Indonesische ministers zouden guerilla regering gevormd hebben. NIEUWS Bevolking van Bawean bereidde Neder landers een enthousiaste ontvangst. Engelsen verwaarlozen Belgische he in West-Duitsland. langen Engeland wil geen oorlog met Israël. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vakbeweging. Dr Drees vliegt langs geheime route. S.L.M.-„Gonstellation" ver trok met 3000 kg post naar Batavia. Arabische Liga en Egypte naar conferentie. DE LUCHTVERBINDING MET INDONESIË Chinese regering wil vrede in belang van land. Minister Joekes installeerde Ziekenfondsraad Mogelijk nog meer groepen Aandeel in militair bestuur ver-plicht verzekerd. Nog 440.(100 Duitse krijgs gevangenen in Rusland. Israëlische troepen uit Egypte getrokken. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- Str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1144 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord WOENSDAG 5 JAN. 1949 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUÏZENGA, Middelburg; H, JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan, Donderdag: Zon op 8.48 u., onder 16.44 u. Maan op 12.00 u., onder u. Hoogwater op Donderdag 6 Jan.: Vlissingen: 6.12 u. 1.57 m„ 18.43 u. 1.61 m. Terneuzen: 6.40 u. 1.78 m., 19.08 u. 1.85 m. Wemeldinge: 7.53 u. 1.33 m., 20.17 u. 1.51 m. Met het Christelijk Nationaal Vakverbond gaat het wat betreft de toename van het ledental, in de goede richting. Blijkens de dezer dagen gepu bliceerde cijfers, was er gedu rende het tijdvak 1 Januauri— October 1948 een aanwinst van ruim 12.000 leden. Een verblijdende groei. De stand van de drie grote vakcentralen was als volgt: N.V.V. K.A.B. C.N.V. N.V.V. K.A.B. C.N.V. 1 Jan. 1948 330.790 251.423 130.967 1 Oct. 1948 DE GUERILLASTRIJD VAN DE REPUBLIEK. 713.180 768.427 Aanwinst nomin. relatief 29.252 8.8 perc. 13.382 5.5 perc. 12.613 9.6 perc. Volgens een clandestiene republikeinse radiozender heerst een hevige activiteit van guerilla's, die drie dorpen in het gebied van Soekaboemi bezet hebben. Ook zouden verschei- 264 805 ^ene P'anta9es en fabrieken in brand gestoken en vernield 1431580 zi)'n- Het Indonesisch bureau te Londen heeft medegedeeld, dat een heden van het republikeinse leger hard terug vochten. Naar uit militaire bron wordt vernomen, hebben echter geen acties plaats gehad. Wel werd gepoogd Malang aan te vallen, doch dit mislukte. 55.247 7.7 perc. Relatief had dus het C.N.V. de sterkste groei en zo gezien is er dus alle reden tot tevreden heid. Niet bevredigend is echter, dat er ten opzichte van het Nederl. Vakverbond een zo grote ach terstand is. Terwijl het ledental van het N.V.V. ruim 360.000 bedroeg, kan het C.N.V. het niet verder dan tot 143.580 brengen. Als we naast elkaar stellen de politieke en de sociale ver houdingen, dan blijkt er een merkwaardig verschil te zijn. De P. v. d. A. en de V.V.V. tellen samen in de Tweede Ka mer 35 leden. En daarnaast de /t.R. partij, de C.H. Unie en de S.G. partij,. 24 leden. Dit bevredigt niet. Om tot eenzelfde verhouding te komen zou het ledental van de Chr. Vakbeweging met ruim 100.000 moeten stijgen. Nu spreekt het vanzelf, dat deze cijfers niet zonder meer zijn te vergelijken. Maar een a a n w ij z i n g ligt hier toch wel. Deze aanwijzing, dat er voor het C.N.V. nog een grote achter stand valt in te halen. Dat nog altijd duizenden arbeiders van Christelijke belijdenis een plaats vinden in een niet-christelijke organisatie. Gistermorgen om half tien Amsterdamse tijd is een K.L.M.