Valse briefjes van honderd komen uit België. Snel worden de kampongs doorzocht. Verliesljjst Nederlandse strijdkrachten in Indonesië. Drukpers reeds in beslag genomen. Het levert niet altyd wat op. Alle mannen naar de bale-dsssa. Binnen tien jaar naar 9 de maan. cUaam u-an de, YfhmiaJk Robot-vliegtuig bereikt 1360 Km. uursnelheid. Een Catacomben-Gemeente. Afvallen op ondernemingen bij Buitenzorg, Dinsdag 4 Januari f949 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Het is reeds enkele weken geleden, dat ruchtbaarheid werd gegeven aan het feit, dat er valse bankbiljetten van f 100.— In Zeeland in omloop waren. Er is nog weinig van de zaak bekend, doch wanneer we het Gentese blad „Het Volk" mogen geloven worden de briefjes uit België geïmporteerd. De Bel gische politie zou in samenwerking met de Nederlandse mare chaussee het onderzoek hebben opgenomen en reeds successen hebben geboekt. Valse muntersbende te Maldegem. andere plaatsen vervoerd door PRETTIGE OUDEJAARSGASTEN. Op oudejaarsavond is door tot nu toe onbekende personen inge broken in de garage van de Gebr. Smeets te Echt (Limburg). De dieven waren in het bezit van een auto en hebben voor een waarde Van plm. f 3000.aan 'accu's en banden ontvreemd. I De politie heeft op Nieuwjaars- dag met speurhonden gewerkt. doch tot op heden nog zonder re- I sultaat. De eigenaars waren niet ver zekerd. gem ^e^T^hteTni^wai RESTEN NEANDERTHAL- Maldegem, de grote grens- hij precies te transporteren h^d i MENS BIJ GIBRALTAR gemeente in het Belgische In verscheidene café's was de GEVONDEN. „Meetjesland" is steeds een nest machine onderdak geweest, doch van „blauwers" en deviezen- na ijverig speuren ontdekte men' In een grot aan de oostzijde smokkelaars geweest. Sinds en- het apparaat in een verlaten1 van Glt?raltar zijn belangrijke ar- kele maanden nu is gebleken,I afweerbunker lanes de liin Ms'- cheologische ontdekkingen ge- dat daar ook een valse munters-degem-Knocke idaan' Men vond daar namelijk bende moest huizen, die valseEen cafébaas en zijn echtge- overblijfselen van de Neanderthal- 100 guldenbriefjes op de markt note, die van de zaak mber af- mens en sP°ren uit de Romeinse bracht wisten dan goed 2itten tijd De grot was reeds in Mei Verscheidene verdachten wer: thans eveneens achter de tralies, ontdekt by ondergrondse graaf werkzaamheden. Men vond vier den achter slot en grendel ge- set, doch de hoofdschuldigen lopen blijkbaar nog op vrije roeten. Thans echter werd de p OP ZOEK NAARlagen met overblijfselen. DE „BAAS". De eerste bevatte scrabeeën, De politie heeft dus reeds een'muntstukken, glas en aardewerk drukpers, waarmede de valse'aardig succes geboekt. Zij heeft van ^YPtische, Romeinse en ie»im tniAMl.iAM .71 X i i "DVinnn mionVio nnncnnAnfy munters werkten, ontdekt. Enkele maanden geleden werd vastgesteld dat valse 100 gulden biljetten de ronde deden. De eer ste briefjes werden ontdekt bij een grensarbeiders, die in een Maldegemse bank zijn loon kwam omzetten in Belgisch geld. De namaak wa^ tamelijk grof. De opdruk „100" was geribd in tegenstelling met de echte brief jes, terwijl het watermerk al even onbeholpen was. De Belgische en Nederlandse politie stelde een gezamenlijk onderzoek in, en langs alle kan ten doken valse briefjes boven in Nederland evengoed als in België. De meeste bezitters waren te goeder trouw in de val gelopen, hoewel de lage prijs waartegen de valse briefjes verkocht wa ren, toch reeds verdacht was; één „gulden" kostte slechts 7,5 franc. EERSTE VANGST. Alle sporen werden nauwkeu rig gevolgd en het bleek weldra dat de draden ergens in het Maldegemse moesten samen komen. In samenwerking met'de Ne- enkele vogels gevangen en de drukpers, maar de „baas" van de bende is nog zoek. Met veiflubbelde hardnekkig heid zetten de politiemannen de drijfjacht voort en vroeg of lèat vliegt ook hij tegen de lamp. We vernemen nog, dat het aantal slachtoffers steeds toe