ZEEUWSCH DAGBLAD Staking vijandelijkheden en terugtrekking op vroegere bestandslijnen. Tojo c.s opgehangen. NIEUWS De verdediging van Europa. Boekit Tinggi, Soerakarta en Tjepoe door Nederlandse troepen bezet. Begrotingen van Sociale Zaken en Onderwijs aangenomen. Ir. J. GERBER OFFICIER IN DE ORDE VAN ORANJE NASSAU Palar beschuldigt Nederlanders van dwaze en blinde politiek. - Marshall-hulp aan Indonesië stopgezet. Haven en vliegveld Ceylon gesloten. Meer licht op 24 en 31 December a.s. Minister in 't Veld woonde afsoheids- plechtigheid hy. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG 23 DEC. 1948 AMERIKAANSE VEILIGHEIDSRAAD: SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1135 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Met vaste medewerking van: Mr W. F. Directeur: JACQ DE SMIT E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; ^^9 «uuuciuutg, i/s ei. o. ii.iftivlissingen; Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.47 u., onder 16.32 u. Maan op 1.39 u., onder 13.18 u. Hoogwater op Vrijdag 24 Dec.: Vlissingen: 8.00 u. 1.71 m., 20.49 u. 1*1 m. Wemeldinge: 9.46 u. 1.46 m. 22.26 u. 1.66 m. Gistermorgen is in het Palais Chaillot te Parijs de op Maandag vastgestelde spoedvergadering van de Veilig heidsraad, die in verband met de afwezigheid van enige vertegenwoordigers moest worden uitgesteld, geopend. De Nederlandse ambassadeur te Ottawa, dr van Royen, heeft op deze vergadering, zoals bekend speciaal bijeen geroepen i.v.m. de actie in Indonesië, het standpunt van de Nederlandse regering uiteengezet. In de grote zittingszaal waren den voortgezet totdat de Repu- de, earaphones reeds verdwenen bliek haar einddoel zal hebben be- Een bevel tot het staken van het vuren achtte Palar niet vol doende. De C. v. G. D. moet be slissende macht verkrijgen by het uitvoeren van de terugtrekking der troepen. De Nederlandse beschuldiging, dat de Republiek plannen zog heb ben opgesteld om op 1 Januari a.s. een offensieve oorlog te be ginnen, noemde Palar een bela chelijke beschuldiging, aangezien het onlogisch is aan te nemen, dat a___= de Republiek in staat zou zijn een ten°bevinden. Nederlands commentaar. Naar .aanleiding van de mede delingen van minister de Fraiteur dat, met goedkeuring van de vijf ministers van defensie, besloten is, West-Europa tot eerste ver dedigingslinie te maken, werd van bevoegde zijde te Den Haag ge antwoord, dat men moeilijk van een eerste verdedigingslinie kan spreken. Dit impliceert hl. dat er nog anderen zouden volgen. Men vraagt zich af, waar deze verdedi gingslinies zich dan zouden moe- zodat men het gesprokene zon der gebruikmaking dezer prac- tische geluidsinstallaties moest volgen. Onder de stukken die op de ionferentietafel van de raad waren gelegd bevond zich een brief van de republikeinse ver tegenwoordiger, ^de heer Palar, waarin deze mededeelde het niet nodig te achten de raad te voor zien van aanvullend materiaal ter bevestiging van het republi keinse standpunt. Voorts was er een telegram van de Arabische Liga, waarin de raad wordt verzocht, aan Ne derland het bevel te geven zijn maatregelen te stoppen. Rede dr van Royen. tien minuten voor elf reikt. De politiek der verschroeide aarde, die zal worden doorgezet met alle bittere gevolgen van dien, is van deze guerilla een ander as pect. Deze wijze van oorlogvoering kan en zal jarenlang worden voortgezet De E.C.A heeft gisteren alle Marshall-hulp aan Indonesië stop gezet, hangende een regeling in zake de vijandelijkheden tussen ons land en de Indonesische Re publiek. Dit betekent, aldus wordt er van bevoegde Nederlandse zijde kreeg dr van Royen de gelegen- 0p gewezen, dat de invoer in In- heid een korte verklaring af te donesië van materiaal, vereist Om loggen. Zijn rede, die hij in 'l