- „Constellation", onder gezag voerder A. Viruly met bestem ming Batavia vertrokken. De machine heeft 3000 kg post aan boord. Het vliegtuig volgt de route over Khartoem en Mauritius. De „Constellation" heeft als verdere bemanning aan boord de tweede piloot J. A. Ameels, de navigator Kellenbach, de Het blad „Sin Po" meldt, dat vier republikeinse ministers, die zich niet in Nederlandse handen bevinden, elkaar hebben ontmoet en in een bergstreek in Oost Java verblijf houden. In samenwerking met de republikeinse strijdkrach ten, zouden deze vier ministers een guerilla-regering hebben ge vormd om de werkzaamheden van de voormalige republikeinse re gering voort te zetten. Generaal Spoor is met een vier tal staatssecretarissen naar Djog- ja en Solo vertrokken om zich persoonlijk op de hoogte te stellen van de toestand. EEN ANDER GELUID. De waarnemend leider van de Australische federale oppositie Harrison heeft critiek geleverd op het houden van een conferentie over Indonesië. Hij stelde de vraag of de Australische min.-president zich met zijn regering op een lijn wil stellen met de pro-Japanse marionet Soekarno. Het Engelse blad de „Daily Mail" laat in een hoofdartikel een dergelijk geluid horen en vertelt erbij, dat naar haar mening de Nederlanders het recht aan hun zijde hebben. DE REIS VAN Dr DREES. Dr Drees, die gistermorgen per vliegtuig van Amsterdam naar Batavia is vertrokken, nadat zijn reis wegens het slechte weer eerst moest worden uitgesteld, is gis termiddag op Malta gearriveerd. Reuter weet te melden, dat het vliegtuig tussen Malta en Batavia nog zal landen te Sjarah aan de Perzische Golf en te Colombo. De minister-president volgt dus niet de gewone K.L.M.-route. Trygve Lie, de secr.-generaal van de Ver. Naties, had de delegatie van In dia verzocht het vliegtuig vrijge leide te verlenen. In elk geval volgde het vlieg tuig een geheime route, waarvoor de piloot gezegelde orders had ge kregen. Jhr Michiels van Verduynen is op doorreis uit Londen naar Ba tavia te Singapore aangekomen. Naar wfj vernemen is het be richt van het Clünese blad „Keng Po", volgens hetwelk vóór de komst van minister-president Drees reeds contact zou zijn ge legd met Soekarno c.s. door tus senkomst van vertrouwensperso nen, onjuist. DE AZIATISCHE CONFERENTIE. De Arabische staten behorende tot de Arabische Liga, zullen de uitnodiging van Nehroe voor het bijwonen van de conferentie over Indonesië gretig aanvaarden. Ook de 1 Egypte zal aan de conferentie de1 deelnemen. Australië en China jgPËLDPA Chinese regeringsvliegtuigen hebben „vredes"-pamfletten uit gestrooid boven de door de com munisten geleide legers, die Nan king met een nieuw offensief be dreigen. In de pamfletten, welke boven het front in Midden-China waar, naar gemeld wordt, meer dan een millioen man Chinese troepen worden samengetrokken werden uitgeworpen, wordt ge zegd, dat de regering de oorlog zou kunnen voortzetten, „doch dat zij in het belang van China heeft besloten vredes-onderhandelingen te voeren". De eerste communistische reactie op het vredesaanbod van Tsjiang Kai Sjek was die van de commu nistische radio in China, die het aanbod een blunder noemde en niets meer dan dat. Tsjiang Kai Sjek heeft een be zoek gebracht aan vice-president Lie Tsjoeng Jen, die volgens de grondwet zijn opvolger is, indien hij zijn hoge ambt zou neerleggen. Men meent, dat een mogelijk af treden van Tsjiang Kai Sjek be sproken is. De communistische radio-om roep heeft in een communiqué medegedeeld, dat tijdens de ko mende maanden de Chinese demo cratische volksrepubliek zal wor den ingesteld