truman diende zijn begroting ra NIEUWS 14.3 milliard dollar voor verdediging, Indijking Ossendrechtse schorren in 1950? Ramp bij Prestwick te wijten aan foutieve hoogtekaart 1 Januari 1953uurdienst Vlissingen-Bsrgen op Zoom met electrisclie treinen. H° Langvingerige jeugd. Ridder van Rappard staat 14 Maart terecht. Verklaring van Engelse lucbtvaartdeskundige. Viruly gisteren te Batavia geland. AAimlliard wnnt» Vnvnno SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswtjkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e jaargang No. 1149 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DINSDAG 11 JAN. 1949 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- m ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8 44 u., onder 16.53 u. Maan op 13.52 u., onder 6.53 u. Hoogwater op Woensdag 12 Jan.; Vlissingen: 11.58 u. 1.62 m., u. m. Terneuzen: 0.00 u. 1.84 m., 12.23 u. 1.84 m. Wemeldinge: 1.09 u. 1.47 m., 13.33 u. 1.45 m. Sinds de wording van de Ne derlandse Natie omstreeks het midden van de zestiende eeuw is het jaar, dat 48 achter het honderdtal schreef, van bij- 5 - Untrtlronie OatlfOOOt 1648 bracht de vrede te Munster de definitieve erkenning onzer De hulP aan het buitenland en Het marine-personeel zal 527.000, zelfstandigheid en onafhanke- de defensie beslaan meer dan de man tellen. Op de bearotine is lijkheid. .1748 kenmerkte zich hem van de begrote uitgaven, die 406 millioen dollar uitgetrokken voor de bouw van oorlogsschepen. door een heftig principieel ver- m totaal 41.858.000.000 dollar be zet tegen de oligargie, zonder i dragen voor het jaar tot 30 Juni dat het diep wortel schoot in het 1950. De inkomsten zijn begroot volk en weer precies honderd !0p 40.985.000.000 dollar. 1 QAQ /Iata narintio jaar later sloot 1848 deze periode volledig af. De nieuwe grondwet, onder leiding van Thorbecke, bracht de andere verhouding van vorst en- volk, het besliste be gin van de dualistische staats vorm. In verband met deze zeer be langrijke jaartallen en mede in verband met het regeringsjubile um van H.M. Koningin Wilhelmi- na nog enige andere belangrijke gedachtenissen in dat jaar, werd het jaar 1948 bij zijn aanvang wel 'tetiteld als het jaar der gedenk- I De president gaf te kennen, dat hij later in het jaar een aanzien lijk bedrag zou vragen voor mili taire hulp aan leden van de Noord Atlantische Unie en aan „bepaal de andere landen". De begroting vertoont een te kort van 873 millioen dollar op een totaal der uitgaven, dat 1.678.000.000 dollar hoger is dan dat van het huidige belastingjaar. De president zal een nieuwe belastingwetgeving aanbevelen om de inkomsten met vier mil liard dollar te verhogen. dagen. De loop van 1948 heeft ons de gedenkdagen gebracht; ze gre- ting is een bedrag van 14.8 mil- Afgezien van mogelijke uitga ven op grond van het program voor militaire hulpverlening, wor den de totale uitgaven voor inter nationale objecten geraamd op 6.7 milliard dollar in 1949-'50, tegen over 7.2 milliard over 1948-'49. Het Europees Herstelprogram zal hiervan bijna 70 procent in beslag nemen. Door middel van leningen van de im- en exporfbank overweegt men 146 mill, dollar beschikbaar te stellen voor 't bevorderen van de internationale handel en de economische ontwikkeling, in het bijzonder in Latijns-Amerika. Wat betreft de atoomenergie De grootste post op de begro- deelde Trmnan mee, dat de begro- ic hf.Waiy us mïi_ hnS voorziet in de productie van pen vaak die in het volkshart in liard dollar voor de landsverdedi- en deden de geestdrift hoog op- ging, tegenover 11.8 milliard voor laaien, jg elangrijker is echter de [het lopende jaar. In de post van 14.3 milliard is vraag of het jaar 1948 de begrepen 13.1 milliard voor leger, gang der historie heeft bevestigd vloot en luchtmacht, o30 millioen en of dat jaar, dat zo juist is voor de vorming van een voor weggezonken in de geschiedenis, raad strategische materialen en als een zeer belangrijk jaar moet millioen voor de kosten van worden geboekstaafd. Een jaar het eerste jaar van Trumans pro- waarover nog eeuwen zal wor- gram voor algemene dienstplicht. 