ZEEUWSCH DAGBLAD India wil kwestie in bespreking brengen NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAO VOOR ZEELAND van kwaad tot erger. Oudejaarsavoiid werd het vuren gestaakt. Israël waarschuwt Egypte. Dertien Aziatische landen uitgenodigd. Vredesgeruchten in China. Europa vraagt 4.347.000.000 dollar. Toename van Nederlandse import met '6 verwacht. Minister van Schaik naar de West. Radiorede van minister-president. Zware offers vertraagden Goese politieadjudant zwaaide af. De heer de Gooyer gedecoreerd. Egyptische oorlogsschepen enteren Britse koopvaarder. wederopbouw. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, TeL 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1142 MAANDAG S JAN. 1949 Franco" perpost'4 P' kWartaal Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Advertentieprijs 16 cqpt per m.m. Met vaste medewerking van: Mr \V. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Rubriek Kabouters 5 cent per woord Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.48 u., onder 16.42 u. Maan op 11.40 u., onder 22.12 u. Hoogwater op Dinsdag 4 Jan.: Vlissingen: 4.53 u. 1.83 m., 17.23 u. 1.89 m. Terneuzen: 5.25 u. 1.98 m., 17.51 u. 2.06 m. Wemeldinge: 6.43 u. 1.49 m., 19.05 u. 1.66 m. i t.>4 van re eer in er I Het voorstel van de regering om door toelating van de to- talisator het wedden bij paarden rennen officieel te sanctionneren is door de Staten-Generaal aan- genomen. "°P 31 December 1948 waren de militaire acties en daarmede de Zoals te venvachten was wor- Vijandelijkheden op Java beëindigd", aldus Generaal spoor in een den onmiddellijk pogingen in het bevel tot de troepencommandanten. „De taak van onze troepen werk gesteld om in deze richting bepaalt en beperkt zich derhalve na die datum tot het optreden een tweede stap te doen. <W6en n0S rondzwervende groepen en benden of enkelingen, die Nu a gezegd is kan ook de b ongeregeldheden trachten te veroorzaken of de publieke veiligheid volgen. Het volgende wordt hierom trent gemeld: Enkele Nederlandse zakenlie den hebben een millioen gul den bijeengebracht voor de exploi tatie van een roulette in Scheve- ningen en Zandvoort Dit geld wordt gestort bij de Rotter damse Bank N.V. en blijft daar disponibel tot 1 Augustus 1949. Men hoopt, dat voordien een wets wijziging tot stand is gekomen, welke exploitatie van een of twee Nederlandse casino's, zij het in strikt gereglementeerde zin, zal mogelijk maken- Zulks wordt dringend noodzake lijk geacht, in verband met de concurrentie tussen Belgische en Nederlandse badplaatsen, die, naar men stellig verwacht, on middellijk na het tot stand komen van de Economische Unie, zal los barsten. Bovendien wordt een geregle menteerde roulette, die eerlijk ge ëxploiteerd wordt, in verhouding tot de thans toegelaten totalisator bij de paardenrennen een niet zo sterk kansspel, omdat bijkomsti ge factoren van technische aard alsmede het gebruik van „levend materiaal" bij roulette zijn uitge sloten. Men hoopt op een spoedige indiening van een Wetsontwerp en verwacht, dat binnenkort in de Tweede Kamer vragen over rou lette-mogelijkheden aan de minis ter van Justitie zullen worden ge steld. 1 De ministers van Justitie, Fi nanciën en Economische Zaken hebben onlangs al een verzoek schrift gekregen, om wetswijzi ging ten behoeve vajj roulette exploitatie te willen overwegen. Hierin werd gewezen zowel op de grote fiscale belangen ac- coutants schatten de belastingop brengst op vier millioen per jaar (60 percent) als op de belan gen van het vreemdelingenverkeer en de opbloei en verfraaiing der badplaatsen, welke factoren naar het inzicht van de opstellers ach terwege zullen blijven, indien de gereglementeerde roulette niet wordt toegestaan. Bij voorbaat zijn reeds allerlei maatregelen