en een coalitierege ring onder communistische leiding zal worden gevormd. Veiligheidsraad vergadert niet voor 10 Januari. In welingelichte kringen van de Ver. Naties wordt verklaard, dat de Veiligheidsraad niet voor 10 Januari zal vergaderen. De kwes ties Palestina, Indonesië en waar schijnlijk Haiderabad zullen op de agenda worden geplaatst. REPUBLIEK ZOND GEEN VOEDSEL. Oost-Java. Op het eiland Bawean, 80 mijl ten noorden van Soerabaja, waar heen op verzoek van de bevolking enkele dagen geleden een Neder- ladnse hulpexpeditie is vertrok ken, heeft het volledige garnizoen van de T.N.I. zich met wapens aangemeld. Aangezien alle leden j druk bezocht en der T.N.I. vreemdelingen op het J wordt gewerkt, eiland waren, zijn zij op verzoek j Te Blora daarentegen zijn de der bevolking naar Java terug-1 meeste grote gebouwen opgebla- gezonden, waar zjj naar hun j zen. De wegen in deze streek zijn Een speciale correspondent van Aneta, die een rondreis maakt door het noordelijk deel van Oost- Java, meldt, dat de streek tussen Demak en Rambang ongeschon den gebied is. De steden Koedoes, Pati, Djoeana en Rembang zijn vol dagelijks leven. De pasars zijn op de velden eerste telegrafist Groothoff, tweede -telegrafist Lotstra, de deelnemen. Australië en eerste boordwerktuigkundige overwegen de zaak echter nog. Jonker en de tweede boordwerk tuigkundige Grandia. Voorts ma ken voor de K.L.M. de vlucht mede twee monteurs en de chef van de radio-afdeling, de heer Sweitser. Voor de Rijkslucht vaartdienst reist mee de heer M. S. Kamminga, adjunct-in specteur van de afdeling lucht vaartinspectie van deze rijks dienst. woonsteden zijn teruggekeerd. Bawean is voor zijn voedselaan- voer afhankelijk van Java en de laatste zes maanden nam de re publiek wel vis af, doch zond geen rijst of maïs naar Bawean, waar door de bevolking niet veel ver trouwen in de Republiek meer stelde. De toestand werd op het eiland zo onhoudbaar, dat ver schillende malen aan het Neder landse bestuur om hulp is ge vraagd, terwijl ook het Neder landse consulaat-generaal te Sin gapore waar de Baweanners als ras-zwervers veel kwamen Verhoging gasprijs mag niet worden doorberekend. Indien het bij de prijzen van DE HERVERKOOP VAN „MARSHALL-METALEN". Het Amerikaanse blad „Journal of Commerce" komt opnieuw te rug op de beschuldigingen tegen goederen of vergoedingen voor Engeland, België en Nederland, Pakistan heeft in een telegram met soortgelijke verzoeken werd aan de Veiligheidsraad een ferm bestormd Tenslotte is enige da- geluid laten horen. Zij dringt op §en Seleden aa" het verzoek ge- onmiddellijke terugtrekking vanb°°r gegeven en vertrok een de Nederlandse troepen aan en ophulp-expeditie met kleding, voed- vrijlating van de republikeinsesel, twee Indonesischebestuurs- leiders als men tenminste een ambtenaren en 40 pohtiemannen, deel van het verloren prestige van benevens een afdeling mariniers, de Ver. Naties wil herwinnen. naar Bawean waar men door de bevolking enthousiast werd ont vangen. diensten is toegestaan de werke lijk betaalde of verschuldigde in koopsprijzen van gas en electrici- teit, voor de productie of dienst verrichting gebruikt, in de prijzen of vergoedingen in te calculeren, is zulks niet geoorloofd ten aan zien van de van 1 Januari 1949 af voor gas en electriciteit toege-1 derland stane prijsverhogingen. I vangen. dat zij met Marshall-gelden aan gekochte metalen weer naar de V.S. zouden hebben verkocht. Vol gens het blad zouden met de zen dingen, die in de voorafgaande week zijn aangekomen, ruim 8 