Vertrek van minister-president Drees werd uitgesteld. Kans op vrede in China Magelang een stad vol rokende puinhopen. Resks diefstallen en verduisteringen opgehelderd. NIEUWS De Russische knoet. Republikeinse guerillaplannen op grote schaal? Gevaar voor oorlog tussen Engeland en Israël. Communisten zonden vnren willen staken. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND E( Vergadering Veiligheidsraad verdaagd. 38.000 nieuwe telefoon aansluitingen in 1948. Eerste zitting Amerikaanse congres. Snijapparaat ontplofte toen dieven er mee werkten. Groot aantal arrestanten Amerikaanse ambassadeur te Moskou vraagt ontslag. SNIPPER Afscheid en huldiging by „De Vitrite Works" te Middelburg. Uitgave 'eeuwscii Dagolad". IL.W.. ,r: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. KantorenVlissingen, Walstraat 83, Tel. 168: Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD Op- en ondergang Zon en Maan. van 4e JAARGANG No. 1143 DINSDAG 4 JAN. 1949 Fmnco6 plr^sf/4.-° P' kWartaal Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Advertentieprijs 16 cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. ion en maan. Woensdag: Zon op 8.48 u„ onder 16.43 u. Maan op 11.50 u.. onder 23.22 u. Hoogwater op Dinsdag 4 Jan.: Vlissingen: 5.33 u. 1.71 m., 18.01 u. 1.76 m. Terneuzen: 6.03 u. 1.91 m., 18.27 u. 1.97 m. Wemeldinge: 7.18 u. 1.42 m., 19.38 u. 1.59 m. DE STORM ALS SPELBREKER. en schrijver in de oudheid heeft eens de opmerking ge maakt, dat het wei mogelijk is een tyran te doden, maar dat de tyranrüe blyft voortleven. Dit schijnt helaas, maar al te waar. Heel de wereld herademde, toen in 1945 de Duitse concen tratiekampen hun poorten open den en de gevangenen die de ellende hadden overleefd, in vrijheid werden gesteld. Aan de onmenselijke terreur, zo meende men, was voor goed een einde gekomen. Ja, zo meende men. De werkelijkheid was echter anuers. Een speciale correspondent van de „Volkskrant" te Bonn, meldt dienaangaande o.m.: Minister Stikker deed medede „Er is weinig veranderd in het gebied, dat/ thans de Russi-j sche zone is. In negen concen- ling van het feit, dat de vlucht tratiekampen wordt reeds weer geen doorgang kon vinden en de het lugubere bedrijf uit de nazi-directeur van de K.L.M. dr Ples- tijd uitgevoerd. Slechts met dit man verklaarde in aansluiting verschil, dat op de plaatsen,daarop, dat de weersomstandig- waar vroeger SS-mannen hun heden boven de Middellandse Zee te ongunstig waren, doch dat het vliegtuig zal vertrekken, zodra slachtoffers folterden, dit van daag door de Russische NKWD gebeurt en dat bij de klassifica- het weer beter is. tie der slachtoffers andere nor men worden aangelegd. HET EINDE VAN DE ACTIE. i Eerst gistermiddag is de Com- 1T onderdduizenden mensen, die missie voor Goede Diensten offi- 1 wel in staat zijn werk te cieel op de hoogte gesteld van de verrichten, zijn sinds 1945 als afkondiging van de order tot sta- slaven gevoerd naar het binnen- ken van het vuren op Java. land van Rusland. Na enkele ja-Naar aanleiding van de leger- ren van onnoemelijk zware ar- order, waarin werd bevestigd, dat beid ontdoet men zich van hen alle belangrijke doelen waren be reikt en de grote troepenbewegin gen waren beëindigd, is van repu blikeinse zijde verklaard, dat vol gens berichten, de van te voren door de Republiek beraamde gue- rilla-pïannen thans op grote schaal worden uitgevoerd. Het hoofd van de dienst Leger- contacten, overste Koenders, heeft medegedeeld, dat de repu blikeinse kolonel Hidayat het op perbevel van de republikeinse troepen „voor geheel Indonesië" Weliswaar had de regering van India besloten doortocht te ver lenen aan het vliegtuig, waarmede de minister-president Dr W. Drees gisteravond naar Indonesië zou gaan voor het vinden van een oplossing met de republikeinen, doch het slechte weer deed de tocht nog geen doorgang vinden. Dr Drees was met de meeste ministers die hem uitgeleide wilden doen, tegen 6 uur op Schiphol gearriveerd. Ook de Canadese, Belgische en Franse ambassadeurs waren met meerdere autoriteiten aanwezig. Aan de oprichting van een Bur mese brigade om de Nederlanders in Indonesië te bestrijden wilde de Burmese regering geen goed keuring hechten. Australië moet de uitnodiging van Nehroe nog bespreken, maar de min.