genomen om in het komende seizoen, in Scheveningen met tien tafels te kunnen begin nen. Gezien het feit, dat in Den Haag minstens twintig speelclubs zonder vergunning bestaan, waar de roulette draait, zonder dat de fiscus er aan wint of controle mo gelijk is, acht men, in belangheb bende kringen gereglementeerde consessies mede op grond van bo vengenoemde argumenten wense lijk. H?t staat niet vast hoe rege ring en volksvertegenwoor diging hierop zullen reageren. Maar de mogelijkheid is vol strekt niet uitgesloten, dat de ge vraagde medewerking zal worden verleend. Immers dezelfde argumenten die voor de invoering van de tota lisator werden aangevoerd, wor den ook hier bijgebracht. De fiscale belangen zijn ook hier in het geding. Het gaat ook hierbij om bevordering van het vreemdelingenver keer. Ot k hierbij geldt het ar gument dat een gereglementeerde roulette de voorkeur verdient bo ven geheime speelclubs. En als klap op de vuurpijl wordt er dan aan toegevoegd, dat de roulette minder gevaren met zich brengt dan de totalisator. Reden te over om te verwach ten dat de totalisator spoedig door de roulette zal worden ge volgd. Zo gaat het van kwaad tot er ger. op enigerleiwjjze in gevaar brengen. Ik draag u en de onder uwe bevelen staande troepen op deze taak binnen de haar gestelde grenzen op strikte wijze en met grote naarstigheid tot uitvoering te brengen'. Voor de troepen op Sumatra zou, naar Aneta verneemt, een dergelijk bevel dezer dagen ver wacht kunnen worden. Mag de gewapende actie, in zijn vastgestelde vorm althans, geëin- in digd zijn, de politieke strijd gaat voort. Het is nu India, dat zich gaat bemoeien met de Indonesi sche kwestie. De minister-presi dent van India, Pandit Nehroe, heeft nl. gezegd dat zijn regering andere Aziatische regeringen heeft uitgenodigd een conferentie bij te wonen, waarop het Indone sische probleem in beschouwing zal worden genomen en die in de nabije toekomst te Dehli zou wor den gehouden. Nehroe verklaarde dit in een openbare vergadering en zei, dat India er de voorkeur aan zou ge ven, dat de uitgenodigde landen een minister ter conferentie stuurden. Voor de conferentie zijn uitge nodigd: Turkije, Egypte, Syrië, de Libanon, Arabië, Perzië, Irak, Afghanistan, Pakistan, Ceylon, Slam, Burma en China. Voorts hoopte Nehroe, dat ook vertegen woordigers van Australië en Nieuw Zeeland aanwezig zuilen zijn. Nehroe verklaarde verder nog, dat in Indonesië „de meest open lijke en onverbloemde aanval" had plaatsgevonden, welke de „vuur proef" voor elk land vormde. En hij voegde hieraan toe: „Wij moeten ons met leedwezen beken nen, dat de houding van sommige mogendheden er een is geweest van stilzwijgendegoedkeuring of aanvaarding van deze aanvaller. Er bestaat een Westelijke Ünie, waarvan Nederland een der leden is. Wat zijn de doeleinden van deze Unie? Voor Nederlandsch-Indië is de Marshallhulp stopgezet, doch Ne derland ontvangt deze hulp nog steeds". NEHROE'S MINIMUM EIS. Het minimum, dat kan worden gedaan, is volgens Nehroe, terug trekking van alle Nederlandse strijdkrachten op de status quo- lijn; een onderzoek naar de aan val het stoppen van elke vorm van hulpverlening aan Nederland en het scheppen van voorwaarden, waaronder de Indonesische Repu bliek kan functioneren. En Nehroe vertrouwde, dat de Veiligheidsraad alsnog doeltref fende maatregelen zal nemen, om deze doeleinden "te verwezenlijken. Tsjang Kai Sjek heeft Prins Teh nationalistisch leider van Binnen-Mongolië naar Nanking geroepen, men meent, om hem te vragen vredesonderhandelingen met de communisten te openen. Tsjang Kai Sj< k heeft verder met hooggeplaatste regerings functionarissen besprekingen ge voerd over hetgeen waarnemers houden voor stappen om tot vre desonderhandelingen met .de com munisten