 2.00 m. Aan het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer over de Rijksbegroting 1949, ontlenen wij alsnog het volgende: „Vele leden herinnerden er aan, dat het Kabinet-Schermerhorn- Drees toegezegd had de Zondags rust te zullen bevorderen. Naar het oordeel van deze leden was daarvan tot heden weinig of niets gebleken. Voor het tramwegpersoneel en het autowegverkeer geldt even als voor het personeel der spoor wegen, dat twee Zondagen per drie weken mag worden gewerkt. Ten aanzien van eerstgenoemde twee groepen wordt echter <joor de Rijksverkeersinspectie op grote schaal ontheffing verleend van 't Tramwegreglement, resp. het Rij tijdenbesluit. Gevolg daarvan is, dat veel personeel niet eens in de drie weken, doch dikwijls éénmaal in de vier weken op Zondag vrij is». Deze leden wezen op de gevol gen in godsdienstig en cultu reel opzicht van deze toestanden en zij drongen krachtig op een re geling aan, die het geven van der gelijke ontheffingen onmogelijk maakt. Gevraagd werd in dit ver band, of de organisaties ook in de gelegenheid worden gesteld, om, voordat deze ontheffingen worden verleend, te worden gehoord". Er is, wat dit betreft, nog heel wat te doen in ons land. De Zondagsonrust neemt hand over hand toe. En dat valt te meer te betreu ren, omdat de overheid door het geven van vergunningen en het scheppen van vervoergelegenhcid, deze onrust, deze ontheiliging van de Dag des Heren in de hand werkt. Er is nog veel overbodig weg verkeer. Denk maar aan voetbalwed strijden en dergelijke. Deze Zondagsontheiliging wordt verdedigd met een beroep op de vrijheid van hen, die de Zondag niet beschouwen als een rustdag, maar als een dag voor vermaak. Zij moeten de vrijheid hebben om wedstrijden te organiseren, te spelen of de spelers toe te juichen. Maar deze vrijheid betekent in de praktijk, dat het bij het ver keer betrokken personeel zijn Zondagen mag opofferen, dat, zo als in de Kamer werd geconsta teerd, velen slechts één vrije Zon dag in de vier weken hebben. Merkwaardig, dat velen die plei ten voor verbetering van sociale misstanden, deze onsociale prac- tijken helpen bevorderen. COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN RAPPORTEERT: De Amerikaanse militaire gou verneur-generaal Clay, zal aan de Westelijke mogendheden voorstel len de exportprijs van Duitse ko len te verhogen met 2 tot 3 dol lar per ton. Dit om ze in overeenstemming te brengen met het peil der prij zen van overeenkomstige kwali teiten der andere Europese kolen. Wij kunnen de huidige prijs niet rechtvaardigen, wanneer niet de Europese*prijzen worden verlaagd De Commissie van Goede Diensten heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de op Banka gevangen gezette republikeinse leiders, Moh. Hatta, Moh. Roem, de commandant der luchtmacht Soeria- darma, Mister Amidjojo en nog een tweetal. De Commissie heeft een rapport opgesteld, waarin het verblijf van de republikeinen be sproken wordt en een uiteenzetting gegeven wordt van de situatie. zou stellen om verdere vernielin gen te voorkomen. Een volledige opgave van al de ze vernielingen in het rppublikein- se gebied van Oost-Java is sa- wordt gezegd, rnengêsteld, en wordt regelmatig bijgehouden. Omstreeks 5000 van dergelijke gevallen werden ver meld. SLECHTS VERONDER STELLINGEN. Het rapport bespreekt het blok keren van spoorwegen door de Nederlanders. De militaire auto riteiten beschikten echter over zeer accurate gegevens, waaruit blijkt, dat reeds maanden geleden het spoorwegverkeer practisch on mogelijk was omdat op verschil lende plaatsen de rails waren op gebroken en weggevoerd, terwijl verschillende bruggen waren op geblazen, een en ander lang voor de militaire actie bègon. Voorts zouden de hoofdwegen op Midden- Java, nog niet begaanbaar