provinti^7/« De Kedoe lag meer onder dan boven water. AZENDII Ontsteking aan de kleine bloedvaten. Lastig werk voor Arnemuiden. Riec deft dcaaLec Zeventig uur op de brug is geen kleinigheid. GEMEENTERADEN Woensdag 5 Januari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 T eeltaf bakeningsregeling voor Tholen. burg, uiterlijk tot het einde van |het zittingsjaar, waarin hij ze ventig jaar zal zijn geworden; De aandacht van de land- en tot dijkgraaf van de Clinge- tuinbouwers op het eiland Tholen poider; c. F. Wesmaes te Hulst; wordt gevestigd op een aanzien-tot dijkgraaf van de Wilde- lijk aantal wijzigingen in de teelt- landepolder: R. F. van Acker te albakeningsregeling Tholen, wel- st.-Jansteen; ke onlangs door het ministerie j0t gezworene van de polder van Landbouw, Visserij en Voed- Westeren Ban van Schouwen: selvoorziening zijn goedgekeurd. M den Boer te Haamstede; Deze afbakeningsregeling, wel- j tot dijkgraaf van de Holare- ke reeds enkele jaren bestond an polder: S. J. Polderman te Oud- in de practijk van veel nut is ge- Vossemeer; bleken, geeft bepaalde voorschrif-tot voorzitter van het bestuur ten, welke bij de teelt van zaad- der waterkering van de calami- gewassen in acht genomen dienenteuze Leender-Abrahampolder: te worden ter voorkoming van on- J. S. de Regt te Kats (Kort- gewenste kruisbestuiving. gene) Nu de teelt van zaadgewassen tot plaatsvervanger van de op Tholen zich de laatste jaren in 1 dijkgraaf van de St.-Pieters- een stijgende lijn blijft bewegen polder (Z.B.): J. d§ Rijke en het aantal rassen en soorten, Dominicus te Yerseke; waarvan zaad geteeld wordt, zichtot dijkgraaf van het water- nog steeds uitbreidt is de bestaan- schap Ferdinandus: P. C. G. M. de regeling geheel opnieuw ba-de Buck te St.-Jansteen; werkt en aangepast aan de toe- tot lid van de dijkraad voor stand van dit ogenblik. de waterkering van de calami- Het niet in acht nemen van de teuze polders Serlippens c.a., als voorschriften, vastgelegd in deze j vertegenwoordiger van het wa- wettelijke regeling, schaadt niet terschap Zuid c.a., H. de Regt alleen de gehele zaadteelt, docii Huijssen te Terneuzen. kan bij verboden plaatsingen var. zaadgewassen belangrijke finan ciële stroppen met zich brengen voor de betrokken telers. Daarom wordt alle betrokkenen aangeraden zo spoedig mogelijk konnis van de geheel herziene re geling te nemen. De Nederlandse Algemene Keu ringsdienst voor Groentezaden MIDDELBURG. „Colorief'-tentoonstelling gesloten. Maandagavond is de tentoon stelling van de schilder- en tekenclub „Coloriet" gesloten. Deze expositie heeft zich in een behoorlijke belangstelling mo gen verheugen. 311 bezoekers (N.A.K.G.), Laan Copes van Cat- kwamen een kijkje nemen in de tenburch 56 te 's-Gravenhage oude gildezaal in de Kuipers- heeft een „Teeltafbakeningsatlas pocit. Gisteravond werd door Tholen" uitgegeven, waarin, be-1 de leden de tentoonstelling in halve de tekst van de regeling meer intieme kring besloten met met een uitvoerige toelichting,een gezellige avond. Over het ook een kaart met duidelijke1 algemeen is men zeer tevereden grenzen der verschillende teelt- over het verloop der expositie gebieden is opgenomen. De atlas en het ligt dan ook in de be is te,verkrijgen bij de N.A.K.G. I doeling der 28 leden om ook het vi,i:;it vcigend jaar weer met hun werk Koninklijke onderscheiding op een nieuwe tentoonstelling voor inwoner van voor het voetlicht te treden. Arnemuiden. Intrede ds Enker. De eremedaille, verbonden aan j Als tweede predikant van de de Orde van Oranje-Nassau, in Ntd. Herv. Gemeente te Kou zilver, is verleend aan J. Nieu- dekerke met standplaats 't Zand, wenburg te Arnemuiden, pachter- zal Zondag ds Enker, Ned. Herv. bedienaar bij de Rijkswaterstaat1 predikant te Cadzand, zijn in- van de brug over het Arne-1 tree doen bij zijn nieuwe ge- kanaal. meente. Vrijdag j.l. is de heer J. Nieu- In de morgendienst zal in de wenburg in verband hiermede Zandse kerk ds Enker worden gehuldigd. De hoofdingenieur-bevestigd door ds Van Ham te directeur van de Rijkswaterstaat Hansweert. De