De Nationalisatie jan de Poolse industrie. Het Avondmaal een vreemde zaak. Beweging in de Evang. Lutii. Kerk. g fftsssfg asts«faas? Distributie-ambtenaren en politie werkten samen met „zware jongens K.N.I.L.-kapitein redde zichzelf en zijn man schappen door moedige houding het leven. Particuliere bedrijven en handel bestaan nog slechts in naam Ook daar een nieuwe kerkorde. Fietsen met holpmotor. Ds H. C. Touw opende het theologeneongres. Bonnenzwendelcomplot opgerold. Terugbetaling belasting. Mogelijkheden van vrö Gemeenteraadsverkiezingen. •Twee en veertig dagen guerilla tegen de Japanners. cUio-am u-an de, ÏÏLcuüaÊ VLIEGENDE WEERSTATIONS. Een vierde van vooroorlogs Duitsland thans Pools. Donderdag 13 Januari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 teriaal, geld, volk en organisatie, zijn er op dit gbied neg goede mo gelijkheden. Op dit soort onder- porten over „wanbeheer en cor ruptie" van gesnapte fabrikanten nogal eens promotie, vooral als de betrokkenen behalve over de nationalisatie ook over de politiek met de regering van mening ver schillen. Met enorm hoge boeten en kampstraffen is het faillissement dan spoedig een feit geworden. In het gunstigste geval mag de rechtmatige eigenaar later als ar beider in zijn onderneming terug keren, maar niet op een admini stratieve post. Men kan constate ren, dat het particuliere bedrijf in Polen alle bestaansrecht wordt (Van onze Utrechtse correspondent) Over de nationalisering van de industrie in Polen waaraan wij onlangs reeds een artikeltje heb ben gewijd, meldde een speciale correspondent van de Volkskrant, de volgende bijzonderheden: Een der belangrijkste Poolse f uitweg gezocht, namelijk in de regeringsmaatregelen in het ka der van de Planeconomie is de nationalisering van alle industri ële ondernemingen met meer dan 50 arbeiders geweest. Deze staats bemoeiing is deels noodzakelijk geweest om het afgebrokkeld in- dustriëel apparaat effectief te kunnen herstellen, maar groten deels werd zij geïnspireerd door de geïdealiseerde economisch- Eociale ontwikkeling in de zoge naamd bevriende Sovjet-Unie. Het nationalisatieproces is snel verlopen. Particuliere bedrijven en luthdel bestaan nog slechts in naam. Toch zullen de Poolse au toriteiten het bestaansrecht van de particuliere ondernemingen niet ontkennen. Integendeel, ze zullen er zelfs op wijzen, dat het aantal particuliere ondernemingen ondanks de nationalisatie nog ateeds toeneemt. De buitenlandse tentoonstellin gen krijgen altijd een uitgezochte collectie producten van de vrije Industriële sector in Polen, bij voorbeeld producten van de kunst nijverheid, levensmiddelen, land bouwgereedschap, anatomische modellen, zeep en wasmiddelen en schoonheidsartikelen. De Poolse Handelskamer heeft enkele cjers gepubliceerd over hot aantal bestaande particuliere handels- en service-ondernemin gen. Hieruit blijkt, dat dit aantal in 1941 ruim 18.000 was. In 1948 bleken er reeds 20.000 te zijn. Ruim 200.000 personen zijn hierbij betrokken. 300.000 ambachtslie- die over circa 150.000 werkplaat sen verdeeld, zijn hierbij niet in begrepen. Voorts zijn er nog een aantal, kleinere ondernemingen, die reeds meer dan vijftig arbeiders hebben maar nog niet als genationaliseerd zijn geregistreerd. Dit is trouwens ook niet nodig. NIET MEER DAN SCHIJN. Schijnbaar is er dus nog wel plaats voor de vrije industrie. Maar meer dan schijn is het dan ook niet Wat verstaat de Poolse regering namelijk onder particuliere onder nemingen? Het antwoord is: een onderneming, die minder dan vijf tig arbeiders telt, mag particulier zijn als ze zichzelf als genationa liseerd beschouwt en dienovereen komstig handeltDe staat exploiteert in Polen de particu liere onderneming, die naar goed vinden gesteund of geliquideerd kan worden. De particuliere on dernemer kan alleen bij de gratie van de instanties produceren en zaken doen. Zij mag zichzelf niet liquideren. Een