Irovinti^Mfü» Een rustige najaarszitting en geen politieke beschouwingen. KL00STERBALSEM Ned. Herv. Kerk te Yerseke wederom in gebruik genomen. Plechtige inwüdingsdienst. WlNTERhat\dei\ en -voeten dboom imtt de YïlxwiaJk Vrijdag 17 December 1948. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 VAN DE ZEEUWSE STATEN. De Provinciale Staten hebben kans gezien hun agenda in één dag af te werken. Dat was niet mogelijk zonder een avondver gadering. De meesten wilden echter de volgende dag niet te rugkomen, zodat er niets anders op zat dan maar door te zetten. Met een zucht van verlichting, als wethouder van Vlissingen Merken wij hierover tenslotte nog op, dat een besloten zitting over dit onderwerp pas viel, na dat het besluit was genomen. Dat was bepaald onjuist, maar j wij veronderstellen, dat G. S. dit door de drukke discussies al wa ren vergeten. De beslissing ver- anderde niet. Laten wij nog even wijzen op de speech van het comm. Staten lid Kremers. Hij had het volle 1 oor der vergadering. Dat het grootste deel van zijn betoog vriend, die iemand zijn feilen toont!" O Interessant was de woorden wisseling tussen het lid van G. S., de heer Schout, en de P. v. d. A.-fractievoorzïtter, de heer v. Oorschot, over de sub sidiekwestie der Vlissingse Zee- zou zÜn gewijd aan een bespre- vaartschooL „Het is niet deking der vegeringspolitiek kon voaitsvuwi. „ïrct ad mei uc e>o—r nemen wij aan, liet de Comnus- eerste maal, dat wij de degen m^n van tevoren wel vermoe- saris over half tien Dinsdag avond de hamer voor de laatste keer vallen, toen hij de najaars zitting sloot. Hij heeft die hamer maar weinig gebruikt. Het gaat in de Prov. Stater) nogal gemoede lijk toe, zo echt Zeeuwen on der elkaar. Van politieke tegen stellingen is weinig te merken en de leden beperken zich tot het spreken over de vele vragen van het Zeeuwse leven, al kun nen wij nu niet van allen zeg gen, dat zij dit kort en zakelijk doen. Het is een grote kunst om veel te zeggen in weinig woor den! Telkenjare leveren de alge mene beschouwingen over de begroting tal var» vragen en op merkingen op. Was het de vo rige maal de P.Z.E.M., die aller aandacht had, thans zijn vele woorden gesproken over de kwestie der vrije veren en de Prov. Planologische Dienst. Om met het laatste te beginnen: het was eigenlijk een storm in een glas water, want de begrotings post bleef gehandhaafd en slechts één lid vroeg, of inkrim ping niet mogelijk was. Duidelii c bieek wel uit de discussies, dat de bezwaren niet gaan tegen de dienst zelf, maar tegen de men sen, die met de uitvoering zijn belast. Nu Ged. Staten de me inng van de Prov. Staten ken nen, geloven wij wel, dat zij daarmede hun winst zuilen doc-n en dat de gesignaleerde excessen zich niet zullen herhalen. Dan de vrije veren. Het kon wel niet anders, of allen waren het erover eens, dat die gehand haafd dienen te blijven. Nog en kele leden gingen terloops in op het feit, dat de beslissing inder tijd was begonnen met voorbij zien van de mogelijke financiële consequenties, maar niettemin stonden allen op het standpunt, dat, nu de veren eenmaal vrij zijn, de gevolgen van het weder invoeren der tarieven voor Zee land funest zouden zijn. Van al ueze bezwaren toonde burge meester Stemerding van Sou burg zich een waardig vertol ker. Den Haag weet nu zo lang zamerhand wel, hoe Zeeland ever de voorgenomen maatregel denkt. Er is nog hoop. de beslis sing is nog niet gevallen. Het was, wij zeiden het reeds, een rustige vergadering. Poli tieke beschouwingen waren er niet en, al waren dan de zake lijke uiteenzettingen al te uitvoe rig, de begroting zelf werd zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Ged. Staten toonden zich nogal gul. Dat kon ook, omdat ze met een post onvoorzien van f 95.000 een klein stootje kunnen opvangen. Die gulheid bleek uit ae toezegging der verhoging van liet subsidie aan de Stichting Zeeuwse Visserijbelangen met f 1000 en het terugnemen van het voorstel tot verlaging van het subsidie voor de paarden fokkerij van f 2250 tot f 1500. „De paarden zijn weer een jaar onderdak", merkte een Statenlid