Nederland gaf nog geen antwoord op bevel van Veiligheidsraad. zxrtsttsszzs a- 0. v. G. D. BRACHT RAPPORT ÜIT. Militaire actie moet millioenen vrij en zeker bestaan teruggeven. Sumner Welles verongelukt. Eieren morneii ran Op Kerstavond vielen hommen op NIEUWS DE STRIJD DUURT VOORT Kerstgroet van Koningin Juliana. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nederlandse verliezen: 19 gesneuvelden. Snelle vorderingen op Java en Sumatra. De oorlog in China. Bewusteloos en bevroren op eenzaam veld aangetroffen. Duggan's dood dé oorzaak? ^eJrtiezings' Textielopruiming in Januari. Felle strijd bij Gaza. SNIPPER 9 Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35. Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1137 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord MAANDAG 27 DEC. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen- Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEIf, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.48 u., onder 16.35 u. Maan op 7.17 u., onder 14.29 u. Hoogwater op Dinsdag 28 Dec.: Vlissingen: 0.12 u. 1.74 m., 12.29 u. 1.70 m. Wemeldinge: 1.55 u. 1.58 m., 14.13 u. 1.49 m. Vol spanning heeft Nederland de Kerstdagen door gebracht. Immers Vrijdag gaf de Veiligheidsraad na een gedeeltelijke aanvaarding van de Amerikaanse resolutie het bevel om het vuren te staken en werd de Commissie Goede Diensten opgedragen een telegrafisch rapport zenden, waarin een overzicht wordt gegeven van de voor naamste gebeurtenissen sedert 12 December j.I. Dat rapport is verschenen. Het antwoord van de rege- van te nog niet. ring echter Vrjjwel onmiddellijk tenissen zoals vastgesteld in verschillende contacten van December, het Nederlandse ant- na de De commissie is RADIOBOODSCHAP VAN REPUBLIKEINSE NOOD- REGERING. Buitenlandse radiostations van Zuidoost-Azië zonden een radio boodschap van de republikeinse minister van Economische Zaken, Syafroeddin Prawiranegara, op tredend namens een z.g.n. „Nood- regering", waarin o.m. als voor- i waarden, waaronder „de republi-1 keinse regering bereid is de order tot staken van het vuren uit te1 vaardigen en de onderhandelin gen met de Nederlanders te her- J vatten" worden genoemd. 1. Onmiddellijke vrijlating van I OPMARS NED TROEPEN ■'OUDE BESTANDSLIJN 'SPOORWEGEN VLIEGVELDEN tOOfcm van mening viyiaung dat „in het licht van de gebeur-i - rePublikeinse autoriteiten. (men zie voor het verslag hier van pag. 3) is de Nederlandse regering in beraad gegaan oVer de vraag welke houding aan genomen moet worden. Geduren de de eerste Kerstdag hebben de ministers Drees, Sassen, Stikker, Götzen en Schokking hierover vergaderd. Vrywel de gehele dag ook waren zij in voortdurend con tact met de adviseurs Blom en De Beus, die de zitting van de Veiligheidsraad hebben president, gedateerd op 16 Decem ber doch ontvangen op 17 De cember inderdaad een ultimatum rïg i Terugtrekking van de Ne- derlandse troepen naar de posities welke zij vóór 18 December in namen. 3. De jure en de-factor erken ning van de republikeinse ssouve- reiniteit over Java, Sumatra en vormt, dat alleen keuze laat tus-^^doera. sen opgeven aan het Nederlandse I Vormmg van een democrat! standpunt op alle essentiële kwes- _f:i°uv.eri;lne\fnJdoi;esi?che.re en een niet genoemd alternatief. 17 December kon de Commissie slechts aarzelend geloven, dat het gering „zonder Nederlandse tus senkomst". 