Naar een regeringscrisis in Engeland Twee kinderen omgekomen Mj felle brand in Amsterdam. Verschil van mening over Palestina. Doodstraf tegen Ranter bevestigd. Reddingspogingen mochten nief haten. Scandinavische defensiebesprekingen. Onjuist weerbericht oorzaak van ramp met de „Nijmegen" NIEUW!; PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zeeland en de Mij „Zeeland". De val van Tientsin. Raad van Cassatie verwierp het beroep. Oorzaak onbekend. Hongaarse bisschoppen breken besprekingen af. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagufad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel; 2438, Giro 274283. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. - ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1151 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord DONDERDAG 13 JAN. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN"GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.43 u., onder 16.56 u. Maan op 15.57 u., onder 9.03 u. V.M. 22.59 u. Hoogwater Vrijdag 14 Jan.: Vlissingen: 1.09 u. 1.90 m., 13.35 u. 2.04 m. Terneuzen: 1.40 u. 2.21 m., 14.04 u. 2.27 m. Wemeldinge: 2.57 -u. 1.68 m., 15.21 u. 1.75 m. Ruim anderhalf jaar geleden ontstond in Vlissingen ernstige ongerustheid over de terugkeer van de Stoomvaart Mij „Zeeland". Het was op initiatief van de burgemeester van deze nijvere havenstad, dat een vergadering werd belegd met diverse autori teiten en vertegenwoordigers van allerlei organisaties, waar naar wegen en middelen gezocht werd om bij de regering met kracht en klem de belangen niet alleen van Vlissingen, maar van geheel onze provincie bij een poedige terug- keer der Mij „Zeeland" naar vo- j ben van Bevan, de minister van ren te brengen. gezondheid, en de vice-minister- Een en ander gaf mij toen aan- president Herbert Morrison, ter- wijl Attlee en de minister van defensie, Alexander, aan de zijde van Bevin zouden staan. Men verwacht, dat Bevin Dins dag a.s. voor het Parlement een verklaring over Palestina zal af leggen. WAPENLEVERINGEN 7 Volgens Reuter heeft een woord voerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken de Israëli sche beschuldiging tegengespro ken, waarin was verklaard, dat Groot-Brittannië wapens had ge leverd aan de Arabische staten, hetgeen een schending zou zijn geweest van het door de Veilig heidsraad uitgevaardigde embar- Een ongewoon ^langdurige zitting van het Britse Kabinet op Woensdag heeft voedsel gegeven aan geruchten over de mogelijk heid van een regeringscrisis naar aanleiding van de Palestijnse kwestie. Volgens een persbericht zou de minister van financiën, Sir Stafford Cripps, de leiding genomen hebben van een „opstand" tegen de politiek van Bevin inzake het Midden-Oosten. Volgens eveneens onbevestigde713.000 Joden en 69.000 Arabje- geruchten zou Bevin op het punt ren en andere landslieden, staan af te treden. Cripps zou vol-1 Gister is offioieei bekend ge- gens de geruchten de steun heb- j ,naakt> dat ecI, zeven letlen bestaande Israëlische delegatie in leiding de Minister van Verkeer en Waterstaat daarover enkele schriftelijke vragen te stellen. Het antwoord van minister Vos was niet ongunstig. Hij verklaarde, dat bij het ne men van een beslissing door de regering zeer zeker niet alleen economische argumenten zouden tellen, maar dat ook andere over wegingen gewicht in de schaal zouden leggen. Met de Zeeuwse belangen in dezen zou hij ernstig rekening houden. Algemeen bekend was echter, dat de overgrote meerderheid der commissarissen van de Mij „Zee land" niets voor een terugkeer naar Vlissingen voelde en dat ook de Ned. Spoorwegen niet van har te medewerkten. Nieuwe ongerustheid ontstond dan ook, toen een bericht gepu bliceerd werd, dat bij een project tot herstel van het spoorweg station te Hoek van Holland ook kantoorruimte voor de „Zeeland" zou zijn ontworpen. Minister