liacUeU}k £we>h> Ut 194-8. De IC. L. M. in 1948. Ik i/ötyeivtucht. De Nederlandse Spoorwegen in 1948. Vrijdag 31 December 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD DE NED. HERV. KERK. De Synode der Ned. Herv. Kerk kwam in 1948 een en andermaal bijeen. De discussie bewoog zich ook in dit jaar v.n. rondom het ontwerp- kerkorde. Nu de contouren zich wat af tekenen zien we wel, dat het ver zet komt van uiterst-rechts en uiterst-links. Kennisneming van de inhoud van „De Waarheids vriend". het weekblad van de Ger. Bond in de Ned. Herv. Kerk, zo wel als van „Zwingli", het gelijk namige blad van de militante groep onder leiding van ds H. van Lunzen, die uiterst-links repre senteert, maakt dit wel duidelijk. It is a long way Activiteit is er overigens in de Ned. Herv. Kerk wel, getuige het grote aantal raden, dat in het midden dier kerk gevonden wordt en waarover hier en daar schuch ter de vraag rijst of de leiding niet teveel hooi op haar vork ge laden heeft. Die activiteit komt ook aan het licht in de opzet van het kerke- werk. De kerk in de grote stad moet, zal zij haar positie zien ge handhaafd, allereerst in haar mas saliteit gebroken worden. Den Haag heeft hier wel een zeer re soluut voorbeeld gegeven. Want kent Amsterdam nog maar de z.g. buurtgemeente, in de hofstad is het parochiestelsel met ingang van 1 Mei j.l. radicaal doorge voerd. En ook in Leiden komt de vraag van de invoering van het parochiestelsel thans aan de orde. Met deze breking der massaliteit gaat als vanzelf gepaard vestiging van nieuwe predikantsplaatsen. De Synode maakt dit ook moge lijk, doordat zij voor een bepaald aantal nieuwe plaatsen in de gro te gemeenten voor enkele jaren het tractement financiert, om de zaak op gang te helpen. Daarom kon Den Haag ook vier nieuwe plaatsen vestigen. En om haar ge tuigenis naar buiten des te beter tot zijn recht te doen komen, breidt men ook het aantal predi kantsplaatsen voor bijzondere doeleinden uit. Ds P. Lugtigheid te 's-Gravenhage die speciaal on der de buiten-kerkelijken werk zaam is, zag in ds C. Aalders een collega naast hem komen, die mede de schouders zet onder het zelfde werk. T.a.v. het getuigenis, dat de kerk laat uitgaan, herinne ren wij er in dit verband aan, dat van de Ned. Herv. kerk zowel in de maand Mei als in September, toen onze nieuwe Landsvrouwe haar troon besteeg, een kansel- boodschap uitging. Daarnaast richtte het moderamen zich in September j.l. met een missive tot de regering in betrekking tot de situatie in Indië. Naast het ge sproken woord, dat van de kerk uugaat, meet ook genoemd wor den het geschreven woord. Het weekblad ,De Herv. Kerk" groei de uit tot een orgaan van beteke nis en als 1949 daar is wordt het opnieuw uitgebouwd. Niet dat dit orgaan nu altijd precies vertolkt wat in de kerk leeft. Dit heeft de polemiek, die is ontstaan over de kwestie van openstelling van de tentoonstelling „De Ned. vrouw 18481948" wel bewezen. Wij herinneren in dit verband aan de vraag, die toen in discussie kwam' „Wat is een Hervormde levens stijl" Hoezeer de kerk het woord kent, dat wij elkanders leden zijn wordt wel bewezen door het feit, dat tal van gemeenten door het oorlogsgeweld getroffen zuster- gemeenten hebben geadopteerd en soms met verrassende resultaten. Helaas staat de grootste Prot. kerkformatie niet op elk terrein boven aan, getuige de roep, die van de hoofdleger-predikant, ds A. T. W. de Kluis, blijft uitgaan om meerdere veldpredikers. Naar 'verhouding hebben de Geref. ker ken hier meer dienaren afgestaan ten behoeye van onze jongens in Indië dan de Ned. Herv. kerk. Ze ker, men kan hier niet zonder meer de optelsom gebruiken, om dat tal vin factoren een rol spe len. En als wij bedenken, dat se dert 1939 het aantal predikants