nauwe samenwer king met de genational'seerde in dustrie is de eerste voorwaarde voor haai bestaan. in dat geval krijgt zij grond- «toffentoewijzingen en andere gunsten. De eindfabrikaten moe ten aan de regeringsorganen wor den overgedragen. Het is ook mo gelijk voor dat doel investerings- credieten te verkrijgen, zoge naamde staatskascredieten. Hert spreekt vanzelf, dat de Staatszorg voor het particuliere Initiatief hetzelfde doel nastreeft als de nationalisatie tot uitdruk king komt. Een nationalisatie van honderd procent is practisch niet te verwezenlijken. De vele onder nemingen, die haast dagelijks uit de puinhopen te voorschijn komen en trachten te bestaan, vertegen woordigen een belangrijke sector, die in de algemene herbouwplan nen niet kan worden gemist. De regering beschouwt het onderhou den van de particuliere onderne ming dan ook meer als een eco nomische noodzakelijkheid dan als een principiële tegemoetkoming. VERDERE ONTWIKKELING BELOOFT NIET VEEL GOEDS. De verdere ontwikkeling belooft niet veel goeds. In het budget voor 1949'50 wordt geen reke ning gehouden met belastingin komsten van de particuliere sec tor. Dit betekent, dat de werkelijk vrije bedrijven geen inkomsten meer zullen hebben. Gelijkstelling met fietsen te verwachten. De minister van verkeer en waterstaat is voornemens te be werken, dat rijwielen met een Op het ogenblik zijn er nog, die hulpmotor voor de toepassing zich onder de druk van zware be- van het wegenverkeersrecht ge lastingen en uiterst moeilijke grondstoffenvoorziening drijvende weten te houden. Het particuliere initiatief heeft hier een andere lijk worden gesteld met rijwie len. Het rijden met dergelijke rij wielen op de rijweg zou, vooral als deze in groten getale op de zwarte handel. In een land alsweg zouden verschijnen, een Polen, dat gebrek heeft aan ma- ernstige belemmering voor het (Van onze Utrechtse correspondent) Jaarlijks pleegt de Vereniging van Studenten in theologische faculteiten een interacademiaalaan het eind van zijn toespraak, theologeneongres te beleggen. talrijke gescheiden Avondmaals vieringen. Wij hebben aan ons Avondmaal de andere kerken uit het oog verloren. Moge dit congres ons weer la ten zien welk een vreemde maar ook welk een vreugdevolle zaak het Avondmaal is, zeide ds Touw snelverkeer gaan vormen. Dez' gelijkstelling zal echter slechts gelden voor die hulpmotorrij- nemingen wordt thans fel jachtwielen, die door hun eenvoudige gemaakt door de economische re-behandeling even gemakkelijk cherche. Onervaren communisten berijdbaar blijken als een ge- maken met het opstellen van rap- wone fiets en waarvan tevens de snelheid in alle gevallen ten hoogste 20 a 25 km. per uur be draagt. Teneinde te kunnen be oordelen of deze hulpmotor rijwielen aan deze eisen vol doen, zal een keuring van het type niet kunnen worden ge mist. Het ligt in het voornemen in de nieuwe verkeerswetgeving hierin te voorzien, aldus deelt de minister mede in de M. v. A. aan de Tweede Kamer inzake de be groting voor 1949. De Duitse natuurkundige, geo graaf en poolonderzoeker dr verleend als het als verlengstuk Erich von Drygalski, is Maandag van de genationaliseerde industrie i te München op 84-jarige leeftijd kan optreden. loverleden. van het seminarie der Luther se kerk in Amsterdam, dr P. Boendermaker, dr W. J. Kooi man en dr C. W. Mönnich heb ben het rapport van Lund be sproken. Deze professoren heb- Voor het Lutherdom in Neder- hen in dit rapport ook de voor land was 7 Januari 1949 een! lopige richtlijnen aangetroffen belangrijke dag. Op die datum voor een nieuwe kerkorde, verscheen namelijk het eerste Aangezien het rapport in nummer van het „Evangelisch heel de Lutherse wereldkerk is Luthers Weekblad". Dit blad is doorgedrongen, mag men ver een uitgave van de Synode der wachten, dat het isolement Evang. Lutherse Kerk. De Lu-1 waarin de Nederlandse Luthe- theranen hadden tot 1 Januari