Vos bevestigde de juistheid van dit bericht, maar voegde er aan toe: „Een en ander dient geenszins te leiden tot de gevolgtrekking, dat de directie der „Zeeland" een terugkeer naar Vlissingen niet overweegt. Inte gendeel staat vast, dat de zetel van de maatschappij zo spoedig mogelijk weer naar "róssingen zal worden overgebracht en dat al daar het bedrijfsleven weer zal worden uitgeoefend". Klare en duidelijke taal, niet voor tweeërlei uitlegging vatbaar. Zeeland en Vlissingen konden dus rustig afwachten. Helaas heeft die rust inmiddels niet lang geduurd. Want in zijn Memorie van Ant woord aan de Tweede Kamer ver klaart de nieuwe Minister van go- De woordvoerder wilde de be richten, waarin wordt gesproken over een groot contract voor het leveren van wapens, dat zou zijn gesloten tussen de Israëlische autoriteiten en de Italiaanse Ca- proni-maatschappij, noch bevesti gen, noch ontkennen. Hij ver klaarde dat Italië, dat geen lid is van de V. N., wellicht niet in de zelfde mate is gebonden om de voorschriften van de Veiligheids een V.N.-vliegtuig naar Rhodos is vertrokken, voor het voeren van wapenstilstands-besprekingen met een Egyptische delegatie. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt gemeld, dat zowel Jo den als Egyptenaren bereid zijn af te wijken van hun oorspronke lijke aanspraken op de gehele Ne- geb. In hoevérre zij tot een com promis bereid zijn is niet bekend gemaakt. In politieke kringen heeft het enige bevreemding ge wekt, dat de Egyptische afge vaardigden grotendeels militairen zijn en de Joodse in hoofdzaak diplomaten. De correspondent van de „New York Times", die de val van Tient sin meldde, seinde in een verslag aan zjjn blad over de overgave van de stad, dat de regeringsar tillerie tegen de middag tot zwij gen werd gebracht en de com munistische kanonnen het vuren zes uur later staakten. Volgens het bericht had de cor respondent dit nieuws gekregen tijdens een interlocaal telefoonge- raad na te leven, als de staten, sprek met Tientsin. De vier ge- die wel lid zijn meenteraadsleden, die uit Tient- Een van do vier Britse vliegers, sif waren vertrokken als vredes- die Vrijdag j.l. met zijn toestel door Israëlische strijdkrachten is neergeschoten, verklaarde gister, dat zjjn Spitfire zich boven Israë lisch grondgebied bevond, toen het toestel door vuur, van Joodse troepen op de grond, hl brand werd geschoten. WAPENSTILSTANDS- afgezanten, keerden terug met het nieuws, dat de communistische generaal Lin Pi-ao erin had toege stemd, het beleg op vreedzame wijze te beëindigen, aldus het be richt van de correspondent. In Sjanghai kon officieel noch op andere wijze bevestiging ver kregen worden van de beweerde val van Tientsin. Radio- en tele foonverbindingen tussen Sjanghai BESPREKINGEN. De Israëlische minister-presi-en Tientsin functioneerden nor- dent, David Ben Goerion, heeft maal en plaatselijke handelsbe- verklaard, dat behalve Egypte drijven hadden nog steeds contact nog een andere nabuur, van de met hun filialen in Tientsin. rr Joodse staat zal deelnemen aanReuter meldde gisteren echter, Verkeerden Waterstaat thans, dat de wapenstilstandsbesprekingendat de stad nog steeds in handen op het eiland Rhodos. Hij noemde der regering was na een tijdelijke geen naam. doch welingelichte staking van het vuren. De stad waarnemers menen, dat de be- werd de, gehele nacht wakker ge doelde staat de Libanon is. Goe rion zeide, dat Israël bereid was veel voor de 'zaak van de vrede op te offeren, doch niet de rech ten op volledige souvereiniteit of op enig gebied. Volgens eerder gepubliceerde officiële volkstellingcijfers be draagt de bevolking van Israël in totaal 782.000 zielen, waarvan de zetel van de Mij „Zeeland' weliswaar te Vlissingen gevestigd blijft, maar dat de geregelde dien sten naar Engeland van Hoek van Holland uit zullen blijven plaats