ZEEUWSCH DAGBLAD Dr v. Royen stuurt Veiligheidsraad met een kluitje in het riet. Rusland en Ukraine wensten scherpere maatregelen. Kardinaal Mindszenty van Hongarije Zes mogendheden keurden ontwerp statuut veer de Ruhr goed. NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Stille nationalisatie. NEDERLANDSE VERKLARING. Resoluties wsrden echter verworpen. 30 December laatste de Nederlandse verklaring. Hij Indonesische kwestie en Atlantisch Pact. De heer L. SMIT 75 jaar. Beschuldigd van hoogverraad Franse eisen door V.S. en Engeland ingewilligd. Grensplaats in Gosta Rica in brand gestoken. SNIPPER Rookartikelen duurder. Teraardebestelling J. Slooves. Ungave Stichting „Zeeuwsch Dagoiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1188 DINSDAG 28 DEC. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal franco per post ƒ4.—. onux 16 Cent per mm- Met vaste medewerkine van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES VUssineen- Rubriek Kabouters 5 cent per woord Pr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA.' Vlissingen.' Op- ©n ondergang van Zon en Maan. Woensdag: Zon op 8.48 u., onder 16.36 u. Maan op 8.32 u. onder 15.11 u. Hoogwater op Woensdag 28 Dec: Vlissingen: 1.00 u. 1.83 m., 13.17 u. 1.84 m. Wemeldinge: 2.47 u. 1.63 m., 15.05 u. 1.59 m. hebben onlangs melding ge- maakt van de door de heer Hofstra (Partij van de Arbeid) in de Tweede Kamer geopperde ge dachte, om de bedrijven in alle stilte, zonder dat daarvan enige ophef wordt gemaakt, te nationa liseren. Zijn suggestie bedoelde een deel van de winst waarop de schatkist aanspraak maakt, bij de onder nemingen ,,te laten staan". Het geld, aldus zijn redenering, is nodig, om de productie te ver groten. Laat het dus zoveel moge lijk bij de ondernemingen, doch geef b.v. door middel van aan delen, aan de gemeenschap het eigendomsrecht op de in de be drijven zelf gevormde kapitalen. Het verdient de aandacht dat we hier maar niet met een hobby van de heer Hofstra te doen heb ben. „Het Vrije Volk", het orgaan van de P.v.d.A., spreekt van een /oortreffeljjke gedachte, en zegt o.m.: „Natuurlijk heeft men van an dere zijde direct het signaal „on veilig" gehesen: Hofstra's voor stel zou een vorm van „stille na tionalisatie" zijn. Welaan, wij hebben er geen bezwaar tegen, dat men het zo noemt. Maar dit mag niet beletten, dat men het denkbeeld in brede kring ernstig overweegt. Van socialistische kant mag het op volledige steun reke nen en wel onder meer omdat het bij zijn verwezenlijking de over heid blijvend zal noodzaken de economische uitrusting van ons land op planmatige grondslag te doen geschieden". Het behoeft geen betoog, dat wie deze stille nationalisatie afwijst, daarom nog niet, zoals de socialistische pers suggereert, op het standpunt behoeft te staan, dat alle gemaakte bedrijfswinsten ongelimiteerd aan de ondernemer ten goede behoren te komen. Ook zij, die hun arbeid preste ren, behoren bij de onderneming en mogen op een deel van de on dernemingswinst aanspraak ma ken. Maar voor een geruisloze over heveling van de bedrijven naar de „gemeenschap" bestaat geen rede lijke grond, terwijl daardoor noch de belangen van de ondernemin gen, noch die van de daarbij be trokkenen, worden gediend. We kunnen alleen de heer Hof stra dankbaar zijn voor het door hem gegeven „waarschuwingssig naal". NEDERLANDSE REGERING heeft gisterenmiddag in de heropende zitting van