West-Europa eerste verdedigingslinie. NIEUWS Nederland zal België vlegtuigrompen leveren. Nieuwe landing op Sumatra's Oostkust. Gehuwden beneden 23 jaar krijgen ook f L- Berljjnse Kommandantura zonder Sowjets. Proteststaking in Nederlandse havens? Een jeugdcentrum voor Walcheren. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND WOENSDAG 22 DEC. 1948 Fiscale winstbepaling. N Naar eigen oordeel. raad doen? Ellendige toestand van bevolking in Arahan. Stolpe door Sowjets bezet. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeemvsch Daguiad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1134 Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post 4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Hoofdredacteur: K. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMÏT Met vaste medewerking van: .Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg: Ds J. S. HARTJES, Vlissingen: Dr K. HUIZENGA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen. Op- en ondergang van Zon en Maah. Donderdag: Zon op 8.47 u.f onder 16.31 u. Maan op 0.40 u., onder 12.55 u. Laatste Kwartier 6.12 u. Hoogwater op Donderdag 23 Dec*.2 Vlissingen: 6.57 u. 1.86 m., 19.42 u. 1.93 m. Wemeldinge: 8.50 u. 1.56 m., 21.25 u. 1.76 m. Üok van de zijde der regering, wordt telkens weer op de dringende noodzaak van eerdere industrialisatie de nadruk gelegd. Zal het daartoe komen, dan is het echter noodzakelijk, dat de regering haar belastingpolitiek wijzigt en dat met name ten aanzien van de belasting over schijnwinsten een andere koers I wordt gevclgd. dere' 1SmïtmeoLn°cónc°i^reatendë i ',an defensie besloten, dat West-Europa de eerste v'erdedigings- Janden, een voor het bedrijfsle- üme..za! "S."' .a,dus heeft de Belgische minister van defensie, Kol. ven meer gunstige politiek vol gen. Met name in België is dit het De permanente militaire commissie, opgericht door de commissie voor de defensie van de vflf landen, die het Pact van Brussel hebben ondertekend, heeft met goedkeuring van de vjjf ministers Raoul de Fraiteur aan de commissie voor de defensie van de Bel gische Kamer van Afgevaardigden meegedeeld. Na besloten te hebben, dat tiecorps van de Belgische Congo geval, met het gevolg, dat het West-Europa een geschikt gebied zal van 18.000 tot 1.000 man wor- Belgische bedrijfsleven een niet zou zijn voor een gevecht in de den teruggebracht. Van de overige 17.000 man zal een militaire bri gade worden gevormd. België zal luchtafweerkanonnen gaan fabri ceren, met welk doel het licenties heeft aangekocht in Zweden. onbelangrijke voorsprong heeft eerste linie, heeft de commissie op het Nederlandse. j een plan 'opgesteld voor het vor- In ons land b.v, werd voor de men van een gemeenschappelijk heffing ineens een vee. hoger militair potentieel, inclusief man percentage gevorderd dan in schappen en economische hulp- bronnen. De permanente België. T J an zeer veel belang is ook, dat de Belgische fiscus aan het bedrijfsleven toestaa:, om de vóór 1 Januari 1940 aange schafte of bestelde bedrqfsmid- delen van 1946 af niet langer op basis van de voor-oorlogse kost prijs af te schrijven, doch op basis van een door deskundigen nieuw geraamde waarde per ultimo 1945. Deze waarde be paalt men, door, rekening hou dend met de werkelijke graad van slijtage per ultimo 1945, de nieuwbouwprijs per 1939 te ver menigvuldigen met 2,5. Het volgende voorbeeld maakt de zaak duidelijk. Een machine van f 100.000, aangeschaft in 1938 en fiseaal per ultimo 1945 afgeschreven tot 20 pet., heeft volgens schat tingen van deskundigen een 1939 nieuwbouw-waarde van f 120.000 en wordt per ultimo 1945 voor 60 pet. versleten geoordeeld. De nieuwe fiscale waarde waarop van 1946 af mag worden afge schreven, wordt