Rusland zal zich van stemming over de Amerikaanse resolutie onthouden. NIEUWS Hoofd sub-Streekbureau te Vlissingen nam afscheid. Nederlandse troepen vonden te Solo de winkels geplunderd. Nieuwe gevechten in de Negeb. De heer J. Slooves, directeur der P.Z.E.M., overleden. En verdergaand voorstel der 8. Brand verwoest woning te Goes. Verkeersproblemen op Schouwen. ïsraël zegt bestand op lUctifeest 19U. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zal Nederland resolutie van Veiligheidsraad negeren? Chinese goudkoorts bereikte hoogtepunt. SNIPPER Uitgave Stichting „Zceuwsch Dagolad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kwantoren: Vlissingen, Walstraat 83 Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswjjkstraat, Telefoon 2052. Kunnen we nog kerstfeest vie ren? Het Kerstfeest is toch immers het feest van de vrede? Van het vrede op aarde? Maar kunnen we nog zingen van vrede op aarde, terwijl op nieuw de lucht van oorlogsge ruchten vol is, terwijl volgens een Amerikaans schrijver de derde wereldoorlog reeds in April 1944 begonnen is? En kunnen we dan nu in 1'48, nog wel kerstfeest vieren? Het antwoord op deze vraag kunnen we lezen in het Evange lie van het kerstfeest. Wat houdt dit Evangelie, die „blijde boodschap" in. Dit: „Ziet ik verkondig u grote blijdschap, die al den volke we zen zal n.l. dat u heden geboren is, de Zaligmaker, welke is Christus, de Heere." Dat is het feit, het heilsfeit waarom het in dit feest in de eerste plaats gaat en wat ook bij onze feestviering het eerste en het voornaamste moet zijn. Zeker, het „vrede op aarde" neemt in hét door de engelen gezongen kerstlied een belang rijke plaats in, maar dit lied kon alleen worden gezongen na de verkondiging van het blijde kerstevangelie van de geboorte' van de Zaligmaker. \\T ij lopen gevaar dit geheim vv van het kerstfeest te ver geten, en te luisteren naar het lied zonder eerst de predi king te horen; terwijl het vtoch zó is, dat de prediking vooraf gaat en dat het woord tot het lied leidt. Er zou geen kerstfeest zijn en er zou geen kerstlied zijn, waarin het vrede op aarde wordt bezon gen, indien er niet eerst was ge weest de verkondiging van de afgezant des hemels, dat er niet maar geboren is een 'kindeke zwak en teer, maar Het Kind, Jezus Christus, de Zaligmaker. Zeker niet tevergeefs hebben de engelen gezongen van het vrede op aarde in de mensen des welbehagens. Jezus is ook de Vredevorst, die kan gebieden, de vrede op aarde en in de zielen van die in Hem geloven. Hij is het ook en Hij is de enige, die de vrede kan bren- gon. Maar toch alleen op grond van het feit, dat Hij is de Zalig maker, Die in het vlees gekomen is om de zonde der wereld weg te nemen, om de gevallen mens weer met God te verzoenen. „Alzo lief heeft God de we reld gehad, dat Hij Zijn enig geboren Zoon gegeven heeft, op dat een iegelijk die in Hem ge looft, niet verderve, maar het eeuwige leven hebbe". TJierop moet de volle nadruk l vallen. De tijd waarin wij leven ken merkt zich door het eenzijdig betrekken van de vrede op aar de, waarvan de engelen zongen, tot de vrede onder de vol keren. De bewogenheid van de oorlog heeft er toe meegewerkt, dat velen nog verder van de Schrift zijn afgeraakt, dat zij uit het kerstlied alleen de vredes- klank beluisteren en aan die klank toetsen de benauwende werkelijkheid van de conflicten tussen de volkeren. Maar zó wordt het kerstgebeu ren uitgehold en blijft er ook van de engelenzang niets meer over. De grote blijdschap is er, ook de hlijdschap van het vrede op aarde, maar alleen omdat gebo ren is de Zaligmaker, Christus de Heere. Het kerstfeest is Zijn feest, omdat Hij onze vrede is, als de Middelaar Gods en der mensen. Jezus de Zaligmaker! ,,'k Lag machteloos gebonden, Gij komt en maakt mij vrij; Ik was bevlekt met zonden, Gjj komt en reinigt mij." Ere zjj God! Vrede op aarde! ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1136 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord VRIJDAG 24 DEC. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FEI.TZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Viffsingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op. en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.48 u., onder 16.33 u. Maan op 3.03 u„ onder 13.21 u. Hoogwater op Zaterdag 25 Dec.; Vlissingen" 9.14- u. 1.58 m., 22.— u. 1.70 m. Wemeldinge: 10.54 u. 1.36 m., 22.34 u. 1.56 m. INDONESIË IN DE VEILIGHEIDSRAAD. De Veiligheidsraad is in zijn zitting van gisteren nog niet tot een beslissing inzake Indonesië gekomen. Australië dien de een amendement op de Amerikaanse resolutie in en de Russische gedelegeerde Malik deelde mede, dat de S. U. zich van stemming over de Amerikaanse resolutie zal ont houden. Een Russische resolutie met nog verder gaande be palingen zou worden ingediend. De eerste spreker was de Chi nese afgevaardigde Chiang, die vaststelde, dat Nederland de com petentie van de Veiligheidsraad niet kan erkennen. Als Nederland bezwaren had gehad, zou het die direct aan de Veiligheidsraad hebben moeten melden. Hodgson (Australië) beschul digde de Nederlanders ervan, niets te hebben gedaan tot verwezen lijking der Renvillebeginselen. Dat Nederland de Republiek een ulti matum «telde noemde hij erger dan Hitler in 1940 jegens Neder land deed. De actie droeg volgens hem een zuiver militair karakter. Alle overeenkomsten heeft Neder land geschonden. De gevolgen der actie zullen zijn: verlies van good will der Nederlanders en onrecht in Azië. Hij diende een amendement op de Amerikaanse resolutie in, in houdende, dat de republikeinse leiders onmiddellijk moeten wor den vrijgelaten en dat tegen de republ. gevangenen geen sancties of repressailles mogen worden toe gepast. De afgevaardigde van Syrië was van mening, dat Nederl., aange zien het de Republiek reeds pre rogatieven voor de souvereine macht gaf, thans slechts verant woordelijk is voor rust en orde in eigen gebied en niet in dat der Republiek. Hij noemde de actie een gewone oorlog. Volgens Dessai, India's gedele geerde, had Nederland de actie al maanden voorbereid. Hij beweer de, dat de Republiek tot grote concessies bereid was en zelfs de Nederlandse souvereiniteit in de overgangstijd volledig wilde er kennen. Met opzet hielden de Ne derlanders het vliegtuig op, dat Soekarno naar India zou brengen voor een bezoek, waartoe zij zelf toestemming hadden gegeven. Alle bovengenoemde sprekers steunden de door Australië gea mendeerde Amerikaanse resolutie. MALIK AAN HET WOORD. Daarna kw^| de Russische af- Landingsverbod in India en Pakistan voor K.L.M.- toestellen. Boycot in Australische havens. De regering van India heeft Se rechten van de K.L.M. op Indisch grondgebied opgeschort met het oog op de militaire actie van de Nederlandse regering tegen y de Indonesische Republiek. Als ge volg hiervan mogen Nederlandse vliegtuigen niet meer over India vliegen. Ook de regering van Pakistan heeft het overvliegen van K.L.M.