REGERING BESLUIT HET VUREN TE STAKEN i SOEKARNO c.s. ZULLEN WORDEN VRIJGELATEN. Dr van Royen hoopt op heter begrip voor Nederlands standpunt. NIEUWS Suikeroorlog te Rotterdam. Veiligheidsraad beveelt vuren in Palestina te staken. Foto van Prins Karei verwekte opschudding. Chinese regering zou willen onderhandelen. Partij v. d. Arbeid en Veiligheidsraad. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nederland maakt standpunt bekend. Gisteren heeft dr van Royen in de Veiligheidsraad medege deeld, dat de Nederlandse regering, naar aanleiding van de sloten, de vijandelijkheden op Java, met ingang van uiterlijk DE „PONTIANAC" MOEST TERUGKEREN. sinds 22 December in de raad genomen resoluties, heeft be- Atoomkracht voor schepen. Minister-president Drees naar Indonesië. Voor vorming van een federale regering. Reacties op overeenkomst Ruhrgebied. JOSEPH STALIN EGYPTE? IN JOODSE INVASIE SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, TeL admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1140 DONDERDAG 80 DEC. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. Rnhr^tnwle?rijf 16r Cent. per mm' Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES vu..!™».,. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Pr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, MeUskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA,' VhsTngem Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.48 u„ onder 16.38 u. Maan op 10.18 u., onder 17.16 u. Hoogwater op Vrijdag 31 I)ec.: Vlissingen: 2.26 u. 1.90 m., 14.13 u. 2.04 "Vn. Wemeldinge: 4.22 u. 1.70 m., 16.36 u. 1.75 m. t Gezinshereniging liep spaak. Naar w\j vernemen heeft de, opgehouden K. L.M.-„Constella- tion" Ph-T.E.P. (Pontianac) doen weten, dat dit toestel naar Ne- O 1 T"^ i /-> a i derland moet terugkeren. Dl L/0C0Iïlb0r t0 Z 1 UUIT, t0 StciK0n. Dientengevolge zal de PH-1 Met het oog op de bijzondere noodtoestand op Sumatra zal dit daar eerst enige dagen later kunnen ingaan. Uiteraard blijft optreden nodig tegen ordeverstoorders, die de open bare veiligheid in gevaar brengen of de voorziening der bevolking met voedsel en goe deren verstoren of verhinderen. De beperking van de bewegingsvrijheid van een aantal vooraanstaande persoonlijk heden zal opgeheven worden. De Nederlandse regering gaat er hierbij van uit, dat zij zich zullen onthouden van handelingen, welke de openbare veiligheid in gevaar brengen. T.E.P. vandaag uit Basra ver trekken en via Cairo naar Schip hol vliegen, waar het toestel mor gen in de loop van de dag wordt verwacht. Zoals bekend, is deze „Constel lation" vorige weck Woensdag, 's avonds van Schiphol naar Ba tavia vertrokken met twintig vol wassenen, zestien kinderen en achttien babies aan boord. Deze vlucht werd gemaakt in het kader van de gezinshereniging. Vorige v eek Donderdag landde het toe stel in Basra, waar in verband met de militaire actie, geen ver gunning werd verleend de tocht voort te zetten. Alle passagiers hebben sindsdien in een hotel te Basra vertoefd. De volwassenen aan boord, echtgenoten van reeds enige tijd in Indonesië verblijvende Neder landers, hebben voor hun vertrek uit Nederland woningen verlaten cn huisraad verzonden of ver kocht. Zij aanvaarden gedwongen de terugreis met zeer gemengde gevoelens. Besparing van duizenden tonnen aan plaatsruimte. