Tien jaar voor verrader P. J. Abrahamse. Örovinti^?/g« KïwêéMM Akkertjes Tliec den dcacizc Zijn verraad kostte 2 verzetstrijders het leven. C.sr.ï'SS vHi Eerste Nederlandse antoniobiel-ralley wordt in April verreden. Lusteloos, hangerig landerig Reeds in 1938 verborg hij een* Duitser in huis. Grote' deelname nit het buitenland verwacht. Belevenisse van Donderdag 13 Januari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Het was doodstil in de zaal van het Middelburgse Bijzondere Hof, toen gisterenmiddag de proc. fis eaal zijn requisitoir uitsprak te gen de 59-jarige P. J. Abrahamse uit 's-Gravenhage. Abrahamse heeft in Mei 1944 de S.D. te Ter- neuzen twee jongelui in handen gespeeld, die kort te voren had den deelgenomen aan <lo overval op het distributiekantoor te Ove- zande. Deze twee verzetslieden, A. Aarnoutse en W. Voet, vonden door zijn verraad de dood in het concentratiekamp Neuengame, Besch. wis, dat beiden de over val hadden ondernomen, daar Aarnoutse, die besch. geheel ver trouwde, alles aan hem had ver teld met het bovengenoemde ver schrikkelijke gevolg» Beide jon gens werden naar Neuengamme doorgezonden en overleden aldaar, Getuige na getuige kwam dé gang van zaken bevestigen. Daar was de moeder van A. Aarnoucke, die haar zoon nog had bezocht, toen hjj op het politiebureau in Terneuzen werd vastgehouden. Twee getuigen, die met de bei de jongens in het concentratie kamp te Amersfoort gezeten had den, vertelden eveneens, dat bei den in overtuiging leefden dat Abrahamse hen had verraden. Abrahamse had n.l. de verhoren bij de S.D. bijgewoond en bij die gelegenheid had de S.D. een ver klaring voorgelezen, die gelijk luidend was aan hetgeen Aar noutse aan besch. in vertrouwen had verteld. HOFFMANN EN HAASS VAN DE S.D. Ook de S.D. was ter zitting aanwezig in de personen van Hoff mann en Haass, die destijds in Terneuzen zaten. Op de vraag aan Hoffmann of hij Abrahamse „Deutsch-freundlich" wilde noe men, gaf deze ten antwoord, dat iemand die vijandig tegenover de Duitsers stond, zeker dergelijke dingen niet had gedaan. Haass, dia nog niets van zjjn Duitse anieren verloren had, stapelde nog meer belastend ma teriaal op de bij ieder getuigen verhoor groeiende bewijslast. DUITSER IN HUIS. Bij het begin van het verhoor deelde do president mede, dat besch. reeds vanaf 1938, zonder medeweten van de politie, een Duitser in huis had. In de Meidagen van 1940 was besch. gearresteerd wegens N.S. B.-sympathieën. Abrahamse ont kende lid van de N.S.B. te zijn geworden, doch mr Bloemers toonde hem een lidmaatschaps kaart Eind 1940 ging besch. in politie dienst in Den Haag onder de N. S.B.-commissaris Hamer. Latei- richtte Abrahamse een brief tot de N.S.B. om tot burgemeester benoemd te worden. Óndanks al dit bezwarend materiaal, o.m. nog een brief van een N.S.B.-er, waar in het lidmaatschap wordt beves tigd, bleef besch. halsstarrig ont kennen. Ook bij de behandeling van het verraad bleef besch. zwij gen en ontkende hij alles, wat maar enigszins bezwarend kon zijn. Tenslotte kocht besch. in 1943 een woning aan de Noordweg te Middelburg, die Joods eigendom was. REQUISITOIR. De proc. fiscaal begon zijn re quisitoir met een woord van deel neming tot de familie. Deze besch., aldus Jhr. Ver- speyck, ontkent tegen alle beter weten in. Spr. was blij, dat besch. alles had ontkehd en daarbij verre Zo had hij in Axel een lijst opgemaakt van personen die „werkschuw" waren en was bo vendien toegetreden tot de Landwacht. Hij nam deel aan de beruchte razzia in de Axelse bioscoop en verleende zijn hulp bjj huiszoekingen. Het succes hiermee was echter niet groot; was, I zeifs zagen op een keer twee on- vrwrt i T ij van intelligent had gehandeld. Hierdoor had besch. het zi. het Hof niet moeilijk gemaakt Komende tot de zaak, zei de proc. fiscaal, dat besch. bij het C.D.K. een rapport heeft inge- dat