provinrig®»/» GEMEENTERADEN Vrijdag 24 December 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Regionale Gehrelacursos te Middelburg. In de Rijkskweekschool te Mid delburg werd Zaterdag de eerste regionale bijeenkomst gehouden van de Gehrelscursussen voor on derwijzers in Slee land. De heer Gehrels leidde zelf de- ze bijeenkomst en heette in het bijzonder welkom de heer A. H. Leenhouts, inspecteur van het l.o. te Middelburg. Van de gelegenheid om vragen te stellen over de verwerkte leer stof werd ruimschoots gebruik ge maakt Tijdens de hier navolgende les zette de heer Gehrels, naar aan leiding van de improvisatie, uit een dat het niet gaat om de me thode Gehrels, maar dat de doel stelling van dit onderwijs moet zijn: het kind in te leiden in het rijk der muziek, zodat de muzi kale ontwikkeling van ons volk in z'n geheel uiteindelijk op een ho ger peil zal komen te staan. Aan het slot van de middag werd hartelijk dank gebracht aan de heer de Jonge voor z'n gast vrije ontvangst. Verder betuigde de heer Geh rels z'n spijt over het door ziekte niet aanwezig -•» mevr. E. Kuiler-Puijpe. De heer Gehrels dankte haar nogmaals voor de intensieve pro paganda door haar gevoerd met als gevolg dit groot aantal cur sisten. P oefvaart Turkse veerpont uit Vlissingen. Dinsdagmiddag passeerde te Hansweert een voor Turkse reke ning gebouwd passagierschip, dat op de Bosporus dienst zal doen als veerboot. Naar wij vernemen zal nog een viertal van deze schepen in Nederland worden gebouwd. liet schip heeft Woensdag een proeftocht gemaakt vanuit Vlis singen en is tevens officieel aan de opdrachtgever overgedragen. ARTSEND IENST. Op de eerste Kerstdag wordt de artsendienst in Goes waarge nomen door dr Griep, Ganze- poortstraat 6, telef. 2460; op de tweede Kerstdag door arts Snoek, Wijngaardstraat 51, telef. 2121; in Driewegen, 's-Heeren- hoek en Nieuwdorp door dr Lu cas Luyck, telef. K 1105-282 te s-Heerenhoek; in 's-H. Arends- kerke, Heinkenszand en Wol- phaartsdijk door dr Staverman, telef. K 1106-234 te Heinkens zand; in Middelburg eerste Kerstdag door arts Frumau, Groenmarkt 17, telef. 2635 en tweede Kerstdag door a.ts Fei- kema, Dam 16, telef. 2993; in 'Veere, Serooskerke en Oostka- pelle door dr Reijnders-Schilt, tel. K 1189-212, Serooskerke; in Tholen, Oud-Vossemeer, Nieuw- Vossemeer en St. Philipsiand dr Renes te Oud-Vossemeer en dr Menger te St. Philipsiand. APOTHEKEN. In de week van Maandag 27 De ember tot en met Donderdag 30 December zijn de volgende apotheken voor avond- en nacht- ïecepten geopend: Goes: Numans. Middelburg: Van der Harst. Vlissingen: v. Ockenbuig Sin gel. Eerste en tweede Kerstdag: Goes: La Porte. Middelburg: Nonhebel. Vlissingen: v. Ockenburg, Sin gel. MIDDELBURG. Bus in de sloot. Listermorgen kwam aan de Seisweg een bus van de N.V. Stoomtram Walcheren in de sloot terecht en met behulp van een takelwagen weer op de weg ge bracht. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. GOES. Kerstfeestviering oudere Gemeenteleden. KI^ETIXGE. Kerstavond Christelijke Jeugdverenigingen. De Jongensclub „Eltheto" en de Jeugdclub „Het Mosterdzaadje' hielden Dinsdagavond een gecom bineerde Kerstavond in het ver enigingsgebouw. Het geheel stond onder leiding van de heer J. van Wijkhuijse, die tevens de Kerst geschiedenis vertelde. In de liturgie werden de voor drachten om beurten door de meisjes en jongens op uitstekende wijze ten gehore gebracht. Na de pauze- vertelde mej. Da lebout een Kerstverhaal en wer den tractaties rondgedeeld. De zaal was aardig in Kerststem ming gebracht o.a. door het gp stellen van enkele Kerstbomen. Mevrouw Elderenbosch sloot de geslaagde avond. De nieuwe weg in het uitbreidingsplan. Dezer dagen is een aanvang ge maakt met de aanleg van de nieuwe weg langs de gebouwde huizen op „De Boogerd". Het werk vordert snel. '■-HEER ARENDSKERKE Aanbesteding. Woensdag had gemeentewege aanbesteding plaats van de te bouwen woning voor het hoofd van de o.l. school te Nieuwdorp. Als volgt werd ingeschreven: C. Priem f 19.320.