ZEEUWSCH DAGBLAD Amerika vraagt vaststelling van defini tieve verkiezingsdatum. NIEUWS Aangedrongen op „zo spoedig moge lijke" terugtrekking der troepen. Chinese regering wenst het te staken. vuren Volle kracht van 132.000 volt deelde zich aan te „Nijmegen" mede. Toekomst der mechanisatie in Zeeland. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Op verraad gegrond. Soekarno c.s. ift Dr Mansoers villa aan het Tobameer. Joodse strijdorganisatie bedreigt Engeland. Israël verzoekt zitting Veiligheidsraad. Besprekingen over Europese economische samenwerking. Bedrijf der Mij „Zeeland" blijft in Hoek van Holland. SNIPPER Kring Walcheren C.B.T.B. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 70. Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAABGANG No. 1150 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 eent per woord WOENSDAG 12 JAN. 1949. Hoofdredacteur: R. ZUIDKMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOISTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.44 u., onder 16.54 u. Maan op 14.45 u., onder 8.05 u. Hoogwater op Donderdag IS Jan.: Vlissingen: 0.22 u. 1.81 m., 12.49 u. 1.85 m. Terneuzen: 0.52 u. 2.03 m., 13.16 u. 2.07 m Wemeldinge: 2.04 u. 1.58 m., 14.28 u. 1.61 m. Minister Drees is thans in Indië om te onderhandelen over de vorming van een interim-regering. Daarbij zal ook met vertegen woordigers van de z.g. republiek onderhandeld moeten worden. Maar met wie Van sommige zijden wordt ster ke aandrang uitgeoefend om de bloedige misdaden van de repu blikeinse leiders te vergeven en te vergeten en althans met een man als Hatta, die met Soekarno in nauw contact staat, overleg te picgen. lviet name de P. v. d. A. staat op dit standpunt. In hoeverre mi nister Drees de opvatting van zijn partijgenoten deelt is niet bekend, maar misschien was toch niet ge heel zonder betekenis het gerucht, dat reeds de nodige contacten waren gelegd om een bespreking met Soekarno mogelijk te maken. „De Nederlander" is van oor deel dat dit niet mogelijk is. En wat dit blad schrijft is van temeer betekenis omdat er aan wordt toegevoegd, dat dit de Chr.-Histo rische mening is: „De Nederlander", nooit of te nimmer op welk moment ook van de jarenlange on derhandeling, de allerminste mo gelijkheid geweest van een reëele "Pis, aldus De Veiligheidsraad heeft gis ten vond te Lake Success weer heel wat woorden gewijd aan de Indo.iesisehe kwestie. Tot resoluties is het echter niet gekomen en wat dr Philip Jessup, do Amerikaanse vertegenwoordiger, vertelde, was niet bjjster belangrijk. Hij drong aan op het vaststellen van een definitieve datum voor het houden van verkiezingen in geheel Indonesië tot het leggen van de funda menten van de Ver. Staten van Indonesië en op terugtrekking der Nederlandse troepen „zo spoalig mogelijk" en „zo snel als de handhaving van recht en orde het toelaten.', aanmerkelijk mil dere eisen dus dan Jessup in Parijs aan Nederland stelde. Eveneens drong Jessup aan op verzwakking van de Republiek het vaststellen van een datum door middel van economische voor het overdragen van de sou- vereiniteit door Nederland aan de Ver. Staten van Indonesië. De bezetting moet, volgens Jes sup, geheel -beëindigd zijn, voordat de effectieve overdracht van de souvereiniteit kan geschieden. Dit Imoet reeds over maanden en niet zondere. gelijkheid geweest van een veeeie Qver geschieden- overeenkomst met de republiek,jessup crjtiseerde de Sow- onverschillig of Sjahrir, dan we jet-Russische regering Wbgene Sjarifoeddin of Hatta ais leid kaar aandeel in de Indonesische van haar delegatie optrad. Dit kwest je stond bu voorbaat^ vastoom riveej >Niel^and twyfelt er aan, dat - de communisten in Indonesië, evenals de communisten in de ge- De algemene^reden volgt hele wereld, zich moeten houden aan en handelen overeenkomstig instructies van Moskou", aldus zeide hij. Daarna verweet Jessup