ZEEUWSCH DAGBLAD Verenigde Staten van Indonesië in dë loop van 1950 sonverein. Engeland en Frankrijk zijn het zo goed als eens over Duitsland. Afschuifsysteem hij reddingswerk. Middelburg heeft een Medisch Centrum NIEUWS De strijd om de wereldmacht. Binnen een maand een federale interimregerijig. „Allemaal een duit in't zakje Gesneuveld in Indonesië PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND ZATERDAG 15 JAN. 1949. H' Nieuwe P.Z.E.M.-centrale moet ultimo 1952 draaien. Rovende guerillabenden maken Oost^Java onveilig. Te weinig Nederlandse troepen om orde en rust te handhaven? Overeenstemming tussen ministers van defensie van West Europa. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagoiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1153 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Slaan. Zondag: Zon op 8.41 u., onder 16.59 u. Maan op 18.57 u., onder 10.12 u. Hoogwater Zondag 16 Jan.: Vlissingen: 2.14 u. 1.18 ra., 15.08 u. 2.29 m. Terneuzen: 3.11 u. 2.40 ra., 15.39 u. 2.48 ra. Wemeldinge 4.35 u. 1.78 m., 16.59 u. 1.93 m. et is nauwelijks mogelijk, de diepte van de huidige crisis der wereldpolitiek te overdrijven, schreef de scherpzinnige Ameri kaanse publicist James Burnham midzomer 1948 in zijn boek over: „De strijd om de wereldmacht". Inderdaad kan hij, die het peil lood laat zakken, nog in het ge heel niet de grond van deze diepe crisis aftasten. Laten we maar eerlijk zeggen, dat we tijdens het jaar 1948 ons nog maar pas iets bewust zijn geworden van de ont zaglijke structuurverandering in het machtsveld van de wereld politiek, die zich bezig is te vol trekken en nog lang niet is uit gewerkt. Het perspectief is verre van op wekkend. De voorpostengevechten van de laatste strijd, die om de wereldmacht, zijn ingezet, terwijl de wereld nog bloedt uit de won den van de tweede wereldoorlog. Oost en West, het Kremlin en het Witte Huis werden gewikkeld in een „koude oorlog". We zagen de ze zich verscherpen. Het Sovjet-blok, dat eigen macht consolideerde, ziet in N. Amerika de laatste slagboom voor de verovering der gehele wereld. De hoop op een compromis week al verder. De atmosfeer is explo sief. Berlijn, China, Indonesië, Pa lestina zijn evenzovele brandhaar den, waaruit plots de vlam kan slaan, die de wereld opnieuw in brand zetten zal. En dan zal het een atoom-oorlog zijn. p\e dreiging van de totalitaire *-* staat, het werkstuk van de autonome mens en van de atoom bom, de eerste practische toepas sing van de uitvinding der kern splitsing, slaat de mensen in de #ban van een donkere verbijstering. Waar zal dit op uitlopen? Op een groot concentratiekamp? Op zelf vernietiging? Zal er nog tijd zijn de verschuivende machtsverhou dingen zo te beïnvloeden, dat bei de gevaren nog kunnen worden afgewend Of is het daartoe reeds te laat? Kan de lawine niet meer worden tegengehouden Sommi gen hebben geen hoop meer. Zij eten en drinken, want morgen sterven zij. Of ze zetten in doffe radeloosheid de gaskraan open... Anderen menen: het is wel laat, maar nng niet te laat. Tot hen behoort James Burnham. Hij legt de zweep over het politieke lei dersspan van de Veren. Staten. Als er een wereldrijk komen moet dan moet het van Amerika zijn. Een snelle, doelbewuste machts politiek, die daarop aanstuurt binnen zeer korte tijd, acht hij het enig alternatief. Er is geen uur te verliezen. Elke draling is funest. Wachten betekent, dat alles ver loren zal zijn. Het is de vertwij felde schreeuw van een man die de wereld op het punt ziet weg te zinken in bodemloze jammer. De diepe grondtoon van zijn boek is de