Engels uitsprak, refereerde hij aan de jongste verklaring van de Nederlandse minister-president, welke blijkens de stemming in de Tweede Kamer de steun ont ving van het gehele pailement met uitzondering alleen van de communisten. Hierin werd er opnieuw de nadruk op gelegd, aldus dr van Royen, dat het doel van de Ne derlandse politiek in Indonesië voor de economische wederop bouw van dit gebied zal verminde ren. Het betekent echter tevens een vermindering van de moge lijkheden tot verruiming van de export van Indonesië van die pro ducten, waaraan de wereldmarkt en dus ook de V.S., dringend be hoefte hebben. Omtrent de hulp aan Indonesië wordt in hoofdstuk V van het zo juist gepubliceerde eerste verslag van de Nederlandse regering aan- is en blijft: bevordering van de gaande de werking van het Eur. vrijheid van Indonesië ten- herstelprogramma opgemerkt, dat de in het kader van de hulp aan einde te komen tot oprichting van een souvereine federatie van Indonesië, welke op voet van vrijwilligheid en gelijkheid verbonden is met het Koninkrijk ritr Nederlanden in een Neder lands-Indonesische Unie. Publieke vijand No. I. D; Nederlanuse regering is in haar pogingen belemmerd, aldus betoogde dr van Royen, door gebrek aan medewerking van de zijde van zekere extremistische groepen in de Republiek. Dr van Royen gaf vervolgens een breed overzicht van de schendingen van het bestand van de zijde van de republiek. HU zeide, dat, terwijl Neder land nooit getracht heeft haat tegen do Republiek te zaaien, deze nooit heeft opgehouden Nederland voor te stellen als publieke vijand nummer één. Raio-omroepers van Djogja, zelfs generaals van het republi keinse leger doen aan deze cam pagne mee. „Het is duidelijk", zeide hij, „dat de Republiek in geen enkel opzicht getracht heeft haar bevolking voor te bereiden op een herstel van de vriend schappelijke betrekkingen met Nederland". Inmiddels heeft de Nederland se regering, in samenwerking met de vertegenwoordigers van de verschillende delen van In donesië, energieke stappen ge daan naar de vorming van een Indonesische federale interim regering. De\ Nederlandse regering stelt zich ten doel Indonesië te zuive ren van extremistische elemen ten. Zij is voornemens de Veilig heidsraad regelmatig op de hoogte te houden van de gebeur tenissen in Indonesië. „Wy zullen ons houden aan de politieke beginselen, welke wij hebben aanvaard in de Linggadjati en Renville-overeenkomsten en zullen deze uitvoeren. Niets zal ons van deze ge- d rags lijn doen afwijken", eindigde ■Ir van Royen zyn rede. Nederland speciaal voor Indonesië bestemde toewijzingen voor het tweede en derde kwartaal, respec tievelijk 10 millioen dollar en 25 millioen dollar bedragen. De administrateur van het plan- Marshall, Hoffman, heeft het hoofd van de E.C.A.-missie in Den Haag hiervan telegrafisch op de hoogte gesteld. Dd stap was ge daan na overleg met het State Department. De reden voor de stopzetting van de hulp was, dat een behoorlijke distributie en een behoorlijk gebruik van Marshall- hulpgoederen in Indonesië onder de huidige omstandigheden niet kon worden gewaarborgd. De voor Indonesië uitgetrokken doch nog niet gebruikte gelden worden voorlopig ter beschikking gehouden. Het besluit heeft geen invloed op het E.C.A.-programma voor Nederland. Het communiqué bevestigt dat geen E.C.A.