de Nederlandse regering de te Pa rijs aangenomen resoluties niet te hebben opgevolgd en de militaire actiA te hebben voortgezet, dui delijk met trotsering van de V. N. Jessup zeide, dat de verklaring van Dr van Royen van Vrijdag j.l. de Nederlandse regering niet ze Christelijk-Historische begin selen; een reëele overeenkomst zou de verloochening zijn geweest door de republiek van haar revo lutionaire grondbeginsel Revolutie is de gewelddadige verwerping van het gegeven gezag; en dat ge weld kan alleen met geweld ge keerd worden; de gehele historie leert, dat een rev -iutie nooit om- vergepraat, maar aileen neerge- revolutie padeert, onderwerpt zich aan haar en verheft haar ten troon. Er is dus ook met de Republiek slechts en enkele overeenkomst mogelijk, namelijk abandonneren van geheel Indië, met als gevolg uitwissing van c" INDONESISCHE KWESTIE IN VEILIGHEIDSRAAD. Hatta zit op Bangka* Soekarno, Hadji Agoes Salim en Sjahrir bevinden zich te Pra- pat aan het Tobameer in een particuliere villa van de Wali Ne gara van Oost-Sumatra, dr Man soer. Het was de bedoeling, hen over Een Joodse „strijdorganisatie, Engeland van eenzijdige interventie beschuldigd. De Israëlische regering heeft gister liaar vertegenwoordiger bij die zich „Loliim Bni Ziw" (broe- de V. N. instructie gegeven te ver- derschap voor de strijd tegen de zoeken om een zitting van. de Vei- onrechtvaardigheid) noemt, heeft het Reuter-bureau te Parijs een verklaring toegezonden, waarin verluidt, dat „de oorlog" tegen de Engelsen zai worden voortgezet „op hun eigen grondgebied". „Laat de Britse minister van buitenlandse zaken ervan verze kerd zijn, dat de oorlog met Is raël niet alleen in Israël gevoerd maatregelen. Hij zei, dat de Ne derlandse regering de Republiek een „kant-en-klaar gemaakte in terim-regering" had aangeboden. Jessup besloot met de Neder landse regering verantwoordelijk te stellen voor de belemmeringen op het pad van de C. v. G. D. De tweede spreker was Nisot (België), die een korte verklaring aflegde, waarin hij zeide, dat de bevoegdheid van de Veiligheids raad volgens Belgische en Neder landse opvatting nog steeds be twist werd en dat daarom de re soluties van Parijs niet als bin dend voor de Nederlandse rege ring beschouwd konden worden. China deed een beroep op de Nederlandse regering niet de be voegdheid van de raad te betwis ten. Finn Moe (Noorwegen) zeide, dat hij, ofschoon de militaire ac tie ongerechtvaardigd was, nog steeds van gevoelen was, dat niet gezegd kon worden, dat de ene partij geheel wit en de andere ge heel zwart was. De Veiligheidsraad had bij de hervatting van het debat toege-, stemd in een verzoek van Birma, aan de bespreking te mogen deel nemen. De zitting werd verdaagd tot Vrijdagavond negen uur a.s. te brengen naar Bangka en reeds zal worden. Hij zal overal worden waren voorbereidingen voor het1 gevoerd, waar Britten worden ge- overbrengen van de familieledenvonden en in de eerste plaats op naar Bangka getroffen. Op hethun eigen grondgebied. Laat hij er laatste ogenblik echter verklaar-1 zeker van zijn, dat de Britse sol den Soekarno c.s. er de voorkeurdaat nergens rust en vrede zal aan te geven te Prapat te blijven.vinden", aldus de verklaring, die De villa van Mansoer is vrijwel gedagtekend was „begin Januari, - JJ.l. ilCUCllQHUOC ICgOJllg JIICL slagen kan woi den. Wie met de ontlast had van de beschuldiging, <jat zij het Handvest van de V. N. had geschonden. Het niet vrijlaten van de politieke gevangenen was het duidelijkste bewijs van de Ne derlandse weigering. Hij verklaarde, dat het minste spoor politiek, economisch cu wat de raad t.a.v. de politieke ge-] cultureel van de .