angst, die ons op de drempel van 1949 vanuit alle hoeken der aarde aankijkt. Sovjetwals of atoomoorlog Is zo vragen velen de we reldgeschiedenis dan zinloos? A is een zeepbel is het grenzen- loos cultuur-optimisme uit de eeuw van het rationalisme uiteen gespat, dat zwoer bij de natuur wetenschap en techniek, dal de mens was hij geen god in het diepst van zijn gedachten voort zag schrijden naar de blinkende bergtoppen der evolutie. Merkwaardige ironie! Het gaf de doodsnik op het moment, dat wetenschap en techniek haar nieuwste en hoogste triumf pre senteerden in de atoombom.. De vale dood kwam uit het labora torium. De wereld siddert. Hemelhoog werd weggelopen met de ideeën der Franse revolu tie. Al bracht de toepassing steeds het omgekeerde van wat belopfd werd, het beginsel bleef gevierd. Het zou de dageraad brengen! De vrijheidsboom, waarom een socialistische jeugd dansend haar Meiliederen zong, werpt thans de gerijpte vrucht af. Het is de „dic tatuur van het proletariaat" door Marx geprofeteerd, een moderne totalitaire staat, waarbij die van Hitler en Mussolini, slechts kin derspel zijn en deze staat streeft naar wereldrevolutie. „We zijn bang", beleed de socialist Spaak openlijk in de V.N. Jan Masarijk ook een socialist leek het erger dan de dood! Handenwringend staren duizen den ontzet de nevelige toekomst in. Zij verzaakten God. Zij bouwen op de autonoom verklaarde mens. In 't verleden ligt het heden, in het nu wat worden zal. Donkere benauwenis en ondergangsstem ming heeft velen overmeesterd. (Vervolg pagina 2, kolom 1). VERKLARING Dr J. H. VAN ROYEN IN VEILIGHEIDSRAAD. Dr J. H. van Royen, de Nederlandse afgevaardigde, heeft gis teravond in de Veiligheidsraad verklaard, dat zijn regering alles zal doen wat in haar macht ligt om in de loop van 1950 de souve- retniteit aan de Verenigde Statenvan Indonesië over te. dragen. Dr van Royen verklaarde verder, dat Nederland hoopt, dat bin nen een maand een federale interim-regering in Indonesië zal zijn ingesteld. Hij voegde er aan toe, dat terstond na de instelling van een interim-regering voorbereidingen zouden beginnen voor vrije algemene verkiezingen, waarbij waarnemers der V. N. zullen wor den uitgenodigd. Het gekozen vertegenwoordi- een tjjdstabel zou opstellen voor gend lichaam zal een grondwet verkiezingen en de vorming van voor de Ver. Staten van Indonesië onafhankelijke V.SJ., zeide Dr v. opstellen, die daarna aan de deel- Royen, dat Nederland dit zou be nemende staten ter goedkeuring schouwen als „een nog minder bin- zal worden voorgelegd. De inte rim-regering zal ook de admini stratieve organisatie van de nieu we staat voorbereiden. Tenslotte zal een Rondetafelconferentie worden gehouden van de verte genwoordigers van Nederland en Indonesië teneinde een ontwerp statuut te bespreken voor de Ne derlands-Indonesische Unie. derSrn"e^nm«.7De"regë: - Wetsontwerp Bewind ring zal echter al het mogelijke Indonesië in overgangstijd, doen om de verkiezingen nog in] By de Tweede Kamer der Sta- het derde kwartaal van dit jaar ten Generaal is ingediend het ont- te doen plaats vinden. I werp van wet „Bewind Indonesië De vooraanstaande politieke lei-in Overgangstijd", ders genieten op enkelen na vol- Het ontwerp is aanvaardbare inmenging in nenlandse aangelegenheden.' Nadat Cadogan (Engeland) en de afgevaardigden van Birma 'en Australië het woord hadden ge voerd, werd de vergadering ver daagd tot Maandag a.s. negen uur zonder dat een resolutie wercLin- gediend. gelijkluidend ledige vrijheid van beweging. T.1 met het op 18 Dee. j.l. afgekon- a. v. dit punt waarschuwde dr van