bezwarend was, o £iocil,datr"aast ?en eigen rapportderduik»rs kans via de regenbak a heeft verstrekt, waar I te ontsnappen aan arrestatie. Bij Pmtsers zeiden, dat dit de cen huiszoeking bij J. W. Bak- doorslag gaf voor de arrestatie.ker werd deze met zijn zoon Wat tod besch op het bureau van meegenomen en bij de S.D. ge- bracht, waarop Bakker naar de S.D. te maken, zo vroeg Jhr Verspyck zich af. De eis luidde tenslotte: 18 jaar met aftrek en ontzetting uit de rechten voor het leven. De verdediger, mr A. M. Ter- woert, pleitte voor een aanmerke lijk lichtere straf. De uitspraak luidde tenslot te 10 jaar met aftrek en ontzet ting uit de rechten voor het leven. Hem werd het recht tot cassatie verleend. 10 jaar voor F. N. dc Block. Fr. N. de Block uit Axel hoor de in de morgenzitting van gis- eren 11 jaar met aftrek en ont zetting uit de rechten voor het leven tegen zich eisen, omdat hij, wat de proc-fiscaal noemde, aan bijzonder ernstige misdragingen heeft schuldig gemaakt Besch., die indertijd als soldaat bij het K.N.I.L. dienst had geno men en langen tijd in Indië ver bleef had dan ook nog al een en ander op zijn kerfstok. Amersfoort werd getranspor teerd. Een getuige verklaarde dat de Block eens f 2500 voor het een- brengen van een onderduiker had geboden. De Block trachtte zich te ver schuilen achter de N.S.B. bur gemeester van Axel Smallegan- ge. Hjj wist weinig meer en verklaarde in sommige gevallen ondoordacht te hebben gehan deld. Mr Kurtz, de verdediger, be pleitte clementie op grond van het feit, dat besch. invalide was geworden door aanslagen welke tijdens de bezetting op hem wa ren gedaan. De uitspraak luidde 10 jaar met aftrek en ontzet ting rechten voor het leven. Ook hem werd het recht van cassatie verleend. 23 Februari zal het Hof weer bijeenkomen. Mr kip sprak te Tholen en sendaal-Vlissingen alleen van Anna Jacobapolder. belang voor de inwoners van de Bath-polder. Mr W. Rip, secretaris van de j Na de indijking van de Kreek- landelijke C.B.T.B., (Jie Dinsdag- rakpolder maken echter nog tal morgen te Middelburg en Dins- van anderen er gebruik van. dagmiddag te Goes sprak, heeftDe overweg is eigendom van Dinsdagavond het woord gevoerd de N.V. Bath-polder en is niet te Tholen op een samenkomst, openbaar. Het schijnt in de be- die in hotel Hoek onder leiding J doeling van de N.V. te liggen een van drs J. J. Knibbe uit Goes oude regeling opnieuw in te voe- belegd was. )ren, waarbij belanghebbenden Na het openingswoord van de tegen betaling van f 5.per jaar heer Knibbe, zeide Mr Rip in zijn onderwerp, waarin hij de toekomst van de Nederlandse landbouw behandelde, dat er grote vraagstukken op cultureel en maatschappelijk gebied aan de orde zijn. Het is God die hier in werkt en daarom hebben wij steeds op te zien naar de Schep per en hebben wij zijn beginse len te aanvaarden. De heer Rip wees er op, dat er een verandering komt in de landbouwpolitiek, een verande ring ten goede, die echter geva ren in zich houdt. Want het stre ven om de landbouw losser te maken van de overheidsbemoei ingen kan het gevaar opleveren, dat het overleg tussen overheid en landbouw verminderd. Het schijnt er op te lijken, aldus spr. dat de overheid wel de goede ri sico's wil dragen, doch de ge vaarlijke aan ons over laat. Mr Rip was daarom van me ning, dat de regering, indien dat op een of andere wijze noodza kelijk is, moet ingrijpen en in-* dien er verliezen dreigen prijs- regelend moet optreden. Tenslotte wees spr. nog op de voor- en nadelen van de Bene een sleutel van de bomen krijgen mits zij een verklaring tekenen, waarin zij zich verantwoordelijk stellen voor eventuele schade, welke bij het passeren van de overweg aan de Spoorwegen wordt toegebracht. De A.N.W.B. heeft zich daarom tot Gedeputeerde Staten van Zeeland gewend met het verzoek in deze kwestie bemiddelend op te treden, opdat