zijn. De militaire waarnemers te Soe- rabaja gestationeerd, hebben echter Midden-Java in het geheel niet bezocht. Het moet dan ook worden aangenomen, dat de C. v. G. D. zich ten aanzien van dit on derwerp slechts in veronderstel lingen begeeft. Het rapport meent, dat het aan tal Nederlandse troepen in de nieuw bezette gebieden onvoldoen de is om te voorkomen dat rond zwervende guerilla-benden te be letten vrijelijk rond te trekken en sabotagedaden te plegen. Een der gelijke verklaring gaat ver uit bo ven de bevoegdheid der militaire waarnemers, zeggen de militaire autoriteiten. In het rapport dat de ministers en andere auto riteiten 31 December naar Banka gebracht werden en in een ge bouw op de. top van een heuvel gevangen gehouden worden. Ze zitten in een kamer van 36 vier kante meter waarin zes bedden zijn geplaatst Zij hebben onder bewaking, somtijds toegang tot het dak. Alle ramen zijn afgesloten met kippen gaas, hetgeen ook het geval is met de ruimte rond de deur. Er staan posten in schildwachthuis jes onmiddellijk buiten de omhei ning. Zij mogen de afgezette ruim te niet verlaten. Tot twee dagen voor het bezoek der commissie, toen er enig aanvullend meubilair ter beschikking werd gesteld, wa ren er slechts twee tafels en stoe len. De ministers en de overige autoriteiten zijn in het algemeen op de hoogte gehouden over de gang van zaken in- en de stappen van de Veiligheidsraad. Zij mogen luisteren naar de radio-uitzendin gen en ontvangen kranten. Moh. Hatta en de anderen heb ben op uitvoerige wijze aan de commissie hun inzicht kenbaar gemaakt over de positie van de Republiek met betrekking tot de militaire actie en het geschil tus sen beide partijen. Men kwam echter overeen, dat de positie van de Republiek beter schriftelijk naar voren kon worden gebracht en dat de commissie er beter aan deed, niet te trachten, informele en mondelinge uitingen van de mening der aanwezigen naar vo ren te brengen. Moh. Hatta deelde nog mede, dat tijdens een vergadering van het republikeinse kabinet, gehou den tijdens de aanval op Djokja op 19 December, Sjarifoeddin was gemachtigd, op Sumatra een re publikeinse noodregering te vor men, welke volmacht heeft om namens de president en het kabi net te handelen. DE HEER SCHUURMAN VERRAST. In het rapport der C. v. G. D. wordt tenslotte weergegeven een brief van de heer Schuurman, voorzitter der Nederlandse dele gatie, aan de commissie, waarin deze zegt, tot zijn verrassing ver nomen te, hebben, dat aan de be velen, gegeven met betrekking tot de persoonlijke vrijheid en de be wegingsvrijheid op Banka voor Hatta en de anderen geen gevolg is gegeven. Hij had zich direct IN STRIJD MET DE FEITEN. Verder zouden, alweer vol gens het rapport, de Nederlandse troepen niet sterk genoeg zijn om- orde en rust in de steden te' hand haven. Vele Chinese handelaren zouden dientengevolge ernstig hebben geleden van plunderingen. Dit is volstrekt met de feiten in s:jd. De Chinezen werden n.l. ge plunderd lang voor een enkele Ne derlandse soldaat het republikein- mag echter aannemen, dat deze aanduiding dient om fictieve be richten de schijn van betrouwbaar heid te geven. De dienst legercontacten meldt dat in totaal 380 T.N.I. officieren zich sinds 19 December j.l. in de verschillende gebieden hebben ge meld. Hieronder bevinden zich 4 generaals en een aantal hoofdof ficieren. Van dit aantal T.N.I.