neemt, ook ver buiten Malde gem. De aftroggelaars legden het er op aan kleine meiden te bedriegen. Door allerlei drog redenen trachtten zij het ver trouwen in de Belgische munt Phoenicische oorsprong. In de tweede laag werd aard werk uit het Neolithische tijdperk gevonden, dat 6000 jaar oud was. fti de derde laag vond men geen aardewerk, maar wel stenen werktuigen en beenderen van die ren. Ook ontdekte men resten van maaltijden, die voor 15000 jaar genuttigd werden. Nog dieper vond men beenderen van ratten, konijnen en vogels, die eenmaal een verblijfplaats in de grot ge vonden hadden. In de vierde laag trof men sporen van de Neander- aan het wankelen te brengen, Hymens aa"' die v°or 40.000 tot waarna zij met hun valse gul- 60 09° ->aar de ^ot bewoond had. dens voor de dag kwamen. 1 NA DE ZUIVERINGSACTIE. is lang en smal en wordt door de brens aan weerszijden afgesloten. Mochten er van de bendeleden, die zich hier volgens de berichten in een klein aantal bevinden, De zon, halverwege horizon en zenith, danst achter ons aan. De sawahvlakten staan droog, kurk droog. De natte moeson is over trachten te vluchten over de sa tijd, regen moet er komen. De - (kudde karbouwen, onder de hoede derlandse marechaussee die een van do Weine dryVers Iaat de verdachte kerels mee- koppen hangen e„ude kruinen van do klappers, verderop, hangen lusteloos voorover. Er staat geen aasje wind. Voor ons tekent zich j wah dan ]open ze hier yast w;j zestal bracht, deed de politie van Gent een inval te Maldegem en ar resteerde en 20-tal inwoners. En zo kwam men op het spoor van de uitgever in wiens woning #0 valse 100 gulden-briefjes ge vonden werden. Hij bekende en zo kwam de politie tevens tot arrestatie van nog twee helpers. De hoofd schuldigen waren echter nog zoek. DRUKPERS IN BUNKER. de kleine nog altijd groene kam- ryden onde£^en snei door de pong af, onder het trillende licht kampong heen naa- de achter. en de enkele, glanzend-w.tte, me- zijde j het irr'igatiekanaal tige wolken. 1 i zonder water, tot waar de laatste De truck mindert vaart, Stopt hutten staan en de laatste bomen, echter niet, schuift langzaam,Hierachter strekken zich opnieuw zeer langzaam voort. Van de ach- sawahvelden uit, links en rechts, terkant laat zich een vijftal vanHen andere kampong begint een onze mensen omlaag zakken. Met<s*ukJe verderop. De wagen keert Uit de inlichtingen van de twee brens staan ze op de weg enj®n £aat terug met bewaking. We arrestanten bleek, dat de druk- zijn meteen daarop verdwenen.waar we zijn. pers waarmede de heren werk- Ze duiken in het zijterrein, een; Echter niet lang. De patrouille ten, geen vaste plaats had. i brengroep links, een brengroep sphst zich in twee gedeelten. Sgt Regelmatig werd de pers naar rechts van de weg. De kampong Y?n. Acker verdwijnt klem aantal De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de laatste week van December de navolgende verliezen zijn ge itden; Koninklijke Land macht; De soldaten: A. Bakker uit Veendam; J. C. Blaak uit Rys- oord (Z.-H.4; W. A. Boons uit Eaamsdonkveer; J. J. H. Cle ment uit Budel; C. van Delft uit Drunen; P. Dullemeijer- uit Gouda; C. van Dijk uit Utrecht; Vi. Goederee uit Groningen; N. L. Hermans uit Voorhout; A. H. J. van Hussefl uit Utrecht; P. Tli. G. Jonkers uit Oss; A. Klein- Gotink uit Eerbeek; J. de Koek uit Haaf ten (Gld.); L. van Kra nenburg uit Spijkenisse; W. -Kuijpers uit St. Michielsgestel; f. H. Luiken uit 's-Gravenhags; It. Otten uit Nieuw Amsterdam- J. A. H. M. Poulus uit Dintel- oord; L. A. van Spaendonk uit Tilburg; W. A. Theunissen uit Amstenrade (L.). De korporaals; A. J. G Hoef- ragels uit Gieten; A. J. Kuypers uit Rotterdam; J. J. P. v. d. Made uit Geertruidenberg; H. F. Visscher uit Rotterdam. De huzaren: P. J. M. H. Nies uit Nederweert; F. L. Overhof uit Maastricht. Adj. Ond.-off.: T. Lam uit Bir mingham (Eng.). Serg.: G. T. v. d. Schouw uit Utrecht. 