-icderlaïiUsovangenen kon aanvaarden zou zijn 1 en Cnristelijke invloed in de Ar- de toestemming naar hun residen- j chipel. Want ook de Djocjase re- ties terug te keren, politiek gezag j volutie is totalitair. i "it te oefenen, contact op te ne- De bijzondere reden ligt in de men met andere republikeinseheVcöngi^°dMl^°Tkiman"m^dë! constitutie der Republiek, waar- functionarissen, en opnieuw maat-dat de Amerikaanse regering aan al de thans geïnterneerde re-regelen te nemen ter verzekering j voornemens is aan Indonesië een voiutionnairen trouw hebben ge- van recht en orde. lening van 25 millioen dollars te zworen. Volgens de préambule Jessup beschuldigde de Neder-verstrekken, welke ten doel heeft dezer constitutie, die volgens art- landse regering er van een poli- de productie van copra en palm- 37 alleen met twee derde van een tiek te hebben gevolgd gericht op olie in Indonesië te stimuleren quorum van twee derde van de het enige gebouw, dat verleden jaar niet door de T.N.I. bescha digd word, zodat het een zeer gro te moeilijkheid is bij een verblijf te Prapat huisvesting voor de fa milieleden te vinden. Hatta, Roem en de republikeinse minister van onderwijs, Sostro- amidjojo, bevinden zich reeds op het eiland Bangka, waar zij zijn ondergebracht in een villa van de tinmaatschappij. De voorzitter van de republi keinse veiligheidscommissie, dr Leimena, de republikeinse minis ters van verkeer, openbare wer ken en jeugdzaken, resp. dr Juan- da, Laon en Kusnan, en Nihadjar Dewantoro bevinden zich te Djog- ja, waar zij volledige bewegings vrijheid genieten. in Europa" opgaf. en verder geen adres liglieidsraad, ter behandeling van een Israëlische klacht tegen En geland wegens eenzijdige inter ventie in de Palestijnse toestand. Israël vraagt om een onderzoek volgens artikel 34 van het Hand vest naar de situatie tussen Groot-Brittannië en Israël, waar van de voortduring de internatio nale vrede en veiligheid waar schijnlijk in gevaar zou brengen. Een brief met het verzoek refe reert aan de bewegingen van Britse vloot- en lucht-eenheden in het Oostelijk Middeliandse-Zeege- TIENTSIN GEVALLEN. De „New-York Times Radio' heeft Dinsdagavond omgeroepen, j dat Tientsin gevallen is. Volgens de radio was liet be richt officieel. Duitse arbeiders trekken De Belgische minister-president Spaak, die zich omstreeks 26 Jan. naar Londen zat begeven om de vergadering van de raad der vijf landen van liet Pact van Brussel bij te wonen, zal met de bevoegde Britse autoriteiten het vraagstuk der Brits-Belgische economische samenwerking en de kwestie van de toekomstige organisatie van de Uin' Europese economische saraenwer Slechts 15 van de 21 arbeiders „ii van de aannemersfirma, die door het Britse militaire bestuur is belast met het demonteren van installaties van de Boehiimer king bespreken, aldus wordt uit welingelichte Britse bron verno- Stahlverein in de Ruhr, zijn gis teren verschenen. De ramp te Prestwick. Amerikaanse lening voor Indonesië. In zijn begrotingsboodschap aan leden van het (nog bijeen te roe pen) Congres kan gewijzigd wor den, is zij „gebaseerd o.a. op de eenheid van Indonesia", terwijl zij, volgens art. 1, al- 1 een eenheids- Staat is Hatta en Sja."oeddin of Sjahrir zijn dus nooit in staat geweest, te goeder trouw een overeenkomst te ondertekenen, waarin de Repu bliek zich verbond om als deel staat in de Federatie te treden, en nog veel minder om mede te werken aan een op zijn gebied souvereine Unie met Nederland, wat in strijd is met de in art. 1 al. 2 der Constitutie, dat bepaalt, dat de (volle) souvereiniteit bij het (Indonesische eenheids)volk berust. Overeenkomsten zowel op de basis van Linggadjati en Renville als op de basis van het Neder landse ultimatum, konden dus, van de zijde der Republikeinse onderhandelaars, alleen berusten óf op bedrog van Nederland, óf verraad van de Republiek. En wanneer er sommigen zijn, die fluisteren, dat juist Hatta wel be reid is, zich van Soekarno en de Republiek los te maken, dan zeg gen wij, dat wij niet geloven aan' de stabiliteit van een staatsge bouw, dat op