vinden. Misschien krijgt Vlissingen in de zomermaanden een toeristen- dienst en behoudt het voorlopig de vrachtdienst naar Engeland. Ziedaar het uiteindelijke, sobere resultaat. Ziedaar wat er overblijft van de plechtige beloften, indertijd door Minister Vos namens de Re gering gedaan. Ziedaar' hoe een nieuwe Minister met de definitieve toezeggingen van zijn voorganger omspringt. De commissarissen der Mij „Zeeland" en de Ned. Spoorwegen hebben het pleit gewonnen. Een Regeringstoezegging? Och, welke waarde heeft die tegenwoordig nog? Maar de Ministers dan, die uit het vorige in het huidige Kabinet zijn óvergestapt? Zfjn ook zij overstag gegaan K.L.M.-CONSTELLATION UIT BATAVIA OP SCHIPHOL. Post onderweg. Vanochtend om even over vie ren is de K.L.M.-Constellation „Eindhoven", komende van Bata- „ENQUETE-COMMISSIE REGERINGSBELEID 1940-1945." Verschenen is het derde verslag omtrent de stand van de werk zaamheden der „Enquete-eommis- sie Regeringsbeleid 19401945". In dit verslag wordt medegedeeld, dat het onderzoek in de afgelopen periode zeer belangrijke vorderin- echter toegevoegd," dat het nog lang niet gereed is. Blijkens het verslag hangt er over het Venlo-incident nog altijd een waas van geheimzinnigheid, via, op Schiphol geland. Dit is de ip>e commissie is er nu in geslaagd eerste machine van de K.L.M., die j de beschikking te krijgen over do- na het landingsverbod.van diverse [cumenten, die een helder licht staten langs de Indie-route uit werpen op het incident zelf ep op De Bijzondere Raad van Cas- lezing nam anderhalf uur in be- satie heeft gisteren het cassatie- slag verliet hij kaarsrecht de beroep van oud-commissaris- gerechtszaal, generaal Hans Albin Rauter, die! Xt r, door het Bijzonder Gerechtshof NaaL..2<Jn verdediger Mr K. een li^fUiremaak't6Hieraanword't ite 's-Gravenhage tot de doodstraf ,n n j evorsel, Mededeelde, veroordeeld wis. verwnrnen 2al Rauter geen gratie aanvra- aange- Batavia in Amsterdam komen. De „Eindhoven", onder gezag voerder Schultz, had zes passa giers, 2 babies en een grote zen ding .Niwin-pakketten van de ge schenkenactie aan boord. Het vliegtuig wordt gevolgd door de Constellation „Delft", die een uur later uit Batavia was ge start en heden 12 uur op Schip hol arriveert. De „Delft", onder gezagvoerder Ravenhill, heeft uit sluitend post aan boord. Te Nanking zijn gisteren zeven van Tsjang Kai Sjeks negen ko gelvrije auto's weggevoerd naar Foetsjow. Drie van deze auto's zouden overgezet zijn naar For mosa. veroordeeld was, verworpen. gen. Ook zijn vrouw zal dit niet Er bestond zeer veel belang- doen. Ten aanzien van de opgelegde straf overwoog de raad, dat bij de berechting van oorlogsmisdrij ven en daarmee gelijk lettellen wandaden, begaan door personen van vijandelijke nationaliteit, de laak der Nederlandse justitie zich niet bepaalt tot het bestraffen van inbreuken op de Nederlandse rechtsorde, doch veeleer ten doel heeft uitdrukking te geven aan de reactie van het door zodanige misdaden ten diepste geschokte rechtbesef der volkerengemeen schap. De raad is van ooi-deel, dat de misdaden een zo verwerpelijke, stelling voor de uitspraak. Reeds J om 10 uur was de grote zaal van de Hoge Raad geheel gevuld met belangstellenden. Rauter was gekleed in zijn ge neraalsuniform, echter zonder distinctieven. Uiterlijk volkomen onbewogen hoorde hij de bevestiging van de uitgesproken dood- hetgeen daaraan voorafgegaan is. Ook kon zij de verblijfplaats in Duitsland te weten komen van detegen hem voornaamste tussenpersoon tussen straf aan. de bij dit incident betrokken En- Rauter luisterde opmerkzaam gelse agenten enerzijds en de ver- naar de 64 pagina's tellende sen- tegenwoordigers van de Gestapo tentie die door de president mr anderzijds. De getuige is gehoord. I Haga werd voorgelezen. Het onderzoek naar de verbin-1 De sententie ging zeer uitvoe- dingen