millioen lbs aluminium en 296 ton lood uit Engeland, België en Ne- Amerika zijn ont- BELGISCHE SENAATSLEDEN ONTSTEMD. het door de Belgen bezette het meest directe deel van het Bel- qeëist. gisch economisch achterland en veiligheidsgordel is. Volgens de Belgische senator heeft de staf van de bezettings legers van Duitsland niet het recht zich met de industrie- en handelsbelangen van België te bemoeien of gedachtenstromin- gen en politieke gebeurtenissen, Senator Nothomb waarvan België's veiligheid kan dit bezoek verslag afhangen, te controleren. In de maand September van verleden jaar hebben verschei dene Belgische Senaatsleden van de commissie van landsverdedi ging een inspectiereis onder nomen naar de Belgische sector in de Britse bezettingszone van Duitsland, heeft over uitgebracht, dat als bijlage bij i De "tegenwerping, dat een op de begroting van het ministerie gelijke voet stellen met de an-van het Britse van Defensie werd gepubliceerd, j de re bezettingslegers voor Bel- vernemen. Na verklaard te hebben, dat gië te grote kosten betreffende de Belgische bezettingstroepen f bestuur en ravitaillenng met bij de Duitse bevolking hoog staan aangeschreven in vergelij- --- - economische voordelen, die uit Het dessahoofd van Sangkapoe- ra (de hoofdplaats van het eiland) had bij de aankomst van de ex- over liet algmeen goed berijdbaar, met slecht! enkele vernielde bruggen en de ondernemingen in het binnenland zijn intact. De voedselvoorziening baart ook hier echter zorgen. Zowel in als rond de steden zijn de rijstvoorraden weggehaald. De textieipositie is, door ruilhandel met de federale gebieden, gunstiger. Het bestuurs apparaat komt langzaam op gang. In Koedoes bleef vrijwel iedereen op zijn post, met inbegrip van de regent. In Pati is 60 der be stuursambtenaren aanwezig, ter wijl in Koedoes het gehele politie apparaat zich heeft gemeld, met de hoogste leiding in Pati. Bantam. In het Bantamse gebied hebben Kopo op het vliegveld Gorda 3 republikeinse tweedekkers aange troffen. Te Rangkasbitoeng von den de spoorwegen 11 locomotie ven, 150 goederenwagons en 40 personenrijtuigen. Het baanvak was daar op verschillende plaat sen opgebroken. De electriciteits- voorziening van Serang vindt voortgang, doch is soms aan sto ringen onderhevig. De opmars der Nederlandse troepen werd de eer ste dag enige tijd vertraagd, door dat een grote brug over de Tji- mantjeuri was vernield en daar een baiiybrug van bijna 40 meter lengte moest worden geslagen. Serang zelf maakte een slordige indruk. De bevolking lijdt aan vele tropenziekten en de medische dienst van het Rode Kruis heeft voor maanden de handen vol werk. De eerste dag behandelde het Rode Kruis 500 patiënten tegen framboesia en schurft. Gistermiddag heeft de minister van Sociale Zaken, mr A. M. Joe kes, te Den Haag de bij de wet ingestelde ziekenfondsraad ge ïnstalleerd. Deze raad bestaat uit een voorzitter en 35 andere leden. Ter gelegenheid hiervan hield mi nister Joekes een rede. Minister Joekes zei, dat thans een belangrijk deel van het te voeren beleid t.a.v. het Zieken fondswezen in handen van de Raad komt te liggen, waarmee een nieuw tijdperk op dit terrein wordt ingeluid. Reeds voor-1940 werd reeds dé behoefte gevoeld aan een wette lijke.regeling. In 1941 kwamen de bezettingsautoriteiten met een on aanvaardbare regeling. Van Nederlandse zijde werd evenwel een tegenvoorstel inge diend, gebaseerd op het laatst op gesteld Nederlandse wetsontwerp. Dit door de Duitsers met enige wijzigingen aanvaarde voorstel is het Ziekenfondsenbesluit