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft op dracht gegeven tot constructie van een experimentele atoom machine voor het aandrijven van oorlogsschepen. Deze machine zal gebouwd worden door de „Wes- tinghouse Electric Corporation" te Pittsburgh. Volgens deskundigen zal de toepassing van een dergelijke atoommachine een besparing op leveren van duizenden tonnen aan plaatsruimte in de schepen, wel ke anders ingenomen zou worden door ketels, machinerieën en brandstof. In de plaats hiervan zou nu zwaardere bewapening rangeoracht kunnen worden. Volgens de leider van de afde ling atoomkracht van de „Wes- tinghcuse" zou het werk aan de maehine in de komende maanden begonnen worden doch twee a zes jaar kunnen duren. „Wij proberen scheepsmachines te bouwen, die met uranium „gestookt" worden in plaats van met steenkool of olie", zeide hij. NEDERLAND EN HET NOORD-ATL. PACT. Robert Lovett, waarnemend minister van Buitenlandse Zaken in« de V.S., heeft desgevraagd medegedeeld, dat het inhouden van de E.C.A.-gelden voor Indo nesië door de V.S. generlei in vloed heeft op de Nederlandse deelneming aan de besprekingen over het Noord-Atlantisch pact. Volgens Lovett hebben de be sprekingen over het pact bevredigende voortgang. een Ter bevordering van de samenwerking voor de construc tieve opbouw van geheel Indonesië heeft de Nederlandse regering besloten, dat de minister-president Drees zich dezer dagen naar Indonesië zal begeven. Zoals reeds verklaard zal de Nederlandse regering alle mogelijke faciliteiten verlenen aan de militaire waarnemers en hun staf. Ook aan de leden der consulaire commissie zullen de nodige faciliteiten worden verlend. tegemoet komt aan de eisen van de Raad van 24 December. Bij zonder bevredigend achtte hij de verklaring met betrekking tot het politieke program. Hoever de voldoening zal kunnen gaan, zou niet duidelijk zijn, voor de actie, zoals Nederland beloofde, is be ëindigd en dus voordat de Raad in Lake Success opnieuw bijeen komt. In deze omstandigheid achtte de Britse regering het niet nuttig, mogelijk zelfs onrecht vaardig, nieuwe "resoluties aan te nemen voor het reces en vooraleer het effect der vorige resoluties duidelijk is. ZEPPELINS VOOR DE LUCHTBRUG? Dr Hugo Eckener, de tachtig jarige Duitse Zeppelinbouwer, heeft aan Reuter verklaard, dat men in de Verenigde Staten plan nen onderhanden heeft voor de bouw van Zeppelins ten behoeve van de luchtbrug naar Berlijn. Een vyf-en-twintig-tal van deze Zeppelins zou het huidige lucht brugtransport kunnen verzorgen. VERZET IN DE SOWJET- ZONE. Het met Amerikaanse toestem ming verschijnende Berljjnse blad „Tagesspiegei" meldt heden, dat maandelijks 1000 leden van de verzetsbeweging in de Sowjet- zone van Duitsland door de Sow- jet-Russische politie gearresteerd worden. Volgens het blad nemen daden van sabotage in de fabrieken en aanslagen op functionarissen van de socialistische eenheidspartij toe. De politie in de Oostelijke zone zou hebben verklaard, dat het moeilijk is licht te werpen op de activiteit van deze verzetsgroe pen, daar vele van hun leden lid zouden zijn van de S.E.D. Dr van Royen deelde nog mede, dat hjj gemachtigd was toe te voegen, dat de regering hoopt, dat spoedig na de aankomst van de minister-president in Indone sië het mogeljjk zal z.jjn, maat regelen te nemen voor de schep ping van een federale regering voor gelieel Indonesië, die alle delen van Indonesië vertegen woordigt. De heer Van Royen sprak de hoop uit, dat de Raad aan deze verklaring een meer onbevooroor deelde ontvangst zal geven dan aan zijn eerste verklaring, toen geen enkel lid van de Raad aan dacht heeft geschonken aan de positieve punten, welke die ver klaring bevatte. PALAR TELEURGESTELD. De republikeinse gedelegeerde, Palar, bleek buitengewoon teleur gesteld te zijn, dat de Raad er niet toe overgegaan was het terugtrekken van de Nederlandse troepen te bevelen. Hij deelde voorts mede 'n tele