De Zeeuwse land- en tuinbouw in 1948. VL Overheidsmaatregelen verminderden sterk. Oude Jaarsverhaal Weersvoorspellingen onmisbaar geworden. e nning IS DE NOORDPOOL REEDS ONTDEKT? MICA. lüenii li ten (jzluMiy en iwnïófw-tdig, YlLeuuujaWi, Vrijdag 31 December 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD De landbouw met daarbij de fruit- en groenteteelt, is voor onze provincie de belangrijkste bestaansbron. Het is niet overbodig, dit bij de aanvang van een overzicht van de Zeeuwse landbouw in 1948 nog eens vast te stellen. 6000 grondgebruikers, die meer dan vijf ha. grond in ge bruik hebben, zijn er in Zeeland, terwijl er 11.000 land- en tuinbouwarbeiders werken. Beschouwt men dit totaal, dan is de landbouw verreweg de gootste werkgever, al valt dit niet op, omdat er 1000 afzonderlijke bedrijven zijn. In ver gelijking met een industriële onderneming in ons land is de Nederlandse landbouw de grootste ondernemer. De landbouw is in hoge mate afhankelijk van het weer. Ook in Zeeland wordt steeds meer geluisterd naar de weerpraatjes van het K.N.M.I. Ze zijn onmisbaar geworden. In tegenstelling tot de zomer waren het voorjaar en de voorzomer van 1948 gunstig. In de zomer was er weinig zon en een betrekkelijk lage temperatuur. Aanvankelijk zag het er naar uit dat de Zeeuwse landbouw een recordoogst zou behalen. Het later min der goede weer heeft daar echter geen goed aan gedaan. Hier door muntte de graanoogst dan ook niet uit. Het droge najaar heeft de werkzaamheden in dit jaargetijde zeer gunstig be- invloed. De Akkerbouw. De oogstresultaten der ver schillende akkerbouwproducten liepen in onze provincie erg uit een. De gerst leverde een mati ge oogst met over 't algemeen een smalle korrel. Niettemin leverde Zeeland ook dit jaar een belangrijk deel voor de brouwerijen. De blauwmaan- zaad-oogst was slecht, terwijl de vlasoogst matig was. Daarente gen was de aardappeloogst over vloedig. Mede doordat de teelt van aardappelen van overheids wege was gestimuleerd, om on der alle omstandigheden verze kerd te zijn van een voldoende hoeveelheid van dit belangrijke volksvoedsel, was hiermede in Zeeland zowel als in de andere provinciën een grote oppervlakte verbouwd. De grote uitpoot, de hoge opbrengst per ha. en de grote aardappeloogsten in het buitenland, waren factoren, die een lonende afzet zeer in de weg stonden. Er dreigde zelfs een „aard appeldrama" te ontstaan, zodat van de zijde der georganiseerde landbouw bij herhaling aange drongen werd op een ingrijpen op de aardappelmarkt, om te voorkomen, dat de telers, die de teelt op aandringen van de over heid hadden uitgebreid voor gro te verliezen te behoeden. Wanneer men weet, dat de aardappel een zeer arbeids intensief gewas is met productie kosten, die de f 1400.— per ha. overschrijden, dan kan men zich indenken, dat het besluit van de minister van landbouw (op herhaald aandringen van de ge organiseerde landbouw en de Kamer), om over te gaan tot het aankopen van grote hoeveelhe den aardappelen door de rege- r! tg, de telers een pak van het hart was en meer dan dat! Afzet van pootaardappelen slecht. In tegenstelling met vorige jaren was de afzet van poot- aardappelen naar het buitenland slecht. Meerdere redenen zijn hiervoor aan te wijzen: De slechte ervaringen dit jaar in het buitenland met het Nederlandse pootgoed opgedaan; het streven van het buitenland om zich wat pootgoed betreft, onafhankelijk te maken van invoer uit ons land; de lagere prijzen van con sumptie-aardappelen in het bui tenland en de concurrentie van Denemarken, Tsjecho-Slowakije, Ierland