Nederlandse Regering had reeds te veel geduld. Dank zij Marshall-hulp draait Neder landse industrie bijna weer op volle toeren. De Walcherse boeren wachten maar... INDONESIË IN 1948. Na een jaar tobben hakte men ten slotte de knoop door. 1948 gaf een goede oogst maar de problemen zijn nog groot. Geen speciale regeling voor Walcheren. Wederopbouw boerderijen. Nieuwe regeling, die meer vrijheid geeft. Rood of geen hrood. Vrijdag 31 December 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD Hieronder laten wij volgen een kort overzicht van de voor naamste gebeurtenissen met betrekking tot Indië. Het is een verhaal vol tragiek in verband met het grote aantal slachtoffers dat aan Nederian.ise zijde meer dan 200 bedroeg, maar ook in verband met de slappe houding door de Nederlandse regering, geroepen het gezag hoog te houden en de bevolking te beschermen, aangenomen. j een groot deel der republikein se grootheden de zak te spek ken. De communisten begonnen deze maand het rode hoofd op te steken. Met Soeripno was on der gefingeerde naam, als diens secretaris meegekomen de in Moskou opgeleide Moeso, die er dra voor zorgde, dat hij Sjari- foeddin en aanhang bij het de mocratisch volksfront inlaste. SEPTEMBER JANUARI Nadat de 7e Januari de minis ters Beel, Drees en Jonkman uit Ipdonesië waren teruggekeerd kondigde Dr Beel de vorming aan van een pre-federale rege ring met een zittingsduur tot 1 Januari 1949. Het scheen er dus op te lijken, dat de C. v. G. D. niet vergeefs had gewerkt. Sta kingen der vijandelijkheden werd primair verklaard. De 17e volgde aan boord van de Renville de ondertekening van het wapenstilstandsverdrag. Vier dagen later echter, ver klaarde de republiek in Kali- oerang, dat het Renville ac- coord niet betekende dat de re publiek er geen eigen leger, bui tenlandse betrekkingen of finan ciën op na zou mogen houden. Het leidde tot de hoogste ver-' bazing hier te lande. Immers men wist niets af van een zgn. „verduidelijking" waar dit in was bepaald en waarvan de C. v. G. D. op de hoogte zou zijn geweest! De 23ste trad het Kabinet Sja- rifoeddin af en kwam dat van Hatta ervoor in de plaats dat op de 28ste de zes additionele pun ten van de Renville-'overeen- komst aanvaardde. FEBRUARI OP 3 FEBRUARI maakte H. M. de Koningin de voornaamste bepalingen van de Renville- overeenkomst via de radio, aan de ex-bondgenoten uit de jong ste wereldoorlog bekend. De 16e wenste de republiek aan de interimregering deel te nemen waar echter Dr van Mook afwijzend tegenover stond omdat hij eerst een definitief politiek accoord wenste. De 28- ste Februari werden de eerste bestandsschendingen gemeld. MAART HET BESTAND werkte alles behalve goed. Toch werd men het op 2 Maart eens over de status-quo lijnen. Op de 9e Maart, de dag dat Dr van Mook de voorlopige federale regering installeerde kwam in de repu bliek een scherpe politieke te genstelling aan het licht. Sjahrir stichtte een nieuwe socialistische partij welke later de oorzaak werd van een gewelddadige uit barsting. Zijn partij stond n.l. een politiek voor die onderwer ping aan Russische en Ameri kaanse invloeden wilde vermij den. De 16e Maart protesteerde de republiek tegen de wijze waarop de fedeVale interimregering was gevormd. APRIL IN DE VEILIGHEIDSRAAD was op 18 Februari besloten dat de C. v. G. D. de 12e April te Djogja besprekingen zou begin nen over een politiek accoord. Bij aankomst van de Nederland se delegatie deed zich een inci dent voor waaruit duidelijk de anti-Nederlandse houding van sommige Republikeinen naar voren kwam. Moh Roem, de re publikeinse voorzitter, betreur de deze gebeurtenis ten zeerste. Maar, het feit was geschied en de atmosfeer voor verdere be sprekingen