-presi- dent meende, dat als tegenwicht ook een „Westerse" conferentie zou moeten worden gehouden. BIJEENKOMST VEILIGHEIDS RAAD UITGESTELD. Volgens een Canadese woord voerder is door de vertraging van de Queen Mary, die Zaterdag op een zandbank liep, het voorlopige plan om de Veiligheidsraad te Lake Success op 7 Januari bijeen te laten komen in de war ge stuurd. Aan boord van de Queen Mary bevinden zich o.a. de Britse en de Egyptische afgevaardigde en ongeveer 80 leden van het secretariaat van de V.N. Generaal McNeughton, die deze maand voorzitter is van de Raad, en Trygve Lie, secretaris der V.N. zullen Dinsdag bijeen komen om een nieuwe datum voor de bijeen komst van de Raad vast te stel len. Inmiddels zijn dr van Royen, de Nederlandse en Palar, dfltndone- Gesprekken worden per 10 sec. berekend. In ©en Nieuwjaarsrede heeft de directeur-generaal van de P.T.T. de heer T. van Houwelingen me degedeeld, dat de leuze ,,'s avonds gepost, 's morgens besteld" weer in ere hersteld is en zelfs kan, zij het met enige beperkingen, een nieuwe leuze worden aangehe ven: ,,'s morgens vroeg gepost, 's middags besteld" Ook de hoofdafdeling telegrafie, telefonie, radio staat er goed voor. sjsche vertegenwoordiger voor de jn }le^ afgelopen jaar werd-2800 zou een Joodse patrouille Woens- I Raad te New York aangekomen. EUVUtiSChe leaer OU de Sebied van het Suez-kanaal ge- 7 i reed te houden om de Israëli- YlUCflt. sche grens over te trekken en I in de Negeb door te stoten. Een Britse woordvoerder heeft Vliegtuigen van de Britse lucht- medegedeeld, dat de Britse am-macht zouden voortgaan met het bassadeur te Washington, Sir maken van verkenningsvluchten Oliver Franks, en de Amerikaanse boven het Israëlische leger in plv. minister van Buitenlandse j het Zuiden. Zaken, Lovett, \rijdag de situatie Volgens het blad „News Papers" in Palestina hebben besproken, j hangt het van Washington af of Naar verluidt, had het onderhoudc;e Britten het schiereiland van op verzoek van de Britse ambas- ci(1 gjnaj en strategische posities sadeur plaats. .langs de Egyptische grens zullen Men is van mening, dat de Brit- fi se ambassadeur de berichten, als als onbruikbaar geworden ge reedschap. Duizenden verkeren in de gru welijkste ellende in de folter- kampen en gevangenissen der N.K.W.D., die hen niet eerder met rust laat, alvorens zij, door het zetten van hun handteke ning, hebben verklaard „sabo teur" of „spion" te zijn, waarbij de verklaring, die ondertekend moet worden, meestal nog in het Russisch gesteld is. Als achter deze ongelukkigen op zich heeft genomen zich de gevangenisdeur sluit,Over de militaire actie kan nog opent zich voor hen de poort j worden gemeld, dat op Sumatra van het dwangarbeiderskamp voor vijf, voor tien, voor vijf tien, voor twintig of vijf en twintig jaar. Ondanks alle moeite die de Russische autoriteiten doen om de waarheid te verbergen, staat het volgens genoemde corres pondent onomstotelijk vast, dat meer dan één millioen Duitsers, die woonden ten Oosten van de Oder-Oder-Neisse-linie, naar Rusland werden gedeporteerd. Uit mededelingen van hen, die kans zagen het Westen te berei ken, blijkt, dat minstens 400.000 van deze mensen inmiddels zijn gestorven. Van de Duitse bewo ners van Oost-Pruisen zijn er zeker 120.000 verhongerd. Hoeveel Duitse mannen nog in Russische krijgsgevangen schap zijn, is nog steeds