Joden schieten hoven de Negeb vijf Britse vliegtuigen neer. INIEUWS Engelse troepen naar Transjordanië. Verhoging benzineprijs nog niet bekend Vierhonderd millioen voor woningbouw Onofficiële besprekingen met republi keinse leiders? Soekarno. Agoes Salim en Sjahrir danken voor de goede verzorging. «s* sss-srnr srtsc. Dit jaar nog geen Diesels op de Zeeuwse lp PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Rome en vrijheid van godsdiénst voor de Protestanten. 40.000 nieuwe woningen in 1949? D' Jaarvergadering „Kweeklust" te Middelburg. Knocke helpt Sluis. Vrijwillige ziekenfonds premie omhoog. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagutad". Hoofdkantoor: Goes. I - Vorst- str. 70, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen. Walstraat 83; Tel. 168: Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009: Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat. Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1148 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 10 JAN. 1948 Hoofdredacteur: R, ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg: Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KABELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.45 u., onder 16.52 u. Maan op 13.16 u., onder 5.33 u. Hoogwater op Dinsdag 11 Jan.: Vlissingen: 10.59 u. 1.41 m., 23.32 u. 1.60 m. Terneuzen: 11.22 u. 1.66 m.,*u. m. Wemeldinge: 0.05 u. 1.39 m., 12.31 u. 1.31 m. npot zover het verweer van offl- 1 ciële zijde, dat o.l. wel uiterst zwak is en ons niet overtuigend in de oren klinkt. De Willem de Zwijger stichting, die onder meer de verdediging van het protestants-nationaal karak ter van ons volk beoogt, liet een rapport opmaken over het vader landse geschiedenis onderwijs op Roomse scholen. In dat rapport. Joodse jagers hebben Vrijdag in de Negeb vijf Britse gevechts vliegtuigen neergehaald, n.l. vier Spitfires en één Tempest. De Britse vliegtuigen voerden verkenningen uit om de diepte en de omvang van de Joodse inval op Egyptisch grondgebied vast te stellen. Zij waren, zo werd van Britse zyde medegedeeld, strikt beperkt tot de Egyptische zijde van de grens. De commandant van de Spit-1 Engeland, dat de voorlopige Is- opgemaakt door de heer T. M. Gil- fires meldde, dat hij 24 km. bin- raëlische regering niet heeft er- huis, hooi'd ener Chr. school staan nen de Egyptische grens werd kend, heeft geen diplomatieke ontstellende dingen, waarvan wij aangevallen en gedwongen was vertegenwoordiger bij de regering -v - - - te Valetta (Malia) maakt bekend, dat het 14.000 ton metende vlieg- dekschip „Triumph" uit Tripoli is teruggeroepen en een bezoek aan Tunesië heeft afgelast. De krui ser „Phoebe" is uit de Adriati- sche Zee teruggeroepen. De fre gatten „Saint Brides Bay" en „Saint Austell Bay" zijn van Mal ta naar Cyprus gevaren, nadat de manschappen, die met verlof aan wal waren, teruggeroepen waren. Reuter meldt uit Haifa, dat WORDT TIENTSIN OVERGEGEVEN? Het door onder communistische leiding staande troepen belegerde Tientsin heeft Zaterdag een offi ciële delegatie, die de witte vr-<* met zich voerde, uitgezonden, ten einde tot een wapenstilstand met de belegeraars te komen en open lijke vredesbesprekingen met de bevelhebbers der communistische legers te openen. Nadere berich ten ontbreken nog. De communisten zijn een hevi- Britse onderdanen uit Israël ge- evaeueerd zullen worden. 'N^arS?_ verluidt heeft de eerste groep er U enkele zullen nomen: per en parachute zijn vliegtuig te „Dat Calvijn dacht, dat hij zelf verlaten. Hij was gewond en werd knap genoeg was om uit te maken, I door een Bedoein nabij Birga'ora- wat hij geloven wou. Wat hij ln de Bijbel las, legde hij utt, zoals hij hetzelf goed vond". Zo stond het in het aangehaal de rapport. En zo staat het offi cieel in de Roomse handleidingen, die gebruikt worden op de Room se Lagere scholen. Nog een ci taat: mir, ongeveer 24 km. ten westen van Rafah, aangetroffen. Twee andere R.A.F.