te komen. Politieke waarnemers zijn echter weinig op timistisch over de mogelijkheid tot Vrede. Zij zijn van mening dat de tegenpartij het streven van de re gering naar vrede als een teken van zwdkte zou beschouwen en haar militaire actie onverdroten voort zou zetten, totdat het dal van de Yangtse veroverd is. De laatste berichten van het front in China wijzer er op, dat het oppercommando van de door de communisten geleide legers vorming van een nieuw kabinet, waarbij als leidend beginsel geldt, dat dit kabinet zal kunnen samen werken met het parlement. Agoeng heeft deze opdracht aan vaard. Dr VAN ROYEN NAAR AMERIK-V Zondagmiddag is Dr van Royen de Nederlandse gedelegeerde bij de Veiligheidsraad per vliegtuig naar Amerika vertrokken om in de vergadering van de Raad op 6 Januari te Lake Success, het Ne derlandse standpunt te verdedi gen. Voor zijn vertrek verklaarde Dr van Royen aan te némen, dat nu er enige tijd verlopen is, men meer waardering zal krijgen voor onze houding en zal beseffen hoe sterk ons standpunt is. Hij meen de, dat er wel enig verschil in be handeling van de kwestie zal zijn, dat er een goede invloed op zal uitoefenen. Wat betreft het instellen van de interimregering zei Dr van Royen, dat dit veel zal afhangen van de bevindingen, die Dr Drees in Indonesië zal opdoen. DE MILITAIRE SITUATIE. beweringen, dat in de veertienEen Israëlische woordvoerder dagen, die de actie geduurd heelt,;heeft verklaard dat Joodse hom- alle belangrijke doelen op Java bereikt zijn, koesteren waarne mers op Java twijfel voor wat be treft de mate, waarin de republi keinse strijdkrachten zjjn versla gen of verstrooid, aldus. Reuter, In de Nederlandse communi- qué's wordt gemeld, dat bijna overal aan beide zijden slecht» lichte onbetekenende verliezen zijn geleden bij de ondervonden tegenstand. Republikeinse leiders en autoriteiten, die te Batavia zijn gebleven, zijn van mening, dat de republikeinse weerstand ongebro ken is en verklaren het feit, dat de republikeinse strijdkrachten geen tegenstand op grote schaal boden, met het bestaan van een te voren vastgesteld plan tot ver spreiding der republikeinse strijd krachten om in kleine afdelingen, ondergronds te infiltreren in dichtbevolkte gebieden. Op Sumatra is onder meer Pa- kanbaroe van T.N.L troepen ge zuiverd. Sinds het begin van de actie sneuvelden aan Nederlandse zijde volgens tot dusverre ontvangen berichten 66 militairen en werden 172 militairen gewond. Uit militaire bron verneemt Aneta, dat bij de bezetting van de bank Negara te Djambi zeventig kilo opium werd aangetroffen be stemd om te dienen als buiten lands betaalmiddel voor republi keinse autoriteiten. De bevolking van Djambi die deels gevlucht was voor de komst der Nederlanders begint nu in Wij leven in de wereld van de bergrede, zegt Mindszenty. Zowel in Engeland ais Neder- Nederland gezegd, dat ons land land heeft men met verbazing kennisgenomen van dit initiatief van India. Nederlandse politici vinden het wel zeer ongewoon om een conferentie te beleggen ter bespreking van de interne aange legenheden van een ander land. Daar India in de Veiligheidsraad zijn stem heeft kunnen laten ho ren neemt men dan ook aan, dat India zich niet bij de beslissing van de Raad wenst neer te leggen. Een Engelse woordvoerder sprak van een „verrassende stap", doch kon nog geen oficieel commentaar leveren, omdat men nog niet van de draagwijdte en de doeleinden van de conferentie op de hoogte was. Egypte heeft nog wel geen uit nodiging ontvangen, maar vond het besluit van India uitstekend. Syrië zal een vertegenwoordiger zenden evenals Burma. In dit land hebben zich reeds een honderdtal vrouwen aangemeld voor een Bir mese brigade, die met de Indo nesiërs tegen de Nederlanders wil vechten. ANAK AGOENG