niet ko men vast te staan. Volgens een mdertyd uitgegeven Russisch le- gerbericht zouden het er 3,2 mil lioen zijn. Al deze vrschrikkelijke feiten zijn de wereld verborgen gebleven. Als men spreekt met hen, die op een of andere ma nier aan de Russische gevangen schap zijn ontkomen, is er bijna niemand, die bijzonderheden over zjjn belevenissen wil ver tellen. Velen hebben nog familieleden in de Russische zone, voor wie men uiteraard represailles vreest; anderen zijn nog zo sterk onder de indruk van hetgeen zij hebben doorleefd en van de be dreigingen, die Zij bij hun ont slag te horen kregen, dat zij met niemand over hun verschrikke lijke ervaringen durven spreken. Aangekomen in het vrije Wes ten vrezen zij nog de wrekende hand van deze onmenselijke vijand en veel tact en groot ge duld zijn nodig geweest om deze mensen te laten spreken. Het zijn deze gesprekken geweest, die de objectieve waarnemer het inzicht hebben gegeven in deze ongelofelijke toestanden." Dit zijn verschrikkelijke fei ten. Te erger, omdat wel vast schijnt te staan, dat in het bo venstaande de werkelijkheid volstrekt nog niet benaderd is. Hier ligt een pracht arbeids veld voor de Veiligheidsraad, die immers zo beducht is voor de aanranding van de vrijheid! Maar Rusland is groot en de tyran is sterk. En daarom buigt men met verkrachting van de waarheid ir. Indië liever het recht, dan op te komen voor het recht der ver drukten in Rusland. drie plaatsen van T.N.I.-troepen zijn gezuiverd en dat zich te Djogja 169 T.N.I. officieren vrij willig hebben aangemeld. DE AZIATISCHE CONFERENTIE. De Turkse regering zal gevolg geven aan de uitnodiging van In- dia's premier Nehroe om deel te nemen aan een bespreking met andere Aziatische landen over In donesië. De Burmese regering zal, volgens minister van voorlich ting, aan de besluiten van de con ferentie volledige steun geven. HET MILITAIRE VEILIG HEIDSORGAAN VOOR WEST-DUITSLAND, Naar Reuter uit welingelichte militaire bronnen te Berlijn ver neemt zal het militaire veilig heidsorgaan, bestaande uit ver tegenwoordigers ^van Engeland, Frankrijk en de W&t. Staten, con trole uitoefenen op het peil van de West-Duitse industrie, toezicht houden op wetenschappelijk on derzoek ten bate van deze indus trie en ervoor zorg dragen, dat de arbeiders niet voor militaire doel einden worden misbruikt. Het is nog niet bekend, wanneer een officiële aankondiging van de instelling van het orgaan te ver wachten is. Volgens deze bronnen zal de leiding van het veiligheids orgaan in handen komen van ge neraal majoor V. J. Westropp, de plaatsvervangende Britse chef staf, generaal majoor Hodges, di recteur van de afdeling voor de strijdkrachten van het Ameri kaanse militaire bestuur, en gene raal Paskiewicz, het hoofd van de Franse afdeling voor ontwapening Men denkt, dat in een later stadium ook Nederland, België en Luxemburg in het veiligheidsor gaan zullen worden opgenomen. MOSKOU—BERLIJN- EXPRESS VERONGELUKT Te wijten aan sabotage? Volgens een bericht van Un. Press uit Berlijn, is de vorige week Vrijdag de MoskouBerlijn- express nabij Lowics in Polen verongelukt. Het bericht daarvan was naar Berlijn doorgedrongen, ondanks strenge censuur. De Poölse pers heeft vrijwel niets over deze ramp gemeld. Naar luid der berichten moet hgf ongeluk aan sabotage worden toegeschre ven. O.m. zou een Russische gene raal hierbij om het leven zijn ge komen. Deze was met andere hooggeplaatste persongn gezeten in het tweede rijtuig. Na de ont sporing zou in dat rijtuig zich een ontploffing hebben voorgedaan. Er waren 18 doden. DE TOESTAND OP MIDDEN-JAVA. Uit verschillende plaatsen van Midden-Java zenden speciale correspondenten van Aneta be richten over de huidige toestand in de voornaamste steden. Uit Magelang wordt gemeld traject een voorlopige dienst in gesteld. De haven