ranen leefden, niet meer be- van dit jaar twee hoofdorganen staat. Men kwam in nauw con tact met kerkgenoten uit de hele aarde en kreeg nu met al le anderen deze waardevolle bezinning op de Lutherse belij denis. Ds van Heest acht dit een belangrijk resultaat van de conferentie te Lund. TOENADERING VERKREGEN. Maar behalve .dat dan op grond van het getuigenis van Lund de twee groepen in de Evang. Lutherse kerk elkander terugvonden, hopen zij samen op toenadering van de Hersteld 'gelegenheid Lutherse kerk> in welke kerk- groep het na de ellendige ge beurtenissen van 1947 en 1948 weer rustig is geworden. Een lisch Luthers toenadering werd natuurlijk een voorgeschiede- j algeme?e nis. Daarover licht ds J. P. van ^dqke commissie van de Heest, voorzitter van de Syno- j h^atflda.^rkt het rapport van dale commissie der Evang. Lu-J^nd zeide te onderschreven therse kerk de lezers in. Hij j albeg"iP!da* Ja" herinnert aan de wantoestand - redenen schrijft, dat van voorheen, toen men in de zl.cb ootmoed verheugt Lutherse kerk twee richtingen Ye - ve jning van het en wel het „Luthers Weekblad", vroeger „De Wartburg" geheten, en „Ons Blad". Nu was het eerste orgaan de spreekbuis der rechtzinnigen (waartoe ook de hersteld-Lu- thérsen zich rekenen), terwijl het tweede blad uitging van de vrijzinnig-Luthersen. Het thans verschenen blad omvat echter heel het Nederlandse Luther dom. Want behalve de ortho doxen en modernen om deze aanduidingen nog eens te ge bruiken hebben ook de her- steld-Luthersen gekregen om in het weekblad te schrijven. De uitgave van het „Evange- kende, die vijandig tegenover elkaar stonden. De voortgang van het theologische denken en de hernieuwde bezinning op de nieuwe blad, dat een manifesta tie is van de beweging welke in het Nederlandse Lutherdom valt waar te nemen. Natuurlijk is hiermede de weg belijdenis der kerk heeft geleid f V, S tot ontwaken. Men is tot de gf ïf e! einde toe be- conclusie gekomen, dat eenwandeld. De nieuwe kerkorde kerk die haar belijdenis nietl™* de Evang. Lutherse kerk beleeft, haar kerkelijk bestaan i Ï"0? nog En zelfs bij de niet mag voortzetten. Daar^s, f salpenwerking niet Her- kwam nog bij, dat in 1947 op steld-Luthersen is de 150 jaar de Lutherse wereld-conferentie °"de scheiding met opgeheven. ven en belijden vonden. Onder de titel „Lutherianisme nu", is Ditmaal had men Utrecht als plaats van samenkomst gekozen. In het universiteitsgebouw aan het Domplein zijn de toekom stige predikanten en priesters enkele dagen bij elkaar geweest. Onderwerp van het congres was: het avondmaal. Voordat de zittingen een aan vang namen, leidde de Hervorm de Utrechtse studentenpredikant, ds H. C. Touw, in de Pieterskerk een wijdingsuur. Wij zullen ge durende deze dagen wèl over het Avondmaal spreken, zeide ds Touw, maar wij zullen het Avondmaal niet samen vieren. Dat mag een vreemde zaak he ten. Doch het Avondmaal is zelf ook een vreemde zaak. Wij theo logen lopen gevaar dat te ver geten. Al exegetiserende, al dog matiserende, al discuterende ma ken wij het Avondmaal tot een menselijk iets. Toch wordt tot ons, evengoed als indertijd tot Mozes, gezegd: „Trek uwe schoenen van uw voeten, want de plaats waarop gij staat is hei lig land". Vooral voor theologen geldt het parool: afstand bewa ren, grenzen erkennen. Want God Zelf is tegenwoordig. Zo was het ook. op Padmos, waar Christus tussen de kandelaren wandelde en Johannes als dood aan zijn voeten viel. AVONDMAALSNOOD. Bij het Avondmaal gaat het niet om de liturg, noch om de gemeente. Christus Zelf is het subject. Nu heeft de theologie dikwijls vergeten, dat de plaats van de Avondmaalstafel heilige grond was. En de theologen ver gaten het ook. Zij vielen dan óf in de verzoeking om het sacrament profaan te maken, óf in de« verzoeking om het magisch te doen lijken. Kortom: wij voelen ons thuis bij het Avondmaal. Het is een sacrament van ons geworden. Wee ons! Want