rovinti &asiiem KORT Verhoging belastingen. 12 jaar met aftrek voor Goedewagen. Killer's Kerstoratorium. Jengdclflb der Chr. Vakbeweging te Goes. Eerste jaarvergadering der Z.G.V. te Middelburg Ge d werd in papierkist ge borgen en verdween. Goede resultaten in afgelopen jaar. Donderdag 16 December 1948 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Door de Eerste Kamer goedgekeurd. De Eerste Kamer heeft Dins dag het wetsontwerp tot verho ging van enkele belastingen (auto's, rookartikelen en ijsjes) behandeld en z.hs. aangenomen. By de behandeling van dit ont werp betoogde Mr de Wilde, dat van de rol, die de Staten- Generaal tot dusverre in de be lastingwetgeving hebben gespeeld nog gered moet worden wat er te redden valt. Want door het op treden van de administratieve raad bij de unificatie van de in voerrechten, accijnzen en omzet belasting in Benelux-verband komt het recht van amendement der Tweede Kamer op dit terrein practisch te vervallen. Ook drong hij er op aan, dat aan het be drijfsleven de invloed wordt toe gekend, waarop het recht heeft. Hij vond hierin steun bij de heer Steinkiihler. Minister Lieftinck acht te de opvatting van de heer de Wilde inzake de invloed van de Staten-Generaal wel wat al te somber. Hij verklaarde zich gaar ne bereid met het bedrijfsleven vooraf in overleg te treden, doch het kan niet aan de onderhande lingen deelnemen. Wat de unificatie betreft is er in verschillende technische on derdelen reeds een overeenkomst tot stand gekomen. Nu de invoerrechten eenvormig zijn gemaakt en het overleg in zake de accijnzen vordert, dienen verdere stappen op dit gebied te worden ondernomen. De minister hoopt binnenkort een rapport van de administratieve raad in studie te zullen kunnen nemen. Prof. Kranenburg deelde nog mede, dat bij de behandeling der begrotingen bij wijze van proef zal worden afgezien van rantsoe nering van de spreektijd. De se naat komt eerst op 21 December weer in openbare vergadering bij een. OOK IN SAN SALVADOR GIST HET. Tengevolge van een dispuut over de lengte van de ambtsperio de van de president zijn in Qua- temala gevechten uitgebroken. De nationale vergadering eiste deze week het kiezen van een constituerende vergadering ten einde de lengte van de ambtspe riode uit te maken. De verkiezing was op 16 en 17 December ge steld. Naar men meent zijn de ge vechten uitgebroken omdat men vreesde, dat de president na de verkiezing toch niet zou aftreden. Nader werd gemeld, dat het leger de macht in handen heeft en dat de president, Castaneda Castro, afgetreden is. Het Haagse Bijzondere Ge rechtshof heeft gistermorgen pref. dr T. Goedewaagen ver oordeeld tot twaalf jaar gevan genisstraf met aftrek, levens lange ontzetting uit beide kies rechten, alsmede levenslange ontzetting uit het recht ambten te bekleden. Van 10 November 1940 tot Januari 1943 was Goe dewaagen secretaris-generaal van het département van volksvoor lichting en kunsten, en daarna hoogleraar aan de universiteit te Utrecht. De procureur-fiscaal requi reerde 14 dagen geleden 15 jaar. Door de commissie voor de perszuivering werd betrokkene de uitoefening van iedere jour nalistieke functie tot 5 Mei 1965 verboden. Een Haagse winkelier had eni ge dagen geleden bijzondere haast om zijn winkel te sluiten. Hij de poneerde zijn geldkist, bevatten de f4000.aan zilver en papier geld en 14.000 textielpunten en wolcoupures in een kist met oud papier, die in de winkel stond. De volgende morgen was hij deze, ietwat uitzonderlijke bergplaats vergeten. Toen een opkoper langs kwam, gaf de winkeljuffrouw de kist oud papier aan de man mee die hem op een handwagen leegstortte en verdween, 's Mid dags herinnerde de winkelier zich alles, en de Haagse recherche werd meteen in de arm genomen om het verloren goed op te spo ren. Men herinnerde zich echter niets anders dan dat de opkoper een man was geweest tussen de 24 en 40 jaar. Alle groothandela ren in lompen, verhuurders van bakfietsen en bonafide opkopers werden nagegaan. Na lang speu ren werd aangehouden de 27-ja- rige koopman