op. Niet op alle punten blijkt die gulheid echter: zo moeten staten leden èn pers zelf de koffie en thee betalen! Mi' van der Weel viel weer het voorrecht te beurt het alge meen beleid van G. S. te verde digen. Dat is hem wel toever trouwd. Hij dankte voor de al gemene waardering, die het col lege in ontvangst mocht nemen. S iechts één opmerking in het af delingsverslag was hem tegen gevallen. Er was n.l. een lid ge weest, die geklaagd had over onvoldoende voorbereiding der voorstellen door G. S. Wie dat gezegd had wist hij niet. Maar tijdens de zitting had hij het ontdekt. Het bleek de heer Kodde te zijn. „Maar", zo zei mr v. d. Weel, „die is een goed vriend van G. S." De heer Kodde vertelde later, dat hij speciaal het oog had op het P.Z.E.M.- voorstel in de vorige zitting en, zo zei hij, „het is altijd een goed kruisen, mijnheer van Oorschot", j den. De man kon en mocht nu merkte de heer Schout op. De j eenmaal niet anders. Het moet argumenten vlogen heen enzij11 eer worden gezegd, dat weer tussen de twee Vlissingers.dit op een behoorlijke ma- De heer Schout heeft getoond I t"er heeft gedaan. Mr van der zijn mannetje te staan en zyn'Weel bracht hem later aan het stof te beheersen. Het is zuurverstand, dat zijn beschouwin- voor Vlissingen het provinciale §en ongetwijfeld stof tot dis subsidie kwijt te raken, maar er j cussie opleverden, maar dat een was hier sprake van een scheveStatenvergadering daarvoor niet verhouding en men kan van de 9e geschikte plaats is en G. S. Provincie niet verwachten, dat - ëeen oordeel gaan uitspreken zij voor het Rijk gaat betalen.! over de regeringspolitiek. In ieder geval hebben G. S. toe- Delen wij tenslotte nog mede, gezegd al het mogelijke te zul- dat slechts één lid met kennis- len doen Vlissingen in één of geving afwezig was en dat de andere vorm een compensatie te doen geven. Op hoffelijke wijze maakte mr van der Weel zijn partijgenoot van Oorschot duidelijk, dat hij de zaak als Statenlid moest bezien en niet Statenleden zó druk aan het dis cussiëren waren des middags, dat zij de gérant van de Con certzaal met de koffie lieten zitten! Onder grote belangstelling is Woensdagavond het geheel ge restaureerde kerkgebouw der Ned. Herv. gemeente te Yerseke wederom In gebruik genomen. Ds H. J. R. Reijenga, Ned. Herv. pred. leidde deze inwüdingsdienst die o.m. werd bügewoond door vertegenwoordigers van de ring YersekeKrulningen, het Classi caal Bestuur van Goes, het Prov. Kerkbestuur van Zeeland, het collegiaal toezicht, van Rijksmo numentenzorg, B. en W. van Yer seke, collega's van andere kerk- formaties enz. Nadat gezongen was Ps. 122 1, las ds Reijenga 1 Kon. 8 2253, de rede van Salomo bij de inwij ding van de tempel. Vervolgens werd gezongen Ps. 84 2 en 5, waarr.a de pres.-kerk- voogd, de heer M. C. Eckhardt, een rede uitsprak. Hij deelde me de, dat berichten van verhinde ring waren ontvangen van de minister van Cl, K. en W. en van ds Baks, Ned. Herv. Pred. te Capelle aan de IJssel. Het kerkgebouw, dat nu weer in gebruik werd genomen, da teert uit de 13e eeuw. In de 16e eeuw is een gedeelte verbrand, terwijl toen ook de toren werd vernield. Op 16 Mei 1940 werd de kerk door granaten in brand geschoten en zij verbrandde geheel. Op 24 Mei 1940 werd voor de eerste maal kerk gehouden in het kerk gebouw der Geref. Kerk. Tot he den werden daarin steeds de Herv. diensten gehouden. De heer Eckhardt bracht ds E. J. Booy, die namens de Geref. Kerk aan wezig was, grote dank voor de 8!<2 jaar lang verleende gastvrij heid. B. en W. werd dank ge bracht voor alle verleende hulp en medewerking. Hij wees er op, dat de herbouw, die geschiedde door Rijksmonumentenzorg, aan zienlijke kosten met zich bracht en dat nog zware lasten op de kerk zullen blijven drukken. De heer Eckhardt dankte ver volgens de bouwer, de heer Wou denberg, de heer Coppoolse, die de banken maakte, de fa Tamse, die de centrale verwarming aan legde, de fa Kramer voor de ver lichting en de fa de Koeijer voor het schilderwerk. „De kerkvoogden hopen", aldus spr., „dat in dit gerestaureerde kerkgebouw altijd een zuivere prediking, Christus alleen, mag worden gehoord. Dat de Heer der Kerk Zijn ogen opene over dit huis, dag en nacht". Vervolgens predikte ds Reijen ga over 1 Kon. 8 20. 