gesteld op 2,5 x f 120.000 x 40 pet. f 120.000, terwijl zonder her waardering de fiscale waarde slechts f 20.000 zou zijn. ~\T an de zijde van het Neder- landse bedrijfsleven wordt er nu op aangedrongen dat ook hier, wat betreft de fiscale af- commissie is begonnen met het opstellen van een inventaris van oorlogsmate riaal, dat in het bezit is van de vijf mogendheden. België's bijdrage aan de mili taire uitrusting zou bestaan uit de productie van vliegtuigen met straalaandrijving, waarvan de romp uit Nederland zou komen. De vijf aan het pact deelnemen de landen hebben zich accoord verklaard met de oprichting van een militaire basis in de Congo. Te Kamina zal een nieuw vlieg- Biljettenaanplalckers aangehouden. In Den Haag zijn wegens het clandestien aanplakken van bil jetten met een beledigende in houd, drie personen door de poli tie opgebracht, de 21-jarige J. L. V., de 43-jarige J. H. R. en de 30-jarige J. H. L. De biljetten, af komstig van de Communistische Partij Nederland, werden in be slag genomen. Tegen de drie aan gehouden personen werd proces- Stem uit Russische zone over Indonesië. Het „Neues^ Deutschland", het orgaan van dé Communistische Eenheidspartij, schreef gisteren, dat duizenden vroegere Duitse krijgsgevangenen in de strijd wa ren geworpen tegen de Republiek. Volgens een bericht uit Parijs, zei het blad: dat verschillende Amerikaanse kranten mededeel den, dat de meerderheid van de 150.000 man, die tegen de Repu bliek worden ingezet, uit Duitse krijgsgevangenen bestaat. Deze waren volgens de berichten, ge- recruteerd, gedeeltelijk door dwang en gedeeltelijk door belof ten, uit kampen in Engeland, Frankrijk en Italië. veld worden aangelegd. Het poli- verbaal opgemaakt. HET VERLOOP DER ACTIE. KALIOERANG BEZET. se bezet. Van officiële zijde verneemt het °P ,h(* ministerie van overzee- A.N.P., dat gisteren om 7.45 uur btricM^dt R1 t g ls plaatselijke tijd, een geslaagdeb^cht uit Batavia ontvangen, landing van Nederlandse troepen at,de rePublikein- werd uitgevoerd te Bagan Si Api I zou Djogja An; aan de Oostkust van republikeinen zijn her overd, van elke grond ontbloot is. COMMUNISTEN VEROVERDEN TANGKOE Tangkoe, de haven van de in dustriestad Tientsin in Noord- China is door de door communis ten geleide troepen veroverd. Hsinho, even ten Noorden van Tangkoe, werd eveneens ingeno men. Voor de regeringslegers die bij Tientsin, 50 km. naar het Westen, zijn omsingeld, is daar mede de doortocht naar zee af gesloten. Generaal Foe Tsjo-Yi van de regeringstroepen heeft bevolen te Tientsin en Peiping voorberei dingen voor straatgevechten te treffen. Hoffman heeft verklaard, dat zijn onderzoek naar de toestand in China tot resultaat heeft ge had, dat het herstelprogram van 70 millioen dollar wordt opge schort. Het program van weder opbouw zou worden uitgesteld tot de toestand in China opgehelderd is. (Van onze parlementaire redacteur.) Minister Joekes heeft kans gezien de werkzaamheden van de Kamer belangrijk te vertragen. Ruim twee en een half uur had hij nodig om de sprekers, die verleden week Donderdag aan het woord kwamen by zyn begroting, van repliek te dienen. Ongetwy- feld had zyn toezegging, dat de f 1.loonbyslag ook voor ge huwden beneden de 23 jaar zal gelden de volle instemming van de Kamer. Geen remilitarisatie der Westelijke zones. 