'De president verklaarde, dat de den gesproken. Wij hebben' de neiging om uitgaven het daarop volgende jaar neen te zeggen, doch we menen vermoedelijk nog hoger zullen zijn hierbij tocli tot voorzichtigheid in verband met uitbreiding der te moeten manen. Van zo dicht-1 programma s en grote orders voor bij, als we nu nog staan, is dit schepen, vliegtuigen en ander ma- nooit met zekerheid te zeggen. 1 tenaal. De luchtmacht zou onge- De geschiedenis zal haar oordeel veer op het huidige peil blijven vellen over 1948 en dan achten j m„iH, r"an in ac ve dienst wij het zeker niet onmogelijk dat en 9-200 vliegtuigen, deze tijdkring nog véle malen in Het leger zal 677.000 man sterk de annalen zal terugkeren. Wij z\jn. Een nationale burgerwacht laten den in het midden of het van 325.000 actieve leden en een jaar als een heroïek dan wel als een jaar van verslapping zal worden gezien. Op dit punt zijn we opnieuw geneigd het laatste te veronderstellen, doch de geschie denis zal een rechtvaardiger oor deel uitspreken dan wij dat nu vermogen te doen. foe moet het jaar, nu het ach ter ons ligt, worden gety peerd? „Het jaar van de „vrede" heeft men het genoemd, nog voor dat het aanving. Men doelde er op dat dit jaar de wapenstilstand in een vrede zou verkeren en dat nu voor lange tijd de wapenen zouden worden gestreken. Daarvan is niets terecht geko men. De oorlog, nu zonder bloedvergieten, is voortgezet en de vrede kwam geen stap nader. Het constateren van dit feit heeft reserve van 230.000 man zullen leger aanvullen. De omvang van de actieve vloot wordt geraamd op 731 schepen, waaronder 288 gevechtsschepen. Weer heeft de Rotterdamse politie twee kinderen aangehou den, nu twee broertjes van 7 en 10 jaar, die grof geld op zak had den en daarvan goede sier maak ten. De kinderen vertelden- f 25. van een viskraam te hebben weg genomen. De politie vertrouwde dit verhaal niet en tenslotte be kende de oudste jongen, dat hij in een onbewaakt ogenblik f 175. uit de tas van zijn onderwijzeres had genomen. Honderd gulden hadden zij ver anderen er'toe* gelêid!^na"af*loop 1 st°pt. Voorts gaven zij nog geld van het jaar 1948, te spreken aan twee vriendinnetjes van zes over „het jaar van de vrees". d'e hlcrv?ï? uitdeling hielden J onder de voorbijgangers. Een van Vrees is er geweest voor het degenen, die zij gelukkig wilden uitbreken van nieuwe oorlogen, maken, nam het geld aan en vrees voor het communisme, bracht het naar het politiebureau, splijtbare stoffen en in de ont wikkeling van de wetenschap en techniek der atoomenergie. De belangrijkste posten op de binnenlandse afdeling der begro ting zijn de volgende (in millioe- nen dollars)5496 voor verzorging der oudgedienden, 2.238 voor ge zondheid en sociaal welzijn, 1.861 voor de ontwikkeling van natuur lijke hulpbronnen, waaronder atoomenergie, 1.586 voor vervoer en communicatiemiddelen. vrees voor de Oosterse machts concentratie, vrees voor honger, vrees voor vrijwel alles waarvoor te vrezen was. Daardoor was 1948 een bang jaar. vervolg op pag. 2 kol. 5. Zuid-Asahan bij Sumatra Timur. De vertegenwoordigende raad van de Negara Sumatra Timur heeft gister met algemene stem men besloten, het verzoek van de bevolking van Zuid-Asahan en Labuhan Batu tot aansluiting van deze landstreken