KABINETS FORMATEUR. De president van Oost Indone sië beeft Anak Agoeng, de afge treden .minister-president, ver zocht, zich te belasten met de In weerwil van de Nederlandse grote getale terug te keren. DE MARSHALL-HULP VOOR 1949-1950. In een door de 19 aan het plan-Marshall deelnemende landen ge publiceerd rapport wordt onthuld, dat Europa in het tweede jaar van de Marshall-hulp (1949-1950) aan de Ver. Staten in het kader van het Europese herstel programma een bedrag vraagt van 4.S47.O00.C00 doUar. zeer algemeen genomen, voorne mens is het verbruik van voedsel, tabak en metalen t# verhogen. De programma-commissie heeft aan de raad van de O.E.E.S. ge rapporteerd, dat Nederland voor nemens is het verbruik van brood graan te verhogen met 6,6 van oliën en vetten met 26 van vlees met 37 van tabak met 35 van aluminium met 26 van koper met 50 en van lood met 14 procent. Daar de bevolking volgens ver wachting met 2 per .jaar zal toenemen blijkt hieruit dat de Voorgenomen verhogingen per hoofd der bevolking zeer groot zijn. De Nederlandse regering heeft in beginsel besloten om in 1949 enige controles op het ver bruik af te schaffen, met behoud van invoerbeperkingen en loon- voorschriften als de_belangrijkste rechtstreekse controles. De Nederlandse productieplan nen voor het tweede Marshall jaar vertonen belangrijke verho gingen vergeleken met het vorige jaar; o.a. van textiel, landbouw producten en petroleumproducten. Evenals België en Luxemburg wenst Nederland de rol te vervul len van verwerker en vervoerder van Noord-Amerikaanse grond stoffen ten behoeve van West- Men verneemt op het Vaticaan, Europa, dat kardinaal Mindszenty een I Venvacht wordt, dat de totale paar dagen voor zijn arrestatie waarde van de import, vergeleken een „geestelijk testament" .in de met 1948-'49 met circa zes pro- vorm van een rondschrijven, aan 1 cent zal toenemen. Echter zal er, Dit rapport zal worden voorge legd aan Paul Hoffman, leidet van de organisatie der Marshall-hulp in Amerika. De 19 Marshall-landen hadden in totaal hun behoeften voor 1949-'50 geraamd op 4.654.000.000, maar de raad der Europese orga nisatie heeft dit bedrag met 307.000.000 dollar verminderd. Zodra het Amerikaanse con gres in het voorjaar van 1949 zal hebben bekend gemaakt hoeveel het bereid is aan de Marshall- landen te verlenen, zal de O.E.E.S. (Organisatie voor Europese Eco nomische Samenwerking )in staat zijn jde Marshall-landen te ver zoeken om voor de 12 maanden, die beginnen 1 Juli 1949, herziene programma's in te dienen, gezien het feit, dat het genoemde getal gebaseerd is op voorlopige cijfers. NEDERLAND WIL VERBRUIK VERHOGEN. In het rapport wordt omtrent menwerpers Cairo en andere Egyptische steden zullen aanval len, indien nieuwe Egyptische aan vallen op buiten de strijd-zöne ge legen Israëlisch gebied plaats vin den. Deze Israëlische waarschuwing komt na de aanval, welke twee korvetten van de Egyptische ma rine op Tel Aviv hebben uitge voerd en na de luchtaanvallen, welke in de laatste dagen op de Joodse hoofdstad ziin ondernomen. De eerste luchtaanval na de Is raëlische waarschuwing vond Zondagavond boven Jeruzalem plaafs. Drie series bommen wer den uitgeworpen waarbij minstens vijf personen werden gewond, doch de schade gering was. Uit Cairo wordt gemeld, dat de Egyptische luchtdoelartillerie drie „Zionistische" vliegtuigen heeft neergeschoten, terwijl drie andere toestellen ernstig werden bescha digd. Zondagavond is minister mi J. R. H. van Schaik vertrokken naar de West om Suriname, Curacao en Aruba te bezoeken in verband met de voorbereiding voor een nieuw staatsrechtelijk verband tussen Nederland en de West. De minister verklaarde, dat door de regering een voor-ont werp voor dé interim-regering is opgesteld, die aan de definitieve