Republiek verzoekt Veiligheidsraad om inmenging. Verzoek nog niet beantwoord. Tweede Kamer over begroting van onderwijs. NIEUWS Het processie-verbod. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG i6 DEC. 1948 Soekarno naar India. 9 jaar geëist tegen Jhr Mr 8. M. 8. de Ranitz. Sterk beïnvloed door Duitse beloften. Israël beschuldigt Engeland .üLU.naarMa ver- beschuldigd van dertien schendin- trokken. Valse textielpunten. Nieuwe regeling voor melkbezorging te Middelburg en St. Laurens. Peiping gevallen. SNIPPER De gezondheids toestand in Nederland. Uitgave Stichting „Zeeuwsch JJagulad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorst- str. 70, Tel. 2438, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen, Walstraat 83, Tel. 168. Middelburg, Korte Noordstraat 35, Tel admini stratie 2009; Telefoon redactie 2347; Terneuzen, Vlooswijkstraat, Telefoon 2052. ZEEUWSCH DAGBLAD 4e JAARGANG No. 1129 Abonnementsprijs 3.90 p. kwartaal Franco per post ƒ4. Advertentieprijs 16 cent per m.m. Rubriek Kabouters 5 cent per woord Over dit onderwerp is, zoals reeds gemeld, door de heer mr van der Feltz in de Tweede Kamer gesproken. Nu de „Handelingen" versche nen zijn, willen wij dit gedeelte van zijn betoog hier laten volgen. „In het Voorl. Verslag komt 'n opmerking voor over't processie verbod, dat naar de mening van enkele leden in de laatste tijd her haaldelijk zou worden overtreden, o.a. te Alphen, Breda en Oud- Gastel. Daargelaten of dit juist is, ligt toch de zaak enigszins anders. Volgens artikel 9 juncto artikel 12 der Wet op de Kerkgenoot schappen dd. September 1853 is hij in overtreding van deze wet, die een openbare godsdienstoefening houdt, waaronder een processie valt, buiten de plaatsen, waar dat in 1848 toegelaten was volgens de toen bestaande wetten of regle menten. Bij vervolging moet dus het openbaar ministerie met de strafrechtelijke bewijsmiddelen aantonen, dat in de plaats, waar nu de processie gehouden is, in 1848 geen processie was toegela ten. Uit de aard der zaak zal het meermalen moeilijk zijn, thans het negatieve bewijs te leveren, dat 100 jaar geleden daar geen pro cessie werd gehouden. Dit zal tot gevolg hebben, dat vrijspraak zal moeten plaats hebben wegens ge brek aan strafrechtelijk bewijs, ook al is men in gemoede over tuigd, dat ter plaatse, waarover het gaat, nimmer een processie is gehouden. Deze moeilijkheden zullen zich steeds meer herhalen en daarom is het dringend nodig, dat deze zaak thans behoorlijk geregeld wordt. Ik weet, dat dit wellicht een heet hangijzer kan zijn, dat men misschien niet goed aandurft, om dat verschillende geestelijke le vensbeschouwingen met elkaar in botsing kunnen komen. Maar ik meen, dat men de moed moet hebben, ook moeilijke pro blemen aan te durven pakken. Met het omzeilen en uit de weg gaan van de moeilijkheden komt men nimmer tot bevredigende op lossingen, maar men houdt slechts nodeloos de zaak slepende en de ontstemming blijft. Ik hoop daar om, dat, nu de zaak der proces Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA Directeur: JACQ DE SMIT Met vaste medewerking van: Mr W. F. E. BARON VAN DER FELTZ, Middelburg; Ds J. S. HARTJES, Vlissingen; Dr K. HUIZEN GA, Middelburg; H. JANSEN, Meliskerke; Ds J. KARELSE, Goes; Ds R. SLOFSTRA, Vlissingen! Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.43 u„ onder 16.29 u. Maan op 17.05 u., onder 10.23 u. Hoogwater op Vrijdag 17 Dec.: Vii&singen: 2.13 u. 2.17 m., 14.33 u. 2.15 m. Wemeldinge: 4.09 u. 1.88 m. 16.27 u. 1.85 m. DE KWESTIE INDONESIË. De vertegenwoordiger van de republiek bij de Veilig heidsraad, de heer Palar, heeft in naam van zijn regering tot de Veiligheidsraad het verzoek gericht, de situatie in Indonesië in behandeling te nemen voordat hij uiteengaat. De Veiligheidsraad, die de laatste zitting vaststelde op Vrijdag, behandelde gisteren het vraagstuk van de toelating van Israël, Ceylon en Hyderabad. De Raad heeft echter niet gesproken over het republi keinse