'Kon. N e d. - I n d. le ger: f Sold. Kastiman uit Indonesië; sold. Ie kl. inf. W. Umbas uit Indonesië; le lt. vlieger-waar nemer B. J. Ruesink uit 's-Gra- venhage; sold. 2e kl. R. H. Gil huis uit Indonesië; serg.-majoor vlieger-waarnemer F. W. Ver- dier uit Apeldoorn; sergeant majoor vlieger-waarnemer M. J. Janssen uit Roosendaal c.a. De Koninklijke Ma rine heeft in de afgelopen week geen verliezen gerappor teerd. naar de met een ene kant. De Nederlandse gedelegeer- fT~~ de bij de Veiligheidsraad, Dr H. J. van Royen, is met de P A.O.A.-Constellation „Nor- I way" van Schiphol naar New-York vertrokken om in i de bijeenkomst van de Raad, die op 6 Januari te Lake i Succes begint, verder het Ne derlandse standpunt inzake de Indonesische kwestie te verdedigen. Met hetzelfde vliegtuig vertrokken even eens de Nederlandse en Bel gische prijswinnaars van de opstelwedstrijd, uitgeschreven door het Amerikaanse dag blad „Herald Tribune". Als beloning mogen zij 10 weken in New-York doorbrengen. Bij het vertrek v.l.n.r.: Gustaaf Sedee, Dr H. J. van Royen, Janny van Reijen, Louise la Boulle (België) en Roger de Becker (België) De predikant-astronoom R. C. Wood te Hertfond in Engeland, heeft de mensen verzekerd, dat zij het nog zullen beleven een andere wereld te leren kennen; de wereld van de maan. „Geef de Amerikanen 10 jaar of minder en de eerste raket naar de maan zal afgeschoten en teruggekeerd zijn, natuurlijk geleid door Radar. De eerste raket zal vermoelijk alleen in strumenten bevatten, doch voor de tweede raket zullen vrijwil ligers uitgenodigd worden een bemanning te vormen." Volgens Wood hgeft de ontdekking van de atoomenergie de laatste hin derpaal op de weg naar het af schieten van raketten naar de maan: de aandrijvingskracht, uit de vjgg geruimd. Wood beweert, dat men de oppervlakte van de maan reeds beter kent dan die van de aarde, waarvan vele delen nog niet in kaart zijn gebracht. Verzoek om onderzoek naar arrestatie Kardinaal Mindszenty. Senator Robert Wagner (Dem) heeft de commissie voor buiten landse betrekkingen van de Ame rikaanse senaat verzocht een on derzoek in te stellen naar de ar restatie van kardinaal Mindszenty In een brief aan de voorzitter der commissie, Tom Connally, dringt Senator Wagner er tevens op aan een onderzoek in te stellen naar het lot van aartsbisschop Aloizijde Stepinac van Zagreb (Joego-Slavië), die tot 16 jaar ge vangenisstraf werd veroordeeld. Stepinac werd er van beschul digd nazi-sympathieën te hebben. Korporaal Kloostra neemt met de rest de andere kant. De kampong wordt geveegd; het consigne is: alle mannen naar de bale-dessa. Onderzoekt alle dingen en be houdt het slechte, zou de opdracht ook kunnen luiden. Woning na woning wordt snel maar accuraat doorzocht, vlieringen hebben onze speciale aandacht. Putten worden i gepeild, tjonge, twintig meter diep j en dan nog alleen maar wat brak water. Stapels brandhout worden versjouwd, verse aarde wordt om gewoeldgeen enkel wapen. Oude vrouwen en jonge vrouwen, kinderen van allerlei leeftijd, iedereen kijkt een weinig beduusd. De dessa-poiitie, die zich reeds gemeld heeft, wordt verteld de mensen gerust te stellen. Een oude tani, kromgetrokken van de jicht, kruipt uit zijn vervallen stulp te voorschijn. Moet hy ook 1 naar de bale-dessa 7 Nee, natuur- lijk niet, de man kan amper lopen. 'Maar de anderen wei, mannen met en zonder patjol, in een broekje alleen of in hemd en j broek, met of zonder pasje ze 'bezitten echter allemaal hun pas- I je, een door de woeroe, het kam- 1 ponghoofd, getekend bevvysje, dat ze zijn, wie ze zijn, waar ze wonen Bij de bale-dessa vangen enkele mensen van de inlichtingendienst I hen op, het wordt een grote me- Beschuldiging van Indische „Daily Mail". Het in de Engelse taal ver schijnende Indische blad „Dai ly Mail" heeft de V.N. er heden van beschuldigd er niet in ge slaagd te ziip de Aziatische vol keren tegen „Westerse imperia listische agressie" te