ZEEUWSCH DAGBLAD Veiligheidsraad zal vanavond Indonesische kwestie behandelen. NIEUWS Radio-rede van H. M. Koningin Juliana. Minister Drees te Batavia aangekomen. Vandaag wapenstilstand in Palestina. Atlantisch pact nog deze maand een feit? PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Indonesisch commentaar op Koninklijke rede. Half miliioen Duitse gevangenen in Rusland. Tosli neg Joodse soldaten in Egypte? Geheime bespreking Reacties op Truman's boodschap. Ernstige hittegoli in Zuifl-Afrika. Scandinavische ministers. China gaat mobiliseren SNIPPER Het postverkeer met Indonesië. Uitgave Stichting „Zeeüwsch Dagotad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1146 VRIJDAG 7 JAN. 1949 F?aTcTperLpostS/43—P' kWartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Advertentieprijs 16 cent per m m. Met vaste medewerking van: Mr F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters S'cent per woord Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, MeUskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.46 u., or.dor 16.47 u. Maan op 12.21 u., onder 1.42 u. Hoogwater op Zaterdag 8 Jan.: Vlissingen: .7.51 u. 1.25 ai., 20.30 u. 1.36 m. Terneuzen: 8.15 u. 1.52 m., 20.51 ul 1.63 m. Wemeldinge: 9.19 u. 1.15 m., 21.54 u. 1.34 m. H. M. de Koningin heeft gistermiddag om 13.15 uur voor de radio de volgende rede uit gesproken 13 EEDS in 1942 sprak mijn moeder de hoop uit, dat Indone sië en Nederland, na de gemeenschappelijke overwinning op de vij and, vrijwillig en in vrjjheid en gelijkwaar digheid zouden samen werken tot herkrijging van vrede en geluk. Haar woorden gaven toen niet al een uit drukking aan een ver wachting, maar hielden ook een belofte in. TN FEBRUARI 1948 herhaalde mijn moe der die belofte. Zij ver klaarde toen, onder her innering aan de woorden van de grote viijneiasstrijaer Roosevelt, dat liet gemeenschappelijk streven ver behoort uit te gaan boven het verkrijgen van onafhankelijkheid, doch mede gericht moet zijn op de verwerkelijking van de vrijheid van geloof, de vrijheid van het woord, en vrij waring van vrees en gebrek. In wederzijds vertrouwen zou een nieuwe samenwerking moeten groeien ter vesti ging van een vrij en souverein Indonesië, in gelijkwaardig deelgenootschap met Nederland verbonden in de Neder lands-Indonesische Unie. Zij besloot toen met de woorden: „Zowel Nederland als Indonesië zien uit naar de dag, dat de Verenigde Staten van Indonesië, op voordracht van Nederland, de hun toekomende plaats zullen innemen te midden van de verenigde volkeren". \T AN DE AANVANG van mijn regering af is mijn stre- ven er op gericht geweest, de belofte, door mijn moeder gegeven, ten volle ten uitvoer te leggen en mee te werken om aan de volken van Indonesië vrede, geluk en welvaart in een eigen souverein staatsbestel te verzekeren. Met vreugde heb ik mogen vaststellen, dat grote delen van Indonesië bereid waren aan dit doel mee te werken. Helaas bleken in andere delen krachten, die geweld en wanorde verkozen boven een ordelijke samenwerking, de overhand te hebben over de ook daar aanwezig personen, die in goede verstandhouding met Nederland de nieuwe rechts orde wilden opbouwen. Daardoor werd een militaire actie ten laatste onvermijdelijk. Het doel daarvan was geenszins terug te komen op het woord, dat door mijn moeder en door het Nederlandse volk als geheel met betrekking tot Indonesië plechtig is ge geven; het doel daarvan was uitsluitend de mogelijkheden te openen, om