deze overweg voor 4fet streekverkeer vrij toe gankelijk wordt. MIDDELBURG. Begin van brand. Gistermiddag brak, door het opstoken van de kachel brand uit in het papiermagazijn van de Fa Davo aan de Beddewijk- straat. Daar de eigenaar het vuur spoedig ontdekte en be streed, kon het brandje spoedig worden geblust en behoefde de inmiddels uitgerukte brandweer geen dienst meer te doen. GOES. Paard op hol. Gisteren sloeg het paard van de melkboer Murre op hoL De van dokter Zormevylle. Uit het verslag van de penningmeester bleek, dat o.a. een hoogtezon is aangeschaft Uit het verslag van de secretaris bleek, dat de ver eniging plm. 500 leden telt. Herkozen werden de bestuurs leden M. Almekinders en J. J. Carels. In de vacature van secretaris wegens bedanken van de heer Z. de Ruiter werd gekozen de heer B. Burger. Dokter Zonnevylle bedankte de heer de Ruiter, die ruim 18 jaar bestuurslid is geweest. Op voorstel van het bestuur werd hij tot ere-lid benoemd. De heer J. van Antwerpen had bezwaren tegen de wijze waarop nieuw te benoemen bestuursle den naar voren gebracht werden Hij zag liever, dat de leden hier in vrijgelaten werden, teneinde ook andersdenkenden in het be stuur te doen vertegenwoordi gen. Naar aanleiding hiervan werd besloten voortaan geen aanbeveling meer te doen. De voorzitter deelde mede, dat de voorbereidingen tot de bouw van een wijkgebouw in verge vorderd stadium zijn en dat bin nenkort tot aanbesteding kan worden overgegaan. Dit jaar herdenkt de vereni ging haar 40-jarig bestaan in verband waarmede de jaarlijkse vergadering van de Prov. Zeeuwse Vereniging in 's-Heer Arendskerke zal worden gehou den. GRIJPSKERKE (Z.) Loop der bevolking. Bevolking op 1 Januari 1948: 471 m., 415 vr., totaal 866. Ge boren werden 10 j. en 10 m. 18 m. en 16 vr. vestigden zich. Er overleden 5 m. en 2 vr., terwijl 12 m. en 14 vr. vertrokken. De bevolking op 1 Januari 1949 be stond dus uit 482 m. en425 vr„ totaal 907. Huwelijken 10, echt scheidingen 1. SOUBURG. Zendingsavond. Maandag 17 Januari zal, uit gaande van de Zendingscommis sie der Geref. Kerk te Souburg, 's avonds om 8 uur een Zen dingssamenkomst gehouden wor den in de Geref. Kerk. Dr H. Bergema, rector aan de Theolo gische school te Makkasser zal hier spreken en het evangelisa tie zangkoor zal medewerking verlenen. ARNEMUIDEN. A.R. Kiesvereniging. Maandag vergaderde de A.R.- Kiesvereniging te Arnemuiden. De voorzitter, de heer J. J. C. v. d. Graaff, gaf een politiek overzicht over 1948. Besproken werd de ge meente- en de landspolitiek, waarbij de nadruk werd gelegd op de houding van de A.R.-Partij in zake de Indische kwestie. Bü het debat bleek, dat met alle leden het met de houding van de A.R.-Kamerleden t.o.v. de econo mische vraagstukken, eens kon den zijn. Als .afgevaardigde naar de par tijvergadering te Breda werd be noemd de secretaris, C. Dekker. lux, die "ons land met België en wagen achter zich aansleurend, Luxemburg grotere economische het "tol geworden beest de macht zal brengen. Een zelfde vergadering, maar dan van de afdeling Schouwen- Duiveland werd Maandagmiddag te Zierikzee onder voorzitterschap v. d. lieer A. M. de Boer gehouden. Maandagavond sprak Mr Rip te Anna Jacobapolder, waar de plaatselijke afdeling onder lei ding van de heer I. G. de Jager bijeenkwam. Vooral op deze, maar ook op de andere vergade ringen werden vele problemen besproken en toegelicht door Mr Rip. 25-jarig jubileum bij de Vitrite te Middelburg. Dinsdag herdacht de heer F. Posthumus, 2e magazijn-meester bij N.V. de Vitrite Fabriek, de dag waarop hij 25 jaar geleden bij dit bedrijf in dienst trad. De directie ontving de jubilaris i memoreerde de ijver en toe wijding, waarmede hij steeds zijn werk heeft verricht en nog ver richt. Namens de directie werd hem een couvert met inhoud overhan digd, waarna de beambten hem een fraai geschenk aanboden. De afdeling waarin de jubilaris werkzaam is, bracht hem een bloemenhulde. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oldemarkt en Paaslo, J. Schaap Lzn. te Pur- merland. Aangenomen naar 's-Graven- hage, K. J. H. Burgy te Rijns burg. Geref. Kerken, Beroepen te Sappemeer, D. J. Modderaar te Oude-Pekela; te Naarden, K. W. Dercksen te Maassluis; te Bunschoten-Spa kenburg, Dr E. Masselink te 's-GravenzansJe; te Wartena, F. Minnema, cand. te Rotterdam Chr. Geref. Kerken. Tweetal te Delf' M. Baan te Dordrecht en C. v. d. Weele te Harderwijk. Bedankt voor Noordeloos, J. P. Geels te 's-Gravenhage; voor Elburg, L. Holtrigter te Harlin- gen (nadere beslissing). Intrede. Zondag 23 Januari a.s. zal voor de Geref. Kerk art. 31 K.O. te Middelburg een dag van grote blijdschap zijn, daar op die da tum ds J. W. Verheij van Den Haag intrede hoopt te doen. Na vacant te zijn sedert 12 Augus tus 1945, de datum der vrijma king, zijn 11 beroepen uitge bracht, het laatste op 15 Juni 1948. Dank zij de bereidwilligheid van de Chr. Geref. Gemeente werd de Gasthuiskerk in de Langedelft afgestaan, zodat de intrede op historische bodem kan plaats vinden. Ceneraie synode der Ned. Herv. Kerk. Dinsdag behandelde de Sy node ordinantie 5 van het ont werp kerkorde, handelend over het jeugdwerk en de zaken voor kerk en school en ordinantie 8 toegankelijk? IJsclub Heinkenszand organi seert Zeeuwse kampioen schappen schaatsrijden. De IJsclub H.IJ.^. te Hein kenszand heeft dezer dagen van de K.N.S.B. bericht ontvangen dat de wedstrijden om het kam pioenschap van Zeeland hardrij den op de schaats over 500, 1500 en 5000 M. aan haar zijn toege wezen. Deze wedstrijden worden nu op voorzorg georganiseerd daar natuurlijk eerst moet wor den afgewacht of er ijs komt. In drie verschillende gemee- ten is een baan aangevraagd, zo dat bij een vorstperiode de beste baan kan worden gekozen. H.1J.V. organiseerde ook in 1947 de Zeeuwse kampioen schappen. Verwacht mag wor den, dat voor deze wedstrijden een nog groter belangstelling zal bestaan dan destijds vooral ook van de zijde der rijders uit de overige provincies. Een flink aantal jonge Zeeuwen zal willen doen daar zij reeds enkele maanden in training zijn. Ossenhoofdstraat uit, ging via de oprit naar de Keizerstraat om daar rechts af te slaan de kaai op, Bij de brug wist een agent van politie op de fiets het paard te grijpen. Het beest struikelde echter en het viel. De agent kwam met zijn benen onder het paard te liggen, doch liep geen kwetsuren op, even min als het paard. Het rijwiel werd beschadigd. In onderbroek en barrevoets.. 't Gebeurde Dinsdagavond tegen middernacht, dat enkele late burgers in de Voorstad te Goes een manspersoon op het trottoir zagen lopen bloots hoofds, barrevoets, in over hemd en korte onderbroek.. Nu is dit iets ongewoons en dus vroegen zij hem wat er gaande was. 's Mans antwoord was eenvoudig: „Ik wil naar m'n zuster in 's-Gravenpolder". Toen er werd opgemerkt, dat het wel wat koud was voor zijn „luchtige kleding" mompelde hij wat over „een bijl, 't huis uitgezet," enz. Het kwam ge wenst voor de Goese politie te waarschuwen. Twee agen ten togen er derhalve op uit en achterhaalden dit „dun ge klede" manneke, dat zich op zijn blote voeten haastig voort- repte, in de nabijheid van het ziekenhuis „St. Joanna". Zij hebben zich over hem ont fermd. Naar het scheen, was ook Bacchus" in het spel enige wijzigingen gen van ondergeschikt belang werd ord. 5 in haar geheel en ord. 8 grotendeels door de Sy node aanvaard. Vroeger was de overweg in de gemeente Rilland-Bath nabij blokpost 19 in de spoorlijn Roo- KLOETINGE. Te Delft slaagde voor het cand.-examen civiel-ingenieur G. P. Felius alhier. KKABBENDIJKE. Zangmiddag. NaaT wij vernemen hoopt de ring van zangverenigingen der Geref. Gemeenten in Zeeland haar eerste zangmiddag in 1949 a.s. Zaterdag 15 Jan. in het kerkgebouw aan de Zuidweg te houden. Aan deze zangmiddag zullen mee 8 Zeeuwse verenigingen hun medewerking verlenen. 