plaatsen met 40 vermeerderd is, maar dat er niet minder dan 411 vacaturen zijn (w.o. 45 nieuwe predikantsplaatsen), dan is het duidelijk, dat er ook in het moe derland gebrek aan arbeidskrach ten is. Merkten wij hierboven reeds op, dat de generale synode een- en andermaal bijeenkwam,, wij mogen ook een enkele be slissing, die zij nam, memoreren. Daar is allereerst het zo wijze be sluit dat een predikant zijn ge meente minstens vier jaar moet hebben gediend wil hij beroepbaar zijn. De kerkeraden die soms zulke grote sommen moeten uit keren aan hoorcommissies, vooral als de vacature maar blijft aan houden, zullen hier zeker de syno de erkentelijk zijn. Maar deze be slissing is er ook een in het be lang van predikant en gemeente beide, die bij dat snel veranderen niet gebaat zijn. Ook benoemde het moderamen der synode een zestal deputaten voor de psalm berijming. Natuurlijk vallen er ook minder prettige dingen te vermelden. Te gen ds J. J. Buskes Jr te Amster dam, de militante rode voorgan ger, werd een aanklacht inge diend in verband met zijn in Maart gehouden en door de IKOR uitgezonden preek, waarin een passage voorkomt over „Spoor's verbrande dessa's"; de predikan ten drs J. C. Hooykaas te Arne- muiden en ds H. K. v. Wingerden te Delft werden uit hun ambt ont zet. 1948 kenmerkte zich ook als een jaar waarin de wederopbouw van zoveel wat verwoest werd door oorlogshandelingen, weer een stapje nader kwam. Zo moch ten o.a. de Vluchtheuvelkerk te Zetten en de gerestaureerde Zen dingshogeschool te Oegstgeest of ficieel in gebruik genomen worden en kregen tal van gemeenten nieuwe bedehuizen, al zijn dat dan ook maar noodkerken. Overbodig te zeggen, dat tal van kerktorens weer een luidklok Kregen, nadat de vorige door de bezetter ge roofd was. DE GEREF. KERKEN. 1948 was voor de Geref. kerken eveneens een synodejaar, zij het ook een van uitzonderlijk karak ter. In de Oosterkerk te Eind hoven werd in Februari een zen dingssynode gehouden, die zeer belangrijke beslissingen bracht en die ds C. v. d. Woude te Leeuwar den als praeses koos. De beteke nis van deze synode is, dat de zen ding op geheel nieuwe leest ge schoeid werd. De Geref. kerken in Indië werden krachtens besluit van deze synode zelfstandig. De toespraak van ds Probowinoto was ongetwijfeld een der hoogte punten der synode. De synode be sloot, dat de volgende gewone sy node in Augustus a.s. te 's-Gra venhage zal gehouden worden. Hoewel in de pers duidelijk tot uiting kwam, dat alle pogingen om te komen tot hereniging met hen, die thans de Geref. kerken onderhoudende artikel 31 K.O. vormen, niet veel direct effect sorteerden en dus deze kerken ook haar eigen, moeilijkheden heb ben, kan men toch niet zeggen, dat de Geref. kerken zich hebben laten ophouden door het conflict, dat enkele jaren geleden uitbrak. Men pakt aan en heeft ook in 1948 veel nieuwe dingen tot stand gebracht. Wij noemen de opening van het Evangelisatiecentrum te Baarn in April; van het eigen ge bouw van de Geref. Mannenbond te Huis ter Heide in Mei; van de Opleidingsschool voor Geref. Ge zinsverzorgsters in October te Amsterdam en van het Geref. Jeugdcentrum te Zeist in Nov. Nieuwe kerken werden geïn stitueerd te Akkrum, den Burg op Texel, Hellendoorn, Parijs en Vaassen. Hier en daar werden nieuwe predikantsplaatsen ge sticht terwijl meerdere kerken overgingen tot benoeming van ge zinshulpen of kerkelijke assis tenten. Gebrek aan voorgangers is er ook in deze kerken, getuige het feit, dat er candidaten waren die verschillende beroepen op zich verenigden, al was het niet zo omvangrijk als verleden jaar. Tal van „octavisten" komen de rijen der dienstdoende predikanten ver sterken, want er schijnen veel meer singuliere gaven voorhanden dan een aantal jaren geleden! Wij