nu eindelijk aan Indonesië orde, welvaart, vrijheid, zelfstandigheid en souvereiniteit te kunnen geven in een federale rechtsstaat. Hp HANS IS. door de afkondiging van het besluit „Bewind Indonesië in overgangstijd", een belangrijke schrede gezet op de weg naar de vestiging van een eigen Indone- nesisch staatsbestel. Het is mijn oprechte wens, dat binnen weinige weken een Indonesische federale regering wordt in gesteld, die de verantwoordelijkheid en plichten, welke zijn verbonden aan een democratisch bestel, zal uitoefenen en vervullen. Deze federale regering zal onverwijld ingevolge de haar toekomende bevoegdheden verdere voorbereidingen tref fen tot de overgang naar en de vestiging van de nieuwe rechts orde. Zo zal zij zodra de omstandigheden dit zullen toe laten in overeenstemming met de troon vrije verkiezin gen in Indonesië doen houden. A LDUS ZULLEN, naar ik hoop, spoedig de souvereine 4*- staten van Indonesië werkelijkheid worden; Indone sië en Nederland zullen dan, in de Unie verenigd, in een harmonisch samengaan al hun krachten kunnen geven aan een goede en gezonde ontwikkeling van beide landen en aan het toenemen van de welvaart «in de wereld, dan zal zoals mijn moeder het wenste een betere en ge lukkiger toekomst gegrondvest zijn, Vanavond om negen uur zal de Veiligheidsraad te Lake Success bijeenkomen om opnieuw de kwestie Indonesië te behandelen. Aanvankelijk was men van mening dat de zit ting in het begin van de volgende week gehouden moest worden, omdat de Queen Mary met de Britse afgevaardigde Cadogan aan boord, eerst Maandag te New York verwacht wordt, doch Cadogan heeft voor en plaatsvervanger gezorgd. - ONTMOETING MET DR BEEL EN LEDEN VOOR LOPIGE FEDERALE REGERING. Minister ""rees is gistermiddag te 16.15 uur Bataviase tijd aan gekomen op het vliegveld Ke- majoran, in de Constellation „Delft". Hij verklaarde, naar Indonesië te zijn gekomeh om besprekingen te voeren met de vertegenwoordigers der Neder landse regering en dat het van deze tbesprekingen zal afhangen, met welke personen hij verder contact zal opnemen. Ter begroeting waren op het vliegveld aanwezig Generaal Spoor, Vice-Admiraal Pinke, dr Koets, de leden der C.V.G.D. Herremans en Critchley, de gou- verneur van Batavia en het hoofd van de directie voor het Verre' Oosten, de heer Elink Schuurman. Bij het verlaten van het vliegtuig werd dr Drees eerst begroet door de adjudant van dr Beel, de Luit. ter zee Van Ravensteijn. Vergezeld door Generaal Spoor en Vice-Admi- raal Pinke inspecteerdehij daarna de erewacht, die bestond '.ut detachementen van de ma rine, de Kon. Landmacht en het K.N.I.L. Nadat het Wilhelmus was gespeeld eh hij was begroet door de leden der C.V.G.D. en de Bataviase autoriteiten, stond minister Drees de pers te woord. „VOLLEDIG BEGRIP". Op de vraag, of hij Moh. Hatta en andere' republikeinse leiders zou ontmoeten, zeide de heer Drees, dat hij in de eerste plaats naar Indonesië is geko men om de Hoge Vertegenwoor diger van de Kroon en de leden der voorlopige federale regering te ontmoeten „opdat er, zoals hij zei, tussen Batavia en Den Haag een volledig begrip heerse". Van deze besprekingen zal het af- I hankelijk zijn, welke contacten er verder eventueel nog zouden 1 kunnen worden gemaakt. Dr Drees zeide, dat hij een goede reis had gehad, met stop plaatsen op Malta, te Sjarah en te Bangkok en dat het vlieg tuig, waarmede hij de reis maak te, geen post aan boord had, doch dat er wel luchtpost onder