1 ties bekleden gelast te weigeren enige verklaring te tekenen waar in zij steun beloven aan het Oos- De drie commandanten van de telijk gemeentebestuur. Westeiyke sectoren van Berlijn hebben officieel een driemogend- hedenbestuur in de Britse, Fran se en Amerikaanse sectoren van de stad ingesteld. Op 1 Juli trokken de Sowjets terug en ontwrichtten het vier ledige bestuur. Thans kan niet langer worden toegestaan, dat de weigering van de Sowjets om de vergaderingen van het geallieerde militaire be stuur bij te wonen een beletsel vormt voor een behoorlijk wette lijk bestuur van Berlijn. De geallieerde Kommandantura zal derhalve haar werkzaamhe den onverwijld hervatten. Indien de Sowjets nu of later besluiten, zich te houden aan de overeen komsten, waartoe de vier mo gendheden zich verplicht hebben, zou het vierledige bestuur her vat kunnen worden. Tijdens hun afwezigheid zullen de drie Wes telijke geallieerden de bevoegd heden van de geallieerde Kom- mandatura uitoefenen. De Britse militaire gouverneur van Duitsland, Robertson, heeft de berichten, dat de Westelijke mogendheden van plan zouden zijn de \Vestelijke zones van Duitsland te remilitariseren, dwaas en ongegrond genoemd. PROCES TEGEN VALSE MUNTERS IN BELGIË. Voor het gerechtshof te Ant werpen is een begin gemaakt met het grootste proces tegen valse munters, dat België ooit gekend heeft. De bende had zich vooral toe gelegd op de vervaardiging van briefjes van fr 500. De vervalsing was zo goed, dal de valse mun ters er in slaagden tot 'n bedrag van fr. 14 millioen aan deze bil jetten in omloop te brengen. Kerstverrassing voor Wesfberlijners. De Amerikaanse militaire gou- Api, gelegen aan de Oostkust van Sumatra op republikeins gebied. Van officiële Nederlandse zijde wordt medegedeeld, dat de Ne derlandse troepen op Java Bojo- lali, 25 km Zuidoost van Salatiga en Pati, 23 km ten Noordoosten; van Koedoes hebben bezet. De Nederlandse mariniers bezetten schnjvingen, een soortgelijke re- xoeban en stonden aan de rand geling zal worden getroffen. ,van Bodjonegoro. Dat men er daarbij niet op Het officiële Nederlandse com- uit is het onderste uit de kan 1 muniqué van gisteren gaf slechts te hebben, blijkt uit een advies 1 summiere details over de Neder- door de Maatschappij voor Nij- landse vorderingen, die volgens verheid en Handel, op diens ver- betrouwbare niet-officiële bron zoek aan de minister van Finan- snel worden gemaakt, ciën uitgebracht. Niet-bevestigde berichten mel-j In dit advies wordt een rege- den, dat Nederlandse gemechani- ling voorgesteld, die bij üe Bel- seerde brigades vanuit Semarang, gische niet onbelangrijk ten soerakarta, de tweede stad der achter blijft. Gelukkig is het ook tot de re gering doorgedrongen, dat er hier iets gedaan moet worden. In zijn memorie van antwoord inzake de begroting 1949, heeft minister Lieftinck een herzie ning van de fiscale winstbepa ling in uitzicht gesteld, om te voorkomen, dat ons bedrijfsle ven in fiscaal opzicht al te zeer zou achterstaan bij het Belgische bedrijfsleven. Republiek hebben bezet en zich hebben verenigd met de lucht landingstroepen in Djogja. Andere onofficiële berichten j melden, dat de Nederlandse strijdkrachten, die in opmars zijn vanuit Padang, over vrijwel on- j beschadigde wegen en weinig te- - genstand ondervindend, bijna Boe- ,t kitTinggi (Fort de Koek) hebben W31 Z8l tIB VBlliyOBlUS' Van een rekenmachine en een reisje naar Italië. -* Enige maanden geleden werd een rekenmachine ge stolen van het kantoor van een levensverzekering-maat schappij aan de Herengracht te Amsterdam Al dadelijk werd een 25-jarige kantoor bediende er van verdaffht. De jongeman bleek de wijk te hebben genomen naar Italië. Toen hq enkele dagen gele den de grenspost bij Roosen daal wilde passeren werd hij zijn signalement was ver spreid aangehouden. Hij had de rekenmachine aan een kantoormachinehandel ver kocht en van de opbrengst een snoepreisje naar Italië gemaakt. Tweede Kamer behandelde „Sociale Zaken". De heer v. d. Born (Arb.) dien de een motie in om de loongrens voor deze bijslag te verhogen tot f 5000.De bezwaren van de minister, dat de lasten