ZEEUWSCH DAGBLAD Publicatie over verloop der besprekingenKrüut ons land n1euwe in Indonesië. NIEUWS Indonesische kwestie niet in Veiligheidsraad. Israël niet toegelaten tot de Verenigde Naties.- Walcheren heeft vereniging voor bedrijfsvoorlichting. Naar een nieuw Europa? automobieirabriek Bestrping prostitutie in Van Schalk 2 Januari naar Suriname. Begroting Sociale Zaken in de Tweede Kamer. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Volgende week regerings verklaring. Verzoek zal opnieuw ingediend worden. Uitbreiding loonbijsiagen vindt bijval. Redacteuren van „Tagliche Rundschau" uitgeweken. SNIPPER Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagutad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168; Middelburg. Korte Noordstraat 35, Tel. admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. 4e JAARGANG No. 1181 ZATERDAG 18 DEC. 1948 Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4.—. „,_c R,^"t®n''ePrijf "cent per m.m. Met vaste medewerking van: Mr IV. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg: Ds ,1. S. HARTJES Vlissiniren- Rubriek Kabouters o cent per woord Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA Vlissingen' Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.45 u., onder 16.30 u. Maan op 19.51 u., onder 11.47 u. Hoogwater op Zondag 19 Dec.: Vlissingen: 3.33 u. 2.20 m., 16.01 u. 2.30 m. Wemeldinge: 5.35 u. 1.81 m., 17.59 u. 1.94 m. Kr is de laatste jaren een sterke drang om te komen tot internationale samenwer king in Europa. Eerst hebben we gekregen de Benelux, die speciaal op econo misch gebied, federatieve samen werking beoogt tussen België, Nederland en Luxemburg. Daarna is het Vijf-Mogend- heden-verdrag tot stand geko men, waarbij de federatieve ge dochte werd uitgebreid tot En geland en Frankrijk. Maar daarbij blijft het niet. Te Parijs vergadert sinds eni ge tijd een Vijf-landen-studie- commissie, ter bestudering van het vraagstuk der Europese een heid. Het gaat hierbij maar niet al leen omfederatieve samen werking op economisch en mili tair gebied, maar de plannen van de initiatiefnemers zijn van veel verdere strekking. Men denkt aan een soort Europees parlement of een fede rale assemblee, een super-natio naal orgaan, dat met een zekere machtsbevoegdheid is bekleed. In het te Utrecht gehouden par- tijcongres van de K.V.P. heeft de voorzitter, de heer W. J. Andriessen, dit duidelijk laten uitkomen. Het gaat, zo betoogde hij, over de eenheid van Europa. Daar voor zullen, als dit nodig is, grote offers gebracht moeten worden. De consequentie van het stre ven naar de eenheid van Euro pa, zo zeide hij, zal onder meer betekenen, dat we voor een deel onze zelfstandigheid op het al taar der samenwerking moeten offeren. De oude opvatting van de souvereine staat zal moeten wijken voor de gedachte van het ingebouwd zijn in een gro ter geheel. Egoïstisch nationalisme zal moeten verdwijnen; dit past niet meer in de nieuwe constellaties, welke ook Nederland zal moeten helpen verwezenlijken. Tn verband hiermede is o.m. gewezen op een uitspraak van de Amerikaan Dewey, die te kennen heeft gegeven, dat het doel der Marshall-hulp zonder een Europese Unie niet denk baar is. Ook de Paus heeft zich over dit vraagstuk uitgelaten in een toespraak, waarin aan de Euro pese regeringen de plicht werd voorgehouden, afstand te doen van een door vroegere nationale glorie ingegeven staatsalmacht, om zich voortaan „in een hogere economische en politieke eenheid aaneen te scharen". Dit betekent dus, dat afstand wordt gedaan van een deel der staatsbevoegdheid, om deze over te dragen aan wat genoemd is, „bovenstaatse inter-Europese organen". 