regeling voorafgaat. Deze definitieve regeling moet volgens de minister zijn een nieu we grondwet in het rijksverband zonder Indonesië. Nederland, Su riname en Curagao komen dus in een nieuw staatsrechtelijk ver band. „Wij willen niet dralen", zet de minister, „zo snel mogelijk de beloften in te lossen om de staat kundige positie van Suriname en Curacao te veranderen". De minister is vergezéld van drie adviseurs. De verbinding, die de Joden in Palestina tot stand brachten tus sen de kuststrook en Jeruzalem, is met veel vertoon geopend. Deze weg, waai'langs de voorraden voor de ingesloten Joodse gemeenschap in Jeruzalem moesten worden ver voerd, werd gebouwd in plaats van de weg langs Latroen, die in Arabische handen was. Bewoners van Joods Jeruzalem, onder wie veie bejaarden, die meehielpen aan de totstandko ming van de weg, namen deel aan de openingsfeestelijkheden. de geestelijken van zijn diosees, heeft gezonden. In dit schrijven spoort de Hon gaarse primaat priesters en ge lovigen aan standvastig te blijven. Hij verklaart dat het leven van de eerste christenen zowel als dat van de Hongaarse christenen niet gemakkelijk is geweest. Tot be sluit zegt hij: „Wij moeten stand zowel naar venhouding als abso luut, een aanzienlijke daling ko men In het bedrag aan goederen, dat wordt afgenomen van het Westelijk Halfrond, doch een nog aanzienlijker stijging van de in voer uit de andere deelnemende landen. De commissie merkt op, dat dit een ontwikkeling is, die in goede houden. Het is voortaan de wereld richting voert, van de Bergrede: „Zalig zijn zij I De vooruitzichten samenvatten- die vervolgd worden om de recht- de zegt de commissie, dat het Ne- vaardigheid, want hun behoort het rijk der hemelen". Gemeld wordt, dat de kardinaal, begin Februari terecht zal staan. Verdere arrestaties zijn aange kondigd. In de voorwedstrijden om het persoonlijk damkampioeschap van Zeelad (5e ronde) speelde te Goes Brandenburg (Zierikzee) tegen de Smet (IJzendijke). Brandenburg wist deze partij te winnen. derlandse investeringsprogramma, afgezien van bepaalde twijfel ten aanzien van de sectoren textiel en landbouw, redelijk schijnt te zijn. ENGELS SCHIP BIJ VLISSINGEN GESTRAND. Het Engelse stoomschip „Eros" is ten Westen van de nieuwe ha ven te Vlissingen gestrand. Uit Vlissingen en Terneuzen vertrok sleepboothulp, doch de „Eros" kon op eigen kracht vlot komen. Orde van Oranje Nassau. Inspecteur S. E. Siebels, die daarna het woord voerde, prees het juiste inzicht van adjudant de Gooyer en zijn groot vakman schap. Ieder zal hem de rust gun- Op de laatste dag van 1948, kwamen 's middags in het ge meentehuis te Goes, burgemeester j nen, maar toch zien velen hem en wethouders, het Goese politie- met lede ogen gaan. Ook bracht corps en de familie van adjudant hij dank aan de tactvolle echtge- D. de Gooyer bijeen om gezamen- j note van de adjudant en hij sprak lijk afscheid te nemen van de po- de hoop uit, dat de heer de Gooyer litieadjudant, die 33 jaar lang zijn nog vele jaren met haar van zijn plichten op zo voorbeeldige wijzewelverdiend pensioen zou mogen heeft vervuld temidden van degenieten. Mevr. de Gooyer werd een aanvdï'met* ongeveer fmiï1 Goese burgerij. 