-officieren werden door de Joden gearres teerd. Met het oog op deze ongeprovo- ceerde aanvallen hebben de Brit se piloten thans opdracht gekre- Igen ieder Joods vliegtuig, dat zij te Tel Aviv. Reeds heeft de Rus sische gezant in Israël de Joodse regering de steun der S. U. aan geboden i.v.m. de slechter wor dende toestand. Het Britse ministerie van bui- reeds het vliegveld te Haifa ver laten met Cyprus als bestemming. Functionarissen van de V. N. hebben te Haifa medegedeeld, dat de besprekingen tussen Israëli sche en Egyptische afgevaardig den over een wapenstilstand, wel- ,,De ketterij van Calvijn was boven Egyptisch gebied tegenko- veel veel erger, dan oorlog, de ket terij vermoordde de mensen naar de ziel, maakte hen voor eeuwig ongelukkig". En wat staat er volgens dit rap port van T. M. Gilhuis Jn de ze Roomse geschiedenisboekjes over Oranje en het Oranjehuis? Hoe oordeelt men bijv. over Wil lem I, de Vader des Vaderlands? men, als vijandelijk te beschóu- wen. Het spreekt vanzelf, dat de Britten onmiddellijk krachtig heb ben geprotesteerd tegen wat zij noemen „onuitgelokte aanvallen door Joodse vliegtuigen boven Egyptisch grondgebied". Dit ge schiedde middels de Britse dele gatie bij de V. N. te Lake Suc cess. Een afschrift van de pro- Luister! Zo wordt het op de Room- testnota werd aan dr Bunche ge zonden. De vertegenwoordiger van Is raël te Lake Success heeft echter geweigerd een Brits protest aan zijn regering door te zenden, daar re- se scholen geleerd: „Ook Willem I kan de maat regel tegen de nieuwe leer niet goedkeureu, zoals hij zei. Toch kunnen wij zijn woorden moeilijk geloven. (In het Prinsdom Oranje «sering uoo verbood hij de nieuwe leer even ^1Bt *ericht »as de streng als Filips hier). Hij was heerszuchtig. Hij wilde ons land losmaken van Spanje en tegelijk zijn eigen macht vergroten. Daar voor gebruikte hij allerlei midde len, ook de godsdienst". En ln de vijfde klas van de Roomse scholen moeten de kln- oeren leren: „Wij Katholieken, kunnen bijna geen enkele daad van Willem van Oranje goed keuren". Zo heeft de heer Gilhuis vele citaten uit ue geschiedenis boek jes. Wij zouden zeggen: „Je haren rijzen ten berge" tenlandse zaken heeft bekend ge- '<e het huidige bestand in Zuid- maakt, dat de Britse regeringPalestina zoti vervangen, Woens- gevolg heeft gegeven aan een ver- 'laS a s- °P het elland Rhodos zuR zoek van Transjordanië om troe- beginnen, pen naar Akaba te zenden, zulks ingevolge een verdrag van hulp verlening tussen beide landen. Akaba is nabij de Palestijnse grens gelegen en is de enige zee haven, die Transjordanië heeft. Een woordvoerder zei, dat de Britse troepen naar Akaba waren gezonden om de territoriale on schendbaarheid van Transjordanië te beschermen en niet om in Pa lestina tussenbeide te komen. Te Tel Aviv is officieel bekend ringsstellingen te Frangst Jiat- sjoen, 3 k.m. ten Noord-Oosten van de stad. Een bijna eindeloze stroom mannen, vrouwen en kinderen in alle mogelijke voertuigen trekt het centrum van Tientsin binnen. Zij moesten hun huizen verlaten, omdat regeringsversterkingen zich daarin dichter bij de front lijn verschasten. gering van Israël", maar aan „de vangen berichten, is Engeland Joodse autoriteiten te Tel Aviv", doende zijn luchtmacht in Trans- hetgeen do Joden als zodanig on- jordanië te versterken, aanvaardbaar achten. I Het Britse vloothoofdkwartier In de memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffen de de begroting