'Zijn thema was: Salomo vraagt gehoor aan God. Zijn smeking is voor Zijn volk in des Heren huis. Daarna voerden het woord ds Odé van Goes namens het Prov. I Kerkbestuur, die een eresaluut bracht aan wijlen ds Bons, die zoveel voor de herbouw deed. „God neemt Zijn dienstknechten weg, maar Hij zet Zijn werk voort", zo zeide hij. Met de bede dat vrede en eendracht in dit huis mogen wonen, besloot ds Odé zijn toespraak. De andere sprekers waren ds v. d. Ros van Rilland, namens de Classis Goes, ds den Boer van Waarde, namens de ring ds Booy namens alle kerken en gezindten te Yerseke en burgemeester Wil- lemse namens het gemeentebe stuur. Ds Reijenga dankte allen voor hun hartelijke woorden, beval de collecte aan en verzocht tenslotte te zingen Gez. 94: „Halleluja, eeuwig dank en ere". ZEELAND EN DE INDUSTRALISATIE. De minister ven Economische Zaken, deelt in zijn memorie van antwoord op de begroting voor 1949 mede, dat bij het streven naar industrialisatie en uitbrei ding van de werkgelegenheid ook aan Zeeland de nodige aandacht wordt besteed. Daar Zeeland pas sinds 1 Maart over een Econo- irtisch Technologisch Instituut beschikt, is de documentatie, waarover ze misschien met be trekking tot Zeeland kan be schikken, nog niet van die aard, dat hij een volledig overzicht heeft van de mogelijkheden en moeilijkheden, die zich in deze provincie op het gebied van de industrialisatie voordoen. Dit neemt echter niet weg, dat bij alle gezonde pogingen, teneinde in Zeeland industrieën te vesti gen, gaarne zal ondersteunen. Het door de Provinciale Plano logische Dienst opgestelde rap port over het industrieterrein te Kruinigen zal hierbij ongetwij feld goede diensten bewijzen. VLISSINGEN EN DE MARINE. Hoewel de minister overbren ging van de matrozenopleiding naar Vlissingen voorstaat, kan hij, aldus lezen we in de Mem. van Antwoord over de begroting van Marine, de opmerking, dat de op leiding van het marinepersoneel niet aan de gestelde eisen voldoet, niet onderschrijven. Uiteraard dienen matrozen op zee geoefend te worden, doch vóór dat zij aan deze zeemansopleiding toe zijn, dienen zij eerst als militair ge vormd te worden. Deze eerste op leiding vereist exercitieterreinen en leslokalen, waardoor zij aan de wal gebonden is. Het aankweken van zeemanschap geschiedt daar na aan boord van varende sche pen. (Ingez. mededeling, advert.) /X 's-Avonds Ir» heet water en dadelijk een ver- band met Klooster balsem erop. Dit fs balsem I f Direct verdwijnt de Jeuk. Ook bij schrale huid. gesprongen handen, brand en snijwonden: WMWMA.in.M.Wcr.ij.va 80 DER ZEEUWSE KWEKERS WIL GEEN WADDENZEEMOSSELEN Vorige week werd een bericht, dat het Aan- en Verkoopkantoor voor Mosselen te Bergen op Zoom verwachtte, dat de Zeeuwse kwekers Waddenzeemosselen zou den bestellen ter verbetering van hun eigen product. Velen die in mosselkwekers- kringen geen vreemde zijn, zullen hun ogen hebben uitgewreven en tot de conclusie zijn gekomen, dat de logica bij de lieren van het Aan- en Verkoopkantoor toch wel ver zoek is, als men weet dat ze ker 80 der T :euwse mossel- kwekers fel gekant is tegen het ongelimiteerd invoeren van Waddenzee-mosselen, terwijl Zeeland zelf nog over een groot aantal tonnen mosselen beschikt die wat kwaliteit en visgewicht betreft, de Waddenzee-mosselen verre overtreffen. Het zou toch wel heel vreemd zijn, dat men de Wieringers toe stond om maar zoveel mogelijk mosselen naar Zeeland te bren gen, terwijl de Zeeuwse kweker, die voor zijn mosselpercelen hoge pachten betaalt aan het Rijk, straks met een groot over schot blijft zitten. Men houdt angstvallig vast aan het basisleveringscyfer voor de Zeeuwen, terwijl men de Wieringers gelegenheid gaf, veel en veel meer te leveren dan de standaardcapaciteitscijfers. De oplossing van dit eenvou dige vraagstuk is deze: Men verlage het minimum vis gewicht door instelling van een derde kwaliteit mosselen, de gewone B-kwaliteit, zoals