met het bezette Neder- rig in op Rauter's verweer, landse gebied, in het bijzonder de waarvan een uitgebreide studie immers van eik begrip van recht militaire en civiele lichtingendien- j is gemaakt. Meer dan tien maal sten (hieronder valt ook 't „Eng- kwam de raad in Raadkamer bij- landspiel") is nog steeds gaande, j een. Hoewel het nog niet nauwkeurig I Toen het arrest in scherpe be is te zeggen, op welk tijdstip het woordingen sprak over het Duit- onderzoek zal kunnen worden af-se schrikbewind in de bezetting gesloten, acht de commissie dit en de verantwoording welke wel dichtbij. De verwerking en de Rauter daarvoor droeg, werd het beschrijving van de verkregen ge gevens zullen dan echter nog ge ruime tijd vorderen. zeer stil in de zaal. Rauter zelf bleef onbewogen. Toen het ar rest was voorgelezen de voor- Twee kinderen, van S'/2 en 2^2 tegen de. vlammenzee, die inmid dels het gehele huis had aange- Ki- tast. De bewoonster van de derde brand, die gisterochtend heeft verdieping, mevrouw Berghuis gewoed in een woonhuis aan het jff 'te Singel te Amsterdam nabij de ^gane_grond watertrappen te Baamsteeg. Een zuigeling van een half jaar kon worden gered. Drie families zijn door deze brand dakloos ge worden. Terwijl mevrouw Vischjager met haar jongste zoontje van 6 maanden op bezoek was bij haar zieke buurvrouw, die in het be nedenhuis van het perceel Singel bereiken. Een ogenblik dacht zij er over uit het raam te springen, doch gelukkig bleek het mogelijk, buitenom over te stappen naar een belendend perceel. De heer I-Iettinga, een van de beide voorbijgangers, die het huis binnendrongen, vertelde, dat hij tot in de voorkamer aan de Sin gelzijde was gekomen. De vlam men sloegen echter zo snel om houden door het rumoer van de strijd aan de westzijde, waaraan regeringsvliegtuigen deelnamen. Hoewel de strijd hevig was, was de communistische hoofdmacht van ongeveer 90.000 man er niet in verwikkeld en waarnemers ge loven, dat de gevechten slechts een voorspel zijn van een grotere en algemene aanval. Zal elk der drie landen zijn ternationale bondgenootschappen eigen weg gaan? Radio-Oslo heeft gisteren be kend gemaakt, dat de ambassa deurs van Zweden te Londen, Washington, Parjjs en Moskou naar Stockholm zjjn geroepen, teneinde deel te nemen aan Scan dinavische defensie-besprekingen. o oDe leiders der Deense, Zweedse Telt Zeeland in Den Haag zo en Noorse strijdkrachten hebben opnieuw te Oslo vergaderd. weimg meer mee Heeft onze provincie nog niet genoeg te dragen? Het is treurig, hoe Minister Spitzen de plechtige beloften Van zijn voorganger sprekende na mens de Regering zonder meer voor nul en gener waarde ver klaart. Het is meer dan ergerlijk, dat met onze Zeeuwse belangen zo wordt omgesprongen. J. HOMMES. Chinese generaals uitgeschakeld. Generaal Hoena Tsji-Tsang, die tot Augustus 1948 hoofd was van de Chinese militaire missie in Duitsland, heeft bekend gemaakt met de regering van Nanking te hebben gebroken. „Nanking", verklaarde hij, „ge niet de steun van het volk niet meer, Tsjang Kdi-Sjek heeft af gedaan." Volgens een te San Francisco opgenomen bericht van de radio der Chinese communisten is de commandant van de bij Hsjoet- sjou ingesloten regeringslegers, generaal Toe Li Ming, gevangen genomen bij een poging om, ais gewoon soldaat vermomd, te ont snappen. A.F.P. meldt nog uit Nanking, dat generaal Toe Joe-Ming, bevel hebber van twee nationalistische legergroepen, welke ten zuiden van Hsoetsjou werden verslagen, volgens een bericht van de com munistische radio-omroep gevan gen is genomen. Republikeinse documenten gevonden. Men heeft republikeinse docu menten ontdekt betreffende de laatste Kabinetszitting, die in de ochtend van 19 December, enige uren voor de bezetting van Djogja en de arrestatie van de republi keinse leiders, gehouden werd. Deze documenten bevatten een