bescher men. Het joept de Aziaten op een blok te vormen ter wille van hun eigen welzijn. nigte, een zwijgende, afwachtende, hurkende groep. Ze houden hun pasje gereed. Voor ons valt er niets meer te doen, behalve het stromend zweet op te vangen in onze zakdoek. Een goed uur werk, en het re sultaat De inlichtingenmensen doen hun werk, wij gaan in de schaduw zitten en steken een Highway op. De groep van circa driehonderd Indonesiërs mindert zienderogen: al wat zuiver op de graat bevonden is, gaat weer de kampong in. Tensotte blijven er enkelen over, hun gedrag of de op hen bevonden papieren, of hun aan de I. D. hekend gezicht, ver eist een nader onderzoek. We kruipen weer op de wagen. We deden dit soort karwei reeds vele malen, we zullen het nog vele keren doen. Soms levert het wat op, soms niet. We stoppen nog even om de brengroepen op te ia den en rijden huistoe. D zon, ver vaarlijk dicht bij het zenith nu, slaat haar helle licht pal in ons gezicht. De sawah's staan droog, kurkdroog. Dezer dagen zal de natte tijd beginnen. FEUILLETON F. HORACE ROSE 15 De meesten hunner behoorden tot de oorspronkelijke groep van geleerden op het Europese vaste land wier onderzoek naar de eigenschappen, structuur en sa menstelling van het atoom al wel twintig jaar aan de gang was voor de sensationele en dra matische aankondiging uit Washington 6 Augustus 1940, dat de eerste atoombom in één seconde de Japanse stad Hi- rishima met één geweldige ont ploffing in puinhopen had ver anderd. Hoe Belat Horna precies in aanraking met deze mensen was gekomen, die hem geen van allen hadden gezien voor hij ten tonele verscheen, is mij nog een raadsel. Dat was trouwens ook niet zo belangrijk. Heel wat be langwekkender en belangrijker voor mij was destijds het geheim verbonden om de persoon en werkzaamheden van hun leider, die, zoals ik dacht toen ik hem later ontmoette en zoals ik nog denk, de merkwaardigste man ter wereld was. Niemand van de aanwezigen had deze ma» gezien, hoewel ~.e allemaal van zijn bestaan wis ten. Ik geloof, dat Belat Rorr.a het meeste wist, want het bleek dat zij eens met elkaar gecorres pondeerd hadden en dat hij mensen ontmoet had die hem Venden en van zijn onderzoekin gen en proefnemingen wisten. Toen ik vroeg, wat voor soort man hy was kreeg ik twee ge heel onverwachte en merkwaar dige antwoorden, van Kadek: „Hij is geen man, hij is een We zen." Van Treso: „Hij is knap", i Kadek had ook nog gezegd: „Ik heb hem nooit gezien, maar ik ben bang hem te zien. Wij zijn j allemaal bang." - „Waarom?" vroeg ik. „Waar- i om zou je bang zijn, als je niet weet wat voor man hij is" Kadek haalde zijn schouders op en wilde niet verder inlich- ten. Evenzeer verbaasd vroeg ik Treso: „Hoe weet je dat hij knap. is. Jullie hebt hem geen van al len gezien." „Wij hebben het gehoord. Ze zeggen het allemaal. Hij leeft onaer een naam die de inboor lingen van Afrika hem hebben gegeven Thara "Menech en dat betekent de Schone, de Ster ke. Het betekent, dat, als wij hetj goed konden vertalen en uit- drukken deze man in zich ver-1 enigt alle grootste en hoogste i eigenschappen van het menselijk was." j „Ongetwijfeld romantisch en i overdreven", meende ik, „mis- schien een voorbeeld van primi-, tieve voorstelling en overdrij-, ving." „We zullen zien hoe waar of onjuist het is wanneer we hem zien", was het antwoord. Wij stonden aan het einde van de smalle startbaan en keken neer in het daL De diepe en troosteloze leegte werd slechts enigszins verzacht door de pun- ten van boomloze rotsen, als to renspitsen en de zwarte schadu wen van ruwgekante kloven. I „Niemand gaat ooit die kant) uit", zei Treso, „achter de berg- rug is een dorpje. Wij, ik bedoel Sennia en ik, gingen daar wel eens heen om voorraden in te slaan, voordat het hier veran derd werd in het „heiligdom" van een geheim genootschap. Nu mogen we het huis niet verla ten." In gesprekken met Treso was ik er