'daarop verrast met een bouquet üoen man voorbereidt om de re-' Burgemeester Mr W c ton c "T namens het korps eerinesDositip definitief uit elkaar burgemeester Mr w. C ten Goes werd een aardige schemer- geringsposiue aenniuei uit eixaar Kate memoreerde hoe adjudantlamp aangeboden te slaan. Jhr Michiels van Verduynen naar Batavia. De Nederlandse ambassadeur te Londen, Jhr Mr Michiels van Ver duynen, is per vliegtuig naar Ba tavia vertrokken om daar in samenwerking met minister-pre sident Drees de interimregering voor te bereiden. de Gooyer altijd vriendelijk was in zijn optreden en hem nooit iets te veel was. Na hem dank te heb ben gebracht voor de goede ver standhouding bood hij de schei dende politieman namens de ge meente een prachtige ets aan. Maar de burgemeester had nog een speciale verrassing in petto en nadat het betreffende Kon. Be sluit was voorgelezen decoreerde hjj.de aljudant met de ereme De heer Reneman, thans com missaris van politie te Middel burg, bracht dank aan de heer de Gooyer voor de medewerking die hij tijdens de tien jaar die hij te Goes als inspecteur doorbracht, van hem mocht ontvangen. Namens de Alg. Ned. Politie bond sprak de heer Borrie en voor de tactvolle wijze waarop hij steeds aangaf op welke manier de dienst uitgevoerd moest worden daille in zilver verbonden aan de 1 werd hem namens de Goese poli tie dank gebracht door de hoofd agent A. G. W. Kort. DE HEER LOUISSE OPVOLGER Adjudant de Gooyer dankte al len voor de waarderende woorden en de cadeaux en zei veel vertrou wen te hebben in zijn opvolger brigadier Chr. Louisse. Wethouder Buys bracht nog en kele komische voorvallen uit vroeger dagen in herinnering en wees op de moeilijke oorlogsjaren. Sprekend over de heer Louisse zei hij: „Nieuwe heren, nieuwe wet- tên, maar laten we hopen dat bri gadier Louisse de dingen zakelijk zal bekijken en door de bril van zijn voorganger". De heer Louisse zeide slechts één wens te hebben, nl. dat hij de voetsporen van zijn voorganger in alle opzichten mag dïukken. Nog geruime tijd bleef men ge zellig bijeen, waarbij de vrolijke noot zeker niet ontbrak. Adjudant de Gooyer, of als wij het zo eens mogen uitdruk ken de hoek waaruit een groot deel van het Goese stadnieuws waaide verdient ook onze waar dering en dank voor de prettige samenwerking. Ze verwachtten oorlogs materiaal. Op oudejaarsavond hebben twee Egyptische korvetten het 1923 ton metende Britse koopvaardijschip „Richard Rolehard", dat op weg was naar Haifa, tussen Cyprus en de Egyptische kust aangehouden en onderzocht op wapenen. Aanvankelijk meende men te doen te hebben met Israëlische schepen, doch de kapitein van de Borchard verklaarde later, dat het Egyptische schepen waren. Eerst hadden de oorlogsschepen de „Richard Borchard" om inlich tingen gevraagd, welke het Britse schip niet wilde verschaffen. Daarop vuurde één der oorlogs schepen een schot voor de boeg van de „Richard Borchard" af en gaf haar opdracht bij te draaien. Hieraan gaf het Britse schip ge hoor, waarop een van één der oorlogsschepen afkomstige enter- j ploeg aan boord ging. Zij doorzochten het schip op voor Israël bestemd oorlogsmate riaal, doch vonden niets. Hierop verliet de enterploeg het schip waarna de oorlogsschepen weg voeren. Het zouden dezelfde schepen ge weest zijn, die later poogden Tel Aviv te beschieten en die vervol gens in een onbeslist gebleven zeeslag met Israëlische marine schepen werden verwikkeld. De reders van het schip zouden naar gemeld wordt bij de Britse consul te Haifa een protest indienen. Op oudejaarsavond heeft de minister-president dr W. Drees, over de zenders van radio Neder land Wereldomroep, voor de land genoten in Oost en West en over de gehele wereld een rede uitge sproken, waarin hij eraan herin nerde, dat 1948 een jaar is ge weest vol van herinneringen aan het verleden en tevens van ge beurtenissen, die door zullen wer ken in de' toekomst. Na in herin.,ering gebracht te hebben de herdenking van de vrede van Munster, de grondwets herziening in 1848 en de jubileum feesten' en troonswisseling, wees dr Drees op de laatste herziening van de grondwet, die erkent, dat de nieuwe verhoudingen in de wereld ook nieuwe verhoudingen eisen tussen Nederland en Indo nesië en tot Suriname en de Nederlandse Antillen. Het tot werkelijke overeenstem ming komen, met de in 1945 uit