5. Zo spoedig mogelijke terug- niet genoemde alternatief' de over-trekking van de gehele Neder- gave aan een gewapende invasiese troepenmacht uit Indone- iwas, daar zij nog niet kon gelo-lsie.na de vormine van de Indo- I ven, dat een partij het gehele ne®'sch® regering. DUge-proces van vreedzame onderhan- De Nederlandse woordvoerder woond. Ook met de autoriteiten delingen en overeenkomst zou op- 4.e Batavia verklaarde tegenover In Batavia was en is er nog voort- geven De gebeurtenissen van 18 An"ta' ,dat aan d<? Nederlandse December hebben anders laten aut°riteiten niets bekend was z;en". ,van een Nood-regering en voeg- de hieraan toe, dat de genoemde DE BESTANDSSCHENDINGEN, voorwaarden uiteraard niet voor Betreffende de bestandsschen-1'discussies in aanmerking komen, dmgen zegt het rapport durend contact. Het rapport C.G.D. Het rapport van de C. v. G. D. is verschenen. In dit rapport noemt de commissie drie moeilijk heden, welke overwonnen moeten worden, wil men de onderhande lingen kunnen beginnen. Aller eerst zo meldt de commissie, staan de beide partijen onder de dwang van wapenen tegenover elkaar. Voorts moet de bevolking vertrouwen in de onderhandelin gen stellen. Ais practische moei lijkheid noemt de C. v. G. D. dan het wegvallen van de demarcatie lijnen waardoor het vrijwel on mogelijk is een betrouwbaar onderscheid te maken tussen maatregelen voor binnenlandse veiligheid door de Nederlanders en vijandelijkheden tussen beide partijen. GEEN GEORGANISEERD VERZET. Over de' militaire gebeurtenis sen zegt het rapport, dat repu blikeinse strijdkrachten geen ge organiseerd verzet hebben ge leverd om krachten te sparen voor de guerillastrijd. Er worden geen republikeinse regerings- communiqué's verstrekt zodat het moeilijk is de uitwerking van ver- zetspolitiek vast te stellen. Wel meldden republikeinse bronnen uit Djogja aanzienlijke vernielingen en deelden officiële Nederlandse bronnen mede, liet de Nederlandse verliezen tot en Een militaire woordvoerder van het Departement van Overzeese Gebiedsdelen heeft gistermiddag in een beschouwing over de actie, de misvattingen, die in het bui tenland bestaan t.a.v. doel, in houd en methoden van deze actie, er op gewezen, dat men het repu blikeins gebied onder controle van het Nederlandse militaire apparaat wenst te brengen op dat weer zo spoedig mogelijk door een bekwaam en zuiver bestuur een toestand van orde, recht en veiligheid wordt geschapen waar in de volkswil zich vrij en on bevreesd kan uiten aangaande staatkundige verlangens en waar in de nodige zorg aan de ver kommerde bevolking kan worden gebracht. Er is nergens sprake van een breed front, waaruit dus blijkt, dat men geenszins de „vernieti ging" van de T.N.I. wenst. Van bloedbaden is geen sprake, aantal verliezen, ook van Het is ongetwijfeld het geval, dat KLM FN SCHFFPVA ART er infiltraties op grote schaal en, 'M' „nvrnr een overmatig aantal incidentaen LrHiJU 1 CLJ1 erf gevallen van ordeverstoring Zaterdagmiddag arriveerde met geweest zijn. Vele hiervan kwa- een dag vertraging de K.L.M. men voor in gebieden onder Ne- Skymaster P.H.—T.A.T. uit Ne derlandse controle. Welke hier- derland op het vliegveld Kemajo- van inderdaad bestandsschendin-ran te Batavia. Te Calcutta moest Het gen kunnen worden genoemd, zal het toestel, n.l. een dag wachten T.N.I.-zijde, is zeer klein, hier niet worden nagegaan. Dealeer het van de regering van Grote hoeveelheden voedsel, Commissie achtte het ongetwijfeld India verlof kreeg door te vlie- kleding en medicijn worden ter- juist, betere uitvoering gen. Er vertrok Vrijdag geen1 stond door het Rode Kruis aan uaU bestand vereist was en vliegtuig naar Nederland. Dede bevolking uitgedeeld. Een had daarom een beroep gedaan K.L.M. heeft n.l. ook nog bericht bevolking, die kennelijk blij is, op partijen om problemen betref-ontvangen, dat de vliegvelden te opgelucht, een bevolking, die de fende de uitvoering van liet be-Karachi en Calcutta gesloten zijn Nederlandse jongens spontaan stand m de Veiligheidscommissie, terwijl ook de Burmese regering1 medewerking verleent, omdat zij de vergunning om boven Burma de T.N.I.