D. A. B., die, nadat hem vele bezwarende feiten wa ren voorgelegd, een volledige be kentenis aflegde. Het bleek dat de man die de papierkist 's mor- gens was komen legen, geen ver gunning voor opkopen had. Toen hij de kist papier op de bakfiets leegde had hij meteen de geldkist opgemerkt. Met behulp van de schilders P. B. en J. H. had hij hem opengebroken. B. voor de moeite f8'5'*.en H. f675 gege ven. Het zilvergeld borgen deze laatsten op in een bloempot op het dak van een perceel waar zij aan het schilderen waren. De kist werd in een luchtkoker verbor gen. terwijl de 14.000 textielpun ten en coupures verbrand wer den. Ook de beide schilders wer den gearresteerd. Gedrieën zijn zy' ter beschikking van de Justitie gesteld. De vroegere minister van voor lichting bij de Vichy-regering, Paul Marion, is veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf en „na tionale degradatie". Volgens Ma rion had Hitier hem medegedeeld wapens te bezitten waarby de V-l en V-2, vergeleken slechts kin derspeelgoed waren. Deze wapens zouden van Frankrijk uit bediend worden. KRACHTIG GELUID VAN AFDELING VLISSINGEN DER V.V.D. Op de 13 December gehouden ledenvergadering van de afdeling Vlissingen van de partij „Voor Vrijheid en Democratie" werd de volgende motie aangenomen: De afdeling Vlissingen van de V.V.D., in vergadering bijeen op 13 December 1948, overtuigd van de onmogelijkheid om met de z.g. Republiek Indonesië, die tot dus ver blijk heeft gegeven elke over eenkomst stelselmatig te sabote ren, tot doeltreffende overeen stemming te geraken nopens de hangende kwesties: eist een zelfbewuste Neder landse politiek in Indonesië; verlangt afwijzing door de Re gering van elke buitenlandse in menging in onze binnenlandse aangelegenheden en verwacht voorts van de Regering afwijzing van inmenging van welke andere zijde ook; verlangt met name, dat de Re gering van nu af de interventie van de Veiligheidsraad, op grond van diens incompetentie, met kracht van de hand zal wijzen en weigeren zal een delegatie ter zitting af te vaardigen; eist het uittreden van onze partijgenoot Minister Stikker uit de Regering voor het geval de Regering zou handelen in afwij king van het in deze motie ge stelde. MIDDELBURG. C.A.F. vertoonde „Madame Curie" De film „Madame Curie", die de C.F.A. Woensdagavond deed verionen en die ook vanavond nog draait, is een rolprent, die de toeschouwer op ongemene wijze bekoort en boeit. Dit komt, behalve door het rustige en ver antwoorde spel, zeker ook door het onderwerp, dat de film, zij het op sobere en naar men mag aannemen (gezien het boek, dat haar dochter over het leven van haar moeder schreef) eerlijk en waarheidsgetrouwe wijze behan delt. De laatste tijd wordt er nogal gediscussieerd over het zoeken naar en het vereren van helden en heldinnen. Het woord „beeld roman" zegt voldoende. Hier wordt ook een heldin naar het leven getekend, maar de situatie ligt wel enigszins anders. De film zal op ieder diepe indruk maken, omdat deze heldin de glorie niet heeft gezocht, doch een eenvoudige vrouw bleef, die haar grote kennis ten dienste heeft gesteld van de mensheid. Er is wellicht hier en daar wat geromantiseerd in deze film, maar nergens te erg. Ma dame Curie's leven stond niet in het teken van de romantiek. Het was een bitter gevecht, waarbij zij werd gesteund door haar echtgenoot, tegen de geheimen, die de kosmos in zich bergt. Zij ontdekte het geheim van het ra dium en gaf het aan de mens heid Filmisch is deze biografie in beeld uitstekend De sfeer wordt in alle scènes goed getroffen en de karakteruitbeelding laat niet te wensen over. Het is goed, dat men door het zien van een film als deze enig begrip krijgt van hetgeen in la boratoria aan wetenschappelijk en voor het welzijn der wereld zo belangrijk werk wordt ver richt. Chr. onderwijzers vergaderden. De vereniging van Chr. on derwijzers en onderwijzeressen afd. Walcheren vergaderde de zer dagen te Middelburg. De heer A. v. d. Heijden te Bigge- kerke sprak nu over: „O, die jaartallen!" De spreker voelt erj het meest voor bij elk