BroviniiffijjMW Zeeland bouwt aan zijn voetbalsport. Hicc de>f* dcaaiec GEMEENTERADEN Lezing te Goes. Levenslang geëisoht tegen Hilversum's verrader. Belevenisse van Dinsdag 4 Januari 1949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Handelen in consumptie aardappelen met personen zonder erkenning. Het blijkt, aldus schrijft' men ons van de zijde der V.B.N.A., dat er nog steeds telers van aardappe len zijn, die hun consumptie-aard appelen verkopen aan handelaren welke niet in het bezit zijn van een erkenning. Ook zijn er telers, welke voor de verkoop van hun consumptie-aardappelen gebruik maken van een niet-erkend tus senpersoon. se; 3. Kloosterman jr; 4. Walhout beiden te Kapelle. Zeeland toch in de ronde van Nederland. Er bestaat een goede kans dat Zeeland alsnog opgenomen wordt in de Ronde van Nederland. Dezer dagen voerde het sport comité „Zeelands Hoop" dienaan gaande de eerste besprekingen met de bevoegde instanties van bovengenoemd nationaal sportge beuren. De route loopt voorlopig Öe, "ndelecïtrSSSSSr&tiÏÏ appelen is echter^bonden asm Yerseke_ Wemeidinge, Kapllle, de Aardappelverordemng 1947, Kioetinge Qoes VHeer Arends- Xr^l^ikerke, ^Gravenpolder en verder die personen als handelaar of tussenpersoon mogen optreden, welke als zodanig erkend zijn. Hoewel tot dusver bij het con stateren van overtredingen soepel i is opgetreden, zodat in vele ge- weer naar de Hoofdweg welke be reikt zal worden bij Biezelinge. Met dit sportgebeuren is een bedrag van f 1000.— gemoeid. Om de nodige financiën bijeen .an~«ri&jnsfis,vue bij overtredingen streng worden opgetreden. Indien nu wordt ge; aUe wielersportliefhebbers, constateerd, dat handel in con sumptie-aardappelen met een niet erkend persoon wordt gedaan, zal zowel tegen de teler als tegen de niet-erkende handelaar of tussen persoon proces-verbaal worden opgemaakt. Beroep op onbekendheid met de Aardappelverordening 1947 zal niet meer kunnen baten, aang ezien thans algemene bekendheid met deze Aardappelverordening kan worden verwacht. Het Vlissingse strand. Al geruime tijd maakte men zich ongerust over de geleidelijke verdwijning van het Vlissingse strand, doordat de Scheldestroom er steeds meer afknabbelde. Toen men enkele maanden geleden be sloot, de vaargeul langs de boule vards te verbreden, meenden des kundigen, dat dit een gunstige uitwerking op het strand zou kun nen hebben. Het ziet er naar uit, dat deze hoop verwerkelijkt wordt. Bij bepaalde wind- en stroomrichting wordt thans dui- waaiende dozen en ging er tussen- delijk zand op het strand aange- uit met het gevolg, dat de wagen tegen het hek van de Bellinkbrug terecht kwam. MIDDELBURG. Nieuwe fietsen voor de politie. Alle leden van het gemeentelijk politiecorps hebben vorige week de beschikking gekregen over een nieuw rijwiel, zij het dan in bruik leen. Stormschade. Op Nieuwjaarsmorgen richtte de heftige storm hier en daar enige schade aan. Zo bezweek de schutting rond het stadhuis aan de zijde van de Vlasmarkt en ook bij de Nieuwe Kerk woei een hou ten afzetting omver. Een winkelier verloor door de wifiddruk een zijner spiegelruiten, terwijl hier en daar aan grote gebouwen enige schade werd toe gebracht door het afwaaien van dakpannen. Paard op hol. Vrijdagmorgen sloeg een paard met wagen op de Kinderdijk op hol. Het dier schrok van weg- voerd. Van 't Westeindc won ronde door Zuid-Beveland. Op Nieuwjaarsdag werd door liet sportcomité „Zeelands Hoop" een z.g. kleine ronde van Zuid- Beveland georganiseerd met start en finish te Kloetinge. Wegens het stormachtige weer gaven slechts een klein aantal renners acte depresence. De groep bleef intact tot op 's-Heerenhoek toen de helft er reeds opzat. Van 't Westeinde en Van Wel waagden toen een geslaagde uitlooppoging, die hen tenslotte enkele minuten voorsprong gaf op Walhout en Kloosterman jr. Van Wel kon tot bij 's-Heer Hendrikskinderen het wiel van zijn grote rivaal houden. Het paard rukte zich los, doch kon spoedig tot staan worden ge bracht. GOES. Leger des Heils. Het Leger des Heils heeft met Kersmis aan 150 gezinnen een Kerstverrassing kunnen zenden, bestaande uit een prachtig pakket levensmiddelen. Bij zestig zieken werd een Kerstbloemmandje be zorgd. Gevonden voorwerpen. In de maand December zijn aan het Bureau van Politie weer tal van voorwerpen als gevonden aan gegeven. De goederen varieren van naai- Toen moest hij zich gewonnen machineonderdelen tot vulpen geven. I houders, van een melkbus tot een Met ruime voorsprong ging Van wit poesje, van heren- en dames- 't Westeinde als eerste door de fi-1 rijwielen tot gesteven boerinnen- nish en won de palm. De uitslag mutsen. was 1. Van 't Westeeinde te De voorwerpen zijn terug te be Nieuwdorp 50 km. in 1 uur en 30 komen 's morgens tussen 9 en 12 min. 2. op 1 min. Van Wel te Nis- aan het bureau. JT'.