'M' u hlijkt uit de rede van de heer Andriessen, dat het niet alleen de zucht naar de eenheid van Europa is, die hier invloed uitoefent. Blijkens de krantenverslagen wees hij er op, dat het socialis tisch denkend deel van Europa bezig is zich te groeperen; dat er is een bundeling van socialis tische krachten. Daarnaast dient ook een bundeling te staan van katholieke krachten. De katho lieken moeten volop actief zijn, om ook daar hun plaats „te veroveren". Hier is reeds een van de pun ten aangegeven, die tot een ze kere bedachtzaamheid kunnen nopen. Wanneer we toch letten op de verhoudingen in de landen, die voor deelname in aanmer king komen, dan zullen er in derdaad twee machten zijn, die naar de leiding zullen dingen, het internationale katholicisme en daarnaast de socialistische internationale, een samenvatting van socialisten en min of meer gematigde communisten. Voor de partijen op Prote stants Christelijke grondslag is hier geen plaats meer. Hun in vloed zal tot nul worden ge reduceerd. Nadat 14 December het geruchtmakende rapport van de Com missie van Goede Diensten was bekend gemaakt, is thans de bij lage van dit speciale rapport gepubliceerd. In het eerste ge deelte hiervan wordt een uitvoerige toelichting gegeven op de be sprekingen van de laatste maanden, terwijl in het laatste deel het standpunt van de republiek betreffende de interimperiode uiteen gezet wordt. i heid dragen voor het bewind, al erkent de republiek, dat het op perbestuur blijft berusten bij de kroon. Verder zegt de republi keinse regering haar mening over Uit de besprekingen bleek al spoedig, zo zegt de bijlage <je militaire organisatie en de vei- dat een eerste moeilijkheid gele gen was in het meningsverschil met betrekking tot de vorming van een interimregering. De re publiek wilde eerst verkiezingen houden voor er een constitueren de vergadering ingesteld zou wor den, terwijl de Nederlandse rege ring zeide, dat verkiezingen in verband met de onveiligheid, nu moeilijk gehouden konden worden en zij eerst een interimregering wilden instellen. Ook over de bestandsschendin gen kon men het niet eens wor den en voor en aleer men verdere stappen ging ondernemen, betoog de de Nederlandse delegatie, moest het klaar zijn met de schen dingen van het bestand. De latere besprekingen deden meningsverschil ontstaan over de bevoegdheden van de hoge verte genwoordiger van de kroon en de federatieve samenwerking van de Nederlandse en republikeinse strijdkrachten. Daarbij kwam nog dat Moh. Hatta de indruk kreeg, dat de bijzondere Nederlandse de legatie geen ernstige pogingen voor het bereiken van overeen stemming deed, maar slechts „de voelhorens uitstak". Bij de besprekingen met de ka binetsdelegatie werd duidelijk, dat de republiek teruggekomen was op haar opvattingen t.a.v. de Nederlandse souvereiniteit, tevo- door Hatta tot uiting ge- blikeinse regering blijft zich tot nu toe, onveranderd op het stand punt stellen, dat een formeel ac- coord, en dus ook formele binden de verklaringen, alleen tot stand kunnen komen door formele on derhandelingen onder auspiciën van de C.v.G.D. NEDERLANDS STANDPUNT. De Nederlandse regering ver staat onder „concrete, niet voor tweeërlei uitleg vatbare essen tiële voorwaarden", waarover in haar communiqué werd gespro ken: 1. De positie van de Hoge Ver tegenwoordiger van de Kroon en diens bevoegdheden. 2. De regeling van het opper gezag over de strijdkrachten en de bepalingen over de staat van oorlog en onveiligheid. 3. Inschakeling van de repu bliek in de Indonesische federatie op volkomen gelijke voet met de niet-republikeijfee deelstaten. 4. Het onmiddellijk stopzetten ligheid in de interimperiode, waarbij zij alle medewerking toe zegt om tot orde en rust te ge raken. KAMERDEBAT OVER INDONESIË NOG VOOR KERST. Do speciale correspondent van A.N.P. meldt uit Parijs, dat aan het begin van de bijeenkomst der R.