Twee grote gebeurtenissen drukten hun stempel op De Troonswisseling en de het afgelopen jaar. Grondwets herziening. Nog geen vooroorlogse welvaart. Al ging er heel wat van de bon. Aan land en volk ontvallen NEDERLAND IN 1948. D Zomer 1948 DRIE HITTEGOLVEN. zeeuwsch dagblad april juli augustus mei Vrijdag 31 December 1948 Twee grote gebeurtenissen hebben op het afgelopen jaar hun stempel gedrukt. Allereerst het vijftigjarig jubileum van Koningin Wilhelmina, haar troonsafstand en de troonS' bestijging van Koningin Juliana, die zich bereid verklaarde de last van het Koningschap te dragen. Gaven de eerste gebeurtenissen, naast weemoed, reden tot diepe blijdschap, een andere gebeurtenis, die het jaar 1948 bij het nageslacht als een bijzonder jaar zal kenschetsen, was de Grondwetsherziening. En deze gebeurtenis was velen in de lande een diepe teleurstelling. Hier bleken de krachten, die niet terugschrikten voor de meest revolutionnaire ver- anderingen „als de tijd dit eiste". Overigens bleek in dit afgelopen jaar, dat vooroorlogse welvaart welhaast niet meer voor ons is weggelegd, al viel er vooruitgang te bespeuren naar normaler toestanden. dit regiem gratievol uit de Ka mercommissie voor buitenlandse zaken gezet. In Amsterdam en Rotterdam begon men een actie tegen de communistische wet houders en in Dordrecht braken de E.V.C.-afdelingen met hun al mcei onder communistische in vloed gerakende leiding. Verder kapseisde de 10e een schip in Hoogezand, werd de 17e het Pact van Brussel getekend, stort te een lesvliegtuig neer bij Kat wijk en werd de Walburgstoren te Zutfen door brand verwoest. Deze maand werd Schreieder zetels en de K.V.P. bleef gelijk in vrijheid gesteld, doch ook,ondanks het feit, dat Weiter een weer gearresteerd, verdacht van represaillemoorden in Friesland. Voorts kregen we een Colorado kever-invasie, een verbod om in de restaurants gebakken aard appeltjes te eten en de medede ling, dat de vermogensaanwas- en vermogensheffingbelasting in eens ruim drie milliard op zul len leveren. CV PGEWEKT toog men der- halve naar de stembus om een nieuwe volksvertegenwoor diging te kiezen in verband met de grondwetswijziging. Rechts bleek iets aan kracht te winnen. Zetelwinst voor de V.V.D. en de E le APRIL trad het Plan'C H U- De p- v- d- A. en Com- Marshall in werking. De 3e j munisten verloren ieder twee zetel in de wacht sleepte. Dr Beel kreeg tweemaal opdracht een regering te vormen wat hem niet gelukte, zodat Mr v. Schaik het van hem over nam. Verder ging de melk van de bon, bestond de AVRO 25 jaar, werd bekend dat het halfje, de halve stuiver en de halve gul den uit de circulatie zouden verdwijnen, maakte Koningin Wilhelmina haar nieuwe titel „Prinses der Nederlanden" be kend, vierde het Haagje zijn 700- jarig bestaan, welk feest mis- door de staking van en buspersoneel. lukte tram- het ringsjubileum en de jaardag van de geliefde vorstin. Door Mr van Schaik werd in deze maand een ministerie ge vormd bestaande uit 6 Katholie ken, 5 P. v. d. A.-leden, 1 C.H.U. en 1 V.V.D Minister Drecs werd premier. Hij noemde zijn kabi net een „programministerie", omdat het niet steunt op vaste samenwerking tussen bepaalde groepen, het programma gericht is op een spoedige oplossing van de Indonesische kwestie en een sluitende begroting voor 1949. _r Op de 19de van deze maand, op j nister dezelfde dag, dat de Republikei-staat, nen de onderhandelingen over de toepasing van het bestand af braken (men zie verder Indone sië) verklaarde driekwart der Tweede Kamer zich voor de Grondwetswijziging. We willen hier speciaal herinneren aan de woorden van de heer Gerbrandy bij de behandeling in de Twee de Kamer. „Het gevaar dreigt", zo zeide hij, „dat Djogja als deelstaat zal gaan heersen als een vorst in het kippenhok!" Men zie nu naar de feiten. Deze maand werd Christiansen ver oordeeld tot 12 jaar gevangenis straf, opende Prinses Juliana de tentoonstelling „De Nederlandse vrouw", opende de Assemblée van de Wereldraad der Kerken levensmiddelen bonvrij zouden worden. Alleen was het jammer dat alles duurder werd. De span ning tussen lonen en prijzen werd hierdoor wat al te groot, zodat meteen een loontoeslag van 1 gulden werd toegekend aan het overgrote deel der werk nemers. Toch is men er niet be ter op geworden. Deze maand stonden ook Poos Slagter terecht. Deze twee en beruchte S.D.