weg is. Dr Drees vertrok van Kema- joran met een stoet auto's, ge ëscorteerd door motorrijders, rechtstreeks naar het paleis Koningplein, waar een menigte belangstellenden zich had ver- zatheid. Op het bordes van het paleis werd hij begroet door dr DE „TIMES" OVER DJOGJA. Het Engelse blad de „Times" heeft wel eens andere geluiden ia- ten horen over de Nederlandse houding ten opzichte van Indone- De Duitse sociaal-democratische pers verklaarde gisteren, dat zich nog 430.000 Duitse gevangenen in de Sowjet-Unie bevinden, waarbij nog ongeveer 50.000 Duitse geïn terneerden moeten worden ge voegd. Deze cijfers zijn gebaseerd op de j in 1947 door Molotof afgelegde verklaringen, waarin gemeld werd dat zich 890.000 Duitse gevange nen in Rusland bevonden. De so ciaal-democratische pers trekt bo-1 vendien nog de juistheid van dit cijfer in twijfel, maar zegt, dat, zelfs wanneer men aanneemt dat dit juist is, nog bijna een half sië dan tegenwoordig. Dezer da- miliioen Duitse gevangenen gen schreef het blad, dat het moeilijk is zich een begrip te vor men van de verbazingwekkende vreedzame toestanden, die thans heersen in Djogja, waar geduren de drie jaren de bevolking onder worpen was aan hevige, opzwe pende, nationalistische propa ganda. „De brigade, die Djogja bezette, verloor nog niet één dode per dag. Rusland moeten zijn, indien men het aantal gerepatriëerden sedert 1947 telt. Australische oppositieleider gelooft niet in Russische aanval. De leider van de Australische oppositie, Menzies, heeft gezegd, niet te geloven, dat de Sowjet- t Unie zou overwegen in de naatste tijd gehad om hun krachten te hergroeperen, doch tot op heden zijn er absoluut geen tekenen van een aanval van guerilla's, waar mede gedreigd werd. Onder de stafofficieren, die zich overgaven waren twee generaais- majoor en één kolonel, die voor de oorlog bediende was. Een an dere kolonel, was vroeger arbei der op een vliegveld. Java is zo dicht bevolkt, dat Het niet geschikt is voor voortge zette guerilla-slrijd. De waarheid is, dat de Engelsen een veel har dere taak hebben om 400 commu nistische bandieten in Malakka op te ruimen dan de Nederlanders bij toekomst tot de aanval over te gaan, omdat zij thans door haar zg. koude oorlog alles verkrijgt. Menzies verklaarde dit, na een reis van zes maanden door Europa te hebben gemaakt. Hij zeide, dat de internationale situatie zeer hachelijk was. „Er bestaat geen twijfel aan, dat de Sowjet-Unie door de gehele wereld als een daadwerkelijke bedreiging voor de vrede wordt beschouwd". PROF. ROMME, DE SCHULDIGE. Soebandrio, de republikeinse vertegenwoordiger te Londen, heeft gezegd, dat de rede van Ko ningin Juliana weinig toevoegde aan de beloften, die reeds door Koningin Wilhelmina waren ge geven. Hij zei, dat de Nederlandse po litiek in Indonesië geleid werd door Prof. Romme, leider van de sterkste partij in Nederland en dat het van meer betekenis zou zijn, wanneer de verklaring van de Koningin herhaald zou kunnen worden door Prof. Romm. Het is daarom aan Prof. Romme te wij ten, dat de vorige overeenkomsten niet uitgevoerd zijn, verklaarde hij, maar „wij vertrouwen, dat, waar de Koningin van Nederland een constitutionele Vorstin is, de gevoelens, die zij uitsprak, ten minste een gids voor de Neder landse politie in Indonesië zullen zijn". Nederlandse zegslieden te Ba- huidige gelegenheid zou aangrij pen om een concreet bewijs te le veren van haar voornemens, het wettige streven van de Indone