gram te hebben ontvangen waar in werd medegedeeld, dat tijdens1 ling bezien wordt' de actie twee vooraanstaande re- het waarnemend publikeinen zouden zijn ver moord. Dit had volgens hem ge leid tot vrees voor het lot veler zijner landgenoten. de door Nederland beloofde maat regelen. INDIA ONTEVREDEN. De vertegenwoordiger van In dia oefende critiek uit op de mededeling, dat vrijlating der gevangenen na de staking der vijandelijkheden zal geschieden. Dat was niet volgens de wens van de Veiligheidsraad,- zei hij. De Ameril^anse gedelegeerde Jessup bleek, evenals de Brit Allan niet ontevreden. Hc-rrP bleek uit de Nederlandse verklaring, met name de mededeling, dat Min. Drees naar Indonesië zal vertrekken, dat Nederland de zaak ernstig opvat. De Australiër Hodgson had lie ver snelle en objectieve actie ge zien en meer „morele moed". Tenslotte spraken nog de Ukrainse en Russische gedelgeer- den. Ook zij vonden, dat de meer derheid van de. Raad gefaald had. Malik maakte nog vlug een vergelijking tussen het bezoek van Min. Drees aan Indonesië en dat van Hitier aan de destijds ver overde gebieden. President Van Langenhove maakte hierop aan de discussie De heer Allan hoopt, dat de1 een eind. Ze zullen, zo deelde hij Raad kan uiteengaan in het volle mede, volgende week te Lake vertrouwen op de uitvoering van Success hervat worden. PARIJS 29/12. (Van de speci- lende leden van de Raad in het STEUN VAN BRITS GEDELEGEERDE. De Britse woordvoerder, de heer Allan, vond, dat de verkla ring van de Nederlandse regering ondanks het bekende standpunt der Nederlandse regering inzake de competentie, in enige mate ale A.N.P.-correspondent.) „Ik geloof dat de laatste,zit ting van de Veiligheidsraad' be wezen heeft, dat het Nederlandse standpunt in de Indonesische kwestie met grotere belangstel- zo verklaarde hoofd van de Nederlandse delegatie te Parijs, Dr J. H. van Royen,' kort na af loop van de behandeling te Parijs van het geschil tussen Nederland en de republiek aan de corres pondent van het A.N.P. Dr van Royen was' teleurgesteld over het feit, dat de eerste Ne derlandse verklaring door de meeste leden van de Raad met vooroordeel was opgevat. Hij hoopte evenwel dat dit vooroor deel zou verdwijnen nu verschil- ONTGOOCHELING DUITSLAND. IN Vandaag begint ons blad een artikelenreeks over de man, wiens hoekige schaduw over de wereld en speciaal over Europa valt: Joseph Stalin. Zijn biografie kan niet door één man worden ge schreven, omdat er behalve de Rode Maarschalk zelf nie mand ter wereld is, die als eenling alle feiten kent. Daarom heeft een ploeg man nen, die allen in de Sowjet- Unie hebben geleefd en ge werkt en hun ogen en oren terdege de kost gaven, deze moeilijke opgave in nauwe samenwerking aangevat en tot een verrassend boeiend einde gebracht. Over de ganse wereld hiel den en houden hun publica ties, rijk aan nog nimmer tevoren gepubliceerde gege vens, millioenen lezers in spanning. Wij achten het een voorrecht ze ook onze lezers heden te kunnen aanbieden. De concept-overeenkomst be treffende de Instelling van een internationaal controle-orgaan voor het Ruhrgebied, opgesteld op do te Londen gehouden zes- mogendheden-conferentie, waar aan hebben deelgenomen ver tegenwoordigers van België, Frankrijk, Luxemburg, Neder land, het verenigd koninkrijk en de V.S. van Amerika, is thans aan de zes regeringen ter goed keuring voorgelegd. Het resultaat van de Londense conferentie is hier, naar wij uit Nederlandse regeringskringen vernemen, gunstig ontvangen. Een gedetailleerd oordeel is uiteraard nog niet te verkrijgen, daar de regering het ontwerp statuut thans in studie