gewaagden in de aanhef van dit hoofdstuk reeds van de herenigingspogingen, die in het midden der Geref. kerken werden aangewend of bijval vonden. De bekende brochure van ds B. A. Bos, een man uit de kring der „vrijgemaakte" kerken bood daar toe gerede aanleiding. En de con ferentie te Oosterbeek, waaraan een gelijk aantal leden uit beide kerken deelnam, zette de zaak in het centrum der belangstelling. Tal van plaatselijke kerken deden een stap in de richting van sa- menspreking, soms met gewenst, soms met negatief resultaat, ter wijl meerdere classes commissies benoemden om daarover van voorlichting te dienen. De beslissing van de vrijge- meakte generale synode van Amersfoort, om geen deputaten inzake „samenspreking" meer te benoemen, werd in de Geref. pers unaniem betreurd. Schrijnend was, dat eerst thans officieel bekend werd, dat ds M. Geertsema van Dwingelo door de hand van de wrede bezetters was gevallen in Duitsland. IDE GEREF. KERKEN ARTIKEL 31 K.O. In 't afgelopen jaar waren er in ,dëze kerkengroep, meerdere spjn- ningen, waaruit duidelijk bleek, !dat er over tal van zaken met name wat betreft het optreden op andere terreinen dan dat der ■kerk geen eenstemmigheid ge wonden wordt. Wij herinneren in dit verband alleen maar aan het j bekende Amersfoortse congres. Er is een groep in deze kerk, die I zich op elk terrein van samenwer- jking met andere Christusbelijders distanciëren wil. Daarom komen Ier aparte politieke kiesverenigin gen, daarom heft men de vinger op tegen het C.N.V. en daarom wil men niet mee doen aan acties als van „Pro Rege" en het P.I.T. Wij doen niemand onrecht als wij zeggen, dat met name de predi- Helpman, ds R. H. Bremmer te Zwolle en ds Joh. Francke te Delfshaven zich hier als leiders 'van dezulken op.werpen. De massa !der kerkleden wil dit echter niet en blijft zich voegen in het grote geheel. Al deze spanningen vinden hun oorsprong in het kerkelijk conflict. De consequenties der vrijmaking worden door een predikant als ds J. Schelhaas heel anders gezien dan door een man als prof. C. Veenhof. En op hereniging heeft met name in 1948 een figuur als ds B. A. Bos, thans legerpredikant te Groningen, met kracht aange stuurd. Hij pleitte er voor in een door hem uitgegeven brochure en in de door hem geredigeerde „Wachter" kwam in conflict en werd als hoofdredacteur afgezet. Thans verschijnt onder zijn leiding een nieuw orgaan „De Roeper", waarin wij nog steeds Oosterbeek- se stemmen horen naklinken. De generale synode van Amers foort heeft op het pogen van ds Bos wel met nadruk de domper gezet, toen zij met 302 stem men zich verenigde met de voor gestelde conclusies om terzake van „samenspreking" met de Ge ref. kerken geen nieuwe deputa ten te benoemen tenzij zoals men dat omschreef eerst een duidelijke situatie-tekening zou verkregén zijn. Derhalve veroor deelde deze synode, waarvan ds D. van Dijk van Groningen prae ses was, rechtstreeks kerkrechte lijk het optreden van ds Bos. Van de andere voornaamste be slissingen van de synode van Amersfoort noemen wij de zen dingszaken (de kerken krijgen een nieuw zendingsveld op Bor neo) en het weder in zijn eer her stellen van een in bezettingstijd wel heel slappe vaderlander, ds W. G. F. v. Herwijnen te Rilland- Bath. Dat de broeders in Axel (welks predikant, ds Zemel, ds v. Herwijnen van heler harte mee heeft helpen afzetten) dat niet nemen, staat nu al wel vast. De volgende generale synode wordt D.V. in 1951 te Kampen gehouden. Massale vrijmakingen vonden niet meer plaats, van massale te rugkeer naar de Geref. kerken is evenmin sprake. Het kerkelijk leven komt op steeds meer plaat sen tot consolidatie. Het meest verankerd in het leven der kerk ligt wel haar opleidingsschool te Kampen, die in dr H. J. Jager