bij de Negara Sumatra Timur in te willigen. Dit besluit, dat na een uitvoe rig debat werd genomen, is tele grafisch ter kennis gebracht van de te Batavia vertoevende Wali Negara, Dr Mansur. PAKHUIZEN VOOR WONINGEN. Minister in 't Veld heeft een aanvulling gegeven op de premie regeling van 13 Maart 1948 voor het verbeteren en splitsen van woningen. Voortaan zal ook voor gebouwen of gedeelten daarvan, oorspronkelijk niet voor bewoning bestemd, bij verbouwing tot wo ning een premie kunnen worden verleend. Pakhuizen, werkplaatsen, schu ren e.d., die thans niet meer over eenkomstig hun oorspronkelijke bestemming worden gebruikt, doch overigens in goede staat ver keren kunnen met behulp van de genoemde premieregeling voor woonruimte geschikt worden ge maakt. Daarbij wordt de eis ge steld dat een volwaardige woning ontstaat. helaas zonder de kinderen mede "te nemen. Op f 5.na, waarvoor paling was gekocht, is al het geld terecht. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage zal 14 Maart a.s. de zaak behandelen tegen de voormalige leider van de N.S.D.A. P. (Nationaal Socialistische Ne derlandse Arbeiderspartij), E. H. Ridder van Rappard. Reeds voor de oorlog propa geerde van Rappard de idee: „Eén volk, één rijk, éen Führer". Toen de Duitse bezetting een feit was geworden trachtte hij door artikelen in het N.S.N.A.P.- orgaan „Het Nieuwe Volk", de Nederlandse arbeiders te winnen voor een samensmelting van Ne derland met Duitsland. Leuzen als: „Neder-Duits weder Duits", Holland voor Hitier" en „Duits is ons bloed" werden door zijn aanhangers op muren en straten gekalkt. Ook door tal van redevoerin gen trachtte hij het Nederlandse verzet te breken. „Wij die 1000 maal Duitser voelen dan een Mussert het ooit zal kunnen, wij erkennen geen andere regering dan een Duitse"-, beweerde hij in Maart 1941. Voorts nam hij dienst bij de Waffen S.S. „om daadwerkelijk deel te nemen aan de strijd voor het groot-Duitse rijk". Militaire jeep in het water i FA - i waren twee militairen gezeten, die uit de wagen werden geslin gerd, waarbij de een terecht kwam op langs de brug aangebrachte gasbuizen en telefoonkabels. Hij bekwam slechts lichte kneuzin gen. De bestuurder, de korporaal der mariniers H. Faas, afkomstig uit Den Haag, kwam in het wa ter terecht. Eerst na langdurig dreggen door marechaussee en rijkspolitie van Boxtel, kon het slachtoffer worden opgehaald. JOODSE TROEPEN UIT EGYPTE. Israël weigert opnieuw Britse protestnota. Alle Joodse troepen zjjn uit Egyptisch grondgebied terugge- van Britse vliegtuigen te over handigen. De Israëlische autori teiten hebben echter wederom ge weigerd de nota in ontvangst te nemen. De V. S. hebben voorgesteld, dat Engeland en Israël het neer schieten van vijf Britse R.A.F.- toestellen door Joodse vliegtuigen als ,,een betreurenswaardig inci dent" zullen beschouwen, dat geen invloed zou hebben op de onder handelingen Plannen voor herwinning open, de bodem van de sluis is die zijn ondergebracht onder het zing op zo'n afstand eigenlijk pas in November van 1948 opge richte Waterschap „De Noordkil van Ossendrecht". Enkele hieronder ressorterende polders, n.l. de Noord en de Zuid polder onder Ossendrecht, de Oude Hinkelennoordpolder en de Zuidpolder van Woensdrecht en de Prins Kareipolder onder Hoo- gerheide, liggen zeer laag en de waterlozing van deze polders is een grote zorg sinds vele jaren, imuueiiiigeii over een bestand, 0 Hij was gehuwd en had twee welke morgen op Rhodos zullen De Buitenkil onder Ossendrecht kinderen. beginnen. nabij de haven is niet voldoende H. R. Leslie, deskundige van het Engelse ministerie van burger luchtvaart, dat het onderzoek leidt naar de ramp van de Neder landse