-gelden zijn gebruikt voor de levering van militair ma teriaal. Het besluit blokkeert een bedrag van 14 millioen dollars. oorlog te ondernemen tegen een modern uitgerust Nederlands le ger. De Nederlandse bedoelingen waren volgens Palar: volledige ontbinding van de Republiek, overgave van haar politieke, mi litaire en economische macht, voordat de onderhandelingen zou den beginnen. Rede dr Jessup. De Amerikaanse gedelegeerde, Jessup, stelde aan het eindè van zijn rede vast, dat het onder de tegenwoordige omstandigheden voor de C. v. G. D. ongetwijfeld enige tijd zal vragen alvorens zij de Veiligheidsraad volledig over de recente ontwikkelingen kan in lichten. Hij noemde het een vaststaand feit, dat het bevel van de raad van 1 Augustus 1947 overtreden is. Het kwam hem voor, dat de raad verplicht is, aan de hand van het Handvest in dit stadium van zyn beraadslagingen onmiddellijk het bevel te geven, dat de vijan delijkheden in Indonesië gestaakt worden -en te verlangen, dat de strijdkrachten van beide partyen onmiddellyk worden teruggetrok ken op de vroegere bestandslijnen. Hiertoe diende hy een resolutie in, welke mede was ondertekend door Columbia eri Syrië. Hij zeide dat zijn regering van mening is, dat er onvoldoende po gingen zijn gedaan om de onder handelingen tot een succesvol ein de te brengen onder auspiciën van de C. v. G. D. De V.S. kunnen geen rechtvaar diging gevonden voor het her openen der vijandelijkheden. In dien de inbreuken op het bestand door de Republiek inderdaad zo veelvuldig en voortdurend zijn voorgekomen, dan had de Neder- De permanente militaire com missie gaat uit van het stand punt, dat West-Europa in zyn geheel tot het uiterste verdedigd moet worden achter wijd uiteen- gestrekte verdedigingslinies. De verklaring van de Fraiteur over de bouw van straalvliegtui gen, werd „voorbarig" genoemd. De plannen tot oprichting van een militaire basis in de Belgische Congo werden in Den Haag tegen gesproken. Men was echter niet bereid verdere inlichtingen op dit punt te verschaffen. Voor schepen en vliegtuigen met troepen en oorlogsmateriaal voor Indonesië. Ceylon heeft gisteren zijn ha ven en vliegvelden gesloten voor alle Nederlandse schepen en belangrykste stad van de Republiek" op 60 km. ten Noordoosten vliegtuigen, welke troepen en oor logsmateriaal voor Indonesië ver voeren. Vernomen wordt, dat de rege ringen van andere Dominions van deze maatregel op de hoogte wer den gesteld. Op 24 en 31 December wordt het bestaande verbod tot het verbruiken van electriciteit voor etalageverlichting, -verlich ting en verwarming ingjtreinen en trams, buitenverlichting van de openbare gebouwen, horeca bedrijven en instellingen voor publieke vermakelijkheden, op geheven van 16 tot 18 uur. Op genoemde dagen mogen de eta lages dus van 4 uur 's middags tot 10 uur 's avonds worden. Er is thans officieel bevestiging ontvangen van het bericht, dat Boekit Tinggi, de republikeinse hoofdstad van Sumatra, in Ne derlandse handen Is. Ook is officieel de bezetting bevestigd van Soerakarta, de tweede "langrykste stad- van Djokjakarta. Een Nederlands militair woordvoerder heeft de bezetting van het oliecentrum Tjepoe bekendgemaakt. Hier stichtten extremisti sche benden diverse branden. TOT HEDEN SNEUVEL- eerste troepen, die langs de weg DEN ACHT MILITAIREN. van Semarang naar Djogja trok- T T ken, gisteravond om 8 uur Bata- In Midden-Java verenigde de j vialijd Di<jgJa zijn binnengetrok- Nederlandse colonne, die uit Se- ^en marang in Zuidelijke richting was opgerukt, zich met de troepen in de omgeving van Djogja. Verder wedden Parakan, Setjang, Wono- sobo en Magelang bezet. In Oost-Java bezetten de Ne derlandse troepen Blitar en wer den de belangrijke werken van de Kali Konto onder controle gesteld. Tegenaanvallen werden nergens ondernomen. Volgens tot dusver ontvangen gegevens 'zijn van 19 December 1948 af in totaal 8 Ne- De in Solo aangekomen troepen ontvangen reeds brieven en pak ketten, terwijl de distributie van kranten zoveel mogelijk hervat is. Met Kerstmis zullen extra-ver strekkingen geschieden. De prijs van de levensmiddelen is zeer hoog. Moh. Roem, voorzitter der re publikeinse delegatie, en Setiaboe- di (Douwes Dekker), adviseur