-PHILIPSLAND. Naar aanleiding van een vraag van de heer Quist, werd besloten Onderwijzers ontslagen. de ophaaldienst ook in de Lage De voorzitter deelde in de raads- ™t®\f,-"geweg en de Sluis in te vergadering o.m. mede, dat over de watervoorziening overleg is ge pleegd met de Waterleiding Mij. welke zal proberen in 1949 meer aandacht te besteden aan de wa tervoorziening van deze gemeente. Daar er in de gemeente geen geiten meer zijn, werd de toelage aan de Ver. tot verbetering der Geitenrassen als vervallen be schouwd. De begroting over 194f werdIn de laatst gehouden raadsver- aangenomen. De aftredende le- gadering werd een voorstel van den van de schoolcommissie wer- B. en W. om de aanschaffings den bij acclamatie herbenoemd. kosten van wegwijzers der ANWB Een ingekomen schrijven van voor rekening der gemeente te schakelen. Met betrekking tot het puin van het opgebroken trottoir in de Anna Jacobapolder, vond de heer Quist het gewenst dit op te rui men. De voorzitter machtigde hem hiervan werk te maken. RENESSE. Raad juicht busverkcer toe. de heer J. Aarnoudse (Stelberg) te Anna Jacobapolder, over huis vesting, werd van de hand gewe zen. Vervolgens kwam de begro ting aan de orde, waarover ver schillende opmerkingen gemaakt werden en waarin wijzigingen werden aangebracht. nemen, aangenomen. Aan mevr. Hoogland de Granje wordt voor een half jaar onthef fing van hondenbelasing verleend. Het voorstel tot wijziging ge meenschappelijke regeling Zieken huis Noordgouwe wordt goedge keurd, evenals het voorstel inza- Over de Achterstraat 2eide de ke garantverklaring kasgeldle- voorzitter, deze toch te willen ning Waterleiding mij. „Schouvyen herbestFaten en als er nog geld en Duiveland" ad f 500.000.— over is de trottoirs aan te leggen. De voorstellen inzake de toe Hiermede werd accoord gegaan. kenning van een tijdelijke loon- De begroting werd goedgekeurd toeslag "aan het gemeenteperso- met voor de gewone dienst aan neel; tot uitgifte van grond in inkomsten en uitgaven f 138.223.86 erfpacht aan de heer K. v. d. en voor de kapitaal dienst Schelde; tot het aangaan van een f 52.975.88. geldlening ad f 27.500.met een In verband met de splitsing van looptijd van 50 jaren, daarna voor de openbare lagere school en de financiering van de bouw van 2 chr. school moesten twee onder- middenstandswoningen, werden wijzers worden ontslagen. De aangenomen, openbare school telt nu nog 58 a De rekening over 1947 van het 59 leerlingen terwijl de ohr. school Burg. armbestuur en de begroting 80 leerlingen telt. over 1949 van het Burg. armbe- 'er 1 April werd eervol ont- stuur werden vastgesteld, slag verleend aan de heren: De gemeenterekening over 1946 Knuist en Leune. De voorzitter en de begroting 1949 werden aan betreurde het tot deze stap te geboden. moeten overgaan. De heren Dalebout en de Roo Bij de raag stelde de heer werden alsleden van de Waler- Stormeza. iet straatje aan leidingcommissie herkozen. Karreveld vou» moiot voertuigen Bij de rondvraag informeerde en voor paard en wagens af te de heer Hoogerland, naar het be sluiten. Dit wqrd door de raad handelde op de vergadering van aangenomen. Voor fietsen is dit de vereniging van Burg. en Secr. niet van kracht. ovër het verkeersvraagstuk op 't Op de vraag over verandering eiland, van gemeente-opzichter, zeide de De voorzitter gaf hieromtrent voorzitter, dat hiervan niets be- inlichtingen. De raad is wel de menig toegedaan, dat de R.T.M. erder betreurde de heer Ver- het verkeer op ons eiland niet wij.