Regering zal zich vandaag uitspreken. Souburg heeft een sluitende begroting. Chinese resolutie tot onmiddellijke vrijlating der gevangenen aanvaard. Spoorwegwerkplaats van Djogja maakte wapens voor Moeso. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Veiligheidsraad. 41 GESNEUVELDEN 1N INDONESIË. Amerikaanse leger- ocfeningen in West-buitsland De resoluties. Voedseldistributie ingesteld. ^h"e onge™ereen ^rde Egyptisch premier door student vermoord Wraakoefening van Mohammedaanse Broederschap. Moordenaar droeg politie uniform. Z.L.M.-verzoek tot stichting landbouw- huishoudcursus afgewezen. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1139 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZCIDEMA WOENSDAG 29 DEC. 1948 Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.48 u., onder 16.37 u. Maan op 9.33 u., onder 16.18 u. N.M. Hoogwater op Donderdag SO Dec.: Vlissingen: 1.43 u. 1.93 m., 14.01 u. 1.97 m. Wemeldinge: 3.36 u. 1.67 m., 15.53 u. 1.69 m. De eindconclusie, waartoe de Veiligheidsraad kwam ten op zichte van de Indische kwestie, was minder onbevredigend, dan het aanvankelijk wel scheen. Dit neemt niet weg dat er, als we het geheel overzien, reden te over is voor verwondering en verbazing zelfs. Verwacht mocht worden, dat, door de Veiligheidsraad een po ging gedaan zou worden, om het recht te handhaven, terwijl het in werkelijkheid meer een kwes tie van politieke sentiimenten scheen te zijn. Volgens de bepalingen van de V.N., rust op Nederland de plicht om in de streken die tot nu toe als koloniale gebieden werden aangeduid, orde en rust te hand haven en te waken voor de rech ten en vrijheden der bevolking. Welnu, Nederland heeft ge toond geen andere bedoeling te hebben. Erkend moet worden, dat de Kabinetten Schermerhom en Beel wat dit betreft in gebreke zijn gebleven, evenals aanvankelijk 't huidige Kabinet. Mede dank zij het optreden van Amerika en En geland heeft Nederland niet ge waakt voor orde en rust, vrijheid en recht. Een belangrijk deel van Java en Sumatra werd overgeleverd aan de republiek en toen bleek dat van die zijde een schandelijke terreur werd uitgeoefend, zijn geen maatregelen genomen om daaraan een einde te maken. Na meloos groot was het leed waar onder als gevolg daarvan, een groot deel van de bevolking ge bukt ging. 'p enslotte is men tot beter in- -*■ zicht gekomen en werden po gingen gedaan om de opdracht van de V.N. uit te voeren, mede met de bedoeling om daardoor voor de Indische volken een gro tere mate van vrijheid en zelf standigheid te verkrijgen. Inplaats echter dat de Veilig heidsraad dit streven steunde, wordt Nederland van alle kanten aangevallen. Merkwaardig was wel, dat Amerika hierbij in het voorste ge lid stond en dat het met een voor stel kwam dat niet alleen voor ons land onaannemelijk, maar bo vendien wat betreft het terug trekken van de troepen onuit voerbaar was.. Aan het onbehoorlijk optreden van de Australische afgevaardig de behoeven we geen woord te verspillen. Wel wekt verwonde- nng de houding van Engeland en Canada, van welke landen men meer realiteitsbesef had mogen verwachten. Eigenaardig dat het Amerikaan se voorstel belangrijk werd ver zwakt door de houding van Rus land, terwijl de afgevaardigde van dit land juist veel verder had wil len gaan. Uit alles is duidelijk, dat bij komstige zaken hier een belangrijke rol speelden. Misschien is juist de gedachte door één der bladen geopperd, dat Amerika poogde Rusland voor te zijn in het etaleren van zijn sympathie voor Aziatische staten. Daaruit zou dan tevens de hou ding van Rusland zijn te verkla ren welk land nu kon optreden in de rol van de meest vrijheid- eisende voor de volken van Azië. En wat betreft de houding van Engeland: hier speelt ongetwijfeld de „hoge politiek" een voorname rol. Dat is het ellendige in de inter nationale politiek. Niet het recht, maar het belang domineert. Bij het onderzoek van het Pa- lestine-vraagstuk door een inter