—; J. E. van Baaien f 18.950.K. Fraanje f 20.100.—; H. Remijn f 19.050.— W. H. Modderkreeke f 18.600. F. de Ruiter f 19.416.—; C. Been hakker f 19.100.— M. Otte 20.852.A. Blankenburgh f 19.200.—. Ook had de aanbesteding plaats voor het verder afmaken van de gemeentewoningen, bouwplap '47. Voor het afmaken van de wo ningen te 's-Heer Hendrikskinde ren werd als volgt ingeschreven: F. de Ruiter f 3800.Gebr. Jan sen f 4236.—; J. W. Weststrate 3580.J. E. van Baaien f3725.—. Afmaken woningen te Lewe- dorp: F. de Ruiter f 6728.K. Fraanje f 6000.Gebr. Jansen 8469.J. E. van Baaien f 5000.—; C. Priem f 6300.—. Afmaken woningen te Nieuw dorp: F. de Ruiter f 30.085.—; K. Fraanje f 25.000.—; Gebr. Jansen 26.000.J. E. van Baaien 23.200.A. Blankenburgh f 31.000.—. Voor het afmaken van alle drie complexen werd ingeschreven door Gebr. Jansen f 38000.en door J. E. van Baaien f 32.000. WOLPHAARTSDIJK. Paard op hol. Woensdagmorgen, toen de melk boer J. Ossewaarde zijn klanten bediende, en paard en kar aan de kant van de weg stond, schrok 't paard van een vrachtauto, rende een slop in, waar de kar onmoge lijk door kon. Het gevolg was grote schade en verlies van pro ducten. Verkoop huis. Woensdagmiddag werd door no taris Jonkers een huis met tuin groot 8 a 8 ca verkpcht voor de erven J. Noom aan de heer R. Moerman alheir. voor f 6.060. RILLAND-BATH. Wagen met paarden in de sloot. Een wagen bespannen met twee paarden van het landbouwbedrijf „Veldzicht", geraakte gisteren aan de Tweede weg in de sloot. De knecht, J. Lobbezoo, kwam er goed af. De paarden werden na veel moeite uit hun positie be vrijd, waardoor dit ongeval met wat materieële schade afliep. KRABBENDIJKE. Onverantwoordelijke autobestuurder. Toen de bestuurder van een auto, afkomstig uit St Jansteen, gistermorgen vanuit de richting Middelburg de gemeente binnen kwam, reed hij eerst een wiel rijder aan om daarna tegen Anne Melsen op te rijden. De wielrijder, J. Traas, kwam zonder letsel vrij, Spr. schetste de beginselen en de idealen dier partij, alsmede de practische toepassing o.a. in Rus land. Bespreking volgde. NIEUW EN ST JOOSI.AND, Eindies Landbouwhuishoudrursus. Woensdagmiddag werd in de zaal Pluijmers de eindles van de éénjarige landbouwhuishoudcur- sus der Z.L.M. gehouden, waarbij aanwezig waren de vice-voorzit- ter der Z.L.M., dhr. P. Scheele-| de Putter, de voorzitter van de kring Walcheren, de heer M.j Kleinepier, vertegenwoordigers der plaatselijke afd. Z.L.M., de wnd. burgemeester, de heer J. Kwekkeboom, de onderwijzeres-j sen, de dames Scheele, Mol en Demand, alsmede mevr. Sickesz, de heer J. Dingemanse namens de Herv. Kerkeraad, de ouders der, cursisten, alsmede de leden der Commissie van Toezicht. Na het openingswoord van de heer Kleinepier sprak mej. Scheele over het doel der cursus, waarna zij de cursisten vragen stelde. Dit deed ook mej. Demand, j Na een uitvoerige toespraak reik-; te de heer Scheele-de Pulter de diploma's uit aan de dames Neel- tje en Wilhelmina Wisse, W. Be- j suijen, Eva W. Steendijk, Leentjei Bostelaar, Jaca W. de Voogd, j Jannetje Polderdijk. Franca de Visser, Kathalina Baas, Wa Mal- jaars, Pa en Franca Jansen, Nel lie Wisse, Catha Dourleijn en Neeltje Janse. De heer Scheele- de Putter fe liciteerde de meisjes en dankte het gemeentebestuur, de kerke raad (voor het beschikbaar stel len van de consistorie) en de pl. afd. der Z.L.M. Namens de laatste complimenteerde de heer C. A. EEN TURKS SPROOKJE -» Toen minister Rutten er, ter verdediging van zijn be groting, zo vertelt de Volks krantalles met elkaar bijna 30 minuten had opzitten, vertelde hij een Turks sprookje. Een minister voelt zich vaak, zei hij, als die Turkse Tijl Uilenspiegel die een keer spreken zou op een vergadering. „Weet ge waar over ik het hebben zal?" vroeg hij. „Neen", antwoord de men. „Dan kan ik beter heengaan", zei hij en hij ging. De volgende avond te