-, iiet dat het pad naast het goed behartigd, en zou wel toe- wmkelpand van de heer M. Bree- juichen, dat de autobus de tram man in de Prins Hendrikstraat, gaat vervangen, vooral in deze tijd zo slibberig is. Het vervoer van rijwielen e.d. lei dient een grintpaadje te ko- zou h.i. zeer goed door expeditie- men. Dit werd toegezegd. j bedrijven kunnen worden overge- Op een vraag van de heer den nomen. ovcr, demping vanEen verbinding van zeven maal het slootje aan de Oostdijk, deelde naar Rotterdam is zeer aantrek- de voorzit er mede, dat het wach- kelijk en zal grote verlceersstoten '"n is op de vergunning van G.S. voorkomen. •i dat dan in Januari of Februari De heer Westhoeve kreeg in- oegonnen kan worden. lichtingen over begrafenisrechten. OOSTKAPELLE. Zanguitvoering „Sursum Cofda". Voor een stampvolle kerk hield dezer dagen de Chr. Zangvereni ging „Sursum Corda", haar jaar lijkse uitvoering, onder leiding van haar dirigent, de heer L. L. Francke. Na de opening door ds Deenik, werd het programma, bestaande uit een vijftiental nummers, af gewerkt. Er waren enkele nummers bij, die zeker een grote studie ver eisten. Tussen de nummers door was er samenzang. De collect, a f 47.70, bestemd voor het verzenden van het „Zeeuwsch Dagblad" naar Indo nesië, was een mooi besluit van deze geslaagde uitvoering. BRUINISSE. De wederopbouw in 1948. Men hoopte aan het begin van 1948, dat begin 1949 meer gereed zou zijn, dan thans het geval is. Dit betreft met name het -com plex van 105 woningwetwoningen, waarvan reeds in 1947 gedeeltelijk de funderingen werden gelegd. Schaarste aan materiaal en vak lieden veroorzaakten, dat deze panden niet binnen de daarvoor gestelde termijn konden worden afgeleverd, doch voorjaar 1949 zullen toch alle woningen betrok ken kunnen worden. Verder kwamen gereed 7 semi middenstandswoningen eveneens voor rekening van de gemeente en 11 woningen voor particulieren, aan de afwerking daarvan is men nog bezig. Aan de afwerking van een semi permanente Openbare Lagere School wordt eveneens gewerkt Ook zal in 1949 een kerk voor de Gereformeerde Gemeente ver rijzen en voor plm 9 personen een particuliere woning worden ge bouwd. Vooras brak. Bij het vissen op mosselen in de Grevelingen brak het motor schip „Altijd Wat", Bru 42, schip per J. Jumelet, de vooras van de lier. Door het motorschip „Ouddorp' 9 moest assistentie worden ver leend bij het binnenhalen der mos selkorren. Daarbij werd echter nog meer averij aangericht. Jaarvergadering „Algemeen Vissersbelang". Dezer dagen hield de mossel- kwekersvereniging „Algemeenn Vissersbelang" haar jaarvergade ring in Het Veerhuis onder voor zitterschap van de heer A. Ver spoor. Uit het jaarverslag van de se- taris de heer D. de Koning bleek, dat de vereniging momenteel 80 leden telt. In het afgelopen jaar werd de vissersvloot aangevuld met een aantal naar de eisen des tijds ingerichte schepen. Het af gelopen jaar was voor de mossel kwekers en de mosselhandel weer een goed jaar. Voor de vereniging had het jaar een rustig verloop. Het is de penningmeester de heer M. A. Jumelet gelukt, de re kening te doen sluiten met een voordelig saldo van f 10.69. De onlangs door de vereniging goedgekeurde statuten, moesten ter verkrijging van de Koninklijke goedkeuring worden aangevuld met de bepaling dat minderjari gen geen lid der vereniging kun nen worden, tenzij met toestem ming hunner ouders en dat zij niet in het bestuur mochten wor den gekozen. Deze aanvulling werd met algemene stemmen goedgekeurd. De aftredende bestuursleden Verspoor en Koning werden her kozen. KORTGENE. Dokter Gelderman nam afscheid. Na ruim 37 jaar als arts te hebben gewerkt heeft -op Oude jaarsavond in de Stadswijnkelder dr Gelderman zijn practijk ner- gelegd. Alle ingezetenen waren hierdoor in de gelegenheid gesteld afscheid te nemen van dr Gel derman. Het geheel stond onder leiding van burgemeester A. A. Schuit. Namens alle ingezetenen werden de dokter en zijn familie welkom geheten door de burge meester. Voor zijn medewerking bij de Oranjefe,esten werd hem dank gebracht door de voorzitter der Oranje-vereniging, de heer J. C. Hoek. De heer A. van Holst bracht de eerste jaren van dokter Gelderman's practijk in herinne ring en de heer C. Vogelaar me moreerde enkele persoonlijke be levenissen. Dokter Nieuwenhuizen wenste hem namens de artsenkring Nrd.