- toestellen tijdelijk verboden. De Australische havenarbeiders besloten op NedeHandse schepen, die goederen vervoeren van Australische havens naar Indone sië, een boycot te leggen. gevaardigde Malik aan het woord. Aan het eind van zijn rede kon digde hij aan, dat Rusland zich van stemming zou onthouden wat betreft de Amerikaanse resolutie, doch zelf een resolutie zou indie nen. Malik noemde de Nederlandse actie de tweede onuitgelokte aan val op de Republiek. Het is zui ver een koloniale oorlog. De Re publiek is het slachtoffer van mi litaire agressie. En de Veiligheids raad heeft dit door zijn niet-in- grijpen aangemoedigd. Terstond na de Renville-overeenkomst be gon Nederland met de bestands schendingen. In de bezette gebie den richtte zij schijnregeringen van verraders op. Bovendien dron gen zij de Republiek een econo mische blokkade op. De C. v. G. D. deed niets in het belang der Republiek, terwijl deze uitzonder lijke concessies aan de Nederlan ders deed. Door hun koloniale politiek van onderdrukking en terreur riepen de Nederlanders manifestaties vap, haat op. Om dat Nederland de acties van een voll^ïemocratische beweging hin dert, is het een vijand van de vooruitgang der mensheid. Het speculeren op de z.g. com munistische bedreiging is nieuw noch origineel. Malik achtte het verkeerd ook de Republiek te verzoeken haar troepen terug te trekken. Dit moet alleen aan Nederland ge beuren. Zo niet, dan wordt de in druk gewekt, dat de Veiligheids raad niet weet, wie aanvaller is. Daarom kon Malik de Amerikaan se resolutie niet steunen. Hij verzocht de raad bevel te geven tot onmiddellijk staken van het vuren, terugtrekken der Ne derlandse troepen achter de be standslijn, bestempeling der Ne derlandse actie als een daad van agressie en instelling van een missie uit alle leden-staten van de Veiligheidsraad, die moet toe zien op de naleving der op te leg gen maatregelen. Daarna werd de zitting tot van morgen verdaagd. Dan komen ge- Politieagent redde baby. Doordat een kind een petro leumkacheltje omver stootte, ont stond gisteravond omstreeks half «even brand in de woning van de heer J. J. C. Kujjper aan de Klei ne Kade te Goes. In een oogwenk was de huis kamer een vlammenzee, terwijl ook in de gang brand ontstond. De heer des huizes trachtte na melijk het kacheltje naar buiten te dragen waarbij hij brandende olie morste. Het vuur greep zo heftig om zich heen dat de in paniek geraak te ouders naar buiten renden, Vele waarderende woorden, Zeeuwen het ook best hadden kun- Tnen doen, indien er maar genoeg h t s ?1! ten stadhui- krachten waren geweest. Hij ze heeft het hoofd van het sub- noemde zich één van hen, die streekbureau te Vkss.ngen, de daarom moesten bijspringen, heer W. A. Oudenaarde, afscheid j ,Ik heb echter hier gewerkt als genomen van gemeentebestuur, burger en niet als vreemdeling", gemeentewerken en het personeel. z0 besloot de heer Oudenaarde Het huldigingscomité bood de heer Oudenaarde een stoel aan als blijk van waardering voor het door hem verrichte werk. De burgemeester, Mr B. Kolff, die na zijn speech de stoel aan bood, deelde mede, dat het hul digingscomité was samengesteld uit leden stuurde zijn toespraak. Velen maakten van de gelegenheid gebruik hem de hand te drukken. EXTRA-RANTSOENEN VOOR STOLPE. delegeerden aan het woord, die'!^6 v^n kun drie hinderen mee- een gematigder houding tegenover Nederland aannemen. sleurend. In de voorkamer zpt echter nog een baby in een kinderstoel. De agent van politie M. J. C. de Kok drong, toen hij dit vernam, onmid dellijk het perceel binnen, wist de kleine te grijpen en via het raam te redden. Daar de motorwagen van de brandweer stil viel, moest in het VERWACHTINGEN. Men verwacht te Parijs, dat, wanneer de verder gaande Russi sche resolutie zal worden verwor pen, Malik toch zijn stem aan de Amerikaanse resolutie zal geven. Is dat inderdaad het geval, dan zouden er acht stemmen vóór de begin water gegeven worden via resolutie zijn, want behalve Ame- de waterleiding. Hoewel kort rika zelf is bekend, dat naast Sy- daarop ook de motorwagen weer rië en Columbia (die de resolutiewater gaf, mocht het blussings- mede indienden) ook