nationale commissie, maakte één der Engelse gedelegeerden tegen over een lid, die de dingen te een voudig zag, de opmerking: „Heus de Joden zijn in het geheel niet de voornaamste factor. Het voor naamste is de Anglo-Amerikaanse samenwerking". Zo zouden we ook hier kunnen zeggen: „Heus, het gaat niet om Indië of Nederland. Het gaat niet om de vraag wat recht is of on recht". Maar dat is juist het onbevre digende in deze kwestie. Dat is juist het gevaarlijke. Het moedbenemende. Want niets is erger, dan dat met de eisen van het recht ge speeld wordt INDONESIË IN VEILIGHEIDSRAAD. rMSS&bJ Van officiële zijde wordt ge meld: In alle sinds 19 December bezette gebieden zijn zuiverings acties gaande. In totaal sneuvel den volgens tot dusver ontvan gen gegevens in de afgelopen dagen, dat wil dus zeggen van 19 tot en met 27 December, 41 militairen en werden 99 gewond. Aansluitend aan hetgeen ter zake in vorige communiques reeds werd gemeld, zij thans medegedeeld, dat de militaire luchtvaart in totaal 4 jagers ver loor, waarvan twee vermoede lijk werden neergeschoten door een batterij luchtdoelgeschut, be diend door ongeveer 30 Japan- nezen. WAPEN- EN VOEDSEL GEBREK IN NOORD- CHINA. Volgens het onder controle van de Chinese regering staande nieuwsbureau heeft Maarschalk Yen Hsi Sjan, de gouverneur van de provincie Sjansi in Noord- China, die uit het belegerde Tai Joean naar Nanking is gevlogen, president Tsjang Kai Sjek ver zocht om meer voedsel en wape nen voor voortzetting van de strijd. Volgens eerdere onbevestigde berichten was hij de president mededelingen komen doen over communistische voorstellen voor vredesluiting in Noord-China. Berichten uit Honkou van het militaire nieuwsbureau van de re gering wijzen er op, dat de strijd krachten van Tsjang Kai Sjek een tegenaanval doen in Noord- Hoepei. De door de communisten j geleide legers in dit gebied zou den terugtrekken. Het laat zich aanzien dat het vandaag de belangrijkste dag wordt in het debat over Indonesië van de Veiligheidsraad. Mr Van Royen heeft namelijk aangekondigd, dat hij van daag hoopte in staat te zullen zijn in naam van de Neder landse regering een verklaring af te leggen inzake de uitvoering van de resolutie van Vrijdag, een verklaring, dit gisteren nog niet kon worden gegeven aangezien het consult tussen Den Haag en Batavia nog gaande was. Gis teren ook werd te verstaan gegeven, dat de verdere hou ding van de Raad zal afhangen van de mate waarin Nederland zal willen voldoen aan de eisen, die door de Raad zijn gesteld. AMBASSADEUR TE LONDEN NAAR INDONESIË. Officieel wordt medegedeeld: Jhr Mr E. F. M. J. Miehiels van Verduynen, H.M. ambassadeur te Londen, zal zich binnenkort voor f enige weken naar Indonesië be geven. Van bevoegde zijde wijst men er op, dat de zending van deze ervaren diplomaat een aanwijzing is, dat men zowel in Den Haag als in Batavia aan alle aspecten van de ontwikkelingen in Indo nesië zeer grote aandacht wenst te schenken. Denkbeeldige aanval uit het Westen. In Januari 1949 zullen Ameri kaanse troepen met politie-een- heden uit de bezettingszone, ge zamenlijke manoeuvres in West- Duitsland houden, waaraan 12.000 man deel zullen nemen. Vanuit West-Duitsland zal een theoretische aanval op de zóne gedaan worden. De manoeuvres zullen tien dagen duren en in die fasen verlopen n.l. de opstel ling, het terugtrekken in Oosten- lijke richting en achtervolging van de naar het Oosten vluchten de leger door eenheden van de commandopost. NIEUWE DIRECTIE STAATSMIJNEN. Naar wij vernemen zal de re gering in verband met het heen gaan van de heer J. Mous als directeur der Staatsmijnen, het directorium van de Staatsmijnen uitbreiden en het getal der direc tie-leden van drie op vijf brengen. Naast dr ir Ch. Th. Groothoff, president-directeur en dr ir D. P. Ros van Lennep, zullen met in gang van 1 Januari 1949 als di recteuren optreden de heren mr F. M. J. Jansen, drs A. C. J. Rottier en H. H. Wemmers. Drs A. C. J. Rottier werd 13 Maart 1910 geboren te St.