vrijwel bedorven. Tenslotte kroop men toch de 19e achter de conferentietafel. MEI: MAAR HET LIEP op niets uit. De le Mei vertrok de Ne derlandse delegatie weer naar Batavia. Intussen nam het aan tal bestandsschendingen toe. „Wat vroeger bovengronds ge schiedde, gebeurde nu onder gronds" (Gen. Spoor op 19 Mei). In de eerste 12 dagen vielen meer slachtoffers dan in de he le maand April. Nog slechter werden de ver houdingen toen de-26ste Mei de Sowjet Unie en de Republiek een overeenkomst gesloten ble ken te hebben voor het vestigen van consulaire betrekkingen. De republikeinse vertegenwoordiger in Praag Dr Soeripno had de onderhandelingen gevoerd. Hij werd gedesavoueerd, maar het geschiedde met tegenzin. De 26ste kwam er een verras sing en maakte Australië een einde aan de boycot op de sche pen. De dag daarop verzamel den zich in Bandoeng de verte genwoordigers van de Indische deelstaten die mede wilden wer ken aan de vorming van de V.S. van Indonesië. JUNI BEGIN JUNI verklaarde Hat ta een uit twee souvereine sta ten samengestelde Unie te ver langen inplaats van een Neder landse boven een Indonesische. Hij wilde ook het leger niet af schaffen en diplomatieke rela ties met het buitenland aan knopen. Generaal Soedirman, was dit nog niet radicaal genoeg. Hij sprak dikke woorden als: „We zullen de zaak in eigen handen nemen". Deze maand ook nodigde Dr van Mook Hatta uit voor het voeren van informele besprekin gen. Was het een voorgevoel van de It. G. G. dat hij de C. v. G. D. voordien had verzocht zich van ieder initiatief te onthou den? pagina's van het Amerikaanse blad „Time" de mededeling over „een vertrouwelijk voorstel" voor „een alomvattende oplos sing van de hangende vraag- stuken". Dit voorstel, dat kwam van het Amerikaanse lid van de C. v. G. D. Dubois en de Austra liër Critchley (Herremans, het Belgische lid wist nergens van af) deed de maat overlopen. Nederland protesteerde, Dubois werd teruggeroepen en de Ne derlandse delegatie brak de on derhandelingen af. DE COMMUNISTISCHE plan nen bleken al heel vlug. De 17e lokten zij in Soerakarta een op stand uit en vonden er bloedige moeien. naar oris land. Cochran trachtte nog te bemiddelen en bracht Hatta per vliegtuig naar Bata via. Het hielp niet. Men brak de politieke hals over het struikel blok „de gewapende macht van de republiek" (die inmiddels steeds brutaler ging optjeden). Weer terug naar Holland, be sprekingen in de Ministerraad met de vermelding: „steeds meer bestandsschendingen". Dit bleek ook uit een overigens onvolledig rapport van de C. v. G. D. De 18e besloot Nederland hoe zwaar het ook viel, de actie te gen de republiek te hervatten. Onze troepen maakten snel voortgang. De 22ste besloot de Veiligheidsraad, die juist op het punt stond op te breken, zich met de kwestie te gaan. be- Moeso, de uit Rusland geïmpor teerde rebel, wist op Java een revolutie te ontketenen, welke echter snel mislukte. ULI: ALS OPVOLGER van Dubois werd benoemd Merle Cochran. De 14e vormden 11 partijen in de republiek een „nationaal front" met een dusdanig pro gramma, dat de inmiddels her vatte besprekingen weer wer den geschorst. De 29ste begon de Veiligheids raad zich het probleem weer aan te trekken, praatte eens wat, maar wenste zich niet aan een bepaalde richting te binden. - AUGUSTUS DEZE MAAND bracht even min verbetering, Djogja brak nu ook de militaire onderhandelin gen af. Een opiumsmokkel bleek botsingen met de T.N.I. plaats. De 18e werd Madioen veroverd. Doch Hatta sloeg fel terug en de staatsgreep mislukte. Dit alles was voor dr van Mook, die sinds 10 September voor het voeren van besprekin gen in ons land vertoefde reden om zo spoedig mogelijk naar In donesië terug te