de Veiligheidsraad over de ndonesische kwestie, bij monde van dr van Royen, de Raad geantwoord op de resolutie welke Vrijdag werd aanvaard en waarin op de partijen een beroep wordt gedaan onmiddellijk de vijandelijkheden te staken en de politieke gevanqe- nen los te laten. De Nederlandse regering heeft zich, zo verklaarde dr van Royen, thans met de Indo nesische regering in verbinding gesteld voor aanvulling en advies teneinde in staat te zijn, haar posities met betrekking tot de resolutie te bepalen. De afgevaardigden van de Ukraine en Rusland bleken met dit antwoord niet tevreden. De eerste diende een re solutie in waarin de terugtrekking van de Nederlandse troe pen achter de bestandslijn wordt geëist, de tweede wenste staking van het vuren binnen 24 uur. Beide resoluties wer den echter verworpen. noemde deze een rechtstreekse Vergadering te Parus. afwijzing van het stopzetten der afwachting van genoemde De Raad komt hedenmorgen weer bijeen. Naar de spec, correspondent van het A.N.P. te Parijs verneemt, heeft de Veiligheidsraad In een geheime vergadering besloten, zjjn laatste vergadering te Parys op 80 December te houden, waar na de eerste bijeenkomst van de Raad In Lake Succes op 6 Janu ari zal plaats vinden. In actie. inlichtingen en advies was de re-'^^lch^vfrrt.^enwoordi^r gering, aldus dr van Royen, reeds n genomen in staat te verklaren, dat de ope-!'"'? wuf,,T a"g d£?r" rationele fase van de actie op Z Z'Ü ZZ' Java teneinde was. Hoeverre bot- T. e singen met ongeregelde gewapen- j Ind; wj t t bfwermTdatna^e de benden vermeden kunnen wor-be2ettin Dioeia' de eevan den is niet met zekerheid te voorspellen. Verbetering in de feTraten^waren'getód noodtoestand waarin de bevol-1 - straten waren geleid. king verkeert, kan slechts tot IJ* Ie^tm stand worden gebracht wanneercourant voor herstel van orde en veiligheid zal Z t Zijn verzekerd, wanneer een poli-1 lach M gezichfnaast een lid van tieke oplossing tot stand zal zijnN^eriamfce strijdkrechten gekomen en de gebieden weer hun aandeel zullen hebben in het nor- I g,!ul„" male nrodnctienroces geerden hun standpunt uiteen male productieproces. hadden gezet werden de beide Het doel van de Nederlandse resoluties in stemming gebracht regering blijft onveranderlijk de welke als volgt verliep, vestiging in de korst mogelijke j De Ukrainse resolutie werd periode van een federale interim- verworpen met 5 stemmen vóór regering voor geheel Indonesië. (Rusland, Ukraine, China, Syrië Vervolgens zullen zo spoedig mo- en Columbia), 0 tegen en zes ont- gelyk verkiezingen worden ge-houdingen. houden voor een vertegenwoordi- j De Russische resolutie werd gend lichaam tot de definitieve verworpen met 4 vóór (Rusland oprichting van de V.S. van Indo- Ukraine, China en Syrië), 0 nesië aan welke de staatssou- tegen en 7 onthoudingen. vereiniteit zal worden overge- j dragen en tot de oprichting van de Nederlands-Indonesische Unie. Al degenen, die aan dit overleg deelnemen, zullen in staat zijn dit te doen in volle vrijheid, onge acht of hun vrijheid van bewe ging al dan niet op het huidig tijdstip beperkt mocht zijn. Inmiddels zijn veertien vooraan staande Republikeinen te Batavia reeds vrij gelaten. De Nederland se regering heeft instructies uit gevaardigd, dat de militaire des die ter beschikking de C. v. G. D. met hun staf gelegenheid wordt ge geven de loop der gebeurtenissen te bestuderen. INSPECTIE