-ers hoorden doodstraf tegen zich eisen. Spitzen werd benoemd tot mi- van Verkeer en Water de Mr NOVEMBER I 5 DERDE November werd in de Eerste Kamer de Grondwetswijziging van 1848 herdacht door Min. Drees en Prof. Kranenburg. Voorts was er gejuich, want brood, bloem en suiker ging van de bon. Het verstomde echter snel want alles werd duurder. Ook de boter, die nu juist niet van de bon ging. „Pieker niet", zei de regering. Boter te duur? Eet margarine, die blijft hetzelfde in prijs. Ove rigens kregen onze dienstplich tigen bij de Marine deze maand haar poorten te Amsterdam,ook een onprettig bericht te ver werden twee personen gedood j werken. Hun demobilisatie werd bij zes toen. een militair vliegtuig bij'zes maanden uitgesteld. Half Valkenburg neerstortte, werd de November kwam „Monty" eens EESTMAAND. Uitbundig suiker 2 kg. duurder en een al- kijken hoe we het maakten en vierde Nederland het rege- gemeen gratie-besluit afgekon- meteen een praatje maken over JANUARI TJ ET JAAR was nog geen vijf I dagen oud, of het lieve le ven begon al. Minister Lieftinck kwam met een interimbegroting aandragen voor het geval dat er iets mis zou lopen met het plan Marshall. Hij voorspelde som berheden over de Nederlandse schatkist. Ha-ha, zeiden de doua niers aan de Belgische grens, dat moet verbeteren en zij grepen een smokkelaarsbende, die zich veilig waande in pantserwagens. Er waren ook nog wel prettige dingen, die maand. De 9e repa trieerden de eerste oorlogsvrij willigers uit Indonesië. Spaak bracht van 1214 een bezoek aan ons land en de luchtmacht kreeg Gloster Meteor's. De Post- en Girodienst vierde op de 19e het 30-jarig bestaan met de 500.000 rekeninghouders. Minister Huijsmans nam de 14e ontslag als minister van Econo mische Zaken en gaf zodoende ons land een piepjonge minis ter, prof. dr R. M. v. d. Brink terug. De 22ste werd het wets ontwerp tot nationalisatie van de Nederlandse Bank goedgekeurd. De 24ste ontstond de V.V.D. en de 27ste opende Dr Beel in Den Haag de conferentie tussen Ne derland en de West. Overigens was de temperatuur in Januari boven normaal wat hoog water in Waal en IJsel ten gevolge had. In Januari werd ook voor het eerst een vrouw in ons land terecht gesteld: de Jodenverraadster Ans van Dijk en werd in Rotterdam een ta bakshandelaar gekidnapt, bevrijd en werden zijn ontvoerders gear resteerd. moest hebben. Waar men het meest blij mee was? Wij geloven met 't opheffen van de rantsoene ring van fietsen, fietsbanden en niet te vergeten het serviesgoed. Dat was op de 10e. Die zelfde dag keerden de Zeeuwse oor logsvrijwilligers in het vader- Dit jaar kreeg Rauter loon naar werken: de doodstraf. land terug. De 16e begon de eerste openbare zitting der ron de-tafelconferentie. De democra ten uit Curagao deden niet mee. De 24ste hield minister v. Boet- zelaer in de Eerste Kamer een pleidooi voor de Westelijke Unie. FEBRUARI l MAART j t t TV E ZWARE oorlogsjaren ble- ken teveel van de krachten van H. M. Koningin Wilhelmina te hebben gevergd. De 12e kon digde zij aan, dat zij haar werk zaamheden zou beperken tot het U EBRUARI begon met een hoogst nodige. In Maart ook kre- A radiorede van H. M. Konin- gen we een nieuwe minister gin Wilhelmina tot de ex-bond- voor Wederopbouw, namelijk Mr genoten over het Nederlandse Dr J. in 't Veld, Minister Neher standpunt ten aanzien van Indo- wachtte een andere taak. nesië. Overigens was Februari I De 2e Maart begon de strijd arm aan belangrijke gebeurte- om het Wereldkampioenschap nissen. Tussen Plesman en