digde Kon. Besluit B.I.O. Royen alle leden ernstig voor het REPUBLIKEINSE LEIDERS IN DE INTERIM REGERING? Leiders van de Indonesische deelstaten hebben in een besloten bijeenkomst voorgesteld, dat ver tegenwoordigers van de vroegere republikeinse gebieden betrokken zouden worden bij de instelling van de federale interim-regering, aldus verneemt Reuter. De Oost-Indonesische president, Anak Agung, verklaarde, dat het prematuur zou zijn namen te noe men, doch dat duidelijk is, dat deze personen slechts kunnen zijn de reeds bekende leiders van de thans als gevolg van de politionele actie bezette gebieden van de Re publiek. 4 Regeringscrisis in Griekenland. De Griekse premier, Themisto- cles Soefoelis, zal heden bij de koning zijn ontslag indienen, zo is I officieel te Athene medegedeeld. I De stap is door de premier ge- I daan, nadat de verbreding der coalitie van de liberalen en de volkspartij mislukt is. Sofoelis is zelf liberaal. Papandreoe, leider der sociaal democratische oppositiepartij, heeft medegedeeld dat onderhan delingen over zijn eventuele toe treden tot een afgebroken zijn. Ontwerp-voorstel voor Indonesië van V. S., Cuba, Canada en Noorwegen. Van gezaghebbende zijde wordt vernomen, dat de Ver. Staten on der verscheidene leden van de Veiligheidsraad een ontwerp-voor stel hebben doen circuleren voor een regeling in Indonesië. Het voorstel, dat is opgesteld door de delegaties van de V. S„ Cuba, Canada en Noorwegen, houdt de volgende punten in: 1. Dat de Nederlanders de mili taire operaties staken en dat de Indonesische republikeinen daar toe medewerken. 2. Dat alle republikeinse leiders worden vrijgelaten. 3. Dat tegen 1 Maart 1949 over eenstemming wordt bereikt over de Ver. Staten van Indonesië en DRIE GROTE WERKEN WACHTEN. De nieuwe centrale in Vlissin gen, waarvoor reeds twee turbo generatoren, ieder van 1523 kw en vier ketels (tezamen dus twee „units") zijn besteld, moet ultimo 1952 kunnen draaien. De bouw van deze centrale is echter niet het enige grote werk, dat de Pro vinciale Zeeuwse Electriciteits Maatschappij wacht. Een ander is de aanleg van de hoogspanningsverbinding Vlissin genRoosendaal, waarmee reeds een aanvang is gemaakt. Deze lijn zal het Zeeuwse net met het Ne- dat de verkiezingen voor een con- derlandse net verbinden, hetgeen stituerende vergadering zijn vol-'in geval van calamiteiten van tooid tegen 1 October 1949. 4. Dat de overdracht van de souvereiniteit aan de nieuwe re gering is voltooid tegen 1 Aoril 1950. gewicht is. De 50 kvkoppellijn GoesRoosendaal is bovengronds. De fundering van de masten is aanbesteed en met de uitvoering van de eerste werkzaamheden in Vruchtdragende bespreking I westerse groeperingen, zoals het 1 Atlantisch Pact, het Pact van gevaar, dat de raad zichgaat mengen in binnenlandse aangele genheden der naties, waardoor de raad de gehele structuur der V. N. ondermijnt. „Hoevele leiders van een poli-, tieke oppositie mogen hun vrij-l Politie in gebreke. dat men vertrouwde op de politie heid behouden, zelfs in vredestijd,0 „f van Ayr- Te Kilmarnock zeide de in rle 8nwiet Unie'" aldus snr p vjfde dag van het on- pnijtie te zullen zien wat er te in de Eowjet-Ume aldus spr. derzoek naar de oorzaak van de 5,,en ston(1 Hij merkte op, dat sommige ramp met de „Nijmegen", heeft van de heftigste aanvallen op Ne-;iuite„ant Jarvis van de R.A.F., j 'vertond de ïSlitie De ramp te Prestwick. Politie in gebreke. deriand zijn gedaan door verte- die controleur van het luclitver- gei.woordigers van regeringen, keer op Redbrea (Prestwick) was, i wier staat van dienst wat betreft meegedeeld, dat hij toen hij hoor- liet gevolg geven aan de resolu- de, dat het vliegtuig in brand ties van de raad allesbehalve stond, van oordeel was, dat het vlekkeloos is. nog vliegen kon. Als voorbeelden noemde hij,Hij belde de twee R.A.F.