en enkele andere landen. Voor de zoveelste maal is bewe zen dat wij onze plaats op de buitenlandse markt slechts kun nen handhaven door kwaliteits artikelen tegen concurrerende prijzen aan te bieden. Export is voor de Nederlandse land- en tuinbouw een levens voorwaarde, zodat het van het allergrootste belang is, dat hier aan grote aandacht wordt be steed en dat het Duitse achter land weer Nederlandse land bouwproducten op gaat nemen. De voor Zeeland zo belangrijke suikerbieten leverden in 1948 een goede oogst. Het suikerge halte was over 't algemeen zeer hoog en de vergelingsziekte, die van Jo van Dorp-Ypma Als Miep de smid uitlaat, bukt de man zich om een folder op te rapen, die fèl-paars afsteekt te gen de donkere deurmat. Astublieft, mevrouw. Dank u wel, zegt Miep, ter wijl ze het papier achteloos op het gangtafeltje legt, om voor de smid de deur open te doen. Straks maar even meenemen, denkt ze, wéér een of andere reclame zeker. Dan gaat ze naar het oude ka cheltje, port het vuur op. Wel is het nog warm genoeg in de kamer en de kolen zijn op de bon, maar het is gezellig om even de vlammen door het nieuwe mica te zien spelen. Wat zal Gert dat fijn vinden. Hij houdt zo van vuur en vlammen. Een glimlach trekt over haar gezicht. Als het maar half kon, zou hij helemaal een brandje stichten. Ze weet nog, dat ze samen langs de verlaten Slufter van Texel liepen. Gert had een armvol droog hout opge zameld en in een geul bouwde hij vakkundig een brandstapeltje, haalde een paar oude enveloppen en een doosje lucifers uit zijn zak. Als hij vanavond thuis komt, zal ze alleen de schemerlamp aan doen en Leuk dat ze het van daag nog voor elkaar gekregen had, al had ze de smid er voor moeten haasten. Leuk, net vóór owe jaar nog. Meteen schiet ze rechtop uit het lage damesstoeltje de telers in vorige jaren parten had gespeeld, kwam vrijwel niet voor. De teelt van uien, een zeer belangrijk product, onderging in 't bijzonder op de eilanden in het afgelopen jaar een grote uitbreiding. De opbrengst was zeer goed, doch door het z.g. koprot vielen grote hoeveelhe den voor levering uit. Roem van Zeeland's paarden Op de nationale paardenten- toonstelling van de Kon. Ned. Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard" te Den Bosch werd de roem van de Zeeuwse paar denfokkerij bevestigd. De hoofd prijzen, zowel voor hengsten als merries werden aan Zeeland toegekend. Overigens is het voor wat betreft de handel en prij zen in de paardenwereld misère. De prijzen zijn over 't alge- gevolge had dat ook in het af gelopen jaar zeer grote hoeveel heden melk van buiten Zeeland met tankauto's moest worden aangevoerd. Dank zij het .gun stige weer was de grasgroei in 1948 goed; de melkprijs was be vredigend. 1948 bracht op het gebied van de runder T.B.C.-bestrijding be langrijke beslissingen. Was in Walcheren de T.B.C.-bestrijding reeds eerder verplicht gesteld, dit jaar werd op verzoek van de georganiseerde landbouw door minister Mansholt het be sluit genomen de deelneming aan de bestrijding voor geheel Zeeland verplicht te stellen. Een ander belangrijk feit was, dat begonnen werd met de kunstmatige inseminatie, waar voor èn op Walcheren èn in Zuid Beveland een vereniging opgericht werd. Restitutie van koeien. Van de 4350 melk- en kalf- koeien, die de Walcherse boeren vanwege de inundatie moesten overdragen, zijn er op dit mo ment 3200 gerestitueerd. Aan jong vee werden 2500 stuks in geleverd, terwijl 1600 terugge geven werden. Wanneer men in aanmerking neemt, dat een betrekkelijk groot aantal