-K. Kerk in Hongarije be- Veihgheidsraad van gistermorgen1 de agenda werd goedgekeurd, met J*6i(l ïïlBt rSQGriil y te Sp2'8k6n. als enig punt van discussie de toe-1 lating van Israël tot lid van de'„De Rooms-Kathol.eke kerk in Verenigde Naties. Geen der ver- Hongarye heeft medegedeeld, dat tegenwoordigers heeft gevraagd Z'J bereid ,s te onderhandelen over een overeenkomst met de van de bestandsschendingen en terugroepen van de geïnfiltreerde republikeinse militairen. Plannen reeds ver gevorderd, Zoals reeds werd gemeld staan plannen op stapel om in Neder lands-Zwitserse samenwerking D.K.W.-auto's te gaan fabriceren onder de naam „Nederlandse Automobielfabriek". Reuter verneemt nader, dat een Zwitserse ingenieur het vo rige jaar productierechten en te keningen van een Duitse firma kocht. Deze ingenieur, Oscar Bal ly uit Zürich, trachtte tot DKW- productie in Zwitserland te ko men. Aangezien hij niet voldoende kapitaal bijeen kreeg verkocht hij zijn rechten aan de Nederlandse firma „Interpro". Reuter meldt voorts, dat de In- cassobank, de Nederlandse Han delsmaatschappij en Mees in sa menwerking met particuliere za kenlieden deze maand toestem ming van de Nederlandse rege ring hopen te krijgen om de „Ne derlandse Automobielfabriek" de finitief op te richten. Zij hebben de bedoeling de motoren voor de auto's van „Motosacoche S.A." te Genève te hetrekken. Motosacoche produceert moto ren voor motorrijwielen. Chassis en carrosseriën zullen in Den Haag of in Rotterdam worden ge bouwd, aldus meldt Reuter. om de Indonesische kwestie als punt van onmiddellijke bespre- Hongaarse regering ter regeling van alle geschillen in de betrek kingen tussen kerk en staat. king op de agenda te plaatsen. Naar de voorzitter van de Tweede Kamer gistermiddag in I In ean communique, uitgegeven verband met vragen van de heer do°^ de bisschoppen, wordt ge il. Schouten A.R.) mededeelde, is fe|d: dat de gelovigen nieuwe in de regering voornemens de vol-1 ichtmgen verwachten over de gende week voor deze Kamer te kwestie der betrekkingen tussen verschijnen, teneinde haar een in- kerk en staat' welke tneer Se" zicht te geven in het Indonesische vraagstuk. De bedoeling is de ge- dachtenwisseling daarover nog vóór het Kerstreces te doen ge schieden. REPUBLIKENSE VERKLARING Een woordvoerder van de repu blikeinse regering heeft te Bata via verklaard, dat het niet waar schijnlijk moet worden geacht, spannen worden. Om hen opnieuw gerust te stellen wensen wij hun mede te delen, aldus het commu nique, dat de jjaad van bisschop pen reeds enige tijd geleden zijn bereidheid om onderhandelingen aan te gaan heeft te kennen ge geven. Verscheidene dagen geleden heeft de Hongaarse premier, Do- bi, verklaard, dat de Hongaarse dat de republikeinse regering een i regering zeker bereid was te on- bracht. De republiek wilde n.l. j bindende verklaring, waarvan derhandelen, maar dat de kardi- J-- sprake is in het antwoord van de naai altijd zowel onderhandelin- Nederlandse regering aan de heer gen als overeenstemming onmo- Cochran, zal afleggen. De repu- gelijk had gemaakt. alleen formeel de Nederlandse souvereiniteit erkennen, maar wilde niet dat de Nederlanders er gebruik van zouden maken. En toen de zaken zo stonden, was het de Nederlandse regering dui delijk, dat geen overeenstemming bereikt zou kunnen worden. UITEENZETTING REPUBLI KEINSE REGERING. Teneinde na te gaan in hoever re de partijen van elkaar staan en in hoeverre zij naar elkaar toege bracht kunnen worden heeft de republikeinse regering een uiteen zetting gegeven van haar inzich ten. In het rapport volgt dan uit voerig de mening van de repu bliek over de staatkundige ver houding in de interimperiode, waarbij verklaard wordt dat de beide regeringen verantwoordelijk- In aansluiting op hetgeen 8 De cember j.l. gepubliceerd werd over de voorgenomen ^reis van een der leden van het Kabinet naar Suriname en de Antillen, ver neemt het A.N.P. nader van be- (Van onzp parlementaire redacteur.) De Tweede Kamerleden gingen er Donderdagavond eens breeduit zitten, omdat zjj vermoeden, dat de behandeling van de begroting van Sociale Zaken, een gezellige onderbreking van deze