heeft. In Duitse politieke kringen te Frankfort gelooft men, dat de belangrijkste uitwerking van ds Ruhrovereenkomst is, dat Duit sers, die dachten, dat hun land op weg was om gelijkheid van status te herkrijgen en vooral anti-communisten, die zich als de facto-g'ealliëerden van het Wes ten legen de Russische druk za gen, ontgoocheld worden. Dr Ludw'g Erhard, directeur van economische aangelegen- heden in de Engels-Amerikaanse dubbele zone, noemde heden de overeenkomst over het Ruhr gebied „een der meest rampzalige besluiten sedert het eind van de oorlog". Volgens hem kan de overeen- i komst het vertrouwen van het j Duitse volk in de Westelijke mogendheden vernietigen. De onder Sowjet-Russische controle staande Berlijnse radio- omroep maakte direct van de stemming gebruik en meldde, dat de leiding van de in de Sovvjet- zone zetelende „Duitse Volks raad" massa-protestvergaderin- gen heeft uitgeschreven ter ver sterking van de weerstand tegen „hen, die op scheuring van Duits land aansturen" en „oorlogs ophitsers". Een belangrijk gedeelte van de Amerikaanse pers heeft de inter nationale Ruhr-controle-overeen- komst als een welkom compromis tussen de Amerikaanse en Franse standpunten begroet. Deze bladen schreven echter tevens, dat het succes van de overeenkomst af hankelijk is van de bekwaamheid en bereidwilligheid van de West- laatste stadium een grotere be reidheid hadden getoond van het Nederlandse standpunt kennis te nemen. „Hoe de instelling van de Raad tegenover het probleem en in het bijzonder tegenover het Neder landse standpunt zich thans zal ontwikkelen hangt af van de ver dere loop der gebeurtenissen", zeide Dr van Royen. „De tijd, die thans zal verstrijken voordat de Veiligheidsraad in Lake Success opnieuw bijeenkomt om over de zaak te beraadslagen, geeft de leden de gelegenheid zich van de werkelijke gang van zaken in Indonesië en van de werkelijke bedoelingen van Nederland, zoals die nu kunnen blijken, een juiste indruk te vormen. Mogelijk kan deze tijd er dus toe bijdragen de standpunten van de verschillen de delegaties te wijzigen. Ik hoop dat de ontwikkeling van de ge beurtenissen in de komende week tot gevolg zal hebben, dat in Lake Success een beter begrip voor het Nederlandse stand punt zal blijken dan te Parijs." Dr van Royen, die het Neder landse standpunt in de Raad ver tolkt heeft op een wijze, die in alle kringen grote waardering heeft gevonden, zal vandaag naar Nederland vertrekken. Hij hoopt twee dagen in het vader land te verblijven vooraleer hü naar New-York zal vertrekken om daar bij de hervatting der In sommige wijken te Rotter dam is een concurrentiestrijd in suiker ontstaan, die betiteld wordt als suikeroorlog. Zoals men weet, is de maximum verkoopprijs door de minister vastgesteld op 75 cent per kg, waarmee de winkelier een winst werd toegestaan van ongeveer 7 cent. Zowel de firma Jamin als de Rotterdamse melkinrichting verlaagden de prijs echter tot 72 cent. Dit heeft een reactie inge lokt bij andere firma's en nu ziet men hier en daar de suiker voor 69 cent geprijsd staan. Zelfs wordt beweerd, dat* er firma's zijn, die geheel zonder winst, d.w.z. voor 68 cent per kg verkopen. Deze suikeroorlog wordt door het pu bliek wel gaarne 'gezien, maar door verschillende winkeliers ten zeerste betreurd, omdat zij na de slechte jaren de winst hard nodig hebben. europese mogendheden om samenzittingen van de Raad opnieuw te werken. Nederland te vertegenwoordigen. EGYPTE: Beter een half dan 'n lege dop. De Veiligheidsraad heeft gis- teren met 8 stemmen tegen drie aan aal verslag uitbrengen ei koning Abdoellah" te beschermen. Op