ruggekomen. stelde hij zijn gehoor dezelfde vraag. De mensen riepen nu, in de waandat zij wijzer gewor den waren: „Thans weten wij waarover het zal gaan!" „Dan kan ik rustig vertrek ken", klonk het antwoord en de Turkse Tijl ging. Wat moest het volk zeggen, toen hij op de derde avond dezelfde vraag stelde. „Weet gij waarover ik spreken ga?" De rechterhelft riep ja en de linkerhelft riep neen. Toen deelde de spreker mede: „Laat de rechterhelft het aan de linkerhelft ver tellen", en hij ging. Een minister, aldus minis ter Rutten, moet aan die Turkse Tijl vaak denken te Kruiningen een drukbezochte EEN BRUG BOVEN EEN bijeenkomst. Na een welkomstwoord van de presidente, mevr. Kostense-Kraak werd de leiding overgedragen aan mevr. Huisman-Griep te Rilland- Bath voor het houden van een z.g. Kerstmiddag, tot welk doel deze bijeenkomst was belegd. Deze hield verscheidene toepasse lijke declamaties, welke met bij zondere aandacht werden gevolgd en afgewisseld werden met het gemeenschappelijk zingen van kerstliederen. Een in de pauze gehouden ver loting, waarvan de opbrengst ten bate van de Unac komt, leverde ruim f50.op. VLISSINGEN. de andere leidster, mej. Lize Baas zr. Drenth voor al het geen zij voor de vereniging deed. Zij bood een ets van Zeeland aan, ook na- Polderdijk eveneens de geslaag-J mens de vereniging „Wees een den, waarna weth. KwekkeboomZegen", waarvan de leden later enige woorden sprak. jop de avond nog kwamen, nadat Lenie Bostelaar dankte namens)zij te Middelburg een Kerstspel de cursisten de leraressen voorhadden aanschouwd, haar werk, waarna enkele andere) Zr Drenth bedankte allen har- meisies eadeaüx overhandigden, telijk en riep ieder een welkom Mej. Scheele ontving een lepel en toe straks in haar eigen hyis. - - Tenslotte dankte de leidster God voor alle zegeningen. vork in etui; mej. Demand een schemerlamp en mej. Mol een fraaie plant. Het geschenk van de kring Wal cheren in de vorm van prof. Bouwman's boek over honderd jaar Z.L.M. viel ten deel aan Francina de Visser. THOLEN. Nieuwe torenklok zal Kerstfeest inluiden. In de nacht van Vrijdag op Za- I terdag van 12 tot 1 uur, dus de Na de pauze, waarin het werk eerste Kerstnacht, zal de toren- der leerlingen werd bezichtigd, klok weer in gebruik genomen hield deze jongedame een voor dracht in dichtvorm over de ge houden cursus. Enige filmpjes over de huisslachtingen werden vertoond. Na een slotwoord van de heer Kleinepier werd het volkslied gezongen. worden en tegelijk het Kerstfeest inluiden. Kerstavond Woensdag hield de Meisjesver. Dorcas" een Kerstavond o.l.v. zuster 45. Drenth, die deze avond voor het laatst als leidster in het midden der vereniging was. Na het zingen van enige ad- ventsliederen las de leidster uit het Evangelie van Lucas het Kerstgebeuren. Na de pauze werd door mej. M. Dingemanse het Kerstverhaal .Kerstrozen" van Selma Lagerlöf voorgelezen. Aan het eind dankte ST PHILIPSLAND. Ontploffing. Dezer dagen vond in de smede- Zeeuwsè rÜ van 9e heer L. Rozemond een hevige ontploffing plaats. Zijn zoon was bezig een benzinetank Dorcas'van 5go liter te solderen. De tank ontplofte onmiddellijk en rook en vlammen stegen boven de smederij uit. Gelukkig kon de brand spoedig worden geblust. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. KRUININGEN. Bond van Plattelandsvrouwen. De afdeling Zuid-Beveland (Oost) van de Bond van platte landsvrouwen hield Woensdag middag in hotel „De Korenbeurs" „Hosanna" zong in „Bethesda". Het was een goede gedachte van de Chr. Zangver. „Hosanna" om voor de zieken van „Bethes da" een uitvoering te geven van Kerst- en andere gewijde liede ren. Er werden een tiental liede ren op uitnemende wijze ten ge hore gebracht. Behalve de zie ken en ouden van dagen genoot ook het verplegend personeel van de mooie zang. Met de ver- waard te zijn. Kranig heeft „Hosanna" bewezen haar plaats in de hoogste afdeling ten volle waardig te zijn. Kranig heeft het koor zich van de