-terreur en liet corrup te vliegen, heeft ingetrokken, te wanbestuur grondig moe is. Australische havenloodsen hebben j 1 geweigerd het Nederlandse m.s. „Nieuw-Holland" door de gevaar lijke passage door de havenhoof- den van Port Philip te loodsen. DE LAATSTE BERICHTEN OVER DE STRIJD. Officiëel werd het volgende gemeld: In West-Java hebben de Ne derlandse troepen Pandeglang (20 km ten Zuiden van Serang), de regeringstroepen in brand ge- Koningin Juliana heeft Zater-|aan alle inwoners van Indonesië dagmiddag om één uur voor de deden bij monde van mijn moeder volgende op 6 December 1943 en op 3 Fe bruari van dit jaar. Zij willen de vrijheid brengen in de vierledige vorm van de vrijheid van het ge loof en van 't woord de vrijheid van vrees en van gebrek. Zij zijn allen in Gods hand en geen haar zal hen gekrenkt worden zonder Zijn weten. Ik wens u en hen toch een werkelijk Kerstfeest. Het is niet in de vertrouwde zin, dat dit gevierd kan worden, maar misschien in diepere zin. De Kerstnacht is schoner dan de dagen en uw nacht van zorg maakt de tegenstelling tot het komende licht van Kerstmis des te scheller. Kerstmis is zoveel ruimer, lichter, groter, dan dat, waaraan het dagelijks leven met zijn beslommeringen ons zo vaak maar even iaat tippen, maar niets dringt zo diep-en ver door in onze levens met hun moeilijkheden. En zo mogen we dan de eeuwenoude woorden in onze oren laten klin ken; „Ere zij God in de hoogste hemelen, vrede op aarde, in de mensen een welbehagen". Dank u. Nederlandse radio de kerstgroet uitgesproken: „Het is mij een behoefte een groet te brengen aan alien, die vandaag op Kerstmis in zorg zijn 'om iemand, die zij lief hebben en om samen aan hen te denken, die in dat verre goede land aan het strijden zijn. Het kan niet anders, of onze gedachten gaan ook uit naar degenen, die zij daarbij te genover zich vinden. Onze zui verste wensen gaan naar hen al len uit. Het is het tragische, dat onze mensenmaatschappij zo is, dat geweld zo vaak weer een krachtdadig optreden daartegen nodig maakt. We weten het uit de jongste geschiedenis, die van het verzet in ons vaderland tegen onze overweldigers. Onze jongens hebben hier de opdracht onze be loften in te heipen lossen, die we In China gaat de strijd thans om Tangkoe, de haven van Tientsin. Jih Sing Toe, een be langrijke voorstad van Tientsin, die 2800 gezinnen telt, werd door Rangkasbitoeng (30 km ten Zuid Oosten van Serang) en Baja (aan de Zuidkust) bezet. In Midden-Java werd Sragen bezet en werden rond Magelang en Solo zuiveringsacties uitge voerd. In Oost-Java werden Magetan, Ngawi en Madioen bezet, alsmede verscheidene plaatsen in de vlak te van Kediri stoken, zodat de bevolking slechts met grote moeite het vege lijf kon redden. Reeds eerder waren een zestal dorpen rondom Tient sin op gelijke wijze door de re geringstroepen vernield. Deze politiek is direct verantwoorde lijk voor de tragische tonelen, die zich in de besneeuwde straten van Tientsin afspelen, waar scha mel geklede vluchtelingen doel- rondzwerven op zoek naar Op Sumatra werden Sidikaiangloos - (ten Noordwesten van het Toba- eten en beschutting tegen de ho meer) te Sibolga bezet. 'tende koude, aldus Reuter. Reeds zijn de Nederlandse troe-Communistische troepen, die pen overgegaan tot de zuivering Tientsin omsingelen, is opdracht van het in de afgelopen week be-1 gegeven levens en eigendommen zette gebied. van buitenlanders te eerbiedigen. GENERAAL EN MEVROUW SPOOR BIJ GEWONDE MILITAIREN. Generaal Spoor en Mevrouw Spoor brachten de avond van de Het vakverbond van zeelieden te eerste Kerstdag door bij de ge- Bombay heeft de leden verboden wonde en zieke militairen in de op Nederlandse schepen te mon- hospitalen van Batavia. steren. Ook Dr Bcel bracht Kerstavond bij de troepen door. Vrijdagavond heeft Dr Beel in de omgeving van Krawang (60 met 23 December