keren. Dr Beel die de 12e als gede- leegerde voor het opperbestuur naar Indonesië was vertrokken keerde hierop weer terug. OCTOBER GING Dr BEEL met de be noeming tot opvolger van Dr van Mook in zijn zak naar In donesië In den Haag pleegde men in het begin van deze maand over leg inzake de vorming van een interimregering. Men stelde een voorontwerp op dat voorzag in de vorming van een federale interimregering bestaande uit drie Indonesiërs, een federale raad en een fede rale volksvertegenwoordiging. Dr van Mook die buiten de ze besprekingen was gehouden, diende op 14 October zijn ont slag in en Abdoelkadir volgde zijn voorbeeld. De 26ste, dezelfde dag dat Generaal Spoor een verklaring gaf over de toenemende infil traties, werd de Noodwet Indo nesië door de Tweede Kamer aangenomen. De Eerste Kamer verklaarde zich ermede accoord op 29 October. Dr Beel werd de ze dag benoemd als Hoge ver tegenwoordiger van de Kroon. NOVEMBER OP DE DERDE November, droeg dr van Mook het bestuur over aan dr Beel en ging Mi nister Stikker, die enkele dagen tevoren in Batavia was aange komen naar Kalioerang om be sprekingen te voeren met Hatta. De 11e keerde hij in ons land terug. Besprekingen in de Minister raad volgden. Op 21 November vlogen Stikker, Sassen en Ne- her naar Djogja gevolgd door de waarnemers der Staten-Ge- neraal. DECEMBER MAAR het werd niets in Djogja, dit bleek al vlug uit de terugkeer van de delegatie De Nederlandse regering stel de echter geen prijs op inter nationale interventie. Soemitro verzocht de Veiligheidsraad de Marshall-hulp aan Nederland stop te zetten. De dag daarop dienden de V.S. een resolutie in waarin gevraagd werd order te geven tot staking van het vuren en terugtrekking der troepen. Dezelfde dag volgde een ern stige beschuldiging van de C. v. G. D. en besloten de Australi sche havenarbeiders het vervoer naar Indonesië weer te gaan boycotten. STAATKUNDIGE ONTWIKKELING VAN DE VERENIGDE STATEN VAN INDONESIË GEDURENDE 19481 Onze productie in 1948. JAAR 1948 is weer geschiedenis geworden, het was een jaar dat m economisch opzicht geboekstaafd zal worden als de herleving, zij het een langzame, van onze industrie, die dank zij de Marshall-hulp weer bijna op volle toeren is gaan draaien. Dit moet voorop staan: dat de Nederlander zijn broekriem weer een gaatje wijder heeft gemaakt en dat zijn coctuum weer werd uitgelegd is te danken aan de eminente Amerikaanse hulp. Zou deze met gekomen zijn dan zou ons land zijn teruggevallen op het levenspeil van 1943. In November legde dr van Mook zijn functie als It. G.G. neer en werd dr Beel „hoge vertegen woordiger van de Kroon". Van Mook schrijft nu boeken. Volgens de Russische verte genwoordiger Malik ging de Amerikaanse resolutie niet ver genoeg. Jammer voor hem, maar de Veiligheidsraad besloot dat wel het vuren moest worden ge staakt doch verwierp dat ge deelte van de resolutie waarin terugtrekking der troepen werd geëist. Inmiddels is de K.L.M.-dienst op Batavia gestaakt wegens landingsverbod in India en Pakistan. Dat was Indonesië in 1948. Onze industrie draalt weer. Haar productie stijgt met de dag. Be lemmerende factoren blijven ech ter nog altijd het deviezentelcort en de te lage arbeidsproductivi teit. Deze eerste handicap speelt een voorname rol in onze tabaks industrie. Verwerkten de kerf-, sigaren- en sigarettenindustrie in 1939 resp. 11.400, 12.000 en 5000 ton, dit jaar waren deze cijfers, (de laatste maand is geschat) 7700, 1800 en 6000 ton. Dat er nog Ne derlanders zijn die klagen over het lage tabaksrantsoen is haast onbegrijpelijk als men weet, dat onze tabaksfabrieken 410 millioen sigaretten en 480 ton kerftabak per maand produceren. Als men één shagsigaret rekent op