drietal oproepen tot de Indonesi sche bevolking van Sukarno, Hatta en Natsir, die niet meer door de radio konden worden uit gezonden. Het doel van deze beraadsla ging van de Zweedse regering met de ambassadeurs is de voorge stelde overeenkomst voor een ge zamenlijke verdediging van de Scandinavische lqnden niet te doen mislukken. Tijdens de besprekingen, welke de ministers-presidenten en de ministers van buitenlandse zaken en van defensie der drie Scandi navische landen in de afgelopen week te Karlstad, in Zweden, heb ben gehouden, hebben de Noorse vertegenwoordigers verklaard, be reid te zijn toe te treden tot het Atlantisch bondgenootschapsver drag. De Denen aarzelden zich te ver binden, doch zij waren geneigd het Noorse voorbeeld te volgen. De Zweden waren vastbesloten hun traditionele neutraliteit te handhaven en zich buiten alle in ternationale te houden. Het doel van Zweden met het raadplegen van zijn ambassadeurs in de hoofdsteden der Grote Vier is de een of andere compromis formule tot stand te brengen, waardoor het Noorwegen en De nemarken mogelijk zou zijn te trachten hun veiligheid te waar borgen door het aangaan van bondgenootschappelijke verplich tingen met'de West-Europese mo gendheden, zonder hierdoor Zwe den te sterk te binden. Welingelichte waarnemers te Stockholm zijn van mening, dat de kloof tussen Noorwegen en Zweden betreffende de doelein den van het voorgestelde Scandi navische blok te groot is, om te kunnen worden overbrugd. Deze waarnemers voorspellen, 311 woont, sloegen plotseling de 12ich heeni5dat hij niet verder naar vlammen uit haar eigen woningacj1(er kon Jopen. Volgens hem op de eerste etage, waar zij haarlwas de ^^„<3 achter in de voorkamer, waar de kachel stond. Van alle zijden rukte de brand- 2jaar had achtergelaten, naar buiten. Op het geroep van voor bijgangers rende de vrouw naar boven, doch de vlammen versper den haar de toegang. Inmiddels waren ook reeds drie straat makers, die op het Singel aan het werk waren, het huis binnenge drongen. Zij brachten de zieke vrouw in het benedenhuis in vei ligheid, doch ook hun gelukte het niet tot de eerste etage door te dringen. Nog twee voorbijgangers waagden een moedige reddings poging, dwars door de vlammen heen. „De kinderen zijn boven", schreeuwde de moeder tot hen, maar ook zij moesten het opgeven Het gezamenlijk episcopaat van de Roomse kerk in Hongarije heeft medegedeeld,'dat het de on derhandelingen met de regering, die kort na de arrestatie van de Hongaarse primaat, Kardinaal Mindszenthy, waren begonnen, niet kan voortzetten. De bisschoppen verklaarden, dat zij de huidige problemen tus sen kerk en staat tijdens een bij eenkomst óp Maandag hadden be weer aan met groot materiaal. De wagens van de Prinsengracht waren het eerst ter plaatse. Daarna verschenen motorspui ten van Rozengracht, Achter gracht en Ruysdaelkade. Het vuur werd met zes stralen bestreden. Men heeft onmiddellijk getracht de twee achtergebleven kinderen te redden, waartoe men reddings ladders heeft gebruikt, doch alle pogingen, waarbij twee brand weermannen vrij ernstige verwon dingen aan armen en handen op liepen, mochten niet baten. Via een reddingsladder wist een der brandweerlieden het toilet van de eerste verdieping binnen te dringen, waar de poes toevlucht had gezocht. Het dier bracht er het leven af. Om twaalf uur, een uur nadat de brand was uitgebroken, konden de twee geheel verkoolde lichaam pjes van de kinderen, de 31/2-jari ge Meyer Vischjager en de Z/2 jarige Anton Bernhard Vischjager worden geborgen. Do baby van 6 maanden, die gered is, dank zij de omstandigheid, dat de moeder hem had meegenomen naar be neden, is ondergebracht bij buren. Mr Arn. J. D'Ailly, de burge meester van Amsterdam, kwam dat de kinderen met vuur hebben gespeeld. De brand, die vooral in de aan vang uitermate fel was, trok veel