bedroegen 19 km Oost van Batavia) de Kerst gesneuvelden en 43 gewonden. CONCLUSIES. De Commissie komt dan tot de conclusie, dat de Nederlandse re gering geen doeltreffend bericht van de beëindiging van het be stand heeft gegeven en dat de Nederlandse Strijdkrachten de status-quo-lijnen overschreden, toen de verplichtigen van het be stand nog ten volle van kracht waren. Vrijlating van te Batavia In huisarrest gestelde republikeinen. Vrijdagmiddag te 12.00 uur zijn 14 van de 17 te Batavia in huis- arrest gestelde republikeinen avond doorgebracht temidden vrijgelaten, onder welke de heren van de Nederlandse militairen, die Darm-asetiawan en Soedjono, de daar op vele posten zijn gelegerd.secretaris der republikeinse dele- De auto van Dr Beel hield stil gatie. op vele punten, om de daar ge legerde militairen te bezoeken. \'ier Chinezen werden gedood en twee anderen ernstig gewond, toen een kleine, buiten Singapore gelegen bergplaats van artillerie granaten in de lucht vloog. Do voormalige Amerikaanse Sumner Welles werd in een onder-minister van Buitenlandse veld in de omgeving van zijn Zaken, Sumneff Welles, is giste- landgoed gevonden door een tien- ren in een veld nabij zijn woning' J "l f™. bewusteloos aangetroffen, waar h(j vermoedelijk acht uur heeft gelegen. Hij werd naar een zie kenhuis te Washington over gebracht. Vrienden van Sumner Welles verklaarden dat hij cronisch aan slapeloosheid leed en dat hij in de afgelopen week geheel van streek was geweest als gevolg van het overlijden te New-York van zijn intieme vriend Duggan, die uit een raam van de zestiende ver dieping van zijn kantoor viel en daarbij de dood vond. Duggan was, zoals gemeld, een gewezen ambtenaar van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken. Na zijn dood werd zijn naam in j jarige jongen, die met zijn fami lie van de kerk huiswaarts keerde. BELANGRIJKE UITVINDING VOOR BOUWNIJVERHEID. Het laboratorium voor grond mechanica te Delft heeft een apparaat uitgevonden waarmede men de draagkracht van de bo dem kan vaststellen. Men kan thans nauwkeurig bepalen of men voor een bouwwerk lange, dan wel korte heipalen nodig heeft. Dit geeft een belangrijke bespa nne van materiaal en tijd. Het ministerie van Landbouw heeft meegedeeld, dat met in gang van 28 December de rant soenering van eieren wordt be ëindigd. De prijs blijft hetzelfde. Met ingang van 2 Januari zal een kwaliteitscontrole op de eie ren ingesteld worden. Bij prijs vaststelling zo is de bedoeling zal met een kwaliteitsindeling rekening worden gehouden, aldus meldt het voedselvoorzienings blad. DE STRIJD IN PALESTINA. Radio-Bloemendaal weer in de aether. Na vijf jaar onderbreking is op eerste Kerstdag de zender der Gereformeerde Kerk te Bloemen dal weer in de aether gekomen. Leiding heeft de nieuwe predi kant dr Je L. Koole. De uitzendingen zijn iedere Zondagmorgen te beluisteren om 10.30 uur en Zondagmiddag 3.45 uur on golflengte 245.4 M. In de periode van 17 t.m. 29 Januari 1949 zal de detailhandel wederom gelegenheid krijgen, op """jj.' punten gewaardeerde textielgoe- deren puntenvrij of tegen ver- laagde puntenwaardering, zulks naar keuze van de handelaar, te verkopen aan het publiek, mits een korting van minstens 10 pet op de verkoopprijs wordt toe gepast. De confectie-industrie en de groothandel kunnen in de perio de van 3 t.m. 15 Januari 1949 op gelijke wijze textielgoederen aan hun afnemers leveren, met dien verstande, dat een korting van 6 pet op de verkoopprijs moet worden verleend, terwijl op de factuur duidelijk moet worden vermeld: „Opruiming Januari 1949". I De Distex zal binnenkort aandringende berichten van de waar alle ingeschreven handelaren vol- nemende bemiddelaar werden ont- ledige voorschriften toezender^ (vangen, De Britse minister van Buiten landse