van Bagan Siapi Api is volkomen verzand en van de vroegere grootheid het was dat de vroeger de tweede vissersplaats ™'^™t z,e^s, P^r ter 10 seconden Nederlandse troepen bij de be- ter wereld is weinig meer worden berekend. De tariefbedra- zetting een stad vol rokende1 over. Zelfs kleine kustvaartui- "pp' 2Ün z° gesteld, dat de op- puinhopen aantroffen. De repu- gen kunnen niet meer binnenlo- brengst in totaal practisch niet blikeinse troepen waren voor pen. Gehoopt wordt, dat de za' verschillen van de tegenwoor- het wegtrekken in de gelegen- plaats nog wel bereikbaar is tnaar het publiek zal met - - - merkbare verschuivingen reke- km. kabel gelegd en in Octoberdag j.l. de Egyptische grens over- werd tussen Nederland ên Dene marken een overeenkomst geslo ten voor het leggen van een zee kabel tussen beide landen. Ook schetste de directeur-ge neraal de moeilijkheden, die b'e- staan bij het kopen en bestellen van apparatuur en hoe in 1948, ondanks alle moeilijkheden en het zeer geringe bouwvolume, dat aan P.T.T. is toegewezen, toch 17 nieuwe telefooncentrales in dienst konden worden gesteld, 4 tele fooncentrales van hun oorlogs schade konden worden hersteld en 21 centrales een uitbreiding on dergingen met een totaal van 16.000 nummers. Eind 1947 stonden er 82.000 mensen op de wachtlijst voor een telefoonaansluiting en eind 1948 was dit aantal 68.000. In totaal werden ongeveer 38.000 nieuwe aansluitingen gemaakt. VERSCHUIVINGEN IN TARIEFBEDRAGEN. Verder kondigde de heer van Houwelingen aan, dat er een Kon. Besluit in bewerking is, met be trekking tot de wijziging van de interlocale telefoontarieven, waarbij het aantal tariefzönes van 5 tot 3 wordt ingekrompen. In de toekomst zal de duur van de gesprekken niet meer per 3 mi- 1 nuten, maar per minuut, per 'A heid grootscheepse vernielingen voor „landingship-tanks", opdat uit te voeren, aangezien de voor hoede van de Nederlandse co lonne eerst Bojolali bezette. Toen daarna Magelang werd bezet, was het vernielingswerk reeds verricht. De drinkwater- situatie is goed. Installaties hier van zijn niet vernield en de lei dingen zijn slechts op enkele plaatsen opgebroken. De gebou wen van de posterijen daaren tegen zijn grondig vernield en verwacht wordt, dat het wel enige maanden zal duren voor dat men enige orde in deze chaos kan scheppen. De spoor wegen staan er beter voor. De omgeving van Magelang ziet er minder gehavend uit. Zo is Poerworedjo practisch onbe schadigd in Nederlandse handen gevallen, doordat in de nacht na de .eerste dag van de actie een snelle spits van 40 soldaten in een verrassende actie het plaatsje hebben bezet. De correspondent van Aneta uit Semarang meldt, dat Pati niet beschadigd werd door de terugtrekkende republikeinse troepen. Op aanwijzing van opgespoor de gevangenen, die evenals alle anderen bij de nadering van de Nederlandse troepen vrijgelaten er wederom handel zal kunnen worden bedreven. Met de plaat selijks^ handelaren zijn reeds :omn ning moeten houden. VERKIEZINGEN IN ruilcontracten afgesloten voor de TOr.x«i- „„„im levering van vis tegen rijst en t ISRAËL OP 25 JANUARI. z°ut. I 11 politieke partijen zullen op De miL geneeskundige dienst, 25 Januari deelnemen aan de eer de dienst voor Volksgezondheid en ste parlementsverkiezingen, die in de Rodekruis-ploegen werken de jonge staat Israël zullen wor- schreden hebben, wenste te be- spreken. A.F.P. meldt in aansluiting hier op, dat de Britse ambassadeur volgens welingelichte #rjtse krin gen de Amerikaanse regering de volgende waarschuwing van mi nister Bevin heeft doen toeko men: „Er bestaat gevaar voor een werkelijke oorlog tussen Groot- Brittannië en Israël, indien laatst genoemde staat blijft volharden in zijn overtredingen van het Pale stijnse bestand en voortgaat het Egyptische grondgebied te schen den". Volgens