Rot-1 schaken. Deze strijd liet Neder- terdam werd de strijdvraag op- land niet onberoerd, evenmin als geworpen of resp. Burgerveen die tegen het communisme. De of Schieveen de meeste aandacht 17e werden deaanhangers van ven worden herzien, eiste Mr Zaayer tegen Rauter de doodstraf. De Utrechtse Jaar-1 beurs bestond 50 jaar en de .Hol- land-Amerikalijn 75 jaar. De Utrechtse Universiteit verleende Mevrouw Roosevelt op de 20ste het eredoctoraat, terwijl wijlen president Roosevelt posthuum onderscheiden werd met de Mi litaire Willemsorde. De 26ste ar riveerde de Noordam met de eerste Marshallgoederen. De 29- ste aanvaardde de Tweede Ka mer de Grondwetswijziging in eerste lezing. Hierbij werd voor zien in de instelling van staats secretarissen. In deze maand werd ook de doodstraf geëist te gen van der Waals, de beruchte landverrader, en kostte een ern stige munitie-ontploffing te Mui den een soldaat het leven. \T ADAT op 12 Mei Koningin] f Wilhelmina had aangekon-j digd na haar regeringsjubileum ten gunste van haar dochter af stand van de troon te zullon doen, werd Prinses Juliana op 14 Mei, voor de tweede maal, beëdigd als regentes. In deze maand werd ook het Congres van Europa gehouden. De V.S. van Europa scheen werkelijk heid te worden. De 18e April teisterde een hevige brand het Koninklijk Paleis te Den Haag. Voorts werd in deze maand de doodstraf tegen Rauter uitge sproken, de schoenendistributie opgeheven, een militair verdrag gesloten met' België, ontstond het Kankerfonds, aanvaardde de Eerste Kamer de Grondwetswij ziging, en werd de Karei Door man de Britse Venerable aan Nederland overgedragen. [JE EERSTE van deze maand werden de regimenten Gre nadiers, Jagers en Prinses Irene- brigade tot Garderegimenten verheven. De tribunalen ver dwenen en Feuilleteau de Bruijn stichtte zijn uiterst rechtse par tij. Deze maand ook werd het besluit bekend gemaakt, dat de Economische Unie op 1 Januari 1950 zou ingaan. Voor ons land een ingrijpende verandering. Immers hierdoor moesten de subsidieverstrekkingen op le vensmiddelen worden afgeschaft en het niveau der belastingtarie- De kroningsfeesten gingen met pracht en praal gesierd als Nederland in geen tientallen jaren gezien had. Ook dit jaar zijn vele bekende landgenoten overleden. Op 1 Januari overleed de componist Willem Landré, 9 Fe bruari de dichter Jan Prins, op 18 Maart oud-minister Dr G. W. M. Huijsmans, 13 Mei Prof. Mr Dr A. M. Brouwer, oud-hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, 15 Mei Ir D. J. van Aalst, Dir.-Gen. van de M.U.Z., 4 Juli de katholieke staatsman Prof. Mr P. J. M. Aalberse, 18 Juli het lid van de Raad van State, gep. luit.-gen. T. F. J. Mul ler Massis, 5 Augustus overleed, toen hij met de Johan van Ol- debarnevelt naar Nederland te rugkeerde de chef der Genie, Generaal De Quant, op 17 Aug. Prof. N. J. Polak, hoogleraar aan de Handelshogeschool te Rotter dam, 25 September het oud-Ka merlid M. J. M. van Poll. De SEPTEMBER 21ste October was een zeer droe vige dag voor ons land. Bij de ramp met de K.L.M.-Constella tion „Nijmegen" betreurde men de dood van K. D. Parmentier, de, bekende piloot, de technisch directeur van de K.L.M. H. Vee- nendaal, terwijl ook Gen. Majoor G. J. Sas, de Militair Attaché te Washington tot de slachtoffers 0p de vierde dezer maand digd ter gelegenheid van noemde regeringsjubileum. ge- ons aandeel aan de gezamenlijke defensie. Grote opschudding ver- In Londen behaalden Fanny1 wekte de afschuwelijke moord Blankers-Koen en Nel van Vliet van een 15-jarige jongen op een belangrijke successen Olympische Spelen. op de 16-jarig vriendinnetje te Enk huizen. t DECEMBER I-T ET BEGIN van deze maand 4 E konden we ons eens extra De inhuldigingsmaand. Nadat Koningin Wilhelmina verschonen, want de zeep ging behoorde. Op 27 October overleed Prof. Dr C. A. Verrijn Stuart, oud hoogleraar in de staathuishoud kunde en statistiek te Utrecht de acte van Abdicatie had onderte