te leren jaartal een plaatje te voegen, dat het meest kenmerkende van Ned. Chr. Reisvereniging. In ons nummer van Dinsdag j.l. hebben wij een artikel opgeno men van onze Haagse redacteur waarin de grote betekenis van de Ned. Chr. Reisvereniging in het licht werd gesteld. betreft snr streeft naar verso-! In verband hiermede vestigen betreft, spr. streeft naar verso wij de aandacht op een gisteren bering. Er volgde een geanimeerde bespreking. Men was van me ning, dat een indeling naar de grote geestelijke stromingen be ter is dan een eeuwindeling. De heer Van Noppen te Mid delburg werd candidaat gesteld voor het Hoofdbestuur. Besloten werd, zo mogelijk een verfrisschingscursus te hou den. De heer Wijsman vertelde nog iets over de door hem bijge woonde protestvergadering te Utrecht. VLISSINGEN. N.R.V. filmavond. Voor de Nederlandse Reisver eniging afd. Walcheren werd Dinsdagavond in het Concertge bouw een filmavond georgani seerd. In het voorprogramma werd een film gedraaid, die een inzicht gaf in de fabricage van horloges in Zwitserland, waar na een film over de wintersport volgde. De hoofdfilm was een rolprent, die een beeld gaf van „Het mooiste ter wereld". Deze film, die deels in kleuren was opgenomen had ten doel de aan wezigen een beeld te geven van de bezienswaardigheden in ver schillende landen. Voor zover een Nederlands commentaar ont'oraK, werd dit gegeven door de heer C. H. Groen. Openbare Leeszaal. In de maand November wer den uitgeleend 1400 Ned. ro mans, 123 romans in vreemde talen, 696 studieboeken, 267 kin derboeken (totaal 2486). De tijd schriften- en krantenzaal werd bezocht door 302 mannen en 74 vrouwen; de jeugdleeszaal door 152 jongens en 103 meisjes. Openbare verkoping. Door Notaris J. L. Verhagen te Vlissingen zijn in het openbaar verkocht het winkelhuis thans inge richt tot café aan de Nieuwen Dijk 5a voor f 14.980, koper J. Looise Hz. qq. het huis met afzonderlijke bo venwoning Kasteelstraat 62 voor f 4000.Koper D. Bijl qq.; het dubbel woonhuis Noordstr. 56 voor f2000.Koper D. Byl qq-; het woonhuis met schuur en erf aan de Korte Zelke 9 voor f3500.Koper C. Boone; het dubbel woonhuis Clarisstr. 170 voor f1540.—. Koper A. Hen- drikse; het dubbel woonhuis Bellamy- park 11 voor f2020. Koper G. de Wit; het dubbel woonhuis Palingstr. 27 voor f2220.—. Verder werd verkocht het per ceel bouwgrond met gedeeltelijke opstal Vrouwestraat 5 voor f 170 aan mej. M. A. Westra en het woonhuis Van Nispenplein 12 voor f 6050.Koper J. Sinke. GOES. Aanrijding door onoplettendheid Dinsdagavond stak de 74-jarige W. uit Middelburg zonder op het naderend verkeer te letten de Wilhelminastraat over. Hij werd gegrepen door een passerende auto met als resul taat dat de ongelukkige met 1 gebroken benen en een hoofd wonde naar het ziekenhuis St Joanna moest worden vervoerd. Kerstavond N.C.V.B. Dinsdag werd in de grote zaal van de Prins van Oranje, die ge heel met brandende kaarsen was verlicht, de jaarlijkse Kerst avond van de N.C.V.B. gehouden o.Lv. mej. de Graaff. Mevr. Kuij- pers van der Meij uit Oostkapel- le declameerde in poëzie en pro za de Kerstgeschiedenis. Ook ver telde zij het verhaal van iemand, die het Kerstfeest in een concen- dat jaar aangeeft. Vooral het vi- tratiekamp had meegemaakt, suele type zal daar houvast aan Het zangkoor o.l.v. mej. I. hebben. De indeling in eeuwen Jongepier zorgde voor de muzi- vindt spreker de meest prakti- kale omlijsting. De vergadering sche. Wat het aantal jaartailen was druk bezocht. GEBEURTENIS VAN BIJZONDERE BETEKENIS. in hart en nieren, maar één, die een eigen stijl heeft gevonden. Verre van een vernieuwer te zijn is hij toch ook geen epi goon. Voor een bijna geheel gevul- Langs vaak betreden paden 'de St.-Jacobskerk heeft Jan bereikt hij gebieden van tref- Kuiler 1.1. Dinsdagavond zijn fende schoonheid. Nog klinkt Kerstoratorium ten doop gehou- in onze Oren na de melodie van den. Een gebeurtenis van bijzon- de Engelenzang: „Ere zij God in dere betekenis voor ons gewest, de hoogste heem'len", het hoogte- want het aantal componisten, dat punt van dit werk. Deze muziek in staat moet worden geacht doet de hoorder iets, ze be iets dergelijks te schryven, is weegt hem en dat is het ken in Zeeland niet groot en gelegen- merk van de ware kunst, heid om hun muziek te doen Het moet voor de componist uitvoeren, is er niet altijd. 