te vens een opvolger ontving van de diepbetreurde prof. dr S. Greij- danus. De stichting emeritering in 1947 opgericht met 150 deelne mers ledenkerken zag het leden tal stijgen tot 190. DE CHR. GEREF. KERKEN. Rustig kabbelde het leven van de Chr .Geref. kerken. Geen sy node waarop zich aller aandacht richtte, noch conflicten, die on aangename spanningen gaven. Het ging alles langs de lijnen der geleidelijkheid. De Theol. School dag te Apeldoorn zag het bezoek al weer stijgen. Een der aan de School benoemde lectoren, drs J. v. Genderen, zag zich door lang durige ongesteldheid aan zijn werk onttrokken, waarom de oud lector, ds J. Prins van Amster dam-West opnieuw achter de katheder plaats nam. Inmiddels mocht cand. v. Genderen herstel len en te Zutphen intrede doen. Daarnaast heeft ds A. Bikker te Amsterdam-West zijn lectoraat te Apeldoorn aanvaard met een col lege over: „De zendingsgedachte in onze kerkelijke geschriften". Twee candidaten kwamen dit jaar af en dus dunde het aantal vaca tures maar zeer bescheidenlijk. 25 candidaten meldden zich aan voor het admissie-examen, maar slechts 6 konden worden toege laten. Ds H. Visser te Rotterdam, die in conflict kwam met de kerk, zag zich bij rechterlijke uitspraak kerken en pastorie toegewezen. Een vorstelijk legaat, groot f 60.000, mochten de Chr. Geref. kerken in 1948 ontvangen, dat verdeeld werd tussen de Theol. School en de kassen voor emeriti- predikanten enz. en die van E.P.B. (on- en minvermogende studen ten). In Juni beleefden we een Coloradokever-invasie. Maar schooljeugd, ging de diertjes eensgezind met de politie te lijf. de DE GEREF. GEMEENTEN. De Geref. gemeenten hebben zich in 1948 zou men kunnen zeg gen, geconsolideerd. Zij laten zich al meer gelden, getuige wat zij aan uitgaven aan de markt bren gen. Wij herinneren slechts aan het standaardwerk van wijlen ds G. H. Kersten over de H. Cate chismus, waarvan het eerste deel verscheen. Ook ziet in deze kring een prekenbundel 'n wekelijkse afleveringen het licht onder re dactie van dr C. Steenblok te Gouda. Voor het eerst gaven de Geref. gemeenten ook een eigen jaarboekje uit, dat metterdaad in een dringende behoefte voorziel. Nieuwe gemeenten ontstonden te Arnhem, Arnemuiden, Bernekom, Groningen, Delft en Wemeldinge. Meer dan 100 gemeenten zijn va cant. Dat de 7 candidaten, die in 1948 afkwamen, meerdere beroe pen op zich verenigden, valt dan ook te verstaan. Zes van hen na men een beroep aan. Vijf van hen deden bereids hun intrede, maar Het conflict in de Herst. Evang. Luth. kerk met ds B. E. J. Bik, heeft er toe geleid, dat deze pre dikant uit zijn ambt werd ontzet. Ds Bik erkende deze afzetting niet en hij pretendeert de voort zetting der Herstelde kerk te zijn, die zich in 1791 om des gewetens wil heeft afgescheiden. Daarom constitueerde zijn kring zich tot een Vrijgemaakte Herst. Evang. kerk die blijkens de mededelingen in haar orgaan meer dan duizend leden telt. DE REM. BROEDERSCHAP. De Broederschap kwam in Maart j.l. te Rotterdam in buiten gewone algemene vergadering bij een ter behandeling van het ont werp kerkorde. De gewone jaar vergadering vond ditmaal in Juni te Dordrecht plaats. De gemeente Rotterdam kreeg drie nieuwe luidk"lokken. In deze kerkengroep werd nie mand der voorgangers door de dood weggenomen. DE DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. De Doopsgezinden hebben met meerdere Prot. kerken gemeen, dat zij zuchten onder een tekort aan voorgangers. Daarom besloot het curatorium van het seminarie dat de proponentsexamens zullen vervroegd worden, waardoor een tiental studenten in Februari a.s. hun studie zullen hebben beëin digd. BOND VAN VRIJE EVANG, GEMEENTEN. De snelle groei van de K.L.M., die na de oorlog in 1945 uit as en puin herrees, heeft zich ook in het afgelopen jaar gestaag voortgezet. Een terugblik over 1948 geeft een uitbreiding over vrijwel de gehele linie te zien: nieuwe steden en landen wer den in het luchtnet opgenomen, waardoor dit de 100.000 km. overschreed, nieuwe moderne vliegtuigen werden aan de lucht vloot toegevoegd, er werden méér passagiers en méér vracht vervoerd dan in voorgaande jaren en het aantal employé's in dienst der K.L.M. steeg tot 13.500. Zowel de installaties op Schiphol, de thuishaven der K.L.M.