verschillen de „zware nummers gekweten, en daarmede bewezen wat naar stige studie onder bevoegde lei ding van de heer J. Suurmond, vermag. Begonnen werd met Eere zij God van D. Bortnians- ky, vervolgens „Nog is het tijd" van R. Beintema, Psalm 138 van J. P. Sweelinck. Het meer lichtere" genre, maar daarom toch niet veel gemakkelijker was vertegenwoordigd yiet een drietal kerstliederen; „Stille Nacht" van A. Kousemaker, wat zeer goed werd voorge dragen, en „Lied der Herders" van J. M. Timmermans en „Glo ria in Excelsis Deo", een der vele Noëls, in een bewerking van F. Pijlman; verder het al tijd mooie Ited van S. Welmers Middernacht", terwijl tot slot gezongen werd de cantate Psalm 103 van E. TJsbach. Na mens het bestuur van het zie kenhuis, dankte de directrice directeur, bestuur en leden der zangvereniging voor het g»ot, dat op deze avond aan zovelen en in het bijzonder aan de zie ken was geschonken. Zij roem de zang, en hoopte, dat deze uitvoering niet| de laatste zou zijn. Hosanna" mag zich in een gestadige groei verheugen, niet temin kunnen meerdere dames en heren nog ingeschreven worden als lid. De vaste oeververbinding te Vianen in de grote verkeersweg Utrecht—Den Bosch wedt her steld. De grote boogbrug over de Lek, die in de oorlogsjaren ver nield werd, is zover gereed, dat over het midden-gedeelte tijde lijk een Baileybrug gelegd l;.on worden. Terwijl het verkeer, dat sinds de oorlog weer over de schipbrug geleid werd, over deze Baileybrug zal gaan, wordt de grote brug verder afgebouwd. Gezicht op de brug vret ander halve meter hoog de tijdelijke Baileybrug. KERSTFEESTVIERINGEN In verband met onze beperkte ruimte is het niet mogelijk berich ten omtrent Kerstfeestvieringen op te nemen. Onze correspondenten gelieven stuurd. Daarna schetste spr. in ZOUTELANDE. Vergadering „Onderlinge Hulp' Donderdag hield de Rund- en Varkensvereniging „Onderlinge Hulp" haar algemene vergadering. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat het afgelopen jaar gunstig geweest is voor de vereniging. Er kwamen slechts 8 Ongelukken voor. De gehele ver goedingssom bedroeg f 305.07. De penningmeester boekte" een batig saldo. De aftredende be stuursleden, L. de Buck en C. de Visser werden beide herkozen. In de plaats van de heer P. Lous werd gekozen de heer H. Melis. Besloten werd de koeien in combinatie te laten inenten tegen mond- en klauwzeer. Nieuwe koster in de N. H. Kerk. In de plaats van de heer P. Dingemanse, die tegen 1 Januari 1949 ontslag genomen had als koster der N. H. Kerk, is aange steld de heer W. Louws. ANNA JACOBAPOLDER. Cursusvergadering. Voor de eerste cursusvergade ring van de N.C.L.B. trad als spreker op de heer v. o Linde die het onderwerp „Medezeggen schap in de Bedrijfsorganisatie, bezien vanuit de Schrift" behan delde. Een rapport over de toe standen van vroeger werd aan gehaald, toen de arbeider niet als „mens" werd beschouwd, maar iedere week met een hon gerloon tje naar huis werd ge- „DEZE^LIEDEN". Bij de bespreking van de re geringsverklaring inzake Indië, ■n de Tweede Kamer, kwam een grote eenstemmigheid tot uiting. De heren Schouten, Zandt en Weiter, hoeveel critiek ze ove rigens ook mochten hebben op het regeerbeleid,lieten nu de critiek rusten en schaarden zich met de heren Tilanus, Romme, Vonk en v. d. Goes van Naters achter de regering. Dit was verheugend. Maar des temeer valt hét te betreuren, dat op zo denigre rende wijze over de oppositie werd gesproken. De heer v. d. Goes van Naters had verklaard, dat hij zich uit drukkelijk distancieerde van hen die allang naar een geweldda dige oplossing van dit con/lict hebben gejaagd. Minister Sassen, inplaats van deze spreker te wijzen op het onjuiste van zijn voorstelling, verklaarde het hiermee helemaal eens te zijn en voegde er aan toe: „de regering distancieert zich eveneens van deze lieden". Deze lieden.' Dat klink' deni grerend. En het is het ook vooral in de Kamer waar men gewoon is andere leden met „geachte af gevaardigden" aan te duiden. „Deze lieden!" Maar als meer naar deze lie— oen geluisterd was, zou onnoe melijk veel ellende zijn voorko men. ui de sociale toestand in het nude verbond. De z.g. „Noodwet Drees" noemde de heer v. d. Linde een aanklacht tegen de werkgevers. Door medezeggen schap is veel te bereiken. Niet alleen de top van de organisa ties, maar ook de besturen van de afdelingen dienen daarom met kennis van zaken mee te werken. daarmee rekening te houden. net kort de ontwikkelingsgang RILLAND-BATH. Subsidieverleningen. Woensdagmiddag vergaderde f 84,50 gegeven worden zijnde de bijdrage van de gemeente in de kosten van het verplaatsen der muziektent. ae gemeenteraad. Met een voor- j EiJ de rondvraag informeerde stel van Ged. Staten tot toe-1 de heer Boot. naar de opiuimmg kenniiTg van gratificatie van van de palissaden op de los- 2 pet. der jaarwedde over 1948 Piaa^s aan het station. De voor aan het personeel der Keurings- z*tter antwoordde, dat hierom- dienst van Waren te Goes ging trent contact is opgenomen met de raad accoord. Van de gemeente Hardenberg de Ned. Spoorwegen. De heer Mol uitte de wens, was een verzoek ingekomen om dat de plaatselijke Verenigingen adhaesiebetuiging van hun vnjstellmg van vermakelijk- raadsbesluit om t.b.c. onderheidsbelastinS zullen genieten, werkingsfeer te brengen van de waarop de voorzitter toezegde Woensdavond werd onder lei- doch de jongen werd over een heg ding van de heer K. T. Bakker j gesmakt en liep inwendige kneu door de kerkeraad van de Ned. zingen op. Herv. Kerk een Kerstavond be legd voor de ouden van dagen van 63 jaar en ouder in een versierde zaal van de „Prins van Oranje". Nadat een strijkje cn dames koor onder leiding van de heer J. Tamminga een Kerstcantate had Uitgevoerd werd door de heer L. C. Velthuizen een Kerstverhaal voorgelezen. De hoofdschotel van deze avond was de opvoering van Charles Dickens Kerstspel „Tom Scrooge", dat geschiedde door de leden van de Jonge Kerk. Dit WISSENKERKE. Kerstfeestviering. De Herv. Meisjesvereniging vierde met de beide Jongensclubs het Kerstfeest. De presidente me vrouw Meijer vertelde het Kerst gebeuren; waarna een Kecstcan- tate ten gehore werd gebracht. Prachtig was het kaarsjesspel, dat door zeven meisjes meisjes opgevoerd werd. Nadat aan ieder kerstcadeautjes waren uitgereikt, dankte mevr. Meijer allen voor stuk verhaalt van Scrooge, dehun medewerking en sloot ds oude vrek, die door verschillendeMeijer de goede avond met gebed. personen, eens zelfs door 'n geest, op z'n vrekkerigheid wordt gewe zen. Tijdig komt hij tot inkeer en betoont hij ook door het Kerst feest' zijn naastenliefde. OOSTKAPELLE. Schooljeugd kreeg Amerikaanse pakketjes. Gistermorgen is aan de leerlin- Alle spelers, de heer Pieterse Sen van de openbSre lagere school die de rol van Scrooge op zich ge nomen had in 't bijzonder, maak ten hét tot een waardig stuk. Een en ander werd afgewisseld door het gezamenlijk zingen van Kerstliederen. Ds Boerlijst sprak, op deze goede Kerstavond, waar op evenals vorige jaren ook de een aantal pakketjes uitgereikt, geschonken door het Amerikaan se Jeugd.Rode Kruis. De pakjes werden uitgereikt door de heren Gersten te Vlissingen en Joosse te Meliskerke. In ieder, pakje was een brief Ingesloten van een Ame rikaanse familie, waardoor de oudere leden van de gemeente band tussen Walcheren en de VB in Wilhelminadorp aanwezig wa ren, een slotwoord. Geref. Jeugd verband. In de Chr. Bewaarschool werd Woensdagavond door het. Geref. Jeugdverband een Kerstavond ge houden onder leiding van ds R. A. Flinterman. Door de heer J. de Regt werd een Kerstonderwerp ingeleid „In de volheids des tijds". De avond werd verder gevuld met zang en declamatie waarbij vooral de zang van mej. Flinter- man aan de piano begeleid door Kiesvereniging bijeen o.l.v. de de heer Harthoorn uit Goes veel1 heer C. Polderman. Na behande- zeker sterker zal worden. ARNEMUIDEN. Grote bietenaanvoer. De ruime bietenoogst van dit jaar demonstreerde zich ook in de aanvoer op de haven. Voor de Centrale Suikermij. werden er 1.405.857 kg bieten aangevoerd en voor de fabriek te Dinteloord 5.321.485 kg. BIGGEKERKE. A.R. Kiesvereniging. Vrijdagavond kwam de A. R. waardering vond. Iling der huishoudelijke zaken Na de pauze werd een declama- j sprak de heer Daarspul van Kou- orium uitgevoerd. dekerke over het communisme. wet op de besmettelijke ïiekten. 