jonge dieren werd geleverd, dat niet wordt gere stitueerd en bovendien, dat ge middeld een betere kwaliteit vee op Walcheren wordt terugge bracht, dan mag worden aange nomen, dat met de levering van nog een 600 tal dieren de vee restitutie geëindigd zal zijn. De tuinbouw. Van de tuinbouw is uiteraard de fruitteelt voor Zeeland het belangrijkst. De fruitoogst was in onze provincie matig tot goed, doch gemiddeld beter dan in ve le andere fruitteelgebieden van Nederland. De prijzen waren be vredigend, zodat de fruittelers op een gunstig jaar kunnen te rugzien. DIT ZIJN DE ZEEUWSE PAARDEN. De Zeeuwse paardenfokkerij oogstte ook in het afgelopen jaar grote roem. Op de Nationale tentoonstelling sleepten de Zeeuwse fokkers vele eerste prijzen in de wacht. meen zeer laag en speciaal de paarden ^van mindere kwaliteit kunnen niet of met grote moei te verkocht worden. Alleen voor 't allerbeste materiaal kan nog een prijsje worden gemaakt. Toenemende mechanisatie. Van de paarden naar de land bouwwerktuigen is geen grote sprong. Ook de Zeeuwse land bouw staat in het téken van de mechanisatie en in het afgelopen jaar werd het aantal tractoren naet bijbehorende werktuigen wederom uitgebreid. De hoge arbeidslonen en so ciale lasten, die tengevolge heb ben, dat men er zich op gaat toeleggen om met zo weinig mo gelijk arbeidskrachten te wer ken en het werk in de kortst mogelijke tijd te verrichten, en de afnemende bereidheid van boeren en arbeiders om ipet paarden te werken, zijn hieraan niet vreemd. Mocht, door welke oorzaak ook, de olie- en ben- zinestroom minder rijkelijk gaan vloeien of geheel ophouden, dan komt ook de landbouw bij haar' werk voor zeer grote moeilijk heden te staan, daar de paar- denstapel dreigt in te krimpen en te verouderen.' De rundveestapel. Het aantal koeien in onze provincie heeft het vooroorlogse peil nog niet bereikt, wat ten- bij de kachel. Ouwejaar, dat is overmorgen al! En ze wou nog oliebollen bakken. Zou ze ma bel len, of die kwam? Voor die was het ook niet gezellig, alleen met een ouder wordende zuster oude jaar te vieren.^ Met z'n beidjes was anders ook'wel knus. Maar nu moet ze opschieten. Met een genoeglijk gebrom laat Gert zich in zijn stoel zakken on der de schemerlamp. Miep heeft de kachel opgepord en wacht on geduldig of hij het mica zal op merken. Eigenlijk moet ze nodig naar de keuken, ze heeft de tafel al gedekt en de aardappels zullen vast aan pap zijn. Maar ze heeft zich zó op zijn verraste gezicht verheugd, dat ze "nog even blijft treuzelen. Is er post gekomen? Nee, aarzelt Miep, terwijl de teleurstelling door haar heentrekt Had ze daarvoor nu de smid zo opgejaagd, dat de kachel vóór ouwe jaar in orde moest? Als ze uit de keuken terugkomt en de aardappels op tafel heeft gezet, ziet ze op het buffet het papier liggen, dat de smid voor haar opraapte. Ja, er is tóch post, zegt ze en geeft Gert het paarse foldertje. Terwijl ze haar vinger houdt op het gezicht van de vrouwenfiguur, die wit tegen purper, van het pa pier te voorschijn treedt, klinkt haar stem zo kortaf, dat Gert even verbaasd opkijkt. Is er iets vraagt hij, terwijl hij het foldertje aanpakt. Miep haalt haar schouders op. De man] ziet haar aan. Ineens treft heti hem, dat haar gezicht van onder j Overigens was er heel weinig eerste klas fruit. Van de grote hoeveelheden fruit, die op de Zeeuwse veilingen werden aan gevoerd, ging heel wat naar het buitenland, o.a. naar de bezet tingslegers in Duitsland. De groenteteelt, de teelt in plat glas en in kassen, leverde in 't al gemeen een bevredigend resul taat op. Wat verder tot stand kwam. De basis van een bloeiende land- en tuinbouw is een goede opleiding voor allen die hierin werken, dus goed land- en tuin- bouwonderwijs. 