deze zelfde kringen heeft de Britse regering verder verklaard er wel eens toe genood zaakt te kunnen worden het em bargo op het vervoer van wapens naar de oorlogvoerende Arabische landen op te heffen. Een woordvoerder van het Brit se ministerie heeft echter ont kent, dat Bevin dit in een offi ciële nota zou hebben gezegd. Wel waren gedachten en inlich tingen uitgewisseld. Een Israëli sche woordvoerder heeft Engeland verweten „belanghebbende partij" te zijn in het Palestijnse conflict. Volgens welingelichte kringen te Tel Aviv is een bespreking van het kabinet van Israël over het bevel van de Veiligheidsraad om het vuren in de Negeb te staken „onbeslist" geëindigd. Volgens de Joodse pers te Tel Aviv kwam Zondagavond de mogelijkheid van gewapende Britse interventie op de agenda van de Israëlische kabinets vergadering voor. Het blad „Haaretz" verklaart, dat Britse commando's en ge pantserde Britse eenheden order gekregen hebben zich in het thans dag en nactitf aangezien de bevolking in de bevrijde gebieden op Sumatra door vele ziekten wordt geteisterd. Rohd de polikli nieken verzamelen zich duizenden Indonesiërs voor het verkrijgen van medische hulp. den gehouden. Sedert 15 Mei 1848 toen Engeland het mandaat over Palestina neerlegde, wordt Israël bestuurd door een voorlopige re gering. Thans zal een constitue rende vergadering van 120 leden worden gekozen. ENGELAND. VERZOEKT UITSTEL. De Britse regering heeft ver zocht de tweede vergadering van de commissie voor Europese een heid, die 6 Januari te Parijs zou worden gehouden, tot latere da tum uit te stellen, omdat zij nog niet gereed was met de bestu dering van het rapport van de commissie. De hoop op vrede in China heeft voedsel gekregen door Chi nese berichten, dat volgens een communistische radio-uitzending met Nieuwjaar een groep in de Communistische partjj een vrede na onderhandeling voorstaat. In deze uitzending zou er de nadruk op gelegd zyn, dat men de werden, werd een verborgen revolutionaire beweging niet hal- munitiedump gevonden, waarin j verwege kan staken en dat dit de 15 ton mijnen, granaten, bommen tijd is voor onder Communistische en andere springstoffen werden1 leiding staande groepen om te be- aangetroffen. Uit Koedoes wordt vernomen, dat 90 van de 200 man van de plaatselijke politie zich weer hebben gemeld en zich bereid hebben verklaard met het nieuwe bestuur samen te wer ken. Uit Sumatra wordt gemeld, dat in Rantauprapat de Deli Spoorwegmij. 10J wagons en een locomotief aantrof. Er is op dit Geen distributie meer van tuinders- en draadglas. Met ingang van 3 Januari 1949 is het kopen, verkopen en afleve ren van wandtegels, tuindersglas, draadglas en asbest niet langer aan bonnen of machtigingen ge bonden. sluiten, of alles op één doel: „ab solute overwinning" zou worden gericht of dat zich thans „de we gen zouden scheiden". Dit is de eerste maal, dat de communistische radio melding maakt van een „vredesactie" in de eigen partijgelederen, Gemeenteraden en invloedrijke burgers en organisaties in ver schillende delen van het land heb ben een direct verzoek gericht tot de communisten en de nationalis tische leiders, waarin wordt aan gedrongen op onmiddellijk staken van de vijandelijkheden en het openen van onderhandelingen. Ook de gemeenteraad van Sjanghai heeft een boodschap gericht tot Mao Tse Toeng, de voorzitter van de Chinese commu nistische party, waarin aange drongen wordt op een onmiddel lijk staken van het vuren en het beginnen van onderhandelingen met de regering van Nanking. De I raad zond eveneens een boodschap i aan generaal Tsjang Kai Sjek. waarin zijn jongste „vredesop roep" wordt gesteund. Afgevaardigden van de natio nale vergadering, die 29 provin cies en steden in Noord-China vertegenwoordigen, hebben Mao Tse Toeng uit Peiping een tele gram gezonden, waarin