voor 1949 van het departement van wederopbouw en volkshuisvesting zegt minister in gemaakt, dat Israël een krachtig 't Veld, dat hy zich bewust is, dat protest by de vertegenwoordiger j de toestand nog geenszins ideaal der V. N. in Palestina heeft in- gediend tegen de komst van deze Britse troepen. Volgens uit de Transjordaanse hoofdstad Amman te Nicosia ont- Kleine verandering in republikeins standpunt. Volgens republikeinse kringen in Batavia zouden de Nederlan- - ders pogingen doen om onofficiële En wat weet Rome nu hierop besprekingen met republikeinse 1.1 n O O V TY1 OflT* O"O— leiders te openen. Naar men ver onderstelde zouden gelijke toena deringspogingen ook worden ge daan bij de republikeinen in Djogja. Deze stappen zijn niet ver ge vorderd in Batavia, ofschoon er een kleine verandering in de re publikeinse zienswijze op te mer ken valt. De strekking scheen te zijn, de aanvaarding van het feit, dat de huidige situatie niet t ge makkelijk te herstellen is. De re publikeinen zouden niet aange drongen hebben op terugtrekking van de troepen, wel op wijzigin gen in de vorming van de fede- te antwoorden in haar meer ge noemd Tijdschrift ln genoemde jaargang? 1 oor C.F.P. wordt in het ge noemde artikel gewezen op de zeer moeilijke principiële vraag of men mag meedoen aan een ge rechtvaardigde nationale bewe ging, ook al komen daarbij gods dienst en geloof ln het gedrang. Deze vraag blijft echter onbeant woord. Wel wijst P. erop, dat een sterk onfivlkkeld offerwaardig sociaal gevoel een goede dam vormt tegen het communisme. Hij vraagt zich voorts af of er geen nationale tekorten zijn. En deze kwestie Is volgens P. van groot j rale interim-regering, teneinde de belang voor onze plaats in ons vaderland en voor onze verhou ding tot onze niet Rooms-Katho- lieke landgenoten". republikeinen in staat te stellen samen te werken, zonder al te groot geweld te moeten doen aan hun beginselen. De voorgestelde We zijn niet geheel bevredigd veranderingen zouden een vermin door deze antwoorden en kunnen dering van de tijdelijke macht van onze vrees niet van ons zetten, dat wanneer Rome de macht ln ons Vaderland In handen krijgt, voor de uiting van het ware ge loof geen plaats meer zijn zal. Deze vrees wordt gedeeld dooi Dr H. Berkhof in zijn „Gesprek over de tolerantie", in de Waag schaal, 4e jrg. nos 6 en 7 waar hij o.m. zegt: „Maar het kan ons niet Interesseren zolang als offi ciële kerkelijke uitingen een an dere kant uitwijzen en zolang de Spaanse toestanden, kennelijk on der de zegen van de H. Stoel voortduren". Inderdaad gevaar blijft van de ze zijde ons Protestanten bedrel- de vertegenwoordiger van de Kroon, een vermeerdering van de macht van de interim-regering en een vaste datum voor de over dracht van de souvereiniteit in houden. Te Batavia is nog Weinig be kend over de Nederlandse voor- Agsniia Twssde Kamer. De Tweede Kamer zal Dinsdag 18 Januari 1949, des namiddags om één uur in openbare verga dering bijeen komen. Het iis de bedoeling dan te beraadslagen over de begroting van wederop bouw en volkshuisvesting en van gen en wij mochten elkander wel verkeer en waterstaat. Des toeroepen: „Protestanten weestavonds zal begonnen worden met toch wakker en gedenkt aan Jan „buitenlandse zaken". Daarna ko- de Bakker". |men „oorlog en marine" aan de J. M. beurt. „Ik haat de Nederlanders niet", zegt Soekarno. Soekarno, Hadji Agoes Salim en Sjahrir hebben in brieven aan majoor Geelkerken, (1e comman dant van het detachement, dat met hun bewaking en verzorging was belast, dank gebracht voor hun verzorging gedurende de t\jd van hun internering. Soekarno schreef o.m. het vol gende: „Een collega van u uit Medan vroeg me: Haat u de Nederlan