die er vroeger ook altijd geweest is en men betale voor B, waarvan men het minimum visgewicht ook enigszins verlaagt, een premie. Wanneer begin Januari alle kwekers 100 van het stan- daardcapaciteitscijfer hebben ge leverd, late men het systeem van levering op toerbeurt en volgens een percentage van het standaardcapaciteitscijfer los en geve aan de kwekers de kans om te leveren, die een kwali teit mosselen aan de markt kun nen brengen waaraan behoefte bestaat en die aan de gestelde kwaliteitseisen voldoen. Gedupeerde grondgebruikers zullen nota aan de regering zenden. Naar wij vernemen bereidt het bestuur van de Stichting voor Ge dupeerde Grondgebruikers op Walcheren een uitvoerige nota voor over de kwestie der vergoe ding van de materiële oorlogs schade op Walcheren, speciaal met betrekking tot de agrarische sector. Deze nota zal met tal van argumenten worden gedocumen teerd. Zij zal de daarvoor in aanmer king komende instanties worden gericht en haar inhoud zal van groot belang zijn, wanneer t.z.t. het wetsontwerp bij de Tweede Kamer in behandeling zal komen. Liederenavond Jo Vincent te Goes. De waarde van een zanguit voering is, dunkt ons, niet in de eerste plaats hierin gelegen, dat de solist de composities foutloos vertolkt, maar in de band die gelegd wordt tussen solist en toehoorders. Jo Vincent weet al een heel sterke band te leggen. Dat bleek eens te meer op de liederen- avond, welke door haar Woens dagavond in het Goese Schut tershof gegeven werd voor "en groot publiek. Vóór de pauze zong zij liede ren van Schubert, Edvard Grieg en André Caplet en daarna volksliederen bewerkt door Ge rard Hengeveld en Julius Rönt gen en van Hugo Wolf. De zeldzame voordracht van mevrouw Vincent sprak tot het publiek vooral in de korte ver halende liederen van Wolf, waarmede zij veel succes oogstte. De tere schoonheid van haar zang kwam wel het meest tot uiting in het Italiaanse wiege liedje, terwijl in Caplets „Les Prieres" haar grote kunstenaar schap tot recht kwam. Mocht de overgang van de liederen als zodanig de toehoor ders even moeilijk vallen, mevr. FEUILLETON HORACE ROSE Ik ontmoette Faos Cheeror voor het eerst in Londen in de zomer van 1945. De tweede we reldoorlog was door de ne derlaag van Duitsland reeds verschillende maanden eerder, of om precies te zijn op 8 Mei 1945, beslist. Japan had drie maanden later, op de 16e Augus tus, gecapituleerd, na twee ver schrikkelijke aanvallen met de atoombom. Enige dagen daarna sprak ik, in de omgeving van de flat die ik bewoonde, met deze vreemde man. Een van zijn op merkingen deed mijn belang stelling wakker worden, ver raste mij zelfs. „Kijk eens naar mijn gezicht, oud hé", zei hij. „Heel oud, het gezicht van een man van negen tig. Toch ben ik nog maar vijf entwintig. Kijk eens naar mijn haar. Als sneeuw, zo wit. Toch is het pikzwart geweest. Het is wit geworden in één uur tijds." Ontegenzeggelijk was het ge zicht voor mij dat van een heel oude man, met met diepe rim pels en ingevallen ogen, hoewel die allerminst verflauwd waren. Ik zag dat hij littekens had op zijn ene wang, herinneringen misschien aan de brute hard vochtigheid van de concentratie kampen. Op zekere avond, kort nadat wij elkaar voor het eerst ont- moet hadden, kwam hij bij my, met een in papier gewikkeld manuscript onder zijn arm. „U vertelt my, U bent een schrijver", zei hij, in het ietwat haperende Engels, dat ik in het vervolg niet zal trachten weer te geven. „Hier in dit boek staat iets beschreven, dat ik in mijn eigen taal geschreven heb en toen heb laten vertalen in de uwe. Ik wou graag dat U het las. Ik zou U willen vragen om het allemaal te geloven. U, Engel sen. bent een sceptisch volk. Toch is het de volmaakte waar heid. Als U het gelezen hebt, geef het dan aan een uitgever." „Waarom stuurt U het zelf met aan een uitgever?" vroeg ik. „Omdat ik Engeland zeer bin nenkort voor goed ga verlaten." „Waat gaat U heen?" „Ik ga terug naar de plaats, vanwaar ik pas gekomen ben." „Bedoelt U daarmee een plaats ergens in Centraal Europa?" „Leest U dit manuscript maar cn dan weet U meteen waar ik heen