-sta- daarbij uitvoerig citerend uit of-,tions te Aldergrove en Leuchars ficiële stukken: Syrië, de S. U. en 0p en verzocht de vliegvelden te Jarvis met het ziekenhuis te Kil- cus beloofde ambulances, chauf feurs en artsen te zullen uitzen den. India. Dr van Royen vervolgde: „Of schoon de mislukte communisti- Weer twee vliegtuigen uit Batavia. Vandaag worden weer twee K. L.M.-toestellen uit Batavia op Schiphol verwacht. Het zijn de „Curagao" met ais gezagvoerder Van der Vaart, en de „Batavia" met als gezagvoerder Viruly. De verlichten. Menend, dat het vlieg tuig naar Nederland terug zou kunnen keren liet hij ook de vlieg- sche revolutie in de Republiek, ge- velden der R.A.F. Teacklington en organiseerd door de Sowjet-agent Dishforth verlichten. Hetzelfde Musso, door de Republiek werd gebeurde met het vliegveld bij, - - gesmoord, steunt de S. U. thansBinbrook aan de kust. Hij had I „Curagao^ zal om halr een en de de republikeinse zaak weer krach- reddingsploegen en kustwacht ge- j „Batavia" om drie uur landen, tig. alarmeerd. Juist na middernacht Klaarblijkelijk beschouwt zij de werd een bericht ontvangen, vol- Republiek nog steeds als de beste gens hetwelk men meende, dat 't kaart om in Indonesië uit te spe- toestel neergestort was. Vijf mi- len." nuten na middernacht kreeg hij Dr van Royen beschuldigde ook contact met de politie te Ayr, na- de Amerikaanse afgevaardigde, j dat hij reeds eenmaal getelefo- Jcssup, van een kennelijk gebrek neerd had om definitieve gege- „ui-i-ij yens. Hij vroeg welke maatrege- tussen Schuman en Bevin. De Franse minister van buiten landse zaken, Robert Schuman, heeft gisteren na twee besprekin gen met zijn Britse collega Bevin verklaard, dat er thans geen fun- coalitie-regering damentele meningsverschillen tus sen Engeland en Frankrijk meer bestaan ten aanzien van Duitse problemen. Schuman zeide, dat de confe rentie van de komende week te Londen tussen Groot-Brittannië, Frankrijk en de Ver. Staten over het bezettingsstatuut voor West- Duitsland zonder enige bezorgd heid kon worden tegemoet gezien, daar juist t.a.v. dit punt de Britse en Franse standpunten zo veel meer tot elkander waren geko men. Zij waren aldus Schuman, thans alleen nog maar van elkan der gescheiden door twee punten, terzake waarvan zij reeds een eind gevorderd waren. In de besprekingen hadden hij en Bevin, aldus zeide Schuman, een complete reis om de wereld- probler n gemaakt zonder iets over te slaan. „Wij hebben meer vooruitgang gemaakt, dan ik mogelijk geacht had. Wij zijn. tot groter overeen stemming gekomen dan ik voor lopig kon hebben." Het probleem van de toelating wan Italië tot de verschillende Brussel en de beweging voor Europese eenheid, had een belang- rijl: onderwerp van de conferentie uitgemaakt. Het probleem van de beschikking over de voormalige Italiaanse koloniën was ten volle onderzocht. Bij de besprekingen over Euro pese eenheid zou men binnenkort tot overeenstemming komen over het aanvaarden van zowel het Britse voorstel tot instelling van een Europese raad van ministers als het Franse voorstel tot vor ming van een Europese Assem blee. Schuman zeide, dat er in de af gelopen 24 uur nieuwe factoren waren opgekomen, waarover Be vin hem had ingelicht en waarvan hij hoopte, dat zij zouden mede helpen tot een oplossing in het verre Oosten, waartegenover bei de landen niet „negatief" konden staan. Schuman zeide, dat de Franse r„„ering een spoedige erkenning van Israël voorstond doch dat de situatie door de gebeurtenissen was gecompliceerd, zodat het moeilijk was een juiste voorspel ling te doen over het tijdstip. aan onpartijdigheid en billijke waardering van de feiten. Wanneer de Nederlanders zou den moeten terugtrekken, zouden alle samenwerkende groepen ten prooi vallen aan repressailles van de zijde der extremisten-benden, die dan wederom de macht in handen zouden nemen. T. a. v. het voorstel, dat de raad len getroffen waren i.v.m. het uit zenden van een ambulance. Er bleken geen maatregelen te zijn getroffen „daar de ramp ge beurd was in het politiedistrict van Prestwick". Toen hjj de poli tie van Prestwiclc belde kreeg hij ten antwoord, dat er evenmin maatregelen getroffen waren en MILITAIRE C.V.G.D.-WAARNEMERS MELDEN: In een rapport van de militai re waa«nemers van de C.V.G.D., dat gisteren te Batavia werd ge publiceerd, wordt gezegd, dat re publikeinse guerilla-troepen zich tegenspraak zijn met de hier ont- zioh te Soerakarta overgaf, wordt geciteerd, werd gezegd, dat in totaal ongeveer 600 Japanners, in drie groepen verdeeld, onder eigen officieren in Oost- en Mid den Java met de republikeinen acties uitvoeren. Uit Den Haag werd gister offi- ciëel gemeld, dat de berichten der militaire waarnemers volkomen in De vredesbesprekingen op Rhodos. De Israëlische en Egyptische afgevaardigden zijn het eens ge worden over de volgende agenda voor de wapenstilstandsbespre kingen: Goes is in December een begin ge maakt. Men is thans bezig in een der boomgaarden aan de oostzijde van Goes. Aannemer is de lieer A. Le Clerq uit Castricum. VERBINDING GOESVLISSINGEN. De aflevering van de 50 kv kabel voor de verbinding Goes— Vlissingen is begonnen en liet leggen hiervan is aanbesteed. De ze maand wordtmet het leggen een aanvang gemaakt. De trans formatoren 5010 kv, voor Goes bestemd, zijn besteld. Voor de verbinding GoesZie- rikzee zijn, zoals bekend, reds 10 kvkabels gelegd door de Zand- kreek en door de Oostersclieide naar Zierikzee. Een tweede kabel door de Oostersclieide zal pas in het voorjaar worden gelegd. Men kan er mee wachten tot het weer gunstig wordt, omdat hier toch nog geen stroom door zal worden gevoerd. Zodra de nieuwe centrale te Vlissingen klaar is, zal de „Noordgroep" Schouwen Duive- land, Tholen en St. Philipsland, van deze centrale uit worden voor zien. DE RING. Een ander groot werk is het aanbrengen van een ringverbin ding GoesTerneuzenVlissingen waartoe twee kabels van 50 kv de Wester Schelde bij Hoedekens- kerke en Borssele zullen kruisen. De bedoeling hiervan is t.z.t„ wanneer de centrale te Westdorpe „uitgeleefd" is, Zeeuws-Vlaande- ren van de centrale te Vlissingen i te voeden. Een uitgebreid net van 10 kvlijnen zal de stroom over Zeeuws-Vlaanderen distribu- i Uit technisch oogpunt is het leggen van de hoogspanningska bels door de Wester-Schelde zeer interessant. Deze kabels moeten namelijk niet alleen zelve aan hoge eisen van veiligheid voldoen, maar zij moeten ook zodanig ge legd worden, dat het ankergevaar tot een minimum wordt terugge bracht. De ministers van defensie van de vijf landen van het Pact van Brussel hebben gjsteren geheime besprekingen op het ministerie van defensie te Brussel gevoerd. Volgens een officieel communi que spraken zij over practische stappen tot het bereiken van een gezamenlijke inspanning voor de verdediging en de veiligheid van militaire West-Europa. De ministers 1. Waarborgen t.a.v offensieven en nationale veilig- -^e numsters aanvaardden ze- kere aanbevelingen over strijd- 2. Uitvoering van de resoluties krachten en uitrusting, welke wa- van de Veiligheidsraad van 4 en rfn gedaan door het comité der 16 November, die aandringen op voor niili- een bestand en een wapenstil- stand. 