IN PRAAG. Door speciale inspectie-teams zou bij onderzoekingen in parti culiere huizen te Praag beslag zijn gelegd op voedsel en kleding- artikelen, waarvan de aanwezige hoeveelheid geoordeeld werd de normale behoefte te boven te gaan of verdenking te wekken van zwarte-handels-practijken. Volgens de berichten besteedden de teams bij het onderzoek in kundigen, particuliere huizen speciale aan- staan van dacht aan die van zakenlieden van nog niet genationaliseerde onder nemingen. De teams begonnen ook, verge zeld van leden van de arbeiders militie, aan controle in de win kels van de op order van de re gering opgemaakte inventaris lijsten. REPUBLIKEINSE LEIDERS BUITEN JAVA. Officieel wordt aan het A.N.P. medegedeeld, dat de regering in Indonesië, in afwachting van na der overleg met de regering in Den Haag, met het oog op de plicht om zo spoedig mogeiyk rust en veiligheid in geheel In donesië te herstellen, besloten heeft om een aantal der republi keinse autoriteiten tijdelijk enige berghotels buiten Java als woon plaats aan te wijzen. Zal Amerika wapenlevering aan ons land weigeren? Deze week zullen tussen hoge ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Was hington en leiders van het Con gres besprekingen worden ge voerd met het doel vast te stel- Woensdag 29 December hoopt de heer L. Smit, een der directeuren van de N.V. Oosterbaan en le Cointre te Goes, bij wie ons blad gedrukt wordt, zijn 75ste verjaardag te vieren. De heer Smit kwam in 1903 als chef bij de fa. len, welke de reactie van de Con- Oosterbaan en le Cointre, greslelders is op het opgestelde ontwerp voor het afsluiten van een Atlantisch pact t.a.v. de Ne derlandse actie. In dit verband wordt de hui dige houding van de Amerikaanse openbare mening als van groot belang beschouwd. De vertegenwoordigers van het ministerie van Buitenlandse Za ken zullen waarschijnlijk naar voren brengen dat niet moet wor van welke firma hij m 1911 medefirmant werd. In 1919 trok hij zich uit de firma terug en vestigde zich te Apeldoorn, maar toen in 1927 de heer Oos terbaan stierf, keerde hij naar Goes terug om het bedrijf van wijlen Mevr. Oosterbaan over te nemen. Mede onder zijn leiding is deze zaak belangrijk uitgegroeid. Het aantal den toegestaan, dat, als gevolg van dit incident, de V.S. zouden I werknemers steeg van 12 afwijken van hun voornemen om j in 1903 tot 59 in 1948. een krachtig democratisch blok Ook in het organisatie- in West-Europa tot stand te brengen. Er zal niettemin van de zijde van het Congres waarschijnlijk aanzienlijk verzet tot uiting ko men tegen het leveren van wa pens aan ons land. DE RESOLUTIES. Nadat de Ukrainse gedelegeer de Taraschenko zijn resolutie had ingediend, besprak de Sowjet- gedelegeerde Malik de tekst van „De Hongaarse regering, die een volksregering is, doet alles, Naar officieel te Boedapest wat in haar macht ligt om vol- wordt medegedeeld, is Kardinaalgens de wens van het volk te han- Mindszenty, die Rooms-KathoUek delen. Deze hindernis op de weg primaat is van Hongarjjë, onder naar ontwikkeling van de Hon- beschuldiging van hoogverraad gaarse volksdemocratie moet uit gearresteerd. |de weg geruimd worden", aldus In een kort communiqué van de president, het departement van binnenlandse I Tien dagen geleden echter heeft zaken wordt verklaard, dat de het gezamenlijke Hongaarse epis- Kardinaal in bewaring is geno-copaat in een vergadering