1 een ideaal zijn dit oratorium Kuiler echter heeft met zijn eens met een beroepsorkest en koor en orkest te Vlissingen wel een dito koor te kunnen uitvoe- die gelegenheid en het heeft ren. Niet dat de vertolking door hem gelukkig aan belangstelling de Vlissingers zö veel te wensen voor deze uitvoering niet ont- overliet, maar er is een verschil, broken. dat is onvermijdelijk. Zo kan De tekst van dit oratorium b.v. het bovengenoemde en- bestaat gedeeltelijk uit bijbel- gelenkoor nog stralender, nog teksten. (Lucas 2:1—20.) Deze meer pathetisch klinken, terwijl worden door de „evangelist" in bepaalde harmonische 'wendin- recitatieven gezongen, evenals gen en modulaties waaraan dit dat b.v. in Bach's passionen het werk rijk is nog zuiverder kun- geval is. Andere tekstgedeelten nen worden getroffen. De bege- bestaan uit bekende, vaak zeer leiding door het orkest kan nog mooie gedichten over het Kerst- correcter, kortom het geheel gebeuren, terwijl er helaas ook kan nog gaver worden gebracht, nog enkele strophen van minder Overigens niets dan lof voor de gehalte in voorkomen. We be- uitvoering! De beide solisten, doelen hier o.a. de tekst van de Helène Ludolph, sopraan en solo voor sopraan en tenor, no. Constant v. d. Elshoudt, tenor, 24, die o.i. zwak is. hebben aan het welslagen van AI is Kuiler een voortreffelijk deze avond geen gering aandeel pianist en een dito dirigent, gehad. Vooral de recitatieven daarom hoeft hij nog geen com- werden met veel expressie voor- ponist te zijn. gedragen. Maar na Woensdagavond we- We g.-loven stellig dat dit ora- ten we, dat hij ook dat is! torium zijn weg zal vinden. Voor Wie hedendaagse muziek gaat Vlissingen een grote voldoening beluisteren bereidt zich onwille- dat hier zo iets tot stand kwam. keurig op de hardste dissonan- Het mag zich gelukkig prijzen in ten, de wrangste accoorden voor. Kuiler iemand gevonden te heb- Zo zijn Kuiler's klanken echter ben die er het muziekleven op geenszins! Hy is nog romanticus zodanige wyze stimuleert. geplaatste advertentie betreffen de een Zaterdagmiddag te hou den vergadering, waarvoor le den, oud-leden en a.s. leden worden opgeroepen. De N.C.R.V. heeft mooie reizen in binnen- en buitenland op haar programma. Zij biedt op gemak kelijke voorwaarden de gelegen heid om te genieten van de scho ne schepping Gods. Wie hierom trent meer wenst te weten geve daarvan a.s. Zaterdag blijk. KAPELLE. Woningbouw practisch gereed. De Dordtse bouwonderneming „Dudo" de bouwers van de ge meentewoningen in deze ge meente zijn bijna gereed geko men met de woningbouw. Aan de woningen aan het Mo lenwater wordt de laatste hand gelegd. De grote arbeiders-barak te genover het station is reeds af gebroken. Vrydag gemeenteraad. De openbare vergadering van de raad der gemeente Kapelie zal Vrijdag a.s. des namiddegs 2 uur gehouden worden. Aan de orde komen o.m. de benoeming van de commissie van advies woonruimtewet 1947 en het on derhandse verhuur van woning wetwoningen. KRUININGEN. A.R. Kiesvereniging. De A.R. Kiesvereniging alhier vergaderde onder leiding van haar voorzitter de heer Joh. Verijzer. De heer H. Groot behandelde het onderwerp „Schristelijke Po litieke Partijen", waarop een levendige bespreking volgde. Er werd een verslag uitgebracht der Centrale K. V. en enige be stuursmededelingen besproken. WEMELDINGE. Ds Dorsman sprak over „Wat Nu". Dinsdagavond hield Ds P. J. Dorsman, Ned. Herv. pred. te Schelluinen in het kerkgebouw van de Geref. Gemeente te We- meldinge een tijdrede, met als onderwerp „Wat Nu". Nadat spreker door de ouder ling J. de Kraker was ingeleid begon Ds Dorsman zijn rede uit Hosea: „Ik heb ze wel getuch tigd en hunne armen gesterkt, maar zij denken kwaad tegen mij. Zij keren zich, maar niet tot de