predikant zal d'rec''e Zeeland, Ir Th. zich in de middagdienst aan zijn Heijblom, deelde .de heer Nieu-'nieuwe gemeente verbinden, wenburg, die gedurende vele ja- Ten als brugwachter is opgetre den, het feit van zijn onder scheiding mede en dankte hem NIEUWDORP. Commandant Rijkspolitie. Tot postcommandant van de voor zijn ijver. Ook de burge- Rijkspolitie te Nieuwdorp is aan- meester, de heer J. Langebeeke, gesteld wachtmeester le klas B. sprak woorden van hulde. De heer Nieuwenburg is 42 jaar bij de Rijkswaterstaat in Hierna richtte hij het woord tot BINNENLAND, de nieuwe koster, de heer W. Minister van Schaik is Maan- Louws, en wenste hem Gods ze gen toe bij de aanvaarding van zijn nieuwe taak. SEROOSKERKE. Schuur ingewaaid. Tengevolge van de hevige storm op Nieuwjaarsdag is de landbouwschuur van de heer Z. Steenblok in de Wilgenhoekweg ingewaaid. Hoewel er zich vee in de schuur bevond kon dit in vei ligheid worden gebracht. De brandweer verleende hulp om het aangebouwde woonhuis te be houden. arnemuiden. Ingebruikneming orgel Ger. Kerk. Donderdag a.s. om 7 uur zal het nieuwe kerkorgel in de Geref. Kerk officieel in gebruik worden genomen. Het orgel zal bij deze gelegenheid bespeeld worden door de organist de heer L. A. v. Baardewijk uit Epe, die tevens aan de bouw van het or gel heeft medegewerkt. dagmorgen op het New Yorkse vliegveld Idlewild aangekomen, waar hij werd begroet door de Ned. Consul generaal, de heer W. Cnoop Koopmans. Voor zijn ver trek naar Curacao vertelde mi nister van Schaik dat hij voorne mens is eerst besprekingen te voeren in Curacao en daarna door te gaan naar Suriname. Zijn ver blijf in beide gebiedsdelen zal naar schatting in totaal drie weken duren. De heer E. VV. de Rooy, die als rekenaar reeds zeer veel sterren kundige waarnemingen heeft voorbereid en uitgevoerd, herdacht eergisteren het feit, dat hij voor 40 jaren zijn intrede deed bij de Leidse sterrenwacht. Overgeplaatst van 's-Heer Arendskerke naar Heinkenszand wachtmeester J. K. van Schaik. Te 's-Gravenhage is geslaagd voor het staatspractijk-diploma boekhouden H. J. Frefè te Goes. VOOR EEN KIKKER(T) NOG TE VEEL. „Daar blinkt het symbool van mjjn naameen cadeautje van mijn ega", zei gezagvoerder Klaas Kikkert van de gisterochtend binnengekomen „Kedoe" toen we hem, zo zijn we nu eenmaal, naar zijn avonturen gingen vragen. Hij wees daarbij op egn grote koperen kikker, die ons laconiek van zijn bureau af aankeek. „Excuseer me", zei de Kapitein vervolgens, „maar om in het beeld te blijven ik moet hoog nodig wat opkikkeren. In drie da gen en nachten ben ik niet uit de kleren geweest. Dat komt door dat stormpje. Zoals het nu in het Kanaal gespookt heeft, heeft het geloof ik bij mensenheugenis niet gespookt. Bij Finistere begon het lieve leven, maar voorlopig trok ken we ons er weinig van aan en bleven koers houden. Tenslotte noteerden we maar liefst wind kracht 11 en dan neem je de wijs te partij. Daarom heb ik 'een hele dag bijgedraaid gelegen. De gol ven sloegen zo over het dek, dat we bij wijze van spreken meer onder dan boven water lagen. M'n nek doet nog zeer van al dat naar boven kijken, naar die ver raderlijke toppen van de golven, waarvan je je telkens afvraagt: waar zullen die neerkomen? En- dienst geweest. Polderbenoemingen in Zeeland Benoemd tot dijkgraaf van de Van Wuijckhuisepolder: H. Wol- fert en tot gezworene J. Wolfert, beiden te Hoek; tot dijkgraaf van het Water schap Waarde: M. van Fraassen te Waarde; tot raad van de polder Wal cheren: A. Jeronimus te Middel- Mons van Heinkenszand. ZOUTELANDE. Afscheid koster Dingemanse. Oudejaarsavond, na de dienst in de Ned. Herv. Kerk, sprak ou derling Schoenmaker de scheiden de koster, P. Dingemanse in har telijke woorden toe. Hij memo reerde dat deze 26 jaren zijn taak als koster vervuld had tot grote tevredenheid van de gemeente en kerkeraad. Staande werd hem toegezongen „Dat 's-Heren zegen op u daal' KRABBENDIJKE. ziene uitgaven groot f 8.887.55, .terwijl de kapitaaldienst werd Begroting voor 1949 sluitend, j vastgesteld met in ontvangsten