1 x een volgende vergadering De raad deed dit. Aan het verzoek van Ged. Sta ten om de opleiding van leer krachten bij het kleuteronder wijs te steunen zal voldaan wor den. Van de dienst Openbare Wer ken is een ontwerp ingediend voor beplanting met heesters vóór en om de openbare school. De heer Mol zou gaarne een ge- deelte reserveren voor -school tuin. De overige raadsleden meenden, dat de plattelundskin- deren niet veel zullen voelen met een betreffend voorstel te komen. De heer Butijn vroeg wanneer het wegje bij Bruinzeel zal wor den opgeknapt. Dit zal zeer bin nenkort gebeuren. BAARLAND. Dorpstoren wordt gerestaureerd. De gemeenteraad kwam Woensdag bijeen. Besloten werd de tijdelijke bijslag te verlenen aan secretaris en gem.-ontvan- voor zo iets. Besloten werd de'ger. Van Den Haag was bericht beplanting voor de openbare ontvangen, dat accoord wordt school te doen geschiedi n zoals gegaan met de restauratie van het ontwerp van de dienst Open- de dorpstoren, mits de aangewe bare Werken aangeeft. Van de Z.L.M. was een ver zoek ingekomen om Subsidie te mogen ontvangen voor de la gere landbouwschool te Krui- r.ingen. De voorzitter noemde verschillende bezwaren, zoals de vestiging der school in Kruinin- gei^het oprichten zonder de ge- zen architecten een plan voor- leggen. Adhaesie werd betuigd aan het adres van het Groene Kruis te Hardenberg om te ko men tot intensieve bestrijding van de T.B.C. Het verzoek van de heer H, Schout om vergoeding der bus- kosten voor een schoolgaand meente hierin te kennen en het kind naar Goes werd mgewil- daarna vragen van subsidie. Deligd. raad was het hiermee eens, hoe-Een verordening op de straat- wel enkele leden meenden, datbelasting, waarvan de Coaten de leerlingen hiervan niet de voor de gemeente f389 bedra- dupe mogen worden. Er werd gen, werd z.h.s. aangenomen. De over deze kwestie druk gedis-, aftredende leden van de com- cussieerd. Tenslotte werd beslo-missie tot wering van echool- len een subsidie te verlenen metverzuim werden herbenoemd, een grondslag van f 100 en f 15De aanleg van het sportveld voor elke leerling uit deze ge-zal geschieden door de D.U.W. meente, die de school bezoekt, Daar het gebouw van de O.L. tot een maximum van f 150, - school in desolate toestand ver- zulks voor 1949. Tegen stemdenkeert, hebben B. en W. een be- ae heren Boot en Boonman. j groting voor herstel, dat f 1900 Nog een verzoek van de Z.L.M.; bedraagt, opgesteld. Het crediel om subsidie over 1949 voor de werd verleend. De begroting Tuinbouwschool te Kaoelle'van i voor 1949 werd z.h.s. aangeno- f 25 per leerling, werd vlot in- men. gewilligd, met een maximum van f 150. Nac(at de vijfjaarlijkse afreke ning met de bijzondere scholen goedgekeurd was, werd besloten De heer v. Damme vestigde de aandacht op de leegstaande wo ning van de heer v. d. Have. ZIERIKZEE. afgevaardigden onder de huidige regeling niet voldoende de wen sen van de raad kunnen vertol ken. De voorziter bestreed dit. Weth. 