's-HEER ARENDSKERKE. Vergadering Groene Kruis. Maandagavond werd een alge mene vergadering gehouden van de vereniging „Het Groene Kruis", onder voorzitterschap Na een afwezigheid van 23 maanden is dezer dagen uit de West te Anna Jacobapolder te ruggekeerd de heer J. S. Quist. Tot diaken in de Geref. Kerk te Anna Jacobapolder, in de plaats van de heer A. D. v. d. Reest, gekozen de heer N. A. v. d. Reest. Met ingang Vfn 1 Febr. a.s. is de heer J. A. Boogaard, thans werkzaam ter secretarie van Tholen, benoemd tot ambtenaar ter gemeente-secretarie te Mid delburg. Geslaagd voor scheepswerktuig- kundige (C) A. de Bree te Sou burg, leerling van de De Ruyter- school te Vlissingen. J. Bosschaart en J. van Wate ringen, werkzaam bij de Nederl. Spoorwegen te Arnemuiden, zijn geslaagd voor het examen van arbeider-telegrafist. Geslaagd voor derde gtuurman J. A. N. Stekelenburg en P. J. A. C. Schellekens, leerlingen van de „De Ruyterschool" te Vlissingen. INBREKERS SLAAN GROTE SLAG. Na Bussum geruime tijd met rust gelaten te hebben, heeft het inbrekersgilde thans weer een grote slag geslagen. Men heeft een bezoek gebracht aan de gereedschappenfabriek van de Nederlandse Gereedschappen Maatschappij aan de Gooiberg- straat Na met een bijl de toe gangsdeur te hebben geforceerd namen de dieven een grote par tij draadsnijgereedschappen, handboormachines combinatie- en radiotangen mee. De buit, die een waarde vertegenwoordigt van enige duizenden guldens, werd vervoerd in een gestolen auto, welke in Amsterdam is teruggevonden. Van de dieven geen spoor. 14 PERSONEN VERBRAND IN KINDERTEHUIS. Gisterochtend Is het kinder tehuis „Les OisUlens,, te Chateau d' eux in Zwitserland afgebrand, waarbjj 12 kinderen, een verpleeg ster en een Engels meisje van 25 jaar om het leven kwamen. Een dertiende kind heeft ernstige brandwonden en men verwacht niet, dat het in leven zal blijven. De kinderen waren allen Zwit sers. Het vuur ontstond, doordat natte kléren, die bij de kachel waren opgehangen, vlam vatten. Binnen enkele minuten was het houten huis een vuurzee. De kin deren waren werden in hun slaap door het vuur verrast. De 20-jarige verpleegster ver loor het leven, toen zij trachtte een van de kinderen te redden. De regionale automobielsport club „R.A.C.-West" die kortelings te Zandvoort werd opgericht heeft de schouders gezet onder de orga nisatie van een „Tulpen-Ralley Holland 1949", waarvoor door de K.N.A.C. de data 2630 April op de internationale autosport-kalen der zijn geresveerd. Met de organisatie van de eerste ralley naar ons land, welke men tot een jaarlijks terugkerend evenement wil maken, juist in de bloeitijd der bollen, wil de R.A.C.- West het sportieve toerisme met propaganda voor Nederland en voor zijn bloementapijten op ge- club is er van overtuigd, dat zo- Oslo, Stockholm, Londen en Brus sel, alsook uit Den Haag, terwijl de opzet zodanig is, dat iedere ralley-deelnemer een groot deel van ons land moet doorkruisen, alvorens zich op Donderdagmid dag 28 April, te melden aan de finish te Scheveningen, waar een parc-ferme wordt ingericht. Het programma omvat voorts een klassementsproef, die zal worden gehouden op Vrijdag 29 April, voor de tribunes van het nieuwe circuit van Zandvoort. De verplichte route door Ne derland wordt geheel bij daglicht en in gedwongen matig tempo ge reden. Zij leidt o.m. over de Af sluitdijk. Het bestuur der organiserende Leestafel. Appeltjes van Oranje, door Han Hoekstra. Syt- hoffs Uitgevers-Mij Leiden. Een uitzonderlijk aardig Oran jeboekje voor kjnderen. In de vorm vah rijmpjes uit de oude doos, geeft dit boekje in hoofdzaak flitsen uit het leven van Koningin Wilhelmina. De versjes zijn alleraardigst, maar niet minder de "leuke