- en Zuid-Beveland geluk met het herstel van zijn ziekte en hoopte dat hij nog menige vergadering zou mogen bijwonen. Tot slot werd hij toegesproken door ds Pennings. Dokter Gelderman dankte alle aanwezigen voor hun waarderen de belangstelling en de vele ge schenken. TERNEUZEN. Ambtsjubileum Burgemeester Teilegen. Op 1 Januari herdacht Burge meester mr P. H. W. Tellegen uit Terneuzen, zijn 12 V4 ambtsjubi leum. Toen hij in functie trad, ging de gemeente gebukt onder grote werkloosheid, terwijl de slagscha duw van de naderencfc wereld oorlog zichtbaar werd. De oorlogsjaren eisten van de Burgemeester de uiterste krachts inspanning. Als goed Nederlander was het hem niet mogelijk, zich naar de willekeur van de bezetter te voe gen. In September 1941 werd hij dan ook reeds heengezonden en Zeeland uitgebannen. In Mei 1942 gevolgd door en langdurig gijze laarschap te St. Michielsgestel. Na de bevrijding mocht de Ge meente zich gelukkig prijzen hem weer als Burgemeester te kunnen begroeten. Het liquideren van de oorlogsgevolgen behoorde thans in de eerste plaats tot zijn dage lijkse zorgen. Het blijvend scheppen van werkgelegenheid is niet voortdu rend streven van de heer Teile gen. Het werk van deze burgemes- ter, gedeeltelijk een zelfstandige Onder deze titel houdt de heer H. W. H. Herberts, Lid van de Technische Commissie en Voor zitter van de Keuze-Commissie, Zaterdagmiddag in Hotel „Cen traal" te Goes, een lezing voor voetballers en hun bestuurders en technische leiders, zomede officials van de Afdeling Zee land. De heer Herberts zal behan delen het belang van training en een goede verenigingsleiding op technisch gebied. Nu het Bestuur van de Afde ling Zeeland door het nemen van belangrijke initiatieven heeft getoond ernst te willen maken met een opvoering van het spelpeil in Zeeland, verleent de K.N.V.B. onmiddellijk krach tige steun. Een recent belang rijk besluit van het bestuur van de Afdeling om over te gaan tot aanstelling van een trainer, gaf het bestuur van de K.N.V.B. niet alleen aanleiding tot het verlenen van krachtige finan ciële steun, doch ook tot het helpen stimiuleren van de be langstelling voor een regelmatige en doeltreffende training. Meerdere lezingen zullen door de K.N.V.B. in Zeeland georga niseerd worden. De lezing» van de heer Herberts kan, als zij voldoende belangstelling trekt, gezien worden als het begin van een reeks van lezingen op het gebied van de voetbalsport. Het bestuur van de Afdeling Zeeland wil op deze manier trachten de belangstelling voor de voetbalsport in juiste banen te leiden en het peil in Zeeland, dat op het ogPnblik nog zo erg laag staat, op te voeren. Het zal voor een groot deel afhan kelijk zijn van de verenigings leiders en de spelers of deze Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Meteren en Est, A. H. Sonnenberg te Ooltgens- plaat. Bedankt voor Breda, K. J. H. Burgy te Rijnsburg; voor Leer dam, C. A. Korevaar te Gouda. Geref. Kerken. Beroepen te Meerkerk, M. den Boer te Wezep; te Midwolda, J. Bosma te Scharnegoutum. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Bedankt voor Zuidlaren (na dere" besl.), P. Lok te Zaamslag. Geref. Gemeenten. Beroepen te Wolfaartsdijk, J. W. Kersten, cand. te Rotterdam. Dominee en ouderlingen. Ds J. J. Buskes bespreekt in „In de Waagschaal" het feit, dat kwantitatief de kerk in Amster dam achteruitgaat. Het grootste gedeelte van de doopleden gaat voor de kerk en het geloof ver loren, terwijl ook zeer velen die belijdenis deden, na korter of langer tijd van kerk en geloof vervreemden. Voor een deel is dit een gevolg van het feit, dat zij in jaren geen enkel contact met de kerk heb ben. Om hierin verbetering te bren gen, acht Ds Buskes het noodza kelijk, dat het parochiestelsel tot in zijn uiterste consequenties wordt doorgevoerd, dat de do- miné in zijn eigen wijkkerk preekt en vooral ook regelmatig huisbezoek doet. Hierbij moet hij de beschik king hebben over een aantal ge meenteleden, die met hem huis bezoek doen. Maargeen ouderlingen. De Amsterdammer, die van de kerk vervreemd is, heeft het land aan de ouderling. Helemaal fout, haar het is zo. De practijk leert, dat voor het terugwinnen van hen die van de kerk vervreemd zijn, al het ambtelijke veelal eén belemme ring is. Wij vragen: En de dominee dan? Kerken in Indië. Tijdens