van het Tenslotte vroeg hij aandacht te besteden aan de bouw van Prot. Chr. Ziekenhuizen. Min. Joekes was het eens met de leden, die wezen op de onvol doende salariëring van het ver plegend personeel. Het is de be doeling, dat een regeling hiervoor bedrijfsleven daardoor te hoogtegelijk tot stand komt als voor aar het schijnt wordt van Amerikaanse zijde, op de Nederlandse regering sterke1 aandrang uitgeoefend er zou 1 zelfs sprake zijn van eisen die gesteld worden om in In- dië de vroegere toestand te her stellen en de Nederlandse troe pen uit het republikeinse gebied terug te trekken. Een onmogelijke eis zou dat zijn. Het betreft hier een int r n e zaak, die door Nederland zelf moet worden behandeld. Naar eigen oordeel, zoals de heer Welter in de Tweede Kamer terecht op merkte. Nederland en niemand anders is voor de gang van zaken ver antwoordelijk. En het is een zware verant woordelijkheid. Minister Drees heeft daaraan herinnerd, toen hij er op wees, dat indien Neder land Indonesië aan zichzelf over liet, een chaotische toestand te verwachten zou zijn, die op de duur vermoe delijk op een dictatuur zou uit lopen. Naar eigen oordeel zonder inmenging van anderen zal Nederland krachtens het door God haar verleende gezag hebben te handelen. Zelfs de eisen van Amerika of van de Veiligheidsraad kunnen daaraan niets veranderen. bereikt. In Tjepoe, het oliecentrum in Oost Java, dat volgens dezelf de bronnen door de mariniers werd bezet, stond minstens een put in brand. Nederlandse troepen hebben Kalioerang, waar zich het hoofd kwartier van de C. v. G. D. be vindt, bezet. De leden der com missie zelf vertoeven thans te Djogja. In Midden-Java hebben Neder landse troepen Bandjarnegara en Rembang bezet. In Oost-Java werd Wlingi in het Zuid-Malang- De afgevaardigde van de Sow- jet-Unie bij de Veiligheidsraad, Malik, is gisteravond per vlieg tuig te Parijs aangekomen. De delegatie van de Ver. St. heeft gisteren overleg gepleegd met de andere delegaties voor het ontwerpen van een resolutie tot het staken van het vuren, welke' hedenmorgen half elf te berde ge bracht zal worden. Australië wilde verder gaan en het terugtrekken van de Neder landse en republikeinse troepen in de posities, die zij voor het uit breken der onderhandelingen in namen, vragen. De Nederlanders zouden hebben verklaard, dat hun acties vandaag om 12 uur (Parijse tijd) voltooid De corresponderit van Aneta zouden zijn. te Medan verneemt, dat in de tot Soedjatmoko, de woordvoerder dusverre onder Nederlandse van <}e Republiek in de Veilig- controle gebrachte gebieden van heidsraad, heeft meegedeeld, dat het republikeinse deel van Su- zijn delegatie de Veiligheidsraad matra de bevolking in staat van 1 zaj verzoeken zijn goedkeuring te ondervoeding werd aangetroffen, hechten aan de volgende punten: Een groot deel van de bevolking j Order „staakt het vuren" in In- was lijdende aan framboesia, donesië; order tot het terugtrek- malaria, tuberculose en lepra. ken der troepen op de stellingen De toestand op gebied van van het bestand en vrijlating der kleding was over het algemeen republikeinse leiders, ook slecht. Bij het optrekken der j Volgens Soedjatmoko zal de Nederlandse troepen, wierp deRepubliek niet om sancties tegen bevolking grote pakketten repu blikeins geld weg, bestaande uit gestencilde bankbiljetten tot be dragen variërend van vijfdui zend tot twintig millioen repu blikeinse guldens. De Neder landse troepen werden over het algemeen vriendschappelijk ont vangen. Volgens een mededeling van de E.V.C. heeft de O.V.B. (Onaf hankelijke Vakbeweging, die zich enige tijd geleden in Rotterdam van de E.V.C. afsplitste) de E.V.C. laten weten, „dat zij bereid is om elk ernstig en verantwoord