één gram, kan men zeggen, dat er dus 480 millioen shagslgaretten gefabriceerd zijn. In totaal dus 890 millioen sigaretten per maand of 10.880.000.000 per jaar. Zou men deze achter elkaar leggen dan heeft men de afstand van 750.000 km., of duidelijker uitge drukt 2 maal de afstand naar de maan. Ruim 1.000 mensen zouden honderd jaar dag en naclit'moeten roken om door deze sigaretten- massa door te komen. Daaren boven rookte de Nederlander nog een slordige 60 millioen sigaren. Textiel. EEN ANDER product, dat ons na aan het hart ligt, is de textiel. Ook hier is het magische woord deviezen van toepassing. De pro ductie ligt in sommige branches beduidend hoger dan in 1938. Maar al zou deze over de hele linie twee maal zo groot zijn, dan was zg Er was dit jaar een normale oogst op Walcheren en dat beteken de voor ie landbouwers een zekere verruiming van inkomsten. Het had ook op de geest onder deze mensen een invloed ten goede. Wie echter denkt, dat de moeilijkheden nu achter de rug zjjn, ver gist zich deerljjk. Want niets is minder waar dan dat. Als wij op dit ogenblik de algemene geestesgesteldheid onder de Walcherse boeren moeten kenschetsen, dan kan dat het best gebeuren met de woorden: „berusting", „het loopt weer zo'n beetje" en „laten we maar niet te veel aan de toekomst denken". Dat is de oude- jaarsstemming van 1948. ">7 - komsten voor wat betreft de landbouwproducten is valt zeer moeilijk te zegen. Dit wordt ech ter door deskundigen op 1% millioen gulden getaxeerd. Ongeveer 400 ha. boomgaard is op Walcheren door het water verdwenen. Welk een schade dat is, moet men maar eens vragen aan b.v. een Zuid-Beve- landse boer, die daarvan wel een schatting zal kunnen maken. Wij stoppen met de getallen; alleen nog twee: de oppervlakte der kassen-warenhuizen was voor de ramp op Walcheren 9600 m2 en er was 42.000 m2 plat glas. Er is al heel wat hersteld, zij het tegen zeer hoge kosten voor de tuinders. AFREKENING DUURT LANG. Zeker, er zjjn wat boeren, die van Landbouwherstel reeds hun definitieve schadeuitkering heb ben ontvangen, berekend naar de normen van het bekende Noodbesluit van November 1945. Maar over 't algemeen duurt die afrekening veel te lang. De Rijksdienst in Goes werkt op alle mogelijke manieren mede, maar „den Haag" laat op zich wachten. In vele gevallen is ook een deel uitbetaald van de zaak- schade-1944 en de rest is toege zegd. Over dit toegezegde wordt Deze mentaliteit is volkomen verklaarbaar. Weet men b.v., dat oud-minister Neher einde Juni '47 te Middelburg verklaarde, dat de wet op de materiële oorlogsschade binnen enkele maanden in de Tweede Kamer zou worden be handeld en dat nu, eind December 1948, zelfs de memorie van ant woord van de regering nog niet eens gereed is? Dat van een spe ciale regeling voor Walcheren, waar geen natuurramp plaats vond, maar waar een millioenen- schade werd aangericht door mili taire handelingen, geen sprake zal z(jn? Dat momenteel vele boeren hun bedrijf gaande moeten hou den met bedrjjfscredieten en dat, ondanks de gunstige oogstresul- taten van dit jaar, de Walcherse bodem de nadelige gevolgen van de zoutwater-inundatie de eerste jaren nog niet te boven is? DE CIJFERS SPREKEN... Als men nog niet geneigd zou zijn dit alles te geloven, kun nen enige sobere getallen dat ge loof dan misschien schenken. Welnu, in 1945 leverde het bouwland geen inkomsten op, in 1946 was 80 pet. van de totale oppervlakte bouwland in ge bruik en de oogstopbrengst was 70 pet., in 1947 was 90 pet. van het bouwland bezaaid en de op brengst was30 pet. Wèl is toegezegd, dat over dit jaar een depreciatievergoeding zal worden verstrekt. Deze zal zich echter bepalen tot de z.g. „kale kosten". Winst is dus uit