belangstelling. Honderden sloegen de blussingspogingen vanaf de an dere zijde van het Singel gade. Nederlandse infiltratie in haven van Antwerpen? „Een verbazingwekkende ver baasdheid" schrijft de Gazet van Antwerpen met betrekking tot de verbazing, die in Rotterdamse kringen tot uitdrukking is ge bracht n. a. v. een artikel in deze .krant over de Nederlandse infil tratie in de haven van Antwer pen. Het blad beweert allereerst dat de Nederlandse scheepvaartonder nemingen de haven van Antwer pen behandelen „als een vette melkkoe". Nederlandse schepen zouden volgens de Gazet uitsluitend aan ondernemingen worden geconsig neerd, waarvan het hoofdkantoor in Rotterdam of Amsterdam ge vestigd is. De Nederlanders zou den verder voorkeur tarieven eisen waarvan Belgische firma's niet genieten. Specifiek Antwerp se ondernemingen zouden plaats maken voor nieuwe Belgische fir ma's waarvan het kapitaal en de leiding Nederlands zijn. en redelijkheid gespeende geestes gesteldheid verraden en dermate ernstige gevolgen voor talloze slachtoffers van het door Rauter uitgeoefende schrikbewind hebben medegebracht, dat deze slechts met het leven voor zijn gedrag zal kunnen boeten. De raad wil aan nemen, dat Rauter zich heeft doen leiden door zijn ijver, om met in zetting van al de hem ten dienste staande middelen, de belangen van zijn land voor te staan en een Duitse overwinning te bevorde ren, maar dat daarin geen ver- ontschuldigingsgrond of reden voor strafverlichting kan zijn ge legen, daar vaderlandslievende gevoelens nimmer een vrijbrief kunnen betekenen voor het voe ren van oorlog met misdadige, door het volkenrecht gewraakte middelen noch voor de toepassing van onmenselijke terreurmaatre gelen op bevolking van bezette gebieden. Rauter verklaarde ter terecht zitting onder betuiging van zijn onschuld, te erkennen het recht van het Nederlandse volk op ver gelding en zich persoonlijk tot dat einde ter beschikking van de Ne derlandse regering te stellen. Aan deze uitlating moet practische be tekenis worden ontzegd, reeds hierom, wijl zij uitgaat van de veronderstelling als zou de Neder landse regering bevoegd en bereid zijn een onschuldige als zoenoffer te doen vallen voor het leed, een gedachtengang, welke niet in overeenstemming is met de in dit land gangbare rechtsovertuiging, noch met de zedelijke opvattingen van het Nederlandse volk. Twaalf landen nemen aan conferentie te New Delhi deel. Thans hebben 12 landen de uit nodiging van India tot bijwoning van de Aziatische conferentie in zake de Indonesische kwestie, die op 20 Januari zal aanvangen, aan vaard. Deze landen zijn: Saudi- Arabië, Syrië, Egypte, Afghani stan, Irak, Perzië, Australië, Nieuw-Zeeland, Ceylon, Birma, de Philippijnen en Pakistan. Bende poogde in Djogja Je infiltreren. In de nacht van 9 op 10 Januari poogde een bende uit westelijke richting in Djogja te infiltreren. Zij vernielde een transformator huisje van de lichtleiding. De hoofdleidingen bleven echter in tact en de schade is inmiddels hersteld. Voorts wordt medege deeld, dat nog enkele telefoonlei dingen werden vernield, die ook reeds hersteld zijn. De bende poogde brand te stichten, doch zij werd door Nederlandse troepen uiteengeslagen en goeddeels ver nietigd. Aan Nederlandse zijde werden twee militairen gewond. sproken en hadden bevonden, dat dat na de te Kopenhagen te hou-het hun op het ogenblik niet mo-1 persoonlijk de ouders zijn deeine- den bijeenkomst, elk land -/.ijngelijk was de besprekingen voort ming betuigen. De eerste, tweede eigen weg zal gaan, namelijkj te zetten. Noorwegen als deelgenoot van I In politieke kringen te Boeda- het Noord-Atlantische bondge- pest gelooft men, dat de bisschop- nootschapsverdrag en Zweden als pen instructies hebben ontvangen van het Vaticaan. neutrale mogendheid. en derde verdieping brandden ge heel uit. Het benedenhuis liep