ders? Ik antwoordde: Neen. Mijn antwoord was oprecht. Ik haat de Nederlanders niet. Ik haat alleen de koloniale verhouding, het im perialisme. Waarom zou ik het Nederlandse volk haten 93 pot. van het Nederlandse volk is even zeer het slachtoffer van die kolo niale verhouding als het Indone sische volk, dat nu zijn vrijheid zoekt. Ik droom van ?en wereld broederschap van vrije volkeren. Een vrij Nederland en een vrij Indonesië. Echte vriendschap kan de twee verbinden. Het kolonia lisme moet weg. Ik sta tegenover de Nederlander als mens tot mens,. Gods schepsel tegenover Gods schepsel, waar geen haat tussen zit. U hebt mij goed be handeld, ik dank u daarvoor op recht. U, de officier. Maar boven-, al, U, de mens. Moge God u zege nen. Met vriendelijke groeten." De Republikeinse minister van buitenlandse zaken, Hadji Agoes Salim, schrijft o.m.: „Het rustige verblijf hier met de alleszins aan zeer hoge eisen beantwoordende verzorging t.a.v. de behuizing, ligging, voeding en zelfs kleding en geneeskundige behandeling heeft mij ontzagge lijk veel goed gedaan. Uw vrien delijke behandeling,, die door al uw ondergeschikten tot voorbeeld is genomen, zal ik steeds in dank bare herinnering bewaren. Wilt u mijn hoge waardering ook over brengen aan uw ondergeschikten, in het bijzonder aan luitenant v. Dalen, Meijer en Maarseveen, op perwachtmeester Harten en de sergeant-ziekenvader van Rees Moge God u en mij op onze ver dere levenshaan leiding en zegen schenken. Ik wens u nog een ge lukkig nieuwjaar". nemens met de republikeinse lei ders. Het schijnt, dat Nederlandse autoriteiten en sommige der fede» ralistën er tegen gekant zijn, hun thans onbeperkte bewegingsvrij heid toe te staan. Zaterdagmiddag hield de Ver eniging tot Exploitatie van volks tuinen voor land- en tuinbouw „Kweeklust" te Middelburg in de Bogardzaal haar jaarvergadering. In zijn openingswoord schetste de voorzitter, de heer M. Kleine- pier, de moeilijkheden, die zich voordeden in het afgelopen jaar. Met een ogenblik stilte werd de overleden penningmeester, wijlen de heer J. Verhage, herdacht, die 14 jaar lang de verenigingskas heeft beheerd. Uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer J. Antheunisse, bleek, dat „Kweeklust" in Maart a.s. haar 30-jarig bestaan zal vie ren en thans 199 leden telt. Wat de verschillende tuinen betreft, merkte hij op, dat 't gedeelte aan de Nadorst goed te noemen is, dat het terrein aan de Segeers- singel wat de afwatering betreft nogal wat te wensen overlaat, terwijl de tuinen aan de Griffioen door het uitdiepen van de water gang in een chaotische toestand verkeren. Hiertegenover stelde de heer Antheunisse echter, dat de opbrengst in 1948 zeer was mee gevallen. De secretaris van de grondcom- missie, de heer A. Everaars, ging in zijn jaarverslag nader in op de toestand van de tuinen aan de Griffioen als gevolg van de her verkaveling. Spr. deelde mede, dat alles hier opnieuw is opge meten en verdeeld. De heer Klei- .nepier zei, dat aan hen, die scha de hebben geleden door deze ver kaveling door het bestuur een vergoeding zal worden uitgekeerd. De secretaris, die tevens voor lopig wnd. penningmeester is, deelde mede, dat de inkomsten waren f 3600.77, de uitgaven f 1771.44. Het saldo ad. f 1829.33, ligt f 265.53 boven het beginsaldo van 1948. De reservekas bedraagt in totaal f 1875.43. De heren J. Antheunisse en J. L. I. Bal jeu werden bij acclamatie als bestuursleden herkozen, ter wijl nog niet kon worden voor zien in de vacature van penning meester. Een kascommissie voor 1949 werd benoemd. Bij de rondvraag werd nog meegedeeld, dat getracht zal wor den bij de tuinen aan de Griffioen een nieuwe uitweg aan te leggen. is, doch meent, dat