silhouetten van Frans ter Gast. De jubileum feesten behoren al weer enige tijd tot het verleden, maar dit behoeft geen verhindering te zijn de kinderen met dit aantrekke lijke boekje, met deze Oranje appeltjes te verrassen. De vrouw en haar huis. Van dit geïllustreerde maand schrift, onder redactie van dra. M. G. Schenk, ontvingen wij van de uitgever Holkema en Waren- dorf, Amsterdam, het eerste nummer van de 43ste jaargang. Bij het lezen van de verschillen de bijdragen viel het ons op, dat dit tijdschrift wel een blad is voor de vrouw, althans voor een zekere categorie vrouwen, maar niet bepaald voor haar huis, voor de huisvrouw. Er wordt veel aandacht geschonken aan de rechten van de vrouw", op het publieke terrein, maar weinig aan het gezin, aan het gezinsle ven waarin de vrouw zulk een grote plaats inneemt en waar zij zulk een belangrijke taak heeft te vervullen. Ons trof een uitspraak van mevr. Poinso Chapuis, minister van Volksgezondheid in Frank rijk. Op de vraag of zij meent dat de politieke rol van de vrouw groter moet worden, luidde het antwoord: „Stellig wel. Maar laten wij niet vergeten, dat haar rol als moeder en echtgenote de sociale activiteit' van de vrouwen altijd zal beperken. Mijn man b.v. woont nog altijd met onze beide kinderen in Marseille; ik ben voortdurend hier in Parijs. Op die manier is gezinsleven on verenigbaar met een openbare functie". paste wjjze verenigen. Gestart kan worden uit een groot aantal steden in West-Eu ropa o.a. Lissabon, Madrid, Mon- te-Carlo, Rome, Bern, Frankfort, (Ingez. mededeling, advert.) Kent U dat hangerige, lamlendige gevoel waar- bij alles U te veel is en U zichzelf maar in de weg zit? Opgepast! Dat is de voor bodevan een ophanden zijnde griep I Neem één of twee „AKKERTJES", waarschijnlijk drukt U de Infectie NU nog de kop lnl helpen direct! wel van Nederlandse als van bui tenlandse zijde een zeer grote deelname mag worden verwacht. V eilingsberichten. GOES. Veiling van 12 Jan. 1948. Sprui ten 2237; Rode kool 8.80—12; Groene Sa- voye kool 821; Gele Savoye kool 11; Boere kool 21; Witlof 1529; Veldsla 48; An dijvie 52; Prei 7—8; Uien 4; Peen II 5.90; YVaspeen 5.90--9, alles per 100 kg. Knolselderij (niet gToen) 7.5010 per 100 stuks. Vv aieiaianaen. Sportnieuws. Persoonlijk damkampioen schap van Zeeland. In de voorronde om het per soonlijk damkampioenschap van Zeeland speelden te Goes van Biemen (Goes) tegen Branden burg (Zierikzee). Deze partij eindigde in remise. DAMMEN. Krabbendijke I speelde Dinsdag j.L haar thuiswedstrijd tegen Kapelle II. De gedetailleerde uitslag is als volgt: M. Nieuwenhuisniet opgek. 20; M. Meeuwseniet opgek. 2—0; H. Wolfert niet opgek. 2—0; Joh. v. OostenG. de Rijder 2—0; J. v. d. Parel—J. de Neef 20 J. v. d. VredeP. de Dreu 02;P. Hen- nekey—J. Mol 2—0; C P. VogelaarJ. v. Liere 2—0; C. A. v. Oosten—P. Bolier 20; L. Zuidweg -E. Sinke 20. Einduitslag 182 in het voordeel van Krabbendijke,. ST. PHILIPSLAND. Geboren: Lena P., d. v. M. C. Quist en A. van Dijke; Elisabeth J. J„ d. v. F. Hooglander en J. H. Pland- soen; Elizabeth, d. v. M. van den Berg en J. Verstrate; Adriaan, z v. C. Verkerke en C. J. Quaak; Maaike M„ d. v. G. A. van Herk en J. C. v. d. Ree; He lena W„ d. v. A. Geense en M. L. Quist. Gehuwd: L. Hollebrandse, 60 j„ wednr. van J. Hollebrandse en J. P. Kempeneers, 56 j., wed. van J. Mol. Overleden: J. Verstrate, 65 j.. echtg. van J. A. Verstrate; J. van Herk, 3 j.; L. Kempeneers. wednr. van S. E. Wagemaker, 79 j. Keulen 0.96 0.06), Rubrort 1.07 (—0.02), Lobith 8.85 (—0.07), Nijmegen. 