Engeland en werk niet meer baten. Het oude, Canada hun stem aan de resolutie door en door droge perceel brand- zullen geven, alsmede China en de geheel uit. Argentinië. Doch wanneer Rus-1 Van de inboedel kon niets ge land blanco stemt, is de resoltitie red worden. Zelfs de kleding van er door, omdat zeven stemmen de ongelukkige bewoners ging vóór voldoende zijn tot het aan- verloren. De belendende percelen nemen. konden behouden blijven. Wc-1 Intussen zijn in het Palais hadden de bewoners, die onmid- Chaillot de telefooninstallaties dellijk begonnen waren hun inboe- weer aangebracht. del in veiligheid te stellen water- Men verwacht, dat, wanneer de schade, raad morgen niet gereed komt, hij De inboedel van de heer Kuij- ook Zondag zal vergaderen. per was verzekerd. De 400 inwoners van het dorp van het gemeentebe-Stolpe, dat na drie jaar bestuur plaatselijke patroons-door de Franse autoriteiten te bond, schildersbond en architecten j Berlijn aan de Sowjets is terugge en een lid van het. personeel van'geven, zullen dubbele extra-voed- het sub-streekbureau. Spr. her- iselrantsoenen voor Kerstmis knj- innerde aan de komst van de heer I gen. Oudenaarde in December 1945 en zei, dat het hoofd van het sub- streekbureau nooit teleurgesteld had in zijn werkwijze. De samenwerking met het ge meentebestuur was van zeer aan gename aard en zonder enige „koude, drukte". Spr. wees er op, dat Vlissingen voor de oorlog 6222 woningen tel de, waarvan er door de oorlogs handelingen 1438 werden ver woest. Zoals bekend bleef er van Nieuwe maatschappij wil bus vervoer. Ook gisteren heeft de Vereni ging van Burgemeesters en Secre tarissen op Schouwen en Duive- land een vergadering belegd ter, de overige 4784 slechts één onbe-:!;3?nkine van de verkeerspro- schadigd. De heer Oudenaarde heeft de zaak thans in zoverre af- 1 gewikkeld, dat nog slechts 126 woningen op herstel wachten. .Hierdoor hebt U Vlissingen' zeer aan u verplicht", aldus mr Kolff. „Ge hebt zeer veel en nut- j tig werk gedaan en namens de j Vlissingse bevolking dank ik UI daar zeer hartelijk voor". wU men een vJot en rende_^ Namens de pas opgerichte Ver- voersmij voor de Zuid-Hollandse en Noord Zeeuwse eilanden gaf j mr M. L. Weyl uit Rotterdam, een I uiteenzetting van het doel dat de nieuwe maatschappij nastreeft. De Weyl wees er op, dat het i tramvervoer uit de tijd is en ver vangen dient te worden door bus- Ongeveer 10 dagen geleden zijn bezet. 800 Japanners in burger naar Ke- j Thans diri vertrokken, het waren meren deels instructeurs van de T.N.I. Een somber beeld geven de eer- „Nederland zal vermoedelijk el ke resolutie van de Veiligheids raad, die het terugtrekken van de ste berichten pit Asahan (Noord- Nederlandse en Indonesische1 Sumatra). De toestand van de be- strijdkrachten op de stellingen volking in ditgéijied is zeer slecht, van de bestandsovereenkomst van Eén dezer dagen zullen dé eerste Januari 1948 behelst negeren", al- j teams van het Rode Kruis en so- dus heeft dr H. J. Frledriey, chef c;aie zaken naar Asahan vertrelc- vau de politieke afdeling van het ken om voedsel, kleding en medi- Nederlandse ministerie van over- cijnen uit te reiken, zeese gebiedsdelen te New York De e„rste berichten melden, dat verklaard. een groot deel van de bevolking Volgens dr Fnedncy, zou het ernstige ziekten lijdt. Het terugtrekken Van de troepen uit voedsel bestond de laatste tijd de door de nieuwe politionele ac- yoor velen hoofdzakeiijk uit pi- tie verworven posities tot chaos sangstammen. leiden. HET VERLOOP DER Uit militaire bron wordt betreffende de toestand te Solo verno men, dat de stad een onverzorgde indruk maakt. Het straatvuil ligt hoog opgestapeld. Toko's, pasars en rystopslagplaatsen zijn ge plunderd. De communistische gevangenen, die in Solo waren*nder- gebracht, zijn voor de helft door de republikeinse regering over gebracht- naar Madioen. De andere helft is losgelaten. Militair vliegtuig bij Magelang neergestort. Officieel wordt gemeld, dat gisterochtend in de omgeving van Magelang een Kittyhawk- toestel van de militaire lucht vaart is neergestort. De bestuur der, een eerste luitenant-vlie ger-waarnemer, gedood. 