de oorzaak daarvan meer ligt bij de moeilijke en ongewisse omstandigheden, waaronder gewerkt moet worden, dan in gebreken in de organisatie van zyn departement. Vast staat, dat door deviezenge- brek in 1949 niet zal kunnen wor den bereikt, wat bij een ruime materiaalvoorziening met de be schikbare arbeidskrachten moge lijk zou zijn. Het bouwplan voor 1949 sluit met een eindcijfeer van 1300 mil lioen gulden, afgezien van die openbare werken, waarvoor geen of nagenoeg geen materialen be nodigd zijn. Er zijn in 1948 meer dan 30.000 woningen gereed gekomen. Teneinde het bouwprogramma Zondagsrijverbod blijft gehandhaafd. Op de vraag, of het in de be doeling van de regering ligt, bin nenkort opnieuw de benzineprijs te verhogen, kan de minister thans geen definitief antwoord geven, aangezien dit onderwerp een der punten is, die in Benelux- verband moeten worden bezien, zo 'lezen wij in de memorie van antwoord van verkeer en water staat. Het Zondagsrijverbod zal eerst kunnen worden opgeheven, zodra de brandstofpositie dit mogelijk maakt. Thans is deze mogelijk heid nog niet ten volle aanwezig. De verliezen, welke de K.L.M. in 1947 en 1948 op het lijnbedrijf Nederland heeft geleden, kunnen worden becijferd op ruim f 2.000.000, onderscheidenlijk ca. f 1.500.000. Bij het opzetten van de plannen in zake de spreiding der burger lijke luchtvaartterreinen, is de nieuwe economische eenheid Be nelux in beschouwing genomen. Gebleken is echter, dat de Bene lux 4n dit opzicht geen nieuwe perspectieven opent, enerzijds in verband met de reeds in België te mogen uitspreken, dat voor '49 het aantal gereedkomende wonin- aanwezige luchtvaartterreinen, gen zal liggen tussen de 35.000 en 40.000. Wanneer tegenslagen uitblijven, zal de woningproductie nog gelei delijk aan kunnen worden opge voerd tot maximaal 60.000 in 1952 of 1953 en de latere jaren. Dit zal echter afhangen van de ontwik keling van onze deviezen-positie. Een productie van 60.000 wonin gen per jaar moet in het licht van de vooruitzichten, zoals zij thans anderzijds, omdat in Nederland zelf, onafhankelijk van de Bene lux, een bepaald aantal terreinen noodzakelijk is. Textiel» geld en meubelen. Zaterdagnamiddag heeft het comité van actie van Knocke, dat onder het beschermheerschap b=d= worden^echtër wel als een maximum worden be- geschenk schouwd. Door de toepa^.ng van boden van de stad Kno(.ke jaren tot 70.000 kunnen worden opgevoerd. De minister deelt de mening, dat de wederopbouw in sterke protestantse scholen en de eerste tielgoederen derd stuks, een gave van f 15 aan elk kind van de katholieke en mate afhankelijk is van de rege ling van de oorlogsschade. Daar om is het van groot belang, dat i meubelstukken voor van de gemeente. De aanbieding van de raadzaal het ge- een definitieve regeling voor de schenk geschiedde in tegenwooi - oorlogsschade tot stand komt,1 digheid van de voorzitter van het waarin aan de verschillende cate- j comité voor Belgisch-Nederlands- gorieën slachtoffers van materiële Luxemburgse toenadering, Ridder oorlogsschade naar billijkheid j van Outryve d'Ydewalle, oud-mi- hulp wordt geboden en waarbijnister Hoste, de Gouverneur van te kunnen uitvoeren is een bedrag -tegelijk het algemeen belang van West-Vlaanderen, Cassenbroot, de ito 9971 rrtillinrtvi rrnlrirtvi nen (4 a 1.i T2*vi/x/ilrrt T ö/trt van 330 millioen gulden aan de viezen nodig, waarvan c.a. millioen gulden bestemd is voor de woningbouw. Door liet aandeel voor de wo ningbouw in het bcuwplan 1949 op 400 millioen gulden te stellen, meent de minister de woningbouw in dat jaar in een goede verhou ding tot de andere sectoren te hebben opgevoerd. Het aantal bouwvakarbeiders is wgl toereikend om het