en uitgaven op f 277.010.37. De verbouwing van het gemeen- Het voornaamste punt van de agenda was de behandeling van de gemeente-begroting voor 1949, die evenals de vorige, met eigen middelen sluitend was gekregen Tevens was het nog mogelijk ge bleken een reserve te vormen, ook de pastorieën op te nemen. De maken van deze begroting nood zakelijk over te gaan tot uitbrei ding van de bestaande straatbe lasting, die thans alleen voor de Doelstraat geldt. Het desbetreffend voorstel houdt dan ook in, het belasten van alle gebouwde en ongebouwde eigendommen in de gemeente, die gelegen zijn aan wegen, voorzien van een klinker- of asphaltweg- dek, naar een tarief van resp. f 0.45 en f 0.20 per strekkende meter. De meerdere opbrengst dezer belasting wordt geraamd op f 3000. Bij de behandeling van de vrij stellingen van de belasting, stelde de heer Vogelaar voor, daaronder ook de pastoriën op te nemen. De heer Waverijn zeide hier tegen te zijn. Bij stemming werd het voor stel Vogelaar aangenomen. Het tehuis werd gegund aan fa Joh. Benou en Zn, voor f 22.289. Het bedrag per leerling voor 1949 voor het openbaar lager on derwijs werd vastgesteld op f 22.52 en voor het bijzonder uit gebreid lager onderwijs op f 26.02, Tenslotte werd nog financiële medewerking toegezegd aan Ch. B. Dees voor de bouw van drie woningen aan de Noorddijk. WEMELDINGE. Nog vier woningen. Medegedeeld werd, dat de ge meente een extra toewijzing voor de bouw van 4 woningwetwonin gen heeft ontvangen, die met toe passing van de financiëMngsrege- ling voor particuliere woningbouw door de aannemer C. van Gorp zullen worden gebouwd. Voorts werd medegedeeld, dat de torenklok zo spoedig mogelijk zal worden afgeleverd, en dat de stroomverzwakking tengevolge van de electriciteitslevering aan J|de sluiswerken zal worden opge- voorstel van B. en W. werd daar- j heven, zodra een nieuw transfor- na, met inachtneming van de aan- matorhuisje zal zijn gebouwd, genomen wijziging, goedgekeurd. nieuwe gemeenschappelijke In principe werd besloten deregeling voor het bouw- en wo- Z.L.M. een subsidie voor de la- mngtoezicht zal op 1 Maart a.s. gere landbouwschool te Kruinin- j 'n werking treden, gen te verstrekken. De tuinbouw- Een verzoek van de Ver. voor school te Kapelle krijgt een sub- Verbetering van het Geitenras in sidie van f 25.— per leerling per Zeeland om subsidie werd voor jaar. De subsidie aan de chr. kennisgeving aangenomen, kleuterschool werd verhoogd tot i Besloten werd een tijdelijke f 20.— per leerling per jaar. Het1 loontoeslag te verlenen aan een verzoek van het bestuur der deel van het gemeentepersoneel. Herv. school om medewerking! Na aanbieding der gemeente voor het aanschaffen van nieuwe I begroting voor de dienst 1949 schoolbanken en het vergoeden I werd bepaald, dat de verordening van oorlogsschade werd ingewil- voor de straatbelasting op 1 Jan. ligd. j 1948 zal ingaan. De heer Waverijn zei met vol-°P verzoekschriften van de doening te hebben geconstateerd, Z.L.M. om subsidie voor een lage dat de brandweer in het afge- re tuinbouwschool te Kapelle en lopen jaar veel verbeteringen had de lagere landbouwschool te Krui- ondergaan, waardoor deze weer ningen werd gunstig beschikt, behoorlijk „op peil" staat. Tot afgevaardigde en plv. af- Spr. stelde voor een commissie gevaardigde naar de in 1949 te te benoemen voor de sportbeoefe- hóuden algemene vergaderingen Uing, wier taak voornamelijk zal van de N. V. Waterleiding Mij. bestaan in het beheren van de Zuid-Beveland werden de burge- diverse sportgelegenheden in deze meester en wethouder Linden- gemeente. Ook de andere leden hergh aangewezen, waren van de wenselijkheid hier- De leden van de commissie tot van overtuigd. De voorzitter zei wering van schoolverzifim werden toe namens B. en W. in de volgen-herbenoemd, de vergadering een desbetreffend1 Aan de gemeente-werkman A. voorstel te zullen indienen. 