van de republikeinse regering, zijn geïnterneerd. Het vliegveld Tweede Kamer. dat gaat. i Eindelijk, om vijf minuten voor half zeven, werd ook deze begro- 'ting z.h.s. aangenomen. Toen was het de beurt aan de voorzitter, (Vuil- onze parlem. red.) Op Kerstreces tot 18 Januari a.s. In de middagvergadering gisteren werden allereerst de mo- mr Kortenhorst, om zijn ge - ties afgestemd. Zoals te verwach- kelijke speech af te steken. j ten was gingen zij allen ten on- i wees op de schier ononderbroken der en wel met 7 tegen 72 stem- j r^e^' Z.h.s. werd zy aangenomen, met ^aantekening dat de communisten tegen waren. Daarna kwam mi nister Rutten weer op de proppen. Het werd hem niet al te moeilijk gemaakt. Zelfs de strijdbijl werd bij het radio-vraagstuk diep begraven. Allen spraken over het Strijd- krachtenprogramma, waarin een dronken Sinterklaas is opgetreden landse regering deze inbreuken di- j aldus de heer v. Sleen (Arb.), de reet aan de Veiligheidsraad kun- njeuwe radio-wet, de regenngs- Dit reces men. Alleen de communisten wa- j komt' werkelijk als een bevrijding, ren voor. die slechts getemperd wordt door De stemming over de begrotingfeK dat tal van begrotingen zelf gaf het omgekeerde beeld, i z,Jn blijven liggen. Dit heeft 1 nen rapporteren. Daarna werd de zitting tot'van morgen half elf verdaagd. O.m. zal dan Malik (S.U.) aan het woord komen, van wie verwacht wordt, dat hij een nog krachtiger resolutie zal indienen. Hoewel Frankrijk met Nederland mede leeft, wordt toch niet op een veto van die zijde gerekend. Demonstratie te Kopenhagen In de afgelopen nacht is op het gebouw van de Nederlandse lega tie te Kopenhagen met rode verf het woord „moordenaars" ge schreven. De'gevel van het gebouw was gedeeltelijk met rode verf bespo ten. Van de daders ontbreekt ieder spoor. uitzendingen en de Wereldomroep. Ds v. d. Zaal (A.R.) vertolkte ook de gevoelens van dhr Krol (C.H.) door op te merken dat de Wereld omroep betaald moet worden door het Rijk en niet door de luister aars. Minister Rutten was soepel. In de nieuwe radiowet, die in el kaar gedraaid wordt, zal hij re kening ho.uden met alle bezwaren. De radio controle commissie ver dween daarom na grote critiek uit het nog niet gereed zijnde ont werp. Het aantal regeringsuitzen dingen zal zo beperkt mogelijk zijn. De radio zal niet van Den Haag uit worden geregeerd. De afdeling Pers bracht o.m. de heer Roosjen (A.R.) aan het woord. Hij bepleitte de opneming van een vertegenwoordiger van de Prot. Chr. Journalisten Ver. in de Pers hoofdzaak niet aan de Kamer ge legen, maar aan het feit, dat ver schillende ministers afwezig wa ren. Daardoor zijn 38 vergader uren onbenut gebleven. Zouden deze uren besteed zijn, dan zouden Nieuwjaar toe. er nog 25 uren te kort zijn. Het is nu wel gebleken dat het niet mogelijk is om op tijd met de be grotingen klaar te komen. Verleden jaar heeft de Kamer tot Kerstmis 175 uur aan de be groting gewerkt, nu 180. De voor zitter g:T een paar suggesties om tot een tijdig einde van de begro tingsdebatten te komen, o.a. uit breiding van het aantal griffiers en van de begrotingscommissie, straffere spreektijdbeperking en wijziging in de Grondwet om de opening van de Slaten-Generaal eerder te doen plaats vinden. Het lag niet in zijn bedoeling de Ka mer behoudens onvoorziene omstandigheden bijeen te roe pen voor 18 Januari 1949. Dan zul len eerst de begrotingen worden afgewerkt. Tenslotte wenste hij alle Kamerleden, griffiers, steno- graphen en de trouwe critici op de perstribune een gelukkig derlandse militairen gesneliveld van ]?ort de K0(.g ;s vrijwel on- o_ en 14 gewond, van wie 1 door ecui beschadigd in Nederlandse lian- verlicht i ongeval. (ien gevallen en onmiddellijk in I Officieel wordt gemeld, dat de gebruik genomen. In