onderwijs- week, wel heel erg lang zou du ren. -Zij hebben gelijk gehad. Het was kwart voor twee toen de voorzitter voor de laatste maal de hamer hanteerde. Bij de behandeling in eerste termijn, volgende week worden deze beraadslagingen voortgezet, beheersten een drietal vraagstuk ken het debat n.l. de loonbijslag, de emigratie en de beroepskeuze voorlichting. De heer Stapelkamp (A.R.) vroeg om de fl loontoe- slag ook te geven aan gehuwden beneden de 23 jaar en aan kost winners. Tevens was het z.i. rede lijk, dat de loongrens voor deze toeslag wordt verhoogd tot f 4000 of liever nog tot f 5000. Deze sug gestie vond bijval bij vele fracties. EMIGRATIE. De heer Biewenga (A.R.) wierp zich op als pleitbezorger van de stemming betuigen met zijn op- boeren. Het zeer belangrijke merking om spoed te maken met vraagstuk van de emigratie, waar- de landarbeiderswet. Zo eindigde bij hij vroeg om inschakeling van i deze dag. de land- en tuinbouworganisaties I rede steeds gestoord werd door vinnige communistische opmer kingen, zo vinnig en niet ter zake, dat hij met een „Houd je kalm, U krijgt straks ook het woord", repliceerde. Neen, rake opmerkin gen werden gebezigd door de lie ren Stapelkamp (A.R.) en v. Vliet (K.V.P.). Deze eerste zette haar fijn de visie van zjjn partij op de kinderbijslag, die toch eigenlijk de loongrondslag scheef trekt, uit een. De Roomse afgevaardigde was niet gerust over een uitblij ven van de werkloosheid. De re gering moet daartegen z.i. nu reeds de nodige maatregelen ne men door een anti-werkloosheid- campagne te gaan voeren. Om één uur begon de heer Kik kert (C.H.U.) met groot élan aan zijn rede. Hij had om te beginnen een zelfde groot bezwaar tegen Minister Joekes als zijn medelid Stapelkamp, deze n.l. dat de Mi nister de pers belangfijker schijnt te vinden dan de Volksvertegen woordiging. De Koningin der Aar de wordt tenminste veel sneller ingelicht. Het gehoor van de heer Kikkert was niet bepaald groot. Alleen zijn voorzitter de heer Ti- lanus (C.H.) was nog aanwezig en was bovendien druk aan het werk. Niemand kon echter in- en een uitbreiding van de land verhuizing naar de Ver. Staten, werd nog nader zeer deskundig uiteengezet door de heer Weiter (K.V.P. diss.). Als er geen devie zen-moeilijkheden waren zouden er zeker (ienmaal zoveel Neder landers emigreren, meende de heer Weiter. Landverhuizing moet een Overheidszorg zijn, waarbij voegde zijde, dat het vertrek vaneigen organisaties moeten worden dit Kabiuetsiid, de minister zon- j ingeschakeld. Een geslaagde emi- der portefeuille, mr J. R. H. vangratie zal geen verlies van Volks- jaar. De vergoeding voor de ge- Schalk, bepaald is op 2 Jan. a.s. kracht betekenen. De bewering,leden materiële oorlogsschade aan De begroting van onderwijs. De afdeling Hoger Onderwijs van de onderwijsbegroting mocht in een verheugende belangstelling van de Kamer bevinden. Er was een vrij grote eensgezindheid te bespeuren, waar het ging om de salarissen van de hoogleraren. De Minister deelde mede, dat deze salarissen met ingang van 1 Jan. a.s. verhoogd zullen worden, met terugwerkende kracht van een dat de landarbeiders er financiëel De minister zal vergezeld wor-1 gunstiger voorstaan dan de arbei den door de heren mr W. H. van cjers ;n <je andere bedrijfstakken Helsdmgen, raad-adviseur bij hetjs volgens de heer Biewenga on- r\ r-„ juist. Hij verweet de regering, dat ministerie van Overzeese Ge biedsdelen, mr W. C, L. van der Grinten, adviseur, ep mr P. G. Hooghoudt van de afdeling „voor bereiding staatkundige hervor mingen" bij het ministerie van Overzeese Gebiedsdelen, zomede van mej. I. F. Kan, secretaresse van minister van Schalk. RAAD GEREED VOOR SPOEDZITTING. België was het enige land, dat In de laatste verraden nsr van een Syrisch voorstel steunde, dat ie Ve iirSe- - - .ut io r ,iie Internationale gerechtshof ristlren tf Fa^s Plaits vond is zou worden verzocht een