Allerhoogste, ze zijn als een bedriegelijke boog, hunne Versten vallen door het zwaard vanwege de gramschap hunner tong, dit is hunne bespotting in Egypteland". Spreker bracht aan de hand hiervan naar voren, dat door ons volk in de oorlogsjaren wel veel geleden is en beschouwde dit als een tuchtiging, doch er was geen verootmoediging. Aan het slot zijner rede werd spr. door de ouderling de Kra ker dank gezegd voor zijn ern stige woorden. KRABBEN Dl JKE. Jaarvergadering IJsclub „Krabbendijke". De heer Blok opende deze ma tig bezochte vergadering. Uit het jaarverslag van de secretaris de heer Engelse bleek, dat de ver eniging momenteel 125 leden telt, en uit het kasverslag van mej C. Vogelaar, dat de vereniging er financieel vrij goed voorstaat. Bij de bestuursverkiezing werd de heer Zuidweg herkozen als vice- voorzitter en de heer Engelse als secretaris. Mej. C. Fraanje werd gekozen als nieuw bestuurslid. In de rondvraag wees de secre taris op de training, die men ab soluut by een ijsclub niet kan missen. Tot slot werd nog een en ander over het baanvegersvraag- stuk besproken. SOUBURG. Kerstsamenkomst. Woensdag 22 December, des avonds 8 uur wordt in de Geref. Kerk, uitgaande van de Evan. Commissie, een kerstsamenkomst gehouden. Medewerking verlenen drie koren en twee kinderkoren, o.a. wordt uitgevoerd het Kerst- Oratorium van R. Beintema. Ds J. v. d. Berg zal spreken, en ds J. Hindriks uit Vlissingen zal de recitatieven declameren. NIEUW- EN SINT JOOSLAND, Officieel afscheid van de heer P. Meliefste. De Muziekvereniging „O. N. D. A." alhier zal op Dinsdag 21 December a.s. in het café van de heer J. Pluijmers officieel af scheid nemen van haar direc teur de heer P. Meliefste, die deze vereniging 40 jaar naar zijn beste krachten heeit geleid. Het zal de jubilaris dien avond wel niet aan belangstelling ontbre ken. VEERE. Vergadering Z.L.M. Maandag vergaderde de land- bouwvereniging „Samenwer king", afd. Veere van de Z.L.M. in het café van de heer Huy- brecht. Nadat de verschillende huis houdelijke zaken waren afge daan, heeft de algemeen secre taris van de Z.L.M. Mr J. F. G. Schlingeman een lezing gehou den over de reis, die kort gele den door hem in gezelschap van nog enkele anderen is gemaakt naar Zweden, terwijl tevens een film daarvan werd vertoond. Ook sprak de heer Schlinge man over de landbouw in Zwe den. De toenemende industrialisa tie bleek ook uit het feit, dat 100 jaar geleden pl.m. 90 pet. van de bevolking van Zweden door middel van de landbouw in zijn levensonderhoud voor zag, terwijl dit percentage thans is achteruitgegaan tot 30 pet. Wat echter gepresteerd wordt mag worden gezien. De machi nale bewerking van de grond en Op Dinsdag 14 December j.l. werd de derde bijeenkomst ge houden van de Jeugdclub der Chr. Vakbeweging te Goes. De bedoeling van deze jeugdbijeen- komsten is, dat de jeugdige le den van de aangesloten afdeling te Goes en ook de oudere kin deren, jongens en meisjes, van de leden op de hoogte worden gebracht van de geschiedenis, de beginselen, het doel en het prac- tische werk der vakbeweging. De taak der vakbeweging is sterk toegenomen en zal nog meer in omvang toenemen, ge zien de komende ondernemings raden en publiekrechtelijke be drijfsorganen. Dit vraagt in het heden, maar zeker in de toe komst bedrijfsgenoten, die naast hun productieve arbeid ook als leiders kunnen optreden in fa- briekskernen, vertrouwensin- stanties, evenals kennis en tact om met de werkgever(s) in over leg te kunnen treden in sociale en economische aangelegenheden Daartoe is nodig, dat vooral het jongere geslacht door de jeugdclub, die in een gezellige sfeer wordt gehouden, wordt bij gebracht: 1. Kennis van de sociaal-eco nomische vraagstukken; 2. Vaardigheid in het spreken in het openbaar, in discussie in le denvergaderingen der vakver enigingen en in de commissies van overleg en samenwerking, fabriekskernen, ondernemings raden enz. enz. Er blijkt nog steeds een groot gebrek te zijn aan tactvolle leiders en actieve j onderlegde bedryfsgenoten in het bedrijfsleven. In de