gesloten. Nee, leest u even verder. Er volgen nog wat getallen. Dit jaar was nog maar 62 pet. van het totaal aantal in 1939 op Walche ren levende melkkoeien op het eiland. Er is uitgerekend, dat de veehouders in totaal 114 millioen gulden minder aan opbrengst van de melk in 1948 ontvangen dan in een normaal jaar. Ook de vleesproductie ligt nog ver beneden de normale. Van het rundvee, opgefokt op de bedrij ven, was in Mei van dit jaar nog slechts 30 pet. van de vooroor- Tegen het principe van de ver goeding van het vee bestaan weinig bezwaren, al zal een vol ledige voorziening van de vee houder nog behoorlijke investe ringen eisen, indien hij zijn vee stapel op het vooroorlogse peil wil brengen. Van het aanschaf fen van machines en werktuigen kan hetzelfde worden gezegd. BEDRIJFSSCHADE ONDRAGELIJK. Boven al deze bedrijfsinkom- stenschade ligt de schade wegens herstel der zwaar beschadigde en wegens bouw der verwoeste be drijven. Het ontbreken daarvan heeft een zeer nadelige invloed op de bedrjjfsexploitatie. Dat brengt sommige landbouwers er toe, om, ten einde raad, maar in te gaan op een ongunstige her bouwregeling voor boerderijen, een regeling, waarbij zij zelf 25 der bouwkosten moeten betalen (een bedrag, waarvoor men voor de oorlog een keurige, ruime boerderij zette!) Men moet daarbij weten, dat er een andere, meer gedifferen tieerde regeling bestaat, die ech ter nog steeds niet in werking is getreden. Dat bij de 25 pct.- regeling de bedrijfslasten per ha. enorm worden verhoogd en on dragelijk kunnen worden, spreekt wel vanzelf. Deze rege ling, die geldt voor de panden, waaraan meer dan f 3000.— schade is toegebracht, gaat uit van de getaxeerde schade (in de meeste gevallen belangrijk lager dan de herstelkosten) en de verdere financiering met ren tedragende en renteloze rijks- credieten. HERVERKAVELINGS- MOEILIJKHEDEN. Er komen nog andere moei lijkheden bij voor vele landbou wers. Moeilijkheden die een ge volg zijn van de herverkave lingswerkzaamheden. Dat was zeker te verwachten en die mo- een rente van 4 pCt gegeven, gen ook niet zo zwaar geteld Want terwijl hij onderhandeldellogse voorraad aanwezig, verscheen plotseling op de voor- Hoe groot de derving aan m- Veertig gedupeerde Walcherse boeren kregen van Prinses Wilhelmina een pink ten geschenke. Hier een foto van de over dracht der pinken, die te Middelburg plaats vond. worden. Men kan nu grote moei te hebben zijn land te bereiken, maar dat is het volgende jaar of het jaar daarop veranderd en dan zal men blij zijn, dat het wegennet zoveel is verbeterd. Bovendien wordt de financiële schade door het gemis van een stuk grond vergoed en wel met een bedrag van 2maal de pachtwaarde. Deze vergoedingen worden waarschijnlijk nog in Februari 1949 uitbetaald. nog niet toereikend om de gewel dige schaarste aan textielgoede- ren ln korte tijd te ondervangen. Gelukkig was er dit jaar 'n ver ruiming ln deze distributie te be speuren. Het aantal beschikbaar gestelde punten ls met 15 geste gen, van 80 op 95, terwijl de ver wachting gegrond is, dat het dit jaar nog wel meer zal worden. Dit kan ook niet anders wil de i economische gelijkschakeling met België en Luxemburg, die 1 Jan. 1950 een feit moet worden, vol ledig slagen. De zwakke stee vormt nog Immer onze katoen spinnerijen, wier productie slechts 85 pet. van de voor-oorlogse be draagt. Behoudens het deviezen- tekort ls er voor dit artikel ook nog de moeilijkheid, dat er een wereldschaarste aan bestaat. Ge meten naar de hoeveelheid ver werkte grondstoffen, dus niet naar het aantal manuren, be draagt onze productie, op basis 1938 ls 100, voor de kunstzijde- spinnerijen circa 120 pet,, kunst zijde en linnenspinnerijen circa 90 