verraad is gegrond vest". Duidelijke taal. Maar ook volkomen juist! Tsjang Kai Sjek laat zijn koffers pakken De Chinese controlerende raad heeft gisteren met algemene stemmen besloten te verzoeken om een onmiddellijk staken van het vuren om een einde te maken aan de oorlog met de commu- nisten. Het militaire hoofdkwartier van de nationalisten heeft, zo wordt gemeld, contact verloren met het nationalistische garnizoen te Hsoetsjou, dat reeds verscheidene weken is ingesloten. De controlerende raad, het aanleiding van communistische ■hoogste toezicht houdende berichten, dat de vernietiging lichaam van de Chinese regering, van drie nationalistische leger- gaf een verklaring uit van 5000 groepen bij Hsoetsjou ongeveer woorden, waarin de communis- 16 communistische colonnes voor ten dringend wordt verzocht, de grote aanval hadden vrijge- „dezelfde houding tt.a.v. vrede in maakt, te nemen ais generalissimus I De communistische Tsjang Kai Sjek in zijn nieuw-]aan het noordelijke front, die jaarsboodschap en het verlangen j oprukken naar het omsingelde gaande tussen minister Spaak en Harriman, de reizende ambassa deur van het plan-Marshall. In gewoonlijk welingelichte, doch niet officiële kringen meent men te weten, dat de Amerikanen er nogmaals de nadruk op zullen leggen, dat men er goed aan zou doen de vertegenwoordigers van ieder land in de organisatie voor m Europese economische samenwer- 'v^ 'st^u v^en w^ gevens, die aan kaarten van de Iciien. Uit de u nrL(„iipn Tüdeus de tweede dag van het Amerikaanse legerluchtmacht zijnz«n ondervonden bij het opstellen onderzoek, dat onder leiding van ontleend?" .van een gemeenschappelijk ver- het Engelse ministerie van lucht- Hy verklaarde, dat de verschil- sla2 over het ^?£°?llsche pr(?" vaart te Ayr (Schotland) wordtleIM£ waarschuwingen in het rou-1 gramma voor 1949-50 zou vol gehouden inzake de ramp met de - oixx-k waren verzameld en inge- Het laden op Schiphol geschiedde correct. Over het laatste onderwerp zijn op het ogenblik besprekingen 1' LCUVICiV Wdiuil VCIÓCUUCIU C1I lllgc- w T"l- Nederlandse Constellation „Nij-;last op grond van gemeenschap-ze"' dezo paging wenselijk is. megen" heeft James Stevenson pel ijk overleg tussen gezagvoer-Britse standpunt is, dat de Rennie Mair, ingenieur van de der parmentier en gezagvoerder vertegenwoordiger m de Europese British Electricity Auth verklaard, Malouin, chef-piloot op de route economische samenwerking, dat hjj aannam, dat een vlieg- j AmsterdamNew-York. ih.t nf hu mmistw k nl tuig gevlogen had onder de hoog- het even of hij minister is of niet, 1SjCw^'Vni'ètJ'zèkêr van, ofz*h voor iedere moeilijke kwestie spanningsdraden nabij Tarbolton I een kaart naar het vliegveldom instructies tot Londen moet door. Drie draden waren gebro-Prestwick 'was gezonden, welkewenden, daar de Britse economi- ken, de vierde (de aardleiding) punt aangaf als 45 voet hoog, was beschadigd. Naar zjjn mening dat in werkelijkheid 450 hoog was Tientsin, dreven schapen voor zich uit om landmijnen tot ont ploffing te brengen. Het artille riebombardement van de stad is in hevigheid toegenomen. Twee vliegtuigen wierpen gisteren ge weren en granaten in stenen EINDE JANUARI WEER RIJST. van het volk, een einde te ma ken aan het lijden door de oor log veroorzaakt, te respecteren". Vredesplan ingediend. Een groep leden van de con trolerende raad diende ter ver- dere overweging een uit vier manden boven Tientsin af. punten bestaand vredesplan I voor, dat het volgende behelst: 1. Generalissimus Tsjang Kai Sjek, premier dr Soen Fo en de j communistische leider Mao Tse Toeng moet worden gevraagd, de militaire operaties te staken en moet de volle kracht van 132.000 volt zich aan het toestel hebben medegedeeld, waardoor het me taal van de vleugels, waarin zich benzine bevond, vlam vatte. C. van Loon, chef-ladingmees- ter van de K.L.M. op Schiphol, verklaarde, dat het tijdens het la den donker en rumoerig was op het vliegveld, doch dat het correct is geschied en dat wijlen Parmen tier zelf de ladinglijst heeft ge tekend. Joh. de Jong, van de afdeling route-voorlichting van de K.L.M., verklaarde, dat het handboek voor piloten van de Amerikaanse leger luchtmacht geen deel uitmaakt van de navigatie-uitrusting van de K.L.M.