1 Hoogesteger Mz zal een gratifi- De gewone dienst van de ge- catie verleend worden, meente-begroting werd vervol-1 Tenslotte werd o.a. nog gespro- gens vastgesteld met in ontvang- hen over de bediening van de aan sten en uitgaven op f 78.332.97, te schaffen vrachtauto, waarin begrepen een post onvoor-l Korte Berichten. BUITENLAND. De arbeiders van de „Bochumer Verein" hebben opnieuw gewei gerd deel te nemen aan de werk zaamheden voor de ontmanteling van drie staalfabrieken, welke gisteren volgens het door het Britse militaire bestuur van Rijn land—Westf alen gegeven bevel moesten beginnen. Vertegenwoor digers van een firma te Essen, die met de ontmanteling dezer drie staalfabrieken belast is, hebben tevergeefs getracht de arbeiders van mening te doen veranderen. De politie te Essen heeft 23 mijnwerkers gearresteerd, die een andere mijnwerker zouden hebben mishandeld, omdat hij de Ruhr- politiek van de westelijke mogend heden zou hebben verdedigd. Admiraal Sir William Tennant, de opperbevelhebber van de Ame rikaanse en Westindische marine basis in Brits bezit, is met de kruiser Glasgow op een rondreis van drie maanden door Britse be zittingen, waaronder de Falkland eilanden, vertrokken. Te Moskou is bekend gemaakt, dat in het afgelopen jaar een op iedere zeven arbeiders, ingenieurs of technici een uitvinding of een voorstel heeft gedaan om de pro ductie te doen stijgen. De Hongaarse autoriteiten heb ben het blad „Vilag" een ver schijningsverbod van een week opgelegd, omdat het „het officiële communique over kardinaal Mindszenthy's arrestatie op een dusdanige manier heeft gepubli ceerd, dat het misverstaan zou kunnen worden". Het hoofd van de Britse impe riale staf, generaal Sir William Slim, is met ingang van heden tot veldmaarschalk gepromoveerd. Dr Bruno Geltize, hoofd van het centraal bureau voor statis- tieek in de Sowjet-zone, en pro fessor in de economie aan de Ber- lijnse universiteit, heeft ontslag uit beide functies gevraagd. Naar verluidt, zou „de ondragelijke druk van dogmatieke bekrompen heid", die door de Sowjetrusslsche autoriteiten op hoogleraren en studenten werd uitgeoefend, de reden voor zijn ontslagaanvraag zijn. Miroslav Klousek, hoofd van de kanselarij van de Tsjechoslowaak- se legatie te Stockholm, heeft om politieke redenen geweigerd naar zijn land terug te keren en heeft om een verblijfsvergunning voor Zweden verzocht. Het Britse parlementslid Ivor Thomas, die als lid van de labour- partij heeft bedankt, daar hij niet accoord gaat met de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie, is fin, we zijn heelhuids thuis met een volle lading stukgoed, al is het dan wat over tijd; en nu moe ten ze me de eerste 24 uur niet storen, want ruim 70 uur tussen al dat nat op de brug staan, is zelfs voor een Kikker(t) te veel". Na deze „zachte wenk" verlieten we de gezagvoerder van het oud ste schip van de Kon. Rotterdam se Lloyd. Alles wel aan boord van de „Elisabeth". Naar wij van de rederij, de Rotterdamsche kustvaartcentrale, vernemen, is de Coaster „Elisa beth", die zoals bekend in de Golf van Biscaye in nood verkeerde, thans dank zij sleepboothulp, onderweg naar de Spaanse haven Ferrol, waar het schip hedenoch tend werd verwacht. Alles is wel aan boord, maar het vaartuig heeft vrij ernstige averij opgelo pen. Alleen reeds in de machine kamer staat tien ton water en de rest is navenant. (Texel), J. F. Wagener, cand. te Amsterdam. Geref. Kerken. Beroepen te Meliskerke, C. van Nes, hulppr. aldaar; te An- jum, W. Wiersma te Oudega; te Maassluis, P. de Bruijn te Krab- bendijke; te Wieringen, F. Min- nema, cand. te Rotterdam. Aangenomen naar Zwager veen, S. Wagenaar te Arum, die bedankte voor Doornspijk. Bedankt voor Rotterdam-Zuid, H. Volten te Enschedé; voor Om men, C. H. Appelo te Ruiner- wold-Kockanj e. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Beroepen te Apeldoorn, H. Vogel te AmsterdamZuid. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Urk, C. Smits te Driebergen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Genemuiden, Chr. v. d. Woestijne te Ridderkerk. Beroepbaar. Ds J. J. Siezen, legerpr., van Panhuysstraat 16, Den Haag, stelt zich beroepbaar in de Ned Herv. Kerk. Ds C. van Nes, missionair pre dikant van Middelburg voor de zending op Java en sinds 15 Juni 1947 hulpprediker bij de Gere formeerde kerk te Meliskerke, stelt zich per 1 Januari 1949 be roepbaar in de Geref. Kerken in Nederland. De Geref. Kerk van Meliskerke heeft hem als haar predikant beroepen. Ds H. Waardenburg f In het rusthuis Hebron te Amersfoort is in de ouderdom van 91 jaar overleden ds H. Waardenburg, em.-pred. der Ned. Herv. Kerk. De overledene diende de gemeenten van Kol derveen, Velsen, Ytens, Se- roos kerke en van 1905 tot aan zijn emeritaat in 1925 die van Rijperkerk. Zijn stoffelijk overschot is Zaterdag op Mosco - wa te Arnhem ter ruste gelegd Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Heerlen- Terwinseleh, H. J. Bouwers te Hooger-Smilde. Bedankt voor Koudum, Joh. Poort te Giessen-Oudekerk; voor Hien en Dodewaard en voor Va- rilc-Hesselt, C. den Engelse te Westmaas; voor Oosterend P. V- »»De Reisduif" Noordgouwe en omstreken. Uitslagen der kampioenschappen van 1948. I. Duifkampioenschappen.: Vitesse: 1. J. N. Kloet, Brouwershaven; 2. A. Overweel, Dreischor. Fond: 1. L. A. v. d. Werf, Dreischor; 2. A. C. Priem, Zonnemaire. Jong: 1. C. Bal, Sirjansland; 2. P. Pim- melaar, Brouwershaven. Navlucht: 1 en 2 J. Quist, Dreischor. II. HokkampioenscliappenVitesse: 1. v. Almenkerk-Stoel, Noordgouwe; 2. A. Over weel, Dreischor. Fond: 1. v. Almenkerk Stoel, Noordgouwe; 2. A. C._ Pries, Zon nemaire. Jong: 1. C. Bal, Sirjansland; 2. M. H. C. Akkerdaas, Noordgouwe. Na- vlucht: 1. J. Quist, Dreischor; 2. J. Sla ger, Brouwershaven. III. Kampioen-Generaal: 1. C. Bal, Sir jansland; 2. v. Almenkerk-Stoel, Noord gouwe. Wisselbeker vlucht Bordeaux 1948: A. C. Priem, Zonnemaire. Evenals vorig jaar houdt de vereniging haar jaarlijkse tentoonstelling in café Rot ting te Schuddebeurs. En wel op 8 Jan. a.s. de jonge doffers en oude duivinnen en op 22 Janpari d.a.v. de oude doffers en jonge duivinnen. ZIEKTE VAN BÜRGER IN VOET OF ONDERBEEN. In sommige gevallen komt een troffen lidmaat te herstellen. bepaalde ziekte in het centrum van de wereldbelangstelling te" staan, doordat de lijder aan die ziekte, door zijn maatschappe lijke functie of anderszins, aan een ieder bekend is. Ik herinner bijvoorbeeld, zo schrijft* de „Huisarts" in het „Vrije Volk", Vooreerst komen daarvoor in aanmerking de zogenaamde vaatverwijdende geneesmidde len, maar verder kan mea door vaatgymnastiek soms verbluf fend goede resultaten bereiken. Vaatgymnastiek wil zeggen, dat men de bloedvaten dwingt zich aan de kinderverlamming van afwisselend te vernauwen en president Roosevelt of aan de j te verwijden, hetgeen bijvoor oogziekte van prinses Marijke, j beeld kan worden bereikt door Zonder nu de sensatielust te bet wisselend gebruik van koude willen voeden is het passend en hete voetbaden. Iets dergelijks een ogenblik stil te staan, bij de is in deze rubriek al eens be- ziekte, die de Engelse koning schreven bij de behandeling van Zaterdagmiddag-voetbal. Ie KLASSE. Colijnspl. Boys IArnemuiden I; Nieuwdorp 1Krabbendijke I; Wemeldinge IRilland-Batli I; Wissenkerke IKioetingë L Zo op het eerste gezicht schij nen de leidende ploegen in deze klasse voor een niet ai te lastige taak te worden gesteld, maar voor Arnemuiden I kan er in het uit stapje naar Colijnsplaat wel eens een addertje onder het gras schui len. De thuisclub ligt nog volop in de strijd en in dit licht bezien zou een overwinning op de leiders van dubbele waarde zijn. Nieuw dorp en Krabbendijke twee kansloze middenmoters gaan elkaar te lijf met de beste kansen voor de thuisclub. Wemeldinge zit te springen op een paar winst puntjes, maar Rilland-Bath is nu juist niet de ploeg, om de thuis club in dit geval ter wille te zijn en de volle buit zal wel mee naar Rilland gaan! Wissekerke staat ook lang niet veilig, maar ook hier zal het bezoekende Kloetinge het heft wel geheel in handen houden en de thuisclub met lege handen achterlaten. 