Zeeland in 1948: jaar van consolidatie en bewustwording. 50 millioen voor Zeelands welzijn in 1948. Flitsen uit de geschiedenis van een belangrijk jaar. Herstel en herbouw op Walcheren. Er kwamen 2200 woningen gereed. Aandacht voor vragen inzake de toekomst. Ontp looting van krachten en initiatieven. In 1948 kwamen 585 panden ^hthereteridT is voor 7 5 mil- gereed. I de herbouw. De herliOUW Hing voor. maar incidenteel aanvragen tot Vrijdag 31 December 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD Het jaar 1948 is voor de provincie Zee land een belangrijk jaar geweest. Wij be seffen de betrekkelijkheid van deze uit spraak. Wanneer men de geschiedenis van dit eilandenrijk tussen de Scheldestromen beziet, een historie, zo vol van schokkende en minder ingrijpende gebeurtenissen, is het dan niet wat vermetel te spreken van be langrijk met het oog op het jaar 1948? Ja en nee. Wij mensen leven bij de dag en beseffen In 1948 zijn de toestanden in onze provincie min of meer ge consolideerd. De onmiddellijke, rechtstreekse gevolgen van oor log en bezetting hebben wij in grote trekken overwonnen, al is de vooroorlogse toestand nog lang niet teruggekeerd. Maar toch konden wij dit jaar meer aandacht gaan besteden aan de toekomst, aan allerlei vragen omtrent hetgeen op langere termijn nodig is om onze provincie datgene te bieden en van Zeeland datgene te maken, waardoor het leven zal worden ver rijkt voor allen, die hier wonen en werken. In de eerste plaats dan H.K.H. Prinses Wiihelmina. Zelfs twee maal ondernam zij de lange tocht naar Zeeland. De eerste maal was Sluis, waar de stu denten der Nederlandse univer siteiten de wallen beplantten, Met vreugde mag worden ge constateerd, dat er een grotere mate van bewustwording aan 't ontstaan is voor de vraag, welke wegen bewandeld moeten wor den, om te komen tot een ont plooiing van de krachten en de initiatievendie nu vaak ver borgen aanwezig zijn bij de Zeeuwen. Wanneer dit besef mag doordringen in de brede lagen van het Zeeuwse volk, dah zijn wij reeds een heel eind op weg. In dit licht moet b.v. worden gezien een arbeid, zoals die thans wordt verricht door de Sectie Ontwikkeling Zeeland. Wij aarzelen niet, de stichting hiervan één der belangrijkste ge beurtenissen voor Zeeland in 1948 te noemen. Moge dit werk door allen worden gesteund en mogen zij, die hun medewerking geven, zich steeds bewust zijn, dat het gaat om de toekomst van de Zeeuwse bevolking! De Commissariswisseling. De tijd gaat snel. Het is nu weer al elf maanden geleden, dat de nieuwe Commissaris der Koningin; jhr mr A. F. C. de Casembroot, zijn hoge ambt aan vaardde uit handen van zijn voorganger, jhr mr J. W. Quar- les van Ufford. Wat een opmer kelijk verschil tussen deze twee mensen! De vroegere Commis saris: een aristocraat in hart en nieren, voor wie hem niet ken den enigszins stug en vormelijk, een man van weinig woorden. Maar in werkelijkheid iemand die wist wat hij wilde, op wiens woord van edelman men kon bouwen, oprecht en arbeidzaam. Zeeland heeft hem bij zijn af scheidsreceptie ondubbelzinnig doen blijken, welke plaats hij innam in het Zeeuwse leven. niet altijd even sterk de zin van wat achter ons ligt, omdat de omstandigheden van het ogenblik ons volledig in beslag nemen. Maar juist daarom kunnen wij zeggen, denkende aan de periode na de tweede wereldoorlog, dat 1948 voor Zeeland een belangrijk jaar was. Dit moge blijken uit de flitsen, die hier onder volgen. Volledig is dit overzicht vol strekt niet. Dat zou niet mogelijk zijn. Het zijn grepen uit de geschiedenis van een jaar. beter. De vaste lijn ontbreekt en nog altijd denkt de Zeeuw aan vergoeding naar vervan gingswaarde. De vrije veren. Er