1 de Egyptenaren ontstond toen Israëlitische troepen „maatrege len namen om verdere sabotage De Israëlitische regering heeft aan waterpijpleidingen door steren de bestandsresolutie van Egyptenaren te beletten". 16 November gezien de eerder! De woordvoerder weigerde te door Egypte genomen gelijke stap zeggen of de Israëlische mili- opgezegd. taire actie verband hield met de Een Israëlitisch woordvoerder br;ef aan generaal Riley. deelde mede, dat grond- en lucht- j Latere Israëlische oorlogsbe- strydkrachten in de afgelopen richten spraken van gevechten nacht hebben deelgenomen aan ;n de zuidwestelijke hoek van liernieuwde gevechten met Egyp-de Negeb en meldden, dat de tische troepen in de Negeb in Egyptenaren „pantserwagens en Zuid-Palestina. vliegtuigen" gebruikten. De kennisgeving van het op zeggen van het bestand was ver vat in een brief aan brigade-1 generaal William Riley, het hoofd van de staf der V.N. te Tel Aviv, die de regering van z- Beveland-West van ïsraël mededeelde, dat Egypte i v'in Plattel, vrouwen zijn Kerst- thans eiste, dat alle troepenwÜding, onder leiding van Mevr. In verband met de mededeling, dat de regeringsbanken slechts 10.000 vergunningen zullen afle veren voor de aankoop van een ounce goud, heeft de goudkoorts, die van tijd tot tijd te Sjanghai heerst, sedert de regering in No vember j.l. besloten heeft goud aan het publiek te verkopen, haar hoogtepunt bereikt. Sedert eer gisteravond heeft een menigte van 30 a 40.000 personen zich tijdens een ijskoude regen en on danks het uitgaansverbod, dat door de staat van beleg is opge legd, naar de banken begeven om, onmiddellijk bij de opening der kantoren op de volgende dag, „strategische posities" in te ne men. Deze menigte werd zonder werd op slag incidenten door aanzienlijke strijdkrachten verspreid, maar des morgens, bij het einde van het uitgaansverbod, bewoog een ware mensenzee zich opnieuw door de verlaten straten om haar plaats voor de deuren der backen weder in te nemen. De politie trachtte de menigte, die ieder verkeer belemmert, te de verspreiden. Tot dusver heeft de politie nog niet geschoten, maar wel is zij tot arrestaties onder de menigte overgegaan. ACTIE. In Bantam bezetten Nederland se troepen Maoek aan de Noord kust van West-Java. De opmars in Bantam gaat gestadig voort. Weerstand werd niet ondervon den. In Midden-Java werden in de omgeving van Solo zuiveringsac ties uitgevoerd. Op Sumatra werd Taroetoeng, de voornaamste plaats in het bin nenland van Tapanoeli bezet. Gistermorgen landden Neder- zijn de eerste berichten ontvangen over de reactie van de geïnterneerde rep. leiders. Zij zijn zeer down en zenuwachtig. Vol gens Hatta was door het leger te Djogja geen weerstand geboden, aangezien dit elders op oefening was. Soekarno verklaarde, niet te weten, waar het leger was. t Hadji Agoes Salim zei, dat zijn buitenlandse connecties uitste kend waren, doch dat van het mi litaire gedoe van de Republiek niets klopte. Volgens Douwes Dekker was het ongeluk van de Republiek cor ruptie en nog eens corruptie. Van democratie was in de Republiek geen sprake en het was slechts een onderlinge strijd tussen de verschillende partijen. Buiten de steden is de houding van de bevolking uitbundig en zij juichten ónze troepen toe. In de steden is de houding apathisch, voornamelijk uit vrees voor tal rijke ondergedoken T.N.I.