onder men .wegens spionnage, misdadende 56-jarige Kardinaal zijn bereid- tegen de veiligheid van de repu-heid te kennnen gegeven om met bliek en het smokkelen van va-'de regering over een accoord te „Geringe verliezen aan republikeinse zijde." In een gisteravond te Batavia uitgegeven Nederlands legercom muniqué wordt gezegd, dat de verliezen aan republikeinse zijde bij de gevechten in Indonesië „zeer gering" zijn. Het communiqué, waarin een overzicht wordt gegeven van de vijandelijkheden in de afgelopen drie dagen, zegt: „Op zeer wei nige uitzonderingen na was de tegenstand zeer zwak. Het opont houd bij het oprukken van de Nederlandse strijdkrachten werd hoofdzakelijk veroorzaakt door ongunstige weersomstandigheden en de vernieling van wegen". Het Nederlandse leger maakte eveneens melding van het aan treffen van vijftien Nederlanders, 25 Duiters, 2 Oostenrijkers, een Tsjecho-Slowaak en drie staten loze personen te Sarangan op de Oostelijke helling van het Lawoe- gebergte in Midden-Java. Verzoek tot protest tegen ontvoering journalist te Kalioerang. De heer J. A. Wormser, direc teur van de dagbladen „Preanger- bode", „Locomotief" en de „Vrije Pers", zond aan de hoge verte genwoordiger van de Kroon het volgende telegram: „Verzoek Uwe Excellentie eerbiedig bij de Vei ligheidsraad krachtig te prote steren tegen de ontvoering van J. G. Th. Voets door de republi keinse militaire politie te Kalioe rang op 19 December, waar hij als afgevaardigde mijner dagbla den bij de Commissie voor Goe de Diensten onschendbaarheid ge noot. Gebleken is, dat de Com missie voor Goede Diensten tegen deze ontvoering generlei protest zou of verzet indiende. Hiermee is Voorraden naar Midden-Java. Naar wij vernemen zal binnen kort een hoeveelheid van 8000 ton rijst en 20 millioen meter tex tiel vanuit West-Java naar Mid den-Java worden vervoerd en onder de bevolking gedistribu eerd. leven heeft de heer Smit een be langrijke plaats ingenomen. Hij wijdde zich daarbij in 't bijzon der aan het leerlingenwezen. Vanaf 1927 tot 1940 was hij voorzitter van de leerlingencom missie, district Zeeland, voor het typografisch bedrijf. Ook had hij van werkgeverszijde zitting in de Raad van Beroep (Sociale Verzekering) te 's-Hertogen- bosch. Daarnaast gaf hij zijn krach ten aan muziek- en zangver enigingen, het Chr. onderwjjs, de leeskring „Vior hoofd en hart", de Burgerwacht enz. De Geref. Kerk te Goes dienüe hij als diaken, ouderling en tal van jaren als organist. De heer Smit, die het waar schijnlijk weinig zal waarderen, dat hij op deze wijze voor het voetlicht wordt gebracht, mag op een welbesteed leven terug zien. Moeiten en zorgen werden hem niet bespaard, maar God heeft hem ook rijkelijk willen zegenen en zo mag hij morgen met de zijnen, in dankbare stemming zijn 75ste verjaardag vieren. MAATREGELEN TEGEN NIEUWE DUITSE INVAL. Een woordvoerder van het Brit- so ministerie van Buitenlandse wijze ontwikkelen van de Duitse industrie en de bijdrage van de productie van het Ruhr-gebied tot de Europese samenwerking. In algemene zin zal worden Zaken heeft bekend gemaakt, aangegeven welke maatregelen dat hedenmiddag besluiten van de zesmogendhedenconferentie te Londen over de Ruhr zullen wor den gepubliceerd. Het ontwerp- een van de grondslagen van di-Vorm een aanmerkelijke inwilli- plomatiek den' rechtverkeer geschon- Arabische Liga bestudeert boycot. De Arabische Liga bestudeert