Constellation „Nijmegen", die op 20 October 1948 te Tiir- bolton (Ayrshire in Schotland) neerstortte, waarbij 80 passagiers en de bemanning van 10 personen om het leven kwamen, heeft gis teren tijdens het uiteenzetten van de omstandigheden, die tot het ongeval hebben geleid, verklaard, dat de piloot over een kaart beschikte, waarop een punt ten oosten van het vliegveld Prest wick, dat in werkelijkheid 135 meter hoog was, als IS1/) meter hoog stond aangetekend (45 voet in plaats van 450 voet). Men verwacht, dat het onder- van. het vliegveld af naar het oos- zoek ongeveer een week zal duren, ten oploopt. Er zullen 79 getuigen worden ge- Omstreeks 23.03 uur, seinde de hoord. Hierbij zijn 17 Nederlan- gezagvoerder, dat hij over start- ders, van wie er 13 in dienst zijn baan 32 van 't vliegveld Prestwick van de K.L.M. heen zou vliegen en op startbaan Leslie, die er op wees, dat het - 26 zou landen. Volgens ooggetui- alleen zijn taak is, te trachten: gen bevond het toestel zich 30 a door getuigenverklaringen de vol- j 60 meter boven startbaan 32, ledige feiten aan de commissievloog er boven en trok vervol van onderzoek voor te leggen, zei gens naar links op, in de wolken Zaterdagnacht werd de spoor baan tussen Krawang en Tjikam- pek over een kilometer opgebro ken. dat Parmentier, de gezagvoerder van het vliegtuig, zeer ervaren was. „De getuigenissen zullen, naar ik hoop, de gehele gang van zaken volledig schetsen, van het ogenblik af, dat het vliegtuig te Amsterdam als luchtwaardig werd vrijgegeven, werd geladen en ver trok. Het schijnt alles goed ge gaan te zijn tot vlak voor het da len of het ogenblik, dat de piloot wilde dalen te Prestwick. En hier heb ik enkele details opgemerkt, die ongetwijfeld nader bezien moeten worden. „Deze details kunnen al of niet van enig belang zijn. Het toestel vertrok ongeveer een half uur te laat in verband met het laden. Onder de kaarten, die de piloot bij zich had en die, naar ik aanneem, hem ter bestudering waren gege ven, bevonden zich verschillende exemplaren van een landingskaart voor Prestwick, waarop ten oos ten van het vliegveld een punt stond aangetekend met een hoog te van 13 Vz meter, terwijl dit 135 meter moet zijn. Misschien kan worden overwo gen, in hoeverre eventueel de verdwijnend. Om 23.32 seinde het toestel: „Wij hebben iets geraakt". Daar na zakte het geluid weg. De vol gende yerstaanbare Woorden waren „brandweer" en wederom zakte het geluid weg. Tenslotte ving men op: „Wij klimmen". Het laatste wat men hoorde was om 23.34 uur: „Hebt u enig idee, waar wij zijn?" J. A. Augustijn, een functiona ris van de technische afdeling van de K.L.M.trad op als eerste getuige. Hij verklaarde, dat hij onmiddellijk na het ongeluk met andere functionarissen van de maatschappij van Amsterdam naar Prestwick was gevlogen en zeide, dat na een onderzoek van het wrak er in het geheel niets op wees, dat het ongeluk te wij ten was geweest aan een defect aan het toestel. Edwards toonde eveneens do cumenten, die betrekking had den op de passagiers. Hij zeide te geloven, dat het de gewoonte van gezagvoerder Parmentier was zelf te navigeren. De gezag voerder had grote ervaring weest, dit was in October en November van 1947 en in Maart, April en Mei 1948 geweest. De tweede piloot, Kevin Obrien, was zeer vaak op Prestwick ge weest. In October 1948 was Par mentier teruggekeerd van een proefvlucht met een Constella tion volgens een nieuwe route naar Sjanghai. Het A.N.P. verneemt van de zijde der K.L.M., dat deze maat schappij voor haar kaarten de van een bepaalde streek bestaande kaarten als bron gebzuikt. Mocht het juist zijn, dat de bij de „Nijmegen" aangetroffen kaart de hoogte van één punt