voorstel van de Sowjet-af- gevaardigde Malik zal de speciale commissie voor Palestina 7 Jan. Bij Zundert is een pantser smokkelauto uit België gevonden, die in een versperring was blij ven steken. De smokkelaars wa ren er vandoor, maar de politie vond ruim honderd tapijten in de Britse ontwerp-resolutie bedoelde besloten de Engelse resolutie, welke beide partijen beveelt het vu: en te staken, aan te nemen. Het gesclill is hiermede echter niet uit de wereld. De Britse afgevaardigde Beeley deelde n.l. gisteren de Raad mede, dat volgens tele grammen van de Britse ambas sade te Cairo, Joodse troepen Egypte waren binnengedron gen. De Egyptische afgevaardigde Fawzi Bey vond de aangenomen resolutie slechts „een halve stap in de goede richting, maar beter dan niets". Hij stelde voor de woorden: „Het volledig toezicht op het be stand door de waarnemers van de" V.N. in Palestina toh te staan en te vergemakkelijken" aan de eerste paragraaf van de Britse ontwerp-resolutie toe te voegen. Na de mededeling van Beeley, dat Israëlische troepen zich thans op Egyptisch gebied bevonden, verklaarde de Oekrainse afge vaardigde Tarasjenko, dat de en niet op 6 Januari, zoals oor spronkelijk vermeld werd in de Britse resolutie. Volgens de op het Foreign Office te Londen ontvangen be richten zouden de Israëlische troepen, die Egypte zouden zijn binnengekomen, zich op ongeveer 170 km. afstand van het Suez- kanaal bevinden. Bij het Suez- kanaal zijn nog steeds, volgens de bepalingen van het Brits1 Egyptisch verdrag va» 1936, Britse strijdkrachten gestation- neerd. Een en ander schept een pro bleem voor Groot-Brittannië, dat volgens de Alliantie van 1936 mi litaire hulp moet verlenen aan Egypte, wanneer dit land door een invasie w;ordt bedreigd. Naar verluidt heeft T'^vpte tot nog toe niet om Britse hulp verzocht. BRUINE SCHOENEN LEGERORDER. Er is een legerorder verschenen, blijkens welke het aan alle korpo raals en soldaten is toegestaan, na afloop van de eerste opleiding van 6 weken, uitsluitend buiten dienst, bruine lage schoenen te dragen. Deze schoenen moeten aan voorgeschreven eisen voldoen en vooraf door de compagnies- of overeenkomstige commandant zijn goedgekeurd. Bij deze tenue moeten de door het rijk verstrek te sokken of eigen khaki sokken worden gedragen. NIEUWE PLUTONIUM- FABRIEK IN DE V.S. Volgens David Lilienthal, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor de atoomenergie, is te Hanford in Washington een nieuwe plutoniumfabriek in aan bouw, welke vijfhonderdmillioen dollar kost. Plutonium is van essentiëel be land voor de productie van atoom bommen. Deze fabriek, aldus zei de Lilienthal, zal de V.S. in een „uitstekende positie" plaatsen wanneer zij begint te werken, Deze bekoorlijke opname van Prins Karei, of zoals hij voluit heet Z.K.H. Prins Charles Philip Arthur George van Edinburgh, de op 14 November geboren zoon van Prinses Elizabeth van Engeland, heeft grote opschudding vdbwektgin de Engelse krantenwereld. De foto werd met nog enkele andere exemplaren ongeveer een week geleden aan alle foto- bureaux gezonden met het uit drukkelijke verbod ze vóór 2 Ja nuari a.s. te publiceren, ten einde een gelijktijdige verschijning over al ter wereld mogelijk te maken. De Britse en ook vele kranten in het buitenland, aldus „Het Pa rool", hielden zich strikt aan dit verbod, tot bekend werd, dat in Parijs, Rome, New-York en Ko penhagen tot voortijdige publica tie was overgegaan. Er werd over leg gepleegd met het hof, maar dat bleek onvermurwbaar de datum van plaatsing bleef 2 Jan. Het Engelse avondblad de „Lon don Evening Standard" wilde zich echter deze primeur