-leden. Heel Djogja is vergeven van booby-traps, welke opgeruimd worden. De B.P.M.-installatie al daar is volkomen intact. 45 militaire waarnemers van de C. v. G. D., verspreid over geheel landse troepen in watervliegtui-Java, worden door Nederlandse gen op het Tobameer nabij Balige. I troepen naar Batavia terugge- j Het vliegveld van Siborong werd I bracht. ANDERE SPREKERS. De wethouder van openbare werken, de heer M. A. van Pope- ring, zei, dat de heer Oudenaarde meer gedaan had dan zijn plicht Spr. was zeer erkentelijk voor het prettige overleg en besloot met de wens, dat hij nog lang zou terug denken aan de tijd in Vlissingen doorgebracht. De directeur van gemeentewer ken, de heer C. Cuwehand, her innerde aan de tijd en de omstan digheden waarin men verkeerde bij de komst van de heer Ouden aarde. Spr. was van mening, dat het hoofd van het sub-streekbu reau meedeelde in de onderschei ding, die Ir Gerber ten deel is ge vallen. Namens het personeel sprak de heer Limonard, die de scheidende functionaris een goed chef noem de. De heer Bijl sprak als aan nemer en taxateur en bracht de heer Oudenaarde dank namens de gedupeerde bevolking van Vlissin gen. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door de heren van Nop pen, namens de schilderspatroons, Kerkhove namens de fa Muys en de Winter en de Ridder als afge vaardigde van de drie woning bouwverenigingen. De rij van spre kers werd besloten door Ir Gerber die de heer Oudenaarde schetste als een zeer verdienstelijk werker in het wederopbouwteam. In zijn dankwoord zei de heer Oudenaarde, dat het hem ver heugde in de wethouderskamer afscheid te mogen nemen, omdat hij daar indertijd ook was begroet. Dank bracht spr. aan het comité en de diverse sprekers. Spr. be sloot met op te merken, dat de rend passagiersvervoer verkrijgen. Het vrachtvervoer dat de R.T.M. thans voor haar rekening neemt en in 't bijzonder het vervoer van bieten per tram, zou bij het bus- senvervoer niet plaats kunnen vinden door de nieuwe maat schappij, doch dit achtte de heer Weyl van zo weinig betekenis, dat het gemakkelijk opgevangen zou kunnen worden door de scheep vaart en per vrachtauto. Een moeilijkheid was nog de veerdien sten, waarvoor de R.T.M. een con cessie heeft lopen, doch naar spre kers mening zou hiervoor waar schijnlijk wel een oplossing gevon den kunnen worden. MEDEZEGGENSCHAP VAN STREEK. Wat voor de eilanden van groot belang is noemde de heer Weyl de medezeggenschap die de streek in de vervoersmij zal krijgtm, waneer zy met de plannen accoord kan gaan. Spr. stelde het n.l. zo voor, dat de mij. rekening zal moeten hou den met de aanwijzingen van de streek. Er ontstond over de plannen van de nieuwe mij. een interessan te discussie. Hoewel dit een eerste contact was, stond de vergadering wel willend tegenover de door de heer Weyl uiteengezette plannen. VERLOOP VAN DE ZUIVERINGSACTIE OP JAVA NEDERLANDSE OPMARS VLIEGVELDEN - SPOORLIJNEN lOOkm Bond Plattelandsvrouwen Z. Beveland West. Een bij^nder arbeidzaam leven. eiste, dat alle zouden worden teruggetrokken1 v'ai? Oeveren, die allen hartelijk uit de Negeb, voordat onderhan- jheette en met enkele delingen over een wapenstil stand zouden worden begonnen. I Jjan Gistermorgen half zeven is, nog plotseling, overleden de heer J. Donderdagmiddag hield de afd. slooves, directeur van de N.V. de bond Provinciale Zeeuwse Eleetrioltefts- Maatschappij- Hoewel de heer Slooves reeds enige tyd lydend was aan een hartkwaal, was de toestand niet van die aard, dat een zo spoedig verscheiden te wachten stond. woorden het overlijden herdacht Kome. Zij wees