-vliegtuigen, evenmin als de weer- en geografische kaarten daarvan. De Jong verklaarde ver der, dat de radiogolflengte te Prestwick niet bruikbaar was en troepen dat in plaats hiervan een radio baken van middelmatige frequen tie van 20 tot 22 October van het zelfde punt uit werkte. De waarschuwingslichten aan de radio-masten waren onklaar, behalve aan een mast. Deze in lichtingen waren aan gezagvoer der Parmentier verstrekt. De heer P. van Houwelingen, navigatie-chef van de K.L.M. op Ivan Havron Simpson, metereo- logisch assistent op Prestwick, verklaarde dat in de avond van 20 October tussen 23.00 en 23.301 uur de waarschuwingslichten op de radiomasten op een afstand van ongeveer drie mijl te zien waren. Hij bracht het grootste deel van dat halve uur door buiten zijn kantoor op het vliegveld, om de weersomstandigheden waar te ne men. Er was een windstoot om 22.00 uur, welke een snelheid had van 30 mijl per uur en er trad geen snelle verslechtering op. Nadat Simpson drie uur in de getuigenbank had gestaan werd de zitting tot de volgende dag ver daagd. sche politiek bijna uitsluitend wordt geleid door de minister van financiën, Sir Stafford Cripps. bied en zegt daaromtrent: „Aan gezien geen enkel Brits gebied of belang in het Oostelijk Middel- landse-Zeegebied bedreigd wordt, is het moeilijk aan te nemen, dat deze bewegingen uitsluitend met doeleinden van verdediging te ma ken hebben." En: „Het is ons be kend geworden, dat de Britse militaire voorbereidingen manoeu vres omvatten, die gehouden zijn in Tripolitanië en gebaseerd wa ren op gefingeerde landingen op de kust van Israël". In antwoord op de vraag, of de Israëlische autoriteiten, voordat het incident met de R.A.F.-loe- steilen plaats vond, waren inge licht, dat er verkenningsvluchten van de Britse luchtmacht boven de Negeb zouden worden uitge voerd, heeft een Engelse woord voerder geantwoord, dat de Britse regering het niet noodzakelijk achtte de Israëlische autoriteiten in te lichten. A.F.P. verneemt te Cairo, dat het luchtverkeer tussen Egypte en Transjordanië Maandag werd stopgezet. In de memorie van antwoord op de begroting van verkeer en waterstaat deelt minister Spitzen mede, met betrekking tot de Stoomvaart Mij. „Zeeland", dat besloten is, dat de zetel van de maatschappij te Vlissingen blijft gevestigd; dit behoeft evenwel niet noodzakelijkerwijze mede te brengen, dat het gehele bedrijf van Vlissingen uit wordt uitge oefend. Naar het oordeel van de minister mogen aan de maat schappij geen verplichtingen wor den opgelegd, die een economisch verantwoorde bedrijfsuitoefening onmogelijk maken, zodat het van de ontwikkeling der economische omstandigheden en de omvang van het verkeer zal moeten af hangen, in welke mate afvaarten van Vlissingen zullen plaats vin den. Sinds November 1948 wordt een geregelde vrachtdienst Vlis singenHarwich ten behoeve van het vervoer van land- en tuin bouwproducten uitgeoefend, doch de resultaten zijn weinig bevredi gend. Met de Britse Spoor wegen zijn onderhandelingen gaande, teneinde in de zomer maanden van 1949 een toeristen- dienst in te stellen tussen Vlis singen en Folkestone. Joden naar Israël. Tussen Tsjecho-Slowakije en Israël zal een overeenkomst wor den gesloten, volgens welke in de komende maanden 20.000 Joden uit Tsjecho-Slowakije naar Israël zullen emigreren. Er zullen dan slechts 14.000 Joden in Tsjecho- Slowakije overblijven. Voorts wor den 10.000 Joden uit Hongarije en 5000 uit Joego-Slavië verwacht, en 55.000 Joden