uit eet .er t spraak te doen over de wettigheid het verzoek van Israel om lid te de IsraëL mogen worden van de Verenigde Naties van de hand gewezen. Vijf bijeenkomst van de Vei- landen stemden vóór, één lancty hgheidsraad verklaarde de verte- tegen en vijf onthielden zich van genwoordiger van Israël, dat het stemming. verzoek om toelating tot de V. IN. bij de eerstkomende gelegen- Men was het er niet over eens heid opnieuw zou worden inge- of de toelating van Israël tot de diend. Veiligheidsraad de verzoenings-j De volgende normale bijeen- pogmgen in Palestina al dan niet komst van5 de raad zaI in het be. zou bevorderen. Amerika meende gin van Januari in het hoofdkwar- T Tet doet ons genoegen, dat de Nederlandse regering blijk heeft gegeven, dat zij hierbij de grootste nuchterheid wenst betrachten. Drs WARNERS GEEFT DROEVE CIJFERS. Op een te Batavia op het hoofd bureau van de dienst tot bestrij ding van de handel in vrouwen en kinderen en van onzedelijke lec tuur gehouden persconferentie heeft drs Warners, die de vorige maand uit Nederland is overge komen om de strijd tegen deze euvelen aan te binden, medege deeld, dat 30% der mannelijke in woners van Batavia geslachtsziek zijn, terwijl in de stad naar schatting tussen de 15 en 20.000 prostitué's verblijf houden. De prostitutie wordt in de hand ge werkt door de trek van het plat teland naar de stad, door de huis vestingsproblemen en door de eco nomische omstandigheden. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken dat thans, in tegenstel ling tot voor de oorlog, ook vrou wen uit West Europa, al dan niet vrijwillig, tot prostitutie overgin gen. Het bureau van ds Warners heeft opdracht gegeven tot het bouwen van een rehabilitatiekamp te Ivoor 500 prostitué's, niet als straf van wel. Engeland daarentegen tier van de y N te Lake Success van met. De Britse afgevaardigdeworden gehouden. De leden van stelde voor de kwestie op te de raad zullen zich echter gereed schorten voor onbepaalde tijd houden voor een eventuele spoed- Tegen dit zowel als tegen het;zitti te Parijs Franse voorstel voor opschorting van een maand, rees verzet HITLER EN GOEBBELS De Syrische vertegenwoordiger) r^frc/^rjrp ÜVPT AT* PfDP1 tapte uit een straffer vaatje. Hij uHsLHKAI' 1 ALS HKH wilde het internationale gerechts hof laten onderzoeken "of Israël wel het recht had een eigen staat te stichten. Zeven stemmen zijn nodig voor toelating van een staat tot de V. N. en Israël kreeg geen zeven stemmen. De V. S., de Sowjet-Unie, de Oekraine, Argentinië en Colum bia stemden vóór onmiddellijke toelating van Israël, Syrië stem de tegen en de andere vijf leden van de raad onthielden zich van stemming. BURGERS VAN BERLIJN. De oude Berlijnse gemeente raad heeft op zijn laatste bij eenkomst een resolutie goedge keurd, waarbij de namen van Hitier, Goebbels en Frich, nazi- mmister van binnenlandse za ken, van de lijst van ereburgers worden geschrapt. Ook Wilhelm Pieck, voorzitter van de S.E.D., werd het ereburgerschap ont nomen, omdat hij heeft gewei- i gerd de Sowj et-blokkade van West-Berlijn te veroordelen. BESPREKINGEN WAPEN STILSTAND IN PALESTINA. Kolonel Carleson, waarnemer van de Verenigde Naties te Jeru zalem en de waarnemend consul- generaal der V. Staten aldaar, die tevens lid is van de uit drie man bestaande wapenstilstandscom missie der Ver. Naties, hebben Vrijdag te Amman besprekingen gevoerd met Transjordaanse re- gerings-autoriteiten. Waarnemers vermoeden dat be sprekingen zijn gevoerd over de wapenstilstandsonderhandelingen, waarvan Donderdag werd gemeld dat deze tussen Israël en Trans- jordanië zijn begonnen. WETSONTWERP VOOR TOESLAGEN. Aan de memorie van toelich ting op het ontwerp van wet wij ziging van de kinderbijslagwet is ontleend, dat de kinderbijslag voor invaliditeits-, ouderdoms- en wezenrentetrekkers te rekenen van het vierde kind verhoogd wordt met f 1 per maand, ingaan de 1 Oct. 