'Gerritsen meende, daar er straks met millioenen moet wor den gewerkt, de gehele oiide re geling op de helling moet en de gemeenteraden hun zeggenschap moeten hebben. De heer A. M. den Boer voelde meer voor een blanco mandaat. Een voorstel van B. en W. tot verpachting van een gedempt gedeelte „Krakeelput" aan H. Saman, werd na enige discussie, waarbij ook een andere gega digde werd betrokken, goedge keurd. Het voorstel tot noodherstel van de Oost. Havendijk lokte een zeer brede discussie uit, waaraan zowel de wechouders. ak verscheidene raadsleden deelnamen. Uiteindelijk werden B. en W. gemachtigd uitvoeringen te doen in het kader van het grote plan waarvoor in de begroting 1948 een post van f 750.000 is uitge trokken. De voorzitter zal te de zer zake de nodige stappen bij G. St. doen. ten van de wandelingen. De heer Groenendijk wees op ae ver plichting der gemeente om de destijds gedempte Of alvc Maan" weer uit te rijden. De heer Goudzwaard verzocht voor de heer J. A. v. d. Schee een schuur of stalling, daar de bij -nem in gebruik zijnde is onteigend. De heer Brouwer vroeg om voor de voorgenomen Middén- standsténtoonstelling op het Ha venplein geen belasting of pre cariorechten te heffen. HAAMSTEDE. Bouw van semi-permanente O.L. school. Dinsdag kwam de gemeenteraad bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Jhr R. Roëll. Het voorstel tot het verlenen van een bijslag aan het gemeente- personeel werd goedgekeurd, evenals een wijziging ip de ge meenschappelijke regeling voor het ziekenhuis te Noordgouvve. Zo ook de garantie-verkjaring voor een kasgeldlening ten behoeve van de Waterleiding Mij Schou- wen-Duiveland. Een verzoek van j G. B. Heutink om tegemoetkoming Benoemd tot correspondent der afd. Waarde van de Stichting „Vrederust" te Bei-gen op Zoom, de heer L. de Loose. Op Maandag, 3e Kerstdag, zal o.l.v. de commissie dgr Zondags school voor de kleintjes zowel als voor de grotere kinderen een Kerstfeestviering plaats hebben in het kerkgebouw te Nieuw- en St Joosland. Woensdag a.s. half acht zal de gemeenteraad van Oostkspalle bijeenkomen. Te Bruinisse hield do Herv. Vrouwenvereniging Dinsdagavond een Kerstwijding. Te Kruiningen werd oenzelfde avond gehouden door de N.C.V.B. Mevr. Lobbezoo vertelde, boe het kerstfeest werd gevierd in een gevangenkamp in Indië. Te Zoutelande werden twee kerstavonden gehouden in „De Ark". Maandagavond door „Jong Martha" en Dinsdagavond door „Martha". Het kerstfeest werd Woensdag middag te Kloetinge gevierd door de Chr. Vrouwenvereniging Fcbe en 's avonds door de gecombineer de C.M.V. „Tabitha" en de C.J. M.V. „Imyianuël". In behandeling komt de be-in de verplaatsingskosten werd groting 1948, waarbij de voor- ingewilligd, zo ook een verzoek denmaan" teeLfePne?nteWerklie" Er worden nog 17 woningen eten aan te passen aan aie der 1 ijkswerklieden. Aan F. V. Langenberg en J. gebouwd. De gemeente heeft vergunning B. Huips zal een vergoeding ge- i gekregen voor de bouw van 17 geven worden voor de reiskostenarbeiderswoningen. De raad van een schoolgaand kind. machtigde B. en W. de nódige Van het schoolbestuur van de maatregelen te treffen en tot School met de Bijbel was een onderhandse aanbesteding over verzoek ingekomen om het res- te gaan. terende bedrag van de oorlogs- j Bij het voorstel: wijziging ge schade groot f 504 te mogen ont-1 meenschappelijke regeling zie- vangen. De raad besloot hiertoe, kenhuis „Schouwen-Duiveland", De muziekver. „RUlanuia" zal meende de heer Catshoek, dat de zitter de hoop uitsprak in het vroege voorjaar de begroting voor 1949 aan de raad te kun nen aanbieden. De heer den Boer vroeg in lichtingen omtrent het tekort bij de gasfabriek. De heer Catshoek \roeg of ef een gascommissie is, waarop de heer v. d. Doel een toelichting gaf. De voorzitter zeide nader onderzoek toe dpor 'de directeur der gasstiehting. Op een vraag van de heer v. d. Doel of de brandblusmiddelen voldoende en deskundig worden onderhouden, antwoordde de voorzitter dit met de Brand weerinspectie te zullen bespre ken. Voorts stelde de heer v. d. Doel voor in de raad van be heer der Waterleiding Mij. wij ziging té bepleiten het be treffende statuut en wel zodanig, dat alleen zij leden van de raad van beheer kunnen zijn, die be- ho'ren tot de deelnemende ge meentebesturen. De voorzitter zegde toe, dit op de eerstvolgen de vergadering van de raad van beheer ter sprake te brengen. Een voorstel van B. en W. om de post voor het gemeentelijk Badhuis te verhogen