uit de Oosten rijkse kampen. Einde Januari zal aan alle leef- zo spoedig mogelijk afgevaardig- tijdsgroepen wederom rijst be- den te zenden, die op een confe- schikbaar worden gesteld. In de rentie concrete vredesvoorstellen bonnenlijst van 27 Januari zal een zullen bespreken, bon worden opgenomen, recht ge- 2. Zij zouden vroegtijdig be vende op het kopen van 250 gram sprekingen moeten houden over rijst. Deze verstrekking en die vredesstappen met Tsjiang Tsjin van begin December 1948 zijn mo- Tsjoeng en Tsjang Tsjoen leden gelijk gemaakt door de aanvoer van 6000 ton rijst uit Siam. Hcrriot opnieuw voorzitter Franse Nationale Vergadering van het kernkabinet, en andere vooraanstaande figuren. 3. De ambassadeurs van de vier grote mogendheden moet verzocht worden uit naam van het volk aan te dringen op vre- Edouard Herriot, de leider van de. Verder moet hun verzocht Hofstede van he* Centraal Bur. de radicaal-socialisten, is herko-worden de wensen van het Chi- i Tuln'->ouwveilingen besprak (laar zen als voorzitter van de Franse nese vojk aan kun regeringen na do toekomstmogelijkheden van Jaarvergadering Ver. Oud- Leerlingen Rijkslandbouw- winterschool. Gistermiddag werd in de Prins van Oranje te Goes de 46e jaar vergadering der Vereniging van Oud-Leerlingen der Rqksland- bouwwintersrliool gehouden, ge zamenlijk met de Bond van gedi plomeerden. Ir P. W. Bakker Arkema, Rjjkslandbouwconsulent in algemene dienst te Wagenln- gen, sprak over de toekomst van de mechanisatie in Zeeland. Ir ten Nationale Vergadering, welke gis- kenbaar te maken en hun be ter haar zitting voor 1949 opende, middeling te verlenen. Herriot verkreeg 274 stemmen, 4 Voorbereidingen voor vre de communistische leider Marceldesonderhandelingen. Cachin 140. Gaston Monerville, radicaal, 1 roepen in Hsoetsjou zonder werd met 160 tegen 46•stemmen j herkozen tot voorzitter van de Raad van de Republiek. yej. Naar aanleiding van de door Cachin uitgesproken openings de tuinbouw. Ir Bakker-Arkema sprak eerst over de factoren, die aanleiding geven tot mechanisatie. Er zijn vooral twee oorzaken te noemen, n.l. het tekort aan arbeiders en het peil van de landarbeidersio nen. Het is gebleken, dat de boer munitie. Pogingen om voorraden voor belegerde nationalistische hét beste uitkomt met eigen per- garnizoen te Hsoetsjou af te soneel. Het totale loonbedrag is enorm rede is men in nolitieke kringen werPen zlJn opgegeven vanwege t®hLJ «faHn de verwarring, die door zware gestegen en het zal er daarom op de uw irT,rnr,^ö^mnnfnis?iVehe communistische beschietingen is aankomen dit bedrag zo laag mo- f veroorzaakt. De troepen in de gelijk te houden, natuurlijk niet hanVfW 0 j 1stad (Nankings laatste bastion) Iten koste van het individuele ar- en hpsrin tiiccpn zouden bijna zinder munitie zit- beidersloon. I„ hoeverre kan me- .ten. 1 chanisatie nu economisch wer- I Generalissimus Tsjang Kai ken Voor elk bedrijf zal dit af- Pnsf Sjek, die zijn koffers reeds heeft zonderlijk bepaald moeten wor- voor militairen op weg laten pakken, ontving ook be- den. De aard van het bedrijf en begrip tussen het Oosten en het Westen. naar Indonesië. richten over een verder afbrok- Het s.s. „Zuiderkruis" vertrekt kelen van het verzet aan het Vrijdag, 14 Januari a.s. met troepen naar Indonesië. De op varenden kunnen in Port Said post ontvangen, indien zij uiter- iijk op de dag van het vertrek, dus 14 Januari, is gepost. noordelijke front. Sommige waarnemers ver wachten, dat het nieuwe com munistische offensief tegen Nan king en Sjanghai vóór het eind van Januari zal beginnen, naar speelt hier een rol, verder de ver bouwde gewassen, ook de grootte enz. Ir Bakker-Arkema becijferde, dat voor een gemiddeld akker bouwbedrijf de doorsnee-kosten van gemechaniseerd werken onge veer gelijk zijn aan die van arbeid met paarden. De vraag of verder doorgevoer de mechanisatie economisch