ontstond, behalve over dit wetsontwerp, ook deining over het voornemen van de regering de vrije veren op te heffen. Het regende protesten uit alle lagen der Zeeuwse samenleving, om dat een besluit in die zin Zee land weer een flink eind achter uit zou zetten. Terecht wordt vanuit Zeeland de regering met haar eigen argumenten geslagen: een nationaal belang is het be houd der vrije veren. Hoe de het doel en de tweede maal I beslissing zal uitvallen, is niet bracht zij een incognito-bezoek i bekend. Veel moed hebben wij aan Walcheren, waar in West-echter niet. kapelle zij eigenhandig een Terugkeer der „Zeeland" en boompje plantte voor het naar i Marine haar genoemde bos. Dat zij juist! Walcheren uitkoos als de eerste Er is nog zo'n heet hangijzer, plaats van haar bezoek na haar n.l. het niet-terugkeren der Mij troonsafstand verheugt alle „Zeeland" en der Matrozenop- Zeeuwen. leiding naar Vlissingen. Kamer hebben beide heren uiting ge geven aan hun grote bewonde ring voor het herstel en de we- rechtgeaarde goed! Bezoeken Zeeuw weken in de steek, om Zeeland Jhr mr A. F. C. de Casembroot. Zijn opvolger: wat het uiter lijke betreft zijn antipode. Jovi aal, gemoedelijk, Voor ieder een goed woord hebbend, wat driftig soms, maar zich geheel gevend zoals hij is, zonder enige terug houdendheid met, in zijn optre den, een tikje improvisatie. In zeker één ding doen. zij voor elkaar niet onder: in hun grote liefde tot Zeeland, in het besef, dat zij er zijn voor de Zeeuwen, in het aanvoelen van de Zeeuwse mentaliteit. Het O.V.W.-Bataljon Zeeland. 10 Februari 1948. Een datum, die in honderden Zeeuwse ge zinnen niet licht zal worden ver geten: aankomst van het Zeeuw se O.V.W.-bataljon 2-14 R.I. in Amsterdam. De debarkatie volg de de andere dag. Schrijver dezes mocht bij de aankomst in Amsterdam zowel als in Mid delburg aanwezig zijn. Hij heeft verwonderde, ontroerde, maar vooral blijde gezichten gezien. Het waren ogenblikken om nooit VS** te vergeten. de gevojgen daarvan in hulp- Zeeland kan trots zijn op deze acties enz. zeer merkbaar zijn mannen, die ook in de Oost de geweest, wapenspreuk der Provincie hoog hielden en toonden te zijn kc- h)e oorlogsschadevergocding. reis, uit het rechte hout gesne-| Een totaal ander onderwerp, den! Maar laat ons bij dit alles wij zouden bijna zeggen: een bedenken, dat niet allen terug- triest onderwerp, is dat van de keerden. Jonge Zeeuwen liggen vergoeding der materiële oor- ergens onder de wijde luchten logsschade. Voor duizenden van onze Archipel begraven. In Zeeuwen een kwestie van leven de gezinnen in stad en dorp van of' dood. Triest nofmen wij het Zeeland is er een lege plarts. onderwerp, want sinds het Moge God de nabestaanden der vorige jaar zijn wij nog niet gevallenen nabij zijn! veel verder. In Januari ver- Verblijdend is, dat bijna alle scheen bet desbetreffende wets- 0jf.O.V.W."Grs weer in het eco— ontwierp, doch thutis is zelfs de nomische leven zijn opgenomen, memorie van antwoord nog niet Over 't algemeen heeft het eens verschenen. Zeeuwse bedrijfsleven zich van En wij leven vier jaar na het zijn beste kant doen kennen. einde van de oorlog. De critiek t_ i i op dit voorontwerp is zeer fel. Wie op bezoek kwamen. uit tal van publicaties is dat Het zou een grove nalatigheid duidelijk gebleken. Laat de ver zijn, anneer in dit overzicht goeding voor de kleinere schade- niet werd gerept van de bezoe-gevallen was gunstiger worden, ken, die enkele hooggeplaatste als het ontwerp wordt aangeno- personen aan onze provincie in men, voor gevallen van wat 1948 brachten. grotere omvang wordt het niets H. K. H. Prinses Wiihelmina was met vele andere gasten aanwezig op de boomplantdag te Westkapelle. In