wij kunnen de braambos niet naderen zonder dat wij de schoenen uittrekken; wij kunnen Christus niet ont moeten zonder dat wij als dood aan zijn,voeten vallen! Dat is de Avondmaalsnood van de theo logen. Er bestaat echter evenzeer een Avondmaalsnood bij de gemeen te. Jazeker, mèt het Avondmaal ontstaat een nood, die voort komt uit het feit, dat het Avond maal een vreemde zaak is; gelijk het een vreemde zaak was dat de braambos brandde en bran den bleef. Het sacrament is een verborgen zaak en wekt daarom ergernis. Doch de nood, die ik hier be doel, aldus ds Touw, openbaart zich in het kleine getal Avond maalsgangen en in de weinige Avondmaalsvieringen. Bij het Avondmaal zijn de woorden „vlucht en vrees" g;ekomen, in- plaats van „vrolijkheid en bevrij ding". De gemeente is geen Avondmaalsgemeente meer. Met begrafenisgedachten zit men aan tafel. Het sacrament wordt gevierd als een onchristelijke plechtigheid. Wij kennen de bij belse ernst en vreugde niet meer. Misschien dat wij daarom wel gewend zijn geraakt aan de dit getuigenis ook in de Neder- landse taal verschenen en toe- jjen jaar tot de onmogelijkheden gelicht. De drie hoogleraren !a gerekendEn zeer bmnen- 6 kort zal de synode der Evang. Lutherse kerk zich opnieuw be raden over de houding tegenover de zusterkerk en de samenwer king van beide kerken. De situatie der Lutheranen in Nederland is op het ogenblik al dus: met uitzondering van Dren te heeft men in elke provincie een aantal gemeenten. Het tota le zielental is ruim 60.000, waar van ongeveer de helft in Am sterdam woont. Er zijn vijftig predikanten. Luthersen het woord gevoerd over het getuigenis van Lund, een gebeurtenis die men verle- De Oostenrijkse douane heeft te Kittsee, 35 km ten Z.O. van Wenen, een uit Tsjecho-Slowa- kije komende vrachtauto met anderhalf millioen cigaretten in beslag genomen. De auto is het eigendom van een Weense firma. Zwitserland zal toetreden tot de internationale bond tot be houd van natuurschoon, die zijn zetel te Brussel heeft. Op het congres voerden het woord: prof. dr J. N. Bakhuizen van den Brink (Leiden), prof. dr H. N. Ridderbos (Kampen), prof. dr G. C. van Niftrik (Amsterdam gemeentelijke universiteit) en prof. dr P. J. Maan (Amersfoort, oud-katholiek seminarie) Volgens berichten uit Joodse bron te Athene hebben de Griek se autoriteiten op Kreta het 700 ton metende Panamese schip „Tampa" aangehouden, dat met 500 Joodse immigranten aan boord op weg was naar Haifa. vim GEEN VERTROUWEN. Opvallend groot is de verwar ring in de wereld van de inter- WAFD TREEDT TOE TOT REGERING. De Egyptische Wafd-partij, die sinds October 1944 in de op positie is, heeft er officieel in toegestemd deel te nemen aan een coalitieregering onder een neutrale premier. Buigend voor de wil van de koning is dit be-- sluit genomen, aldus werd me- i ii&HotiqIg politiële. degedeeld. De partij zou niet I Het schijnt, dat alle pogingen aandringen op Kamerontbindin- 1 die worden gedaan om tot betere gen en nieuwe verkiezingen wat verhoudingen te komen, tot on- sinds vijf jaar haar eis 'voor U|ggf[""''> Ojf aria"™* deelneming aan de regering was. HET INKOMEN VAN TRUMAN. De senaatscommissie voor de overheidsdiensten heeft met tien tegen een het wetsontwerp goed gekeurd, inhoudende verhoging van het jaarlijks inkomen van de president der Verenigde Staten van 75.000 tot 100.000 dollar en toekenning van een jaarlijkse bijslag van 50.000 dollar voor representatiekosten. Rechercheurs van de Amster damse C.C.D. hebben in samen werking met politie en justitie, een wijdvertakt complot van bon nenzwendelaars ontrafeld. Dui zenden bonkaarten hebben deze zwarte handelaars versjacherd enorme kapitalen werden hierme de verdiend. De zwendelaars met traditi onele namen als: Lange Henk en Rooie Toon weixien, aldus het „Vrije Volk", bij hun duistere ma chinaties ter zijde gestaan door distributie-ambtenaren in vele plaatsen des lands