een Zondagmiddag in de Willemskerk te Batavia ge houden dienst zijn drie predi kanten bevestigd. Het zijn ds J. Chr. Abineno, die naar zijn va derland Timor zal gaan. Ds C. Knijff, pas uit Nederland gear riveerd, die in de Molukse kerk geplaatst zal worden en ds F. Kompas, die binnenkort zijn be stemming naar de Minahasa jal volgen. De bevestiger, dr J. E. Chr. Geissler, constateerde dat in deze dienst de nauwe band tus sen de verschillende zelfstandige kerken in de Protestantse kerk, tot uiting kwam. Ook werd hier in, naar hjj betoogde, de hechte band gemanifesteerd, die door alles heen bestaat tussen chris tenen van Oost en West. Aan de handoplegging namen afgevaar digden deel van de Chinese, de Soendanese en de Javaanse kerk, samen met predikanten der Protestantse kerk. opzet zal slagen. In ieder geval blijkt het bestuur van de Af deling Zeeland zijn taak te ver staan en wanneer de Zeeuwse Voetballer de energie voor een doelmatige en regelmatige trai ning niet kan of niet wil op brengen, dan treft slechts hem zelf het verwijt, dat de kwali teit van zijn spel achter blijft bij die van andere districten. Men verwijt de Zeeuwse be volking gebrek aan initiatief en doorzettingsvermogen. Hier ligt een kans voor de Zeeuwse voet ballers, voor de Zeeuwse jeugd dus, om deze beweringen te logenstraffen. Dat zij en hun bestuurders deze kans grijpen! Zaterdag klinkt in Goes het startschot! Geloof in God. Het Franse weekblad „Réformé" heeft in een aantal landen een ondetzoek ingesteld naar de vraag of men in God gelooft en of men gelooft in de onsterfelijkheid der zieL De eerste vraag werd in Neder land door 80 bevredigend be antwoord. Overigens kwamen Australië en Canada met 't hoog ste percentage, 95 en Frankrijk met 't laagste 66. De tweede vraag werd bevestigend beantwoord in Nederland door 68 Het hoog ste percentage werd bereikt door Canada met 78 èn het laagste door Groot-Brittanië en Zweden elk met 49 De ervaring heeft geleerd dat we aan dergelijke onderzoekingen niet te veel waarde kunnen toe kennen. Overigens maakt „De Herv. Kerk" terecht de opmerking, dat de taal die deze cijfers spreken nog duidelijker zou zijn geweest als een derde vraag was toege voegd: „En - lééft u ook naar en uit dat geloof?" Burgerlijke Stand. MIDDELBURG. Geboren: Lientje L., d. v. F- Vreugdenhil en P. M. Minder hout!; Margaretha Th. C„ d. v. P. Maar- tense en C. U. de Boer; Marinus W., 2. z. v. P. Jongepier en J. Brouwer; Petrus, v. J. Zwigtmjin en A. M. Kole; Pieter, I r. v. Chr. Hulters en L. Glerum; Mag- dalcna, d. v. J. Kwekkeboom er- J. P. van KeulenWillem P., z. v. J. Reijnier- 1 se en E. Reijnierse; Robert J., z. v. H. de Vries en A. v. Krieken; Jan C., z. C. Jobse en M. den HollanderGert J., z. v. D. Woudenberg en N. Midavainc; Eveline, d. v. P. Koendcrs en W. S. de Grave. Ondertrouwd: D. Smit, 28 j. en C. E. Snoep, .25 j.A. G. van der Kolk, 28 j. en P. W. Daniëlse, 26 j. Gehuwd: M. C. Kuzec, 2-1 j. en P. Stadhouders 21 j.A. J. Janssen, 27 j. en M. J. Adriaanse, 24 j. „Een leugenachtig mens, een streber, die iedereen die hem in de weg staat, op zij duwt. Een onbeschofte kerel die voor ver rader zeer geschikt is." Als zo de N.S.B. tijdens de bezetting in „geheime rappor ten" schreef dan moest de be trokkene wel iemand zijn, die voor de niet-nationaal-socialis- tisch voelende vaderlanders helemaal als een beest gold. Bovengenoemde citaten las de president van het Amsterdamse Bijzondere Hof gisterep voor, toen de 46-jarige A. Reuten uit Hilversum terecht stond, die daar in de bezettingstijd dienst deed als hoofdwachtmeester van po litie En de verdachte Reuten hééft als verrader gewerkt. Niet alleen in Hilversum maar ook te Amsterdam. En in Heer in Limburg was hij als „goede Nederlander" het vertrouwen wist te winnen van een illegaal werkende familie. Gevolg: een ondergedoken Jood, twee ille gale werkers en een vrouw wer den gearresteerd. De drie mannen vonden de dood. De vrouw, bevrijd door de geallieerden, getuigde gister morgen: „Ik vind het een schan de voor ons land, dat zo'n kerel nu nog leeft", riep ze uit. In Hilversum kwam R. achter een illegale beweging, waar een zekere B. meer vanaf moest weten. Zoekend naar de verblijf plaats van de heer B. dreigde hij diens echtgenote van de kin deren te zullen scheiden en maakte hierbij ruim gebruik van zijn revolver. De adv.