initiatief, dat het beëindigen van het gewelddadige optreden tegen de Indonesische volkeren kan be vorderen, te ondersteunen". Het bestuur der E.V.C. heeft kantoor Amsterdam weigerde de naar het mededeelt hierop tele- 1 E.V.C. dit telegram op grond van grafisch aan de O.V.B. voorge steld, als inzet tot boycot der transporten van Nederland naar Indonesië een proteststaking van 24 uur in de havens to organise ren en daartoe een comité van ar beiders, werkzaam in de havens, in te stellen. Uit Amsterdam werd gemeld, dat de E.V.C. op 20 December te Amsterdam een telegram aan bood, bestemd voor het W.V.V. (Wereldvakverbond), inhoudende een mededeling inzake de politio nele actie en een verzoek stappen te ondernemen tot beëindiging van de strijd. De directeur van het telegraaf artikel 14 van de Telegraaf- en Telefoonwet van 1904. In dit ar tikel staat, dat telegrammen ge weigerd of gestuit kunnen wor den, wanneer hun in'.ioud in strijd wordt geacht met de veiligheid van de staat, de openbare orde of de goede zeden". de Nederlanders vragen, tenzij Nederland geen gehoor zou geven aan door de Veiligheidsraad gege ven orders. Het Deense luchtvaartpersoneel op het vliegveld Kastrup heeft een resolutie aangenomen, waar in de Nederlandse actie in Indo nesië veroordeeld wordt. Het zal de K.L.M. boycotten, indien het Deense Kabinet niet protesteert. Nederland gebruikt geen Marshalldollars voor actie in Indonesië. De Nederlandse ambassadeur in de V. S., dr van Kleffens, deel de tijdens een persconferentie me de, dat de dollars, welke Neder land in het kader van het Ame rikaanse herstelprogramma wor den verstrekt, door de Nederland se regering niet worden gebruikt om de Nederlandse militaire actie in Indonesië te bekostigen. Dr van Kleffens verklaarde nimmer gehoord te hebben van een mogelijkheid, dat Nederland geen Amerikaanse hulp meer zou ontvangen, vanwege zijn militaire actie in Indonesië. Hij voegde hieraan toe ook geen enkele grond voor een dergelijke handelwijze te zien. In antwoord op de vraag, hoe lang Nederland de kosten, ver bonden aan de militaire opera ties in Indonesië, zou kunnen dra gen, antwoordde dr van Kleffens: „Dat weet ik niet, doch zeker ge durende geruime tijd". Hij besloot met te zeggen: „Met „kosten" be doel ik in guldens en niet in dol lars uitgedrukte bedragen". zouden worden en dat dit een on billijkheid zou betekenen voor de zelfstandige middenstanders kon den de heer Stapelkamp (A.R.) wel overtuigen. Hij kon echter niet begrijpen waarom die loon- bijslag niet gaat gelden voor de kostwinners. De heer Haken (Comm.) vroeg maar liefst loonsverhoging, extra uitkeringen voor ouden van dagen en een Kerstgratificatie voor be paalde groepen arbeiders. Noch de bewering van de minister dat in Oost-Europa de Kerstgratifi caties (op verzoek van de arbei ders!) waren afgeschaft, noch zijn bewering dat communisten altijd meer vragen dan zij kun nen krijgen, alleen maar om de goedzak uit te kunnen hangen, konden de drie moties verijdelen. De totale productie is, aldus de minister, 21 pet. hoger dan in 1938. De productiviteit van de in dustrie, uitgezonderd de bouw nijverheid, bedraagt slechts 80 pet. van 1948. De Stichting van de Arbeid zal om advies gevraagd worden hoe de kinderbijslag voor de grote gezinnen gewijzigd moet worden. De Regering zal f 6000. ter beschikking stellen van het Centraal Bureau voor de Be roepskeuze voorlichting. AVONDVERGADERING. In de avondvergadering merkte min. Joekes op, dat in de loop van het volgende jaar nog nadere maatregelen te wachten zijn als t.a.v. de huren. Ook zal de vraag van een nieuwe loonronde aan de orde komen. Dan wordt een wijzi ging van de loon- en inkomsten belasting onder ogen gezien. De heer v. d. Born trok zijn motie in. De heer van der Zaal (A.R.) bepleitte verbetering der positie van de T.B.C.