-Jan steen. De „wereldburgers" van Ber lijn hebben gistermiddag hun eer ste vergadering te Berlijn, in de Britse sector gehouden. Er zijn ongeveer 2000 personen opgeko men. De vergadering heeft een sympathietelegram naar Garry Davis gezonden. Toon der debatten alles behalve vleiend. Wanneer in de zitting van Maandag al gebleken was, dat de leidende delegaties genegen waren Nederland tijd te laten voor het geven van zijn antwoord, temeer daar dit antwoord ook door diplomatieke kanalen kon vloeien, dan kon dit, zoals thans in de wandelgangen van Ameri kaanse zijde werd te verstaan gegeven, slechts een verandering van toon in de beoordeling van de Nederlandse actie betekenen, geenszins echter een essentiële wijziging. In het debat van drie uur, dat de Raad gistermiddag aan de kwestie wijdde, kon zelfs van deze verandering van toon niet veel meer bemerkt worden, j Een door China opnieuw gefor muleerde eis tot onmiddellijke vrijlating van de gevangen geno men voornaamste republikeinse leiders kon zelfs de op hoger niveau liggende Amerikaans-Sow- jet-Russische tegenstellingen over winnen. Voor het eerst tijdens het Indonesisch debat stemden Amerikanen en Sowjets voor de zelfde resolutie. Buiten Frankrijk en België, voor wie het vraagstuk der com petentie blijft overheersen, ont hield alleen de Britse vertegen woordiger zijn stem aan dit voor stel op grond van het feit, dat hij geen instructies van zijn re gering had ontvangen. Van Nederland is thans geëist, dat het binnen 24 uren, dus even tueel nog tijdens de zitting van hedenmiddag, zal berichten, dat Soekarno c.s. zijn vrijgelaten. Een tweede (Columbiaanse) re solutie, die gisteren werd aan genomen met slechts twee stem men tegen, wenst de oude con sulaire commissie weer ten to nele te voeren. De consuls van de vijf in de Raad vertegenwoor digde landen zouden een rapport moeten schrijven, dat de Raad bij de komende waardering van de gebeurtenissen tot leidraad zou moeten dienen. De toon waarin gisteren deze beide onderwerpen behandeld werden, was voor Nederland al lesbehalve vleiend. Hij variëerde van de gebruikelijke Sowjet-Rus- sische beschuldiging van „kolo niale verdrukking" tot de Syri sche aantijging van gebruik van concentratiekampen. Er wordt dan ook aan Nederlandse zijde generlei optimisme gekoesterd ten aanzien van de woorden, die in de Raad gewisseld zullen wor den wanneer de Nederlandse ver- De Chinese resolutie luid de als volgt: „De Veiligheidsraad, vast stellend, dat de Nederlandse regering tot nu toe de pre sident van de republiek In donesië en andere politieke gevangenen niet heeft be vrijd, zoals door de resolutie van 24 December 1948 werd geëist, roept de Nederlandse regering op deze politieke gevangenen onmiddellijk vrij te laten en binnen 24 uur na het aannemen van deze re solutie de Veiligheidsraad bericht te geven." De tekst van de Colum biaanse resolutie luidde: „De Veiligheidsraad ver zoekt de consulaire vertegen woordigers in Batavia be doeld in paragraaf vijf van de resolutie, welke op de 194ste vergadering van de Raad werd aangenomen, aan de Veiligheidsraad zo spoedig mogelijk een volledig rapport over de toestand in de repu bliek Indonesië te zenden ter informatie van en als leidraad voor de Raad. Zulk een rap port moet omvatten het ver slag over de uitvoering van de cease-fire orders en de ogenblikkelijke toestand in de onder de militaire bezet ting staande gebieden en die, waaruit de strijdkrachten kunnen worden teruggetrok ken." Deze resolutie werd aan genomen met 9 stemmen voor en 2 onthoudingen (Sowjet-Unie en de Ukraine). Slechts hier en daar wordt door de Nederlandse troepen enige georganiseerde tegenstand van de Republikeinse strijdkrachten ondervonden. Vijandetijk m.ur wordt met 2 inch-mortieren tot zwijgen gebracht. Een bijzondere correspondent van Aneta meldt uit Djogja, dat de werkplaats van de Staatsspoorwegen tevens als wapenfabriek bleek te zijn gebruikt. Er werd en o.m. stenguns gemaakt met assenstaai, dat volgens deskund igen daarvoor ongeschikt was. Van in deze werkplaats te Djogja gemaakte wapens werd regel matig een deel afgezonderd, in schuilkelders verborgen en daar na naar de communistische groep van Moeso gesmokkeld. 