zware brand- en waterschade op. De oorzaak van de brand staat niet vast. Verondersteld wordt, Jessop, opsteller der we er- verwachtingen, de schuldige? Edgar Eernest Jessop, opstel ler van de weersverwachtingen op het vliegveld Prestwick, was gis teren de eerste getuige bij het voortgezette onderzoek inzake de ramp van de „Nijmegen". Hij verklaarde, dat, terwijl hjj zich buiten bevond tussen 23 uur en 23.30 uur, hjj geen slechter wordend zicht had opgemerkt, doch alleen een lichte verandering ten ongunste in de bewolking. Jessop zette daarop het gecom pliceerde systeem uiteen, volgens hetwelk men het cijfer betreffen de de dichtheid- van het wolken dek voor het vliegveld bepaalt. Hij zei niet te weten, of, indien er een verslechtering van het we§r was, waardoor dit cijfer van drie tot twee daalde, dat beteken de, dat het vliegveld niet door vliegtuigen zou kunnen worden gebruikt. Volgens hem was de 18-jarige waarnemer Simpson verantwoor delijk voor het vaststellen van het goede cjjfer. Zjjn werk wordt nor maal niet gecontroleerd en zjjn waarnemingen van die avond kon den volgens Jessop ook niet wor den gekritiseerd. Hij verklaarde voorts, dat hij wist, dat het zoeklicht van het metereologisch station te Prest wick, dat gebruikt wordt om de hoogte van het wolkendek vast te stellen, om 1.40 uur in de nacht van het ongeluk onklaar was ge raakt en voor de rest van de nacht niet meer werkte. Cameron (van de K.L.M.) Moet ik aannemen, dat er op Prestwick, dat een internationaal vliegveld is, geen reserve-lamp voor het zoeklicht is? Jessop: Zover ik weet, kori er die avond geen lamp in het zoek licht worden aangebracht. Binnen 24 uur werd er één gevonden. Hjj zei, dat Simpson hem om „zuivere gissing" en een schatting door een 18-jarige jongen in het donker op een maanloze nacht. Cameron verklaarde, dat om streeks de tijd van aankomst van het vliegtuig twee weerberichten gereed waren gemaakt. Eén er van bevatte de woorden „ver slechtering van het zicht" en één waarschuwde tegen verslechtering van het wolkendek. Snitslaar, hoofd van het vliegbedrijf der K. L. M., zeide dat inderdaad twee weerberichten naar het toestel ge seind waren, doch dat hierin niet de waarschuwing over wolkendek en zicht vervat waren. Indien het weerbericht van 23.30 23.16 in handen was geweest van Parmen- tier had deze nooit een poging ge daan op baan 26 te landen. Cameron: Een fout in de bere kening van de windsterkte of in de windmelding zou Parmentier misleid hebben met betrekking \ot Gedemobiliseerd leiding gevend personeel. Minister Joekes heeft gisteren geïnstalleerd de „Commissie Plaatsing Gedemobiliseerd Lei dinggevend Personeel", die zich zal belasten met het plaatsen van gedemobiliseerden, die krachtens ontwikkeling of ervaring in aan merking komen voor hogere en meer verantwoordelijke betrek kingen. ongeveer 23.30 had geraadpleegdde plaats ten opzichte van de over een verslechtering van het weer en dat hjj had besloten, dat de waarschuwing hiervoor deel zou uitmaken van de uitzending, die elk half uur plaats heeft. Even later echter vertelde hjj niet te weten, of Simpson hem om 23.30 nur had geraadpleegd. Cameron vroeg hem daarna, of het er niet toe doet, of het cijfer betreffende het wolkendek de juiste berekening of een zuivere gis-'-g is en wat het verschil is tussen een, wat Jessop noemde, grond en met het oog op de nodige snelheid? Antwoord: ja. Op een desbetreffende vraag van Cameron verklaarde Snits laar, dat Parmentier zich nooit In een richting bevonden zou hebben, die hem naar het ongelnk leidde, indien hjj een juist weerbericht had gehad. Het was volgens zjjn mening mogelijk de oorzaak van de ramp te herleiden tot het weg laten van verhelderende en be langrijke inlichtingen omtrent het weer. De Stichting van de Arbeid heeft met nadruk onder de aan dacht van de minister van econo