-consultatiebureaux. De heer Zegering Hadders (V.V. D.) drong aan op meer deviezen voor verblijf van T.B.C.-patienten in Zwitserland. De heer van Dis (S.G.) ver klaarde, dat zich in het afgelopen jaar weer gevallen van vaccinatie- dwang hebben voorgedaan. De heer van Lienden (Arb.) achtte het noodzakelijk dat er meer geld beschikbaar komt voor preventieve gezondheidszorg. De heer Stapelkamp (A.R.) meende, dat de werktijd van de verplegenden teruggebracht moet worden tot 48 uur per week. Hij verzette zich tegen de pogin gen, die worden aangewend om ziekenhuis-verplegingsfondsen sa men te voegen. het overige rijkspersoneel Invoering van een 48-urige werkweek zal op zeer ernstige bezwaren stuiten. De gezondheidswet hoopte spr. in 1949 aan de Kamer te kunnen voorleggen. Deze zal de basis zijn voor een doelmatige organisatie der volksgezondheid. Aan de gemeentebesturen is een nieuwe circulaire gezonden i.v.m. de vaccinatie. Aan het adres van de heer Ze- gering Hadders deelde de minis ter mede, dat er reeds meer de viezen beschikbaar worden ge steld. Na een korte re- en dupliek werd besloten de stemming over de begroting vanmiddag te doen geschieden. De sociaal-democratische partij vel nei.'generaal Clay, heeft in de Westelijke sectoren van Ber-1 aangekondigd, dat de Duitsers in lijn heeft al haar leden, die in de dne Westelijke sectoren van de Oostelijke sector officiële func-Berl«n special* Kersttoewij- zing van koffie, suiker en choco lade of suikerwerk zullen krijgen dank zij de verhoging van de toe voer per luchtbrug. FINS SCHIP IN BRAND. Radio Scheveningen heeft een bericht opgevangendat het Fin se schip „Reima", waarvan de po sitie nader door Lloyds werd op gegeven als ongeveer veertig mijl ten westen van Vigo (Spanje), in brand stond. De Noorse tankboot „Dovref Jell" heeft gistermorgen vroeg zestien opvarenden van het brandende schip aan boord ge nomen. Het in de Sowjet-zone vaif Duitsland gelegen grondgebied van het grensdorpje Stolpe, dat door de Fransen aan de Sowjet- autoriteiten is teruggegeven, is in de afgelopen nacht door de Sow- jet-troepen bezet. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. Het Sowjet militaire bestuur had niet geantwoord op een schrijven van Generaal Koenig, de Franse bevelhebber in Duitsland, waarin deze voorstelde dit ge bied op drie Januari aan de Sow- jet-autoriteiten over te dragen. Met tommyguns gewapende Russische soldaten hebben een controlepost ingesteld op de enige weg van de Sowjet-zone naar het dorpje Stolpe, aan de grens van de Franse sector van Berlijn, dat de Fransen aan de Russen zouden overdragen. De eerste vier vluchtelingen uit Stolpe zijn te Berlijn aange komen. Chinees vliegtuig verongelukt. Een Skymaster van de Chinese luchtvaartmaatschappij, die gis terenmorgen met twee andere vliegtuigen met evacué's uit Sjanghai is vertrokken, is op Ba salteiland, 60 km. ten N. O. van Honkong, neergestort en ver brand. Het toestel had vermoe delijk 33 personen aan boord. 31 lijken zijn reeds geborgen. Onder de doden bevindt zich de 29-jarige kleinzoon van wijlen pres. Roo sevelt, Quentin Roosevelt. NEDERLANDSE KARAVAAN NAAR BELGISCHE CONGO. De Nederlandse architect Van dér Loo en zijn vrouw en vier kinderen, waaronder een baby van zes maanden, zijn eergister avond met een karavaan van verscheidene vrachtauto's en een moderne kampwagen uit Ver- viers vertrokken, met bestem ming Belgische Congo. In Mar seille zal het gezin, dat verge zeld wordt door de heer en me vrouw Bayard uit Stavelot (Bel gië) scheep gaan naar Algiers. Van hieruit zal de reis dwars door de Sahara worden voort gezet naar Leopoldstad in de