verzoek, Nederlandse regering werkt Hoewel de Amerikaanse delega- haar zienswijze uit. j tie haar standpunt nog niet heeft bepaald en evenmin bepaalde uit- Het verzoek van de heer Pa- latingen heeft gedaan over de lar was vervat m een schrijven, kwestie van behandeling, heerst waarin liij z©i, dat dG rcpubli— nipttomin m Awinntirnnnnn keinse regering de situatie delegaties kan bewijzen, dat deiC. kwestie in Indonesië niet uitge-1 vernam, zal president steld mag worden en, zoals refds Soekarno 21<h binnenkort naar EEN HAASJE.... VERTELDE SOEMITRO TEVEEL? Naar de „Merdeka" van Soetan gezegd, is de Britse delegatie deze opvatting niet toegedaan. ISRAELS VERZOEK UITGESTELD. De Veiligheidsraad, die Israel's aanvraag om het lidmaatschap van de Ver. Naties van de specia le commissie voor het lidmaat schap heeft terugontvangen, daar deze verleden week niet tot een beslissing heeft kunnen komen, heeft een Frans voorstel aanvaard om de behandeling van Israels I India begeven, waarschijnlijk ver gezeld door de minister van bui tenlandse zaken, Hadji Agoes Sa- lim. regering hoogst ernstig acht en daarom behandeling door de raad ver zocht voordat hij op reces gaat. sterk de indruk, dat Palars brief inderdaad in de vergadering van Vrijdag ter tafel gebracht zal wor den. Hierbij bestaat dan een goe In de brief werd verder ge- de kans, dat de gehele Indonesi- zegd: „Zoals de Commissie voor Goede Diensten zichzelf bewust blijkt te zijn, zou elke poging sche kwestie voor het nieuwe jaar Naar Aneta bericht, heeft een republikeins woordvoerder gezegd dat sedert de publicatie van het Nederlandse regeringscommuni- que geen nadere uiteenzetting van officiële republikeinse zijde is ge geven, waarom het dan ook niet duidelijk is op welk stuk Soemi- tro te Washington doelde. De dienst legercontacten meldt, aanvraag tot Vrijdag uit te stel-dat er in de week van 8 tot en len. 115 December uit het grensgebied De Britse afgevaardigde, Siren de federale gebieden 330 inci- Alexander Cadogan, diende een j denten zijn gemeld, welke inciden- motie in om Israels verzoek voor- ten werden veroorzaakt door het lopig niet te overwegen en te'optreden van republikeinse ben- landse wachten op resultaten van deden. De terreur richtte zich in toe nemende mate op de bevolking, waarbij 255 incidenten werden ge meld, waaronder roof en brand stichting en 67 moordaanslagen op Indonesische ambtenaren en burgers. Het hoogste aantal incidenten I De proc. generaal van liet Haagse Bijzondere Hof heeft gis teren een gevangenisstraf van negen jaar met aftrek geëist tegen de voormalige waarn. secre taris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten jhr mr S. M. S. de Ranitz. verzoeningscommissie die momen teel in Palestina aan het werk is. Wel zal Engeland, zo zei Cadogan de toelating van Israël „in sym pathieke overweging nemen", doch niet nadat alle bestaande kwesties in Palestina en in het biizonder EngeiandbLh menden1 Mdere" ge" {fe Amerikaanse" en "jtussiLhe in -n week sedert de onderteke- -ww dachte toegedaan. De Engelse de-waren het eens ning van de Renville-overeenkomst om de toestand te laten in zijn lesatie heeft de kwestie"™-/ in m? T Franse voorstel en dus was tot nu toe 307, zodat de curve huidige uiterst precaire vorm, I studie kwestie nog in zal Israëls verzoek om lid te mo of erger, er verandering in aan tc brengen door zijn toevlucht T-. d Igen worden van de V. N. Vrijdag kdrdo J?!6 J00vdV,°eK a ver;l behandeld worden. Wat het ve® klaarde, dat de Veiligheidsraad zoek van Ceylon aangaat, kan zi-h nog steeds in een stijgende lijn beweegt. te nemen tot geweld, leiden tot njet in de aelevenheifT was een een uitslaande brand in dit deel besluit te nemen omtrent het Tn- medegedeeld worden, dat de Sow- van de wereld, waarvan de ge volgen met geen mogelijkheid zijn te voorzien. De toestand in Indonesië vormt een bedreiging voor de vrede. Onder deze om standigheden dringt de regering van de Indonesische republiek er bij de Veiligheidsraad op