hët gebied ten Zuid-Oosten van Demak heeft de bevolking op eigen initiatief wapens, munitie en explosieven ingeleverd. Het Batavia's Nieuwsblad ver neemt, dat Sjarifoeddin vermoord is. Het geeft geen verdere bijzon derheden. Volgens „Sin Po" hebben wel ingelichte republikeinse kringen te Batavia verklaard, dat wel vaststaat, .dat 35.000 gearresteer de communistische opstandelingen thans in vrijheid-zijn gesteld, ten einde tegen de Nederlanders mee te strijden. Het zuivere militaire optreden zal, naar verwacht wordt, slechts kort behoeven te zijn, doch daar na vo w een phase, waarin uit- eengeslagen benden, die niet be reid zijn de nieuwe staatkundige ordening te aanvaarden, zullen moeten worden bestreden. Gisteravond arriveerden met 't toestel B 25 van de legercomman dant uit Djogja op het vliegveld Kemajoran bij Batavia de leden der C. v. G. D. Onbewogen gingen zij de dood in. veroordeeld, heeft meer dan 400 I dagen geduurd. In totaal werden 1194 getuigenverklaringen afge- Tojo en de zes andere met hem legd. Tojo stierf in de uniform ter dood veroordeelde Japanse van een verpleger van het Ameri- oorlogsmisdadigers zijn gisteren kaanse leger zonder distinctieven. te Tokio opgehangen. De terechtgestelden zijn: gene raal Tojo, die in October 1941, 2 maanden voor de Japanse aanval op Pearl Harbor, premier van Ja pan werd, de 70-jarige Koki Hiro- ta, de 70-jarige Iwane Matsoei, de 65-jarige Kenji Doihara, de 60- jarige Heitaro Kimoera, in 1944 opperbevelhebber van het Japan se leger in Birma, de 63-jarige Seishiro Itagaki, die in 1945 het bevel over het zevende leger in Singapore overnam, de 56-jarige Akiro Moeto, stafchef van gene raal Tamahita op de Philippijnen. Het proces tegen Tojo en 24 andere beklaagden, waarvan er 18 raad. De minister zal bekijken, of tot gevangenisstraffen werden Koninklijke waardering voor arbeid op Walcheren, Onder grote belangstelling- heeft ir J. Gerber gistermiddag in het Schuttershof afscheid genomen van zyn medewerkers en van de YValcliense autoriteiten, nu hy Walcheren gaat verlaten als gevolg van de opheffing van het Streekbureau, waarvan hy hoofd was. Bij deze plechtigheid was o.m. aanwezig de minister van weder opbouw en volkshuisvesting, mr dr J. in 't Veld, die de scheidende functionnaris kon mededelen, dat het H. M. de Koningin behaagd had hem te benoemen tot Officier in de Orde van Oranje Nas sau, waarmede zij blijk geeft van haar grote waardering voor het baanbrekend werk, dat ir Gerber gedurende meer dan drie jaren in de moeilykste periode voor Walcheren heeft verricht. „Een inboorling kon het niet nis de heer Gerber zulien missen, beter doen!" Voor deze huldiging was een speciaal comité gevormd, dat be stond uit de burgemeester van TT., I Middelbui-g, jhr mr W. C. Sand- Uitgewerkt schema berg tot Essenburg, mr B. Kolff, zei Paiar. burgem. van Vlissingen, mr A. J. 's Middags kwam Palar, de re- v- d. Weel, lid van G.S., J. L. publikeinsse vertegenwoordiger Dregmans, burgem. van Koude- aan het woord. Hij kwam met kerke, J. L. Verhagen, voorz. ■ware beschuldigingen. „De Ne derlandse actie was de laatste stap te noemen in een zorgvul dig „uitgewerkt schema", zo be gon hij. Hij sprak voorts over ,.de be perkingen op het gebied van handel en verkeer", welke naar zijn mening „een blokkade be- tekenden". Nederland neeft de i Commissie van Goede Diensten gepasseerd door te onderhande len met de gebieden buiten de Republiek, die vorig jaar onder controle kwamen. Palar verklaarde, dat de Ne derlandse politiek „gewoonweg dwaas en blind" was en „dat de Nederlanders dit wel zouden be merken, doch ten koste hiervan, dat niet slbchts zy zelf doch de gehele wereld dit zou ij*ren be treuren". Hij beschuldigde de Neder landers ervan, dat hun commu- niqué's betreffende de infiltra ties en incidenten nodig waren als „een zorgvuldig opgestelde zelfrechtvaardiging." De grondslag van de strijd is Stichting „Nieuw Walcheren", L. J. v. 