Belgische Congo. N.V.V. en Indonesië. Het N.V.V. heeft medegedeeld te verwachten, dat de Nederland se werknemers geen gehoor zul len verlenen aan oproepen om het werk neer te leggen of andere onberaden stappen van welke aard ook zullen doen, omdat hier door het bereiken van een vreed zame oplossing in Indonesië eer wordt bemoeilijkt dan bevorderd. Rantsoenwaarde spijsvet wordt verhoogd. Begin Januari 1949 zal de rant soenwaarde van spijsvet van 200 gram op 250 gram worden ge bracht, d.w.z., men zal naar keu ze op de nieuwe bon voor voe- dingsvetten een gelijke hoeveel heid boter of margarine of spijs vet kunnen kopen. De als gevolg van de aange kondigde subsidieverlaging nood zakelijk geworden prijsverhoging voor spijsvet bedraagt gemiddeld 3 cent per 100 gram. 260 MILLIOEN KG. SUIKER GEPRODUCEERD. De suikercompagne in Neder land is weer geëindigd. Aan de twaalf beetwortelfabrie- ken werden door de verbouwers in totaal geleverd 1815 millioen kg. suikerbieten. De grootste le vering, n.l. 310 millioen kg., had plaats aan de fabriek, te Putters- hoek, die deze campagne ruim 41 millioen kg. suiker produceer de. Voorts werden geleverd aan de zes fabrieken van de C. S. M. tezamen 648 millioen kg., aan de drie fabrieken van de Ver. Coöp. Suikerfabrieken tezamen 540 millioen kg., aan de Fries-Gro ningse 217 millioen kg. en aan Assurantiebezorger verduisterde in twee jaar 18 mille. 18 duizend gulden heeft de 52- jarige assurantiebezorger G. H. te Amsterdam, ten nadele van een Onderlinge Oorlogsverzeke ring-Maatschappij te 's-Graven- hage, verduisterd. Dezer dagen is hij door de recherche aange houden en voor de officier van justitie geleid. H. heeft in de jaren '46 en '47 het geld, dat hij ontving voor verzekeringspre- miën achter gehouden. Bij zijn arrestatie was daarvan niets meer over. Sas van Gent 100 millioen kg. Behalve de opbrengst aan bie-143069. Eind ten per ha. was ook het suiker gehalte der bieten dit jaar zeer goed, zodat in deze campagne in totaal rond 260 millioen kg sui ker werd geproduceerd, hetgeen ruim 25 procent meer is dan in 1947. Niettemin zal gedurende de pe riode tot de volgende campagne nog minstens een 100 millioen kg. suiker moeten worden 'ingevoerd. Werkloosheid in Zeeland. In de afgelopen maand steeg het totaal aantal door de Ar- beidsbureau's als werkloos gere- B-. 1 gistreerde mannen van 30313 tot bie" 43069. Eind November van het vorig jaar bedroeg dit aantal 35286. Voor Zeeland zijn de ge tallen als volgt: eind Nov. '47: 1009, eind Oct. '48 574 en eind Nov. '48: 765 werklozen. In voormalig interneringskamp bestaan (vier barakken komen Domburg. ter beschikking van de gemeente Domburg) zal worden ingericht Toen in 1946 ds A. G. Barkeyonder leiding van de architect Wolf uit Den Haag een bezoekvan de Nederlandse Jeugdher- bracht aan de Ver. Staten, keer-bergcentrale en vermoedelijk over de hij terug met een bedrag van enk.Ie maanden in gebruik kun- f 13.000, bestemd voor Walcheren, j nen worden genomen. Via dr G. Sissingh te Vlissingen, 1 Het is de bedoeling, dat het bestuurslid der Stichting NieuwJeugdcentrum gedurende de zo- Walcheren, kwam dit bedrag ter beschikking van deze stichting en het bestuur besloot te trachten met dit bescheiden kapitaal als basis een Jeugdcentrum in het leven te roepen. Pogingen om de zwaar be schadigde buitenplaats Eikenoord te Oostkapelle voor dit doel aan te kopen, mislukten, doch thans is het voormalige internerings kamp te Domburg, bestaande uit door de Don Suisse geschonken barakken, ter beschikking van Nieuw Walcheren gesteld. Deze stichting zal nu een af zonderlijke stichting „Jeugdcen trum Walcheren" in het leven roepen, waarin naar gehoopt wordt zitting zullen nemen ver tegenwoordigers van