-fiscaal eiste levens lang. Voorzichtig met de autoportieren. De K.N.A.C. doet een dringend beroep op de bestuurders van auto's en vrachtwagens de uiter ste voorzichtigheid te betrachten bij het openen der portieren aan de rijzijde. De laatste maanden zijn door het onvoorzichtig ope nen van autoportieren talloze ongeyallen voorgekomen, waar van vele ernstige. „Johan vgn Oldenbarnevelt" morgen naar Batavia. Het m.s. „Johan van Olden barnevelt" zal morgenmiddag in het kader der gezinshereni ging met 1300 vrouwen en kin deren van Amsterdam naar Ba tavia vertrekken. 110 kinderen beneden de 3 jaar zullen de reis naar Indonesië meemaken. taak, doch verder als voorzitter van de Gemeenteraad en van het college van Burgemeester en Wethouders, wel een van de meest typische eigenschappen van de ambtsdragers in ons de mocratisch bestel vormt, is aan Mr Tellegen zeker ten volle toe vertrouwd. Als voorzitter en lid van di verse streekcommissies blijft zijn taak niet enkel tot deze Ge meente beperkt. In 1947 erkende de Regering zijn verdiensten door zijn be noeming tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De gemeente hoopt nog vele jaren te mogen profiteren van de grote werkkracht en het doorzicht van Mr Tellegen, wien de spanning dezer dagen aan leiding gaf om zich te onttrek ken aan de viering van dit ju bileum. Op Nieuwjaarsdag is in zijn woonplaats 's-Gravenhage plot seling overleden Prof. Ir J. A. Grutterink, hoogleraar in de mijnbouwkunde aan de Tech nische Hogeschool te Delft. 13 persoonlijkheden hebben een motie ondertekend, waarin de afschaffing wordt geëist van de- commissie tegen on-Ameri- kaanse activiteit. Gisteren herdacht dr J. ter Meulen de dag, waarop hij vóór 25 jaar tot directeur van de bibliotheek van het Vredes paleis benoemd werd. De Amerikaanse arbeiders federatie overweegt de mogelijk heid om naar een 30-uur week te streven, wanneer de werk loosheid mocht gaan toenemen. William Richard, een oud directeur van de Cunard White Star, is te New-Orleans over leden. De hertog en hertogin van Windsor zullen in Februari hun huis te Antibes verlaten en zich te Parijs vestigen. Een jonge man te Peking heeft verklaard, dat hij op 30 Maart met brandende kleren boven Peking uit een vliegtuig zal springen als de vrede dan nog niet is gesloten. Overleden: J. 'Slooves, 62 j., geh. niet J. C. Albrecht; C H. van der Weel, 72 j., ongeb.; Chr. P. Homburg, 79 j., ongch. Willem, 2 j., z. v. G. Verhage en H. Ver hoeven; J. A. Michaëlsen, 87 j., wede. C. de Klerck. BORSSELE. Geboren: Helena, d. v. L Ruster en E. G. v. Sluys; Rudolf H., z. v. B. Nieuwcnhuize en M. v. Westen. Overleden: Jaca. Verburg, 62 j. echtge note van C. AlmekindersJ. Walhout, 77 j., echtgenote van C. v. Boven; B. de Jonge, 73 j. echtg. van M. M. de Jonge. Gehuwd: A. C. Siebregt, 21 j. te 's-Hertogenbosch en D. Walhout, 19 j. ZIERIKZEE. Geboren: Adrianus L., z. v. J. de Graaf en M. L. Boot; Jopie A. M., d. v. A. Vermaat en J. M. Wielaard; Cornelia, d. v. P. van Leeuwen en J. M. Hagesteijn; Sander, z. v. M. Flikweert en M. F. Viergever; Teunis, z. r. A. Goedegebure en E. G. J. v. d. Eist. Gehuwd: R. Ornee, 29 j. en N. J. van Klinken. 23 j.T. Bil, 26 j. en E. W. v. d. Houten, 21 j.J. W. B jfcenbaas, 24 j. en J. P. Paret, 21 j.P. M. Hoek man, 26 j. en L. Pimmelaar, 23 j.A. Steenpoorte, 40 j. en M. Geluk, 29 j.T. •van Dienst, 24 j. en J. A. Flikweert, 27 j. Overleden: J. A. van der Bijl, 82 j.G. Zijp, 76 j.. echtgenote van F. A. Jacobi; L. van der Klift, 80 j., wed. van A. Bak ker; L.' Anker, 90 j. TERNEUZEN. Geboren: Roelf W., z. v. J. M. Rouw en G. van Dijk; Leunis K., z. r. A. de Jonge en J. C. de Vos; Pieternella G., d. v. A. de Bruijne en L. de BlaeijElisabeth G. J., d. v. F. A. van den Berkhof en R. van Hes. Gehuwd: W. M. de Feijter, 52 j. en E. Blok, 43 j.J. H. Stockman, 23 j. en A. J. Engels, 23 j.D. Boone, 23 j. te Yerseke en N. Michïelsen, 25 j. Overleden: A. J. Faas, 82 j., wedn. van W. J. van DrongelenC. A. de Smidt, 73 j., wedn. van M. van Dron gelen; A. J. Neve, 64 j., echtg. van R. M. Moerings; E. V. M. Verhelst, 65 j.f ongeh. Officiële Publicaties. Hinderwet. B. en. W. van