en door vier rechercheurs van de voormalige „blauwe kamer" van het Amster damsehoofdbureau van politie. Deze rechercheurs en ambtenaren de heren zijn inmiddels in ver zekerde bewaring gesteld de den op het voor de zwendelaars juiste moment een oogje. toe. Zelfs lichtten de eersten kaarten uit het strafregister in het politie bureau. Verscheiden belangrijke figuren uit het complot zijn achterhaald en achter de tralies gezet. Enige weken geleden ontdekte de politie te Steenwijk een ver valsing van bonnen, die tot de ar restatie van een beruchte figuur Zwarte Rinus uit de Am sterdamse onderwereld leidde. Deze arrestatie was de inleiding tot vele andere. Op tien verdachte adressen werd een inval gedaan. Bij een zekere Henk M., alias Lange Henk, alias Paanakkertje, trof men vele kaarten en duizenden guldens aan. Deze Henk pakte de zaken „groots" aan. Hoewel Jjiij als hulpboekhouder een salaris van 140 gulden per maand had verdiend, versleet hij in één jaar tijds drie auto's. In zijn woning aan de Lekstraat te Amsterdam had hij een inboe del, zo rijk als de rechercheurs nog zelden hadden gezien. Ter camouflage van zijn zwen- delpractijken opende hij een hoe denzaak aan de Ferdinant Bol straat. Later verkocht hij de zaak weer. Zijn bankrekening omvatte 12 000 gulden „verantwoord" geld: fantastische bedragen besteedde de voet van een artikel 10 van Beschikking Afwikkeling Bij een resolutie d.d. 31 De cember 1948 nr. 42 inzake terug betaling van teveel betaalde be dragen (al dan niet geblokkeerd) heeft de Minister van Financiën het volgende bepaald: 1. Restitutie van belasting of de? teruggekomen, zekerheidstelling, welke is vol-1 Gebleken is, dat daan met een eigen Grootboek- - comptabelen met de hand heb- inschrijving 19467 kan - in af- j be" geh°ude". aa? PI JTf" wijking van het bepaalde in het i schrift, dat bij zekere betalin tweede lid van art. 15 van de f® °P geblokkeerde rekening Geldzuivering 1947. 3. Op inmiddels reeds op ge blokkeerde rekening verrichte betalingen behoort niet te wor- enkele dit heerschap aan zijn vriendinnen en liefhebberijen. In 1946 werd Lange Henk we gens geknoei met boterbonnen tot twee maanden veroordeeld. Zijn dikke portefeuille wist te berei ken, dat zijn strafregister uit het hoofdbureau van politie verdween. Toen zyn koffer met ongeveer 2000 bonnen werd gestolen, ging het echter mis met deze „bonnen koning". In zjjn kennissenkring heerste groot tumult: men be schuldigde elkaar over en weer van de diefstal. Afgunstige vrien dinnen klapten uit de school en Lange Henk liep tegen de lamp. Ook de andere zwendelaars hebben enorme kapitalen bijeen gegaard. Bij twee van hen heeft de fiscale recherche reeds 20.000 vruchtbaarheid zijn gedoemd. De oorzaak is niet ver te zoe ken. Het vorig jaar stelde de Franse afgevaardigde in de vergadering van de V.N. op bewogen toon de vraag of er dan tussen men sen geen vertrouwen meer mo gelijk is Hier werd het hart van de kwestie geraakt. Het onderling vertrouwen ontbreekt. Gevolg van het feit, dat met waarheid en recht een loopje wordt genomen. In de plaats van RECHTS- handhaving is gekomen ZELF- handhaving. Eigenbelang En om dat te bereiken, wordt als het nodig is de WAARHEID verkracht. Men heeft God, de God van de waarheid en het recht losge laten. Daarmee is het vertrouwen zoek geraakt. Alle vastheid ont breekt. De mens staat hulpeloos en menselijk gezien wordt de toestand hopeloos. In een dezer dagen gehouden vergadering van het hoofdbestuur der C.H. Unie werd besloten, in verband met de dit. jaar te hou den gemeenteraadsverkiezingen, geen algemeen advies te geven over de vraag, of wel of niet moet worden samengewerkt met ande re politieke groeperingen, doch dit aan de plaatselijke kiesvereni- gulden in beslag genomen. n over te ]aten_ Het onderzoek wordt met volle kracht voortgezet. I MET M.W.O. ONDERSCHEIDEN. Beschikking Afwikkeling Geld zuivering 1947 op vrije