versierde huifkarren begaf het gezelschap zich naar de kreek, waar bomen werden geplant voor h et Wilhelmina-bos en het Royal Marines-bos. Het is dit jaar wel druk ge- leden stelden over het eerstge- weest met het bezoek van mi- noemde onderwerp vragen, de nisters. Vooral minister in 'tregeringscommissaris der „Zee- Veld schijnt hier nogal graag land" kwam in Middelburg be te komen. Hij kwam de ZETO sprekingen voeren, in de Prov. openen, bracht in Maart en Staten werden vragen gesteld, April bezoeken aan Walcherenmaarde maatschappij is er en W. Z.-Vlaanderen, herhaalde nog niet. Laten wij zeer open deze bezoeken in December en hartig zijn: wij geloven niet plotseling verscheen hij weer bij meer aan het terugkeren. Er is het officiële afscheid van ir niets, dat daarop wijst, integen- Gerber. Over gebrek aan belang- j deel. Men zal de zaak nog enige stelling van die zijde heeft Zee- tijd traineren, totdat de omstan- land dus allerminst te klagen.digheden nog ongunstiger zijn Concrete resultaten van zijn be- en dan zal op economische over- zoek? Die zijn moeilijk aan te wegingen beslist worden, dat dé geven. En dat is wel wat zuur. „Zeeland" beter in Hoek van Gewezen worde slechts op het Holland kan blijven Als het an- wel uitzonderlijk lage volume ders loopt, zal het 100 pet. mee- voor nieuwbouw van woningen, vallen. Dit is erg, niet alleen dat Zeeland voor 1949 is toege- voor Vlissingen, maar voor heel wezen. Ook minister Witteman Zeeland. En het is met opzet bezocht onze provincie in April gebeurd. Het had anders gekund, j.l. voor het voeren van oriën- indien de regering mede had ge- terende besprekingen. holpen de voorwaarden tot te rugkeer te scheppen. Voor de terugkeer der Ma- trozenopleiding bestaat wat meer Amerikaanse belangstelling. Wij mogen in deze flitsen ze- ker niet vergeten het bezoek, dat Perspectief, ook al gezien in het Amerika's ambassadeur, Dr H. B. Laam der verdediging van West- Baruch en de vertegenwoordiger Europa. Wij geven hier.de moed van de Marshallhulp in Neder- j nog met °P- land, de heer A. Valentine, Samenvoeging van gemeenten brachten. Zonder enige reserve 3 - en inpolderingen. In het begin van 1948 ontstond wat rumoer in de „zak" van Z. deroprichting van het zwaar ge-1 Beveland, toen de plannen tot troffen Zeeland. Dat doet desamenvoeging van enkele ge- bijzonder meenten bekend werden. Spe j ciaal werd aandacht besteed aan van heel andere de Politieke achtergrond. Laten aard brachten buitenlandse stu- 7f.ta'e"hiLrn g°ed °ppa?keen denten, jongens zowel als meis- doen. n terdege reke jes. Hun boeken lieten zij enige 1 houden met de opvattingen ,i,ai,an der inwoners, want anders ma- ken zij stukken. den tJantre Herinnerd worde ook aan de den het naar hun zin in het fpiip discussies in de gemeente- Zeeuwse land en zullen thuis ongetwijfeld daarvan vertellen. Kn,?dokórko Het kan geen kwaad, dat Zee- 6 land buiten de landsgrenzen grenswijzigingen. (maar ook daarbinnen, wantj De inplolderingen vormen daaraan ontbreekt helaas ook weer een hoofdstuk apart. He- nog wel het één en ander!) nog laas kon dit jaar nog niets van kunnen en trok ook buiten de meer bekendheid krijgt. Aan de de Sloe-ihpoldering komen, daar provinciegrenzen grote belang- andere kant moet worden ge- de bezwaren van belanghebben- I stelling. Een woord van lof voor constateerd, dat onze provincie over de gehele wereld een grote Ook de zaakgelastigde van de Zuid-Afrikaanse Unie plantte op de boomplantdag een boom. Hij' werd daarbij geholpen door drie Westkapellenaartjes. den groter waren dan verwacht werd. Deze zijn nu opgelost en 1949 zal, wanneer zich nu geen tegenslagen meer voordoen, het bijzondere feit te vermelden