niet laten ontgaan en drukte op zijn voorpagina de eerste pagina van het Franse weekblad „Samedi Soir", waarop de bewuste foto's voorkwamen, af. Collega's-journa listen vonden dit natuurlijk niet eerlijk en protesteerden bij gene raal sir Frederick Browning, de intendant aan het hof van prin ses Elizabeth en prins Philip, di.e zoveel telefoontjes kreeg, dat hij er ten slotte in toestemde de foto's onmiddellijk vrij te geven. De andere Engelse avondbladen verschenen toen triomfantelijk met de foto's op de voorpagina. Inmiddels kwam ook de pers- ZAL TSJANG KAI SJEK AFTREDEN. Reuter meldt uit betrouwbare bron te hebben vernomen, dat de Chinese regcring*raeht tot direc te onderhandelingen met de com munisten te bomen over een vreedzame regeling van de bur geroorlog. Deze ontwikkeling volgt op be richten, dat de Sowjet-Unie en de Ver. Staten op Nankings verzoek om bemiddeling een weigerend antwoord zouden hebben gegeven. Engeland en Frankrijk zouden een gereserveerde houding aan nemen. Officiële ontkenningen ten spijt berichten betrouwbare bronnen, dat de regering zowel in China zelf als door functionarissen te Hongkong pogingen heeft onder nomen om met de communisten tot onderhandelingen te komen. Generaal Jen Hsi-Hsian, de gouverneur van de provincie Sjansi, die er voor bekend staat, dat hij steeds de communisten heeft bevochten zonder de moge lijkheid van een compromis uit het oog te verliezen, is te Nanking aangekomen. Hij had een lange conferentie met Tsjiang. Naar verluidt, heeft hij voorgesteld, directe onderhan delingen met de communisten te openen. Welingelichte kringen te Nan king geloven, dat wanneer en in dien onderhandelingen met de communisten zijn begonnen, Tsjank Kai Sjek mogelijk zal af treden en plaats maken voor de vice-president, Li Tsoeng-Jen. Het Chinese Kabinet heeft heden onverwachts Generaal Tsjen Tseng, voorbereidingen treffen voor "iet leveren van een „beslissende slag" te Tangkoe. Gedurende de nacht was het geluid van geweer- en kanonvuur te Tangkoe duide lijk hoorbaar. dienst van Buckingham Palace in actie en berichtte, dat het ver bod tot plaatsing vóór 2 Januari nog steeds gold. Aangezien alle kranten al verkocht werden, kwamen de vertegenwoordigers van de grote persbureaux bijeen en besloten hun diverse corres pondenten mede te delen, dat de foto's nu deze toch al wijd en zijd gepubliceerd waren onmid dellijk gebruikt konden worden. Zo maakte de kleine Charles die van de prins geen kwaad wist op zeer jeugdige leeftijd al deining in de krantenwereld. De Rotterdamse politie deed gisteren, gewaarschuwd door een wachtsman, een goede vangst. De wachtsman op een handels terrein bemerkte, dat drie lieden er met enkele pakken vandoor gingen. Hij waarschuwde Her mandad, die twee der lieden plus 300.000 gestolen sigaretten te pakken kreeg. Nummer drie nam de benen. - De staking bij de N.S.D.M. te Amsterdam verloopt. Gisteren gingen er weer 95 van de 250 stakers aan het werk. Op de Noordzee is gisteren een Duitse trawler vergaan. De ^be- manning werd door een Noorse reddingboot aan wal gebracht. De kapitein verklaarde bang te zijn geweest, dat niemand zich iets aan zijn bemanning gelegen zou laten omdat zij Duiters wa- Cp 3 Januari zullen H. M Zwichten is het parool. In een te Amsterdam gehou den vergadering van de P. v. d. A. heeft de voorzitter van de rode Kamerfractie Mr v. d. Goes van Naters het woord gevoerd over de beslissing van de Vei ligheidsraad. Hij verklaarde het verkeerd te achten, de Republikeinen te vernederen. Hier botst de Partij van de Arbeid met zekere K.V.P.