-of- ficieren hebben zich alleen al in Djogja 372 bij de Nederlandse Wat is Nederlands bijdrage aan de West-Europese Unie. Veldmaarschalk Montgomery brengt een kort bezoek aan ons j land teneinde met enkele minis- ters en chefs van Staven van ge dachten te wisselen over de mili taire bijdrage welke Nederlandwonende Indiërs en negers m op kan leveren aan de West-Europese j stand gekomeri. Thans zijn de on- Unie. Vandaag zal Montgomery I lusten grotendeels bezworen, doch per vliegtuig van Den Haag, waarliet kostte 85 personen het leven hij Vrijdag geland is, vertrekken, terwijl er ongeveer 500 mensen Eerste vruchten van nieuwe van ontspanningsgelegenheden en j blootgesteld aan politieke achter regering, zegt Smuts. |steUing en een z^ere mate van In het afgelopen weekend zijn economische uitbuiting, dan zijn te Durban in Zuid-Afrika, de daar de omstandigheden wel bereid voor terroristische uitbarstingen", aldus het blad. gewond raakten. De opstand van de Indiërs en Naar het A.N.P. verneemt,1 autoriteiten gemeld. Reeds de eer- heeft Montgomery bij zijn eerste j ste dagen van de actie werden 1 .bezo<* *an. Nederland .in Novem-1 negers zou begonnen zyn naar grote hoeveelheden oorlogsmate- riaal door de Nederlandse troepen in beslag genomen. De wapenen en de munitie wa ren van Japanse en andere makelij. DE CONFERENTIE TE NEW DELHI. Volgens gewoonlijk betrouw bare bronnen wordt verwacht, dat de conferentie te New Delhi wel ke Donderdag aanvangt, zal aan dringen op: economische sancties tegen de Nederlanders; verbre king van de diplomatieke betrek kingen met Nederland; voorzie ning van de strijdkrachten der In donesische republikeinen met wa penen, ammunitie, medicijnen en gelden. Er kan medegedeeld worden, dat Siam, dat eerst niet zou deel nemen, thans besloten heeft een waarnemer te sturen. Volgens A. F.P. zou Turkije, niet aan de con- TIENTSIN NU ferentie deelnuemen. cuu/arruxr? De Londense afdeling van het Ijli V ZYLLIMN „congres van volken tegen impe- In militaire kringen te Nanking rialisme" heeft gisteren een de- wordt bevestigd, dat 't regerings monstratie georganiseerd waarna garnizoen te Tientsin zich heeft een deputatie een protest aan de j overgegeven en de communist! Nederlandse ambassade aanbood, dat zich richt tegen de Neder landse bezetting van Indonesië. Geëist werd de Nederlandse troe pen uit Indonesië terug te trek ken en de republikeinse leiders vrij te laten. Voorts werd de on afhankelijkheid van het Indonesi sche volk verlangd. ber 1948, bepaalde eisen gesteld aanleiding van een aanval, die een betreffende de militaire bijdrage Indische koopman op een Afri- van ons land. Van Nederlandse kaanse jongen zou hebben gedaan, zijde is hem toen gewezen op de Afrikaners (kleurlingen) deden moeilijkheden, waarin Nederland aanvallen op een kamp van Indi- zich bevindt als gevolg van de sche refugie's. De politie kwam Nederlandse taak in Indonesië. tussenbeide en de Indiërs vlueht- De legerleiding heeft het toen ten in alle richtingen. Andere door Montgomery ingediende pro- j Afrikaners zijn, naar wordt ge- ject bestudeerd. Naar aanleiding meld, opgerukt naar een ander daarvan zijn rapporten opgesteld, welke thans met Montgomery zul len worden besproken. Aan de uit werking van de plannen zal men echter nog niet ogenblikkelijk kunnen beginnen. Niet alleen met kwesties de legerleiding betreffende houdt „de viscount of El Alamein" zich be zig tijdens zijn bezoek. Hij heeft verschillende bezoeken afgelegd aan personen en instellingen, o.a. aan het Prinsenhof te Delft en het Zeemanshuis te Rotterdam. 'sche troepen de stad binnentrok ken. Uit goed ingelichte bron wordt bericht, dat overeenstemming is gereikt tussen de nationalistische bevelhebber Foe Tsoji en de com munisten betreffende de overgave van Peiping en een afzonderlijke vrede in Noord-China. die kunnen ontstaan, indien de Is raëlische regering toestaat, dat haar verdediging een agressief zoeken naar meer grondgebied Uit Damascus wordt gemeld, wor(jt. dat Stavropoelos, de juridische In Britse officiële kringen is adviseur van dr Bunche, de Syri- men van mening, dat Egypte op sche premier heeft medegedeeld/ .grond