ge ven, dat Zeeland een gebieds uitbreiding van ca. 450 ha. zal krijgen. Een vreedzame expan sie, die een aantal boeren weer meer levens- en ontplooiines- j mogelijkheden zal bieden. De Braakman-inpoldering laat nog op zich wachten. Laat ons hopen, dat de besprekingen met Bel- gië hieromtrent spoedig tot een goed einde mogen worden ge bracht. De vliegvelden en de diesels. Verblijdend zijn de mededelin gen, die dit jaar konden wor den gedaan over de drie vlieg velden voor onze provincie. De voorbereidingen voor Haamste- Ce zijn het verst gevorderd en j al zijn de vooruitzichten t.a.v. 1 het binnenlandse luchtverkeer 1 niet gunstig te noemen, wij ver- j wachten, dat de (misschien ver- eenvoudigde) plannen tot uit voering mogen komen en wel op ■orte termijn. Zeeland heeft I hard gebrek aan snelle lucht- verbindingen met de grote be- volkingscentra van ons land. De Spoorwegen vertelden dit jaar op de traditionele verkeerscon- ferentie, dat volgend jaar Mei diesels van Vlissing.en naar Rot terdam gaan rijden. Dat zal een "jrote vooruitgang zijn. Twee nieuwe belangrijke instellingen. In 1948 hebben "twee nieuwe instellingen hun intredè gedaan in het Zeeuwse leven. Het zijn het Economisch Technologisch Instituut en de Stichting Zee land voor Maatschappelijk en Cultureel werk. Voordat het E.T.I, op gang kwam ging ge ruime tijd voorbij. Er was gro te tegenslag, doordat de eerst be noemde directeur niet de voor dit werk geschikte man was. Wijselijk bood hij zijn ontslag aan. De huidige directeur, Zeeuw van geboorte, is met veel en thousiasme zijn taak begonnen en wij spreken de hoop uit# dat hij mag slagen, tot heil van de Zeeuwse samenleving. Want al mag Zeeland zijn agrarische structuur niet verliezen, wijzi ging van koers in de richting van verdere industrialisatie is dringend geboden. Het is reden tot verheuging, dat „den Haag" voor de mogelijkheden in Zee land meer oog gaat krijgen blij kens diverse uitlatingen van die zijde Dan de Stichting Zeeland. In de korte tijd van haar bestaan heeft zij, onder leiding van haar zeer actieve directeur, de heer Lijnzaad, haar recht van bestaan al dubbel en dwars bewezen. Het werk is a.h.w. een sneeuw bal, het breidt zich als maar uit. Voorbeelden van geslaagde ini tiatieven gaan wij niet noemen; zij zouden enkele pagina's kun nen vullen. Veel succes wensen wij alle medewerkers aan deze Stichting toe bij Hun verdere arbeid op het brede maatschap pelijke terrein. Handel en bedrijf. Een hoogtepunt voor Zeeland was zonder twijfel de Tweede ZETO in Juni van dit jaar. Zij slaagde volledig, fcij was een grote demonstratie van Zeeuws Hoe staat het einde 1948 met' £u de herbouw Daarover het herstel en de herbouw op »™"nf "let zulke gunzüff Walcheren? Juist nu het streek- gegeven. Niettemin, bureau Walcheren zijn werkzaam- °ak hle"n,v°orultg?"gH heden heeft beëindigd is het in- °P -2900 teressant de balans op te Maken. ui b,edriJv/n belang van het Zeeuwse bedrijfs- En dan blijkt, dat e? niet stil is totale bedrag dei leven verricht. Zij timmert niet1 gezeten, maar dat behoorlijke re- gen was millioen aan de weg, maar allen, die van sultaten zijn bereikt. Niet, dat c. 1Q haar diensten gebruik maken, men bij het kennis nemen van de 9 zullen overtuigd zijn van dé cijfers in een jubelzang zal uit- 2™° ibesteed Daar- goede service, die zij biedt in barsten, maar toch zal men moe- J lun «ot deze moeilijke na-oorlogse jaren (ten toegeven, dat er heel wat is g Verheugend mag ook worden verzet. En bovendien weten wij n uw' de initiatiefnemers, die kans za gen 22.500 bezoekers de con trole te doen passeren. In één adem moet genoemd worden de Nijtengo te Goes, kleiner van opzet en van een ander