samenkomsten der j jeugdclub te Goes tracht men het bovengenoemde te bereiken, waarop discussie volgt, het ma ken van inleidingen door de le den zelf, door het houden van improvisatie en memorisatie wedstrijden over onderwerpen op sociaal gebied, het organise ren van excursies naar grote werken, modelfabrieken enz. in de zomer en het bezoeken van landelijke bijeenkomsten van de jeugdclubs van de Christelijke vakbeweging in diverse plaat sen. Het aantal bezoekers kan nog groter worden. Dinsdagavond werden twee in leidingen gehouden over het on derwerp: „De plaats en de taak van vrouwen en meisjes in het bedrijf en de vakorganisatie". Dit onderwerp werd zowel van de vrouwelijke als de kant der mannen belicht. Er bleek nogal verschil van mening tussen de jongens en meisjes te bestaan, waardoor een levendige disces sie ontstond. Daarna volgde een improvisatie wedstrijd, waaruit bleek, dat voortgaande oefening wel zeer noodzakelijk blijkt te zijn. De leiding berust bij de heer H. Koetsveld, districtsbe stuurder van de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond te Goes. Groententeeltvakschool practisch volgeboekt. Gisteren werd in de Bogardzaal te Middelburg de eerste jaarver gadering gehouden van de op 9 Sept. 1947 opgerichte Zeeuwse Groententelers Vereniging. Naast een groot aantal leden waren o.m. aanwezig de rykstuinbouw- ingenieur Ir. W. van Soest en de heer S. K. Phaff van de Flanten- ziektekundlge Dienst te Goes. In zijn openingswoord zei de voorzitter de heer P. Ton, dat het voor het bestuur niet alleen een stimulans, doch ook een morele steun betekende, dat deze eerste jaarvergadering zich in een grote opkomst der leden mocht verheu gen. Spr. wees er op, dat de fruit telers een eigen organisatie heb ben, zodat ook de groententelers georganiseerd dienen te zijn. Bo vendien, is gebleken, aldus de heer Ton, dat onze vereniging in een grote behoefte voorziet. Spr. gaf verder een korte be schouwing over de resultaten in de groententeelt over het jaar 1948, waarby hy o.m. sprak over de slechte voorziening van de be drijven met waterleiding. Spr. moest constateren, dat van over heidswege weinig medewerking wordt verleend om dit te verbe teren. DE WERKZAAMHEDEN. De tweede secretaris de heer M. Wattel gaf een overzicht van de diverse werkzaamheden uit het afgelopen verenigingsjaar. Spr. memoreerde in de eerste plaats de demonstratie met landbouw werktuigen, die vooral voor de handel een groot succes was. Wat de groententeeltvakschool betreft, kon de heer Wattel mee delen, dat zich langzamerhand zoveel leden hebben aangemeld, de producten vindt er ook veel toepassing, terwijl met de ver edeling en de zaadwinning van verschillende klaversoorten Zwe den een voorsprong heeft op Nederland. Producten die o.a. veel verbouwd worden zijn sui kerbieten, koolzaad en mosterd zaad, terwijl de bosbouw een voorname nevenverdienste van de daar wonende landbouwers uitmaakt. Het coöperatieve leven staat er op hoog peil, o.a. voor in koop van allerlei machines, za den etc., terwijl ook bij de ver koop de coöperaties een grote rol spelen. In de middagvergadering werd een film vertoond over de proef tuinen te Naaldwijk. SEROOSKERKE (W.). Meer subsidie voor „Het Groene Kruis". Dinsdagmiddag kwam de ge meenteraad onder voorzitter schap van burgemeester Dreg- mans bijeen. Het voorstel om per 1 Februari weer een kasgeldlening aan te gaan tegen een rente van 1% per jaar, werd z.h.s. aangenomen. Op een verzoek van „Het Groene Kruis" om de jaarlijkse subsidie met ingang van 1 Januari 1949 te verhogen, in verband met het aanschaffen van een auto voor de wijkzuster, werd by hoofdelijke stemming het voorstel van B. W. om f 100.per jaar meer subsidie te verlenen, aangeno men. Tegen stemde de heer Kes- teloo. Aan het daarvoor in aanmer king komende personeel der ge meente zal de tijdelijke loonbij- slag en een tijdelijke ioontoelage worden verleend. Plet voorstel om adhaesie te betuigen aan het adx'es der ge meente Middelburg, gericht aan de Minister van Financiën en de leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal werd aanvaard. Van het bestuur der Vereniging voor Geref. Lager Onderwijs was een verzoek ingekomen om mede werking te verlenen ingevolge de Lager Onderwijswet voor het bouwen van 'n rijwielbergplaats. De raad besloot dit verzoek aan te houden, aangezien nadere ge gevens nog ontbreken en derhal ve niet beoordeeld kan worden of de redelijke eisen niet worden overschreden. Bij de rondvraag bracht o.a. de het gedeelte van de Vrouwen- polderseweg, geleegen in de ge meente Vrouwenpolder, ter spra ke. dat verderee uitbreiding- nauwe- lyks mogeiyk bleek. Spr. noemde als practische re sultaten nog het uienproefveld, dat in samenwerking met de Ned. Uienefederatie tot stand kwam om te trachten betere exportmo gelijkheden te verkrijgen. Ook een proefveld voor vroege aard appeleden werd op Tholen geëx ploiteerd, hetgeen echter minder goed tot zijn recht kwam. Voor de handel en tuinbouw samen waren van belang de proef velden met zaden van diverse fir ma's en verder nog de tuinbouw- beurs. Een excursie naar Amsterdam werd gemaakt, lezingen werden gehouden en zaden werden aan de telers aangeboden. Spr. zei tenslotte, dat men door zal trachten te gaan met de aan leg van proefvelden en dat er naar gestreefd wordt, een proef tuin aan te leggen. Pogingen, die daartoe in het werk zijn gesteld, konden nog niet tot slagen ko men. Ook wees spr. nog op de bodem verwarming, waarby momenteel door electrische stroom betere resultaten worden geboekt, ter- wyl de P.Z.E.M. voor de stroom levering en het tarief de mede werking heeft toegezegd. De ver eniging zal overgaan tot aankoop van een apparaat, dat op een van de bedryven zal worden geplaatst, zodat men kennis kan nemen van de resultaten. VERDERE ZAKEN. De penningmeester de heer W. Kweldam gaf hierna een over zicht van de financiën, waaruit bleek, dat op 30 November jl. een saldo aanwezig was groot f 937,74. Door de tweede secretaris wer den de statuten ter goedkeuring aan de ledenvergadering voorge legd, waarmen men zich na enkele wijzigingen kon verenigen. Als adviseurs van het bestuur zullen optreden de heren W. Kweldam, Ir W. van Soest, M. Wattel en S. K. Phaff. De contributie voor 1949 werd vastgesteld op f 5.per lid per jaar. Het aantal leden bedraagt thans 125. Het definitieve bestuur, dat ter vergadering werd gekozen, is thans als volgt samengesteld: dhr P. Ton, voorzitter en de heren W. J. van de Velde (Schouwen), D. Dormaar (Tholen); Jac. de Jonge (Z.-Beveland); J. WuIIems (Z. Vlaanderen); Joh. Warners en M. Ton (Walcheren) afgevaar digden. Ir Riemens, chef van de Proef tuin Naaldwijk heeft een toelich ting gegeven bij de film. VACATURE TWEEDE KAMER. De benoeming van dr Gielen tot hoogleraar te Nijmegen zal waarschijnlijk ingaan begin Fe bruari. Dr Gielen is van plan aan tevens spoedig het Kamer lidmaatschap neer te leggen, omdat hij beide functies prac tisch onverenigbaar acht. In de Kamer zal dr Gielen dan worden opgevolgd door de heer B, Verhoeven. KONINKLIJKE VERMELDING VOOR DE „MIJDRECHT". Bij K.B. is aan het m.s. „Mij drecht", toebehorende aan van Ommeren scheepvaartbedrijf N.V. te Rotterdam, de Koninklijke ver melding bij dagorder toegekend. Op 7 Maart 1941 werd het m.s. „Mijdrecht" dat in convooi voer, bij het oppikken van drenkelin gen door een U-boot getorpe deerd, waarby het ernstige scha de opliep. Hoewel de machinekamer vol rook stond en moeilijk toeganke lijk was, Werd de motor op volle kracht gezet en de onderzeeboot, die kort daarop werd waargeno men, geraaid. Deze werd hierdoor zodanig beschadigd, dat zij zich enige uren later aan een escorterend oorlogsschip moest overgeven. Bij Mainz is aan de grens tus sen de Amerikaanse en de Franse zone een vrachtauto aangehou den, geladen met bijna acht ton aan communistische geschriften. Twee Duitsers zijn gearresteerd. Volgens de politie heeft een on derzoek aangetoond, dat het me rendeel in verschillende drukke rijen te Berlijn is gedrukt. AMERIKAANSE MARINIERS NAAR SJANGHAI. Ter bescherming van Amerikaanse burgers. Twee compagnieën Amerikaan se