3. Het ontwerpen van een wa penstilstandsovereenkomst en 4 de parafering daarvan. TURKSE KABINET AFGETREDEN. Het Turkse kabinet is afgetre den, President Ineunu is onmid dellijk besprekingen begonnen met politieke leiders om een nieu we minister-president te kiezen. Hoewel het niet precies bekend is, welke de redenen zijn voor het aftreden van het Kabinet, is het een publiek geheim, dat premier Saka er onlangs over heeft ge klaagd geen volledige steun te verkrijgen van de volkspartij, die 400 zetels van de 465 in de natio nale vergadering heeft. De kloof werd enige dagen ge leden wijder, toen de minister van verkeer, Kazim Goelek, benoemd werd t|L minister van staat, met de taaie de buitenlandse huip aan Turkije te coördineren. vrij in Oost-Java bewegen en op grote schaal wegen, bruggen en eigendommen vernielen. De Ne derlandse troepen, zegt het rap port, zijn te gering in aantal om in de steden rust en orde te hand haven. Het rapport zegt: De Neder landse troepen in de nieuw-bezet- t gebieden zijn te gering in aan tal om rovende benden guerilla- st rijders te verhinderen zich vrije lijk te bewegen en daden van sa botage, zoals het vernielen van pas herstelde bruggen, te ver richten. De Nederlandse troepen zijn eveneens te gering in aatal om orde en rust in de steden te hand haven en vele Chinese kooplieden hebben ernstig geleden door roof. Volgens de laatste republikeinse berichten zou het gebied van 80 km tussen Semarang en Peka- Iongan geheel beheerst worden door guerilla-strijders. Volgens deze berichten zou eveneens een vliegveld bij Semarang door gu- i erilla's zijn aangevallen en zouden olietanks zijn vernield. Verder deelden de republikei nen mede, dat 60 man van de Ne derlandse troepen werden gedood, toen republikeinse strijdkrachten Walikukun in het berggebied van Midden Java weer bezetten. Djogjakarta, Soerakarta en Madioen de drie voornaamste steden van midden Java, waren voor de Nederlanders onveilig ge worden wegens nachtelijke aan vallen door guerilla's, zo voegden zij er aan toe. In een heden uitgegeven com muniqué waarin van de zijde van het Nederlandse leger de mede deling van een Japanneeg, die vangen berichten. HET EERSTE K.L.M.-TOESTEL VAN DIT JAAR UIT BATAVIA OP SCHIPHOL AANGEKOMEN. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is de K.L.M. Constella tion „Eindhoven" onder commando van gezagvoerder H. Schultz uit Batavia op het vliegveld Schiphol aangekomen, met aan boord 600 NIWIN -pakketten 1010 Kg. post zes passagiers en twee baby's. Dit is het eerste toestel dat dit jaar met post uit Batavia aankwam. De tocht werd volbracht iti 42 uur, waarvan 36 vlieguren. Het uitladen van de post, ongeveer 200.000 brieven. Gistermiddag is in het pand Eigenhaardstraat hoek Goese Ko renmarkt te Middelburg het Medisch Centrum officieel geopend. De totstandkoming van dit Centrum is mede te danken aan de Stichting Nederlands Volksherstel, die een groot bedrag hiervoor beschikbaar stelde. Namens het gemeentebestuur De Vleeskeuringsdienst was er ge sprak de burgemeester, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essenburg, woorden van welkom tot de ge nodigden. Spr. betreurde, het, dat het gebouw enigszins excentrisch gelegen is, doch hoopte, dat dit aan de goede gang van zaken geen afbreuk zou doen. OPENINGSREDE. De heer A. J. Berenpas, die ais wethouder