reke ning geschieden f 1000 op vrije rekening moet worden overgemaakt. Indien iemand, die als gevolg van het 2. Eenzelfde gedragslijn dient niet in acht nemen van de vrije te worden gevolgd ingeval de grens 'an f 1000 ten onrechte betaling heeft plaats gevonden FEUILLETON 23 F. HORACE ROSE Hoofdstuk XI. SENNIA WORDT GEWROKEN. De weinige meubelen van het huis werden, bedden, stoelen, ta fels enz. inbegrepen, naar bui ten gebracht en tegen de mu ren opgestapeld. Een der man nen doordrenkte alles met ben zine. Iemand anders goot ben-j zine over het houtwerk in het huis de vloeren, trap, deuren, I vensterbanken en alles wat maar branden wilde. „Wordt alles vernietigd?" j vroeg ik verbaasd. „Alles", verklaarde Fredrigo, die toezlèht hield. „Geen spoor zal er wp ons verblijf in Spanje overblijven. Wanneer wij in1 Spanje terugkomen", voegde hij I er aan toe, „zullen mijn doch- ter en ik geen behoefte aan deze plaats hebben om te gaan wo- I nen." „Wanneer komt U terug en waar wilt U dan wonen?" vroeg I ik ten zeerste verbaasd bij de gedachte om een huis tot de grond toe te verbranden, enkel en alleen omdat men er niet lan ger wilde wonen. „Als ik je vraag beantwoordde zou je nü toch niet geloven, dus geef ik je maar geen antwoord", zei Fredrigo schouderophalend en glimlachend. Ik keek Treso aan die in de buurt was. Misschien herinnerde zij zich mijn veronderstelling, dat deze mannen van plan wa ren zich op te werpen als de nieuwe regeerders van de we reld. Ze zag er geschrokken en bezorgd uit. „Dit en liet Concent zijn voor mij de enige plaatsen geweest waar ik thuis was", zei ze, ter wijl we wegliepen. „Ik begin bang te worden", ze liet haar stem tot een fluistertoon dalen. „Ze hebben Sennia gedood." Haar gezicht vertrok van ver driet en afschuw. „Ik wist het al", antwoordde ik. „Het was een brute moord. Bemlo heeft het gedaan. Als ik mijn zin kreeg zou hij er voor moeten hangen. Maar jij behoeft niet bang te zijn. Ze zullen het niet wagen jou aan te raken." „Ik denk niet aan mijzelf", zei ze. „Aan wie dan?Voor En- rigo hoef je niet bang^ te zijn. Hij heeft er in toegestemd mee te gaan." „Neen, Enrigo is het ook niet. Ik denk aan jou." Ze keek mij aan op een ma nier die mij, opnieuw en ten der de male doortrilde met een ge voel van genegenheid en begrip, alsof het de meest natuurlijke zaak van de wereld was, dat deze vrouw zich bezorgd maakte over een man die ze nauwelijks kende. „Over mij moet je je niet bang maken" drong ik aan. „Ik ga waar jij gaat. Ik kan wel op mij zelf passen en ook zul jij zo no dig in mij een beschermer heb ben." „Daar ben ik blij om Faos en ook blij, dat wij het onbekende samen tegemoet gaan." „Waarom spreek je van het onbekende?" vroeg ik. „Afrika is nu al aan alle kanten onder zocht. Slechts heel weinig ervan is nog niet bekend terrein, be halve misschien enkele van de dicht-beboste en afgelegen stre ken. Maar vermoedelijk gaan we daar niet heen." „Ik ben niet bang voor 'net land dat we gaan bezoeken, maar voor de experimenten die ons daar wachten. Ik kan een bepaalde gedachte niet kwijt ra ken Faos. Misschien betekent het wel iets, maar ik heb zo'n idee. dat we, als we ooit terug komen, niet zullen zijn zoals re nu zijn. Wij zullen geheel" an dere wezens zijn, tenminste ik en jij ook geloof ik, hoewel ik niet kan zeggen op welke wijze. Ik moet steeds denken aan vreemde en verschrikkelijke machten die sommigen en ons na zekere tijd gaan bezitten en gevangen houden. Dit is allemaal heel vaag, alleen maar indruk ken die ik krijg wanneer ik in slaap val of vlak voor het wak ker worden 's morgens. „Maar dat zijn juist de gele genheden dat de meeste mensen, als ze zich er maar van bewust waren, het nauwst in contact staan met de onzienlijke wereld", legde ik uit. „De wereld waarin v/ij elke dag lopen met verblinde ogen. Bij die gelegenheden wor den onze ogen een klein beetje geopend en vangen wij misschien zelfs