thans een nota waarin alle leden verzocht wordt Nederlandse vliegtuigen de toegang op hun vliegvelden te weigeren. Ook de bijzondere situatie van de Neder landse schepen, die door het Suezkanaal varen, wordt bestu deerd. en liet smokkelen van luta. Wanneer de Kardinaal is gearresteerd, wordt niet vermeld. Verwacht werd, dat het Vati- caan een hoge dignitaris zou aan wijzen om de onderhandelingen te leiden. Vorige maand heeft Rakosi, plaatsvervangend premier tn secretaris-generaal van de com munistische partij in Hongarije, gezegd, dat de tijd gekomen was om de politiek van verdraagzaam heid jegens Kardinaal Mindszenty te beëindigen. Op 17 November j.l. verbood do regering de opneming van een brief van de Kardinaal aan de natie in het officiële katholieke onderhandelen. Communistische studenten te Bombay schonden Nederlandse vlag. Communistische studenten te Bombay hebben de vlag van het Nederlands consulaat neergehaald en wilden deze in zee gooien. De 1 politie kwam echter tussenbeide. Bij vechtpartijen werden 4 stu denten en een agent gewond. OFFENSIEF GRIEKSE REGERINGSTROEPEN IN PELOPONNESUS. De Griekse premier, Sophoelis, heeft een offensief aangekondigd tegen de guerilla's op de Pelopon nesus. Volgens berichten uit Pa tras zouden meer dan 100 gue rilla's zich in de afgelopen week hebben overgegeven of gevangen genomen zijn. Meer dan 13 millioen gevangenen in Sowjet-kampen Een betrouwbaar onderzoek van de Amerikaanse geheime dienst heeft uitgewezen, dat in de concentratiekampen van de Sowjet-Unie meer dan 13 milli oen gevangenen zuchten. Hiervan waren er 2 millioen Duitsers, 9 millioen Russen en de rest Polen, Tsjechen en onderdanen uit tal van andere landen. Aldus ver klaarde gisteren de Amerikaanse minister van Defensie Kenneth Royal. Vliegtuigbom als Booby-trap. Dat de Nederlandse militairen bij hun zuiveringsacties geducht op moeten passen, bleek wel hier uit, dat, toen zij in Djogja het gebouw van Antara betraden, daar aan de zolder een gemene valstrik bemerkten, n.l. een zwa re vliegtuigbom, die zeer vernuf tig aan de zoldering was beves tigd. reeds genomen zijn of nog geno men zullen worden teneinde Duitsland's Westelijke buurlanden te beveiligen tegen elk gevaar statuut» dat faen dagen geleden j van een nieuwe Duitse inval. Deze veiligheid zal in hoofdzaak ver zekerd worden door de instelling van de volgende twee lichamen: 1. Het gealliëerde militaire vei ligheids-kantoor. De bevoegd heden van dit bureau o.m. ter inspectie - zijn door Amerikaan se, Britse en Franse deskundigen tijdens besprekingen te Berlijn en te Frankfort vastgelegd. 2. De internationale Ruhr-orga- nisatie. Dit lichaam zal de be voegdheid hebben de uitvoering van de productie-programma's te controleren en de distributie van de voortgebrachte hoeveelheden steenkool, cokes en staal, iri*over eenstemming met de organisatie voor het economische herstel van Europa te regelen. door de conferentie werd uit gewerkt, is thans door de rege ringen van Frankrijk, Engeland, de V.S. en de Benelux-Ianden goedgekeurd. Het ontwerp-statuut, dat van daag zal worden gepubliceerd, volgens betrouwbare bron nen, in zijn thans goedgekeurde ging van Engeland en Amerika tegenover Frankrijk's eisen be tekenen. In het nieuwe ontwerp-statuut is vastgelegd, dat, wanneer de ge alliëerde souvereiniteit in Duits land ophoudt te bestaan, alle be voegdheden, welke thans bij de zogenaamde