2e KLASSE A. S.N.P. IKrabbendijke II; Ril land-Bath IIYerseke IH; Wol- faartsdjjk IColijnspl. Boys H. Krabbendijke H staat er tot heden met de minste verliespun- ten best voor, maar nu ze op be zoek gaan bij S.N.P. zou er wel eens puntenverlies uit voort kun nen vloeien, in welk geval laatst genoemde eveneens in de strijd blijft. Rilland n kan tegen de Yerseke-reserves wel enige winst behalen, terwijl Wolphaartsdijk weinig moeite zal hebben tegen Colijnplaatse Boys n. 2e KLASSE B. 's-Heer Arendskerke IIWol phaartsdijk n; Veere IWissen kerke n; Serooskerke IKoude kerks L De reserves van 's-Heer-Arends kerke en Wolphaartsdijk binden hier de strijd aan en veel heil is er voor de bezoekers niet te ver wachten, evenals voor het nog steeds zonder puntje onderaan bengelende Wisenkerke H, dat bij Veere op visite gaat. Voor Koudekerke wordt het nu toch even oppassen en het zou ons niet verwonderen, als er een puntje in Serooskerke moest worden achter gelaten. 2e KLASSE C. Arnemuiden IINieuwdorp n; Koudekerke IISerooskerke I; Nieuwland IVevelanders I. De reserves uit het vissersdorp zouden een goede beurt maken als ze Nieuwdorp II aan hun ze gekar wisten te binden en dit zou des te meer het geval zijn, als ook de Bevelanders een steekje lieten vallen in Nieuwland. Erg zeker zijn we daar overigens niet van. Ook de reserves van Koudekerke en Serooskerke gaan elkaar partij geven en ook hier durven we niet zonder slag of stoot de volle winst aan de thuisclub te laten. Officiële Publicaties. B. cn W. van Vlissingen brengen inge volge de artikelen 6 en 7 der Hinderwet ter openbare kennis, dat bij hen is inge komen een verzoek van de Standard Ame rikaanse Petroleum Compagnie N.V. te 's-Gravenhage, om vergunning tot uit breiding van de bestaande benzinepomp installatie door plaatsing van een ben zinepomp met een electromotor van 1/3 P.K. ter vervanging van de bestaande benzinepomp op het perceel kadastraal be kend Gemeente Vlissingen, sectie D, na 1876, plaatselijk gemerkt Nieuwstraat nos. 32-34; dat dit verzoek met de bijlagen, vanaf heden op de Gemeentesecretarie (2e afd.) ter visie zal worden gelegd cn dat schrif telijk bezwaren bij' hun college kunnen worden ingediend. Op den veertiende dag na heden, zijnde de 11 Jan. 1949 zal ten gemeentehuize, des voormiddags ten 10 ure, gelegenheid wor den gegeven om bezwaren tegen het uit breiden dier inrichting in te brengen, ter wijl daarbij zoowel de verzoekster als zij, die bezwaren indienen, in de gelegenheid worden gesteld deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zoowel de verzoekster als zij, die be zwaren inbrengen, kunnen gedurende drie dagen vóór de 11 Jan. 1949 ter Gemeente secretarie (2e afd.) van de ter zake inge komen schrifturen kennis nemen. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat niet tot beroep zijn gerechtigd zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinder wet voor liet gemeentebestuur of één of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SCHEEPSTIJDINGEN. AALSD1JK, 3/1 370 mijl west Scillies. ALETTA (t), 3/1 van Saigon naar Plad- joe. BLOEMFONTEIN, pass. 3/1 Kaap Verde. CISTULA (t), 4/1 van Melbourne te Adelaide verwacht. CONGOSTROOM, 4/1 van Novoredondo naar Loacda. DELFSHAVEN, 3/1 van Antwerpen naar Safii. ERINNA (t), Aden-Singapore pass. 3/1 Socotra. GROOTE BEER, pass. 3/1 Finisterre. KAMERLINGH ONES, pass. 3/1 1$ uur Kaap el Armi. LIMBURG, 3/1 van Portland Or naar Vancouver. LINDE- KERK, 3/1 van Amsterdam te Hamburg. LISSEKERK, 3/1 van Port Said. MAS, 3/1 van Palermo te Savona. MURENA (t), 3/1 van Gibraltar te Grangemofith. NIEUW AMSTERDAM, 3/1 van Havan na te New-York. OMALA (t), 3/1 van Suez naar Bahrein. ORANJE, pass. 3/1 Kaap Roca. POLYDORUS, 3 A te Suez. RIJN, 3/1 van Monrovia naar Abif Abid jan. SARANGAN, vermoedelijk S/1 van Cebu naar Tarakan. STAD ALKMAAR, 4/1 van Antwerpen te Hamburg. VOLEN- DAM, 3 A n.m. v.z.n. Colombo naar Fre- mantel. WAAL, 4/1 te Laguaira. WEL- DRECHT (t), 3/1' van Abadan naar Sin- TEVREDEN, pass. 4/1 Kaap Bon. WIEL- gapore. WILLEM RUYSS, 3/1 van Ba tavia naar Rotterdam. ZEEMAN, 4/1 te Bel a wan. ALHENA, 4/1 van Rotterdam te Buenos Aires. ALPHARD, 3/1 van Rotterdam te Porto Alegre. ALPHACCA, pass. 3/1 Lizard. AMSTELKERK, 4/1 te Monoka (bij Duala). DORDRECHT (t), 4/1 van Helsinki naar Rotterdam. ESSO ROTTERDAM, pass. 4/1 Aden. HELDER 4A ter rede La Guaira. JOBSHAVEN, 3A 5 uur van Margate pass. S uur Do ver. THEMISTO, wordt 5/1 v.m. van Gal veston te Rotterdam verwacht. PR. MAU- RITS, 3/1 van Ceuta. BINNENLANDSE HAVENS. Te Rotterdam gearriveerd 4/1: KEDOE uit Batavia. 