siërs naar zelfbestuur te bevredi gen. Hij hoopte, dat de Nederlan- Harriman verwacht geen verlaging Marshall-hulp. De ambassadeur voor het plan hun optreden tegen 400.000 bewa- Marshall in Europa, Harriman, pende Indonesiërs", aldus de heeft Donderdag verklaard, dat hij geen aanwijzingen zag voor een verlaging van de Marshall hulp door het nieuwe Amerikaan se Congres, zoals die door de 19 landen verzocht is. Over de beide rapporten van de organisatie voor Europese economische samenwer king, dat voor 1949-'50 en dat op lange termijn, zei Harriman, dat de „Times". Naar gemeld wordt zou nog één republikein huisarrest hebben. geen antwoord had gezonden op de instemming van Israël met het Beel en de leden der voorlopige staken van het vuren. felerale regering. WEDEROM AUSTRALISCHE TOCH NOG JOODSE TROEPEN BOYCOT. :IN EGYPTE? Het Australische verboiïd van De Israëlische regering heeft zeelieden heeft Donderdag onver-twee dagen geleden gezegd haar wacht de boycot van alle Neder- troepen uit Egypte te hebben te dere 'een' '^Indonesische 'regering landse schepen weer ingevoerd en ruggetrokken, doch opmerkelijk zouden samenstellen, waarin alle geweigerd sleepboten ter beschik-is, dat, althans volgens iemand partijen zouden zijn vertegenwoor- j hing te steiler^ van de Nederland- j van het Engelse ministerie van (jjgcl se vrachtboot Nieuw Holland. He't buitenlandse zaken, zich nog Lovett verklaarde bereid te zijn schip moest zonder sleepboothulp Joodse strijdkrachten in Egypte Ter verduidelijking van dit bericht deelt de K.L.M. mede, dat de Constellation op haar tocht via deze route buiten het grondgebied van de landen In dia, Pakistan en Birma om heeft deze „ons allen tegenover de har- gevlogen. de werkelijkheid plaatsen". Een functionnaris van de Ver. Naties heeft gisteravond mede gedeeld, dat iii: Palestina vanmiddag om 12 mir G.M.T. het vuren zal worden gestaakt en begonnen zal worden met onderhandelingen over de uitvoering van de wapenstilstandsresoluties welke door de Veiligheidsraad opgesteld zijn. In de Negeb-woestijn waren de ge vechten gisteravond nog aan de gang. Naar het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft me degedeeld, schat zjj de sterkte van de Israëlische luchtmacht op ten minste 114 vliegtuigen. Dat is e^n zeventigtal meer dan in Juni toen de V.N. wapenleveranties aan beide partijen verbood. Tsjecho- Slowakije heeft hier met mede weten en toestemming van de Russen, voor gezorgd. BRITSE VOORZORGEN. Van verschillende zijden wordt gemeld, dat Britse troepen zich op Weg bevinden om de Transjor- daanse haven Akaba, aan de Golf van Akaba gelegen, te verdedigen tegen Israëlische aanvallen en dat de zich in Transjordanië bevin dende eenheden van de Britse luchtmacht zijn versterkt. Nader vernemen wij nog, dat Irak aan koning Abdoellah van Transjordanië verzocht heeft de Vredesonderhandelingen met Is- Aanvankelijk werd verklaard, dat Egypte en Israël reeds gister middag het vuren wilden staken en wel om 3 uur. Hier kwam ech ter niets van, want gisteravond werd er nog gevochten in de Negeb-woestijn. Dit vond, volgens een Israëlische militair, zijn oor zaak in het feit, dat Egypte nog DE BELGISCHE HOOFDSTAD krijgt een ondergrondse. Reeds voor de oorlog werd begonnen met de aanleg van de tunnel die een directe verbinding zal vormen tussen het Noorder- en het Zuider-Station. Na de oorlog zijn de werkzaamheden Hervat en Brussel zal nu over enkele jaren een ondergrondse bezitten. De stand