bouwplan, zoals dit naar omvang en duur is gedacht, te verwezenlijken, waarbij er echter van wordt uit gegaan, dat voor 1949 gerekend is op bouw van ongeveer 7000 mon tagewoningen, waarbij weinig ge schoolden nodig zijn. Het beleid van de minister is er op gericht zoveel mogelijk de lagere publiekrechtelijke lichamen in het werk van de wederopbouw en de volkshuisvesting te betrek ken. Ten aanzien van de vooruit zichten voor de woningbouw meent de minister de verwachting een goed gerichte wederopbouw in het oog wordt gehouden. De minister is liet er niet mee eens, dat Walcheren en Zeeuws- Vlaanderen in ernstige mate zijn achtergesteld. Ook acht hij de stelling, dat het eerst en het meest gebouwd moet worden, waar de ergste schade is aange richt, in haar algemeenheid niet juist. Naar zijn mening kan men in de practijlc van de wederopbouw bü het bepalen van de urgentie geen scheidingslijn trekken tussen de herbouwgevallen en de niet- herbouwgevallen. De minister zegt reden te heb ben aan te nemen, dat de memo rie van antwoord op het voorlopig verslag betreffende het ontwerp wet op de materiele oorlogsschade binnenkort de Kamer zal berei ken. Brigade-generaal F. Cockburn Curtis is benoemd tot directeur van het Britse ministerie van oor log voor de West-Europese Unie. Wat betreft de reeds ingediende of te verwachten wetsontwerpen op het gebied van het vervoer deelt de minister mede, dat het zijn bedoeling is, zo spoedig mo gelijk bij te dragen tot het voor behandeling gereedmaken van de wet tot wijziging van de W. A. P., in het wetsontwerp betreffende het goederenvervoer langs de wet (W.A.G.) alsnog enige wijzigin gen aan te brengen, die het ka rakter van dit wetsontwerp aan gaan, vervolgens de regeling van het goederenvervoer te water, die nauw verband houdt met het hier voor genoemde ontwerp, voor in diening gereed te maken en'ten slotte een ontwerp voor te be reiden met betrekking tot de ha vens. Noodgedwongen en onder ern stig protest hebben thank alle ziekenfonds-organisaties in prin cipe besloten de premie voor ieder betalend vrijwillig verzekerd i>d per week met 13 cent te verho gen. Voor de meeste verzekerden betekent dit, dat zij in plaats van 50 cent met ingang van 17 Jan. a.s. 63 cent per weck zullen moa- ten betalen. Over de voor de premie-verho ging noodzakelijke machtigingen is overleg met de autoriteiten gaande. Aan de fondsen wordt het advies gegeven te trachten op 17 Januari de verhoging door te voeren. Aangenomen wordt ech ter, dat verscheidene fondsen hieraan niet onmiddellijk zullen kunnen voldoen. burgemeester van Knocke, Leon Lippens en de burgemeester van Sluis, A. F. J. Aernoudts, alsmede alle leden van de gemeenteraden van Knocke en Sluis. Dr Mattelaer, de voorzitter van het comité van actie en wethou der van Knocke, die zijn diensten verleende als medicus ten tijde van de slag bij de Schelde in Oc tober 1944, herinnerde in een toe spraak aan het ontstaan van de vriendschappelijke betrekkingen tussen Knocke en Sluis. Burgemeester Aernoudts sprak woorden van dank. De heer Hoste zeide in de aan bieding van het geschenk een eerste resultaat te zien van het Benelux-verbond. De heer Cassenbroot verklaar de van de gelegenheid gebruik te willen maken om er aan te her inneren, dat België het enige land is, dat de Nederlandse belangen in de Indonesische kwestie heeft durven verdedigen. Ziekenhuis van 130 bedden te Terneuzen. In de memorie van antwoord der begroting van wederopbouw en volkshuisvesting wordt mede gedeeld, dat aan het bestuur van het nieuw te stichten ziekenhuis te Terneuzep door de minister van sociale zaken bericht werd, dat hij er zich mee kon vereni gen, indien een ziekenhuis van 130 bedden te