zij er bij hem op aandringen onmiddellijk speciale vertegenwoordigers te zenden voor het beginnen van vredeson- ïerhandelingen. Volgens een bericht van communistische radio heeft communistische regering op grens van Hopei, Tsjahar en Sjansi een spoedmobilisatie afge kondigd. Nieuwe colonnes trekken volgens dit bericht „als een vloed golf" naar Peiping. De eerste zitting van zes maan den van het 81ste Amerikaanse De gemeentepolitie van Heer- raakte en een ontploffing volg de. Een van de dieven werd in het politiebureau van Heerler- len is er na maandenlang onder- !*eide opgesloten. Hij wist te ont- zoek in geslaagd een reeks dief-^naSFen' ™aar in Mechelen aan stallen en verduisteringen op te de Maas m Belgie weer gepakt, helderen, waarvan énkele nog). Het dwetal werd opgeborgen - - hnt tro« Bewaring te vicn vail UCL oxbie A111CLIivacuiac :arpn in nei X1U1S van Congres is gisteren geopend en dedateren van j ren gelede Maastricht Naderhand Republikeinse partij heeft beslo ten onmiddellijk de invloed van de president te beproeven door alle voorgestelde veranderingen in 'het reglement van het Huis van Afgevaardigden te bestrijden. De Republikeinen hopen een opposi tie te kunnen vormen met enkele zuidelijke democraten, die tegen stander zijn van Trumans pro gram van burgerrechten voor negers. De Democraten hebben in het Huis van Argevaardigden een meerderheid van 262 tegen 171 en in de Senaat van 54 tegen 42. deed de In September j.l. kon men een Heerlense politie nog meer ont- woonwagenbewoner te Schaes- j dekkingen: Een der gearresteer- berg aanhouden, die verdacht'den, Th., bleek zich in Augustus werd van een inbraak in het,j.l. te hebben schuldig gemaakt gemeentehuis aldaar. Het bleek.1 aan een inbraak in een oud-1 gepleegd in het magazijn van de dat deze samen met iemand uitmetalenzaak te Heerlen. Er werdgrossierderij Heiligers te Heer- Heerlen, en een andere woon- toen een grote hoeveelheid oud-len. S. had toen uit het magazijn de de de door Th. bonnen te geven, vol gens welke hij grote partijen oud-metaal zou hebben geleverd. Hij kreeg deze bonnen dan ge honoreerd op het kantoor van de firma, hoewel hij in werke lijkheid niets, of veel minder, had geleverd. Ook gaven de knechten Th. zonder meer tegen betaling van de kostprijs grote partijen oud-ijzer uit voorraad, welke hij dan weer verkocht aan opkopers. Het handeltje bracht een van de knechten in drie maanden tijds f 1700.op. Een andere zaak, welke de politie op het spoor kwam, was een inbraak, die in het najaar van 1946 door een vriend Th., zekere S., uit het Tijdens een conferentie met president Truman heeft Bedell Smith, de Amerikaanse ambassa deur te Moskou, de president ge vraagd hem te willen ontheffen van zijn functie. Een beslissing is blijkbaar nog niet genomen. Smith verklaarde, dat indien de president er op zou staan, dat hij zijn functie zou blijven waarne men, hem geen andere keuze over zou blijven dan naar Moskou te rug te keren, hoewel hij aanvan kelijk voor een verblijf van twee jaar naar Moskou Was gegaan en er nu al drie jaar is geweest. In antwoord op een desbetref fende vraag zei Smith, dat er nooit een scheuring in het Polit bureau was. „Er zijn zekere me ningsverschillen voordat men een politieke gedragslijn uitstippelt en goedkeurt. Maar ik kan mij niet voorstellen dat een scheuring mo gelijk is in een organisatie als de hunne". DUITSE KRIJGSGEVANGENEN NAAR HUIS. Te Parijs is bekend gemaakt, dat de Franse, Britse en Ameri- van kaanse ambassades te Moskou de woon-Sowjet-regering hebben medege- RESOLUTIE VAN DE P. v. d. A. Ter behandeling van de Indo nesische kwestie zal de Partij van de Arbeid een buitengewoon con gres beleggen op 17 Januari. Het partijbestuur heeft een resolutie aangenomen, waarin het vraagt: een vrije staatkundige vorming van het