van het Brits-Egyptische achterstelling heeft doorbroken". kamp van Indische refugie's. Rijen van huizen van Indiërs staan in brand en worden geplun derd. De lichamen van Indiërs lig gen onder de puinhopen. Een ver slaggever, die door een Indische v, jk reed, verklaarde, dat bijna alle huizen verlaten waren, vele brandden nog. De aangerichte schade wordt op twee en een half millioen geschat. TOESTAND THANS R JSTIG. Officieel werd gistermiddag meegedeeld, dat de toestand te Durban thans rustig is. Troepen uit alle delen van de Unie, met inbegrip van vrijwilli gers, kunnen thans krachtens een officieel besluit worden gebruikt om de onlusten te onderdrukken. 200 politie-agenten zijn per vliegtuig uit Transvaal in Durban aangekomen. Er zullen er nog meer volgen. Over land komen an dere versterkingen aan. Het te Durban verschijnende blad „Sunday Tribune" verklaart dat e hoofdoorzaken van de In- disch-Afrikaanse onlusten in de stad reeds jarenlang bloot lagen en dat de staat, ondanks de ern stige waarschuwingen in gebreke bleef de ontvlambaarheid te on derkennen van het materiaal, dat hij poogde met halve maatregelen te behandelen. „De onlusten wa ren niet het gevolg van een haat tegen de Aziaten, ofschoon het waar was, dat de Afrikaners hen niet mochten. Wat geschied is en nog gebeurt bestaat hierin, dat de inlander de grenzen van zijn ilat aiie landen der Arabische Li- j verdrag van 1936,- Engeland mo-1 Een ander blad zegt, dat de on- ga verzocht zullen worden vredes- Jgelijk zou verzoeken troepen te lusten het rechtstreeks gevolg onderhandelingen met de Joden te zen<jen om ^et hoofd te kunnen zijn van s:ciale tekortkomingen beginnen, indien de besprekingen op Rhodos een goed resultaat op- se gebied betrad. De Nederlandse lev<Lre"- *ot hfden kome" °un,sti" tot op het Duitse niveau. Dit .'vergewist van de oorzaak hiervan, scheelt Duitsland ongeveer 40 tot 45 millioen dollars per jaar aan exportinkomsten, welk verlies door de Amerikaanse belastingbe taler gedragen moet worden, ver klaarde de generaal. Op het ogenblik worden 15 tot 16 millioen ton Duitse kolen per jaar geëxporteerd tegen een ge middelde prijs van 14 dollar per ton. Belgische beschuldigingen aan Nederlands adres. In „De Nieuwe Gids" zegt Prof. dr van Geertruyen onder de titel „Nederlandse dumping politiek in de Antwerpse haven" in een be schouwing dat voor de Nederlan ders slechts één parool geldt: de winst zo hoog mogelijk op te drij ven zonder aanzien van persoon en traditie. En deze winsten ko men noch *de Antwerpse haven noch de bevolking ten goede, want zy worden geëxporteerd naar het buitenland. Wat de Antwerpenaar dwars zit, is dat er door Nederlandse on dernemingen misbruik wordt ge maakt van de gastvrijheid en dat zü zelf de deur sluiten. Tal van voorbeelden zo besluit de schryver, kunnen aangehaald worden om te bewijzen hoe er in de schoot van Benelux met twee maten wordt gemeten:, een voor de Nederlanders, die te Antwer pen misbruik maken van de vry- heid en een voor de Belgen in Ne derland: de zorgvuldig gegrendel de deur. welke geheel in tegenstelling is tot de op dit punt gegeven in structies. „Ik heb de eer, u mede te delen dat, ter vermijding van verdere misverstanden, twee hooggeplaat ste Nederlandse functionarissen zich morgen vroeg met een extra vliegtuig naar Banka zullen bege ven ,met de speciale opdracht, er op te letten, dat er geen hinder palen in de weg worden gelegd aan de bewegingsvryheid en het ver keer op Banka van deze vooraan staande personen", aldus de heer Schuurman. WEER CONTACT MET SOEKARNO. In een communique van het B.F.O., is medegedeeld, dat een commissie is ingesteld, welke zich op korte termijn in verbinding zal stellen met prominente personen uit de vogens artikel vjjf van het B.I.O. besluit