gewor den. Ofschoon niet alle Duitse in vloeden konden worden voorko men, is tenslotte toch een organi satie gegroeid, die als bruikbare basis kon dienen voor de opbouw van het nieuwe ziekenfondswezen in Nederlandse zin. N Hij herinnerde aan het optreden van de eerste commissaris, belast met het toezicht op het Zieken fondswezen, dr van der Berg, die hij dank zegde voor zijn arbeid. ZWARE TAAK. De raad heeft een zware taak, zei minister Joekes. Zo zal de raad er voor alle mede voor ver antwoordelijk zijn, dat aan het 1 ziekenfondswezen een ontwikke ling wordt gegeven op zulk een wijze, dat de belangen van het volk met betrekking tot zijn ge zondheid en sociale zekerheid zo goed mogelijk worden gediend. Een van de eerste belangrijke problemen waarvoor de mede- werkig van de raad gevraagd zal worden, is het samenstellen van een ontwerp voor een zieken- fondsenwet. Om het in de laatste jaren in Schending van overeenkomst. De Amerikaanse regering heeft heden verklaard, dat in de Sow- jet-TJnie nog 443.165 vroegere Duitse soldaten worden vastge houden. De Amerikaanse, Engelse en Franse regering hebben in een nota Rusland gevraagd waarom zij de indertijd gesloten overeen komst niet na komen en wat hun de Nederlandse militairen bij plan is met de krijgsgevangenen. In tegenstelling met de berichten, die de laatste dagen de ronde doen, als zou Engeland gewapenderhand in Pale- peditiezijnvoor-oorlogs kruis van| stina willen optreden, heeft de Britse consul-qeneraal te dfvehni,ri; HaifaT veridaard, dat En9eland voornemen! is oorlog rood-wit-blauwe vlaggen, waar mede de prauwen waren gepavoi- seerd. Bij de landing met L.T.S.-boten van de marine bleek het kleine detachement van de T.N.I. naar het binnenland te zijn verdwenen, doch de volgende dag meldde het zich in zijn geheel met z'n wapens aan. Maandag functionneerden alle burgerdiensten op het eiland weer normaal. De mariniers en de politie van het eiland speelden op de aloon aloon van Sangkapoe- ra een voetbalwedstrijd, waarvoor van de zijde der bevolking grote belangstelling bestond. Engeland wil vergadering commissie voor Europese eenheid uitstellen. België heeft zich accoord ver klaard met het Britse verzoek tot uitstel van de tweede vergadering van de commissie voor Europese eenheid, welke 6 Januari a.s. te Parijs zou worden gehouden. Naar verluidt, is de Franse regering tegen uistel gekant. Een Belgische afgevaardigde van de commissie verklaarde he den dat de Benelux-landen geen bezwaar hebben tegen uitstel, doch dat zij gaarne de redenen verzoek zouden zich mee zou brengen, acht de heer Nothomb ongegrond. De king met de andere geallieerde legers, betoogt Nothomb, dat het onduldbaar is, dat België geen aandeel heeft in het militaire bestuur van de streek, die bezet wordt. „Niet alleen de vernede rende douanecontrole, welke de Belgen van de zijde der Engel sen en der Duitsers moeten on dergaan, bekommert ons, doch ook de tegenwerking, die wij on dervinden bij het behartigen van onze politieke, economische en zedelijke belangen in het door ens bezette gebied", zo schrijft Nothomb. En hjj vervolgt, dat een Belgisch bestuur van de be zettingssector zouden voort vloeien zouden de hogere kosten neutraliseren. Met betrekking tot de Belgi sche bezettingstroepen zegt het verslag, dat de getalsterkte van regimenten en bataljons onvol doende is. Bij een aanval zou den slechts 12.000 man langs de Rijn kunnen worden opgesteld. Zoals de toestand thans is, vormt het Belgische Rijnleger een uit stekende bezettingstroep, doch