karakter, maar toch ook een bewijs van bruisend leven onder de Zeeuwse zakenlieden. Laten wij in dit verband ook even de aandacht vestigen op het vele werk, dat de Kamer van Koophandel en Fabrieken in het genoemd de nieuwe industrie-nu zo langzamerhand wel, dat de Het jaar 1948 was wat de lier- vestiging van de „Schelde" tewederopbouw een kwestie van |)omv en ,ie nieuwbouw betreft een Breskgps, die daar vele handen nog vele jaren is werk en vele monden brood geeft. Nog enige bijzondere gebeurtenissen. den gereleveerd. In de eerste plaats het 100-jarig bestaan van de doktorenorganisatie op Wal cheren, die met een grote re ceptie werd gevierd en dan de tentoonstelling over Nederlands Nieuwe Kerken in de Middel burgse Concertzaal, die de ver diende belangstelling trok. j gunstig jaar. Want van de ge- Eerst zullen wij wat gegevens noemde 670 panden kwamen er verstrekken over het herstel, dat dit jaar 385 ereed. De overblij vende 85 kwamen voor rekening /au 1947. Goedgekeurd zijn dit jaar op wsza. av.uc.1 jzfuu aiiuiiutiiijft. geweldig veel werk moest wor den verzet, voordat eenmaal tot bouwen kan worden overgegaan, mag men dit ongetwijfeld een mooi resultaat noemen. Momenteel werken nog onge veer 1000 arbeiders van buiten op Walcheren. Dit aantal ver mindert geleidelijk, zeker niet in de laatste plaats, omdat de aan- ten betalen. Zij zijn goedkoper uit, wanneer zij in staat zijn ar beiders van Walcheren tewerk te stellen. aan de herbouw vooraf moest gaan, omdat dit minder tijd kost te en meer mensen weer een dak j boven het hoofd gaf. Dit herstel Op ander gebied dienen nog is in grote trekken afgelopen. I Walcheren 300 herbouwpanden. enkele gebeurtenissen te wor-1 Er waren c.a. 12000 licht bescha-1 Wanneer men daarbij bedenkt, 'digde huizen, die alle weer zijn dat voor ieder plan afzonderlijk zijn bewoond. De schade (steeds beneden f3000), die aan deze panden 16.5 millioen gulden be droeg, is tot een bedrag van 15 millioen hersteld. Nog 1400 ge vallen moeten financieel wor den afgewikkeld. Ook de 3400 zwaar beschadig de huizen zijn, na herstel, voor Dit overzicht willen wij op het grootste gedeelte weer be- waardige wijze besluiten. Zee- woond. Er is van de totale scha-'nemers thans zelf de meerdere land heeft dit jaar feest gevierd, de ad 21.5 millioen gulden aan kosten voor deze arbeiders moe- En hoe! Tot in het kleinste ge- deze panden voor 17 millioen 7:i hucht heerste 't feestgedruis ter hersteld. Aan bedrijven en gelegenheid van 't regeringsju- openbare gebouwen was ca. 14.5 bileum van Koningin Wilhelmi-millioen gulden schade toege- na en de inhuldiging van Ko ningin Juliana, 't Was één groot se manifestatie van trouw en aanhankelijkheid aan ons Oran jehuis. En tenslotte Tenslotte: dit overzicht maakt geen aanspraak op volledigheid. Men zal er nog belangrijke din- j gen in missen. Dat kon niet an-1 ders, omdat het jaar 1948 zo j boordevol is geweest van ge beurtenissen, dat een keuze moest worden gedaan. Laten wij bidden, dat de God van hemel en aarde, die ook het Zeeuwse volk dit jaar heeft ge leid van stap tot stap, in 1949 opnieuw in rijke mate Zijn ze gen mag schenken tot de op bloei van dit gewest. bejangj-jjfce phase in Walcherens' herstel: de installatie van de Herverkavelingscommissie. Zeeland en de wederopbouw in het jaar 1948. Er zou een lijvige brochure over te schrijven zijn. Misschien zelfs een documentaire roman. Maar dat lijkt ons toch wel een moeizaam werk, wapt waar zou de schrijver moeten beginnen en waar moeten eindigen? Bovendien zou hij verplicht zijn voor het volgende jaar een wellicht even uitgebreide aanvulling te ge ven, want Zeeland zit nog midden in de opbouwperiode. En probeer dan maar eens volledig te zijn! Waaruit moge blijken, dat er dit jaar zo het één en ander, ja, laat ons gerust zeggen: heel veel, is gebeurd. De overzichtschrijver zal ook dit maal niet kunnen ontkomen aan het opsommen van een aantal cijfers. Maar wanneer u die goed leest en er even over nadenkt, zullen zij veel zeggen, zullen zij gaan leven. 