al van overtuigd, dat zij misschien even intellectueel ont wikkeld was als wie dan ook van de mannen. Zij had geen speciale belangstelling voor de weten schap als zodanig, maar was vol komen op de hoogte met de vak taal van de atoom-energie. Ze sprak met het grootste gemak; over pitchblende van uranium, I de nucleus van het atoom, mi-, eronen en electronen en heel wat andere geheimzinnige en in- j gewikkelde termen en procedé's die zelfs tegenwoordig weinig: zeggen aan gewone leken als ik. Ook had Treso een eigen mening over dit alles. „De hele geschiedenis is een droom van krankzinnigen", zei ze heftig. „Zij geloven dat ze. door de krachten los te laten die God voor zijn eigen zaak be waard had, ook dezelfde won derbare dingen kunnen doen die God kan doen. Zij geloven, dat ke dezelfde wonderbare krachten aan zich kunfien trekken die God bezit. De droom van de ma niak is de droom naar macht. Hoewel die droom soms andere vormen aanneemt, komt het steeds op hetzefde neer. Som mige van deze krankzinnige dro mers geloven in God, maar zij willen aan God gelijk zijn en beschikken over de macht over leven en dood. Anderen, die niet in God geloven, proberen deze macht te verkrijgen om te bewij zen, dat er in het Universum geen God is, alleen maar men sen. Het komt allemaal op net- zelfde neer en loopt steeds op hetzelfde uit." Ze wees naar de kuil die het ontmanteld vliegtuig bevatte. „De wereldgeschiedenis staat vol met de 'overwinningen van die machtsdroom", vervolgde zy, en toch donker met de schadu wen van zijn mislukkingen. 'De mens in zyn droom naar macht zoekt God te overwinnen, maar God is te sterk voor hem en hij faalt altijd. Duizenden jaren ge leden droomde een maniak, dat hij de macht bezat om door de eindeloze ruimte te vliegen en de lucht te veroveren. Met was be vestigde hij .vleugels aan zijn schouders. Hij sprong van een hoge heuvel en zweefde glorieus door' het luchtruim. Wat moet hij wel niet gedacht hebben! Hoe zal zijn voorhoofd gestraald hebben van trotse vreugde, hoe zal de trots der overwinningen hem dronken gemaakt van de zoetste aller dranken de bedwelmende drank van het succes! Echter in het uur van zijn overwinning -versmolt de zon zijn was, zijn vlegels vielen af en hij stortte in zee en ver dronk. Met hem verdronk zyn trots in een verbrijzelde droom. (Wordt vervolgd.) STORM IN FRANKRIJK LEVERT GROTE SCHADE De storm blijft over diverse streken van Frankrijk woeden. In Bretanje o.m. hebben de hoeven en boomgaarden grote schade geleden. Daar verschil lende palen van de electrische leiding om waren gewaaid, was de stroom op sommige plaatsen onderbroken. Volgens de eerste schattingen is er meer dan 100 millioen francs schade. In het Oosten van het land is veel sneeuw gevallen. Voor namelijk in de streken van Montbeliard en Belfort heeft de sneeuw vertraging veroorzaakt in het treinverkeer. De stroom voorziening ondervond eveneens moeilijkheden. HOOGHOLLANDS. Het antwoord van minister Götzen op vragen van de heer Logemann begint als volgt: „Met terugzicht op het dezer zijds schrijven d.d. 17 Juli '47 6de afdeling, letter H 45, ter beantwoording van de door het lid der Kamer de heer Loge mann gestelde vragen in zake militaire ongeregeldheden bij zuiveringsacties in Zuid-Cele bes, in welk schrijven minister Jonkman toezegde de Kamer met de uitslag van het onder roek in kennis te stellen op de wijze, welke alsdan geëigend zou blijken en zo gaat deze zin nog eens to lang verder. Met terugzicht op dit zijner zijds schrijven van minister Götzen krijgt men, aldus de „Nieuwe Eeuw", de gedachte dat 's ministers Nederlands geducht te lijden gehad moet hebben van „vijandelijke" in filtraties. Niet verwonderlijk bij een minister voor Indone sische Zaken! Korte Berichten. BUITENLAND. Een nieuw Zweeds plan voor de burgerverdediging beoogt, dat huiseigenaars in sommige gebie den schuilkelders in alle gebou wen van een bepaalde