verkeerd ar wijst, dan moet deze fout ook voorkomen op de kaart, die tot voorbeeld heeft gediend, aldus een woordvoerder van de K.L.M. terreinkenmerken ten oosten van evenals de andere leden van de Jaarvergadering „Schutte- vaer" te Middelburg. Zaterdag hield de Kon. Schip- persver. „Schuttevaer" haar jaar lijkse algemene ledenvergadering in „De Eendracht" te Middelburg. In zijn openingswoord memoreer de de voorzitter het overlijden van het bestuurslid, de heer D. de Vries Sr. In het afgelopen jaar zijn er weer via de vereniging veel verbeteringen tot stand gekomen. Het aftredende bestuurslid, de heer N. C. van Oost, werd her kozen. De contributie werd m.i.v. 1 Januari 1949 met f 0.50 per lid per jaar verhoogd. Voorstellen werden naar voren gebracht voor de jaarlijkse algemene vergade ring van het hoofdbestuur. Tot afgevaardigde hierheen werd m. a. s. benoemd de heer L. v. Klin- ks piv. de heer P. de Vos. Het bestuur zal nogmaals haar aan dacht schenken aan de lage wa terstand in de binnenhaven te Middelburg, waarvan de handel en de scheepvaart schade onder vinden. Verder zal het bestuur n. cm. lager zou moeten liggen. Door inpoldering nu kan men beide havens opheffen en worden de thans bestaande euvels ver holpen. Voor een tiental jaren waren er bezwaren van Belgische zijde om dat men bevreesd was dat door inpoldering bij hoog water het peil in de Schelde te hoog zou rijzen, maar intussen is België zelf tot inpoldering van de schor ren ten westen van Zandvliet overgegaan, die thans door een zware zeedijk worden beveiligd. Van deze zijde worden daarom thans geen bezwaren verwacht. Men heeft thans ook plannen ontworpen om bet verdronken land van SaefUngen te herwinnen. Hier zullen 1000 h.a. ingedijkt worden. Ter verbetering van de verbindingen voor de bewoners van Zeeuwsch; Vlaanderen zal, door de mogelijkheid die gescha pen wordt door het naar elkaar groeien der nieuwe aanwinsten, een nieuwe verbinding gevormd kunnen worden via Ossendrecht. Men is reeds overgegaan om in het bedoelde gebied aanslibbings- dammen aan te leggen. Maramis en Soemitro te New Delhi. Dr A. Maramis, republikeins minister van financiën, en dr Soemitro, vertegenwoordiger van de republiek te New York, zijn te New Delhi aangekomen. Maramis verklaarde te Karatsji, dat men t.a.v. het belang van de komende conferentie te New Delhi nauwe lijks zou kunnen overdrijven. Het Aziatische volk moest de wereld duidelijk maken, dat er geen ko loniale overheersing meer in Azië zou zijn. Voorbereidend comité Regionale Werkgemeenschap Tholen. Op initiatief en onder leiding van de burgemeester, do beer L. A. Verburg, werd gistermiddag te Stavenisse een samenkomst be legd met het doel te komen tot een Regionale Werkgemeenschap voor het eiland Tholen. Op deze samenkomst waren aanwezig de burgemeesters van de Thoolse gemeenten, de heer A. Schout, lid van Ged. Staten, Ir M. de Vink, directeur van de Prov. Plan. Dienst, drs M. C. Verburg, directeur E.T.I., Mr Hornstra van de St. Zeeland voor Maatschap pelijk en Cultureel werk, de heer A. S. de Jonge, secr. Kamer van a. v. verschillende geuite wensen Koophandel ,de heer J. C. Corver, te bevoegder plaatse verbetering te krijgen. trachten Prestwick enig antwoord geven op de vragen betreffende de oorzaken van het ongeval. Het is een feit, dat de bodem bemanning. Edwards bevestigde de verklaring van Leslie, dat Parmentier acht maal voor het ongeluk op Prestwick was ge- In de middagzitting van de commissie van Breen te Middelburg heeft gistermiddag de raadsman van de Nederlandse Spoorwegen, drs van Leeuwen, verklaard, dat per 1 Januari 1953 op het traject VlissingenBergen op Zoom in beide richtingen een uurdienst zal