aan, onmiddellijk een vergadering te beleggen om de toestand in be schouwing te nemen en om stap pen te nemen. In de eerste plaats, aldus de brief, om te voorkomen, dat de situatie ver ergert en ten tweede om maat regelen te nemen voor een her vatting der onderhandelingen in ie toekomst, hetzij onder auspi ciën van de C. v. G. D., hetzij door andere middelen, die de Veiligheidsraad doelmatiger ly- sies aan de orde is gekomen en, naar het zich laat aanzien, aan j ken. de orde zal blijven, dat wij nu een j positieve toezegging van de Mi- j Het hoofd van de Ned. delega- nister mogen ontvangen, dat deze tie, mr van Royen, deed de Vei- er zich toe zal zetten om een op- ligheidsraad gisterochtend weten, lossing te vinden. Ik wil hier niet a l'improviste met een voorstel voor de dag ko men, maar zoals ik het zie, is een oplossing, die voor verschillende geestelijke opvattingen niet on aanvaardbaar is, wel te vinden. Met het Antwoord in de Memo rie van Antwoord schieten wij niets op. Dit vertelt ons, dat na het houden van een processie vrij spraak volgde of geen strafvervol ging werd ingesteld wegens ge brek aan bewijs, maar het ant woord houdt niet in, waar .het juist op aankomt, dat door de wet telijke constructie thans 100 jaar na de fatale datum van 1848 bijna steeds wegens gebrek aan bewijs geen strafvervolging zal worden ingesteld of vrijspraak zal volgen, hetgeen dus betekent, dat in feite in strijd met de bedoeling van de Grondwet eigenlijk het processie verbod buiten werking is gesteld. Daarom is een nadere regeling van deze materie absoluut nood zakelijk". Ook door de heer Zandt werd, zij het terloops, aan dit onderwerp aandacht geschonken. Deze spreker drong er met kracht op aan, dat in deze de Grondwet Stipt zal worden nage leefd en niet door allerlei juridi sche vondsten krachteloos zal worden gemaakt In zijn antwoord verklaarde minister W ij e r s, dat hij van werkelijke moeilijkheden nooit heelt gehoord; wel van een zekere ergernis bij de Protestanten en andersdenkenden. „In het algemeen, aldus de mi nister, worden processies gehou den in overwegend Katholieke streken. Men zou wellicht be zwaar kunnen maken, als dit ook elders regelmatig gebeurde, maar voor zover mij bekend, wordt hier met beleid gehandeld. Zou dit be leid uit het oog worden verloren en inderdaad onrust ontstaan, dan kan de burgemeester daartegen waken. Het enkele feit, dat er bij sommigen ergernis is, lijkt mij niet voldoende om in te grijpen". Waarop de heer van der dat de Ned. Regering tlians werkt aan het bekend maken van haar zienswjjze met betrekking tot het speciale rapport van de C.v.G.D. Zij hoopt, deze zienswijze zeer spoedig aan de Veiligheids raad te kunnen voorleggen. Zal het verzoek Vrijdag behandeld worden? Er is nog geen enkele aanwij zing, dat de Veiligheidsraad aan het republikeins verzoek zal vol doen en de kwestie in zijn laatste zitting te Parijs zai behandelen. De voorzitter van de Veilig heidsraad, thans de Belg Van Langenhove, is niet verplicht de kwestie in discussie te brengen. De mogelijkheid bestaat echter, dat om een dergelijke discussie door een van de afgevaardigden van de Raad verzocht zal worden. De mening in Amerikaanse en Engelse kringen over de vraag besluit te nemen omtrent het In donesische vraagstuk, gezien het feit, dat geen der delegaties alle stukken voor Vrijdag kan bestu deren. Ook wees men er in Britse kringen op, dat er tussen 17 Dec. en 1 Januari geen bijeenkomst van de Raadzal worden gehouden, tenzij er sprake is van een bijzon der dringend geval. En de Britse delegatie betwijfelt ten sterkste of de argumenten, die in Palars brief naar voren worden gebracht, aantonen, dat het zo'n geval be treft. Naar de mening der Engelsen bestaat er slechts dan een moge lijkheid dat de zaak in Parijs jet-Unie nu voor de tweede maal haar veto hiertegen heeft uitge- j In een door de Israiqis(.he missie bracht. in de Verenigde Staten uitgegeven verklaring wordt Groot-Brittannië Cfl n iDiKiarnig