1948 leverde daartoe in Zeeland een flinke bijdrage. In Oostkapelle en Kruiningen kwamen lagere landbouwscholen tot stand en Walcheren kreeg dit jaar de toe zegging voor een Christelijke landbouwwintersehbol. Wat het onderwijs voor meisjes aangaat, kwamen landbouwhuishoudscho- len te Middelburg en Kruinin gen tot stand. Dank zij de acti viteit van de Zeeuwse groente telersvereniging kon een groen- teteeltschool geopend worden. De gezondheidsdienst voor die ren nam in Goes een nieuw laboratorium in gebruik evenals de Keuringsdienst Zeeland van de N.A.K. Zeelands Proeftuin te Wilhel- minadorp, die zo langzamerhand is uitgegroeid tot een weten- op wonderlijk verlicht wordt. Dat kan niet van de schemerlamp ko men. Hij volgt de lijn die het licht maakt en ziet de kachel. Miep, wat enig. Met blijde jongensogen ziet hij naar de speelse vlammetjes, die vrolijk over de zwarte kolen dansen. Wat stom van me dat ik dat niet eerder gezien heb. Ik dacht ook al, wat is de kamer gezellig. En nu ga ik helemaal licht maken, zegt Miep beslist en gaan we eten. Als de kamerlamp aanknipt, leest Gert even vluchtig het fol dertje. Stichting veertig-vijfen veertig, mompelt hij, straks met Miep overleggen hoeveel contri butie. Hij ziet daartegen op. Miep heeft een hekel aan de illegaliteit gekregen. Het zijn allemaal onge lukkige weduwen óf helden, smaalde ze eens. Gert deed het pijn, maar een zachte aanmerking op haar liefdeloosheid, maakte haar nog bozer. Als Miep na het eten voor een kopje koffie naar de keuken gaat, buigt Gert zich voorover en zit, mét het foldertje, dat wel een warme, gloed schijnt uit te stra len, losjes in zijn hand, nadenkend in de vlammen te staren. Hij houdt van dit oude kachel tje en als hij nog even behagelijk dichterbij schurkt, bedenkt hij hoe dat ding, tijdens en na de be zetting alles meegemaakt heeft. Van alles is er in gestookt. Hout, nat endroog, bonenstro met turf molmen nu ziet het er weer „vooroorlogs" uit, met twee glun dere micaglaasjes inplaats van twee zwartgerookte stukje* blik. De wegenwacht patrouilleerde ook in Zeeland. En met suc ces. Vele Zeeuwen zullen deze „Gele rijders-pechbevrijders" dankbaar kunnen zijn voor de hulp die ze van hen ontvingen. schappelijk centrum op fruit teeltgebied in ons land, onder ging een uitbreiding, terwijl in Zeeuwsch Vlaanderen een fruit teeltproefbedrijf gesticht werd. Dank zij een belangrijke schenking van de Stichting „Scheldemonden" kon in de door inundatie getroffen gebieden voorlopig op kleine schaal, een aanvang worden gemaakt met een demonstratie proefbedrijf op Walcheren en een proefbe drijf op Tholen. Zeer belangrijk was ook de installatie van de Herverkave lingscommissie voor Walcheren, welke door minister Mansholt verricht werd. Even willen we nog herinne ren aan de 40 pinken welke door H. M. de Koningin aan Walcherse boeren geschonken werden, aan de coloradokever- invasie in Juni en aan de excursies welke de Z.L.M. naar Zweden en Frankrijk organiseerde. Ook de uitbreiding van de Zeeuwse veilingen verdient aan dacht, omdat het een bewijs is van de vooruitgang in de fruit teelt. De veilingen Krabbendijke en Kapelle ondergingen een uit breiding van betekenis, terwijl die te Middelburg en Goes klaar kwamen met plannen voor ver groting van de bedrijfsruimte. Steeds meer aandacht wordt ge schonken aan koelen van fruit. Personalia. Zeeland had in 1948 