1948. Aan de memorie van toelich ting op het wetsontwerp voor een tijdelijke bijslag op de ouderdoms- uitkeringen is ontleend, dat de regering heeft gemeend voor ge huwden het bedrag van de bijslag te moeten bepalen op f 2.50 per maand en voor ongehuwden op f 1.0 per maand. zij geen overleg heeft gepleegd met de boerenorganisaties over de emigratie naar Frankrijk. Ook de beroepskeuzevoorlichting nam hij onder de loupe. Schouder aan schouder stond hij met dr de Kort (K.V.P.) om het particulier ini tiatief te handhaven. Er zijn ech ter nog vele andere behartigings- waardige dingen gezegd. Hierbij bedoelen wij niet op de heer Ha ken (comm.), die zichzelf over trof in demogagie. En dat wil voor een communist wat zeggen! Ook hebben wij de heer v.' d. Born (Arb.) niet op het oog, die in zijn Vijf redacteuren van de „Tag- liche Rundschau", het officiële orgaan van het Sowjetrussisch militair bestuur in Duitsland, zijn met hun gezin naar de Westerse zóne uitgeweken. Zij verlieten de DE BILT ZEGT: Weinig wind. Droog weer met overdrijvende wolkenvelden en weinig wind. Overdag iets kouder dan gisteren. vertrek van Graaf Heinrich von Einsiedel, de kleinzoon van Bis marck, die artikelenschrijver was aan dit blad, en zoals reeds gemeld kortgeleden naar het werk-Westen is uitgeweken. doch voor haar eigen welzijn". Under de heren die naar Pa- Andere maatregelen zijn een afgeyaardigd, naar de strengere uitvoering van de be- S A'?u°m,missie„ ^Yas staande wetten, sociale opvoeding „„v ^re1 a)a c" Bruins op sexueel gebied in de hoogste rL.i n i A. Kers tens, (klassen der scholen, waarvoor nntm'iWn8 j10]1 i!'er tel'ug- echter nog vele moeilijkheden V7 j .jef.,kem' naar moeten overwonnen worden en j duidelijk was ge-1 samenwerking met verenigingen worden, dat de regering op zijn die op hetzelfde terrein minst zeer terughoudend staat, I zaam zijn, nodig is. tegenover de voorstellen van de 1 Europese beweging. Dit komt overeen met wat mi- z'in v.oor eon deel onze zelfstan- nister Stikker verkaarde in zijn digheid op het altaar der samen- memorie van antwoord, betref- werking te offeren en dat we als fende de begroting van Buiten- souvereine staat moeten ver- landse Zaken. dwijnen. Gewezen werd op verschillen- betekent, dat wat histo- WL, de bezwaren die niet uit het oog f18 gegroeid is, plaats zal moe- <jle Brussel gekend heeft Zij zal verloren mogen worden. ten maken voor menselijk ge- - „Het zou kunnen zijn, dat bij knutsel; dat de nationale een- het in het leven roepen van een keid za' verdwijnen om plaats te Zeeland komt enigszins achteraan. Gistermiddag is in het Schut- „Elders vindt men deze vereni gingen in grote getale", zo ver volgde Ir van Beekom. Zeeland komt in dit opzicht enigszins Tagliche Rundschau" na het i tershof te Middelburg opgericht achteraan. Wel hebben Noord- JAARBEURS TE BRUSSEL GROTER DAN OOIT. De 22ste internationale jaar beurs van Brussel zal volgend jaar van 30 April tot 15 Mei worden gehouden. Deze jaarbeurs belooft de grootste te worden. Europese Assemblée met maken voor een conglomeraat supranationaal karakter te kort van volken met een zeer uiteen- zou worden gedaan aan de in- l°Pel1cle geschiedenis en politie- vloed, welke de nationale pu- ke ontwikkeling, blieke opinie thans langs demo-1 El' zÜn' gezien o.a. de Russi- cratische weg kan doen gelden sehe dreigirtfe, voor de West-Eu- OD de interriütirvrs1^ 1 rnrtPCP lanripn rp>Hr>n tp n\re>r nm een oppervlakte van 100.000 vler kante meter beslaan. Er worden 4000 Inzendingen uit binnen buitenland verwacht.- en Stakingsbevel in Italië. Het algemeen Italiaans vak- verbond heeft een communique verhou-roPese landen reden te over, om I uitgegeven waarin mededeling op de^ internationale dingen". op concrete punten tot samen-1 wordt gedaan van' een bevel tot TNo v.