der werkzaamheden in het centrum der stad nabij de St. Gudule. op iedere geschikte wijze bij te dragen tot de totstandkoming van samenwerking tussen Den Haag uitvaren. Naar verluidt zouden de Ameri kaanse en Britse regering er bij en de republiek en hij prees de re- de Australische regering op aan- publikeinse regering wegens haar gedrongen hebben zich op de con- „resolute actie" bij de bestrijding i ferentie over de Indonesische van de communistische opstandkwestie ie Dehli niet aan beslui- tegen haar gezag", die op touwten te binden. Het lijkt ook niet gezet was door een in Moskou op geleide communistische agent, zo als hij het noemde. President Trunians boodschap over de „toestand van de Unie" heeft in de Amerikaanse pers een gevarieerde ontvangst gekregen. tavia, die verband leggen tussen j „New York Herald Tribune de rede van Koningin Juliana en verklaart, dat de voorstellen voor de komst van Dr Drees zien in de Ile' grootste deel wenselijk zijn, wens van de Koningin tot een„of .werden in elk geval klaarblij- spoedige vorming der federale re-lelijk gewenst door degenen, die •gering een aanwijzing voor de be- voor hem stemden maar de rede langrijkste oogmerken van Dr was eea yrommelige boodschap m kaanse Unie en begint catastro- Drees' reis. traditie van Truman phale afmetingen aan te nemen. Dr Drees wenste zich intussenDe „New York Times gaat met niet uit te laten over een moge- voorstellen van Truman ac- lijke ontmoeting met de republi- coord? maar zegt, dat „de werke- keinse leiders I l'jNe kwestie hier is hoe snel zulke Men achtte'het niet waarschijn- hervormingen kunnen worden uit- lijk, dat bij Soekarno avances zou- Sev°crd zonder dat het vertrou- te doen gevoelen. Verschillende den worden gemaakt, doch wel, J weit in de regering verloren gaat gemeenten gaan over tot min of waarschijnlijk, dat Australië dit zal doen, gezien het feit, dat er geen minister afgevaardigd zal worden. Vermoedelijk zal Austra lië dan ook een „waarnemer" zen den. Perzië heeft de uitnodiging van Nehroe, om de conferentie bij te wonen, aanvaard. Een hittegolf, gepaard gaande met uitzonderlijke' droogte, teis tert reeds weken de Zuid Afri- bevinden. Hoewel het grootste deel der patrouilles, die Egypte ongeveer een week geleden binnenvielen, zich thans heeft teruggetrokken, is gebleken, dat egn afdeling ze ven kilometer het land is inge trokken en zich daar bezig is in te graven. De vijandelijkheden tussen Egypte en Israël zijn niet zonder gevolgen gebleven. In Centraal Palestina hebben de Joodse troe pen de Iraakse soldaten, die. aan Egyptische zijde vechten zware verliezen toegebracht in mensen en materiaal; zelfs werden twee kleine vliegtuigen neergeschoten. De Israëlische troepen hebben een Egyptische trein, die op weg was naar Gaza overvallen, vele Egy£- tenaren gedood en de rest gevan gen genomen. Het lijkt er overi gens veel op, dat van weerszijden de berichten in hoge mate over dreven worden, want Egypte ver klaard, de Israëlische troepen zware verliezen te hebben toege bracht. De oogsten staan op verschroeien en zijn al geheel of gedeeltelijk verloren. De sterfte onder de vee stapel breidt zich onrustbarend uit; watergebrek begint zich alom Verscherpt Russisch optreden in Berlijn. dat Moh. Hatta en Soetan Sjahrir. indien zij hun medewerking willen verlenen, acceptabel zijn. en de economie van het land te meer strenge rantsoeneringsmaat- zwaar belast wordt". regelen. Van alle kanten worden Andere bladen