pet., wolweverijen 130 pet., wol spinnerijen 180 pet. en de con- fectie-industrie 68 pet. Kolen. DE KOLEN VOORZIENING blijft nog steeds moeilijk, de ge middelde dagproductie ligt nog steeds lager dan voor de oorlog. De gemiddelde dagproductie ln de jaren 19351938 bedroeg 43.750 ton, in November 1948 was zij 37.400 ton. De totale productie ln 1947 was 10 millioen ton, dit jaar zal dit circa 11 millioen ton zijn. Een verblijdende, doch een te lage stijging om al te grote verwach tingen te koesteren. Bijna alle an dere artikelen in de economische sector zijn bon-vrij, en de zo snel verwende consument weet niet beter of het hoort zo. De voor ziening van rijwielen, rijwielban den en schoenen bijv. loopt vlot,' al blijft de import van hulden voor dit laatste artikel nog altijd zorg baren. Eén artikel bezorgt de huismoeders echter nog veel moeite en wel het serviesgoed. De totale productie is wel gestegen tot 106 pet. gerekend tot de voor- Ondejaarsavond zonder Olie- en Berlinerbollen bestaat niet. Nu, wees gerust lezer, uw bakker is druk bezig. Over enige maanden, aldus „De Nieuwe Rotterd. Crt", zal de dienst Wederopbouw Boerderijen een aanmerkelijk beperkter taak krijgen dan hij tot nu toe heeft gehad. Er komt een veel grotere vrijheid voor de boeren, die zelf weer zullen kunnen aanbesteden. De bemoeiingen van de Dienst zullen zich dan bepreken tot het vaststellen van de geoorloofde bouwprijs, de toewijzing van ma terialen en het stellen van be knopte eisen ten aanzien van de beschikbare ruimte, het aantal deuren enz. Binnen deze grenzen zal de bouwende boer vrij zijn, zijn eigen ideeën te verwezen lijken. Er heerst onder de boeren grote vreugde over deze vooruitzichten. Tot nu toe was het zo, dat men aan het herbouwen van zijn eigen woning- en bedrijfsruimte nauwe lijks te pas kwam. Dat dit als een onverdragelijke inmenging werd gevoeld, ligt voor de hand. Daar kwam nog bij, dat somige der in geschakelde architecten, bij ge- rbrek aan ervaring met boerderij- bouw, broddelwerk hebben gele verd, waarvoor niet geheel ten onrechte ook Wederopbouw aansprakelijk is gesteld. Toch heeft het tot nu toe ge volgde systeem ook een goede zij de gehad. Er is gebroken mc-t sommige tradities, die remmend werkten op de moderne bedrijfs voering. Overal in het land zijn nieuwe boerderijen verrezen, ais even zovele voorbeelden, hoe het wèl en hoe het niet moet. In oor logstijd zijn er ruim 600 boerde rijen herbouwd. Na de oorl ig zijn er 1009 gereed gekomen; 35) zijn in aanbouw en 400 worden in het komende kwartaal nog aanbe steed juist voor de Dienst Weder opbouw Boerderijen zich terug trekt. Deze bijna 2500 boerderijen zullen zeker invloed oefenen op wat er nog gebouwd moet worden Er zijn op het ogenblik 6400 boer derijen tekort. De directeur van de Dienst, de heer A. D. van Eek, neemt feeds dit jaar afscheid, om zich weer geheel te gaan geven aan zijn taak in de Noordoostpolder. Aan oorlogse. Maar in serviesgoed is de schaarste zo groot, dat het on mogelijk is, deze op te vangen. Bovendien is de Import belangrijk minder dan voor 1940. Onze oud leveranciers Tsjecho-Slowakije, Duitsland en Engeland, laten ons om begrijpelijke redenen ln de steek. De eerste negen maan den produceerde de. Nederlandse fabrieken 1.645.000 ontbijtborden, 1.067.000 platte borden, 1.527.000 diepe borden, 4.948.000 koppen en schotels en 3.038.000 losse kop pen. Neen, een dergelijke produc tie is niet voldoende voor 10 mil lioen mensen. De zaak is maar om geschoolde arbeidskrachten te vinden. Door deze industrie beter te mechaniseren hoopt men bete re resultaten te verkrijgen. DE VOEDSELSECTOR heeft ons het afgelopen jaar geen reden te klagen gegeven. Gestadig wer den producten