nog niet georgani seerde gebieden. Contact zal worden opgenomen met Abdulkadir, Widjojatmodjo, Assat, Darmasetiawan, de sultan van Djokja, Hatta, Urip Karto- dirdjo, Agus Salim, Sjahrir, Soe- karno en Supomo. Met hen zullen oriënterende besprekingen gehou den worden ten aanzien van de door het B.F.O. noodzakelijk ge oordeelde vorming van een natio nale federale interimregering voor geheel Indonesië. COMMENTAAR OP MILI TAIR RAPPORT. Naar aanleiding van het op 14 Januari verzonden rapport der C. V. G. D. aan de Veiligheidsraad, i J wonen "*t t x waarin is opgenomen een verslag 1 Naast burgemeester Mr B. Urinerale Synode Ned. Herv. van de militaire waarnemers uit Kolff waren aanwezig de Her- Kerk 1 bet gebied van Soerabaja, wordt vormde predikant uit *Vlissingen vap officiële zgde te Den Haagds Sickesz, ds K. v. d. Braak, De Generale Synode van deverklaard, dat dit rapport, voorEvang. Luth. predikant te B. op Ned. Herv. Kerk heeft Zaterdagzover dit is gebaseerd op het rap- Zoom, en vele vertegenwoordigers lang gediscusseerd over het rap-Port der militaire waarnemers die van kerkgenootschappen en orga- port van de deputaten betreffen- Soerabaja als basis hebben, in de een psalmberijming. (flagrante tegenspraak is met de De synode droeg aan de raad taak van de waarnemers, voor Kerk en Eredienst op om op grond van dit rapport, waar van de conclusie in beginsel werd troepen hebben duizenden Chine zen ontzet, die reeds door' de ex tremisten waren weggevoerd. Het handhaven van rust en orde in de steden geschiedt volledig. Het moet ernstig worden betreurd dat het rapport een onwaar beeld van de feiten geeft en dat de mili taire waarnemers in hun rapport aan de C. v. G. D. hun bevoegd heden verre hebben overschre den. Het rapport maakt over het al gemeen de indruk, dat het niet vrij is van partijdigheid. Zich ba serende op deze feiten, betreuren de Nederlandse militaire autori teiten het dan ook, dat zij zich genoodzaakt zien dit rapport ge heel af te wyzen. DE GUERILLA-GEVECHTEN. Volgens de clandestiene repu blikeinse radio hebben' Indonesi sche guerilla's zich opnieuw mees ter gemaakt van Patjitan aan de Zuidkust van Java, op 100 km Zuidoostwaarts van Djokjakarta. Anderzyds hebben guerilla's een „voorlopige regering" aange steld te Malangbang in West-Java. In dezelfde streek zo voegde de omroeper er nog aan toe zijn 50 Nederlandse soldaten gevangen genomen. Van officiële zijde wordt mede gedeeld, dat buitenlandse persbe richten uit Batavia veelvuldig als bron voor berichten over guerilla- activiteiten een „geheim republi- sche regering om zijn bezorgdheid keins radiostation" nemen. Men te uiten over de ernstige gevolgen bieden aan het gevaar voor in- zowel van materiële als geestelijke terne ongeregeldheden. I aard. „Wanneer de menren slecht van de slagen, die aan het militai re prestige van Egypte in Pales tina zijn toegebracht. De Egyptische regering heeft een lening uitgeschreven van 30.000.000 Egyptische ponden ten einde" tegemoet te kunnen komen aan de onkosten ontstaan door het terugdrijven van agressie „je- ge berichten door over de onder handelingen. Vier dagen hebben Joden en Egyptische afgevaardigden nu op het eiland Rhodos met elkaar ge confereerd over een wapenstil standsverdrag. Door een functionaris van de V.N. werd verklaard, dat de vor deringen zelfs beter waren dan men verwachtte. Volgens onbeves-1 gens ons buurland Palestina", tigde berichten uit conferentie- kringen is overeenstemming be reikt over- Falloedja, waar sinds October een Egyptische brigade is ingesloten. Israël zou zich bereid hebben verklaard de brigade met volledig militaire eerbetoon door tocht te verlenen naar de Egyp tische linies, doch alleen wanneer men het eens werd over een wa penstilstand. Dr Bunche