vonden de „so- record-hitte-temperaturen gemeld. Van republikeinse zijde werd de cKLsatie in de boodschap van de In Pretoria was de temperatuur mogelijkheid van medewerking president verontrustend en ver- gisteren om 11 uur 's morgens 97 der republikeinse leiders aan de oordeelden zijn methoden als in- gr. F. in de schaduw, vorming van een federale rege-1 flotionistisch. ring in de huidige omstandighedenDe reacties van de zijde der verworpen. Men was aan republi- vakverenigingen zijn enthousiast. keinse kant de mening toegedaan dat de republikeinse leiders, vrij of niet vrij, de resultaten zullen afwachten van de conferentie te New Dehli en dat er in de tussen tijd een guerillastrijd zal plaats hebben. LOVETT OVER INDONESIë. De Amerikaanse waarnemende minister van buitenlandse zaken. Love'.t, heeft verklaard, te hopen, dat de Nederlandse regering de het gewone volk is". Vele Parijse bladen verschenen gisteren met op de voorpagina de kop „Super New Deal". „President Roosevelt heeft zich nooit zover gewaagd", zo schrijft „l'Aube", „zelfs niet ten tijde van de crisis van 1930 of van de New Deal". Het economische en sociale program van Truman reikt verder dan men kon verwachten, zelfs als men bedenkt dat hij de ge VIJFMOGENDHEDEN- COMMISSIE 17 JANUARI BIJEEN. Russische troepen hebben gis teravond een „ijzeren ring" rond om hun sector van Berlijn getrok ken. Zij namen de plaatsen van de onder Russische controle wer kende Duitse politie over en be zetten alle wegen, welke naar de westelijke sectoren van Berlijn leiden, met groepjes van drie sol daten. In beide richtingen rijden de auto's werden aangehouden en grote hoeveelheden goederen, zo als schroot, steenkool en aardap- Ult gezaghebbende bron te Brussel wordt vernomen, dat de 1>el?n werden in beslag genomen. R„,.,Burgers, die in het bezit wer- Belgische regering aan de andere den gevonden van West-Duitse ondertekenaars van het Brussels marken of die in de westelijke De ministers-presidenten en de ministers van buitenlandse zaken van Noorwegen, Zweden en Dene marken zijn te Karlstad in Zwe den bijeengekomen om de verde diging van de drie landen bij een eventuele aanval te bespreken. Er is van deze conferentie heel weinig bekend gemaakt, doch Reuter meent te weten, dat de twee belangrijkste punten waren, het antwoord van de Scandinavi sche landen op een eventuele uit nodiging tot toetreding tot het voorgestelde Atlantische pact en de vorige week door de Noorse minister van buitenlandse zaken afgelegde verklaring, dat Noor wegen zich mogelijk tot het Wes ten zou richten in verband met zijn veiligheid. Ter conferentie zouden de Noren hun wens ver dedigd hebben om zich bij het Westen aan te sluiten en tegelij kertijd de Scandinavische eenheid als de „goedkoopste" vorm van verdediging te bewaren. Ofschoon het noordelijke deel van Noorwegen zou moeten wor den prijsgegeven als het van het Oosten uit zou worden aangeval len, geloven de Noren, dat het ge hele gebied ten Zuiden van Narvik stand zou kunner. houden met de hulp van de westelijke mogend heden. Hierbij wordt dan aange nomen, dat Zweden zijn noorde lijke gebieden zal kunnen verde digen. Wel zou een vijandelijk leger, dat Noord-Zweden met zijn be trekkelijk goede verbindingen zou bezetten, ten Zuiden van Narvik de grens kunnen overtrekken en Noorwegen in de rug aanvallen. HET ATLANTISCH PACT. Er mag verondersteld worden, dat de conferentie is belegd met het oog op een eventueel toetre den van de Scandinavische landen tot het Atlantisch pact. 