Zaken, Ernest Bevin, heeft zijn kerstvaeantie gisteravond onderbroken om met deskundigen in Palestijnse zaken van zijn de partement te beraadslagen oyer de hernieuwde strijd in de Negeb. Bevin bestudeerde berichten uit Cairo, dat de Arabische Liga in haar geheel wellicht zal be sluiten tot hervatting van de strijd. Een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat Egyptische func tionarissen de Britse ambassade te Cairo hadden medegedeeld, dat Egypte tot verzoening in Pale stina bereid zou zijn, indien de Joden zich houden aan de door de Veiligheidsraad uitgevaardig de order om het vuren te staken. Ten Zuiden en ten Noorden van Gaza en in de Negeb zijn gevech ten aan de gang, gedurende meer dan drie uur werden ontploffin gen gehoord, aldus melden de waarnemers der V.N. Gisterochtend was de lucht macht zeer bedrijvig en de waar nemers hebben vastgesteld, dat in de sectors van Kahnjoenis en Ra- fah, ten Zuiden vao, Gaza, 90 bommen zijn ontploft. Ten slotte een woordvoerder van de der V.N. nog ver klaard, dat sommige waarnemers op het centraal front schietpar tijen hebben gemeld. NAZARETH GEBOMBARDEERD. Te ijaifa is medegedeeld, dat 3 kinderen gedood en vijf gewond werden toen niet-geïdentificeerde vliegtuigen op Kerstavond een Joodse nederzetting bij Nazareth bombardeerden. Voordat zij de nederzetting -bombardeerden, zou den de vliegtuigen over Noord- Israël gevlogen hebben. De Veiligheidsraad zou vandaag een speciale vergadering over Palestina bijeen te roepen indien De Joodse autoriteiten in Pale stina hebben, bij wijze <*an voor zorgsmaatregel, verduisterings- maatregeien van kracht ver klaard, welke behoren tot de meest strikte, die sinds het be gin van de oorlog in Palestina zijn doorgevoerd. Uit gisteravond te Tel-Aviv ont vangen berichten blijkt, dat de strijd tussen Joden en Arabieren in de Negeb-woestijn, ten Zuiden van Gaza, wordt voortgezet. David Ben Goerion, minister president van de voorlopige is- raëlische regering, zeide, sprekend over de Joodse vorderingen in de Negeb-woestijn, waar een gedeel te van de Egyptische strijdkrach ten is omsingeld: „Wij zijn thans getuige van een exodus in om gekeerde richting". JONGE VROUW GEWORGD. Op 24 December werd' de 24- jarige vrouw C. R. in een woning aan de Brede Hilledijk te Rotter dam, waar zij een kamer had, door haar hospita dood in bed aan getroffen. Zij bleek door wurging om het leven te zijn gekomen. De avond tevoren was zij met haar zuster en twee lieden, waarmee zij die avond in aanraking waren gekomen, uit geweest. Later op de avond waren zij gevieren naar Katendrecht gegaan waar de wegen der beide paren zich had den gescheiden. Het signalement van de man, die in haar gezel schap door verscheidene getuigen was gezien, was: lang 1.83, leef tijd 28 tot 32 jaar, forse gestal te, smal ovaal gezicht, donkgre ogen, donker haar, lijzige spraak. Men vermoedt hier met een zee „COLORIET"- TENTOONSTELLING TE MIDDELBURG GEOPEND. Zaterdagmiddag is door mevr. S. E. de CasembrootV. d. Feitz in aanwezigheid van een aantal genodigden, de tweede tentoon stelling van de „Coioriet" offi ciëel geopend. Zij achtte het een goed idee, dat men was over gegaan lot oprichting van de schilderclub en noemde de ten toonstelling een stimulans om op de ingeslagen weg voort te gaan. Het geleverde werk achtte zij veel beter dan het vorige jaar. De heer Ileymans gaf hierna als adviserend lid een kleine toelich ting. Hij feliciteerde cj^ leden met het succes, hetwelk, zo zei hij, niet in geringe mate te danken was aan de heer Jac. Prince. De heer Prince dankte de heer Heymans voor zijn adviezen doch merkte op, dat het werk nog beter kan zijn. Vooraf spi'ak de voorzitter van „Coioriet", de heer A. D. Grims. Ten slotte werden de namen bekend gemaakt van de prijs winnaars. In