grootte moeten bouwen, aldus meldt ra dio-Stockholm. De staat zal een derde van de kosten betalen. Het Amerikaanse consulaat-ge neraal te Berlijn heeft 90.000 aan vragen voor immigratie in de V.S. ontvangen. Men verwacht, dat de eertste visa in de as. lente zullen worden uitgereikt. Een skymaster, welke op het vliegveld Tegel landde, was het 100.000ste vliegtuig, dat sedert het begin van de luchtbrug te Berlijn is aangekomen. Amerikaanse vlootmanoeuvres. Twintig Amerikaanse marine schepen, waaronder twee vlieg dekschepen, zullen in het begin van deze week uitgebreide oefe ningen in de Atlantische Oceaan houden. Eventuele atoomoorlog. In de Australische federale hoofdstad Canberra worden geheime bespre kingen gehouden over vraagstuk ken, voortspruitende uit een even tuele atoomoorlog en de maatre gelen, welke genomen moeten worden om de Australische steden tegen een'eventuele aanval met atoomwapens te bechermen. Koning George zal zich op 8 Januari a.s., vergezeld door Ko ningin Elizabeth, de kroonprinses, haar gemaal, prinses Margaret en de kleine prins Charles, naar San- dringham begeven. Duivels-eiland verdwijnt. „Dui- vels-eiland", de strafkolonie, welke op 40 km. afstand van Cay enne, in Frans-Guyana, is gelegen wordt opgeheven. Te Algiers zijn 500 veroordeel- aangekomen. De 500 man die zich nog in de straf-kolonie bevinden zullen ook binnenkort uit „Dui vels-eiland worden afgevoerd. Franse begroting definitief aan genomen. De Franse nationale vergadering heeft gistermorgen vroeg de begroting voor 1949 in tweede lezing aanvaard. Voor stemden 353 afgevaardigden, te gen 180. Daar de raad van de republiek niet de bevoegdheid heeft het ont werp voor de tweede maal te ver werpen, is het thans wet gewor den. De vergadering ging tot 11 Januari uiteen.. De Daily Telegraph maakt mel ding van een nieuw onderzoek van Scotland Yard naar beweerde on regelmatigheden die door hoge ambtenaren van de «afdeling in voervergunningen van de Board of „Trade zouden zijn gepleegd. Het onderzoek zou vooral betrek king hebben om de invoer van auto's. Dr Zinn, de minister van Ju stitie in Groot-Hessen, heeft verklaard, dat 1.100.000 Duitse krijgsgevangenen in de Sowjet- Unie „verdwenen" zyn. De ge schoolde arbeiders onder hen zijn „burger-geïnterneerden" ge worden, zeide hij. Engels vliegend laboratorium. .Daily Express" meldt, dat Britse geleerden er voor de eer ste maal in geslaagd zijn een Röbotvliegtuig* te doen starten, dat een snelheid van 1360 km per uur bereikt heeft, dit is 160 km sneller dan de geluidssnel heid. j De robot, een waar vliegend laboratorium, was uitgerust met geheime toestellen voor een waarde van ongeveer 200.000 gulden. De proef had een paar dagen geleden plaats boven de Scilly eilanden. Het robotvliegtuig, dat ongeveer 3.50 m. iang is en 450 kg weegt, werd met een meteor- toestel gelanceerd. Het vliegen de laboratorium heeft aan zijn basis alle reacties overgeseind, die zich tijdens de vlucht in de diverse boordinstrumenten heb ben voorgedaan. Van het lan- ceervliegtuig uit werd de vlucht van dit robottoestel verfilmd. Na een paar minuten werd het robotvliegtuig naar het Kanaal geleid, waar het is neer gestreken. De voornaamste organisatoren van die proefneming zijn Sir Ben Lockspeiser, hoofdingenieur bij het ministerie van Bevoor rading en de heren Barnos Ne ville Wallis van de Vickers Armstrong en Parring, directeur van de Koninklijke Luchtvaart dienst. RASSENDISCRIMINATIE. Terwijl Nederland zijn zonen offert om de Indische bevolking te vrijwaren van de woeste ter- reur van revolutionnaire benden om zo voor deze volken de vrij- 1 heid te verkrijgen en zelfstandig heid mogelijk te maken, staat Amerika mee in het voorste ge lid om dit streven tegen te gaan. Met een beroep op de vrijheid. Zó vrijheidslievend zijn de Ame rikanen, dat zij liever zien dat in- Indië ruim baan gemaakt wordt voor de communisten en consor ten dan dat Nederland de orde herstelt en de rust verzekert. Merkwaardig die belangstel ling voor Nederl.