3 Januari 1948: Te Vlissingen aangekomen: ORION van Huil. ZEESTER van Hansweert. SANTA LUCIA van Antwerpen. Van Vlissingen vertrokken: TEMTO n. Hansweert. EMPIRE SEAGREEN tiaar Londen. VIOLETTE ERICA naar Gede- nia. ADMIRAAL DE RUYTER naar Londen. Gepasseerd van AntwerpenDELFS HAVEN naar Zee. EDAM naar Rotter dam. ROSE MARIE naar Londen. 4 Januari 1948: Van Vlissingen vertrokken: SANTA LUCIA naar Antwerpen. ANDURIA naar Rotterdam. Waterstanden. Keulen 83 (plus 0.19), Ruhrort 136 (plui 0.05), Lobith 848 (plus 012), Nijmepreii 621 (plus 0.09), Arnhem 649 (plus 0.08), Eefde (IJssel) 196 onveranderd, Deventtr 115 (—0.01), Borgharen 4175 (-0.35), Bd- feld 1225 (—0.18), Grave (beneden) 520 (—0.25), Lith 156 (plus 014), Vreeswijk 0.37 (-0.01). heelt getroffen, te meer daar alle persbureaux ter wereld de naam van de ziekte hebben be kend gemaakt, waaruit valt af te leiden, dat de koning' zelf geen bezwaar tegen deze be kendmaking heeft gehad. Het is de ziekte van Bürger. Hoewel reeds vroeger de ziekte bekend was, heeft Bürger in. het jaar 1908 de verschijnselen uitvoerig beschreven en sindsdien draagt de ziekte zijn naam. De verschijnselen worden ver oorzaakt door een ontsteking van de kleine bloedvaten, welke ont steking bijna altijd in de voeten en de onderbenen is gezeteld. Hierdoor ontstaat verdikking van de bloedvaatwand en kun nen kleine thrombosen worden gevormd. En door de verdikking en door de thrombosen raken de bloedvaatjes, die door de ziekte overvallen zijn verstopt. Door de groei van nieuwe bloedvaten en door de organisatie van de thrombose kan dan weer de bloedsomloop worden hersteld. Door dit alles krijgt de pa tiënt pijnen in de teen of in de voet, die aanvankelijk ontstaan bij het lopen of bjj het staan, en die de patiënt dwingen te gaan zitten. Stelt de zieke zich op nieuw in beweging, dan komen te pijnen in dezelfde hevigheid weer terug. De zieke voet ef voeten voelen koud aan, hoewel de voet rood ziet. Deze roodheid krijgt vaak een blauwachtige verkleuring. Schrijdt het proces verder voort, dan ontstaan voedings stoornissen van de voet, die ten slotte in versterf kunnen over gaan. Inmiddels is de pijn haast ondraaglijk geworden tiënt klaagt nu niet alleen bij lo- wintervoeten. Bovendien zijn er toestellen geconstrueerd, waar in de zieke voet wordt opgeslo ten en waarin dan afwisselend overdruk en onderdruk wordt opgewekt, hetgeen hetzelfde re sultaat oplevert als de voet baden. In ernstige gevallen wordt een bepaalde zenuwopera tie in de rug overwogen, die hierop berust, dat men debloed- vatvernauwende zenuwen ver wijdert. Als onaangename bij komstigheid moet de patiënt het roken altijd absoluut worden verboden. Tenslotte heeft men nog iets zeer merkwaardigs bij deze ziek te ontdekt. En dat is het feit, dat bijna uitsluitend mannen er aan lijden. Ja zelfs is men zo ver gegaan, dat men de uiterst, zeldzame gevallen, die zich bij vrouwen zouden hebben voor gedaan, tegenwoordig niet meer als de echte ziekte van Bürger beschouwt, maar toeschrijft-aan een andere bloedvatziekte. Ten gevolge hiervan is men er toe gekomen om de ziekte te behan delen met specifiek vrouwelijke hormonen. Zoals bekend zijn er hormonen, die des mans zijn, en hormonen, die uitsluitend bij vrouwen voorkomen. Na enig zoeken heeft men een bepaald hormoon ook bij de „mannen- ziekte" van Bürger toegepast. Hoewel deze behandeling pas kort in zwang is gekomen, ver oorloven de bereikte resultaten reeds het innemen van een posi tief optimistisch standpunt, bij de bestrijding van deze ziekte. Aimstcrdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 4 Jan. 1948 medegedeeld door Incasso-Bank N.V., Goes. Nederland 1948 Nederland 1937 Nederland 1937 Dollarlening 1947 