kend en dezelfde dag Prinses Juliana tot Koningin was gepro clameerd, volgde op zes Septem- cc ber de Plechtige inhuldiging in Op de 1ste November overleed! de Nieuwe Kerk te Amsterdam. rn 1 1kïTilAn nndcfl Edo Bergsma, aan wie de A. N. W. B. zeer veel te danken heeft. Op dezelfde dag betreurde men ook de dood van de bekende schrijfster Cissy van Marxveld. Op 29 November overleed Prof. Dr H. J. Lameris, oud-hoog leraar en bekend chirurg. Talrijke vorstelijke buitenlandse personages waren hier aanwezig. Het was een feest met pracht en praal. Een feest zoals Nederland het sinds tientallen jaren niet had beleefd. Hoe ontroerd heeft Nederland geluisterd naar de diepmenselijke rede van deze lieve en jonge vorstin. Nimmer zal men het ontroerende mo ment vergeten, hoe zij in haar rede haar eerste daad bekent} maakte, de verlening van de Militaire Willemsorde le klasse aan Prinses Wilhelmina, voor het werk dat zij tijdens de oor log voor het vaderland mocht verrichten. De 21ste sprak Koningin Ju- van de bon. Zoals gewoonlijk raakte het de portemonnaie. De 8ste keurde de Tweede Kamer eens wetsvoorstel tot verhoging van de kinderbijslag met 24 ct. per week ingaande voor het tweede kind goed. Voorts wens ten de onderwijzers een ambte narensalaris, won Piet Roozen- burg het wereldkampioenschap dammen, kregen we meer papier toegewezen, verliet Smirnoff de vliegdienst en werd Jhr de Ra- nitz benoemd tot burgemeester van Utrecht. Het was niet te verwachten, dat de zomer 1948 zo langdurig, zo droog en zo warm zou wor den als die van 1947. Hij begon in ieder geval met liana bij de opening der Staten]een teleurstelling. Mei bracht ixana DIJ wc DD tï - Generaal haar eerste troonrede enkele vnj warme dagen (9 en uit en volgde de inhuldiging in 10 en 15—19 Mei), weinig regen- Den Haag. I dagen en meer zonneschijn dan Voorts schrok Nederland de normaal, elfde op bif het horen van de Wat Mei scheen te beloven geweldige brand bij het Blauw- werd door Juni te niet gedaan. hoeden-Vriesseveem, waar o.m. Eerst was het veel te koud en twee millioen kg. boter, 600.000 te regenachtig, daarna kwamen kg. vlees en vijf millioen eieren twee hittegolven (8 en 1114 verloren gingen. Juni) waarna het sterk afkoelde en dikwijls èn hard regende, wat vooral aan het eind van de OCTOBER met onweer gepaard j maand ging. Juli bracht een lange reeks zeer koele dagen met veel regen. CVCTOBER was een zwarte Omstreeks de 20ste kwam er w maand voor de K.L.M. De enige verbetering, de regen hield 21ste rouwde Nederland, toen bij op en de temperatuur steeg tot Prestwick de Constellation „Nij- boven het normale niveau. Daar- megen" verging. Onder de veer- na kwam hittegolf nummer drie tig inzittenden, die allen gedood met maximumtemperaturen bo- werden, bevond zich de beken- ven 30 graden C. en windstil, de pioot Parmentier en de tech nische directeur Veenendaal. De eerste October ging Luit.- Admiraal Helfrich heen als be zonnig weer. Deze zeer hoge temperatuur duurde tot 2 Augus tus. Toen volgde een week gril lig weer met veel regenbuien en vblhebber der zeestrijdkrachteri. onweer, dat eindigde in een fikse Vice-Admiraal Jhr van Holthe zomerstorm, die op 8 Augustus was zijn opvolger. Verder werd op de 27ste zijn grootste kracht bereikte. Na- be-dien bleef het onstandvastig, kend gemaakt, dat verscheidene meestal buiïg en vrij koel. In September gingen de" opslagplaatsen van Blauwhoeden-Vriesseveem in vlammen op. Grote voorraden boter, eieren en vlees werden vernietigd. IN 19"' *8 GINGEN BELANGRIJKE LEVENSMIDDELEN NA9 JAAR VAN DE BON 1939/40 1941 1942 1943 1944 1945 1946 1947 1940 AANVANG M.tO SS-TO i êOlKCR SUIKER VRIJ 6 '1 y«!«L. BROOD AAXVANC e GECNPROCD ii ii Minui i DROOP VRIJ 6-11 BOTER AANVANG 13-7 3..12 ntïncioDf"» IflOKM VLEES AANyANt 1 1 I 1 MELK iiHpe' oirsuf i 3°; AARDAPP. AANVANG AARDAPP VRu I Ij PCRtOO LlJ rantsc VAN GROTE ewvERMifioenito 1

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 9