geroepen Republiek, waarmede Wij zo lang en zo moeizaam heb ben geworsteld, heeft sinds de ca pitulatie van Japan als een loden last op ons allen gedrukt. Het herstel van Indonesië werd belemmerd, de bevolking bleef al tijd onder onzekerheid en on veiligheid lijden, de voorziening van de wereld met juist thans uiterst belangrijke producten werd geschaad. In Nederland heeft de strijd over dit vraagstuk, meer dan iets anders, de geesten verdeeld. De zware offers, die gebracht moes ten wordéÉf, in het bijzonder door de uitzending van zovelen van onze beste jongemannen, hebben FRANSE BEGROTING AANVAARD. De Franse Nationale Vergade ring heeft Vrijdagavond de door de regering ingediende begroting voor de tweede maal aangenomen met 327 tegen 244 stemmen, het geen de vereiste absolute meer derheid opleverde van de in totaal 571 uit te brengen stemmen. Het wetsontwerp was tevoren door de raad van de republiek verworpen. Doordat nog juist voor middernacht de stemming plaats vond, werd aan het parle mentaire voorschrift, dat de be groting voor het nieuwe jaar aan genomen moet zijn, voldaan. Nader werd gemeld, dat te mid dernacht de klokken in de kamer werden stilgezet, opdat de begro ting voor 1949 theoretisch vóór het einde van 1948 in haar geheel kon worden aangenomen. Opheffing der boycot in Australië. De Australische zeeliedenvak vereniging heeft besloten, de alge hele boycot ten aanzien van de Er is heel wat gebeurd op de eqrste dag van het nieuwe jaar en dat ondanks alle goede wen sen, die uitgesproken zijn. Het be gon al met een brand in de ge meente Medenblik, waarbij een boerderij, een juwelierszaak en een woonhuis verloren gingen. Op zee was het rond „oud en nieuw" nogal rumoerig. Het Ne derlandse s.s. „Jobshaven" kreeg een mankement aan het roer en raakte uit de koers, waar het schip later gelukkig weer in kwam. De Nederlandse kust vaarder „Elisabeth" had het zo ook hier de wederopbouw, hoeveel verheugens daarbij ook te consta teren viel, vertraagd. Thans is het gekomen tot een botsing,' die internationaal door velen wordt gezien als agressie onzerzijds. Wij hopen, dat door de actie thans in belangrijke mate de voor waarden geschapen zijn, die het mogelijk maken verantwoordelijk heid te dragen voor de overgang naar de nieuwe rechtsorde in ge heel Indonesië. 1 JANUARI DE STREEF DATUM. 1 Januari 1949 was, wat men noemde, de streefdatum, waarop getracht zou worden de verenigde Staten van Indonesië tot stand te doen komen. Te veel hinderpalen werden op de weg, daarheen aan getroffen. Moge toch dit moment in de toekomst blijken uitgangs punt te zijn geworden voor de op bouw van een vrij federatief In donesië, in goede samenwerking met Nederland. Wij hopen, dat in de toekomst Nederlanders als waardevolle me dewerkers in Indonesië belang rijke arbeid zuilen kunnen blijven verrichten. Ook overigens ziet Nederland velen van de besten van zijn zoons en dochters wijd ui zwermen over de grenzen. Om voor allen bestaansmoge lijkheid te vinden zal veel moeten worden gepresteerd in eigen land, maar zal ook het oog moeten wor den gericht op andere landen. Grond voor alle boerenzoons, die daaraan behoefte hebben, is niet naar willekeur te scheppen. Dat de ruimte daartoe gevonden wordt in een land b.v. als Canada, waarmede wij sinds de bevrijding door sterke banden van sympa thie verbonden zijn, is verheugend. Wij zijn uit de oorlog gekomen als het zwaarstgeteisterd land van West-Europa, en de wederop bouw zal nog tal va:, jaren eisen, maar de buitenlander, die ons land gezien heeft vlak na de bevrij ding en er nu terugkomt, getuigt van zijn verbazing over de opbloei van ons volk en de herleving van de bedrijvigheid. Laten wij dan ook met vertrou wen verder gaan bij de vervulling van onze taak. Afscheid Ds