't Westende, weth. van Mid delburg, ir A. Rothuizen, archi tect te Middelburg, J. H. v. Loo, aannemer te Middelburg, Th. Bleeker, vertegenwoordiger der arbeiders te Dordrecht en H. v. Eesteren, aannemer te Rotterdam. REDE BURGEMEESTER MIDDELBURG. In een uitvoerige rede schetste burgemeester Sandberg de ver diensten van ir Gerber, die bezield was van het ideaal: Walcheren moet weer bewoonbaar worden en die door zijn nooit falende werk kracht al zijn medewerkers wist te inspireren. Hij hield zich cheren, en de volgende dag zat hij er al. „U was wel eens lastig voor ons, maat U legde iets van uzelf in uw werk en daarmede de basis voor wat nog moet gebeuren", aldus spr. ANDERE SPREKERS. Hierna sprak burgem. Kolff, die Vlissingen een ternauwernood aan de verdrinkskingsdood ontsnapte patiënt en ir Gerber de dokter noemde. de oorlog. Hij kon begrijpen het onvoldane gevoel van ir Gerber, nu hij zijn arbeid in de steek moet laten. Doch een stevig fundament heeft hij gelegd. Uit de decentralisatie spreekt j niet een gebrek aan waardering voor het werk van de wederop- bouw-mensen. Zy deden hun werk goed en er is reden voor ernstige twijfel, dat het in de toekomst beter of zelfs even goed zal ge beuren. Maar decentralisatie is belangryk, omdat de regering de lagere organen wil betrekken in het probleem van de wederop bouw. Zy wil het besef van col lectieve verantwoordelykheid in De terechtstelling geschiedde in twee groepen. Tojo, Doihara, Mat- sioe en Moeto vormden de eerste groep. De gehele executie had een snel verloop. Er waren officiële getuigen aanwezig yan het Britse Gemene best, Amerika, China en de Sow- jet-Unie. De veroordeelden waren even onbewogen als bij de uitspraak van het Tribunaal? Tojo verzocht de priester om Japans voedsel op zijn laatste dag inplaats van de normale Ameri kaanse legerrantsoenen, hetgeen ingewilligd werd. In de laatste uren schreven de veroordeelden brieven aan hun vrouwen en ge winnen en namen afscheid van el kaar. De Boedistische priester hield een godsdienstoefening. Een 27-jarige thesaurie-inspecteur van het dep. van fin., die mr K. J. Frederiks gegevens verschafte tot het publiceren van artikelen in „Elseviers Weekblad", is ont slagen. „Eervol", omdat niet strikt is komen vast te staan, dat hij zijn geheimhoudingsplicht heeft geschonden. *- Hij dankte ir Gerber namens de i het Nederlandse volk stimuleren en het volk zelf erbij betrekken het werk niet overlaten aan en kele voortrekkers, waarvan ir Gerber er een was. Op zijn dringend verzoek ver klaarde ir Gerber zich een half jaar geleden bereid de overgang Scheldestad, waarna weth. van 't Westende hetzelfde voor Middel burg deed. Namens de aannemers van buiten Walcheren sprak de I heer van Eesteren, die speciaal dank bracht voor ir Gerbers aan deel in het werk der sociale com- bum aan, waarin foto's over Wal-missie. Arch. Jan de Meijer sprak der werkzaamheden naar de nor- cheren voor en tijdens de inunda- als collega-architect en ir A. Rot- male bestuursorganen zonder huizen gaf uiting aan de waarde-schokken te doen verlopen. „Wij ring der architecten voor de me- willen in u tegelijk eren al uw an dewerking van de he.er Gerber, die dere medewerkers, die als leeuwen altijd nog als een „stuk collega" vochten om door de eerste moei- werd gezien, ondanks het feit, datj ]yke jaren heen te komen", aldus hij dikwijls plannen moest „uit- de minister, waarna hij' hem me- benen". j dedeling deed van het verlenen Namens de georganiseerde ar- der koninklijke onderscheiding en beiders sprak de heer Bleeker, die ;r Gerber deze op 'de borst spelde, vertelde, dat vooral in hët