- vogels, als het hoofdkantoor te 's-Gravenhage ondergingen een belangrijke uitbreiding. 10 Januari: 100ste vlucht Am- s terdamI.T on tevid' 'O. 24 Januari: 500ste vlucht Am sterdamBatvia; 250ste vlucht AmsterdamNew York. 2 Maart: De frequentie van de dienst AmsterdamJohannesburg wordt opgevoerd tot tweemaal per week. 16 Maart: Het Wost Indisch Bedrijf van de K.L.M. ontvangt de „Safety Award 1947" en de i „Five Years Special Safety Award". 25 Maart: De eerste der zeven door de K.L.M. bestelde Douglas DC-6 toestellen, de PH—TPI arriveert op Schiphol. 616 April: Een aantal Zuid- Afrikaanse journalisten brengt op uitnodiging van de K.L.M. een 10-daags bezoek aan Nederland. 18 April: Begin van de zomer dienst. Nieuwe lijnen worden ge opend naar München, Aalborg, Istanboel, Teheran en Tunis, ter wijl op een groot aantal andere diensten de frequentie wordt ver hoogd. 24 Mei: Opening van een speci ale vrachtdienst op New-York, die driemaal per 14 dagen wordt gevlogen. 27 Mei: De U.N.O. chartert een Douglas DC-3 vliegtuig van de K.L.M. ten behoeve van Graaf Bernadotte, die als bemiddelaar zal optreden in het conflict in Palestina. 3 Juni: Ten behoeve van de be devaartgangers die naar Lourdes reizen, begint de K.L.M. een reeks bijzondere vluchten naar deze plaats. 4 Juni: De luchtlijn Amster damParijs bestaat 25 jaar. 5 Juni: De K.L.M. vliegt op nieuw naar Athene. 14 Juni: De dienst op New-York wordt dagelijks i.p.v. 6 maal per week uitgevoerd. 27 Augustus: Opening van het nieuwe restaurant op Schiphol. 6 September: De eerste van de door de K.L.M. bestelde 12 Con- vair Liners, de PHTEB arri veert op Schiphol. 11 September: 100ste vlucht AmsterdamJohannesburg. 13 September: De frequentie op de dienst naar Johannesburg wordt verhoogd tot driemaal per week. 20 September: Dr A. Plesman, President-Directeur van de K.L.M. wordt gekozen to' voorzitter van de I.A.T.A. 28 Septemebr: De K.L.M. opent een luchtdienst op Sjanghai. 21 October: De Constellation „Nijmegen" verongelukt bij Prest wick. 9 November: 200ste vlucht naar Curagao. 29 November: Het eindpunt van de Zuid-Amerika dienst wordt verlegd naar Buenos Aires, de hoofdstad van Argentinië. December: I. W. Smirnoff trekt zich terug als vlieger. December: K.L.M.-vluchten naar Batavia onderbroken. Het werk van de Vrije Evange lische gemeenten bleef zich in '48 rustig ontplooien. De algemene vergadering van de Bond werd te Oude-Bildtzijl onder leiding van ds J. Enter Sr van Rotterdam ge houden, terwijl de predikanten in April te Nijverdal hun reünie hielden. Aan de Opleidingsschool werd bijzondere aandacht besteed. Ds Jac. Lissenberg te Bussum werd benoemd tot rector, terwijl1 als docenten aan haar verbonden werden de heren drs K. Sprey, die Grieks doceert en ds G. B. Wes tenburg, em. predikant van de Haagse Herv. gem. en director van het zendings-diaeonessenhuis te Amerongen, die zielkunde on derwijst. Ernstige verliezen heeft de kleine kring der Vrije Evang. gem. in 1948 geleden. De rector van de Opleidingsschool, ds M. J. Mooy Azn., werd door de dood weggenomen. Maar ook de oude emeritus-predikant, ds J. C. Hoe kendijk te Baarn, sloot de moede ogen. Wij zullen zijn vriendelijke stem niet meer voor de radio ho ren noch zijn warme pleidooien voor