het ver lies te betreuren van enkele per sonen, die jarenlang een voor aanstaande plaats op het gebied van de landbouw hebben inge nomen. De Rijkslandbouwcon- sulent en directeur van de Rijks- landbouwwinterschool te Goes, Ir C. J. Drogendijk overleed; voorts de heren G. v. d. Putte te Vlissingen, A. Hartog te Co- lijnsplaat en S. J. de Regt te Wissenkerke, die zich voor de Zeeuwse landbouw zeer verdien stelijk hebben gemaakt. De inundatiegebieden. De land- en tuinbouw in de voormalige inundatiegebieden of in die streken, welke door di recte oorlogshandelingen zware schade opliepen, had ook in het afgelopen jaar met grote moei lijkheden te kampen. Het uitblij ven van de "wet op de materiële oorlogsschade en de trage af wikkeling van de schadevergoe ding, was een bron van voortdu rende zorg. Wat betreft de herbouw van boerderijen: van de 776 ver woeste zijn er 21 geheel gereed gekomen. In 198 gevallen kwam een gedeelte van een bedrijf klaar, terwijl daarnaast 90 boer derijen konden worden aanbe steed en in 207 gevallen een ge deelte van een bedrijf. De arbeidsvoorziening. Dank zij de geringe neerslag, in de tijden, dat veel werk moest worden vericht op het land, zijn de werkzaamheden over 't alge meen vlot verlopen. De arbeidsmoeilijkheden in land- en tuinbouw waren niet zo groot als in het vorige jaar. Door het Bureau Oogstvoorzie- ning werd ingesprongen op mo menten dat 't werk dreigde vast te lopen. De organisatie hier van werd gunstig Bé invloed door de samenwerking tussen werk gevers en werknemers in de Stichting voor de Landbouw in Zeeland, die zowel provinciaal, districtsgewijze als plaatselijk Miep laat zich met een zucht van genoegen tegenover hem in haar lage stoeltje glijden. Daar staat je koffie, drink het nu warm op. Zit je nog met die reclame, of wat is het? Stichting '40-'45, zegt Gert aarzelend. Tussen duim en wijs vinger houdt hij het foldertje voor zich uit. Het licht van de sche merlamp valt erop. Het is of de witte, statige vrouwenfiguur, met haar berustende en toch moedige gezicht, met hem gaat praten. „Liefde en zorg voor onze doden" leest hij voor zichzelf, slaat het foldertje open en ziet een moeder, verzonken in herinnerifig, het ge laat afgewend van haar beide kinderen. Even is het heel stil in de in tieme huiskamer. Gert heeft in die moeder Tine herkend, de vrouw van zijn beste vriend, An ton, die niet terugkwam na de bevrijding. Hoe zal die_het heb ben met oudejaar, denkt hij, 'al leen met Jopie, hun kleine meisje. Dan reikt hij Miep het foldertje over en zegt: Zouden we onze contributie niet wat verhogen? Leuker dan dat blik, die ka chel, vind je niet? negeert Miep zijn opmerking. Niet over die din gen praten, dat is het beste. Je moest na de oorlog ieder voor zich laten zorgen, vond ze, en mensen, die nu klapliepen op hun illegale verdienstenzij hadden toch ook genoeg meegemaakt, onder duikers en zo. Had Gert er iets voor gehad? Zei je iets stoort Gert h*ar gedachten. de arbeidsvoorziening heeft hel pen regelen. Gelukkig is aan het einde van 1948 weer de mogelijkheid geopend tot het uitvoeren van cultuurtechnisch werk op eigen bedrijf. Op het gebied van de organi satie in de land- en tuinbouw bracht het afgelopen jaar geen grote wijzigingen. De Stichting voor de Land bouw, waarin, zoals bekend, boeren en arbeidersorganisaties samenwerken, heeft zich verder geconsolideerd. Een publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, die de Stichting voorstaat, werd ook in 't afgelopen jaar nog niet bereikt, daar de raamwet voor de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie de Volksvertegen woordiging nog niet is gepas seerd. Verwachtingen voor de toekomst. Het afgelopen jaar was voor de landbouw mede belangwek kend, omdat het grote aantal als gevolg van de crisismaatre gelen der dertiger jaren en de v(jfdselvoorzieningsmaatrëgeIen daarna, zeer aanzienlijk vermin derde. Dit hield in, dat de bemoeie nissen van overheid of over- heidsorganerf met de land- en tuinbouw, zowel wat registratie als controle betreft sterk wer den ingekrompen; een tendens die zich ongetwijfeld in 1949 zal voortzetten en die met grote be langstelling wordt gevolgd. De Benelux. De land- en tuinbouw heeft veel aandacht besteed aan de vraagstukken rondom de econo mische unie met België en Lu xemburg, die over een jaar ver wezenlijkt zal warden. Voor de Nederlandse, dus ook voor de Zeeuwse landbouw, staan hier gtote belangen op het spel en het stemt tot verheugenis, dat reeds intensief overleg heeft plaats gevonden tussen de NIEUWE FABRIEK VAN PHILIPS. Te Roosendaal is Woensdag da nieuwe Philips Gloeilampenfabriek geopend. Het moderne bedrijfsgebouw^ „een atelier vol licht en lucht", waarin 400 arbeiders en arbeid sters van de Lichtgroep werken, is een van de mooiste fabrieken van Brabant. Het is'een uitwijk, bedrijf voor Eindhoven, waar in het kader van de decentralisatie de zogenaamde T.L.-lampen, auto lampen en starters (voor de on middellijke ontsteking van de T.L. lampen) gemaakt worden. expeditie uit, waarmee hij zich aan boord van de „Theodore Roosevelt" op reis begaf. Na 18 maanden keerde hij in New Foundland terug met de triom- phantelijke mededeling: „Ik heb op 8 April 1909 de Amerikaan- se vIaK op de Noordpool gehe- Stichting voor de Landbouw en sen!" Tot zijn grote verrassing maatregelen op landbouw- voedselvoorzieningsgebied, die de landbouworganisaties in Bel gië en Luxemburg inzake de vraagstukken, die met de ko mende unie verband houden. De landbouw, die in de jaren van bezetting ons volk van voed sel heeft voorzien en in de jaren daarna zijn producten door maatregelen van de overheid ver beneden zijn kostprijs heeft moeten leveren, vertrouwt erop, dat wanneer de prijzen op de wereldmarkt beneden de kost prijs in Nederland komen te liggen, eveneens maatregelen van overheidswege zullen wor den genomen om een lonende landbouwproductie in ons land mogelijk te maken. In meer dan één opzicht is de landbouw bevreesd, dat de hui dige loon- en prijspolitiek op haar rug zal worden uitgevoch ten. Wanneer men verder in aan merking neemt, de stijgende uit gaven voor loon, sociale lasten en de grondstoffen, die boer en tuinder voor de uitoefening van hun bedrijf nodig hebben, dan zijn dat evenzovele redenen, dat en, de toekomst met zorg wordt te gemoet gezien. (Ingez. mededeling, advert.) MARKT MIDDELBURG Oude strijdvraag weer herleefd. Deze verrassende vraag brengt een kort bericht naar voren, dat kortgeleden in de „New York Times" te lezen was. Hij roept de herinnering wakker aan een gebeurtenis, die ongeveer 40 jaar geleden de wereld de adem deed inhouden: aan de strijd tussen de Noordpoolvorsers Peary en Cook, wie van hen de Noordpool ontdekt zou hebben. Het bericht luidt: „Een deel der documenten van de poolex peditie van de Amerikaanse ont dekkingsreiziger Robert E. Peary werd door een Amerikaanse vlootexpeditie gevonden, die thans uit de poolgebieden is te ruggekeerd. Verder konden zij papieren bergen, die Britse ont dekkingsreizigers in het jaar 1876 bij Kaap Sheridan hadden gedeponeerd. Bij deze laatste betreft het slechts copieën, aan gezien