Middelburg maken be kend dat zij de volgende verzoekschriften inzake de Hinderwet hebben ingewilligd: Caltex Petroleum Mij. (Nederland) N.V. om in perceel Zusterstraat, kadastraal be kend in sectie L, no. 183 ged. een ben- zinehandpompinstallatie te mogen oprich- ten Shell Nederland N.V. om bij perceel Molenberg 17-19, kadastraal bekend in sectie D, no. 2870 en om op perceel Zus terstraat, kadastraal bekend in sectie C, no. 2686, 87, 88 een benzine-installatie te mogen oprichten; D. Jan se om in perceel Noord weg 20, kadastraal bekend in sectie E, no. 2251 een rokerij te mogen oprichten. UITREIKING BONKAARTEN K. L. 903 en QA. QC 903 De Directeur van de distributiekring Walcheren maakt bekend, dat de uit reiking van bovenstaande bonkaarten als volgt zal worden gehouden Vlissingen: (Brouwenaarstraat) 3 Jan. 1949 Letters A, C en D; 4 Jan. 1949 let ters B; 5 Jan. 1949 letters E, F en 6 Jan. 1949 letters H, I en J7 Jan. 1940 letters K en L; 8 Jan. 1949 Zelf- verzorgers en Instellingen; 10 Jan. 1949 letters M, N en O; 11 Jan. 1949 letters P, Q, R en _S; 12 Jan. 1949 letters T, U en V; 13 Jan. 1949 letters W, X, IJ en Z. Havendorp: 14 Jan. 1949 alle letters. x Westkapelle: (Zelfverzorgers en niet- zel(verzorgers) 4 Jan .1949 letters A tot en met F5 Jan. 1949 letters G tot en met L; 6 Jan. 1949 letters M tot en met R; 7 Jan. 1949 letters S tot en met Z. Medegebracht moeten worden: Alle stamkaarten met de afgeknipte inwis selingsbonnen van de bonkaarten 901, de bon tabak „07" van de tabakskaart QA 901 en de bon „Diversen 10" van de bonkaart Diversen QC 901. Vlissingen. B en W der gemeente Vlissingen; ge let op het verzoek, onder dagtekening van 6 November 1948 ingediend door C. Lorier, waarbij vergunning wordt ge vraagd tot het oprichten van een be waarplaats van oud ijzer, papier en lom pen met aanverwante artikelen in het perceel kadastraal bekend gemeente Vlis singen, sectie E. No. 876, plaatselijk ge merkt Breewaterstraat No. 4; overwegen de dat de beslissing op dit verzoek niet kan worden genomen, biqncn de termijn, bepaald iff art. 8, eerste lid, der Hinder wet, op grond dat het technisch onder zoek nog niet is beëindigd. Gelet op art. 8, tweede lid, der Hin derwet; besluiten: De beslissing op voor meld verzoek te verdagen. Vlissingen. B en W van Vlissingen; gelet op art. S der Hinderwet, brengen ter openbare kennis, dat bij hun besluit van 22 De cember 1948 aan A. Jonckman en Zonen, op de daarbij gestelde voorwaarden, ver gunning is verleend tot het oprichten van een bewaarplaats voor oud ijzer, papier, lompen en aanverwante artikelen, in liet perceel, kadastraal bekend ge meente Vlissingen, Sectie E. No. 359, plaatselijk gemerkt Branderijstraat No. 6. Streekplan voor Z. Vlaanderen. De Commissaris der Koningin in Zee land; overwegende, dat het, tengevolge vau de zeer ernstige oorlogsschade in West-Zeeuwsch-Vlaanderen ca de nood zaak het d.d. 13 Augustus 1937 goedge keurde streekplan voor de kuststrook Breskcns—Retranchement in verband met liet wederopbouwplan voor de gemeente Cadzand ten spoedigste te herzien, nood zakelijk is een streekplan voori dit ge bied vast te stellen; dat de sociaal-economische problemen voor het Westen ten nauwste samenhan gen met die in het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen, weshalve het ge wenst is het sociaal-economische onder zoek uit te strekken over geheel Zeeuwsch-Vlaanderen dat het derhalve gewenst is te bepalen, dat een streekplan voor Zeeuwsch-Vlaan deren in voorbereiding is gezien het advies van de Vaste Com missie van de Rijksdienst voor het Na tionale Plan d.d. 19 Juni 1947, no. 52; gelet op artikel 8, le lid van de Derde uitvoeringsbeschikking van de Secretaris- Generaal van het Departement van Bin nenlandse Zaken met betrekking tot het besluit van 15 Mei 1941 (no. 91/1941), houdende voorschriften betreffende het nationale plan en streekplannen; besluit: te bepalen, dat voor Zeeuwsch- Vlaanderen, omvattende het gebied der gemeenten Breskens, Groeder, Nieuw- vliet, Cadzand, Retranchement, Zuidzande, Oostburg, Sluis, Aardenburg, Waterland kerkje, Schoondijke, IJzendijke, Biervliet, Hoofdplaat, Terneuzen, Hoek, Philippine, Sas van Gent, Westdorpe, Zuiddorpe, Overslag, Koewacht, Axel, Zaamslag, Vogelwaarde, Hontenisse, Graauw- en