een toekomst heeft, kan simpel met „ja" beantwoord worden, zo meende Ir Bakker. Het is een eis des tijds. Het zal echter verant woord dienen te geschieden. Het voordeel van mechanisatie is o.a. de beheersing van het be drijf. Vroeger werd de boer als het ware onder zijn bedrijf bedol ven. Bij gemechaniseerde bedrij ven zal dit niet zo gauw voorko men. Voor de kleine bedrijven van 8 a 10 ha. is het wellicht mogelijk samen te werken. In de Noord- Oostpolder is b.v. gebleken, dat combinaties zeer gunstige resul taten kunnen afwerpen. Ir Bak ker waarschuwde echter tegen een te groot aantal gebruikers per machine. Voorts is het succes van een dergelijke samenwerking in niet geringe mate afhankelijk van behandeling en onderhoud der machines. Tenslotte behan delde spr. de mechanisatie bij het oogsten der diverse gewassen. Hij roemde de resultaten, die in Zee land bereikt waren bij de con structie van werktuigen voor het rooien van suikerbieten. Ir TEN HOFSTEDE. Ir ten Hofstede uit Wagenin- gen gaf een uitvoerig overzicht van de ontwikkeling van de tuin bouw in ons land en bepaalde zich daarna bij de huidige stand van zaken. Voor groenten is het bin nenland nog steeds de grootste afnemer. Toch is de tuinbouw af hankelijk van het buitenland, vooral van Duitsland. Voor de ex port naar dit land ziet de naaste toekomst er hoopvol uit. Men zal evenwel in toenemende mate re kening dienen te houden met de Duitse tuinders. De tuinbouw zal zich moeten instellen op de leve ring van artikelen, waarnaar wer kelijk vraag is. De afzet naar En geland is tot heden zeer bevredi gend geweest. Ook hier moet ech ter de invloed van de Engelse kweker niet worden onderschat. Voor fruit ligt de markt weer geheel anders. Het is gebleken, dat de Nederlandse markt het eigen product geheel kan opne men en dat, terwijl de fruitcon sumptie in ons land in vergelij king met andere landen laag is. Niettemin speelt ook hier de ex port een rol. In alle landen van Europa is momenteel een gebrek aan dollar-valuta, waardoor geen Amerikaans fruit wordt geïmpor teerd. Hier ligt een kans voor de Nederlandse fruitteelt. We zullen echter het beste van het beste moeten leveren, want Italië en Denemarken b.v. zijn geduchte concurrenten. Vakbekwaamheid van de fruit teler is een eerste vereiste. Ook moet aandacht worden besteed aan sortering en verpakking. Zowel na de eerste als na de Een man uit Overschie was ge scheiden en moest het huis uit, omdat zijn vroegere vrouw met de haar toegewezen kinderen er zou gaan wonen. De man dreigde ambtenaren van de volkshuisves ting zowel als de politie hem met een bijl te vermoorden, wanneer zij hem het huis zouden uitzetten. Maar de politie haalde er een po litiehond bij en gaf deze bevel in te grijpen. Toen was het pleit vlug beslecht. 300 van de 700 ge meentewerksters van Amsterdam zijn een wilde staking begonnen, omdat zij inplaats van 60 cent 86 cent per uur willen hebben. Een 29-jarige „moeder" uit Hil- legersberg is gearresteerd, omdat zij haar baby zó verwaarloosde, dat het is gestorven. - Borculo, dat in Augustus 1925 door een wervelstorm werd verwoest, gaat het stadje Warren (V. S.) hel pen, dat op 3 December j.l. ge deeltelijk door een tornado werd vernield. In Rotterdam zal de „suikeroorlog" spoedig geëindigd zijn, nu bijna alle zaken besloten hebben m.i.v. vandaag de maxi mumprijs van 75 cent te bereke- De regering is bereid nog Inleiding over de inseminatie. In (1e middagvergadering van de Kring Walcheren van de C.B.T.B. sprak de dierenarts, de heer J. P. Copjioolse, over liet ondterwerp „Inseminatie" (kunstmatige be vruchting). Spr. wilde allereerst de vraag stellen of de christenboeren hier aan kunnen mee doen. De heer Coppoolse zelf is van mening, dat men hier niet te ver gaat, doch alleen het pad, dat de voorouders hebben bewandeld, verder be treedt. Hij wees op het castreren en