1 deel. Deze zieken komen thans Onder het spoorwegpersoneel langzamerhand terug. BONNENLIJST geldig van 2 t.m. 15 Januari 1949 Bonnen voor Vlees: 521, 523 Vlees: 100 gram vlees. ,522 Vlees: 300 gram vlees. Alle bonkaarten 901 527 Algemeen: 250 gram boter of margarine of vet. Bonkaarten KA, KB, KC 901: 531 Algemeen: 250 gram boter of margarine of vet. 532 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 533 Algemeen: 125 gram koffie. B 545 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas. Bonkaarten KD, KE 901: 537 Algemeen: 125 gram boter of margarine of vet. 538 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Tabak- en Diversenkaarten QA, QC 901: 11 Tabak, 14 Diversen: 2 rant soenen tabak. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZE, MD, MF, MG en MH 901 (bjjz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook b voor een tijdvak van 14 dagen. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op 30 December a.s. wor den gebruikt. bevond zich namelijk een groep communisten van ongeveer 200 man, die voor de bewapening van Moeso c.s. zorgde. Tijdens de opstand te Madioen is dit uitge lekt, waarop de politie de com munistische spoorweglieden ar resteerde. De latere gebeurtenis sen brachten hen echter weer de De Soesoehoenan van Soera- karla- en de Mangkoenegara hebben het bestuur over het Soesoenaat en de Mangkoenega- ran weer op zich genomen in nauwe samenwerking met de se dert kort te Solo gevestigde mi litaire autoriteiten en de civiele autoriteiten van de voorlopige vrijheid, doch ettelijken zijn federale regering. Mede hierdoor door collega's herkend en thans opnieuw gearresteerd. In Djogja zijn vier ziekenhui zen, die vroeger alle particulier waren. De Republikeinse rege ling heeft ze echter alle genaast. Voorlopig blijven deze zieken huizen thans als overheidsinrich- ting beschouwd. In het grote te kort aan allerlei materiaal wordt zal het mogelijk zijn om spoedig een aanvang te maken met de distributie van textiel, terwijl ook op andere wijzen voorzie ningen getroffen kunnen worden ter leniging van de nood, die on der de bevolking van deze vor stendommen heerst. Gisteren is in Djogja een voedseldistributie voor de wer- voorzien. De medicijnenvoorraadkende bevolking ingesteld, de viel mee, doch zal worden aan' gevuld. Voorlopig kunnen de patiën ten per hoofd 200 gram rijst en x.g.n werkersdistributie, die ook in de federale gebieden bestaat. Irak weigert de oliebuisleiding 200 gram mais krijgen. Bij de naar Haifa niet eerder open te bezetting van Djogja was het i te zetten, dan nadat aan de „ge- patiëntenaantal 800; bij het in-' rechtvaardigde eisen" der Ara- zetten van de Nederlandse actie bieren zal zijn voldaan. De Egyptische minister-presi dent Nokrasji Pasja, is gisteren door een student vermoord, toen hij een lift in het departement van binnenlandse zaken te Cairo betrad. Toen de minister-president zich naar de lift begaf, werd hij ge groet door een jonge man. De lijfwacht, denkende dat de man klaring door de delegaties onbe-een ambtenaar was, besteedde vredigend geacht zou worden. In echter weinig aandacht aan hem. het bijzonder in de kwestie van| De moordenaar, die een politie- de vrijlating der gevangenen is uniform droeg en Abdel Meguid het moeilijk te verwachten, dat Hassan heet, vuurde recht op de Raad tot enige matiging van 1 Nokrasji's borst en hevig bloedend zijn standpunt geneigd zou zijn. viel de premier neer. De doktoren Wanneer het antwoord onbevredi-1 arriveerden te laat om zijn leven gend is dan moet zeer wel reke- te redden. ning gehouden worden met voor-De eerste twee schoten troffen I is. Hij aanvaardde het