Terneuzen zou worden gesticht. Aan 't bestuur van het ziekenhuis te Sluiskil be richtte hij, dat tot uitbreiding van het ziekenhuis tot ca. 130 bedden kon worden overgegaan. Beide beslissingen werden geno men op grond van adviezen van de ziekenhuiscommissie. T.a.v. het ziekenhuis te Sluiskil kan voorts nog worden medegedeeld, dat goedkeuring voor de bouw werd verleend, terwijl tevens goedkeu ring voor de gunning werd gege ven. De voorbereidingen voor het ziekenhuis te Terneuzen zullen nog wel enige tijd in beslag ne men. Voor dit ziekenhuis zal t.z.t. eveneens goedkeuring kunnen worden tegemoetgezien, mits de uiteindelijke plannen uit een kos- tenoogpunt kunnen worden aan vaard. Het is 35 jaar geleden, dat het Natuurkundig Laboratorium van de Philipsfabrieken te Eindhoven zijn eerste bescheiden entree maakte als wetenschappelijk instituut. Dr Holst was de man, die uit het afgeschoten hoekje in de fabriek aan de Emmasingel een instelling van wereldvermaardheid deed groeien. Thans werken er in het laboratorium ruim 800 personen, van wie ongeveer 200 aca demici. De tegenwoordige directie van het jubilerende laboratorium v.l.n.r.: Dr E. J. W. Verwey, DrH. Bienfat, Prof. Dr H. B. C. Casimir en Ir H. Rinia. Matig tarief voor vervoer over Wester-Schelde? In dc memorie van antwoord aan de Tweede Kamer betreffen de de begroting van verkeer en Ook Sjahrir schreef in gelijke j waterstaat wordt o.m. medege- geest. Gezamenlijk tekenden zij te Brdstagi de volgende verklaring: „Ondergetekenden verklaren gaarne, dat gedurende hun ver blijf te Brastagi van 2231 Dec. 1948, zij slechts lof en dank heb ben voor de behuizing, ligging, voeding en verzorging in het al gemeen, terwijl de bewaking hun steeds 'met alle voorkomendheid heeft behandeld." deeld, dat met ingang van 15 Mei 1949 het slechts in zeer beperkt aantal aanwezige dieselmateriaal zal worden aangewend voor het rijden des Maandags t-m. Vrijdags van vier treinen tussen Amster dam, Den Haag en Botterdam enerzijds en Enschede, Groningen en Leeuwarden anderzijds, welke zullen worden toegevoegd aan de bestaande twee-uursdienst met stoomsneltreinen. (Vreemd is het in dit verband, dat de minister niets mededeelt over de diesels VlissingenRotterdam v.v., waar omtrent de N. S. reeds een toe zegging deden. Red. Z. D.) Het maakt inderdaad een punt van overweging uit op de veren op de Wester-Schelde een, zij het matig, tarief van veergelden we der in te voeren. Overleg met het Provinciaal Bestuur van Zeeland heeft hierover plaats gehad, doch een beslissing is nog niet geno men. In dit verband moet worden gewezen op het grote exploitatie tekort, dat deze veren opleveren en dat over 1949 wordt geraamd op f 1.830.000. Het ligt in het voornemen om in 1949 de afsluitdijk van het in te polderen gebied in het Zuider Sloe, de uitwateringssluis en de hoofdwaterleidingen .alsmede de aardebaan voor de wegen aan te leggen, met de bedoeling, dat in de zomer van 1950 de eerste in zaai kan plaats vinden. Het is niet gebleken, dat de gronden hier voortdurend slechter zouden wor den. T.a.v. de plannen voor de in poldering van een deel van de Braakman kan worden medege deeld, dat onlangs uit België de gegevens zijn ontvangen betref fende de afwatering van het in dat land gelegen gebied, dat door de Braakman zal moeten afwa teren. Attn de hand van deze ge gevens zullen de plannen nu ver der kunnen worden uitgewerkt. De Constellation onder gezag voerder Viruly, die met post on derweg is naar Batavia, is op het vliegveld Dahran in Saoedi-Ara- bië opgehouden. Joseph Sehrei- eder, de beruchte S.D.