-krin- gen. Prof. Romrae heeft Hatta reeds onaanvaardbaar verklaard voor een toekomstige samen werking. Hier ligt stof voor een conflict binnen parlement cn regering. Een ander conflict dreigt, waar het gaat om onze houding tegenover de Veiligheidsraad. Pi'of, Romme wilde reeds bij de actie van 1947 de resolutie van de Veiligheidsraad negeren. Mr Van der Goes daarentegen zei (onder applaus), dat de Partij van de Arbeid zich hiertegen verzet. „Ons niets aantrekken van Parijs, is ons overgeven aan ver hongering. De resolutie van Don derdag was niet onredelijk. La ten wij dan ook een redelijk volk zijn." Als hieraan werd voldaan, zag de fractieleider van de Partij van de Arbeid op de lange duur nog grote perspectieven voor de samenwerking tussen Nederland en de Indonesische yolken in economisch en cultureel opzicht. Koningin Juliana en Z.K. H. Prins Bernhard in het paleis te Amsterdam een Nieuwjaarsrecep tie houden voor leden van het Corps Diplomatique. Churchill zal het Oudejaar doorbrengen samen met vrouw en dochter en de Hertog en Hertogin van Glou cester, die evenals de familie Churchill in Monte Carlo ver- toeft. Aan bijna 18.000 per- Chef van de staf sonen werd in het afgelopen jaar De toestand van de Ameri kaanse staatsman Sumner Wel les, die op Kerstavond bijna dood gevroren op een veld bij zijn huis werd gevonden, is wat verbeterd. Verklaringen heeft hij echter nog van het Chinese leger, tijdens de debacle in Mandsjoerije, tot ge westelijk gouverneur van het eiland- Formosa benoemd. Formosa is genoemd ais een van de plaatsen, waarheen Tsjang Kai Sjek zijn regering zou over brengen, indien de communisten er in zouden slagen Zuid-China onder de voet te lopen. Afgevaardigden van de natio nale vergadering te Peiping ga ven heden een verklaring uit, waarin er bij de regering op aan wordt gedrongen „in te stemmen met het verlangen van het volk naar vrede Teraardebestelling Jhr C. J. van Adrichem Boogaert. Onder grote belangstelling werd Dinsdagmiddag te Domburg het stoffelijk overschot ter aarde be steld van Jhr C. J. van Adrichem Boogaert. De overledene, voorheen o.m. te Middelburg, laatstelijk te Wasse naar woonachtig, was Kolonel der Infanterie b.d., Oud-Commandant van het Garde Regiment Grena diers en Ere-Ridder van de Orde van St. Jan. Aan de groeve spraken de heer P. J. Elout van Soeterwoude, oud vriend en later familielid; Gen. Maj. de- Jongh, mede namens Lt. Gen. de Goeyen, eveneens aanwe zig; de heer C. A. van Woelderen, vroeger burgemeester van Vlissin gen en Gen. Maj. Phaff. Mr C. M. Corporaal te 's-Gra- venhage, schoo: zoon van de over ledene, bedankte voor de betoonde belangstelling. DE BILT ZEGT: de Britse nationaliteit verleend. Drie-kwart hiervan zijn voor malige onderdanen van Duitsland, Oostenrijk, Polen en Tsjecho-Sio- wakije. - Zelfs op een schip als de Queen Mary kan men last heb ben van zwaar weer. Zoals deze week, toen verscheidene passa giers gewond raakten door meu bilair dat niet „zeevast" stond. Met een daverende slag is gis teren 270 km. ten Noordwesten weer met wisselende bewolking, van Brisbane een meteoor op Later geleidelijk toenemende be open terrein neergekomen. Vol- wolking on gens ooggetuigen vertoonde de regen. Matige Aanvankelijk overwegend droog gdJO V-» steen tijdens zijn val alle kleuren langs de regenbooj de plaatselijk enige tot krachtige en kust tijdelijk harde van en wagen. was om „de Britse mariqnet- niet kunnen geven. verlichttewind tussen Zuid-West en West. Gemêld"wordt, dat de door de de "staart, dfë or "uit zag als eeh Ongeveer dezelfde temperatuur communisten geleide troepen vonkenregen, de hemel. als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1