'Er is nl. bekend geworden, dat Denemarken, Noorwegen, Portu gal, Ierland en IJsland zijn ge polst over een eventueel toetreden tot het pact, wanneer dit tot stand is gekomen. Een Belgisch woordvoerder heeft gezegd, dat het Atlantisch pact in de volgende twee maanden rijs is vernomen dat het pact, dat de Ver. Staten en Canada in een militair defensief verbond met de vjjf landen van het pact van Brus sel verbindt, tegen eind Januari getekend zai worden. Volgens dezelfde bron zou de in het ontwerp omschreven „Atlan tische veiligheidszone" ook IJs land, Noorwegen en Denemarken omvatten. Deze landen zouden echter vrij zijn om de tn het pact vc irgestelde verplichtingen aan te gaan of af te wijzen. raël over een wapenstilstand stop te zetten; m.a.w. de Iraakse rege-j een feit zou kunnen worden, ter- ring zou de Iraakse troepen door j wijl uit diplomatieke bron te Pa- willen laten vechten! pact heeft voorgesteld, de volgen de bijeenkomst van de vijfmogend kozene van de vakbonden en vaniu 'encommissie 17 Januari te 'Parijs te honden. zones van Duitsland verschijnende dagbladen bij zich hadden werden naar het gebouw, waarin het Rus sische militaire bestuur van Ber lijn zetelt, vervoerd. Het Chinese departement van defensie, heeft verplichte militaire opleiding afgekondigd voor alle mannen van 20 tot 25 jaar en hun inlijving in het leger naar gelang der behoeften. Bovendien heeft het ministerie de telling bevolen van alle mannen van 18 tot 45 jaar, met het oog op hun even tuele mobilisatie. De wet op de algemene mobilisatie, die in 1947 werd afgekondigd, is tot dusver nooit van kracht geworden. Nadat hij op het slagveld zijn legers had verloren is generaal Soen Joean Liang, als boer ver kleed en na'een voettocht van 29 dagen, bij de regeringstroepen aangekomen. Volgens regerings-berichten werd heden, na een langdurige periode van rust, de strijd aan het midden-Chinese front hervat. Tientsin heeft het zwaarste bombardement te verduren gehad sedert het begin van het beleg van de stad, nu bijna drie weken geleden. De aanvallen van de communis tische troepen op de Zuid-Weste lijke en Noord-Westelijke voor steden van Tientsin zouden zijn afgeslagen. Verder zou de opperbevelhebber van de regeringstroepen in mid- den-China, posities aan de spoor weg nabij Sinsang, ongeveer 175 km ten Noorden van Hankow op gegeven hebben en zou generaal Pai zijn troepen op Hankow heb ben teruggetrokken. Volgens de Chinese communis tische radio zouden de vredesaan- biedingen door de Kwomintang aan de staf der communistische leger, afgewezen zijn. Nu door het bekend maken van het feit, dat er een K.L.M.- vliegtuig met een hoeveelheid post naar Batavia is vertrok ken, de verwachting bij het pu bliek zou kunnen worden ge wekt, dat weer, zoals voorheen, brieven per luchtpost naar Indo nesië kunnen worden verzonden, vestigt P.T.T. thans de aandacht van het schrijvend publiek op het volgende: le. Zoals de toestand nu is, kan nog niet onmiddellijk op een luchtpostvervoer per K.L.M. naar Indonesië worden gere kend. Het betreft hier dus voor- raadvorming. 2e. In verband met het feit, dat zodra luchtpostvervoer mo gelijk zal zijn, dit vervoer toch een zeer beperkt karakter zal dragen, mogen tijdelijk uitslui tend postbladen en luchtpost brieven beiden tot een maximum gewicht van 5 gram, worden ge bruikt, terwijl tevens wordt ver zocht zoveel mogelijk hoogstens één brief per week te posten. 