minister- stellen tot uitoefenen van druk de premier in gezicht en borst, presidentschap in Februari 1945, op Nederland. Toen Nokrasji op de grond ineen- nadat premier Ahmed Maher gezakt was, vuurde de moorde naar nog vier maal, waarop de dood onmiddellijk intrad. Men gelooft, dat de moordenaar lid was van de Mohammedaanse Broederschap, die vorige maand door de regering ontbonden werd. Hij studeerde medicijnen aan de Focaduniversiteit te Cairo en trachtte na de aanslag zelfmoord te plegen. Het nieuws van de aanslag werd onmiddellijk aan koning Faroek bericht, die een vertegenwoordi ger naar de plaats van de misdaad zond. Nokrasji laat een weduwe en drie kinderen achter. Het Egyptische kabinet kwam gisteren bijeen om de situatie in beschouwing te nemen. Nokrasji is de derde Egyptische premier, die in functie vermoord Do Souburgse gemeenteraad, dio gistermiddag onder voorzitter schap van burgemeester A. H. S. Stemerding bijeen kwam, heeft kans gezien om nog in het oude jaar de begroting voor 1949 goed te keuren. Het feit, dat een sluitende begroting aan de Raad kon worden voorgelegd, bracht de diverse fractieleiders er toe B. en W. hulde te brengen. Vier begrotingen moesten wor- Buurtverenigingen. Naar bij kon den goedgekeurd, n.l. die van het mededelen zal dit In de eerst- waterleidingbedrijf, het woning-1 volgende vergadering van de bedrijf, de gemeentelijke dienst Bond ter sprake worden ge- van Sociale Zaken en tenslotte de bracht. gemeentebegroting. I De diverse sprekers beantwoor- Bij de algemene beschouwingen drong de heer A. W. Bouff (Arb.) er op aan, dat het tarief voor de watervoorziening moest worden herzien. Spr. kon constateren, dat het bedrijf volkomen gezond was. De heer Bouff bracht hierna dank uitvoering te brengen. Dank aan B. en W. voor het goede stuk bracht de heer Stemerding aan werk^ dat was geleverd. .Namens de Souburgse bevolking, dat het De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, George 'Iarshail, heeft gisteren het Walker-Reedziekenhuis, waar hij in verband met de ondergane operatie aan de nieren drie we ken heeft vertoefd, verlaten. de C.-H. fractie sprak de heer G. Janse, die B. en W. 'toewenste, dat ze onder Gods zegen de ge meente tot nog groter bloei mogen brengen. De heer J. M. Simonse bracht namens de A.R. fractie dank aan het college, ter wijl hij wees op het verheugende feit, dat alle raadsfracties het op dit punt zo roerend eens waren. KINDERSPEELPLAATS. In de begroting z.jjn gelden uit getrokken voor een Kinderspeel plaats, hetgeen de heer J. Sinke hier als eerste het woord voerde, vond het niet in de haak, dat de Z.L.M. volgens zijn zeggen dezè cursus het „etiket" Christelijk wilde geven. De heer Simonse (Arb.) wilde wel Christelijk on derwijs, doch wees op de eerst daags te stichten school van de C.B.T.B. in Middelburg, zodat er voor Souburg zeker geen behoefte is aan een aparte school. De heer A. W. Bouff drukte zich nog scherper uit dan zijn partijgenoot, de heer De Boer en noemde het een aanfluiting voor het Christe lijk onderwijs, dat de Z.L.M. een dergelijke cursus wilde geven op Christelijke grondslag. De heer M. Arendse (Arb.) zei, dat de landbouwende bevolking door diverge door hem bij name genoemde oorzaken meer af- dan toenam, zodat ook hij het nut van een cursus niet inzag. De heer Roelse (C.H.) sloot zich hierbij namens zijn fractie eveneens aan. Nadat de burge meester nog een nadere toelich-l ting had gegeven,waarbij hij de raad er op wees, dat de Z.L.M. bij wijze van proef een dergelijke cursus in het leven wil roepen, terwijl het een interne zaak van -T„ deze organisatie is of het al of Na het artikelsgewijs behan-jnjgj. een christelijke school of cur- delen van de diverse begrotingen,sus zou wor(jen, werd het voor- werd alles z.h.s. aangenomen. j s(el in stemming gebracht. Het GEEN LANDBOUW-werd verworpen met alleen de HUISHOUDCURSUS.stem van wethouder J. de Pries- Een breedvoerige discussie was 'Cr -'krh.vóór. dend, zei de burgemeester, dat het college van B. en W. niet an ders heeft gedaan dan zijn plicht. Spr. wees er op, dat er te vele remmende factoren waren ge weest om nog meer plannen tot gemeentebestuur heeft geholpen met het ten uitvoer leggen van genomen besluiten. Waardering ten slotte had spr. voor het feit, dat de jeugd slechts weinig schade aan de nieuw aan gelegde plantsoenen toebracht. meentelijk woningbedrijf; de heer P. A. Heymans 1 incasseerder bij dit bedrijf, terwijl aan de heer J. D. P. de Smit eervol ontslag werd verleend als gemeente architect. De voorzitter sprak waarderen de woorden over zijn werk en hoopte, dat de heer de Smit ook in zijn nieuwe functie nog veel goeds voor Souburg zal kunnen doen. Nadat tijdens de rondvraag de heer Roelse was meegedeeld, dat vermoedelijk weer kolen voor droogstoken van woningen zullen worden verstrekt, sprak de bur gemeester nog enkele woorden., waarbij hij de raadsleden dank bracht voor de steun, die hij mocht ondervinden. reeds voordien gevoerd betreffen- (C.H.) zeer toejuichte. Een spe- de het verzoek van de Z.L.M. tot ciale speeltuinvereniging oprich ten achtte hg niet nodig. Hij zag hier een taak voor de Bond van stichting van een eenjarige land bouwhuishoudschool in Souburg. De regeling voor vergoeding verplaatsingskosten voor onder wijzend personeel, werd goed gekeurd; de heer B. Reyersewerd De heer P. de Boer (Arb.), die benoemd tot opzichter bij het ge- TOCH VARKENS IN THOLEN. De gemeente Tholen heeft moeten wijken. Enige weken geleden nam de Raad het besluit alle varkens uit de kom van de gemeente te ban nen vanwege de hygiëne. Er kwamen vele bezwaarschrif ten binnen en omdat men bij nader inzien in deze tijd de varkenshouders hun hamme tjes niet meende te kunnen ontnemen, besloot de Raad nu om de viervoeters dan toch maar tijdelijk asyl te verschaffen. De Raad riep een verordening in het leven, die voorschrijft, dat varkens houders precies opgeven waar hun hokken gelegen zijn en die tevens gebiedt, dat de hokken zindelijk wor den gehouden. Op dit laat ste zal geregeld controle wor den uitgeoefend. Pasja in het parlement was ver moord, toen hij op het punt stond aan de asmogendheden de oorlog te verklaren. (De eerste Egypti sche minister-president, die ver moord werd, was Boetros Ghali Pasja, die in 1910 viel). Nokrasji trad af als premier op 15 Februari 1946 na studenten relletjes. Hij werd opgevolgd door Sidky Pasja, die ten gunste van Nokrasji in December van het zelfde jaar aftrad. Hij beheerde ook de portefeuil les van binnenlandse zaken en financiën en was militair gouver neur-generaal van Egypte. De 60-jarige was leider van de Saadistische partij, die in 1938 was gevormd na een splitsing in de nationalistische Wafdistenpar- tij. Reeds verleden maand werd te Cairo een man gearresteerd, die er van beschuldigd werd, dat hij een aanslag op de premier had beraamd. De ehef van het Kabinet van de Egyptische Koning, Ibrahim Abdoel Hadi Pasja, is benoemd tot opvolger van Nokrasjy Pasja, als minister-president. De eerste indruk van politieke waarnemers is, dat men kan ver wachten, dat het nieuwe Kabinet grotendeels dezelfde politiek ten aanzien van Palestina zal voeren ais de vorige regering. De Egyptische regering heeft bevolen, dat de Foead-universi- teit, waar de moordenaar medi cijnen studeerde, voor onbepaalde tijd gesloten wordt. VERENIGING VOOR ZIEKENHUIS- VERPLEGING IN Z- EN N.-BEVELAND. Contributie collectieve Sanatoriumverzekering verhoogd. In een gisteravond te Goes ge houden buitengewone vergadering van de Vereniging voor Zieken- huisverplcging Z.- en N.-Beve- land is een voorstel van het Be stuur om de contributie voor de collectieve Sanatoriumverzeke ring met ingang van 1 Januari 1949 met één cent per week te verhogen, m.a.s. aanvaard. De Ned. Sanatorium-verzeke ring ziet zich n.l. genoodzaakt wegens sterke toeneming van het aantal t.b.c.