republikeinse gebied in het federaal geheel, met bescher ming tegen geweld en vreesaan- jaging; de vrijlating van de te Djogja geïnterneerde leiders van de republiek; onverwijlde instel ling van een interim-regering, die door de Indonesiërs als een wer kelijk nationale regering wordt aanvaard en snelle verwezenlij king van de regeling „bewindvoe ring Indonesië in Overgangstijd" en daarna een spoedige bijeenroe ping door middel van vrije en ge heime verkiezingen van een grondwetgevende vergadering. Op de volgende bijeenkomst van de werkgroep die 5 Januari te Washington etn Atlantisch ver dedigingspact zal ontwerpen, zal naar men meent te weten het geographisch gebied van het voor gestelde pact bepaald en de lijst van de uit te nodigen Europese landen opgesteld worden. bezetten. Een Israëlisch woordvoerder weigerde te zeggen, of Israëlische troepen de Egyptische grens op enig punt overschreden hadden. Hij zei, dat de hervatting van de gevechten in de Negeb door de „agressieve bedoelingen" van de Egyptenaren was geschied. Te Tel Aviv wordt hieraan nog toegevoegd, dat liet Egyptische leger op de vlucht is, dat honder den krijgsgevangenen zyn ge maakt en een grote oorlogsbuit, o.m. pantserwagens, anti-tankwa gens, artilleriestukken, benzine voorraden, in Joodse handen is gevallen. Op oudejaarsdag vond In de Cantine van „De Vitrite Works" te Middelburg het afscheid plaats van de werkmeester van de afde ling Glasperserij, de heer R. E. Kampman, die gedurende 47 jaar zjjn beste krachten aan het be drijf heeft geschonken. Zowel de directie als collega's en vertegenwoordigers van het fabriekspersoneel spraken hun grote waardering uit over het werk van de heer Kampman en over dé prettige wijze van samen werking gedurende al deze jaren. Onder aanbieding van enige fraaie geschenken wensten de sprekers de scheidende nog vele jaren van welverdiende rust toe. Op dezelfde dag gingen zeven werknemers met pensioen, wier aantal dienstjaren variëren van 32 tot 49 jaar. Ook zij werden op hartelijke wijze door de directie toegesproken en vele oude herin neringen uit de „goeie oude tijd" passeerden de revue Hun namen waren C. van Aart- sen (49 j.); J. J. Krijger (47 j.); L. A. Cornelissen (45 j.); J. D. de Jong (42 j.) P. J. Streefkerk (42 j.); P. Willems (40 j.) en J. Verhulst (32 j.). JUBILEA Het vijftigjarig jubileum vierde A. de Leeuw, terwijl P. J. Steinz en P. Willems (die tevens met pensioen gaat) de dag herdachten, waarop zij 40 jaar bij de Vitrite werkzaam zijn. De heer H. Matena, vroeger hier, doch thans bij de Vitrite France als bedrijfsleider werk zaam, herdacht zijn 25-jarig jubi leum, dat door omstandigheden twee jaar uitgesteld moest wor den. Verder vierden hun 25-jarig ju bileum: D. R. van Belzen, J. Bliek, P. Boone, H. C. J. Driessens, W. Janse, G. de Jonge, C. W. Linden- berg, H. G. Schotman, J. J. Schou en M. Vroonland. Zij allen werdencdoor de direc tie gecomplimenteerd en dank ge bracht voor hetgeen zij heb ben gepresteerd. Alle jubilarissen werd een cou vert met inhoud ter hand gesteld en de gelegenheid gegeven deze feestelijke dag ih huiselijke kring te vieren. Het troepenschip „Grote Beer" met zieke en afgekeurde militai ren aan boord, wordt in de loop vhn morgen in de haven van Am sterdam verwacht. Waarschijnlijk zal de ontscheping Donderdag morgen beginnen. De stakings kas van de Haagse tram bevat tende f 4000.is op een vergade ring van de E.V.C. overgedragen aan de stakers bij de Ned. Dok- Scheepsbouwmij. en de Hollandia fabrieken. In November legden de Tuchtrechters voor de Prijzen in totaal f 240.526.aan boeten op en voor f 15.265 aan waarborg sommen; f 44.820 werd aan schik kingen betaald. Lt. Generaal en mevr. Kruis hebben het centraal militair hospitaal te Utrecht be zocht: Uit Suriname zal 500.000 kg. rijst aangevoerd worden, wel