een glimp op van de werke lijke wereld die voor ons geslo ten is, wanneer wij zo druk be zig zijn met de surrogaat wereld die wij „leven" en zintuigen noemen." In hoeverre Treso accoord zou zijn gegaan met mijn theorie weet ik niet, want op dat ogen blik hoorden we stappen. Toen we ons omkeerden stonden we vlak tegenover Bemlo. Zij had hem niet gezien sinds de trage die van Sennia's dood. Persoon lijk was ik innerlijk enigszins het gehele bedrag op geblok keerde rekening heeft ontvan gen, aan de comptabele een ver klaring verzoekt, dat de betaling gedeeltelijk op vrije rekening had kunnen plaats vinden, machtig ik de comptabelen een dergelijke verklaring, die uiter aard het ten onrechte geblok keerd betaalde bedrag moet ver melden, af te geven. 5. Onder overlegging van deze verklaring kunnen belangheb benden deblokkering aanvragen bij de Nederlandsche Bank. Politie te Calcutta maakte eind aan demonstratie van studenten. De politie te Calcutta heeft met gebruik van traangas een eind gemaakt aan een demon stratie van studenten, die hun aanhankelijlSieid tegenover de V «x Ü1HV.J, Ail IX Pllitojaiiu I - verbaasd geweest over de ken- Indonesische Republiek betuig- nelijke kalmte waarmee ze met den. Ongeveer 12 van hen wer- mij over de zaak gesproken had.en gearresteerd en een aantal Pas nu besefte ik hoezeer zij|ëeYfond- zich met alle kracht in bedwang I Pjhtie verzocht de studen- had gehouden. Toen zij Bemlo*en ,z Je verspreiden m ver in de gaten kreeg, schenen haar band met hat verbod tot het ogen letterlijk te spgtten van'houd™ van demonstraties* doch woede |de studenten weigerden dit. Na- „Dus jij bent dat gedrocht, die!derhand wierpen de studenten moordenaar, die Sennia gedood [stene"> waardoor zeven leden hebt", riep ze uit. „Jij lafaard!van de pollt,e hcht werden ge" Jij beest! Hoe durfde jij je han- jwona- den aan haar te slaan? Die hele troep van jullie is een bende moordenaars! Als ik maar kon, zou ik naar de politie gaan en je aan brengen, en als ik je aan de galg kon zien bengelen zou ik van vreugde dansen." (Wordt vervolgd.) De Zweedse sociologe en schrijfster Alva Myrdal is door Trygve Lie benoemd tot direc trice van de afdeling sociale vraagstukken der V.N. Mevrouw Myrdal zal begin Februari in functie 'treden. Bjj Kon. Besluit van 27 Dee.j.l. zijn een aantal militairen van het K.N.I.L. onderscheidingen uitge reikt wegens daden van moed, be leid en trouw. Tijdens de Japanse aanval en bezetting hebben zij met gevaar voor eigen leven deze wrede be zetters bestreden. Onder hen bevond zich ook de Luitenant-Kolonel der Infanterie van het K.N.I.L., W. C. van den Berg, thans onderscheiden tot Ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde. Luit.-kolonel van de Berg, had tijdens de Japanse inval de rang van kapitein en was commandant van het tactische commando Ka- kas in de Minahassa. Nadat de onder zijn bevelen staande zwak ke bezetting van het vliegveld Kalawiran aan de voor de over meestering van dit vliegveld neer gelaten overmachtige groep vij andelijke parachutisten gevoelige verliezen had toegebracht en de voorbereide vernielingen te Kakas waren uitgevoerd, trok hij zich niet, hoewel zijn oorspronkelijke opdracht dit toeliet naar het Zui den buiten de Minahassa terug maar zette van 11 Januari tot 22 Februari de guerillastrijd in het gebied ten oosten van het meer van Todano voort. VERZET. Na in dit gebied ongeveer 100 man aan troepen .te hebben ver zameld en daarvan twee afdelin gen voor een bijzondere guerilla- opdracht te hebben afgescheiden, heeft hij met de hem overbijvende brigade ter sterkte van 23 man als enig overgebleven strijdende groep in de reeds geheel door de vijand bezette Minahassa gedu rende 43 dagen onder uiterst moeilijke omstandigheden en on der bedreiging door de vijand met de zwaarste represailles het ver zet met veel beleid en onbuig zaamheid volgehouden. In de nacht van 16 op 17 Febr. 