controle-groepen be rusten, zullen worden overgedra gen aan de internationale Ruhr- organisatie, voor zover deze be voegdheden noodzakelijk zijn. Dat dient om te verzekeren, dat het Duitse productie-programma in overeenstemming is met de alge mene politiek der geallieerden ten aanzien van het Ruhr-gebied en waaronder in hoofdzaak wordt verstaan het zich op vreedzame Uit Costaricaanse bron verluidt, dat vallers, kennelijk uit Nica ragua, Zaterdagavond bij Nica- sing het uit 64 man bestaande garnizoen van de Costaricaanse grensstad Port Soley hebben aan gevallen en de stad in brand heb ben gestoken. Tien man, die de enige over levenden van het garnizoen zou den zijn, zijn naar San José over gebracht. Zij waren in de war en konden geen samenhangend ver slag van de gebeurtenissen geven. Zij zeiden, dat de invallers „ken- SMAKELIJK ETEN De Amsterdamse politie heeft op het erf van een per ceel aan de Ringdijk een vat in beslag genomen, dat inge richt was als kattenval. De eigenaar van dit vat, een 30-jarige bewoner van de Eerste Ringdijkstraat bleek in het bezit van zeven kat tenvelletjes. De politie neemt aan, dat deze katten als konijnen zijn verkocht. FRANKRIJK VOTEERT GELDEN VOOR WES TERSE UNIE-HOOFD KWARTIER. De Franse nationale vergade ring heeft met 418 tegen 181 stemmen een wetsontwerp goed gekeurd, waarbij de Franse re gering gemachtigd wordt een be drag van 40 millioen francs uit te trekken ter bestrijding van de kosten, verbonden aan de instal latie van het hoofdkwartier te Fontainebleau van het orgaan voor de coördinatie der defensie maatregelen van de Westerse mogendheden. Slechts de communisten stem den tegen het wetsontwerp. Alle e»"""» r'i „„„„„ai nneraiinns" en andere parlementaire groepen 'dat is bevolen door de commissie „S bedriif KLM -» De 47- ook de aanhangers van generaal der organisatie van Amerikaanse die tij- De Gauille stemden voor. staten. |dens de bezetting chef van Cle terreinpolitie op de werf Wilton In verband met de op 1 Jan. 1949 ingaande accijnsverhoging zullen de tabaksproducten iets duurder worden. De prijs van sigaren wordt per stuk 12 tot 30 ets; van Senoritas per 10 stuks 100 tot 130 ets; de sigaretten per 20 stuks 45 tot 100 ets; de pijp-, shag- en pruim tabak per 50 gram 40 tot 80 ets. Door een verlaging van de ac cijns op zwaar gesausde pruim- rollen kunnen deze over enkele weken in prijs verlaagd worden van 37 V2 tot 25 cent per stuk. Dr P. MUNTENDAM DIRECTEUR-GENERAAL VOLKSGEZONDHEID. Dezer dagen is de benoeming te verwachten van dr P. Mun tendam tot directeur-generaal van de Volksgezondheid. Dr Muntendam zal dr C. van den Berg opvolgen, die met ingang van 1 Januari a.s. zich geheel zal gaan wijden aan de behar tiging van de internationale volksgezondheid. De datum waarop dr Munten dam zijn nieuwe ambt zal aan vaarden is nog niet bekend. Dr Muntendam, die thans 47 jaar oud is, studeerde in de ge neeskunde aan de universiteit van Amsterdam. In 1936 promo veerde hij te Utrecht. Het jaar daarop werd hij pri vaat docent in de sociale ge neeskunde aan de universiteit te Groningen. In 1939 volgde zijn benoeming tot lector in de so ciale verzekeringsgsneeskunde aan de Amsterdamse universi teit. Dr Muntendam is boven dien medisch adviseur van Cen traal Beheer. Dertig doden in gevangenis te Magelang. Toen de Nederlandse troepen Magelang op Midden-Java bezet ten, vonden zij daar in de gevan genis de