ga", en hij legde het ma nuscript op mijn tafel. „Ik wil alleen dit zeggen, waarde vriend, dat ik nooit terug kom. Daar waar ik nu heen ga heb ik zekere dingen gezien, waar door ik er moet blijven." „Wat hebt U gezien en waar is die plaats", vroeg ik nieuws gierig. „Het is een van de mooiste plekken ter aarde", antwoordde hij plechtig. „In die plaats heb ik gezien en gehoord en geweten de majesteit en almacht van God". Er was iets in zyn doen, dat na deze woorden als het ware tot zwijgen stemde. Geen van ons beiden sprak dan ook de eerste tijd. Hij zat tegenover mij aan de tafel en keek mij aan met een strakke blik die mij enigszins verwarde. „Ik veron derstel", zei hij vervolgens, „dat U over de radio gehoord hebt en in de kranten gelezen hebt van die atoombom?" „Wie heeft dat niet?" vroeg ik. „Het schijnt dat overal ter wereld de mensen nauwelijks over iets anders praten." „Ze zullen er nog meer over spreken als ze mijn boek ge lezen hebben", barstte hij los. „Velen denken alleen maar hoe goed het was dat die atoombom een einde maakte aan de oorlog met Japan." „Was dat dan niet prachtig?" „Weineen! De oorlog met Ja pan was een detail, slechts een incident. Hetzelfde geldt voor Hiroshima en Nagasaki wat deden zij er toe? een flits, een donderend geluid en die twee grote steden waren van de aard bodem verdwenen in een wolk van vuur en rook. De duizenden die niet verpletterd waren in de hagel van verwoesting die op Vincent wist door haar beheersing van het brede terrein der liede- renkunst, deze op te heffen. Deze keer verzorgde -niet Emmy van Eeden de pianobegeleiding, doch Gerard Hengeveld. Hij gaf de begeleiding het juiste karak ter. Als toegift zong mevr. Vincent een drietal Kerstliederen. Haar werden door de heer W. J. J. M. Vroome bloemen aangeboden. BAND NEDERLAND- INDIË AFD. O.-Z.-BEVELAND. Onder zeer grote belangstelling werd in de zaal v. dhr Colpaart te Rilland een ontspanningsavond gehouden van de band Neder land— Indië, afd. O.-Z.-Beveland. Op verzoek van de heer J. Rooze te Hansweert, werd één minuut stilte betracht om de ge vallenen te herdenken, waarna staande het eerste couplet van het Wilhelmus werd gezongen. Burgemeester De Goffau heet te allen hartelijk welkom. Ver volgens werden diverse films vertoond over Indië. Ook wer den enige toneelstukjes ten bes te gegeven. De Mandolineclub uit Kruiningen en, een strijkje zorgden voor het muzikale ge deelte. In de pauze werd een verloting gehouden. Tevens was er gelegenheid zich als lid of donateur aan te melden. Het was middernacht toen de voorzitter zijn dank betuigde voor deze bijzonder geslaagde avond. Aan de uitgang werd gecollecteerd voor de jongens over zee. BLAAUBEENBEURS HELPT GOESE JONGELUI De Blaaubeenbeurs te Goes werd in 1877 gesticht door bur gemeester Blaaubeen en was be stemd om „jongelieden van goe den aanleg en van onbemiddelde ouders, ingezetenen der gemeen te Goes, in staat te stellen om het onderwijs aan één der beide Hoogere Burgerscholen te Goes te genieten". Toen echter de H.B.S. voor Meisjes werd opgeheven en de gemeentelijke H.B.S. werd over genomen door het Rijk, was er vrijwel geen aanleiding meer om hulp te verlenen aangezien het Rijk de mogelijkheid geeft tot kosteloos onderwijs. Op voorstel van de bestuurders der beurs werd aan B. en W. van Goes voorgesteld om, „met on veranderd behoud der statuten, hen te machtigen de jaarlijkse renten van het fonds te besteden ten behoeve van jonge Goese- naars van uitstekenden aanleg, die van ander takken van onder wijs, waarvoor betaling geëist wordt, gebruik maken of ge bruik wensen te maken en wier middelen daartoe niet toereikend zijn". Dit voorstel werd goedgekeurd. Sindsdiè'n hebben verschillende jongelui kunnen profiteren van een uitkering van de beurs. Aangezien het fonds, waarvan de renten jaarlijks mogen wor den uitgekeerd, betrekkelijk klein was en de steun dus in genen dele in verhouding tot het tegenwoordige prijspeil kon wor den verleend, werd in 1946 op voorstel van de heer J. de Kruij- ter, bestuurlid der beurs, ge tracht het kapitaal te verhogen door jaarlijkse