-Indië. Spurgeon beeft eens een boekje geschreven: „Praatjes en plaat jes", waarin hij o.m. de lezers op wekt in de eerste plaats voor eigen deur te vegen. Amerika zou goed doen, dit ter harte te nemen. Een Amerikaans senator heeft er toch de aandacht op gevestigd, dat in de zuidelijke staten de rassen-discriminatie nog steeds voortduurt. Dat de negers nog altijd als minderwaardigen worden be handeld en achteruitgesteld. Hier is mooi werk te doen. Laat men beginnen het eigen straatje te wieden. Dat is beter dan de Neder landse vrijheidsbrengers een stok tussen de benen te steken. Oe Kerk onder het kruis. „De christelijke gemeente in Oost-Duitsland begint langzamer hand maar zeker een catacombengemeente te worden. De gehele bevolking wordt stelselmatig gedegradeerd tot slaven, zonder enig recht op ook maar de elementairste levensvreugde. Vuig verraad loert buiten om de hoek, innerlijke onzekerheid verscheurt het hart. Ontstellend zijn de omstandigheden, waarin de bevolking van de Russische zone haar bestaan tracht te rekken, heen en weer geslin- gred tussen angsten en ontberingen. Hier ziet men voor zijn ogen zich een Godsgericht voltrekken, zo aangrijpend en benauwend, dat wij alleen maar om genade kunnen smeken voor t' Duitse volk Aldus een medewerker van „De Herv. Kerk", die juist uit het Russische gebied terugkeerde, aan wiens beschouwingen wij ook het volgende ontlenen: De Gestapo is vervangen door de Gepeoe. De S.S.-beulen zijn vervangen door mensen van hetzelfde type. De verraders uit eigen land en volk, die wij zo goed kennen en van wier handlangersdiensten de bezetter bij ons gebruik maakte, vindt men nu terug bij de S.E.D. De uitbuiting, de stelselmatige uithongering, de deportatie het is allemaal teruggekomen. En de Duitser, die nadenkt, zegt dit is ons aller schuld. En de Christen, die nadenkt, zegt: Ik mag me niet verzetten bij het onrecht, dat thans ge schiedt, want 't zijn Gods gerich- ten, die over ons hoofd komen. Eén Nederlander evenwel vraagt zich af: Tot hoever moet dit zich buigen onder de oordelen en gerichten Gods gaan Komt er niet een moment, waarop de kerk zeer nadrukkelijk en" zeer duide lijk „neen" moet zeggen? Komt er niet eens een ogenblik, waarop het buigen onder 't oordeel moet veranderen in een getuigen in 't oordeel? Een getuigen, dat het kan niet anders een nóg groter lijden met zich zal meebrengen? Ik geef een voorbeeld. Hoewel de kerk officieel vrij is, wordt het de kerk langzaam maar zeker on mogelijk gemaakt, werkelijk te doen wat in normale tijden haar opdracht is. Practisch iedere Zon dag wordt ieder, gedurende de tijd dat er kerk gehouden pleegt te worden, opgeroepen om stenen te bikken in dienst van de volks gemeenschap. Allen, arm of rijk (en: wat is rijk, wat is arm, ieder een is beest geworden), oud of jong, worden opgeroepen om ste nen uit de puinhopen te verwy- deren en te bouwen aan insteilin- gen, die voor het hele volk van belang worden geacht, bijvoor beeld aan een bioscoop. Dan kan dus de kerkdienst niet doorgaan. Wat nu te doen? Wél kerk houden? Neen, men roept de ge meente op om stenen te bikken uit het huis van een gemeente lid. Men onttrekt zich niet aan de gemeenschap, maar bewijst zyn dienst aan de broeder des geloofs. En verder: De Christelijke gemeenschap in het Oosten begint langzamerhand een catacombengemeente te wor den. Het christelijk jeugdwerk is verloren. Er is maar één jeugd- beweging, die toegelaten wordt de communistische. Daarom komt de jeugd slechts samen om de Bij bel te lezen en te zingen. Maar is dit zo erg? Komt daar niet juist het eigenlijke van het kerkelijk jeugdwerk naar voren? En ^ver rijken wij ons in Nederland bij het jeugdwerk niet vaak op allerhan de bijzaken? Kerken zijn er in vele streken niet meer. Een orgel, een koor, een schone liturgie, gezangboeken zij