ke voor f2.per kg. verkocht zal worden, waarvan een deel be stemd is voor de t.b.c-bestrijding in West-Indië. De gezondheids- Indijking schorren in de Schelde, Na een strijd van meer dan 16 jaar is thans bij de betrokken in stanties het besluit gevallen om over te gaag tot indijking van de rjjpe schorren in de Schelde onder de gemeente Ossendreeht. - Met dit werk zal echter eerst volgend jaar, in 1950 worden be gonnen. Hierdoor hoopt men de afwatering der Ossendrechtse gronden te verbeteren. Ook zal de inpoldering een aanwinst van 250 ha. vruchtbare grond brengen. Voorts heeft men een plan ont worpen om het verdronken land van Saeftingen te gaan herwin nen. Hier kan ongeveer 1000 ha. grond ingedijkt worden. Ds Smits op de thuisreis. Naar wij vernemen is ds W. B. A. Smits, Ned. Herv. predikant te Middelburg, die sedert Maart 1947 werkzaam is geweest bij de Indische kerk in Medan, thans op de thuisreis. Ds Smits, die daar hij geen va- cantie heeft gehad in Indië, thans vroeger naar huis terug kon, zou eerst per K.L.M. naar Holland zijn teruggekomen. Nu de K.L.M. toestand van de Engelse Koning i de vluchten heeft moeten staken gaat steeds vooruit. Niet alzo kon deze reis niet doorgaan. Het Frankrijk. Daar moet men onder zoeken of er inderdaad staatsgel den misbruikt zijn. Geladen is hem echter gelukt assage te boeken op de „Willem Ruys", die gisteren uit Indonesië vertrokken vrachtauto's .die uit de westelijke is en aan het eind van deze maand sectoren van Berlijn, de Sowjet-in Nederland verwacht wordt, sector binnenkomen, zullen in be- wagen kamp te Maastricht, was deeld, dat alle Duitse krygsgevan- wagenbewoner te Schaesberg, ijzer gestolen. Th. had deze in- had getracht in het gemeente-j braak gepleegd, om een aantal buis een kluis te forceren, met i verduisteringen te camoufleren, behulp van een snijapparaat. Zij j Hij had n.l. met twee magazijn- hadden dit apparaat vervaardigd i knechten van de firma, n.L de van onderdelen, die zij bij el-1 knechts B. uit Heerlen en G. uit kaar hebben gestolen. De inbraak j Woubaeh, een complot gevormd, in het gemeentehuis mislukte,Deze hadden de firma opgelicht doordat het snijapparaat defect voor een aanzienlijk bedrag, ongeveer 150 kg koffie gestolen, welke hij naar Duitsland had gesmokkeld en daar verkocht. Daar kocht hij voor het geld een D.K.W., die hij echter aan de grens in de steek moest laten, toen de douanen-beambten hem achtervolgden. Hij wist echter te ontkomen. genen, die door de regering van Frankrijk, Engeland en Amerika tegen het eind van 1948 zouden moeten worden gerepatrieerd, thans naar huis gezonden waren. Aan de Sowjet-regering werd le vens de vraag gesteld, of de Sow- jet-Unie haar verplichtingen vol gens de repatriëringsovereen komst. die in April 1947 door de ministerraad werd opgesteld, reeds was nagekomen. slag genomen worden. De drie- mogendhedenbespreking te Lon den over het statuut voor West- Duitsland zal 17 Januari aanvan gen. Het geallieerd militair be stuursbureau, dat 16 Juni zijn werkzaamheden staakte, zal van daag weer bijeenkomen. 30 ton bijzonder soort Krupp-staal is de Sowjetzöne binnengesmokkeld; meer dan 100 personen zouden bij deze en andere clandestiene acties betrokken zijn. Vandaag en morgen heeft Nederland bezoek van Lord Pakenham, de Britse minister van Burgerluchtvaart, die zijn kennis hier wil verrijken. Amerikaanse jeugd schenkt pakketten aan „Zonneveld"» patiëntjes. Het Amerikaanse Jeugd Rode Kruis heeft geschenk-pakketten ter beschikking gesteld van de 85 patiëntjes in het zeehospitum „Zonneveld" te Oostkapelle. DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking met la ter tijdelijk sneeuw of regen. Iets zachter. Vooral aan de kust weer aanwakkerende en naar zuid of zuidoost krimpende wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1