de originele in 1905 aan Peary werden overhandigd. De dozen, waarin de documenten bewaard waren, vertoonden niet het minste spoor van roest." Het is de moeite waard, de strijdvraag Peary-Cook nog eens op het tapijt te brengen, aange zien het bericht van de „New York Times" zoals we zullen zien, tot zeer interessante con clusies leidt. Peary, geboren in 1856, interesseerde zich reeds als jong Marineofficier voor het Noordpoolonderzoek. Hij onder- Ik yind dat mica zo leuk. Je had dat'vuile, roestige blik moe ten zien, het was uit een oud si- garenbliktje geknipt, zei de smid. Wat doet ineens de kamer ver anderen? Het is Gerrit, alsof hij de rook van de vochtige turf, zo uit het veen gehaald, weer ruikt. Langzaam slierden de dikke wol ken uit het kapotte mica de ka mer in. En in de hoek van de ka mer, daar waar nu de schemer lamp brand, stond de reiswieg, waarin de kleine Jopie, meege dragen door haar haastig ge vluchte ouders, onrustig lag te draaien en te hoesten. Anton en hij zaten bij de kachel, hun jassen aan, klaar om bij ieder verdacht geluid de mist in te trekken, ter wijl de vrouwen samen in de keu ken bezig waren. Miep huilde, niaar Tinê sprak kalm. Nu weet Gert, dat Tine geen hoop meer had, voorvoelde dat het slecht zou aflopen, en daarom klonk haar stem zozo dood, .zegt hij bijna hardop. Wat heb je? Is dat ouwe blik er nog? -Weggegooid in het vuilnisvat. Hoe kan hij ook zo iets vragen Miep is er de vrouw niet naar om zo'n armzalig stukje blik een dag, zelfs maar een uur te laten liggen. Waarom vraag je dat? Weet je nog dat Anton het er in maakte. Drie dagen voordat ze weer naar Assen teruggingen. Ze dachten dat toen alles weer veilig was../... Gunst nee, zeg; dat je die kleinigheden onthouden hebt. Hij was bang dat de rook Jopie kwaad zou doen, de puk nam meerdere reizen naar Groenland, waarbij het hem ge lukte, steeds verder naar het Noorden door te dringen. In 1908 besloot hij, zich te verzekeren van de grote geldprijs eil de gouden medaille, die door de National Geographic Society waren uitgeloofd voor degene, die als eerste de Noordpool be reikte. Peary rustte een grote werd hij echter gewaar, dat hij hiermede niets nieuws verkon digde. Enkele weken tevoren had de ontdekkingsreiziger Dr Frederick Cook van zichzelf hetzelfde beweerd. De wereld stond om zo te zeggen op zijn kop. Peary of Cook, Cook of Peary? Maar slechts tot nader order. Peary nam dadelijk na zijn terugkeer de strijd met Cook op, dien hij een bedrieger noemde. De we tenschap bemoeide zich met de kwestie en stelde vast, dat Cooks kaarten en dagboeken vervalst waren. De eer, waarmede de wereld hem had overstelpt, ging op Peary over. Deze kon zonder twijfel eerder aanspraak maken op de ontdekking van de pool, maar ook zijn schilderingen kwamen vaak niet overeen met de feiten. Desondanks bleef Peary eredoctor en bezitter van de gouden medaille voor de ont dekker van de Noordpool. Toen hij in 1920 stierf, werd onder de hele aangelegenheid een streep gezet. De wereld nam de 8ste April 1909 aan als datum, waar op de Noordpool door Peary werd ontdekt. Daarmede zou de zaak als af gedaan kunnen worden be schouwd, wanneer de thans te ruggekeerde Amerikaanse vloot expeditie niet die documenten had gevonden, die Peary in de pool had achtergelaten. Zij zijn nog niet volledig uitgewerkt, doch zoals berichten uit Was hington vermelden slechts vluchtig bekeken. Maar zij schijnen reeds in dit stadium het oordeel te staven, dat de staats commissie voor onderzoek heeft uitgesproken: Peary was dichter bij de pool dan Cook, maar