alle politie ke en godsdienstige organisaties, die zich op het gebied der jeugd- vorming bewegen. Het jeugdcentrum, dat uit een I elftal uitstekende barakken zal In Februari zal opnieuw een ministeriële conferentie der Bene- luxlanden worden gehouden, o.m. ter bespreking van de accijnzen op suiker, benzine, alcohol enz. Eires president, Okelly, heeft de wet getekend, waarbij Eire zich geheel van de" Britse Kroon af scheidt en tot Republiek Ierland wordt. Gisteren heeft het te Berlijn gesneeuwd. De luchtbrug functionneerde normaal. Zeer rustig, d.w.z. zonder saluutschoten en vuurwerk, vierde Stalin gis teren zijn 69e verjaardag. 39 Chinese oorlogsbruidjes en twee meimaanden" tevens "'dienst zaï babies passeerden gisteren Schip hol op weg van Honkong naar New York. De vrouwen zijn allen getrouwd met Amerikaanse mili tairen, die in Honkong zijn of waren. Een zwaar beschadigde kachel was het resultaat van een ontploffende 2 cm. luchldoelgra- naat, die een bewoonster van een huis aan het Prins Mauritsplein De heer D. te Waart te Vlissingen overleden. Maandag is in de ouderdom van 60 jaar te Vlissingen over leden de heer D. de Waart, leraar aan de „De Ruyterschool". Voordat zijn werkzaamheden aan de „De Ruyterschool" aan- - vingen, was hij directeur aan de Visserijschool te Marken en na dien leraar aan de Zeevaart school te Harlingen. In 1926 werd hij aan de „De Ruyter school" benoemd, waaraan hij ruim twee en twintig jaar zijn beste krachten heeft gegeven. De resultaten van zijn arbeid getuigden van zijn kunnen en kennen. Voor de „De Ruyter school" is zijn heengaan een groot verlies. Zijn vriendschap pelijke omgang met directeur, leraren, personeel en leerlingen zal in aangename herinnering blijven. doen als jeugdherberg. Er is slaapgelegenheid voor 200 per sonen. Koninklijke onderscheiding voor oud-directeur „ONDA' te Nw. en St. Joosland. Gisteravond heeft burgemeesterte Den Haag gisteren mét de ko- mr F. S. K. J. Graaf van Rand- len in de kachel gooide. Dit jaar wijck tijdens een bijeenkomst te Nieuw en St. Joosland, speciaal belegd om afscheid te nemen van de directeur der muziekver. „O.N. D.A.", de heer P. Meliefste, mede gedeeld, dat het H. M. de Konin gin had behaagd de heer Melief ste de eremedaille in zilver, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau, te verlenen wegens zijn verdiensten gedurende een 40- jarig directeurschap der muziek vereniging. Op deze bijeenkomst komen wij nog uitvoerig terug. heeft Simavi voor ca. 4 ton aan geneesmiddelen naar Indonesië verscheept. Er gaat nu daarvan een partij van 7 a 800 kisten met medicijnen, instrumenten etc. ter waarde van f 150.000 naar Indo nesië. Onder Oosterbeek kon gisteren de chauffeur M.. die dronken was en in Nijmegen een 16-jarig meisje had doodgereden, worden aangehouden. De man be weerde nog van niets Ie weten. De laatste dagen zijn in Nijmegen al vijf auto-aanrijdingen door dronken chauffeurs veroorzaakt. Stoomtram Mij Breskens- Maldeghem. In de jaarlijkse algemene ver gadering van aandeelhouders der Stoomtrammij Breskens-Malde- ghem N.V. werden de jaarstuk ken goedgekeurd. De aftredende commissaris de heer J. M. A. C. van Dongen werd herkozen. In het jaarver slag staat vermeld, dat de ont vangsten van het autobusvervoer stegen van f 208.753 in 1946 tot 1450.231 in 1947. Deze stijging ging gedeeltelijk ten koste van 't tram vervoer, waarvan de op brengst is teruggelopen van f119.638 in 1946 tot f48.756 in 1947. DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot vanavond. Voor het Zuiden van het land: Meest zwaar bewolkt ei» plaatselijk nevel of mist. Zwakke wind tussen Noord en Oost. Temperatuur overdag om het vriespunt.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1