het is geen leger. NIEUWE MIJNDIRECTIE GEÏNSTALLEERD. De minister van Economische Zaken, Prof. Dr J. R. M. van den Brink, heeft gisteren te Heerlen afscheid genomen van directeur J. Mous en vervolgens de heren H. H. Wemmers, Drs A. C. J. Rot tier en Mr F. M. J. Jansen offi cieel geïnstalleerd als directeuren van de Staatsmijnen. De Duitse constituerende ver gadering te Bonn heeft niet vol gens het plan haar werk heden kunnen hervatten tengevolge van een gelijksoortige a<J;ie van de rechtse christen-democraten en van de communisten. met Israël tc voeren. Niettemin verklaarde een Israë lische woordvoerder, dat Engeland zich voorbereidt op verdere ge wapende agressie in Israël. Vol gens hem zouden de Britse troe pen zelfs onderweg zijn naar de havenplaats Akaba en zich gereed maken naar de Palestijns-Egyp tische grens te gaan. De Britse consul-generaal zei, van mening te zijn, dat de pers berichten aan weerszijden de si tuatie overdrijven, waardoor een gespannen en betreurenswaardige atmosfeer wordt geschapen. Hij verklaarde verder nog, dat Engeland, door de Ver. Staten te verzoeken hun invloed in Israël uit te oefenen, heeft vermeden dat het geschil een rechtstreeks twist punt wordt tussen Groot-Brittan- nië en Israël, waardoor nieuwe verwikkelingen zouden worden geschapen. In ieder geval heeft de Egyp tische regering niet de hulp van Engeland ingeroepen, dat het vol gens een in 1936 gesloten verdrag in geval van nood kan doen en in welk geval Engeland verplicht is bijstand te verlenen. Te Londen Verwacht men, dat nieuwe pogingen zullen worden gedaan, teneinde te komen tot een éénvormige Brits-Amerikaanse politiek t.a.v. Palestina. Voorts wordt gemeld, dat Ame rika stappen zou hebben onder nomen bij Israël naar aanleiding van de Britse klachten over het betreden van Egyptisch grondge bied door Israëlische troepen en zou hebben gewaarschuwd, dat een schending van Egyptisch ge bied door Israëlische troepen de Amerikaanse erkenning van Is raël „in gevaar" zou kunnen bren gen, terwijl zij Israël niet langer zal steunen. GROOT JOODS OFFENSIEF? Een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Oorlog heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat de Joden langs het hele front in Zuid-Palestina Maandagnacht tot de inval zijn overgegaan en dat de strijd voortduurt. Hij zei, dat het Joodse offen sief was gericht tegen de vooruit geschoven Egyptische posities in de richting van Rafah, dicht bij de Egyptische grens. Egyptische landstrijdkrachten zouden de Joodse aanval hebben gestuit en Egyptische vliegtuigen zouden het gros van 45 Joodse pantserwa gens, die oprukten, hebben vernie tigd. De Israëlische regering heeft de Ver. Staten de verzekering gege ven, dat alle Israëlische strijd krachten van Egyptisch grondge bied z(jn teruggeroepen. De Egyptische regering heeft de Veiligheidsraad gemeld, dat zij eens te meer de onmiddellijke stopzetting der vijandelijkheden aanvaardt, op voorwaarde dat de Joden eenzelfde houding aan nemen. DE JAPANSE HERSTELBETALINGEN. GEEN BRITSE EN AMERIKAANSE OLIETRUSTS MEEK IN OOST-DUITSLAND. Naar officieel wordt medege deeld, zullen de Britse en Ameri kaanse oliemaatschappijen wel licht gedwongen worden haar werkzaamheden in Oost-Duitsland te staken, als, gevolg van de op richting van oen olietrust in „Volksbezit" in de Russische be zettingszone van Berlijn. Door de nieuwe olietrust is aan de andere maatschappijen ge vraagd de werkzaamheden in de Sowjet-zóne te staken en alle in stallaties in Oost-Duitsland te verpachten aan de