lichamen van 30 Indone siërs, die waren doodgeschoten of doodgestoken. KLOOSTERMAN OPNIEUW WINNAAR. De Kerstrit voor Zeeuwse ren- Een gestroomlijnde naaimachi ne, die geschikt zal zijn om tc ners yan Kloetinge naar Wouw naaien, te zomen, te borduren y v wer(j Maandagmiddag ver en.mannenbroeders attentie...re(jen en leverde een spannende z,ii zeiuen uui ue kousen te stoppen, zal door N.V. stryd op De groep bleef gesloten nelijk" uit de Nicaraguaanse stad Waldorp Radio in het Haagje ge- tQt op de Kreekkrakdom toen Los Mojones het garnizoen met bouwd worden en (zy het dat het Ki00sterman Sr, Huizen, Oost granaten en machinegeweren aan- grootste deel van deproductie hoek> Van 't Westeinde en Moer- vielen en naar Los Mojones terug- voor export bestemd wordt) inde dyk een gesiaagde ontsnapping te komende jaren te I De K.L.M. heeft koop twee zijn. nieuwe1 trokken na de stad in brand gehouden hebben aan tet bestand, enlr J. Luiers, resp. hoofd van Onder grote belangstelling, zo- blad „Magyar Kuyir". Naar ver-j luidt had deze brief het karakter van een regelrechte aanval op het iw. van (*e Z4Jde der autoriteiten regime. aIs van hot P^sonecl, is giste- Eige' weken geleden meldden renm.id,'IaS op de algemene be de Hongaarse bladen, dat de bis- Krna; plaars te Middelburg het schoppen van Pees en Rsanad zich stoffelijk overschot van de heer tegen de politiek van de Kardinaal ^hioves, in leven directeur der Mme 'incio la oaih„c„ L* hadden verklaard, die de kerk tot DROEVE PLECHTIGHEID TE MIDDELBURG. Feyenoord was en daar vele'anti- teur de geestelijke vader van het 1 heer Slooves heeft samengewerKi jju;tse arbeiders aan de S.D. had uitbreidingsplan. Daarna sprak en evenals de heer C. van t oe 1 overgeleverd, is gisteren veroor- een politieke organisatie zou ma ken. Verleden maand werd de secre taris van de Kardinaal gearres teerd, verdacht van anti-nationale activiteit. In zijn kerstboodschap had de Hongaarse president, Szakasits, verklaard, dat een regeling van de betrekkingen tussen de staat en de Katholieke kerk één der eerste taken van het nieuwe jaar was. Volk en regering van Hon garije zijn niet tegen de gods dienst, zo verklaarde de president doch zij kunnen niet toestaan, dat imperialistische agenten zich ach ter het bolwerk van de kathilieke kerk verschuilen. Provinciale Zeeuwse Electric: teitsmaatschappü ter aarde be steld. De baar, die bedekt was met een schat van bloemen en die ge dragen werd door leden van het personeel, werd gevolgd door de Raad van Bestuur, het Dagelijks Bestuur en de naaste mede werkers van de heer Slooves. Aan het graf werd het woord gevoerd door de Commissaris der Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, als voorzitter van de Raad van Bestuur. Het heengaan van de heer Slooves, zo zei hfj, heeft hem1 ten zeerste getroffen, temeer daar de periode van het herstel van zijn ziekte liet aanzien dat hij enkele persoonlijke woorden tot Mevr. Slooves. Tenslotte sprak hij zijn dank baarheid uit voor het vele werk, dat de heer Slooves heeft gedaan voor de bloei van Zeeland. Hij besloot met de woorden: „Moge God U sterken in het ontzetten de verlies". Namens het dagelijks bestuur sprak de voorzitter Mr A. J. van der Weel. Hij zei dat het belang van de P.Z.E.M. bij dhr Slooves voor alles ging. Ook prees hij de overledene voor het vele werk, dat hij verrichtte in verband met het plan voor de nieuwe centrale te