begin ir Gerbers naam niet direct een goede klank had. Hij noemde als één der mooiste karaktertrekken maar spr. gaf hem de verzekering dat zijn werk niet wordt afgebro ken, doch zal doorgaan. Tenslotte bood hij ir Gerber een fraaie al- bur che tie, alsmede over de vorderingen van herstel en wederopbouw. Mevr. Gerber ontving bloemen. DE COMMISSARIS DER KONINGIN, De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, gaf uiting aan zijn bewondering voor ir Gerbers deskundigheid in het snel doorgeven van bouwplan nen naar Den Haag en ook voor - - - het feit, dat hij aan de artistieke' ir Gerber ziin bereidheid op de herpn L. Onderdijk, voorz. der,1 die in Frankrijk werken, hebben zijde zoveel aandacht besteedde. I h ]i i tpruo. tp komen wan-'Prov, Cult. Comm. voor de we-, besloten hun negen dagen oude „U hebt het nodige bouwvolume nppr bleek dat zii niet iuist wa- deropbouwkamp, G. Ballintijn j staking voort te zetten. ren Notaris Verhagerf dankte ^a-i namens de Zeeuwse Journalisten 1 personen, o.w. 2 Belgen mens Nw Walcheren" vo^r ir1 Kring en C. Zwagerman namens Amsterdam gearresteerd, Seri>ers grote belangstelling in de gedupeerde grondgebruikers, - «.huMI* maakt het werk der Stichting, die vooral JVaarschijnlijk zijn alle 19 pas sagiers en de 9 koppen tellende bemanning van een Tsjechisch vliegtuig gedood, toen het neer stortte nabij Pilos in het Zuidwes ten van de Peloponnesus. De chef piloot, Foklar, was in de oorlog Churchills piloot. Ethiopië heeft aan de Grote Vier de uitlevering verzocht van de maarschalken Badoglio en Graziani, om terecht te staan als oorlogsmisdadigere. In totaal zijn 111.000 leden uit de Poolse comm. arbeiderspartij en VERKEERS- CONFERENTIE OP SCHOUWEN-DUIVELAND Do afdeling Schouwen en Dui- veland van de Vereniging van bur gemeesters en secretarissen be legde gisteren te Zierikzee een vergadering met de heer A. L. S. Lockefeer, lid van Ged. Staten, de heer G. J. de Jonge dir. yan de Prov. Stoombootdiensten in Zee land en dr H. J. van Zuylcn, dir. van de R.T.M. Het doel van deze vergadering, die onder leiding stond van burgemeester Jhr mr J. Schuurbeque Boeye, was om meer aansluitende verbindingen te krijgen tussen 1 ram-, boot-, bus- en treinverkeer. Er werden verschillende sugges ties gedaan, welke als het moge lijk is, verwezenlijkt zullen wor- 1 den. Het betrof hier voornamelijk de verbindingen met de B.B.A. naar Roosendaal en met de prov. boot naar Goes. Voorts werd besloten tot de Ned. Spoorwegen het verzoek te richten om de dienstregeling van de R.T.M. in haar Spoorboekje op te nemen, terwijl getracht zal wor den m.i.v. Mei 1949 een boot van 7.40 uur uit Zierikzee te laten vertrekken, zodat een goede ver binding met Zuid-Beveland en Walcheren verkregen wordt. Medegedeeld werd nog, dat half Januari de eerste nieuwe Diesel locomotief voor de R.T.M. be schikbaar komt en op Schouwen- Duiveland ingezet zal worden, waardoor het op tijd rijden en het de socialistische partij gezet ten- gevolge van zuiveringsmaatrege- j meenemen van voldoende volgwa- DANKWOORD IR GERBER. Nadat nog hadden gesproken len. De nieuwe verenigde partij zal 1.200.000 leden tellen. In Janu ari gaat Schuman naar Londen, om met Bevin allerlei voor Frank rijk en Engeland belangrijke aan gelegenheden te bespreken. Be- vin heeft gisteren het ontwerpsta tuut voor het internationaal or gaan voor do Ruhr het Britse Ka binet voorgelegd. De officiële goedkeuring te Parijs en Washing ton wordt thans afgewacht. De vakbonden der drie Westelijke zo nes van Duitsland zuilen zich spoedig verenigen tot één anti communistisch vakverbond. De 60.000 Belgische grensarbeiders, gens gewaarborgd kan worden. naar binnen gesleapt en een in boorling had uw werk niet kun nen verbeteren!" aldus de Com missaris. Hij dankte hem voor zijn onvermoeide ijver, wilskracht en begrip voor de omstandigheden en verklaarde, dat ir Gerbers naam met gulden letters in Zeeiands ge- te inspireren. Hy hield zich aan schiedenis zal staan opgetek^d6 de grote lyn. Er was gebrek aan D z rr van ripr Mpop rlii alles waT'voor herstel en opbouw goede Dr ir Z. IJ van der Meer, dir.