mariniers, tezamen 695 man, zijn gisteren te Tsingtao scheep gegaan aan boord van een Ame rikaans transportschip en zullen heden te Sjanghai aankomen, zo heeft de Amerikaanse consul- generaal te Sjanhai, John Cabot, tijdens een persconferentie mede gedeeld. De consul voegde er aan toe, dat de mariniers naar Sjanghai komen met de volledige instem ming van de Chinese autoriteiten en dat hun enige taak er in be staat de Amerikaanse burgers in geval van onlusten te bescher men. Er is geen sprake van een internationalisatie van Sjanghai, zo besloot hij. ONTROUW BERLIJNER HAD 28 VERLOOFDEN. De Berlyner Heinrich Heitmann die aan 28 verloofden trouwbelof ten had gedaan, is door het Ber- lijnse hof van assisen wegens aftroggelarij en diefstal tot 5 jaar gevangenisstraf en 9000 mark boete veroordeeld. De veroordeelde, die 46 jaar oud is, moest na het vonnis door de politie beschermd worden te gen zijn 28 verloofden, die hem allen te lijf wilden gaan. Heinrich Heitmann was er in geslaagd juwelen, klederen en di verse voorwerpen in handen te krijgen van de vrouwen, die hij beloofde te zullen trouwen, doch hij bracht alles aan de man en de 100.000 mark, die hij aldus bij een kreeg, heeft hij verkwist. fïN De aanvoer van suikerbieten te Domburg heeft dit jaar alle vorige overtroffen; ze bedroeg bijna 5 millioen kg. Maandagavond werd te Wol- phaartsd'jk de heer J. Wissekerke aangereden door een vrachtauto. Hij moest in het ziekenhuis wor den opgenomen. Het Groene Kruis te Grijps- kerke heeft vergaderd. De aftre dende bestuursleden werden her kozen. Dinsdag werden te St. Maar tensdijk door de schoolkinderen de bomen op de Markt geplant. Geslaagd aan de V.U. voor acte Paedagog. M.O.B. de heer A. J. van Ruller te Middelburg, onder wijzer aan de Geref. U.L.O.-school te Middelburg. Kerk en Zencling. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Nuis-Nie- bert, W. de Weerd te Ballum. Bedankt voor Oosternijkerk, A. Kardolus te Maasland. Geref. Kerken. Beroepen te Ommen, C. H. Apello te Ruinerwold-Koekange. Aangenomen naar Hardinx- veld, G. Visser te Wissekerke. Geref. Kerken (Art. 31 K.O.) Aangenomen naar De Bilt- Maartensdijk, M. A. J. v. Putten tc Twijzel. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Scheveningen, D. L. Aangeenbrug te Dordrecht. Amsterdamsche Effectenbeurs. Slotkoersen op 15 December medegedeeld door: Incasso-Bank N.V. - Goes. Nederland 1948 Dito 1947 Dito 1937 Dollarlening 1947 Invest, certif. Ned. 1962/64 ex. bel. Dito m. belasting Nederl. N..YV.S. Spaarcertificatcn Indië 1937 A Grootboek 1946 Kol. Bank Ned. Ind. Hand. Bk. Ned. Handel Mij A.K.U. Berghs en Jurgens v. Berkel Patent Calvé Delft Centrale suiker Fokker Gelder Zonen Kon. Hoogovens Lever Br. Sc Ünif. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips Gloeil. Wilton Billiton Ie rubr. i Dito lie rubr. Dordtsche Petr. Kon. Olie A'dam Rubber Bandar Rubber Deli-Bat. Rubber Oost Java Rubber Serbadjadi Holl. Am. lijn Java-China Jap.L 1004 100/4 Kon. Boot 143 144/4 97K 97*4 Kon. Paketvrt. 155*4 154 97*4 97*4 Ned. Scheepv. Unie 160 160/4 100.' s 100/4 Rott. Lloyd 150 150 98 98,4 98*4 Stv. M ij NederL 167/4 167*4 1484 98H H.V.A. 143/4 9sn 98*4 Java Cultuur 71 80/g 81 N.I.S.U. 85 38/4 101 101/4 Vorstenlanden 35/4 96 96 Deli Bat. Mij 122*4 1234 98 984 Deli Maatsch. •3374 140*4 74 75 Senembah 130 109*4 111/4 Muller en Co. 152 153 153*4 154*4 154/4 A'damsche Bank 153/4 153/4 1574 Holl. Bank Unie 216/4 217/4 287*4 288*4 Herstelbk. Pr. 99*4 114 113 R'damsche Bank 161 161/4 144/4 146 Twentsche Bank 167 1674 Anaconda Copper 34c 4 132 132 Betlil. Steel 104/4 135 J4 135 Chrysler 183 Gen. Motors 59/4 594' 263/4 267*4 Intern. Nickel 304 285 282 Kennecott 59 584 248 250 Rep. Steel 222 227*4 U. S. Steel 734 157 Cities Serv. 464 North American 144 144 379 379 Cont. Oil 57/4 281 283 Midcont. Oil I 309/4 313 Philips Petr. 594 136 143/4 Shell Union 404 404 134 138 Tide Water 23/4 87 90 Baltimore "H Miss. K. Texas 49 55 New York Ccntr. 13*4 159 160 Pennsylvania 16 141 i

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 2