contributies, Dank zij de mildheid van een 25-tal Goesenaars wordt nu per jaar een bedrag van plm. f 800 aan het fonds toegevoegd, waar door dit is gestegen tot onge veer f 9.000. Jongelui, inwoners van Goes, kunnen zich, in overleg met hun schoolhoofd, om steun aanmel den bij de secretaris-penning meester der Blaaubeen-beurs, de heer A. J. van Heel, Patijn- weg 20 te Goes. ZEEUWSE OUD-OORLOGS VRIJWILLIGERS VOOR DE MICROFOON. Zaterdagavond zal in het strijd krachtenprogramma over Hil versum I van 18.30—19.00 u. een uitzending te beluisteren zyn, die wordt uitgevoerd door en kele ex-oorlogsvrijwilligers van het Zeeuwse bataljon II-14-R.I. De militairen die voor de ra dio optreden zijn Jacky de Lan ge, Piet Geldof, Jo Crucq, Kees Huissoon en Jo Moens. Onder regie van Ben Steggerda is hun repertoire reeds op gramofoon- platen in de studio vastgelegd. Al deze jongens hebben met Verbru"fden 1?" I elkaar hun kameraden in Indië. J? v. e wltgloele!lde I «jdens hun diensttijd daar, vele -a ,omringden' vrolijke uurtjes verschaft en we Z en, twijfelen er niet aan, of vele ex- oorlogsvrijwilligers zullen Za op hopen gooiden, als blaren in een herfststorm. Maar wat deed dat allemaal er toe? Het was gebeurd en voorbij in een flits. Maar de atoombom is niet voor bij. Die is nog hier, in de we reld, een stil, slapend monster dat spoedig weer wakker zal worden. Een stoutmoedige engel der vernietiging, die uit de hel is opgesprongen om het mens dom één verschrikkelijke slag toe te brengen en dat nu slechts cp de gelegenheid wacht om nog eens en zelfs nog verschrikke lijker toe te slaan." „Maar wat denkt U dan", vroeg ik, „van de beloften van de Britse en Amerikaanse rege ring om het gebruik van de atoomenergie te beperken en te controleren? Truman, de presi dent van de Verenigde Staten, heeft laatst op 9 Augustus voor de radio gezegd, dat de ontdek king van de atoomenergie te ge vaarlijk was dan dat zij op een wetteloze regering zou kunnen worden losgelaten." „Ja, maar dat gebeurde omdat hij hem al had losgelaten", en mijn bezoeker glimlachte cy nisch. (Wordt vervolgd.) terdagavond aan hun radiotoe stel naar hun vrienden luiste ren. Jacky de Lange is de com ponist van het strijdlied van het Zeeuwse OV.W.-Bataljon 2-14-R.I. GOESENAAR LID VAN UTRECHTS HISTORISCH GENOOTSCHAP. Tot lid van het Historisch Ge nootschap te Utrecht werd op grond van Art. 7 der Wet van dit Genootschap benoemd de heer A. M. Wessels te Goes. Door deze benoeming wenste het Genootschap de verdienste van de heer Wessels op histo risch terrein te erkennen. In 1948 publiceerde deze o.a. de boeken „Zeeland in de Pa triottentijd" en „Waar de Schel de stroomt". EEN CENTRALE SCHOOL VOOR B.L.O. OP THOLEN In de vergadering van de Ver eniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers op het eiland Tholen, die op 13 De cember j,l. gehouden werd, wer den plannen beraamd om te ko men tot stichting van een cen trale school voor buitengewoon lager onderwijs, daar er ook in de gemeenten op dit eiland kin deren zijn, die niet in staat blij ken het onderwijs op de ge wone lagere school te volgen. Al zal het wellicht nog wel enige tijd duren voordat deze plannen kunnen worden uitge voerd, het is verheugend, dat aan deze dringende aangelegen heid de nodige aandacht wordt besteed. MIDDELBURG. Chr. Middenstandsbond. In het C.J.M.V.-gebouw kwam Woensdagavond de plaatselijke afdeling van de Chr. Midden standsbond bijeen. Bij afwezigheid van de voorzit ter de heer P. I. Hamming, werd de vergadering geopend door de tweede voorzitter de heer A. van Roon. Spr. wees op de school strijd en de strijd, die de chr. vakbeweging heeft moeten voe ren, hetgeen de christelijke mid denstanders tot voorbeeld kan strekken. De heer G. S. Schelte- ma van het Economisch Insti tuut voor de Middenstand sprak over het onderwerp: „De gevol gen van het opheffen der rant soenering en de prijspolitiek". Ter inleiding gaf spr. aan, hoe de regering tot het invoeren der distributie- en subsidiemaatrege len is gekomen. By zijn algemene opmerkingen over de huidige prijspolitiek van de regering merkte