op de De woordvoerder zeiae ver der,^ dat „vijandelijke vliegtui gen" gisterochtend vroeg bom men lieten vallen op „een zuide lijke Joodse kolonie" zonder ernstige schade te veroorzaken. De mededeling van de woord voerder, dat in de Negeb op r.ieuw de strijd is ontbrand, is een bevestiging van vroegere radioberichten, die door Arabi sche stations zouden zijn omge roepen, en melding maken van een hervatting van de strijd. De Israëlitische militaire woord voerder zeide, dat het treffc- bijzondere omstandigheden waar- „P.Z.E.M.", welke vennootschap het bedrijf der S.A. met ingang van die datum had overgenomen. Op 1 Juni 1936 werd hij algemeen directeur van de N.V. „P.Z.E.M." De heer Slooves heeft een zeer arbeidzaam leven gehad. Steeds heeft hij zijn beste krachten ge wijd aan de groei en de opbloei eerst van de S.A., later van de P.Z.E.M. Was de centrale te Vlissingen eerst van betrekkelijk kleine om vang, al spoedig werd door zijn onvermoeid streven de uitbreiding van'het bedrijf noodzakelijk. Door zijn intensieve pogingen naar ver groting van het debiet en het af in ons land verkeert tengevolgeDe heer Slooves werd geboren van de gebeurtenissen in Indone- op 26 December 1885 te Winkel sië en herdacht ook het vele goe- (N.H.). Op 1 Mei 1910 trad hij in de dat wij dit jaar weer mochten dienst van de Socièté Anonyme beleven. ,des Tramways a Vapeur de Fles-1 sluiten in Augustus 1912 van een Als spreekster trad op Mevr. singue-Middelbourg et Extensions stroomleveringscontract met de 1 Huisman-Griep van Rilland-Bath,te Vlissingen voor de ombouw van gemeente Middelburg, was het die op boeiende wijze Kerstgedich- de stoomtram tot electrische tram. noodzakelijk de machine-capaci- voor de Energievoorziening zijn ten declameerde, wat werd afge-'ln Augustus 1914 werd hij aange-teit uit te breiden. Zeer spoedig na (beste krachten aan deze instellin- wisseld door het zingen van Kerst-steld als waarnemend directeur de overname van het bedrijf der i gen gewijd. liederen door een koortje o.l.v. de van laatstgenoemde maatschappij,S.A. door de P.Z.E.M. heeft hij de} Zijn bijzondere kwaliteiten wer- meerdere gemeenten volgde. Steeds stonden de belangen van de P.Z.E.M. bij hem op de voor grond. Onvermoeid, onvervaard, gestadig, zichzelf geen rust gun nend heeft hij doorgewerkt. Welk een opoffering heeft hij zich ge troost, welk een werklust heeft hij getoond bij de opzet van de Centrale Zeeland, het in project brengen van de koppelleiding GoesRoosendaal, het voorzien van de Noordgroep en Zuidgroep vanuit één centrale te Vlissingen. Het diep tragische in zijn over lijden is mede wel hierin gelegen, dat hij deze kroon op zijn levens werk niet meer tot stand zal zien komen. Hij zal steeds zijn en blij ven het lichtend voorbeeld voor hen, die na hem zijn zware taak zullen overnemen. Ook buiten het bedrijf van de uiteenzetting geven. P.Z.E.M. heeft de heer Slooves als Commissaris van de K.E.M.A., van de Stoomtram Walcheren en als Districts-Directeur in District VI Morgenmiddag om één uur zal Koningin Juliana over befde Hil- versumse zenders een Kerstrede uitspreken. Een tiental perso nen is gearresteerd, dat gedurende twee jaar in tal van Brabantse plaatsen vele diefstallen pleegde. Woensdag a:s. wordt te Roo sendaal een nieuwe Philipsfabriek voor de vervaardiging van t.l.-bui zen, autolampen enz geopend. Een gevaarlijke zwager heeft ze kere M. te Deventer. Zij leefden met elkaar in onmin en in de nacht van Dinsdag op Woensdag wierp zwagerlief een handgranaat in de huiskamer. De schade viel gelukkig mee; de zwager is ge arresteerd. Het C.D.K. deelt mede, dat. de brandstoffenkaarten TA en TB 806 zorgvuldig moeten worden bewaard, aangezien van het vrijkomen der brandstoffen nog geen sprake is. Een felle brand verwoestte gisteren een ka pitale vilia aan de Dennenlaan te Hilversum. f 6^)00.