heeft verklaard, dat er geen mogeiykheid bestond dat andere Arabische landen aan de huidige besprekingen zouden deel nemen, daar deze alleen de Egyp- tisch-Joodse wapenstilstand be troffen. Wat betreft, de stappen, die by de Libanon waren gedaan om wapenstilstandsbesprekingen met de Joden te openen, verklaar de Bunche, dat hierin een verdere ontwikkeling is. De huidige politieke toestand in behuisd zijn, samengepakt in over- Egypte blijft verward ais gevolg j bevolkte gebieden, verstoken zijn GENERAAL SMUTS. Generaal Smuts, de leider van de oppositie, heeft te Randfontein verklaard, dat Zuid-Afrika de eer ste vruchten plukt van de econo mische politiek der regering, die de gekleurde rassen onderdrukt „Het kleine vuurtje, dat de re gering heden oprakelt, zou wel eens tot een verschrikkeiyke brand kunnen uitlaaien", aldus Smuts. Hij waarschuwde, dat alles ver loren kan worden, wat er nu is, indien geen goede en behoorlijk- menselijke betrekkingen met de niet-Europeanen worden onder houden. Gistermiddag om half drie ic Viruly met de Constellation „Ba tavia" op Schiphol geland met aan boord een grote hoeveelheid Ni- win-pakketten en enige post. Viruly deelde by aankomst me de, dat zijn vlucht gegaan was via Bangkok en Dahran in Saoedi Arabië. Met ingang van heden kan de K.L.M. ook van de laatstgenoem de vlieghaven, waar de vliegtuigen in de afgelopen week steeds zijn geland, geen gebruik meer maken. Verder is gistermiddag ook op Schiphol aangekomen de K:L.M.- Constellation „Curasao" met ge zagvoerder van de Vaart, die 7 passagiers en een hoeveelheid post van Batavia naar Amsterdam heeft vervoerd. van toereikende verkeersmiddelen, Amerikaans-Russische besprekingen? Het blad „People" meldt, dat Zaterdag hield de Hervormde Mannenvereiiiging „In dienst der kerk" een goed bezochte streek- samenkomst in het C.J.M.V.-ge- bouw te Vlissingen. Op deze samenkomst, die onder leiding stond van de voorzitter der afdeling Vlissingen, de heer- W. de Ridder, sprak ds M. A. Krop van Groningen over: „De plaats der kerk in de samen leving". Ds Krop wees er op, dat de kerk zich niet van de wereld mag afscheiden, ook is het Roomse standpunt niet juist, dat alles on der de vleugelen van de kerk - komt. Na de uitspraak van Kuiper aangehaald te hebben, die zeide, dat de leden van zoveel kerken el kaar in het Chr. Organisatieleven de hand reiken, verklaarde de spr. dat wereld en kerk samen behoren te gaan. De kerk heeft de dure een vooraanstaand Amerikaans diplomaat, wiens naam niet wordt genoemd, op het ogenblik te Ber-|^ut lijn met een vertegenwoordigers - i Ds Krop vestigde de aandacht Molotof van wie de naam d ni "kerkorde, die zeide, eveneens wordt verzwegen, gehei- ieder ]id van de kerk verslaan me besprekingen zou voeren om I t er d k k geschiedt de instructies uit te voeren, die door president Truman aan het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken zijn gegeven, teneinde te trachten met SLalir. tot een accoord te komen, waar door de vrede tot in 1959 zou worden gewaarborgd. West-Europa herstelt zich. De totale productie van fabrie ken en mijnen in de 19 Marshall- landen was gedurende het derde kwartaal van 1948 tien procent hoger dan in 1947 en bijna gelijk aan de productie in 1938. De staalindustrie, met inbegrip van die in West-Duitsland, pro duceerde in dit tijdvak aanzien lijk meer dan het gemiddelde van i.. 1938 en evenveel als in het top- JJItllJrlr tK jaar 1937. De productie van cement stond in elk land ver boven de voor oorlogse, behalve in Italië en West-Duitsland. De opwekking van electrische j uit een hele serie berichten is stroom was in het derde kwartaalons (ten lange leste) duideiyk ge- TRUMAN BEZORGD. Reuter meent te weten dat pre sident Truman persoonlijk in con tact is getreden