53 woningverbetering binnen. Nu Welnu, hier komt het eerste regent het aanvragen, maar het cijfer. Een bedrag van rond f 50 vervélende is thans, dat de wer- millioen zal dit jaar, naar het zich kingsduur der regeling van- laat aanzien, uitgegeven zijn aan daag afloopt, goedkeuringen voor het uitvoeren van de wederopbouw, bouwnijver- j Bet zou, gezien de grote voor- heid en waterbouwkundige 'wer-1 delen, die aan de regeling ver ken. Een heel bedrag is dat. bonden zijn, van groot belang Waarvoor dat geld precies be-1 zVn, indien de werkingsduur zou steed is zal u, wanneer wij straks worden verlengd. De procedure de specificatie geven, duidelijk voor de belanghebbenden is een zijn. De dag na de boomplantdag te Westkapelle, vond te Vlis singen een boomplantdag plaats. Afgevaardigden van het regiment Schotse Hooglanders, dat deel nam aan de bevrij ding van Vlissingen, ziet men hier in de houding staan, nadat zij in de Bosjeslaan een boom hadden geplant. voudig. Nagenoeg alle gemeen tebesturen verlenen volledige medewerking. Hoe staat het met de woning- De woningbouw. Maar eerst een praatje over de woningen. In 1948 kwamen in het Zeeuwse land rond 2200 bouwverenigingen in Zeeland? woningen gereed. Daarbij waren 1948 gaf een behoorlijke uitbrei- er nog heel wat van het con- ding van 't aantal en een toe- tingent 1947. Ongeveer 1300 wo- nemende activiteit te zien. ningen werden in 1948 tot uit-, - „Beter Wonen" te Zierikzee voering gebracht. Daarvan wa ren er 441 bestemd voor her bouw, 274 voor particuliere bouw en 552 voor woningwet- bouw. Men kan uit deze cij fers een verheugende conclusie trekken, n.l. deze, dat de her bouw op gang is gekomen. De Prov. Directie van de We en de Alg. Woningbouwver. „West-Z. Vlaanderen" ontvin gen de koninklijke goedkeuring, evenals de R. K. Woningbouw ver. „Z.-Vlaanderen". Deze ko ninklijke goedkeuring is aange vraagd door de Woningbouwver. „Oostelijk Z.-Beveland", die voor het platteland van Walcheren j en door de christelijke woning- deropbouw en Volkshuisvesting bouwver. voor Walcheren. heeft hiermede het resultaat ge boekt, dat haar pogingen, van het toch al beperkte bouwvolu me voor Zeeland zoveel mogelijk voor de herbouw te bestemmen, geslaagd mogen worden ge noemd. Nog een conclusie kan uit de .getallen worden getrokken: ve le herbouwplichtigen zijn tot de overtuiging gekomen, dat zij, wanneer zij het financierings schema kennen, moeten en ook noemde vijftig millioen gulden is rond acht millioen gulden goedgekeurd aan waterbouw kundige werken. Hieronder val len de urgente werken zoals de Middelburgse singels, het indu strieterrein te Middelburg, de boulevard te Vlissingen, plan- Oost en -Bonedijke aldaar, we gen- en rioleringaanleg te Brui- nisse, Oosterland, Aardenburg, Breskens, Oostburg en Schoon- dijke, alsmede de wegen Waarde Rijksweg, YersekeKruinin- gen Rijksweg en 's-Heerenhoek Borssele. In de sector handel, verkeer en nijverheid bedraagt het goed- gekeurde bedrag circa vijf mil- 1 lioen gulden, hetwelk alleen is besteed aan de meest urgente werken, o.a. de hoogspannings- koppelleiding tussen de P.N.E.M. en de P.Z.E.M. Dit jaar zijn ook gebouwen voor gezondheidszorg goedge keurd en wel een Groenekruis- gebouw te Westkapelle en te Ellewoutsdijk, alsmede een zie kenhuis te Sluiskil. Ook een aantal kerken werd goedgekeurd, n.l. de Ned. Herv. Kerk te