->eft een 50-jarige werkster in Nijmegen gestolen van mensen, voor wie zij werkte. Er komt losse pinda kaas in de handel, die f-0.24 per 100 gram zal kosten. Japans premier Yosjida heeft gisteren het Parlement ontbonden en om alge mene verkiezingen op 23 Januari a.s. verzocht. 27 personen kwa men om het leven, toen een vlieg tuig van de dienst Madrid-Barce lona nabij. Tarragona neerstortte. Omstreeks 5 of 6 Januari zal het Atlantisch Pact in ontwerp gereed zijn. Enkele dagen later zal Truman voor Senaat en Huis jvan Afgevaardigden hierover een Er gaan geruchten, dat de Chinese rege ringstroepen de communisten uit Tangkoe hebben verdreven. A.F.P. verneemt uit Washington heer de Rooy uit Vlissingen. j terwijl in September 1918 zijn aan Met een dankwoord van de stelling als directeur volgde. Op presidente en het zingen van Gez.jl Januari 1929 is de heer Slooves 282 1 werd deze welgeslaagde1 aangesteld als directeur voor de '"enkomst gesloten. 'zgn. Middengroep van de N.V. electrificatie van de Middengroep ter hand genomen, zodat reeds in Juli 1929 de electrificatie der ge meente Goes tot stand yas ge bracht. De electrificatie van steeds den gewaardeerd door zijn benoe ming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Maandag a.s. vindt de begra fenis plaats. AANBESTEDING VEILINGSGEBOUWEN COOP. „WALCHEREN". Gisteren heeft de onderhandse aanbesteding plaats gehad van het complex veilingsgebouwen aan de Nieuwe Vlissingse weg voor reke ning van de Coöp. Veilingsver. „Walcheren" W.A. te Middelburg. Aanbesteed werd: een veiling hal (50 x 20 m.), een fustloods (50 x 10 m.) en een eierioods (30 x 10 m.), alsmede een afmijn- zaal en kantoorgebouwen. Ingeschreven was op uitnodi ging door: Boele en v. Eesteren f 309.900.Kon. Beton Mij v. h. Waning en Co. f 305.730.N.V. Splunder f297.000.Wentink en v. Weeringen f 291,850. Het werk werd aan de laagste inschrijver gegund. Aan de fa. Kloos is de ijzercon structie opgedragen. De N.V. Splunder voert de ega lisatie van het terrein uit. De le vering van electrische installatie en de centrale verwarming werd buiten dit bestek gehouden en zal apart worden opgedragen. Met de bouw zal zo spoedig mo gelijk worden begonnen. Het be stuur hoopt dat de bouw 15 April a.s. zover is, dat men dan het ge deelte, dat klaar is, kan betrek ken. Verder is aan het*architecten- bureau Netto Smit te Den Haag opgedragen zo spoedig mogelijk een ontwerp te maken voor een koelhuis van 250.000 kg. capaci teit en voor een directeurswoning. Stoomschip bij Borssele gestrand. Bij Borssele is een stoom schip gestrand. Het is het Noorse s.s. „Sneland 1", komènde van Narvik, bestemd voor Ant werpen. Dit schip is van de re derij Ramlie en Co. a/s, thuisbe horende te I-Iaugesund, groot 7.254 bruto-registerton. Sieepboot-assis- tentie is vanuit Terneuzen en Walsoorden vertrokken. DE BILT ZEGT: Temperatuur om het vriespunt. Weersverwachting geldig tot vanavond: Overdrijvende wolken- veldén, maar overwegend droog dat ïri het kader van een nieuwe i weer en plaatselijk nevel of mist. Leen- en Pachtwet waarschijnlijk1 Meest zwakke wind tussen Noord 3 milliard dollar voor militaire en Oost. In de kuststreken van uitrusting aan West-Europa en het Noorden van het land lichte Canada zal worden verstrekt. dooi tot temperatuur om het Er is onthuld, dat er een gehei-vriespunt. Elders in het land in me tunnel bestaat onder het fort de ochtend lichte vorst an in de te Acre, waardoor gevangenen middag temperatuur om het vries- konden ontsnappen. 'punt.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1