C. v. d. Waa te 's-Heer Arendskerke. Onder overweldigende belang stelling nam Ds C. v. d. Waa Zondagmiddag wegens bekomen zwaar te verduren in de Golf van j emeritaat, afscheid van de Ned. Biscaje, dat het noodseinen moest Herv. Gemeente te 's-Heer uitzenden. Een Britse sleepboot1 Arendskerke, welke gemeente hij is er heen gevaren om hulp_te ruim 15 jaar mocht dienen. bieden. De Queen Mary is Za terdagavond ten Westen van Cherbourg aan de grond gelopen. Gisteren konden sleepboten de oceaanreus weer vlot slepen. Een 238 ton groot Grieks schip is ten Noorden van Lissabon aan de grond gelopen. De bemanning had het schip reeds verlaten. - Slechts één lid van de twaalfkop pige bemanning van een Franse vissersboot kon worden gered toen het schip tijdens de storm verging. Zo dik was de sneeuw laag in Teheran, dat de daken van honderden huizen instortten en 73.000 inwoners dakloos werden; tien mensen zijn reeds doodgevro ren en duizenden worden met de bevriezingsdood bedreigd. Op Z. Eerw. had tot tekst gekozen Hand. 20 30. Hij sprak zijn grote dankbaarheid uit, dat hij zo lang de gemeente als predikant had mogen dienen. De vertrekkende leraar werd toegesproken door ouderling C. Philipse, die in zeer hartelijke be woordingen Ds v. d.Waa dankte voor de velerlei arbeid door hem in 't belang der gemeente ver richt. Na de dienst was er gelegenheid om' in het verenigingsgebouw van Ds v. d. Waa afscheid te nemen. „Hier werd het woord gevoerd door burgemeester Elenbaas na- mes de burgelijke gemeente, Ds Odé namens de ring, Ds Versteeg namens het classicaal bestuur, Ds Nederlandse scheepvaart op te list is op 63-jarige leeftijd in En- heffen, en dusdoende dezelfde ge-geland overleden. - 17 voetballers Nieuwjaarsdag kwamen in Ame- Lely namens Diakonessenzorg en rika 27 mensen om, waarvan 22Ds de Vries namens Kinderzorg. door verkeersongelukken. 12 j Ook deze bijeenkomst was zeer personen kwamen om toen een I druk bezocht. Zuid-Afrikahns lijnvliegtuig tegen een berg opvloog. Sir Malcolm Campbell, de bekende automobi- Wcek der gebeden te Goes, dragslijn te volgen als de vakver eniging der havenarbeiders, wier boycot zich alleen uitstrekt tot schepen, welke goederen naar In donesië vervoeren. Goesenaar nam Nieuwjaarsbad De eerste Januari, 's avonds rond negen uur, geraakte de 65- jarige Goesenaar L. D. te water in de Kade nabij de hoek Koning straat. De heer Beeke, die ont dekte, dat iemand in het water lag, sprong de drenkeling onmid dellijk na en wist hem na enige moeite en met behulp van de po litie weer op het droge te krijgen. Wel een goed begin van het nieuwe jaar. vonden de dood toen een autobus in Frankrijk in een vijver reed en i 9 personen kwamen om het leven i toen in Italië een bus in een ravijn1 stortte. Ais we de balans van Evenals vorige jaren is ook nu de eerste week van het nieuwe jaar bestemd als week der gebe- samenkomsten die worden i gehouden 's avonds van half 8 tot de eerste dag van 1949 opmaken, blijkt, dat het nieuwe jaar voor heel velen niet best begonnen is. Zaterdagmorgen werden in de buurt van Rome aardbevingen waargenomen. Fanny Blankers Koen is met haar man naar Australië vertrokken. Dieven heb ben van een Amsterdamse can- tinebaas niet alleen snoep gesto len, maar ook met rattenkruid ingesmeerde spritskoeken. En tenslotte: de Amerikaanse rege ring zal de Zuid Koreaanse rege ring volledig erkennen. half negen, in het kerkgebouw der Evangelische Gemeente, worden geleid door: Dinsdagavond Ds Odé, Woensdagavond Ds Karelse, Donderdagavond Ds Boerlijst en Vrijdagavond Ds Stam. DE BILT ZEGT: Overwegend droog weer. Wisselende bewolking. Over wegend droeg weer. Meest matige wind tuss«n West en Zuidwest en ongeveer dezelfde temperatuur aic y-steren.

Zeeuwsch Dagblad | 1949 | | pagina 1