- j I werking te komen. D Ier aan de dag tredende; Maar laat het dan zijn, een i„o-,.'0i?rZ e'd verdient'samenwerking, met volkomen Waf'Tuft. I behoud van eigen zelfstandig- do ho j we' m°o., als door,heid, met eerbiediging van wat de heer Andriessen wordt uitge- onder Gods bestel roepen, dat we bereid een vereniging voor bedrijfsvoor lichting op Walcheren. De door een voorlopig bestuur onder voor zitterschap van de heer Jac. Wis se uit Koudekerke bijeen geroe pen landbouwers besloten hiertoe, na een uiteenzetting van de Rijks- landbouwconsuient Ir W. C. van Beekom. In zijn betoog, dat Ir van Bee kom, direct na het welkomstwoord van de voorzitter aanving, wees hij op het doel van een vereniging voor bedrijfsvoorlichting, n.l. het door de assistenten van de Land- bouwvooriichtingsdienst geven van voorlichting aan de landbou wers. „Dit gebeurde eigenlijk toch al", aldus Ir Beekom, „maar bij een dergelijke vereniging komt het accent bij de boer zelf te liggen en niet bij de overheid." Er wordt' dan door middel van deze ver eniging voorlichting gegeven op basis van de wensen en ver langens, die door de landbouwers in de loop der moetenhistorie is gegroeid. algemene staking bij de over-1 veelal via de vereniging zullen heidsdiensten voor een duur van j worden kenbaar gemaakt. Verder van Zondag ai. In het zag spr. als practische mogelijk- e regering heid, dat excursies kunnen wor- verantwoordelijk gesteld voor den gemaakt en voor gezamen- deze staking en haar eventuele iijke rekening werktuigen aange- gevolgen. kocht, die anders niet renderen. 24 communique Beveiand en Oost-Zuid-Beveland een bedrijfsvereniging. Er zal echter geen sprake mo ge zijn van concurrentie ten op zichte van de standsorganisaties. De vereniging zal dus min of meer „achter de schermen" moe ten werken. Ir van Beekom zeide er van overtuigd te zijn, dat de vereniging van groot nut zal zijn voor de landbouwers van Wal cheren. Tijdens de discussie werd voor al aandacht gewijd aan het feit, dat de assistenten, al naar mate er behoefte aan bestaat, bij de vereniging zullen worden gedeta cheerd en meerderen waren er op tegen, dat zodoende de overigen zouden worden gedwongen om, wil men goede voorlichting der assistenten hebben, men gedwon gen zou zijn lid te worden van de bedrijfsvereniging. Ten slotte bleken 39 aanwezi gen bereid zich op te geven ais lid, vertegenwoordigende 949 ha. Het voorlopig bestuur zal nog enige tijd zitting houden en zich daarbij bezig houden met het ont werpen van statuten en een re glement, voor een definitieve ver- enigingsvorm. Wereldvoorraad Uranium voor onbepaalde tijd verzekerd. David Lllienthal, de voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft te Den ver in de Amerikaanse staat Co lorado verklaard, dat de wereld voorraad van uranium, dat voor het vrijmaken van atoomenergie gebruikt kan worden, „voor on bepaalde tijd" verzekerd is. Lilenthal legde deze verklaring af op een persconferentie om de berichten tegen te spreken, dat de voorraden grondstoffen voor het maken van atoombommen in 30 of 40 jaar verbruikt zouden zijn. onze Universiteiten, deze post was op de begroting geschrapt, zal weer worden opgenomen. Deze toezegging was het tweede winst punt voor de heer Terpstra. Op de vraag van dezelfde afgevaar digde om alsnog extra gelden ter beschikking te stellen voor de psychologische en psychiatrische onderzoekingen aan de V. U. kreeg hij echter unl op het re quest, nu de pacificatie op Hoger onderwijs gebied is doorgevoerd. De grote toeneming van het aan tal studenten van verschillende Universiteiten baarden vele spre kers grote zorg. Volgens de Minis ter is er dit jaar echter een plot selinge daling opgetreden. De commissie-Holst zal onder zoeken waar en hoe een tweede Technische Hogeschool gevestigd moet worden. Bij het hoofdstuk Natuurbescherming diende de heer Wiilems (Arb.) een motie in om de afgraving van Pietersberg tegen te gaan. Daarover zal Dins dagavond worden gestemd. Russen wensen vergoeding voor opgeblazen