practisch christendom lezen. Met hem verloor de Vrije Evang- kring een harer meest prominente figuren, en een man, die met na me in Iindië op een prachtstaat van arbeid in dienst, van de Meester mocht terugzien. Ere zij zvjn nagedachtenis! In het afgelopen jaar emigreerden ook verschillende Zeeuwen Hier een echtpaar dat met de „Kota-Inten" naar Canada vertrok. de zesde, de heer J. van Dijke, die bezoek, pastoraal werk, cateche- het beroep naar Tholen had aan- tisch onderwijs, prediking enz. door genomen, werd in het midden van de kerk in 1948 is gedaan en van zijn jaren door de dood weggeno- welk werk de eeuwigheid eens de men. Voor het admissie-examenvruchten openbaren zal. aan de Theol. School te Rotter-! £)e kerk is een belangrijke fac- dam meldden zich 17 personen tor in ons volksleven en daarin is aan, waarvan er niet minder dan Nederland, bij alle verschijnselen 14 afgewezen werden. Moeilijkheden ontstonden in het midden der Geref. gemeenten rondom de persoon van ds R. Kok te Veenendaal, tegen wiens leer beschuldigingen werden inge bracht. Maar de zaak werd weer bijgelegd en partijen verstonden elkander. Pogingen om met de Oud-Geref. gemeente te Giesen- dam tot fusie te konjen mislukten. Een zwaar verlies leden deze gemeenten door het heengaan van de meest prominente figuur in haar midden, ds G. H. Kersten te Rotterdam, die als de geestelijke vader mag worden genoemd en die in woord en geschrift onge meen veel voor deze kring heeft gedaan. Een koninklijke uitvaart is hem ten deel gevallen en straks zal een monument op zijn graf getuigen van de liefde en aan hankelijkheid die duizenden deze organisator, theoloog en politicus hebben toegedragen. DE EVANG. LUTH. KERK. De rust keerde in de Evang. Luth. kerk na het conflict in de Herst. Evang. Luth. kerk met ds B. E. J. Bik, waarbij zij ook zijde lings betrokken was, geheel weer. De synode vergdderde 25 en 26 Mei j.l. te Amsterdam onder pre sidium van ds J.'P. v. Heest. Het Luth. genootschap voor in- en uit wendige zending kwam in de hoofdstad in voor- en najaars vergadering bijeen. Besloten werd dat het Luth. weekblad „De Wartburg" 31 Dec. a.s. zal ver dwijnen en dat beide Luth. groe pen, de Evangelisch en de Her stelde kerk, samen een officiëel Luthers weekblad zullen uitgeven. DE HERST. LUTH. EVANG. KERK. van ontkerstening, die ons met zorg vervullen moeten, een rijk gezegend land. Want een vrije kerk in een vrije staat is ons ide aal en hoezeer dit van betekenis is, hebben de achterliggende be zettingsjaren, toen men poogde de kerk gelijk te schakelen en haar in dienst te stellen van valse ide- ologiën, ons wel geleerd. Het is droef dat'het Protestan tisme in Nederland nog zozeer een beeld van verdeeldheid vertoont en dat de una sancta in haar mid den zo slecht wortel schieten wil. Hier past ons allen op de Oude jaarsavond grote ootmoed. Moge ook iri het nieuwe jaar de kerk, al meer wezen verkondig ster van goede boodschap: Zie hier is uw God! Geen trein over Afsluitdijk. I Wanneer wij als spoormannen den de N. S. 322.514 rijwielen In de balans over 1948 opmaken,afzonderlijke wagens. De topdag dan past ons gematigde tevre- j was 30 Juli; toen maakten 18.317 denheid, aldus ir F. Q. den Hol- j fietsen een treinreis. Minder be lander president-directeur van kend is de reislust van postdui- de N.S., op een persconferentieven. Van Mei tot September gin- te Utrecht. Gematigde tevreden-1 gen 1812 wagons heid, omdat wij lang moeten wachten op de benodigde mate rialen en de opbouw van ons bedrijf derhalve minder snel verloopt dan in de eerste jaren na de oorlog. Toen ging iedere maand de vlag in top, want er was telkens weer een baanvak gereed of een brug hersteld. Reeds zijn de werkzaam heden aan het traject Lage ZwaluweRoosendaal