worden onderhouden. Men hoopt met ingang van die datum de Zeeuwse lijn te hebben geëlectrificeerd. De reis van Middelburg naar Goes zal dan slechts 13 minuten duren, terwijl wanneer te Arnemuiden wordt gestopt men 16 min. nodig heeft. Met deze concrete zaken kwam drs van Leeuwen dat Waarde drs van Leeuwen naar voren in meer had aan een goede verbin- Gisterenmiddag om v ij f uur Ba- tavia-tüd, dat is half elf Ned. ty(l, is de Constellation PH-TDB, Ba tavia, met gezagvoerder Viruly en 3000 kilo post aan bonrd op het vliegveld Kemajoran bij Batavia, geland. De K.L.M.-persdienst deelde mede, dat het vliegtuig van Dah- ran vanwaar het Zondag mocht vertrekken, buiten de verboden zones om naar Bangkok is gevlo gen en vandaar via de normale route naar Batavia. het éne knooppunt naar hét,an dere zekér niet zo heel lang meer zijn vol te houden. Spr. pleitte daarom ook voor het behouil van Je concessie van de Stoomtram Walcheren, wat be treft de ly ii MiddelburgGoes en een niet verlenen van een vergun ning voor 'n dienst, door de A.M.Z. geprojecteerd van Waarde via Krabbendjjke en Rilland naar Bergen op Zoom. Drs van .Leeuwen zei verder nog, dat de autobusdiensten, die parallel lopen met spoorlijnen een noodzakelijk kwaad zijn. De N. S. zijn er echter van overtuigd, dat nóch kwalitatief nóch kwantita tief op de Zeeuwse lijn kan wor den voldaan aan de verlangens van het publiek. Het geheel doen verdwijnen van de busdiensten is echter niet mogelijk, omdat de zijn betoog, dat busdiensten van j ding met Goes, dan met Bergen op Zoom. Spr. stelde voor de bus dienst GoesRilland via Waarde te doen lopen. Nadat een vertegenwoordiger der B.B.A, had gewezen op de in voering van een stopverbod op Brabants gebied voor bussen van een eventuele dienst was het woord aan de heer J. C. Krijger te Goes. In een uitvoerig betoog deed spr. mededelingen over de gang van zaken tussen de A.M.Z. en hemzelf. De heer Krijger pleit te voor zijn rechten met betrek king tot de busdiensten van Goes op de beide veren en zei onder hilariteit der aanwezigen: „Als de commissie mij vandaag toestem ming geeft voor een busdienst GoesWaarde, dan rijd ik mor- mens de Stoomtram Walcheren naar voren gebracht de L.B.A. te bewijzen, dat hij bestond. De overige aanvragen leverden heel 'vat minder discussie op en werden dan ook vlotter afge werkt. VLISSINGEN—SCHOUWEN. De Gebr. van Fraassen te Vlis singen koesteren de wens om eer lang weer eén dienst Vlissingen MiddelburgWolf aartsdijkKat- se Veer te openen. Mr A. M. Ter- woert, raalsman, zei, dat een rechtstreekse dienst een bekor ting van meer dan een uur in deze reis ten gevolge zou hebben. Ren dabel is deze lijn zeker, aldus spr., daar diverse andere ondernemers deze busdienst willen exploiteren. Mr Terwoert achtte het ook in het belang van het vreemdelingen verkeer, dat hier een rechtstreek se dienst wordt onderhouden. Met enkele cijfers werd de aanvraag toegelicht. Zowel door de heer Krijger als van de zijde der Stoomtram Walcheren en der A. M. Z. werden bezwaren inge bracht ZEEUWSCH-VLAANDEREN. De aanvragen van de Z.V.T.M. en de Stoomtram BreskensMal- deghem leverden weinig commen- plaatsen zonder spoorlijn naar de Zoom. Bij de diensten, die nu op centra bediend moeten worden.marktdagen naar B. o. Z. worden Spr. bepleitte handhaving van de Séj^dsn werden in ^1948 13.186 diverse tarieven op hetzelfde peil als de N. S. tarieven. gen". De raadsman der A.M.Z. gaf tafT °P-™r Vught deelde nog tenslotte nog enkele toelichtende dat 5^. Hukt-St. Niklaas in voorbereiding is. Een doorn in het oog van de Z.V.T.M. is echter de dienst Nieuw-Namen- cijfers voor de busdienst op B. op WAARDE—B. OP ZOOM. Uitvoerig ging hij in op