mische zaken gebracht, dat de textielvoorziening verruimd moet worden. Gisteren heeft Mr A. I. M. J. Baron van Wijnbergen afscheid genomen ais voorzitter van de Miödenstandsraad. Als zijn opvolger werd geïnstalleerd Prof. Dr F. L. v. Muiswinkel. - De Koningin heeft gratie verleend aan Luwe Musse, die tot de dood straf werd veroordeeld. Hij krijgt nu levenslang. Vroom en Drees- man in Den Bosch moeten een half millioen gulden boete beta len wegens ontoelaatbare manipu laties met textielgoederen. Bin nenkort gaat de heer H. Hermans, secretaris van min. Drees, drie weken naar West-Indië om de nieuwsvoorziening tussen gebieden van het Koninkrijk nauwer te coördineren. M.i.v. morgen is het telefoneren tussen Rotterdam en Groningen v.v. automatisch. l Een Amerikaanse militaire recht- j bank te Kassei heeft de 21-jarige Nederlander C. v. d. Vioet wegens 1 moord en verkrachting ter dood veroordeeld. Een 26-jarige Duitse student Bel hoorde te Am sterdam de doodstraf tegen zich eisen. Hij heeft tijdens' de bezet ting minstens zeven inwoners van Amersfoort de dood ingejaagd. Twee Amsterdamers, die overal in het land collecteerden voor een niet-bestaande Doofstommen sportvereniging, zijn gearresteerd. Morgenavond kwart over zeven spreekt Mr A. B. Roosjen over Hilversum II voor het Nat. Insti tuut „Steun Wettig Gezag". - Aan de grens bij Venlo is een Bel gische S.S.-er, die zich aan dief stal had schuldig gemaakt en ille gaal naar Duitsland trachtte te komen, gearresteerd. Een Bra ziliaanse tankboot is in de baai van Rio de Janeiro in de lucht gevlogen. Eén persoon werd ge dood, een tiental gewond. In de bergen van Joego-Slavië, vooral in Herzegowina, zou verwoed ge vochten worden tussen opstande lingen en regeringstroepen. Pet- sche is benoemd tot minister van financiën van Frankrijk. Griek se guerilla's hebben bij een aanval op 't stadje Pergos in de Pelopon- nesos 40 man verloren. Ameri- ka's minister van defensie, For- restal, heeft het Congres machti ging verzocht voor het zenden van Amerikaanse militaire missies naar alle delen der wereld, waar zij het belang der V. S. kunnen dienen. BONNENLIJST. Geldig van 1629 Januari- 1949. Bonnen voor vlees: 561, 563 vlees: 100 gr. vlees. 562 vlees:-300 gr. vlees. Alle bonkaarten: v 567 algemeen: 250 gr. boter of margarine of vet. Bonkaarten KA, KB KC 901: 571 algemeen: 250 gr. boter of margarine of vet. 572 algemeen: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. B-585, C-587 500 gr. boter of margarine of vet. Bonkaarten KD, KE 901: 577 algemeen: 125 gr. boter o£ margarine of "vet. 578 algemeen: 100 gr. kaas of 125 gr. korstloze kaas. Tabak- en Diversenkaarten enz. QA, QC 901: 21, 22 tabak, 24 diversen: 2 rant soenen sigaretten of kerftabak. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, MH 902 (bjjz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook C. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 14 Januari a.s. worden gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 2 kunnen worden vernie tigd. Uitspraken Bijz. Gerechtshof Middelburg. A d r. J. F 0 n d s e te Middel burg, lid van de N.S.K.K., werd veroordeeld tot een gevangenis straf van 2 jaar met ontzetting uit de rechten voor 15 jaar en het recht bij de gewapende macht te dienen voor het leven. Corn. A. Blomjous te Mid delburg kreeg eenzelfde straf. Gerardus Damman te Middelburg kreeg 3 laar gevan genisstraf met evenejjjis ontzet ting ais voren. Vier jaar kreeg LievenBak- k e r te Wolfaartsdijk wegens dienstneming bij de Waffen S.S. en 3 jaar was de uitspraak tegen Joris Kol ij n te Terneuzen, die in dienst van de O.T. trad tot DE BILT ZEGT Later iets zachter. Weersverwachting, geldig vanavond: Koude ochtend met weinig be wolking. Later toenemende bewol king en geleidelijke stijging van temperatuur. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1