van Sociale Zaken de openingsrede uitsprak, herinnerde eraan, dat het wel zeer lang heeft geduurd, voordat alles vodr elkaar was. Het woord Medisch Centrum vond spr. wel wat te wijds, daar in een dergelijk gebouw alle diensten moeten worden onderge bracht. Hier is dit echter niet het geval, hetgeen ook niet nodig is volgens de wethouder. Immers, het Groene Kruis heeft een be hoorlijk gebouw en ook een goed consultatiebureau staat ter be schikking. Hetgeen thans in het nieuwe gebouw is ondergebracht, was tot voor kort in het z.g. pa viljoen aan het Noordbolwerk ge huisvest. DE INRICHTING. Het gebouw aan de Eigenhaard huisvest en zelfs menig varkentje werd er geslacht. Daarna was het in gebruik, als kantoorgebouw, doch de woningnood bracht eva- cué's in het gebouw onder. Grote dank zijn wij, aldus spr., verschul digd aan Volksherstel, dat door de grote schenking de inrichting vergemakkelijkte. De doelmatig heid van deze inrichting heeft ech ter vele zorgen gebaard. Voor de verbouwing werd opdracht gege ven aan gemeentewerken, met name aan de directeur, de heer A. W, J. Matthijssen, die evenals aannemer en verwarmingsinetal- lateur dank werd gebracht. Er is met de ruimte gewoekerd. Een behoorlijke wachtkamer staat ter beschikking, de gemeente-arts heeft er zijn bureau, de school arts eveneens en ook de sehool- tandverzorging wordt van hieruit geleid. Zeer practisch is de uit- kleedkamer voor de zuigelingen, die het consultatiebureau komen bezoeken. Een achttal boxen is aanwezig voor dit doel. Ook voor de kinderwagens en fietsen is ge- 7 rgd. De Duitsers hebben bij het gebouwtje een garage gebouwd, die men eerst wilde afbreken. Op en de garage kan thans uitste kend als bergplaats dienst doen. De heer Berenpas besloot zijn rede met de woorden: „Velen hebben aan de totstandkoming meegewerkt. Hier wordt met raad en daad gewerkt om een zo ge zond mogelijke bevolking van Mid delburg te krijgen." Hij sprak de wens uit, dat het Medisch Cen trum te Middelburg iets mag bij dragen om het Nederlandse volk zo gezond mogelijk te doen zijn. GELUKWENSEN. Gelukwensen werden hierna aangeboden door de doktoren J. H. V. d. Borgh en v. d. Slikke. De heer v. d. Borgh sprak de hoop uit, dat alle lagen van de bevol king het grote belang van dit Cen- Een kip uit BalKbrug heelt j kans gezien een ei van 200 gram te produceren. Dat is natuurlijk geen gewoon ei, want binnenin zat een tweede compleet ei. De toe komst van de kip ziet er echter niet rooskleurig uit. De ervaring leert n.l„ dat dergelijke kippen niet in leven kunnen blijven en goed zijn voor de soep. Vanmid dag 12 uur arriveert maarschalk Montgomery voor een bezoek, dat tot Maandag duurt, op het vlieg veld Valkenburg. De „Tabinta" gaat een speciale reis naar Bata via maken. Het schip vertrekt op 31 Jan. a.s. uit Amsterdam. 500 passagiers vertrekken per boot trein naar Genua, wam- zij zich op 8 Februari inschepen. Te Amsterdam werd gisteren de doodstraf uitgesproken tegen de Amsterdamse Jodenvervolger A. K. Velthuis. De 43-jarige aan nemer S. uit Amsterdam werd u gisterenmiddag op de Colijnweg bij Schiphol door een auto aange reden en op slag gedood. En op de Rijksweg ter hoogte van Over- schie is de landbouwkundig inge nieur J. L. H. Loeff uit Den Haag bij het inhalen van een andere auto tegen een verkeerspaal ge reden, met zijn auto enkele malen taire bevoorrading. De ministers bereikten over eenstemming over het type van organisatie, (lat door elk der vijf mogendheden vereist wordt voor het op de been brengen en oefe nen van nationale gewapende machten. Waarnemers van de V. S. en Canada waren bij de besprekin gen aanwezig. In Maart of April komen de ministers weer bijeen in Den Haag. De Regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelo pen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Marine (3 man): J. L. M. Bast, Rotter dam; U. du Cloo, Soerabaja; L. Hagting, Fries (Dr.). Koninklijke Land macht (40 man): W. J. M. Aarns, Andelst; J. N. H. v. d. Bergh, Rotterdam; J. I. Bervoets, 's-Gravenhage; V. P. Blomjous, Voorburg; J. Bos, Hilversum; J. Bravenboer, Rotterdam; J. de Bruijn, Woubrugge (Z.