masten. Volgens het Duitse Nieuwsbu reau D.P.D. (Britse zone) zal de Duitse economische commissie in de Sowjet-Russische zone een schadevergoeding eisen van hon derdvijftigduizend mark voor de opgeblazen antennemasten. Men zou de eis willen stellen op deze grond, dat de door de Fransen toegestane tijd te kort was voor het uitvoeren van een methodische demontage. Voor vandaag hebben wij en kele schandalen in petto. Het eerste is van een eigenares van een banketbakkerszaak, die bo terletters voor f 7.50 per stuk verkocht. De rechter begreep het en gaf haar een boete van f 2000. Het tweede komt uit de boe zem van de afdeling Bergen op Zoom van de K.V.P., die zich bij het hoofdbestuur van de partij beklaagd heeft, dat er zo weinig kamerleden aanwezig waren bij de behandeling van de onderwijs begroting. Iets anders: werk gevers, denkt u er om, dat u wel een gratificatie mag geven, maar dan in totaal niet hoger dan 2 pet. van het jaarloon. Met steun van het Prins Bernhard- fonds wordt uitgegeven de Mat- theuspassion met Nederlandse tekst van Jan Engelman. In 1949 zal er niet veel meer rijst gegeven kunnen worden dan in dit -jaar, want Nederland heeft voor 1949 slechts 18.000 ton toe gewezen gekregen. In Bruns- wijk is een nieuwe partij opge richt, een soort beweging als van de Gaulle. Engelse soldaten die in het vuur van een konijnen jacht zich even in de Russische zone begaven, zijn gearresteerd, terwijl één per ongeluk werd aangeschoten. De soldaten zijn in middels vrijgelaten. Tenslotte, en dat doet de deur dicht: de Japanse minister van verkeer Gouden jubileum fe Wissenkerke. Donderdag herdacht de heer G. A. Breas te Wissenkerke de dag waarop hij voor 50 jaar als tim mermansknecht in dienst trad in de timmermanszaak thans van de heer R. Slotema, voorheen M. H. van Hee. In een in de zaal van heer Verburg belegde hul digingsbijeenkomst noemde de heer Slotema de jubilaris een eer ste klas vakman, die in alle op zichten zijn plicht en meer dan dat, doet. Hij bood een bloemen mand aan en een enveloppe met inhoud. Namens het personeel fe liciteerde een collega de jubilaris en werd hem een mooie stoel aan geboden. Burgemeester van der Maas noemde een jubileum als dit een grote zeldzaamheid en deelde mede, dat het H. M. de Koningin had behaagd de jubilaris te be giftigen met de eremedaille in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Ds Meijer felici teerde de jubilaris en zag in de zeer lange diensttijd een onmis kenbaar teken, dat hij als vak man op de bovenste trap staat. Met enkele woorden dankte de jubilaris voor de toespraken en de cadeaux, waarna de avond verder in gezellig samenzijn werd door gebracht. Mr JOLLES OVERLEDEN. Na een ziekte van slechts twee dagen is op 71-.jarige leeftijd te Middelburg overleden Mr W. M. G. Jolles, oud-president van de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. De heer Jolles werd op 16 Fe bruari 1877 te Amsterdam gebo ren en bezocht de gemeentelijke Universiteit aldaar. Na zich als advocaat en procureur gevestigd te hebben volgde in 1904 zijn be noeming tot substituut-officier aan de Amsterdamse Rechtbank. In 1917 kwam hij naar Zeeland als ree! ?r van de zich toen nog in Zierikzee bevindende recht bank. In 1923 kwam Mr Jolles naar Middelburg, waar hij vier jaar later bevorderd werd tot vice president en in 1934 lot pre sident der rechtbank. Tijdens de bezetting werd hij ontslagen door de bezetter en ingaande 3 Octo ber 1945 werd hem eervol ontslag verleend. heeft voor veel geld belet, dat de wet op regeringscontrole van de H. D. J. Swaters te kolenmijnen werd goedgekeurd. als zodanig benoemd, Ir SWATERS HOOFDING- DIRECTEUR DEK PROV. WATERSTAAT. In verband met de invoering van de rang van hoofdingenieur directeur bij de Prov. Waterstaat in de provincie Zeeland, is de te genwoordige hoofdingenieur, Ir Middelburg

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1