nieuwe instel ling. Tot dusver is geen beslissing genomen wat gedaan zal worden. toepassing gebrachte beginsel t.a.v. de verhouding tussen ver plichte en vrijwillige verzekering ook in de toekomst te kunnen handhaven, zal een andere wijze van financieren van de vrijwillige verzekering moeten worden ge vonden, daarbij doet zich de vraag voor, of wellicht meer groepen dan tot nu toe onder de verplichte verzekering behoren te worden gebracht. Na de rede van minister Joe kes sprak de voorzitter dr ir. A. H. W. Hacke, die opmerkte, dat verschillende groepen vertegen woordigd zijn in de raad en elke groep zijn eigen belangen en wen sen heeft, maar er gezamenlijk gewerkt moet worden om te komen tot een goed geheel. De ziekenfondsen zijn op zich zelf geen doel, maar een middel om te komen tot verbetering van de gehele volksgezondheid. BRITSE EN FRANSE BEZWAREN TEGEN NTMANTELING. Naar Reuter van gezaghebben de zijde vernomen heeft, hebben Engeland-en Frankrijk aan de V.S. gedetailleerd en nauwkeurig omschreven bezwaran kenbaar gemaakt tegen hét program van het plan-Marshall, dat een beper king beoogt van de ontmanteling van Duitse fabrieken. Franse functionarissen zeiden, dat zij er bezwaar tegen maakten omdat hierdoor het peil van de Duitse industrie zou uitkomen boven het peil, dat was toege staan volgens de thans van kracht zijnde productie-overeenkomst en omdat hierdoor industriële instal laties in Duitsland zouden blijven, waarop Frankrijk recht meent te hebben. FUSIE BRITS-AMERIKAANSE ZONE VERLENGD. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, heeft bekend gemaakt, dat de V.S. en Engeland zijn overeengekomen de overeen komst betreffende de fusie van de Britse en Amerikaanse zones van Duitsland met ingang van Januari met drie maanden te verlengen met het doel de voorbereidingen voor de fusie van de Franse zóne van Duitsland met de beide an dere zönes te kunnen voltooien. Amerikaanse militaire hulp aan buitenland. Te Washington is medegedeeld, dat een Amerikaanse commissie van drie leden bezig is met het ontwerpen van een uitgebreid pro gram van militaire hulp aan an dere landen, dat aan het Congres zal worden voorgelegd in de hui dige zittingsperiode. Het program zal voorzien in hulp aan West- Europa en zo nodig aan andere gebieden van de wereld. Men verwacht niet, dat het vóór Mei op zijn vroegst tot wet ver heven zal worden, daar het voor gestelde Noordatlantische pact, waarover nog onderhandeld wordt eerst door de Senaat moet wor den geratificeerd. Offensief in Peloponnesus. Generaal Tsakalotos heeft een regeringsoffensief in de Pelopon nesus aangekondigd en een beroep gedaan op vroegere Griekse solda ten, die thans aan de zijde der guerilla's strijden om zich bij de regeringsstrijdkrachten aan te sluiten voordat de gevechten be ginnen. Hij verklaarde, dat de de serteurs niets te vrezen hadden. Voormalig directeur Ned. Taleninstituut gearresteerd. Het is de recherche van de Rotterdamse politie gelukt de 30-jarige Ab van Leeuwen, voor malig directeur van het Ned. Taleninstituut, en de oprichter van het Centraal Bureau voor Psycho-Analytische Adviezen, tegen welks praktijken de poli tie het publiek heeft gewaar schuwd, te Antwerpen te arres teren. Van L., die nog vijf maanden gevangenisstraf tegoed heeft, achtte het raadzamer uit Neder land te verdwijnen, toen hem bleek, dat de politie een onder zoek naar zijn gedragingen in stelde. Van België uit leidde htf zijn zaken verder. Na dagen lang speuren kwam de politie achter zijn adres in Antwerpen, waar hij, volkomen