-H.); M. P. C. de Bruijn, Breda; A. Cnossen, Heeg (Fr.); G. van Dijk, Amers foort; J. Dijkstra, Leeuwarden; W. Th. v. d. Geest, Oud-Ade (gem. Aikemade); H. Goeree, Odoorn; C. A. de Haas, Eindhoven; L. van Haastrecht, Leiden; J. F. van Hugten, Asten (N.-Br.); H. H. Jansen, Voorburg; J. Jung, Delft; T. J. W. Kampchreur, Eist; T. v. d. Knaap, Maassluis; J. Koster, - Groningen; G. Manussen, Amster- over de kop geslagen en later aanidam; A H Marges De]ft; B w> de verwondingen overleden - De c Massop, Ulft; J. Meerman, handel in vee is thans met meer Holt j B Meerssman, Maurik; onderworpen aan het Bedrijfsver-1 j MeinderSi wildervank; W. Met- gunmngenbesluit 1941. Spanje Nieuwe Schans; J. M. A. maakt aanspraak op de Mananen, Mourits, NoordwijkD. 1 Vrjot W. M. Th. van Zant- J. van Zoggel, straat heeft een bewogen historie. I dit besluit is men teruggekomen trum zouden gaan inzien; de heer j Carolinen en Palaoegroep (Micro- lBen Haag- A C de Rooij Bos- v. d.Slikke sprak de wens uit dat nesië), welke eilanden het inge- k c schaap, Schiedam; J. hij hier prettig met zijn collega's volge het verdrag van Madrid vaniR SimoniS) utrecht; J. Verbeek, mag samenwerken. 11899 voor 25 millioen peseta's aan Rottprdam. D j verhoog, Den Het gezelschap werd daarna Duitsland verkocht.'- Gisteren is Haag- C H Vink Rotterdam; G. rondgeleid door dokter Fransen J~ u~1 van de Putte. Bij deze opening waren verder o.m. aanwezig de wethouders J. W. Kögeler en L. J. Geers, de directeur van Sociale Zaken, de heer J. C. F. van Ka mer, de gemeente-secretaris de heer J. Ph. Koene, enkele leden van de gemeenteraad, de doktoren en personeel, die in het Medisch Centrum het werk zullen doen, de commissaris van politie, de heer M. A. Reneman. Karakteristiek vTk>r dit gebouw is de pop, die in de wachtkamer is opgehangen met het bijschrift „Allemaal een duit in 't zakje". Hopenlijk zuilen velen met een „duit" weten te onder grote belangstelling de vi Herenveen; B. de Wit, nieuwe westelijke gemeenteraad Amersfoort van Berlijn voor de eerste maal voort qss; in de Amerikaanse sector bijeen I schijndel. gekomen. Elf zetels waren voor1 Oost-Berlijnse vertegenwoordigers gereserveerd. Berlijn zou de V. S. en de Dominions 'n ,,anti-kom- inform-conferentie voor het Verre Oosten" hebben voorgesteld. Zes Duitsers, die Amerikaanse krijgsgevangenen en gevangenen hebben Van het Kon. Ned. Indisch Le ger sneuvelden 12 man, allen af komstig uit Indonesië. DE BILT ZEGT Aanhoudend zacht. Weersverwachting, geldig tot in concentratiekampen vermoord, zijn gistermorgen in de vanavond: gevangenis van Landsberg opge-| Zwaar bewolkt met enkele op hangen. De Australische rege-klaringen en iiier en daar enige ring heeft de Britse regering een'lichte regen of motregen. Matige WJen mex „uuu, weien iccheque van acht millioen pond en later in de kuststreken v eer waarderen de service, die de ge- sterling aangeboden voor de Euro-krachtige wind uit westelijke meente hier biedt. ipese wederopbouw. richtingen. Aanhoudend zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1