-gevallen en de ver- l hoogde tarieven in de Sanatoria, de premie voor haar verzekering voor het gehele land te verdub- beien. De contributie voor de leden van de A-verzekering, de B-ver zekering en de aanvullende ver zekering moet daarom met één cent worden verhoogd, terwijl de premie voor het afzonderlijke Sa natorium-fonds, waarbij een deel van de leden is aangesloten, moet worden verdubbeld. In behandeling kwam tevens een schrijven van een der onder afdelingen om aan die boden, welke hiervoor redelijkerwijs in aanmerking komen, een toelage I te willen verstrekken, j Het Bestuur stelde voor om imet ingang van 1 Januari 1949 aan die onder-afdelingen, welke aan haar boden minstens 8 pet van de geïnde contributies als vergoeding uitkeren, in plaats van 10 pet 12 pet korting op de contributies te verlenen. Onder afdelingen welke hiertegen be zwaar hebben, kunnen de be staande regeling handhaven. Nadat hierover enige bespre king was gevoerd, werd dit voor stel, met 2 stemmen tegen, aan genomen. Ongeval door gladheid. Gistermiddag omstreeks 12 u. vloog een vrachtauto van de N.V. Rotterdamse Lloyd, komende uit de richting Goes, door de gladheid van de weg uit de bocht tegenover het gemeentehuis te Nieuwland. Uit Middelburg na derde juist een trailer van de j Stoomtram Walcheren. Met een j luide klap botsten de beide wa- j gens op elkaar. Er deden zich echter geen persoonlijke ongeluk- j ken voor. Hoewel de wagens i zwaar beschadigd waren, konden1 ze in de loop van de dag op eigen kracht de reis vervolgen. Mej. C. Kraak, onderwijzeres aan de Openb. Lagere School te Nieuwland, is m.i.v. 1 April be noemd aan de Openbare Meisjes school te Amersfoort. De financiële commissie van De Franse Senaat heeft met 15 tegen 12 stemmen de gehele be groting voor 1949, die vorige week Vrijdag door de Nationale Vergadering is aangenomen, verworpen. Raden Djoemhana Wiraatmad- ja, directeur van het kabinet van de Walinegara van Pasoendan, is aangezocht een nieuw kabinet samen te stellen, hetgeen is aan vaard. Omdat hij effecten heeft ver duisterd tot een bedrag van f 100.000 is de Amsterdamse com missionair in .effecten W. J. van Amerongen veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf met aftrek. En in Limburg zijn de laatste dagen herhaaldelijk groepjes wilde zwij nen gesignaleerd. Wat de Ne derlandse Federatie van Harmo nie- en Fanfaregezelschappen niet de moed ontnam het initia tief te nemen tot oprichting van een internationale federatie van muziek- en zangverenigingen. Be halve ons land nemen aar. deze federatie deel: Frankrijk, België, Engeland, Luxemburg en Zwit serland. Een zesmogendheden- muziekverbond zo gezegd, ver tegenwoordigend 7000 aangeslo ten verenigingen. Wat er van komen moet weten we niet, maar zelfs de kraamverzorgsters heb ben besloten ambtenares te wor den. Per 1 Januari a.s. is hun vereniging opgeheven en zijn ze overgegaan paar de Algemene Bond van Ambtenaren. Het Centraal Bureau voor Statistiek bestaat" 7 Januari a.s. 50 jaar. Hoe bestaat het! En de lucht brug bestond tweede Kerstdag zes maanden. Tot op die dag wer den er 96.640 vluchten gemaakt naar Berlijn en ruim 100.000 me trieke tonnen voedsel, steenkool enz. naar de benarde veste ge bracht. Zeven Amerikaanse en twee Engelse vliegtuigen veron gelukten gedurende deze tijd. Het kostte 17 Yankees en 9 Engelsen het leven. En nu we toch over de luchtbrug bezig zijn kunnen we meteen wel verklappen, dat er binnenkort luchtreuzen hun in trede1 zullen doen, die ruim twee- maai zoveel kunnen laden als de gewone „vliegende vracht wagens". De 12 op Groenland geïsoleerde Amerikaanse vliegers zijn gisteren door een Dakota op ski's na drie weken uit hun iso lement verlost. DE BILT ZEGT: Stijging van temperatuur. Meest zwaar bewolkt met en kele buien. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde en in het Noorden stormachtige wind tussen Zuid-West en West. In de loop van de dag verdere stij ging van temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1