met de Israëli ook in West-Duitsland, 50 procent boven het vooroorlogse cyfer ge stegen en het goederenvervoer per trein ongeveer een derde. De oogst van het gehele jaar wordt op 120 procent van 1947 ge schat, doch dit is minder dan voor de oorlog. Dankbaarheid was er in de har ten van velen die Zondagmorgen in het Evang. Luthers-kerkgebouw in de Walstraat te "Vlissingen samengekomen waren om de be vestiging en intrede van hun nieu we leraar ds'H. Johannes, geko men van Monnikendam-De Ryp, aanvaard, zo spoedig mogeiyk me- 'n tegenwoordigheid van' het moderamen van de synode, een samenspreking te houden met de deputaten der Gereformeerde Kerken. De synode zal het op prijs stellen wanneer deze samenspre king tot een interkerkelijke sa menwerking zal leiden inzake een psalm beryming. Dit rapport geeft een volstrekt misleidend beeld van de werkehj- ke toestand, zo zegt men in Den Haag. De militaire autoriteiten waren zich zeer wel bewust van de vernielingen, toegebracht aan wegen, bruggen en eigendommen, een proces dat reeds in April 1947 begon, en dat aan de consularie commissie werd gerapporteerd, een en ander ondanks de verzeke ring van de toenmalige minister nisaties. Nèdat ds C. F. Nolte uit Utrecht met een predikatie naar aanleiding van Johannes 1 vers 8 de nieuwe leraar in het ambt had bevestigd, hield deze een intrede preek waarvoor hij gekozen had Joh. 1 vers 19 tot 36. Hij legde de nadruk op het aanvaarden van Jezus als het Lam Gods. Na zijn predikatie richtte ds Jo hannes zich tot de kerkeraad; tot de gemeente, van welke hij hoop te, dat zy getrouw zal blijven in alles waarin God haar roept; tot Groede, die steeds naar Walche ren kwam om daar .als consulente het werk te doen. Aan het einde van de dienst zong nog een koor tje; velen maakten met de nieuwe leraar én zyn vrouw daarna in de consistoriekamer kennis. Des middags deed ds H. Johan nes, zijn intrede in de Lutherse kerk aan de Zuidsingel te Middel burg. Ds Johannes had tot tekst ge kozen Joh. 3:4: „Voorwaar, voor waar, Ik zeg u, tenzij iemand we derom geboren wordt, kan hij het Koninkrijk Gods niet zien". In zijn prediking ging ds Johannes nader in op de nachtelijke ontmoeting van Jezus en Nicodemus. Hij wees met nadruk erop, dat met deze wedergeboorte niet bedoeld wordt een soor.t veredeling, maar een totale vernieuwing van bovenaf. Na de preek sprak eerst de heer- B. v. d. Vijver namens kerkeraad en gemeente de predikant toe. Hij sprak er zyn blijdschap over uit, dat na een vacaturetijd van drie jaren ds Johannes zich aan de ge meenten van Middelburg en Vlis singen wilde verbinden. Tot da. Stol sprak hy woorden van dank. ds Johannes. Zy sprak de hoop uit, dat het zó mag zijn, dat pre dikant èn gemeente samen mogen ontvangen van wat Gods genade wil in Christus. De heer v. d. Vy ver dankte zij voor de ontvangen vriendschap der gemeente. Derde spreker was ds C. F. Nolte van Utrecht, die van 1932— 1946 de Ev. Lutherse kerken van Middelburg en Vlissingen diende. Hij gaf ds Johannes, zyn eerste opvolger, de verzekering, dat hem een goede tijd wacht. Met enkele woorden dankte ds Johannes daarna degenen, die had den gesproken. Tot de heer v. d. Vyver zeide hy te hopen op een goede samenwerking met de ge meente en mede daardoor op uit breiding van Gods Koninkrijk; da. Stol dankte hij voor het voorbe- worden, dat de Griekse min.