ontbreken. Maar is dit wel zo belangrijk? Is zelfs onderdruk king en vervolging iets, waartegen de kerk zich verweren moet? Is de christelijke gemeente niet van huis uit een vervolgde gemeente? Is het gevaar ook niet heel groot, dat het protest van de kerk een burgerlijk protest wordt inplaats van een evangelisch Dat de kerk in haar getuigenis alleen maar reactionnair is? Daarom is er bij vele Duitse dominees (en dat zijn juist de genen, die zich onder het nazi- regime voortreffelijk gehouden hebben) een zekere angst om „neen" te zeggen. Dit „neen" van een kerk in een door eigen schuld bezet land is immers zo heel ge makkelijk een nationalistisch „neen", dat niet uit het geloof, maar uit de Duitse ziel voortkomt Aan de andere kant: er moet getuigd worden. De kerk heeft een wachtersambt. Zy zal haar getuigenis moeten geven daar, waar het leven en het geweten worden aangerand. Ik hoorde de voorbede van een predikant voor de overheid. Nu, dat was niet een Duitse verheer lijking van de overheid. Het was een bede tot God om de overheid, die onrecht en leugen, misdaad en terreur op haar geweten heeft, waarachtig overheid te doen zijn. Het was een bede om in de aan wezigheid dezer overheid Gods rechtvaardig oordeel te zien en om nochtans te smeken om ver- lo—'ng daarvan. Wanneer we zien, hoe de pre diken tec in vele plaatsen al jaren lang in de meest onbewoonbare huize, wonen; hoe ze vrijwillig 20 van hun armzalig lracte- ment afstaan om 15.000 gods dienstonderwijzers te betalen, die vaak onder zeer moeilijke omstan digheden het godsdienstonderwijs op de scholen geven; wanneer we ontdekken, hoe deze mensen in een omgeving, waar men elke nacht moet rekenen op verdwij ning naar Siberië, hun dienst aan de gemeente verrichten met ge trouwheid, in vrijmoedigheid en in een innerlijk los-zyn van vrouw en kind, van eer en bloed dan zeggen we: dadr begint, onder bloed en tranen, een gemeente te ontstaan, die de poorten der hel niet kunnen overweldigen". Naar de „Nieuwsgier" meldt, heeft op Nieuwjaarsochtend een bende van ongeveer 500 man een aanval gedaan op de rubberonder neming „Pasir Maoeng", 10 km ten Oosten van Buitenzorg. De aanval had plaats 's morgens 8 uur en werd afgeslagen door de administrateur, 4 employê's en de uit 11 man bestaande onderne- mingswacht. Nadat de bende haar aanwezig heid door een luguber gebrul ken baar gemaakt had, verdedigden de employê's en de wacht het em placement der onderneming, dat geheel omsingeld bleek. De bende bestond grotendeels uit mensen uit de omliggend? kampongs, on der leiding van enkele met kara bijnen en stenguns gewapende terroristen. De schietpartij tussen de verdedigers, die zich achter balen rubber hadden verschanst en de aanvallers, duurde bijna 2 uren. Daarna trok- de bende af met achterlating van 4 doden. In de nacht van 1 op 2 Januari heefj een bende een aanval ge daan op de rubberonderneming „Tjiomas", ten westen van Bui tenzorg. Het emplacement werd in brand gestoken en beschoten, doch niemand werd geraakt. Het materiële verlies" wordt geschat op f 200.0C0. - In de loop van 1948 zijn vier spoorwegovergangen beveiligd door automatische flikkerlicht installaties. In totaal zijn thans 48 installaties in gebruik. VLIEGTUIG BIJ SEATTLE VERONGELUKT. Een DC-3 transportvliegtuig is bij de start op een vliegveld bij Seattle tegen een afdak ge vlogen. Het toestel is neer gestort en in brand geraakt. 3f studenten van de Yale- universiteit bevonden zich aan boord. Men gelooft, dat by het ongeluk 13 personen om het leven zijn ge komen. 15 personen, van wie som mige ernstige brandwonden had den opgelopen, konden uit het brandende toestel ontkomen. Ooggetuigen verklaarden, dat, toen het toestel zich juist van de grond verhief, de linkervleugel naar beneden sloeg en de grond raakte. Het toestel maakte daar op een zwenking en vloog tegen een hangar op.'

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 2