begonnen en in de tweede helft van 1949 kan met de ijln Amersfoort- Deventer-Hengelo een aanvang worden gemaakt. Die route zal pas op 1 Mei 1951 electrisch ge reden kunnen worden. Het spoorwegnet kreeg in 194S een uitbreiding van zestig kilome ter door het ln exploitatie nemen van de lijnen in Zeeuws-Vlaande- ren, Doetlnchem-Zelhem, Bussum- Huizen, Neede-Borculo en Ensche- de-Duitse grens. Het hele net om vat 3352 km., waarvan 660 km. alleen voor goederenvervoer in ge bruik is. De nieuwe spoorstaaflasinrlch- tlng te Utrecht kwam in* bedr.jf. Twintig bruggen werden defini tief hersteld. Stations te Hoek v. Holland, Gouda en Roosendaal konden geheel of grotendeels her bouwd worden. Par dag leggen reizigerstreinen nu 87.007 km. af, dus tweemaal de omtrek der aarde (in Dec. 1939: 118.590 km.). In de zomermaanden vervoer- October: zwarte maand voor de K.L.M. De PH TEN veronge lukte bij Prestwick in Schotland. De bekende vlieger K. D. Parmentier en de teclin. dir. van de K.L.M., H. Veenendaal, lieten hierbij het leven. met deze beestjes naar het buitenland. Plannen voor 1949. Wij zijn dankbaar, dat onze klanten (zowel degenen die reis den als degenen die goederen lie ten vervoeren) ons in 1948 hun gunsten bleven verlenen, zeide Ir. Den Hollander. Wij zijn ook dank verschuldigd aan de 40.000 wer kers bij de N. S. en de vele tlen- ouizendep in de nevenbedrijven, die ons met hun krachten dien den. Wat de toekomst aangaat: wij zullen als een goed winkelier dadr komen waar onze klanten zijn en hen zo goed als het kan bedienen. Dat houdt een grote activiteit in voor het westen des lands, welk gebied we „de stad Holland" kun nen noemen. Zo wordt er bijvoor beeld bij de bouw van een cen traal station te Rotterdam (het station D.P.) rekening gehouden met locaal spoorwegverkeer. Er komen daar vjersporige banen. Om diezelfde reden zal er geen spoorbaan worden aangelegd over de afsluitdijk en door de IJssel- meèrpolders. Wij hopen te zijner tijd een electrische verbinding van het westen met het noorden te hebben en een dleseltractle op AmsterdamEnkhulzen en Sta vorenLeeuwarden. Wanneer men daarna met een snelheid van 120 km. van Amsterdam naar Gronin gen gaat, waarbij een groot aan tal plaatsen wordt aangedaan, dan zal niemand meer behoefte heb ben aan een lijn door gebieden waar niemand woont, zoals de af sluitdijk. Het herboren spoorwegpparaat stelt ons in staat meer te doen dan voorheen. Wij zijn van plan de stoptreindiensten op lijnen als AmersfoortZwolle of Haarlem- Leiden te hervatten (niet als twee-uursdlensten maar met zeer drukke frequentie) zodra wij met ons materieel bij zijn. Wij zullen beslist niet méér doen dan wat des spoorwegs is, maar dat moet goed geschieden. En wanneer wij kun nen bereiken, dat een stoptrein na elk station slechts enkele secon den nodig heeft om zijn topsnel heid te halen, dan zullen wij zon der bezwaar een flink aantal stop diensten tussen de sneltreinen kunnen Inlassen, Wij rekenen bij de N. S. altijd met jaren, besloot Ir Den Hollan der. Daardoor zijn we nu al bezig met het spoorboekje van 1 Mei 1953. Met aller hulp zullen we in staat zijn onze grote plannen uit te werken. Zo mochten wij in vogelvlucht een overzicht geven van het leven en werken der kerk, zoals dat aan ons oog zichtbaar werd. Dat echter haar arbeid niet uitslui tend bestaat uit hetgeen naar buiten komt weet een ieder, die geen vreemdeling in Jeruzalem is. Wie zal optellen wat aan huis- Na de ramp van Prestwick werden de stoffelijke resten van de leden van de bemanning van de verongelukte „Nijmegen" en die van de Nederlandse en buitenlandse passagiers naar Am sterdam overgebracht. De Nieuwe Kerk op de Dam was als chapelle ardente ingericht.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 13