-er, moet 18 Januari a.s. voor het Bijz. Hof te Leeuwarden terecht staan, be schuldigd van het opdracht geven tot het fusilleren van 13 Neder landers bij Dronrijp. De redac tie van de „Haagse Post" heeft in de „Washington Post" een ad vertentie laten zetten van pa gina, waarin zij de Amerikanen inlicht over het Nederlandse standpunt inzake Indonesië. Dezer dagen zal worden ingesteld Intrede ds M. Enker te 't Zand. Na in de morgendienst te zijn bevestigd door ds A. J. van Ham, Nederl. Hen'. JJIedikant te Hansweert, deed ds M. Enker Zondagmiddag zijn intrede als tweede predikant van de Ned. Ilerv. gemeente te Koudekerke voor 't Zand. Ds Enker had als tekst geko zen Matth. 28:18: „En Jezus bij hen komende sprak tot hen zeg gende: Mij is gegeven alle macht in hemel en op aarde." Spr. wees in zijn preek op de betekenis van macht met in het middelpunt Je zus Christus als Profeet, Priester en Koning. Na de dienst sprak ds L. D. van Dijl te Koudekerke, die zijn dank uitsprak jegens God dat er thans twee predikanten in deze gemeen te mogen werken. Hij bad ds En ker Gods zegen toe. De president-kerkvoogd, de heer P. Koole, herinnerde er aan, dat de lang gekoesterde wens van de tweede predikantsplaats nu eindelijk in vervulling is gegaan. Hij sprak de hoop uit, op een goe de samenwerking tussen de beide predikanten. Ds Enker dankte daarna voor de gesproken woor den en vroeg aller medewerking het „Mobilisatie-oorlogskruis.. Prinses Wilhelmina heeft een gift geschonken voor de sociale zorg bjj zjjn werk. Dank bracht hij ook der Joodse gemeenschap hier te aan de aanwezige leden van de lande. f 995.690 schade werd in j Herv. gemeente te Cadzand, die ons land in November 1948 doords Enkel tot voor kort diende, branden veroorzaakt. In 1948 Ook een lid van zijn „oorlogsge- kwaraen 17 mijnwerkers in de meente" Westerbork en There- Limburgse mijnen om het leven. Fanny Blankers-Koen, op tour nee in Australië, heeft verteld, dat ze het volgend jaar de athle- tiek gaat vaarwel zeggen. Sinds Zaterdagavond wordt de 37-jarige loods J. Veenstra, die aan boord van de loodsboot „Rigel" buiten Hoek van Holland voer, vermist. Een door kortsluiting veroor zaakte brand in een Enschedese fabriek van textielbentriigdheden d Nederiandse controle ge- veroorzaakte Zaterdag een schade ht „ebieden ziin territoriale van ca. f 50.000. - Het 11-jarigeracnte ge e e J - - meisje Arends uit Naarden werd siënstadt was aanwezig. Vooral in de intrededienst was het kerkge bouw tot de laatste plaats bezet, waarbij o.a. diverse predikanten uit de ring aanwezig waren. Het Herv. Kerkkoor van 't Zand, dat in de roiddagdienst me dewerkte, zong Gez. 165 en na afloop Gez. 87. Voor het bestuur in de nieuw Zaterdag, toen zij even niet op lette, door een zware vrachtauto aangereden en op slag gedood. De westelijke bezettingsautoritei ten van Duitsland hebben afstand gedaan van hun recht hout te kappen in de Duitse bossen. - Dagelijks komen in Beieren 10 a 20 Hongaren binnen. In tofaal ontvluchtten reeds 16.000 Honga ren hun land. De consulterende raad van de econ. organisatie van Europa komt de volgende maand weer bijeen. Waarschijnlijk zul len minstens vijf der Britse Do minion» de conferentie te New- Delhi inzake Indonesië bijwonen, n.l. India, Pakistan, Ceylon, Australië en Nieuw-Zeeland. bestuursadviseurs (T.B.A.) be noemd, aan wie bestuursbevoegd heden in de ruimte zin worden toegekend. Zij worden bijgestaan door aan hen toegevoegde ver tegenwoordigers van departemen ten. tot DE BILT ZEGT Later Iets zachter. Weersverwachting, geldig vanavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige lichte regen of motregen. Aanvankelijk meer zwakke, later toenemende wind 'tussen Noord en West. Tamelijk koude ochtend, maar in de namid dag iets zachter dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1