ln de vrije handel gebracht. De bonnenlijst is aan merkelijk ingekrompen. Van de paar producten, die nog op de bon zijn valt niet veel te vertel len. Onze vetposltie is zoals op de gehele wereld nog immer vrij préeair. Voor koffie zijn vol doende deviezen beschikbaar en daar de kaasexport nog steeds •stijgt, zijn geen voorspellingen te doen, of dit artikel gauw vrg komt. ZO WAS 1948 voor de consu ment een goed jaar. Dat 1949 nog beter worde! Op onze economen rust de ontzaggelijke taak nieuwe paden te effenen, die uiteindelijk moeten leiden tot de Economische Unie Een ontzaggelijke zware taak, die als zij slaagt, van grote betekenis zal zijn en die de con sument nog ruimer zal doen ademhalen. Langzaam maar ze ker werpt Neêrlands industrie de laatste gevolgen van een wrede bezetting van zich af. SOCIALISTISCHE ORGAN1SATIEDWANG. De Prot. Christelijke Arbei- dersinternationale heeft zich te legrafisch gewend tot de Minis ter-president en de voorzitters van het Landsting en het Kolke- ting (het parlement), van Dene marken in verband met een ont slag dat gegeven is aan vijf le den van de Christelijke vakbe weging, werkzaam bij de Staats bossen bij de duinen in boven- Jutland. Deze arbeiders hadden een diensttijd resp. van 20, 10, 8 en 6 jaar en werden op verzoek van het socialistische vakver bond ontslagen, omdat zij, lid zijnde van een niet door de Staat goedgekeurde werkloosheidskas niet in Staatsdienst mochten zijn. Aan de werkloosheidskas van het Kristeligt Dansk Fael- lesforbund, die in 1929 door de Regering erkend was, is n.l. in 1937, toen de socialisten aan het bewind kwamen, deze erkenning ontnomen. De P.C.A.I. heeft nu in haar telegram aan de Deense regering het vertrouwen uitgesproken, dat de werkloosheidskas van de Christelijke organisatie, op grond van het beginsel van vrijheid van vakorganisatie, opnieuw zal worden erkend. hem is het o.m. te dank.n, dat er voor de provincies Limoirg. Bra bant en Gelderland series stan daardboerderijen zijn ontworpen, die aan hoge eisen voldoen. Het centrurn van de Dienst wordt van Zwolle overgeplaatst naar Den Haag. Intussen is deze gang van zaken de boeren niet uitsluitend winst. Hoewel de blijdschap om herwon nen vrijheid tot dusverre alle be denkingen overschaduwt, mag niet worden vergeten, dat vele boeren, die een bedrijf willen her bouwen, thans zelf alle moeilijk heden zullen moeten oplossen. De architecten zitten volop in het werk en een kleine boer in een veelal afgelegen streek kon wel eens moeite krijgen, voor de her bouw van zijn plaatsje een archi tect te vinden. Daarbij komen eventuele moeilijkheden met aan nemers, welke door een groot lichaam als de Wederopbouw ui teraard makkelijker kunnen wor den opgelost dan door een indivi duele boer. Er ligt hier voor de landbouw organisaties een belangrijke taak. In de eerste plaats dient de ver nieuwing van de boerderijen dienstbaar te blijven aan rationa lisatie. Verder zal het zeker nodig blijken om de boeren bij te staan. Veel meer wordt dit nog van be lang, wanneer de titel van archi tect wettelijk beschermd zal zijn, omdat daarmee een uitwijkmoge lijkheid (de plaatselijke timmer man-aannemer) wordt wegge nomen. Als wij goed zijn ingelicht, is men in de kringen van de Stich ting voor de Landbouw reeds druk doende, voor deze problemen een oplossing te zoeken. De nood zakelijkheid om de bestaande leemte te vullen ziet men daar in. Of men de moeilijkheden welke heiraan verbonden zijn, even dui delijk ziet en derhalve voldoende snel en doortastend zal handelen, dient te worden afgewacht. In ieder geval moet er iets gebeuren, wille- de juichkreten van thans niet worden gesmoord.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 16