-pre- sident zijn ontslag aangeboden heeft en dat inmiddels een tien tal politieke leiders het eens ge worden zyn over een coalitierege ring. In Turkije is men met een zelfde soort sop overgoten; daar heeft de president zekere meneer Gunaltay verzocht een nieuwe re gering te vormen. Dan in Z. Afrika, daar leeft men op de pof (dpen wij ook, maar niet zo erg). Het land heeft over 1948 een te- k.st van 160.000.000 pond! - De bevoegdheden van de Duitse auto riteiten in de Franse zone zullen vergroot worden. Bij Malakka zijn 7 politiemannen en soldaten gedood by een gevecht met een guerillatroep. Een persoon werd gedood en eengewond, toen by Batavia een trein ontspoorde. Drie leden van de bemanning van een vliegtuig, dat in Noord Caro lina verongelukte kwamen om het leven; 36 parachutisten konden uit de kist springen. Met enige voorbehoud nemen wy het bericht uit hét Belgische blad „La Meuse" over, dat er nog 40 Nederlanders als Russische krijgsgevangenen in Odessa zijn. Van wijlen Admi raal Lord Keyes is een brief ge publiceerd waarin deze schrijft, Verschillende voorbeelden van de bemoeienis der kerk met in ons land gebeurde zaken werden door spr. aangehaald. Zoals het werk, dat verricht is in de strijd tegen het communisme en de bi oscoop-actie van de kerk welke als resultaat het Hervormd film centrum heeft opgeleverd. Ten slotte vroeg ds Krop de aanwezi gen, zich bewust te worden wat er nog gedaan moet worden door de kerk. Verschillende interessante vra gen werden naar aanleiding van het referaat aan ds Krop gesteld, die ze uitvoerig beantwoordde. De voorzitter sloot, na de spr. dank te hebben gebracht, de zeer interessante samenspreking. reidende werk, dat zij voor zijn komst deed en ds Nolte bracht hy i dat whnneer de wereld de feiten dank voor de wijze, waarop deze i kent, men de nederlaag van het hem al had ingelicht over de ver- Belgische leger zeker niet op de Sjahrir, dat hy alles in het werk ds Nolte en da. B. M. Stol UitDa. Stol richtte zich daarna tot ken. houdingen op Walcheren. De ge meente tenslotte zei ds Johannes dat hy' hoopte een wegwijzer tot Christus te zyn. Aan het einde van de dienst zong de gemeente haar nieuwe herder en leraar toe; „Dat 's He ren zegen op u daal". Na afloop van de dienst maak ten velen gebruik van de gelegen heid met ds Johannes en zijn echt genote persoonlijk kennis te ma- schouders van Koning Leopold zal leggen. Gisteren werd oud-mi nister de Vries 80 jaar. Zaterdag kwamen heel velen hem gelukwen sen. Wij doen het nu nog. „In één woord een moordbeest", zei de bootsman van de Bantam, die met een tijger voor de diergaarde Blij- dorp in Rotterdam arriveerde. - Tenslotte een ernstig bericht: de Groningse persfotograaf Hooghuis is met zij. auto in het Schuiten- diep gereden en verdronken. Ring „Walcheren" C.J.B.T.O. De Ring „Walcheren" van de Chr. Jongeren Boeren- en Tuin ders Organisatie hield Zaterdag middag in de Bogardzaal een le denvergadering onder voorzitter schap van de heer A. Lorier te Souburg. In deze vergadering hield de heer P. S. Marinussen, directeur van het C.B.T.B.-Boekhoudbureau te Goes, een inleiding over „ge leide economie". Na eerst de vraag „Wat is economie?" beant woord te hebben ging hij nader in op de begrippen: vrije en geleide economie. De inleider kwam tot de conclusie, dat zekere leiding door de overheid en organen uit het bedrijfsleven noodzakelijk is. In de pauze werden bestuurs verkiezingen gehouden. De voorts zitter, de heer A. Lorier, was aan de beurt van aftreden en stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd gekozen de heer L. Goedbloed te Veere. De heer van Sparrentak, secretaris, dankte de scheidende ringvoorzitter voor zijn werk. Behalve een bijdrage van de heer Cornelisse van Arnemuiden, kwamen na de pauze nog enkele huishoudelijke zaken aan de orde. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt met enkele r jen- of hagelbuien, voornamelijk in de Noordoostelijke helft van het land. Aanvankelijk langs de Westkust harde, overigens meest krachtige wind tussen West en Noord-west. Later geleidelijk wat afnemende wind uit Westelijke richtingen. Iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1