1942 werd hij bij de kampong Lambean door de vijand na een zorgvuldige voorbereiding omsin geld en aangevallen. Met zjjn groep heeft hij toen, tot de muni tie uitgeput raakte, hardnekkig weerstand geboden. Hierna slaag de zijn groep er in, man na man, zonder verliezen door de omsinge ling heen te sluipen, nadat hjj nog OVERVAL OP WIELRIJDSTER. Een inwoonster van Borner- broek in Twenthe, mej. P., werd, toen zij 's avonds naar huis fiets te, door een wielrijder aangereden Zij viel om en kwam in de berm van de weg terecht. Toen zij weer op haar fiets wou stappen, sloeg de wielrijder haar enige malen met een stuk ijzer op het hoofd. Hij ging echter op de vlucht, toen op het hulpgeroep van mej. P. enige omwonenden kwamen toe enellen. Méj. P., die ernstig aan het hoofd gewond was, moest naar het R.K. Ziekenhuis te Al melo worden overgebracht. De politie te Bornerbroek kon engietijd later de man, die af komstig is uit Almelo, grijpen. Hij legde een volledige bekentenis af. twee vermiste militairen, alleen en onder vijandelijk vuur in het bedreigde bivak had opgespoord en tjjdig in veiligheid had ge bracht. Nadat hem uit berichten was gebleken, dat elke kans tot ver sterking van zijn groep met 1 tot 2 sectiën geheel verkeken was, besloot hij zich aan de vijandelijke achtervolging te onttrekken. Van de kampong Kolongan trok hij in oostelijke richting naar de kust. Over zee de kust naar het Zuiden volgende, werd zijn prauw toen echter door noodweer overvallen en op de kust geworpen, zodoende werd hij met zijn groep op 22 Fe bruari bij de kampong Basaan door verraad gevangen genomen. Ten slotte heeft hij na zijn gevangenneming, met de zwaar ste folteringen en de doodstraf voor ogen, door zijn moedige, zichzelf niet ontziende en waar dige houding, o.m. door zijn ver zoek om zijn militairen het le ven te sparen en slechts hem voor het voortzetten van het verzet te doen boeten, de vijand dusdanige bewondering en respect weten af te dwingen, aai hij en de tot zijn groep be horende Nederlandse militairen niet werden terechtgesteld en hem zelfs door de Japanse troe pencommandant voor de door hem en zijn mannen betoonde moed openlijk eer werd betoond. Zes „vliegende weersta tions" omgebouwde vlie gende forten van het type B 17 zijn gestart voor weerverkenningsvluchten in alle drie de Berlijnse lucht- corridors ten behoeve van Luchtbrug-piloten. Deze ver kenningen zullen dag en nacht worden verricht. De vliegtuigen verzamelen gege vens over windsnelheid, om standigheden, Waaronder ijs afzetting mogelijk is, wol kenvorming en zicht. Deze gegevens worden per radio doorgezonden teneinde lucht brug-piloten op de snelst mo gelijke wijze data over weersomstandigheden te ver schaffen. Op het voorterrein van de infanteriekazerne te Amersfoort zijn gistermorgen drie officieren van het Garderegiment Jagers beëedigd. Het waren de tweede luitenant C. Wielinga, J. van Vos en H. P. Jongejan. Het Poolsp parlement heeft een wet aangenomen, waarbij de gebieden van Duitsland, die Polen aan het einde van de tweedg wereldoorlog verkregen heeft, hetgeen bijna een vierde deel van het voorlogse Duits land omvat, deel worden van de Poolse staat. De Westelijke mogendheden hebben, hangende een officieel vredesverdrag met Duitsland, geen definitieve Westgrens voor Polen erkend. In Mei werd bekend gemaakt, dat 5 millioen Polen zich weer gevestigd hebben in de „her wonnen gebieden", waartoe Si- lezië behoort, voorheen de .graanschuur van Europa", dat in industriële productie alleen voor het Ruhrgebied onderdoet De betrokken gebieden be slaan 111.290 vierkante kilome ter, hun Duitse bevolking be droeg meer dan 9 millioen zielen. Het hoofd van de commissie van opperbevelhebbers der Westelijke Unie, die naar Duitsland zal ver trekken, zal op 15 Januari een bezoek aan Den Haag brengen en op 17 Januari naar Londen terug keren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2