de heer Schel- tema op, dat de prijsverhoging van de levensmiddelen, prijsdalin gen in andere branches ten ge volge zullen hebben, daar de re gering niet van plan is de lonen te verhogen. Frappant noemde spr. het, dat opheffing der rantsoenering slechts geringe verhoging van de omzet met zich meebrengt. In sommige gevallen daalt zelfs de omzet. Na het vrijkomen van de schoenen b.v. daalden de omzet ten van de schoenwinkeliers. Aan de hand van grafieken gaf spr. aan, hoe het verschil in om zet liep tussen de middenstands zaken en het grootwinkelbedrijf in de laatste jaren. In dit opzicht zag de heer Scheltema de toekomst voor de middenstanders niet erg rooskleu rig. Spr. voorzag, dat vele mid denstanders juist door het ophef fen van de distributie en de daar aan gekoppelde prijsstijgingen een harde dobber zullen krijgen. Na een zeer geanimeerde be spreking, die op dit betoog volg de, sloot de heer van Roon de bij eenkomst, waarbij slechts weinig leden tegenwoordig waren, met dankgebed. Advents-zangillenst. Woensdagavond werd in de Hofpleinkerk een adventszang- dienst gehouden, die onder lei ding stond van ds F. Don, Her vormd predikant. Aan deze dienst werkte mede het Geref. Contactkoor en een kinderkoor o.l.v. de heer J. Fondse. Kapitein Souverein van het Leger des Heils hield een toespraak naar aanleiding van 1 Tim. 3 vers 16: „Heerlijkheid van God geopen baard in het vlees". Br. A. M. Franssen sprak een slotwoord. Er bestond voor deze dienst behoorlijke belangstelling. Geslaagd. Voor het getuigschrift „Alge meen vormend muziekonderwijs (methode Gehrels) slaagde te Amsterdam de heer Jan Rijn. De daad by het woord. Toen de heer J. S. Hoek Maan dagmiddag in de raadsvergade ring klaagde over het prikkel draad, dat is aangebracht langs het plantsoen tussen Balans en Haringplaats en daarbij de toe zegging ontving, dat één en an der zou worden opgeruimd, kon liij zeker niet vermoeden, dat reeds enkele dagen daarna hier mee een begin zou w.orden ge maakt. Men heeft n.l. het prik keldraad reeds thans vervangen door gewoon ijzerdraad, zodat ieder zonder kleerscheuren het plantsoen weer kan passeren. Personeel Streekbureau neemt afscheid van Ir. Gerber. Op Dinsdagavond a.s. zal het personeel van het Streekbureau Walcheren tijdens een feest avond in de grote zaal van het Schuttershof afscheid nemen van ir J. Gerber, hoofd van het Streekbureau, die op 1 Januari Walcheren gaat verlaten. De postkoetsenloods. Aan de Veersesingel bij de Dampoort staat een oude loods, die als kolen- en houtbergplaats bij de Gebr. van Flierenburg in gébruik is. De bouwvalligheid van dit houten gebouw is zo groot, dat men het dak reeds heeft moeten verwijderen. Gezien de desolate toestand waarin het geheel ver keert, zal wellicht spoedig tot algehele afbraak moeten worden overgegaan. De Zeeuwse hoofd stad zal dan weer een „beziens waardigheid" minder tellen, daar deze loods in vroeger ja ren werd gebruikt voor het op bergen van de postkoetsen. De loods moest verdwijnen i.v.m. de saneringsplannen van dit stadsdeel. GOES. De heer J. A. Struyk naar Apeldoorn. Naar wij vernemen is de heer J. A. Struyk, inspecteur der Di recte Belastingen te Goes be noemd tot Hoofd van de Inspec tie der Belastingen te Apeldoorn. Waarschijnlijk met ingang van 1 Mei 1949. Vergadering van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders. Woensdagavond vergaderde in de „Prins van Oranje" de afd. Goes van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, met het personeel uit de gros- siersbedrijven in koloniale waren. De voorzitter de heer F. Pol derman, wees er in zijn openings woord op, dat er reeds heel wat is bereikt met de eerste lande lijke regeling van loon- en ar- MOEDBETOON. In het jaar 1682 zo vertelt J. K. van Loon, in „Het witte huis in 't groen", toen Prins Willem III met zijn Gemalin op Soestdijk logeerde, ontving hij daar ook admiraal Cornelis Tromp, met wie ook de toestand des lands besproken werd. Deze was weinig opwekkend. De Prins meende en Tromp deelde dat ge voelen, dat men Lodewijk, die de kop weer opstak, hier moest tegengaan. Moedbetoon