3e. Zodra deze regeling kan worden uitgebreid, zal hiervan mededeling in de pers worden gedaan. 4e. Mocht blijken, dat de op deze wijze gevormde voorraad te groot zal worden, dan zal ech ter wederom aan het publiek moeten worden verzocht hun luchtpostcorrespondentie met In donesië tijdelijk niet te posten. 5e. De verzending van lucht postpakketten moet helaas voor lopig worden gestaakt. 6e. De aandacht wordt er op gevestigd, dat vervoer van cor respondentie en pakketten naar Indonesië per zeepost nog steeds normaal voortgang vindt. Dringende waarschuwingen van de politie te Leiden, leverden als resultaat o.m. op, dat een jongen met een granaat aan kwam zeu len van plm. 40 cm. lengte en doodleuk vroeg „wilt U 'm even demonteren? En wanneer kan ik 'm weer terughalen, want m'n vader wil er een bloemenvaas van maken. Zal de jeugd het dan nooit leren!? Dan de „Willem Barendsz", die produceerde vanal de uitreis tot 26 December 1532 ton traan en 639 ton spermolie. - De eerste groep van 66 Italiaanse arbeiders, die in de mijn Maurits z-ullen gaan werken, i in ons land aangekomen. De Nederlandse kustvaarder „Eemshorn" uit Delf zijl is in het Kattegat aan de Rusland geeft Engelse oorlogs schepen terug. Rusland zal een slagschip, acht iorpedobootjagers en drie duikbo ten, die Engeland haar in 1944 heeft uitgeleend, teruggeven. De teruggave zal in drie groepen ge schieden en deze. maand beginnen. Dit geschiedt volgens de bepalin gen van de overeenkomst, daar de Sowjet-Unie thans haar aandeel van de Italiaanse vloot ontvangt. Onder de eerste groep schepen, die 15 Januari uit Moermansk zullen vertrekken, bevindt zich het 29.000 ton metende slagschip „Royal Sovereign". Van de Pol verbeterde Nederlands record biljarten. In de biljartparij om het Euro pees kampioenschap tussen van de Pol en de Zwitser Nussberger ver beterde van de Pol het Neder landse record hocgste serie, dat grond gelopen. »- Voor de aankoop i op naam stond van de Ruyter met van oliezaden, ertsen en lijnolie 1219, gemaakt bij de nationale heeft de E.C.A. Nederland een 1 kampioenschappen enkele weken aankoopmachtiging van 2.477.000 j geleden ook in het Kurhaus te Den dollars verstrekt. - „De Neder-1 Haag „„houden, door in de vierde beurt een serie van 336 te scoren. landse invloed in Antwerpen breidt zich als een olievlek uit en de tijd is niet ver meer dat Ant werpen als een wingewest van Amsterdam en Rotterdam zal mo gen worden beschouwd", zo bul- derde de „Gazet van Antwerpen",1 De kerkeraad der Ned. Herv. die de handelwijze van de Neder- Kerk te Middelburg benoemde in landers laakte. Nederland is zich j zijn gisteravond gehouden verga- Hervormd Jeugdleidster te Middelburg. echter van geen kwaad bewust. In de regelingen voor gedwongen werklozen is een gunstige verbe tering aangebracht. Een Repu blikeinse vliegboot is in het water gestort, waarbij vier personen verdronken. Irak heeft een nieuw kabinet- gekregen; natuur lijk geen meubelstuk, maar een ■dering tot jeugdleidster mej. C. Loggere te Bussum, die haar op leiding genoot aan het Instituut „Kerk en Wereld" te Driebergen. DE BILT ZEGT: Rustig weer. Plaatselijk nevel of mist, ove- regcring. En dan heeft (en dat rigens zwaar bewolkt met enkele dient U te weten) de Gaulle ge- opklaringen. Overwegend droog zegd, dat zijn partij dit jaar weer. Zwakke tot matige wind Frankrijk tot de overwinning zal tussen Zuid en Zuidwest. Weinig voeren. verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1