Langcndam, Hulst, St. Jans teen <sn Clinge, een streekplan wordt voorbereid. Middelburg, 14 Juli 1947. Uitslagen Dammen 7e ronde. BrandenburgVerton 20; Gel.eijnse Hogerland 2—0; W. BootGocdbloed 2—0; Steinvoort—v. Felius 2—0; v. d. Zande C. Kostense 2—0. In de le afdeling luidt de stand: Bran denburg 17 punten uit 9 wedstrijden; Hogerland 8 uit 7; Boot 9 uit 9; Verton 9 uit 9; Geleijnse 7 uit 8; Korporaal 6 uit 7; Steur 5 uit 7; Goedbloed 4 uit 8. KRABBENDIJKE. Duivententoonstelling der P. V. „De Scheldeduif". Uitslag: Klasse I, oude doffers: le pr. W. H. v. Dongen, M. doffer v. T.; 2e pr. J. A. v. Langevelde; 3e pr. M. J. Allewijn; 4e pr. J. v. d. Vrede; 5e pr, J. A. v. Lange velde; L.E.V. W. H. v. Dongen; E.V. D. v. Luijk. Totaal 20 inzendingen. Klasse II, oude duivinnen: le pr. W. Hoogesteger; 2e pr. Ji>. Zweedijk; 3e pr. W. Krijnsen; 4e pr. D. v. Luijk; 5e pr. J. v. Doom; Z.E.V. J. de Vrieze; E.V. P. v. d. DorpeL Totaal 19 inzendingen. Klasse HE, jooge doffers: le pr. D. Luijk; 2e pr. P. v. d. Dorpel; 3e pr. idem; 4e pr. C. van Langevelde; 5e pr. idem; 6e pr. A. Leijs; 7e pr. idem; Z.E.V. W. KrijnsenE.V. D. Zweedijk. Totaal 28 inzendingen. Klasse IV, jonge duivinnen: le pr. M, TI Allewijnse, M. duivin v. T9; 2e pr. W. H. v. Dongen; 3e pr. P. v. d. Dorpel; 4e pr.. J. de Vrieze; 5e pr. C v. Langevelde; Z.E.V. M, Minnaard. E.V. J. v. d. Vrede. Totaal 19 inzendingen. Klasse V, late jonge doffers: le pr. C, v. Langevelde; 2e pr. M. Minnaard; Z. E.V. C. Lammers; E.V. J. Boven. 8 inzendingen. Klasse VI, late jonge duivinnen: le pr. G Lammers; 2e pr. C. v. Langevelde; Z. E.V. J. v. d. Parel; E.V. J. v. d. Vrede. 6 inzendingen. Keurmeester was de heer J. Notenboom te Roosendaal. Aansterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 3 Januari 1949 medegedeeld door de Incasso-Bank N.V., Goes. Nederland 1948 100# 100# 98# Nederland 1947 98# Nederland 1937 98# 98# Dollarlening 1947 100# 100# Invest, certif. 98# 98# Dito met belasting 99# 99# Ned. 1962-64 ex. bel. 99# 80# 99# Nedorl. N. W. S. 80# Spaarcertificaten 101# 101# Indië 1937 A 96# 98 97 Grootboek 1946 98 Kol. Bank 98# Ned. Handel Mij. 164 158 Ned. Ind. Hand. Bank 123 A. K. U. 163# 163 Berghs en Jurgens 303 304# v. Berkel Patent 112# 115 Calvé Delft 154# 154# Centrale Suiker 163 165 Fokker 139 139 Gelder Zonen 145 147 Kon. Hoogovens 195# 195# Lever Br. Unilever 2 77 278 Ned. Ford Ned. Kabelfabriek 253 258 Philips Gloeilampen 230 233# Wilton 166 171 Billiton Ie rubr. Dordtsche Petr. 296 297# Billiton ne rubr. Kon. Olie 321 324# Amsterdam Rubber 176# Bandar Rubber 160# Deli Bat. Rubber 121# Oost J ava Rubber 77 serbadjadi Holl. Am. Lijn 170 170# Java-China-Japanlijn 159 Kon. Boot 151J6 150# Kon. Paketvaart 161 164 Ned. Scheepvaart Unie 169# 171 Rott. Lloyd 156# 154 Stoomvaart Mij. Ned. 173# 172 H. V. A 178 Java Cultuur N. I. S. U. Vorstenlanden 54# Deli Bat. Mij. 147 Deli Maatschappij 165 Muller en Co. Senembah Amsterdamsche Bank 157# 157# Holl. Bank Unie 216 21654 Herstelbank Pr. 99# 99#. Rotterdamsche Bank 165# 165#" Twentsche Bank 170# 171 Anaconda Copper 33# 34 Betlil. Steel 103# Chrysler 108 Gen. Motors. 59# Intern. Nickel Kennecott 58 Rep. Steel 25# 25# U. S. Steel 72# Cities Serv. 46 45 North American Cont. Oil 56# Midcont. Oil 47 Tide. Water 23# 23# Shell Union 39# 40 Philips Petr. 58# Baltimore 10 9# Miss K. Texas 4# 4# New York Centr. Pennsylvania 16 ioor PIET VAN DAMME. Plaatjes van JAAP NONNEKES. o 68. Tegenover de biljart tafel zaten drie bezadigde oude dames te genieten van een glaasje limonade. Onder hun tafeltje lag een takshondje rustig te sla pen. Twee der dames wa ren in een druk gesprek gewikkeld. Ze spraken over de dure tijden en over de goeie oude tijd, toen alles als net ware voor een krats te koop was De derde dame was het voorbeeld van het '.aks hondje gevolgd: Ze deed een dutje. Telkens knikte haar hoofd op en neer en het dophoedje met een grote pauwenveer er op, schommelde mee bij iedere hoofdknik. Af en toe gluurde het takshondje naar boven om te zien of zijn vrouwtje er nog zat en dommelde dan weer verder. Kortom er heerste rust en vrede aan het tafeltje van de oude dames. Totdat....

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 3