Vlissingen. Vervolgens spraken namens het leidend personeel Ir G. de Regt, die het leven van de di recteur schetste als goed en vruchtbaar en de heer Noome uit Amsterdam namens de Ver eniging van Directeuren van Electriciteitsbedrijven. Zij eren de overledene als collega's, de heer Slooves zijn werkzaam-Ontroerend waren de woorden heden weer geheel zou kunnen van de administrateur, de heer hervatten. Hij noemde de direc- J. M. Baan, die 38 jaar met de namens het personeel sprak. |<jeeld tot zes jaar met aftrek. Tot de verdere belangstellenden f 250 stakende lassers bij de behoorden de heer A. Schout, na j^ed -pok en Scheepsbouw Mij te van Ged. Staten van Zeeland, de burgemeester van Middelburg, Jhr Mr W. C. Sandberg tot Essen- burg, directeuren van Provinciale instellingen, talrijke collega's van overledene en vele anderen. De zoon van de overledene dankte voor het medeleven en de belangstelling. TWISTAPPEL PALESTINA. BUNCHE BRENGT VERSLAG UIT. Dr Bunche, de waarnemende bemiddelaar der V.N. in Pale stina, heeft gisteren de Veilig heidsraad verslag uitgebracht over aanvallen van de Joodse land-, zee- en luchtstrijdkrachten in het Negeb-gebied van Palesti na tijdens de afgelopen vier dagen. Hij zeide o.m. dat de waarnemers der V.N. nog steeds niet in de gelegenheid werden gesteld het toneel van de strijd in ogenschouw te nemen. Amsterdam, die sinds verleden week staken, hebben op een door de E.V.C. belegde vergadering be sloten vandaag het werk nog niet te hervatten. De directie zal hen, ■die niet komen werken, ontslaan. Staken is riskant, dat bemerk ten gisteren ook velen van de 20.000 Belgische in Franse fa brieken werkende arbeiders toen ze na twee weken weer aan het werk gingen. Zii vonden hun plaatsen door een ander ingeno men. In Berlijn gaan de Russen rustig voort met de zaak te né geren. Thans zijn politiepatrouil les gestationneerd op de laatste onder- en bovengrondse stations in de Sowjetsector. Zij controle ren alle treinen naar het Westen op voedsel en andere artikelen. waagden. Van Wel zag het ge vaar te laat, trachtte door een achtervolging voeling te krijgen met de koplopers maar miste de nodige courage. Me et nog steeds vijf man aan de leiding werd gekeerd. De overi gen speelden feitelijk geen rol meer. Het was Moerdijk die het eerst moest lossen op de terugweg nabij Rilland. Zelfs Oosthoek kon bij Kruiningen het hoge tempo niet meer volgen en ook Huizen moest kort daarop lossen. Van 't Westeinde en Klooster man waren dus ook nu weer de grote rivalen, die elkaar de zege moesten betwisten in een eind sprint die zeer fel was. Slechts in de laatste meters kon Klooster man met een machtige jump zijn fiets als eerste over de meet doen gaan. De uitslag werd: 1. O. Klooster man, Kapelle 95 km in 2 uur 38 min.; 2. Van 't Westeinde, Nieuw- dorp; 3. Huizen, Ovezande; 4. Oosthoek, 's-Heerenhoek; 5. Moerdijk, Ovezande; 6. Melio, Driewegen; 7,%Van Wel, Nisse; 8. De Leeuw, Goes. DE BILT ZEGT: Aanhoudende vorst. Droog weer met over het al- -.De Nationale Christen Officie- gemeen weinig bewolking en ma- ren-vereniging heeft de voorzittertige tot zwakke wind, hoofdzake- van de ministerraad een telegramlijk tussen Zuid-Oost en Oost. In gezonden waarin de vereniging de de ochtend matige, op enkele regering haar morele steun ver- plaatsen strenge vorst. Midden zekert. op de dag lichte vorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1