Iivest. certif. Ned. 1962-64 ex. bel. Dito met belasting Nederl. N. W. S. Spaarcertificatcn Indië 1937 'A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. Bank Ned. Handel Mij. A. K. U. Berghs en Jurgens r. Berkel Patent Calvé Delft Centrale Suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Br. Unilever Ned. Ford Ned. Kabelfabriek Philips Gloeilampen Wilton Billiton Ie rubr. Billiton He rubr. Dordtsche Petr. Kon. Olie Amsterdam Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Oost Java Rubber Serbadjadi Hóll. Am. Lijn Java China Japanlijn 100# 100 98*, 100*, 99H 99H 80# 101# 97 123 158 163 304# 115 154# 165 139 147 195# 278 253 233# 171 297# 324# 176# 160# 121# 77 170# 98# 100# 98# 99# 99# 81 101# 97 98 94# 153 162 300 113 152# 139 143 198 275 258 231# 165 SOOex 400ex 291# 317# 170 157 72 74 165# 158 Kon. Boot 150# Kon. Palcetvaart 164 Ned. Scheepvaart Unie 171 Rott. Lloyd 154 Stoomvaart Mij. Nederl. 172 H. V. A. 178 Jav Caultuur N. L S. U. Vorst en. anden 54# Deli Bat. Mij. 147 Deli Maatschappij 165 Senembah Muller en Co. Amsterdamsche Bank 157# Holl. Bank Unie 216# Herstelbank Pr. 99# Rotterdamsche Bank 165# Twentsche Bank 171 Anaconda Copper 34 Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors 59# Intern. Nickel Kennecott Rep. Steel 25# U. S. Steel Cities Serv. 45 North American Cont. Oil Midcont. Oil Philips Petr. Shell Union 40 Tide Water 23# Baltimore 9# Miss K. Texas 4# New York Centr. Pennsylvania 16 148 162# 1*7# 152# 171 173 58# 29# 24# 43# 14# N.V. Houthandel de 'pa-j Alerts 6 Co., Middelburg. vl ue ijcei- cn Macnmuusiue. iar ,i In de buitengewone algemene toegetreden tot de conservatieve °L ^r' verSadering van aandeelhouders partij, Te Singapore is hekend gemaakt dat sinds liet begin van de Britse campagne in Maiakka 409 Chi nese opstandelingen gedood zijn en 268 gevangen genomen. De eerste synode van de ver enigde evangelische kerken in Duitsland zal Zondag 9 Januari te Bielefeld worden geopend. De binnenlandse posttarieven in Frankrijk zullen voor brieven met 50 percent en voor briefkaar ten met 100 percent worden ver hoogd. Het porto van brieven zal met ingang van 6 Januari 15 fr. hem niet meer, ook wanneer hij zit of ligt. De verergering van de kwaal vindt gewoonlijk slechts langzaam plaats, terwijl het geenszins tot de uitzonderingen behoort, dat de ziekte spontaan tot stilstand komt, zodat de af loop niet zelden gunstiger is, dan men zich aanvankelijk had voorgesteld. Is echter het ver sterf eenmaal ontstaan, dan blijft als laatste redmiddel slechts de amputatie van de voet over. VAATGYMNASTIEK. De behandeling van de ziekte is er vanzelfsprekend op gericht der N.V. Houthandel v.h. G. Alberts Lz. Co. te Middelburg, van 28 Dec. j.l. werd opnieuw benoemd tot directeur de heer Ir W. L. G. Ghijssen, terwijl de heren Ir A. A. Brevet en C. M. Gyssen, tot dusver adjunct directeur, eveneens tot directeur werden benoemd. De heer E. M. Alberts trad af doch blijft aan de Vennootschap verbonden als algemeen adviseur. De aftreden de commissarissen, de heren Prof. Ir J. P. Wibaut en Ir E. J. Kempees werden als commissa ris herkozen. worden en van briefkaarten 12 fr. om de bloedsomloop in het ge loor PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. o 69. Daar kwam de bil jartbal van Pier aange vlogen enplof! Hij kwam precies op het dop- hoedje van de oude juf frouw terecht en stoorde haar wreed in haar mid dagdutje. Met een gil vloog ze overeind en gooi de daarbij het tafeltje met de limonadeglazen om. De oude dames gilden, het takshondje blafte. Het was een leven van heb ik jou daar. De kelners kwamen toegeschoten en de baas van cie melksalon steven de op Pier af, die de ge volgen van z'n daad met een beteuterd gezicht stond te bezien. „Dat kun je vergoeden boertje", riep de eigenaar van de zaak woedend uit. „M'n mooie hoed", riep de ongelukkige juf frouw. De twee andere dames deden ook nog een duit in het zakje, zodat het Pier bang om 'thart werd. Wat had hij nu weer uitgevoerd, vroeg hij zichzelf af.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3