de aan vraag van de A.M.Z. een busdienst te mogen exploiteren naar Bergen op Zoom, vanuit Waarde. Waarde is de enige plaats op Zuid-Beveland, waar geen bus dienst is en om dit dorp uit haar isolement tè verlossen, werd een dergelijke oplossing voorgesteld. Gesteund door de burgemeester van Waarde, die later deze zaak nog eens duidelijk toelichtte, zei reizigers vervoerd. Dit aantal is wat betreft de busdiensten op marktdagen naar Middelburg van uit de zak van Zuid-Beveland nog groter, n.l. 13.412. DE L.B.A. De door de L.B.A. ingediende aanvragen voor het exploiteren van diverse diensten in coöpera tief verband in enkele delen van Zeeland werden onder voorbehoud ingetrokken. Bezwaren tegen der gelijke diensten werden geuit door de heren J. D. de Koster, J. C. Krijger en door de N. S. Mr Polak sommeerde in zijn bezwaren na- van de heer J. D. de Koster be hartigde, vertelde iets van de ge schiedenis van de busdiensten. Hij deelde mede, dat, toen de A.M.Z. de N.V., die op Noord-Beveland de autobusdiensten exploiteerde had overgenomen, zij een lege N. V. had gekocht, daar de heer De Koster, die het grootste aantal aandelen bezat, er voordien uitge stapt was. Hij voerde nog aan, dat het op grote moeilijkheden stuiten moet om vanuit Zuid-Beveland een dienst op Noord-Beveland te onderhouden. Daar de heer De Koster door het Tribunaal is ver oordeeld wees mr van Vught na mens de A.M.Z. op de onbillijkheid van het teruggeven van de con cessies aan de politieke-delinquent. IN DRIEWEGEN. Vóór de oorlog bestond in Drie» wegen de fa. G. J. de Jager. Deze exploiteerde de lijnen Ellewouts- dijk via Ovezande naar Goes en Ellewoutsdijk via Oudelande naar Goes. Tevens een marktdagen- dienst van Baarland naar Mid delburg, terwijl naast deze drie lijnen ook nog vergunning werd aangevraagd voor het onderhou den van de dienst GoesHoede- kenskerke. Mr van Uden, die de Minister Mansholt is toch wel een veelzijdig man. Nu weer heeft hij een ingewikkelde rekensom opgezet en is tot de conclusie ge komen, dat dit jaar 15 millioen kippenkuikens zullen worden uit gebroed. Niet meer en niet min der, ook al willen Stichting voor de Landbouw-experts er 20 mil lioen van maken. En dit jaar zai ook toestemming worden ver leend voor het uitbroeden van c.a. 150.000 vrouwelijke eendekuikens. In de stad van Jan Pietersz. Coen hebben vier inbrekers heel wat weggesleept: de brandkast van Van Gend en Loos en van een veiling, 62.000 sigaretten, 19 balen suiker en antiquiteiten. Zij zijn nu gegrepen. O, o, die kosteres van Middelharnis. Zij hee'ft ver teld op de morgen van de brand, die de oude Herv. kerk in de as legde, de kachel te hebben uitge haald en de sintels op een jute zak in het gangetje van het koor te hebben gedeponeerd. De rest is wel duidelijk. Ook van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren heeft Koningin Juliana het be- sehermvrouweschap aanvaard. Een 7-jarig Haags jongetje wilde gistermiddag op het viaduct aan de Weteringskade de rijweg over steken, maar werd door een P.T. T.-bestelauto aangereden en ge dood. Camille Huysmans, Bei- directeur G.A.B. te Middelburg en verschillende vertegenwoordigers van organisaties. Na een uiteenzetting van bur gemeester Verburg, waarin deze als eerste taak van de te stichten werkgemeenschap noemde het trachten te vinden van een oplos sing voor de werkloosheid op het eiland, werd uitvoerig gediscus sieerd. Unaniem was men het er over eens, dat een Werkgemeen schap voor het gehele eiland zeer nuttig zou zijn. Opgemerkt werd, dat de Gemeenschap een belang rijke bijdrage zou kunnen leveren aan de totstandkoming van een streekplan voor het eiland, waar mede de Prov. Planologische Dienst doende is. 