bij verras sing, op Oudejaarsdag werd ge pakt. Hij is in het politie-bureau te Antwerpen opgesloten in af wachting van zijn uitlevering, die aan de Belgische regering is gevraagd. Uit een voliere te Beez bij Na men in België, werden vier zeld zame vogels, ter waarde van 120.000 fr. gestolen. Kort daarna zag de eigenares ze in een etalage liggen met omgedraaide nek en een prijsje van 80 fr. op de buik... Dan de Queen Mary, die houdt zich taai en zal (hopelijk) eerst vanmiddag naar New York ver trekken. - Als het goed zou zijn moet België in de eerste 10 jaar 350.000 woningen bouwen, voor een totale waarde van 85 milliard francs. In het kader van het vijfmogendhedenpact zullen de Belgische wapenfabrieken, naar verwacht wordt, straks grote be stellingen ontvangen. En dan te weten dat in Luxemburg alle plaatselijke distributiediensten zijn afgeschaft. Het bericht als zou de moeder van Kardinaal Mindszenty door de Hongaarse politie zijn aangehouden is tegen gesproken. De Belgische kust- vissers hebben gevraagd in de ha vens van IJmuiden en Schevenin- gen te mogen lossen. Volgens De Amerikaanse voorzitter van een bericht in het blad van het Amerikaanse militaire bestuur in Berlijn, is er een anti-communis tische beweging in de Sowjet-zöne in actie getreden. De IJmuiden- se trawlervissers, aangesloten bij de E.V.C. zijn toch gaan varen, in plaats van te strijden voor een nieuwe C.A.O. Wel zo verstandig dunkt ons. Alles voor de arbei ders Zei de heer Santen (C.P.N.) in de Eerste Kamer, en hij stemde tegen het wetsontwerp voor het inkomen van Prinses Wilhelmina. De internationale studenten- bond, gezeteld te Praag, heeft ge protesteerd tegen „de Nederland se agressie" in Indonesië. de commissie voor het Verre Oos ten, is van mening, dat nog dit jaar een regeling van de Japanse herstelbetalingen kan worden ver wacht, niettegenstaande het ont breken van overeenstemming in de commissie. Overigens zijn er weinig vorde ringen gemaakt in het bepalen van het aandeel, dat de 10 aan vragende landen zuilen ontvangen. De V.S. hebben al hun aanspraken op Japanse herstelbetalingen doen vervallen. Op het ogenblik heeft de Japan se productie ongeveer 65 van het niveau in 1930'34 bereikt. Inbrakenplaag te Rotterdam-Zuid. In Rotterdam-Zuid heerst de laatste tijd een ware inbraken- plaag. Winkeliers, die hun win kel des avonds verlaten, veel geld in de kas achterlaten en soms zelfs vergeten de deur op het nachtslot te doen, zijn de slachtoffers. In totaal is van 30 October tot en met Nieuwjaars dag voor f 14.780 aan geld en waardepapieren gestolen. Negen jaar R.W.I. en 10.000 boete voor uitvoerder van ver dedigingswerken op Schouwen Negen jaar Rijkswerkinrichting piet aftrek en ontzetting uit de rechten, alsmede een boete van f 10.000 eiste gisteren de proc. fiscaal bij het Bijz. Gerechtshof te Arnhem tegen M. B. Scheibeler, wien naast verraad en mishande ling ook tenlaste gelegd was, dat hij verdedigingswerken voor de Duitsers aanlegde op Schouwen- Duiveiand. Scheibeler was ser geant geweest bij het Nederlandse leger. Als W.A.-commandant had hij zo erg de beest uitgehangen, dat zelfs de Duitsers het te bar werd en ze hem opsloten. De proc. fiscaal merkte op, dat Scheibeler in Zeeland met hetzelfde fana tisme verdedigingswerken voor de vijand had uitgevoerd. DE BILT ZEGT: Veranderlijk weer. Aanvankelijk zwakke en veran derlijke wind, later meest matige wind tussen west en noord. Meest zwaar bewolkt met nog enige regen of sneeuwbuien. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1