Westkapelle, de Ger. Kerk te Domburg, de Doopsgez. Kerk te Vlissingen, de Chr. Ger. Kerk te Bruinisse, de Ned. Herv. Kerk te Schoondüke, de R.K. Kerk te IJzendijke en de Ger. Kerk te Oostburg. Er werden goedkeuringen verleend voor de bouw van scholen tot een bedrag van rond f 800.000,Zij betroffen een semi-permanente school te Ril- land-Bath, te Bruinisse, te Mid delburg en te Vlissingen, twee Finse scholen te Vlissingen, een R.K. semi-permanente school te IJzendijke, een chr. bewaar school te Breskens en een be langrijke verbouwing aan het De montagewoningen. Weet u, dat Zeeland 3056 nood- R K' Lyceum te Hulst, woningen telt, waarvan het groot ste gedeelte door het Rijk is ge bouwd? En dat dit jaar de be langstelling voor de montagewo ningen is toegenomen? De bouw van dit soort huizen kon helaas Hoe het bouwvolume verdeeld wordt. Tot slot van dit artikel nog van uiii suwit nuitrii KUII nciaiM „iet gestimuieerd worden, want. dat liet de omvang van het bouw- 1 Januari ingaande regeling der bevoegdheden van Zeeland met kunnen bouwen. Momenteel zijn gen in aanbouw te Vlissingen; 50 n A A er geen herbouwplichtigen meer,!te Sas van Gent en 14 te Iteek. Premie Adviesraad waarvan die mét een goed financierings- j 'nr A, J',v' d' WaaI ™°fzl"er schema en mèt goede plannen! Het is ongetwijfeld de bedoe- haar taak verrichtte betreffende niet tot bouwen zouden kunnen hng (minister in 't Veld heeft de verdeling van het bouwvolu- overgaan. er bij zijn voorlaatste bezoek me over de provincie ten be- Uiteraard laat zich uit de cij- met klem op aangedrongen) met hoeve van de Hoofdmgemeur- fers ook aflezen, dat de plan- deze montagebouw door te gaan. Directeur van de Wederopbouw nen tot de bouw van honderden Het voornemen bestaat om er en Volkshuisvesting. Nu Ged. woningwetwoningen niet tot uit- dan z.g. duplexwoningen van te Staten het bouwvolume zullen voering konden komen. Voor al maken, woningen dus, die zó zijn verdelen, zal deze Adviesraad te gebouwd, dat twee gezinnen hunnen behoeve werkzaam zijn. daarin, zonder enige hinder van elkaar te ondervinden, kunnen wonen. De minister schatte, dat, wanneer van de nieuw te bou- T wen woningen in ons land de In de sector „herstel oorlogs- helft met dit soort wonineen waarom door de laatste gegevens schade zal een bedrag van rond kan worden uitgevoerd, wij tien verzameld over woningtekort, ben raUboen goedgekeurd z.jn en jaar eerder uit de woningnood de omvang der verwoesbngen en aan verbouwingen rond 2 V2 mil- zu]jen zijn De huizen worden <*e woningkwaliteit. zo gemaakt dat zij in de toe komst gemakkelijk tot één-ge zinswoningen kunnen worden, omgebouwd. volume niet toe. Niettemin zijn er betrekking tot de wederopbouw. op 't ogenblik 276 montagewomn- P Tot heden was het zo, dat de deze woningen wordt op een ge ïnvesteerd bedrag van 22 milli oen gulden gerekend. Tien millioen voor herstel. Deze Adviesraad zal in sa menwerking met de Hoofdinge nieur-Directeur aan Ged. Staten een voorstel tot verdeling doen, lioen. Hieronder vallen ook de woningsplitsingen en woningver beteringen. Voor verbetering wer den rond 150 aanvragen ingediend. Deze regeling heeft niet het verwachte resultaat opgeleverd. Het duurde enkele maanden, Nog meer millioenen. Dit over de woningbouw. Er voordat men de zaak dóór had is echter nog heel wat meer ge en er kwamen in die periode beurd. Van de hierboven ge- Waarschijnlijk zullen Ged. Staten een zodanige vorm van verdeling vinden, dat het be schikbare bouwvolume aan de streek wordt toegewezen, waar na aan de betrokken burgemees ters zal worden overgelaten de uiteindelijke verdeling over de gemeenten in hun streek.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 15