- gen. van de wederopbouw, deelde Zes zijn te Klooté krijgt tien jaar. In de middagzitting van het Bijz. Gerechtshof werd vonnis ge wezen tegen Anth. Joh. Klooté, waartegen 's morgens 14 jaar was geëist. Het Hof veroordeelde Klooté tot een gevangenisstraf van 10 jaar met aftrek vanaf 18 Mei 1945 en ontzetting uit het recht bij de gewapende macht te dienen en onderwijzer te zijn. Hij kreeg het recht van cassatie. Voor een verslag van de zitting zie pag. 3. tot uiting kwam bij de pogingen tot het stichten van een jeugd centrum. ren leven betekende", aldus spr. De keerzijde van de decentraii een totale guerilla, welke zal wor- satie is, dat wy een energiek man kwam ir Gerber aan het woord. In een geestige speech dankte hij alien voor het gesprokene. Het was hem nu eerst opgevallen, welk een uitgebreide vriendenkring hij MINISTER IN 'T VELD.1 had. Hij dankte voor alle vriend- Daarna was het voord aan mi- schap en medewerking, loofde de nister In 't Veld. Hij zei, ondanks energie en het doorzettingsver- tot samenwer mede> dat hij geen nieuw contin- de moeilijke periode, die de rege-] mogen der gemeentebesturen en gént naar Walcheren kwam bren- ring meemaakt, toch naar Wal- roemde het idealisme van allen, cheren te zijn gekomen om ir Ger- die hun persoonlijke belangen op- ber dank te brengen voor zijn1 zij zetten en voor de gemeenschap werk in het belang van Walche-I werken, ren. Hij slaagde erin een goede geest te scheppen onder al zijn medewerkers en hij maakte van Walcheren het lichtend voorbeeld in de strijd tegen de gevolgen van M.i.v. 1 Januari a.s. zal zuster G. Drenth, wijkverpleegster te omdatNieuw en St, Joosland, deze ge- zy zich schuldig maakten aan meente verlaten, om enige maan- smokkel van wollen herenstoffen. den de leiding op zich te nemen - - - - - - - - nodig was, maar nooit aan wil en bereidheid kiRÊ' gen en evenmin ir Gerber op de „U hebt uw hart aan Walcheren vingers kwam tikken, omdat hij verpand en wij weten, hoe u hebt het contingent had overschreden, gevochten voor een groter bouw- Hy releveerde, hoe in 1945 ir Ger- volume, omdat dit voor Walche- her bij hem kwam met de vraag, Medio Januari '49 wordt de be-van een kleine inrichting te stemming van het kamp VughtOegstg6%st. Daarna hoopt zij eni- waarschijnlijk gewijzigd. In plaats ge tijd in Engeland door te bren- van politieke delinquenten zullen gen. dan volgens het gewone strafrecht1 veroordeelden hierin worden on dergebracht, die wegens ziekte niet in een gewone gevangenis kunnen verblijven. Gisteren is of hij bij de wederopbouw kon hel pen. Hij kreeg toen het grootste probleem, dat er bestond: Wai- DE BILT ZEGT: Meest lichte vorst. Weersverwachting geldig tot vanavond: Enkele overdrijvende Utrechts nieuwe burgemeester, (wolkenvelden met plaatselijk ne- jhr mr C. J. A.He Ranilz, plechtig! vel of mist, overigens droog weer. geïnstalleerd. Tegen de 46-jarige j In het Noorden van het land wei- Tensïotte volgde een zeer druk wnd. hoofdredacteur van „Volk ennig wind, in liet: Zuiden zwakke bezochte receptie. Vaderland", de „schetteraar van tot matige wind uit Oostelijke Des avonds werd ir Gerber aan Mussert" is door de proc. fisc. van richtingen. In de vroege ochtend een diner de erepenning van Mid- het Bijz. Hof te Den Haag giste- uren op enkele plaatsen matige, delburg aangeboden. ren 12 jaar met aftrek geëist. overigens meest lichte vorst.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1