't Werd echter gewenst geacht niet direct over te gaan tot het stichten van de Werkgemeenschap, waarom be sloten werd dat een commissie de nodige voorbereidende arbeid zal verrichten. Daarna zal men nogmaals bij eenkomen. aanspraken der firma verdedigde, wees er op, dat de Jager een pio-gië's minister van openbaar on- nier was in het busbedrijf. Toen —.ot- v,ot Hulst, die wordt onderhouden door de heer Picavet. Spr. achtte het een streekbelang, dat deze on derneming wordt opgeheven en ondergebracht bij de Mij. Mr P. C. Adriaanse, die de be langen van de heer Picavet ver dedigde, merkte op, dat deze voortvarende Zeeuwsch-Vlaming - reeds in 1920 een busdienst be-Ivoor het traject, dat gelijk loopt gon en daarmee de eerste was inmet de dienst Goes Middelburg. Z.-Vlaanderen. I Tenslotte werden aan het einde Ivan de zitting zonder bezwaar de NOORD-BEVELAND.aanvragen van de heer C. H. van Een min of meer politiek steek- Oeveren te Zierikzee voor de lij- spcl werd de aangelegenheid van nen op Schouwen en Duiveland de busdiensten op Noord-Beve-1 verwezen naar de zitting der com- land. Mr Terwoert, die de zaken I missie in Den Haag. hem in de oorlog geen brandstof fen meer werden verstrekt om zijn bussen te laten rijden, moest de zaak worden gesloten. De fa. de Muynck te Borssele nam deze diensten daarna over. Spr. ver zocht de heer De Jager in zijn rechten te herstellen en hem ver gunning te verlenen, opnieuw bo vengenoemde lijnen te exploite ren. Van de zijde van de Stoomtram Walcheren werd nog gevraagd, bij eventuele toestemming van de marktdiensten door de fa. de Ja ger een stopverbod af te kondigen derwijs, is onderscheiden met het Grootkruis in de Orde van Oran- je-Nassau. Uit Batavia wordt gemeld, dat er geen contact heeft plaats gevonden tussen de Neder landse en de republikeinse autori teiten. Gisteren is keizer Hiro- hito voor de zevende maal sinds de bezetting op bezoek bij gene raal Mac Arthur geweest. Hij bleef er twee uur. Generaal Papagos, groot-kamerheer van koning Paul, is benoemd tot op perbevelhebber der Griekse strijd krachten. Truman heeft het Congres verzocht de wet, die de bevoegdheid geeft overeenkom sten tot verlaging van douaneta rieven aan te gaan, tot 1 Jan. 1951 te verlengen. Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, heeft de invper in zijn zone verboden van alle onder Rus sische licentie uitgegeven nieuws bladen, films, boeken of andere publicaties in het Duits. Landbouwvoorlichtingsdienst houdt 50 praafavonden. De Rykslandbouwvoorlichtings- dienst voor de Zeeuwse eilanden zal in de eerstvolgende weken een groot aantal praatavonden voor de landbouwers houden. Op Walcheren, waar deze avon den worden georganiseerd in sa menwerking met de Stichting voor de Landbouw, zal meer in het bijzonder de verzorging van het grasland worden behandeld. Op de overige eilanden, waar de avonden worden georganiseerd in samenwerking met de Stands organisaties en de Verenigingen voor Bedrijfsvoorlichting, vormen vraagstukken op het gebied van de akkerbouw de hoofdschotel. Naast een behandeling van de rassenkeuze van de landbouwge wassen komen ook vraagstukken als coöperatief gebruik van land bouwwerktuigen voor de kleine bedrijven, chemische onkruidbe- strijding, grondonderzoek en poot- goedbewaring aan de orde. Wij wekken belanghebbenden gaarne op deze avonden, waarop ruimschoots gelegenheid zal wor den gegeven tot onderlinge ge- dachtenwisselin- te bezoeken. DE BILT ZEGT: Iets zachter. Weersverwachting, geldig, t at vanavond: Meest zwaar bewolkt met later plaatselijk enige regen. Tot krach tig toenemende wind tussen Zuid en West. Iets zachter.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1