de afd. schilderen was de eerste prijs voor de heer P. C. Prince, de 2e prijs voor de heer Rolfers en de 3e prijs voor de heer A. van Wijngen. In de afd. Pastels en Auqua- rellen was een prijs toegekend aan de heer L. Dorleyn, Voor de tekeningen ontvingen achtereen volgens een prijs- de heer K. J. Holster, W. M. Schoenmaker en J. P. Ie Clercq. De tentoonstelling wordt ge houden in een zaal van een oud gildehuis aan de Kuiperspoort, dat zich zeer goed leent voor een dergelijke tentoonstelling. In het geheel zijn 53 inzendin gen van de leden tentoongesteld. Kort na de opening gaf ook de Commissaris van de Koningin, Jhr Mr A. F. C. de Casembroot, blijk van zijn belangstelling. SCHIP AAN DE GROND EN WEER VLOT. Donderdagavond is op de Schel de voor Borsselen het Noorse s.s. „Sneiand", dat van Narvick op weg was naar Antwerpen, aan de grond gelopen. Nadat 'n klein gedeelte van de lading, plm. 350 ton was gelost en een dozijn sleepboten ter assistentie waren geroepen, kwam het schip gister ochtend om 9.20 uur vlot. Amerikaans stoomschip gestrand bij Walsoorden. Het Amerikaanse stoomschip „Joshua Thomas", komende van Norfolk, bestemd voor Antwer pen, van de rederij „Coastwise Line", van Francisco, groot 1.176 ton, is bij Walsoorden gestrand. man te doen te hebben. OpsporingSleepboten van Terneuzen en en voorgeleiding is verzocht. Antwerpen verlenen assistentie. UawJk v&MloJüJit teleuL&.i&-vlttyewiwiq>. handelaar uit Tilburg, die daar de dag voor Kerst betrapt werden bij het vervoer van een lading clandestien vlees. 'tWaren niet eens kerstboutjes. Een Duits ontdekt, waarbij staalwaren waarde van 20 millioen Duitse Marken in ruil Voor textiel en kousen van West-Duitsland naar de Sowjetzone werden gesmok- ter komen werd vernield. In de Rankovic-fabriek te Fiume ont plofte een torpedo en werden 4 personen gedood en 8 gewond. Bij Grenoble stortte een sport- ingenieur heeft, zo zegt hij, een keld. Zoiets van „liever kanonnen vliegtuig met twee personen neer. Ja vrienden, om met het oude,middel ontdekt, dat in zestig van de honderd gevallen longtuber- culose geneest. woord te spreken, de tijd gaat door en het nieuws blijft liggen. Vandaag geven we daarom een extra rantsoen weg. De Kerst is weer voorbij. In Amsterdam speelden in een kindertehuis eni ge kinderen „Kerstmannetje". Een ziek jongentje sloeg vanuit verband gebracht met het onder- j zijn bedje het spelletje gade. Toen zoek van de commissie ter be-jde Kerstman naar zijn zieke ka- strijding van communistische ac-meraadje toe kwam naderde hij tiviteit, naar aanleiding van te dicht een kaars, die naast het I geschoten. Het 14.500 ton me- Sokolovski kan óók gul zijn. Omdat de arbeiders in kolenbedrijf en electrische in dustrie zo hqrd hebben gewerkt, kregen ze van hem een maand loon extra. Kol. Fassy, lid van de Franse Generale Staf en be kend verzetsleider uit de jongste oorlog, is in zijn woning te Parijs dood aangetroffen. Hij was dood- communjstische spionnage, welke tien jaar geleden moet hebben plaats gevonden. Sumner Welles gaf toen een verklaring uit, waar in hij de overledene verdedigde als een volkomen getrouw die naar van de regering. Zondagavond laat werd de toe- Stand van Sumner Welles als „ernstig" beschreven. De behan delende geneesheer verklaarde, dat zijn handen en voeten waren bevroren. Enige vingers en tenen zullen wellicht moeten worden af gezet. De dokter voegde hieraan toe, dat de bontjas, welke Sum ner Welles heeft gedragen, hem jongetje op tafel stond. De baard tende Amerikaanse vliegdekschip vatte vlam. 12 personen liepen Saipan is naar Groenland ver- bij pogingen het vuur te blussen, trokken om 11 leden van de vrij ernstige brandwonden op. Amerikaanse luchtmacht, die Ruim 20.000 gulden was de op- daar enige tijd geleden een' nood- brengst van de kerstpotten en'landing moesten maken, uit hun benarde toestand te redden. Wat we U nu gaan vertellen zult de speldjesactie vaA het Leger des Heiis in de hoofdstad. 