6.60 0.09), Arnhem 6.83 (—0.08), Eefde 2.29 (onveranderd), Deventer 1.44 .0.01), Borgharen 41.33 (onveranderd), Belfeld 11.35 (—0.27), Grave (beneden 5.18 (plu» 0.09). SCHEEPSTIJDINGEN. AMSTELKERK 11 y 1 van Port Bouet naar Monrovia; ARENDSKERK 11/1 te Genua. BANTAM pass. 11/1 20 uur Ouessant. BEVERWIJK 11/1 te Alexan dria CERAM 11/1 van Lorenzo Marquez naar Tacoradi. CON GOSTROOM 12/1 van Porto Amboin te Lobito. DUIVEN- DIJK 11/1 van Londen. GAASTERKERK 11/1 van Lorenzo Marquez naar Beira. Gordias 11/1 van Valencia naar Amster dam. GROOTEKERK pass. 11/1 Aden. JOH. VAN OLDEBARNEVELT 11/1 van Algiers. MAR1EKERK 12/1 te Marseille. MUJLDERKERK pass. 11/1 Finis ter re. NIEUW AMSTERDAM 11/1 van Cura cao naar Kinston Jam. ORANJE pass. U/1 Aden. POLYDORUS 11/1 dwars van Socotra. PR. JOH. WILLEM FRISO Ufl van Haifa naar Tel Aviv. SARANGAN 10/1 van Tarakan naar Batavia. SALA- WATI U/I van Singapore naar Ma kassar. SLAMAT pass. 11/1 22 uur Kaap Guardafui. SLOTERD1JK 11/1 van Sin gapore. STAD MAASTRICHT pass. 11 Al Mombassa te St. Maria (Madagascar). TTIBODAS 11/I van Semarang naar Ba tavia. UTRECHT 10/1 21 uur van La» Palmas. VAN RIEMSDIJK 11/1 van Honkong te Singapore. VEENDAM HA van Bermuda te New York. EEMDIJK U/1 van New Orleans naar Havanna. HELICON 12/1 van Curasao naar New York. KELBERGEN pass. 12A Fimster- re. MAASHAVEN 10/1 van Rosano te Buenos Aires. SAL AN DO pass. 12J1 Ouessant. S ARP EDO N 12 A van Aruba naar Maracaibo. STRAAT MALAKKA HA van Bahia naar Pernambuco. VEENDAM vertrekt 13 A van New York naar Rotterdam. ATTS HA van Manchester te Lissabon. BREEKMELLE HA van Stettin naar Rotterdam. BRE MEN 16/1 van Lissabon te Rotterdam verwacht. HAST 5 11/1 van Gent naar Stralsund. MAYGLEN HA van Lissabon naar Antwerpen. MERCURIUS 11A Tan Huil te Sunderland. NJORD Antwerpen— Skelskor HA te Delfzijl. BINNENLANDSE HAVENS. Van Vlissingen vertrokken 11 Jan.f TEMPO naar Harwich. Gepasseerd naar Antwerpen 11 Jan. VEDUSIA naar Lon den. WOLANDA naar HulL Gepasseerd van Antwerpen 11 Jan. HAST V naar Straasend. Te Vlissingen aangekomen 12 Januari: GRUNO van Harwich, Gepasseerd vn Antwerpen 12 Januari: GRUNO naar Rotterdam. VEDUSIA naar Zierikzee. Gepasseerd naar Antwerpen 12 Januari: BLOEMFONTEIN van Zee. Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 12 Januari 1949 medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. Goes. DOMBURG. Aankoop sportterrein, Dinsdagavond hield de ge meenteraad een spoedeisende vergadering. De burgemeester gaf een kort overzicht van de gebeurtenissen in het afgelopen jaar. De badplaats is bezig zich te herstellen; zakenpanden wor den herbouwd. Spr. wenste de raadsleden een gelukkig jaar en zei verheugd te zijn, dat de heer Jac. de Visser thans geheel her steld de vergaderingen weer kan bijwonen. De heer C. Geldof bood namens de Raad de burge meester gelukwensen aan en be trok daarin eveneens de ge meente-secretaris, de bode, en de verslaggevers. Hij hoopte, dat er in Domburg zeer druk zal worden herbouwd en gebouwd. Ten aanzien van een sportter rein deelde de burgemeester mede, dat B. en W. na moeizame onderhandelingen met de eige naar tot een financiële regeling zijn gekomen, waaraan het Prij- zenbureau zijn fiat kan hech ten. Hij stelde met voldoening vast, dat er voor de zaak grote belangstelling is in de gemeente en dat er ten behoeve van de toekomstige exploitatie veel medewerking is toegezegd, ook op financiëel gebied. Men mag vertrouwen, dat deze vooruit zichten een besluit van Ged. St. gunstig zullen beïnvloeden. Met grote waardering gewaagde de voorzitter van het vele werk, dat de heer Brand heeft gedaan. Na enige bespreking werd tot aankoop besloten met 6 tegen 1 stem van de heer Joh. de Visser (St. Ger.), die zich tegen sport op Zondag verklaarde. Bij de rondvraag wees de heer Warners op de vroegtijdige verveloosheid van de Burgerlijke Stand. HEINKENSZAND. Geboren: Petrus W„ z. v. M. Meulblok en C. Zuidhof; Pieter A., z. v. W. Karelse en T. P. Dieleman; Ma ria Johanna, d. v. C. van Damme en W. Pantus. Gehuwd: P. Driedijk, 27 j. te 's-Heer Arendskerke en P. Si- monse, 26 j. Overleden: M. Smit, 77 j„ wednr. van J. Fraanje; M. Re- mijn, 78 j„ echtg. van J. van den Dries; J. Oosthoek, 60 j„ wednr. van M. van de Pas. SOUBURG. Geboren: Adriaan H„ z. v. P. Rijkse en L. Vos; Wilhelmina, d. v. B. Hofman en C. J. Kaashoek; Bertha D. L„ d. v. L. F. v. d. Wiel en P. Baljé; Jan, z. v. J. C. Sinke en L. Meijers; Cornelia S„ d. v. J. C. Suurmond en C. Diermanse: Arendina J„ d. v. J. Pierens en J. C. Nijsen; Henriët'te W„ d. v. W. Wisse en N. J. J. Mesker; Kornelia J., d. v. L. Faasse en A. Kambier; Evert J„ W„ z. v. G. A. v. Bockel en A. J. de Bie. Ondertrouwd: J. Lipowski, 29 j. en T. T. de Ridder; G. H. Bos, 48 j. en M. A. Westra, 29 j. Getrouwd: A. L. Peeters, 26 j. en N. P. Nijssen, 22 j.; P..Barent- sen, 34 j. en C. de Pree, 27 j.; A. W. de Kam, 26 j. en M. van de Velde, 24 j. SCHOONDIJKE. Geboren: Annie E„ d. v. M. de Paepe en J. E. van de Walle. Gehuwd: H. A. Riemens, 27 j. en C. S. S. Steijaert, 24 j. Overleden: M. M. Leenhputs, 86 j„ wed. van A. Moggré; J. Willemsen, 72 j.,. echtg. van J. van de Klooster; A. M. Pijcke, 9 mnd. ZAAMSLAG. Geboren: Maria M„ d. v. M. J. de Pooter en M. M. Wisse; Daniël, z. v. M. de Bruijne en J. de Groote; Catha- rina J„ d. v. P. Dieleman en F. J. Michielsen; Wim H. A„ z. v. L. Mol en S. J. de Zeeuw. Overleden: J. van de Wege, 54 3„ echtg. van P. de Bruijne. woningwetwoningen, waarna de heer Joh. de Visser de slechte toestand van de weg Aagtekerke- Westkapelle in het midden nieuwe bracht. Nederland 1948 100# 100# Kon. Boot 147 146 Nederland 1947 98 98 Kon Paketvaart 165# 166# Nederland 1937 98J4 98 Ned. Scheepv. Unie 167 169# Dollarlening- 1947 100# 100# Rott. Lloyd 152 154 Invest. certiL 98 98# Stv. Mij. Nederland 171# !72# Ned- 1962/64 ex. be' dito met belasting 99# H.y.A. 174# 175# 99# 99# Java Cultuur 96 97# Nederl. N.W.S. 81 81 N.LS.U. 105# 108 Spaarcertificaten 101# 101# Vorstenlanden 52# 52# Indië 1937 A 96# 97 Deli Bat. Mij. Grootboek 1946 98# 98# Deli Maatsch. 158# 158# Kol. Bank 93# 95 Senembah 149# 149. Ned. Ind. Hand. Bk. 117# 118# Muller en »Co. 156# 156# Ned. Handel Mij. 158# 155# A'damsche Bank 159# 158# A.K.U. 162# 162# Holl. Bank Unie 219# 219 Berghs en Jurgens 302# 303 Herstelbk Pr. 100# 100# v. Berkel Patent 112# 112# R'dasche Bank 168 166 Calvé Delft 152# 152 Twentsclie Bank 174 173# Centrale Suiker 173 168 Anaconda Copper 35# 35 Fokker 131 130# Bethl. Steel 101# Gelder Zonen 142# 140# Chrysler Kon. Hoogovens 194# 190 Gen. Motors - Lever Br. Unil. 272# 269 Intern. Nickel 30# 30# Ned. Ford Kennecott 58 58# Ned. Kabelfabr. 252# 248 Rep. Steel Philips Glocil. 228# 227# U. S. Steel Wilton 165 166# Cities Serv. 47# Bjlliton Ie rubr. Billiton He rubr. 510 North American 15# 410 407 Cont. Oil 56# Dordtsche Petr. 290 286# Midcont. Oü 46# 46# Kon. Olie 315# 315# Philire Petr. 58# A'dam Rubber 168 166# Shell Union 39# 39# Bandar Rubber 156 155 Tide Water 24# Deli-Bat. Rubber 113 113 Baltimore Oost Java Rubber 72 Miss. K. Texas 4# Serbadjadi 72# New York Centr. Eloli Am. lijn 165# 166# Pennsylvania Java-China Japanlijn 165# 153# door PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. 76. De politie-agent stapte naar een kast, opende die, haalde er twee koppen uit en een fles, waarin koffie zat „Je lust zeker ook wel een bakje?" vroeg de agent. „Da slae 'k nie af", zei Pier, want zijn maag rommelde ge ducht. Tot gyoot genoegen van Pier lag de agent nog een stuk koek op het schoteltje bovendien. Hij dacht: „Ze binne toch al lemaal zö kwaed nog nie." „En nu moet je eens pre cies vertellen hoe die rij- wielstalling er uit zag", zei de agent. Pier vertelde zo goed mogelijk alles wat hij wist en hij hoopte maar, dat hij zijn fiets nu gauw terug zou krijgen. De agent krabbelde eens achter z'n oor en zei: „Ik zal eens even bij de hoofdinspecteur gaan vragen, misschien weet die er raad op. Als je hier zo lang wilt wachten?"

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3