tot f 16.000 voor aanschaffing van o.a. een :ueuwe ketel te leveren door de fa. Tamsen te Goes, werd na toelichting van weth. v. d. Doel aangenomen. Bij het hoofdstuk openbare werken vroeg de heer Linders inlichtingen over de financiële afwikkeling van de uitgevoerde werken. Na beantwoording hier van door de voorzitter werd de begroting met een tekort van f208.146, met algemene stemmen goedgekeurd. Bij de rondvraag informeerde de heer den Boer naar het spit- van H. W. Witte voor derving van huishuur. Na uitvoerige bespreking over -de bouw van een semi permanente openbare lager school, besloot de raad op voorstel van B. en W. hiertoe over te gaan. Waarschijn lijk zal het gebouw in 1950 in- gebruik genomen kunnen worden. De rekening 1947 en begroting 1948 van het Burg. Armbestuur werden vastgesteld. De gemeente rekening over 1946 werd voorlopig vastgesteld met voor gewone dienst in ontvang op f 206.307.57. Uitgaaf op f 203.190.99, alzo een goed slot van f3116.58. De kapi- taaldienst sluit met in ontvang en uitgaaf op f 221918.28. Vooral de gemeentelijke reinigingsdienst kwam ter sprake, waarbij de voor zitter meedeelde, dat er sprake is van een plan voor de gehele Westhoek, waarbij dan de organi sche bestanddelen zullen worden benut voor grondverbetering. De gehele raad betreurde het, dat B. en W. genoodzaakt waren een voorstel inzake belasting op bebouwde eigendommen in te moeten dienen. Wijzigingen in de begroting, waardoor deze een te kort opleverde, maakten dit ech ter noodzakelijk. Z.h.s. besloot de raad dan ook tot invoering van de straatbelasting. Besloten werd-tot conversie van enkéle geldleningen over te gaan. Vervolgens werd een ontwerp Algemene Politieverordening door B. en W. aangeboden. Een raads commissie zal deze eerst in studie nemen, waarna de verordening aan de raad voorgelegd zal wor den. Bij de rondvraag kwam onder meer ter sprake, de haven Burgh- sluis en de plaatsing van een waarschuwingsbord bij de Bijz. School. KRUININGEN. In principe besloten tot montagebouw. Woensdagavond vergaderde de gemeenteraad. Besloten werd gelden beschikbaar te stellen voor verbetering van de electri- sche verlichting in twee lokalen van de R.K. school te Hans- weert. Na enige toelichting werden enkele percelen tuingrond in verschillende bouwplannen ver huurd. Het maximum bedrag aan in 1949 op te nemen kasgeld werd weer vastgesteld op f 200.000.— Aangeboden werd de begroting over 1949 met een eindbedrag van f 40.266.08. De aftredende leden van het Burg. Armbestuur de heren B. A. Martens en M. v. de -Berge, werden herkozen, zo ook het lid van de commissie van toezicht op gemeentelijk sportterrein, de heer B. P. Bur- kunk. Aan de orde kwam eenver laagde aanvraag voor premie regeling woningsplitsing van de heer J. F. de Biieck, groot f 630. Het in de vorige vergadering verworpen verzoek bedroeg f 1000.— De voorzitter zeide, dat dit het maximum bedrag is en ried goedkeuring aan gezien de hier door verkregen woningverrui- ming. Velschillende leden had den bezwaren, doch na langduri ge bespreking werd met 7 tegen 3 stemmen het verzoek aan vaard. Z.h.st. werd besloten een geld lening groot f 64.000.aan te gaan. Na een besloten zitting nam de raad het besluit het bouwen van montagewoningen aan te vragen en een perceel bouwgrond aan de heer de Meij te verkopen. Bij de rondvraag dankte de heer de heer de Bat B. en W. en „de Raad voor hun mede- werkihg bij de verbetering van de straat op Oostdijk; op zijn uitnodiging zullen de raden van Kruiningen en Krabbendijke de weg bezichtigen. Op een opmerking bij de rondvraag over de straatverlich ting te Hansweert deelde de voorzitter mede, dat alle negen lantaarns thans zijn geplaatst. Verder werd gewezen op de slechte modderweg te Vlake. Daar de heer Heijboer wegens vertrek naar Zaamslag voor het laatst de vergaderingen bijwoon de, dankte de voorz. hem voor het door hem verrichte werk.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2