de pool bereikt heeft hij ook niet! Aangezien na 1909 niemand meer een poging in het werk heeft gesteld, hem zijn roem te bestrijden is zo kan men thans met recht concluderen de Noordpool nog steeds niet ontdekt. Op de pool heeft hoogstwaarschijnlijk nog geen mens gestaan. Boven de pool heeft daarentegen onbetwist de expeditie gezweefd, die in 1931 met de Zeppelin over die plaats kruiste. Deze vlucht gold niet de ontdekking van dé pool, maar een onderzoek naar de geschikt heid van het luchtschip voor het poolgebied. De vraag' blijft on beantwoord, tot de papieren van Peary onderzocht zijn, die bijna 40 jaar in het eeuwige ijs hebben gelegen. Zullen daarna een nieuwe prijs en een nieuwe gou den medaille worden uitgeloofd? (Unicos Press.) Zeeland zag^in Juni 1948 de Tweede Zeto. Op de foto ziet men minister In 't Veld, die deze voor Zeeland zo belangrijke tentoonstelling te Middelburg opende. hoestte zo. We zijn toen samen naar een stukje blik gaan zoeken, met onze overjasen aan. Ik vond op zolder nog een ouwe Uiltjes doos. Hij heeft toen met jouw ouwe schaar net zolang zitten wurmen, tot de stukjes blik pas ten en de kachel niet meer rookte. En nou schijnt hij weer zo gezellig door. Miep trekt hem even plagend aan zijn oor, terwijl ze opstaat voor een tweede ko?)je koffie. Ik vraag me af of Tine het ook zo gezelig heeft, zegt Gert, half tot Miep, half voor zich heen. 't Is al weer zo tijd. Laatst zei moeder nog, dat ze erg aan papte met die meneer Smuts, je weet wel die weduwnaar Gert bukt zijn hoofd, als onder een onzichtbare slag. Als 't waar is maar hij gelooft het niet, dan is dat hun schuld, als Tine ver eenzaamtdan...... en Jopiè, waar Anton eens zo bezorgd voor was. Hij moet op zijn lippen bijten. Zullen we haar hier vragen met oud en nieuw. Hij kijkt Miep aan, die plotse ling bij de deur stil staat. Waarom, ik heb haar in geen tijden gezien. Daarom juist. Ik had ma willen vragen. Die heeft toch haar zuster? Ze loopt naar de keuken, maar haar gezicht is strak als ze met het dampende kopje terug komt. Als ze het voor Gert neerzet, valt haar oog op de folder, die opengevouwen op het rooktafeltje ligt Je kunt toch daaraan geven, zegt ae, terjrijl op het kinder kopje wijst. Gerts ogen volgen haar vinger. Zo zat Tine vaak met Jopie, weet bij ineens. Zijn mond trekt strak, hij richt zijn hoofd op en ziet Miep aan. Er is iets zo fels in Zijn ogen, dat Miep even zijn blik ontwijkt. Dat zal ik zeker doen, zegt hij vast, maar Tine bel ik morgen op of ze kan komen. Ik Jkoop mijn beloften niet af met alleen maar een contributie aa-, de Stichting. Geslagen gaat Miep in haar stoel zitten. Het zijn vooral Gerts laatste woorden, „ik koop mijn beloften niet af, die haar plotse ling haar egoisme doen zien. Ja, wel heeft ze tegen Tine, kort na de bevrijding spontaan gezegd: maar wij zijn er toch, kom maar, als je er uit wilt. Maar hoe vaak heeft ze dat herhaald? En Gert, milder geworden, denkt: waarom wees Miep juist naar dat kinderkopje? is ze zo om Tine ofof om de kleine Jopie, omdat wij geen kinderen hebben Tik morgen een kilo goudrei- netten en een paar eieren voor me op de koD, wil je? Gerts gezicht is één vraagteken. Stapt ze zomaar ineens over al les heen? Niets voor Miep. Jopie zal wel meer van ap pelflappen dan van oliebollen houden, legt ze uit; oliebollen lig gen zo zwaar op een kindermaag. Dan zien die twee elkaar aan. Een wijd en diep begrijpen zonder woorden. Tussen hen in, op de rooktafel, ligt, opengeslagen, het rode fol dertje.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 8