couperen der dieren, hetgeen toch ook een ingrijpen is in de schepping en overal ingang heeft gevonden. Het gescheiden houden van de diersoorten kan men even eens aanmerken als een ingrijpen om voortplanting tegen te gaan. Spr. ging verder in op de diverse dekinfecties, die kunnen voorko men. Aan de hand van enkele cij fers toonde spr. tenslotte aan, dat met de kunstmatige bevruchting goede resultaten worden bereikt- Diverse vragen over dit onder werp, waaronder enkele van prin cipiële aard, werden door de heer Coppoolse beantwoord. Zowel hij het begin van de mid dagvergadering als aan het eind werd door de leden ruimschoots gebruik gemaakt van de gelegen heid tot het stellen van vragen nen. 20 gevluchte studenten boven dejvan aigemene aard. Zo ontstond reeds 50 aanwezige studenten in een discussie rond het onderwerp Nederland toe te laten. Een|van de vergoedingen, die Land- brand aan boord van de „Delft-bouwherstel heeft toegekend bij dijk" van de H.A.L. te Schiedam teruggeven van vee, dat in veroorzaakte gisteren schade aan 4944 werd gevorderd. Er bleek op de trap en de messroom onder de d;t punt nogal wat ontevredenheid brug. Gedurende drie dagen wordt te Hilversum een radio conferentie gehouden van verte genwoordigers der omroeporgani saties van de vijf landen, die het pact van Brussel ondertekenden. Men wil op radiogebied tot inni- te zijn onder de landbouwers. Tenslotte werd nog gesproken over het feit, dat omzetbelasting moet worden betaald over het z.g.n. Boerenwerk. Hier stelde de inspecteur der invoerrechten landbouwer ger samenwerking .komen. - Een accijnzen de landbouwer gelyk 64-jarige Hagenaar werd gister- met iedere ander.o aannemer. Het avond bij het Chrysanthplein door gevolg is, dat 3 pet omzetoelas- een tram overreden en op slag je ™et worden betaakh het- gedood. - Victor Kravchenko geen «ser onbillijk werd geacht. hooft fo Poriis on een nersconfe- De hecr Boste|aar deed in dit rentie verklaard dat Russische verband de toezegging, deze aan- agenten lienf ^teeds op "engelegenheid door het bestuur aan- tt lianp-ip- tft flopri maken. zitten. Eenmaal dreigde men een bom in zijn huis te zullen plaat sen. - Attlee, die gisteravond in de Londense voorstad West-Wal- thamstow sprak, werd enige ma- liangig te doen maken. Met dankgebed door de heer A. Haandrikman werd de vergade ring gesloten. Vermeld zij nog, dat de jonge- len onderbroken door kreten als: ren-organisatie in provinciaal ver- „Wij willen Mosley". Ebert, de band op Zaterdag 12 Februari a.s. burgemeester van Berlijn Sowjet- in de Schouwburg te Middelburg sector, controleerde gisteren per-een bijeenkomst heeft georgani- tweede causerie volgde bespre-1 soonlijk, of alle functionarissen opseerd, waar twee sprekers het king. MORGENVERGADERING. In de morgenvergadering werd de heer C. Burger als voorzitter herkozen, terwijl in de plaats van de heer J. van Oeveren als be stuurslid werd gekozen de heer G. de Regt te Wissenkerke. Tot hoofdbestuurslid der Z.L.M. werd gekozen de heer C. Burger te Wilhelminadorp, tot plaatsver vanger de heer C. O. J. Hendrikse te Zierikzee. *-~ tijd ten stadhuize arriveerden, j woord zullen voeren en enkele Tegen de talrijke laatkomers zei films zullen worden vertoond, hij: „Er waait nu een nieuwe wind." Voelt u 'm? De drie westelijke mogendheden zullen 't komende weekeinde een decreet uitvaardigen tot instelling van een militaire veiligheidsraad voor W.-Duitsland. België heeft een Belg candidaat gesteld voor de functie van permanent secretaris generaal van het internationale controlerende lichaam voor het Ruhrgebied. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking. Weersverwachting, geldig tot vanavond: Wisselend bewolkt met plaatse lijk enkele buien. Aan de kust krachtige of harde, in het binnen land vrij krachtige westelijke wind. Iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1