2400 gezinnen werden met een kerst pakket verrast. De Kring N. BrabantZeeland van de Ned. Ver. van Bibliothecarissen gaat een bibliografie van Noord-Bra bant tot stand brengen. U hoort er meer van. En wat te den ken van die twee landbouw- knechts uit Udenhout en de U niet geloven: 20 a 30.000 jaar geleden woonden er in Canda (dat heette toen nog anders) menselijke wezens. Twee geleer den hebben daar bij de Georgia- baai stenen bijlen en houwelen gevonden. Jammer voor Colum bus. En dan in Duitsland. Daar heeft men een smokkel-affaire dan kousen". Enfin, nu hebben de heren zo gezegd „de kous op de kop" gekregen. Het Saar- bekken rouwt. Tengevolge van een mijnbrand zijn daar 20 mijn werkers om het leven gekomen. Een 20-jarige jongen, Edmond Veher genaamd, verloor bij een poging om een kameraad te red den het leven. Een chirurg uit Syracuse heeft, toen hij na een operatie bemerkte, dat het hart van zijn patiëntje, een negenjarig meisje, niet meer klopte en toen inspuitingen niet meer hielpen, de kleine met hartmassage het leven gered. Het kindje was echter blind en lam geworden. Acht uur verzorgde hij haar en zijn pogen had resultaat. Het kind herwon het gezicht en er kwam opnieuw leven in de verlamde ledematen. De afgelopen dagen gebeurden er weer tal van ernstige onge vallen. Bij Napels vloog een op slagplaats voor buskruit, bestemd voor Kerst- en Nieuwjaarsvuur werk, de lucfit in. Drie personen werden gedood onder wie de vuur werkfabrikant, wiens huis vol- Eén van hen trachtte zich met een parachute te redden, doch het was reeds te laat, zodat de parachute niet meer de gelegen heid kreeg zich open te vouwen. In Nice heeft de politie lank moedig besloten bij Wijze van „kerstgeschenk" tussen Kerst en Nieuwjaar automobilisten, die in overtreding zijn niet te be boeten. En dan nog dit. In Lancashire heeft een meneer een herdershond die 's morgens de knop voor een electrische thee pot met zijn poot omdraait en zijn baas wekt als het water kookt. Een Zwiterse familie die dit vernam, stuurde de trouwe herder een kerstcadeau in wors tjes. Jammer, wij hebben zoveel vlees niet DE BILT ZEGT Weinig verandering. Droog weer met weinig wind. Meest matige wind tussen Oost en Zuid-Oost. In de vroege och tenduren op enkele plaatsen strenge vorst. Midden op de dag meest lichte vorst. In het televaria-pro- gramma van Philips' Ex perimentele Televisie trad een dezer dagen een bekend Eindhovens valkenier op. Hij was vergezeld van twee vo gels, een slechtvalk en een havik. Toen het pro gramma begon, werd een der vogels, de havik, onrustig. Voordat de valkenier het dreigende „onheil" had kunnen voorkomen, nam de vogel een sprong en vloog luid krijsend door de studio. Een ogenblik heerste er verwarring, want nie mand had meer oog voor het programma. Ieder een staarde min of meer ontzet naar boven om haastig te duiken, zodra de vogel in aantocht was. Op een gegeven ogen blik, terwijl het ge- gesprek met de valke nier rustig doorging, zag de havik een pracht van een rustplaats...... de camera, die zijn collega onder schot nam. Tot ontzetting van de cameraman streek het beest vlak naast zijn hoofd neer met zulk een kracht, dat de camera ervan heen en weer bewoog. Even later zette hij zeer neer op een der microfoons, die naar beneden kwam. Het hek was nu van de dam en het programma werd even onderbroken. Iedereen verliet de studio en na enkele minuten was de valkenier er in geslaagd de weerspannige „artist" met een heerlijk stukje vlees te vangen. Aan de rest van het programma heeft de havik toen maar flink meegewerkt.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1