kon de vrede be waren. De Staatsgezinden daarente gen berekenden, dat men Lode wijk door tegenstand vertoornen en door toegeeflijkheid bevre digen zou. IJdele waan, die als steeds een misrekening bleek. Als steeds. Ook in 1948'. Denk aan Indië, waar moed betoon de rampen waarvan we nu getuige zijn, en de ontzaglijke verliezen aan goed en levens. bad kunnen voorkomen. beidsvoorwaarden en dat men thans bijeen was om de nieuwe conceptregeling te bespreken. Het hoofdbestuurslid, de heer Braspenning, behandelde daarna het onderwerp: „Met en door sa menwerking naar sociale gerech tigheid, ook in de grossiers bedrij ven". Op deze inleiding volgde de be spreking van de nieuwe regeling, waaruit bleek, dat met en door samenwerking nog veel verbeterd kan worden. De aanwezigen werden opge wekt lid te worden van de N.C.F.T.B. De heer Braspenning eindigde met dankgebed. Posthume toekenning. Het ministerie van Oorlog, heeft aan mevrouw J. Westdyk bericht, dat aan wijlen haar echt genoot, Adriaan Nicolaas West dyk, dpi. Sergeant van het wapen der Infanterie, is toegekend het Oorlogs-Herinneringskruis met de gesp voor zeer bijzondere krijgs verrichtingen „Nederland Mei 1940". Deze onderscheiding zal bin nenkort aan mevrouw de wed. J. WestdykZeichner, worden uitgereikt. KAPELLE. Kerstveiling. Op de Kerstveiling die Woensdag werd gehouden waren zowel voor telers als kopers prijzen beschik baar gesteld. De eerste prijs voor verpakte appels werd door W. de Vrie te Kattcndijke gewonnen. De tweede prijs won A. Schipper te Wemeldinge. De eerste en tweede prijs voor verpakte peren werden respectie velijk gewonnen door M. Verburg en A. J. de Visser. De kopers, die het grootste kwantum bereikten, waren Joh. de Wit uit Goes en D. Schipper te Kapelle, die daarmee de eerste en tweede prijs wonnen. Ondanks de hagelschadc was de kwaliteit buiten verwachting zeer goed. De prijzen waren over het algemeen hoger dan in Goes, door dat de kwaliteit ook iets mooier was. De hoofdsoorten waren Jo nathan, Goudreinet en Comtesse de Paris. OOSTKAPELLE. Kolendamp-vergiftiging. Zaterdagavond deden zich in het gezin van de schilder Alewijn- se, verschijnselen voor van kolen damp-vergiftiging. Dank zij de aanwezigheid van een E.H.B.O.er kon erger voorkomen worden, hoewel 3 leden van het gezin de andere dag de nadelige gevolgen er nog van ondervonden. A.K.-Kiesvereniging. Dezer dagen vergaderde de A.R.-Kiesvereniging onder leiding van de vice-voorzitter de heer J. Jobse. Door J. Coppoolse werd een in leiding geleverd, over „De Nood wet Ouderdomsvoorziening", waarop een drukke bespreking volgde. In verband met het 35-jarig be staan der Kiesver., zal er in Ja nuari een feestavond worden ge houden. Op deze avond zal door Mr J. A. de Wilde gesproken worden. SOUBURG. Gepensionnecrd Spoor- en Tram personeel bijeen. Donderdagmiddag hielden ge- pensionneerden van het spoor- en tramwegpersoneel in de zaal Ver- beem een vergadering. Na een kort inleidend woord van de voorzitter, de heer I. Sinke, ver kreeg de heer Klein uit Utrecht het woord. In een uitvoerig be toog besprak hij het werk van de bond in het belang van het ge- pensionneerde spoor- en tram personeel. De resultaten van de gevoerde actie tot verhoging der pensioe nen i.v.m. de gestegen levenson- derhoudkosten zijn nog niet vol doende. Wanneer in de Tweede Kamer de pensioenen worden besproken, schijnt er steeds geen geld voor te zijn. Indien de gepensionneerden over verzetsmiddelen zouden be schikken, zou de regering wel toeschietelijker zijn. Over het feit, dat de duurte- toeslag niet kon worden uitge keerd zijn reeds adressen verzon- Bij de pas uitgekeerde 25 toeslag werd 15 ingehouden. Hierover bestaat grote ontevre denheid. Volgens spr. zal dit ech ter later uitgekeerd worden. Tijdens de bespreking deelde de heer Klein mede, dat er ook nog gewerkt wordt om de inhou ding van de 10 op de pensioe nen van 1936 tot 1940 ongedaan te maken. Door enige gepensionneerde trammannen werd geklaagd, dat zij nog steeds de 25 over 1947 niet hebben ontvangen.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2