wurut «jrrooi-örittannie 31 gen van het embargo op munitie- Gisterochtend vroeg is de Commissie van Goede Diensten gen van het embargo op munitie- zendingen naar Arabische landen. Volgens de missie zouden door Groot-Brittannië o.a. aan Egypte ongeveer 28.000 kisten artillerie- delegatietrein naar Djogja ver trokken. Alle commissieleden, benevens het secretariaat heb ben zich naar Djogja begeven. Alleen Nayaran van het secreta riaat bleef te Batavia. Drie an dere leden hebben de reis gis- wordt behandeld, indien een der teren per jeep aanvaard. uit Batavia met. de zogenaamdemunitie geleverd zijn, voorts rfoioootiotmin vliegtuigen en uitrusting voor ge bruik in de Negeb. Zelfs twintig Britse jachtbom menwerpers, uitgerust met spe ciale bombardeerinstailaties en 25-ponds bommen zouden op 5 Juli in Irak zijn geland. Van Engelse zijde is deze be- FINANCIËLE STEUN VOOR ALGEMENE ZIEKENFONDSEN. Zoals men In het verslag van onze parlementaire redacteur op pigana 8 kan lezen, heeft minis ter Rutten zijn beschouwingen over de begroting van zijn depar tement Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, moeten stoppen. Gisteren heeft hij de abrupt afge knapte draad van zijii betoog weer opgenomen en begon met een uit eenzetting te geven over het schoolruimte tekort bjj het lager onderwijs. In dit opzicht wordt echter gedaan wat mogelijk is. Van een tekort aan verplichte onderwijzers kan niet gesproken worden, zei de minister. Het aan tal onderwijzers, dat nu weer per jaar klaar komt voor hun taak, dekt de behoefte. Heel wat toe sehuldiging als onjuist afgewezen. HET CONTACT TUSSEN ISRAEL EN TRANS JORDANIË. Israëlische functionarissen ne men strikte geheimhouding in acht omtrent de gemelde vredes- dienst ook aan onderwijzers uit- onderhandelingen met Transjor- Zoals bekend werd Prof. Dr T. Goedewaagen de secretaris-gene raal, in 1943 door de Ranitz op gevolgd, nadat de plaatsvervan ger van Goedewaagen, Reydon, door de verzetsbeweging was ge liquideerd. Verdachte was ten laste ge legd, dat hij lid was van de N. S. B. van Mei 1940 tot Mei 1945, de Nederlanders en de Neder- gedachtenwereld met Duitse en Nationaal-soeialisti- sehe ideeën trachtte te infiltre ren en hij ais ambtenaar van het genoemde departement door mid del van pers, radio en film het Duitse Nationaal-socialisme pro pageerde. Er waren geen getuigen in de ze zaak gedagvaard. Allereerst werd verdachte's functie als waarnemend voorzitter der pro pagandaraad besproken. „Hij was sterk beïnvloed door de Duitse .mooie beloften", zei verdachte. „Met de radio had hij niets te maken gehad. Hij had wel. evenals Goedewaagen, lezin gen gehouden voor de radio maar deze waren, zo zeide hij, geens zins politiek getint, behoudens „enkele opmerkingen". Het ontlokte de procureur-fis- cala de opmerking: „U probeert veel te veel als een haasje weg te duiken, u kunt dat wel pro beren, maar dat lukt. u toch niet." Hierna stipte de president het journaiistenbesluit aan. Onder dwang van de raad van voorlich ting van het departement van volksvoorlichting en kunsten werd de Ned. Journalistenkring opgeheven om plaats te maken' voor het verbond van Nederland se journalisten, een N.S.B.-orga- nisatie. Verdachte verklaarde, dat hij het ontwerp van dit jour- nalistenbesluit voor zich kreeg, om het op juridische gronden te onderzoeken. „U was voorts begunstigend lid van de N.S.B., nietwaar?", vroeg de president. „Inderdaad", luidde het ant woord. De toonkunstenaar Harm Sme- des, die in 1943 een functie had op het hoofdbureau voor cultu rele verzorging van het departe ment, trad op als getuige a de charge. Hij verklaarde: „Er ging in het geheel geen leiding van hem uit. Hij maakte op mü steeds de indruk van een vast gelopen mens, die een verkeken zaak aanhing". ANTWOORD VAN BISHOP OP DUITS MEMORANDM. Ernstige maatregelen zullen worden getroffen tegen Britse functionarissen, van wie kan wor- gekeerd worden. Verijer acht de damë. Een officiële woordvoerder den aangetoond, dat zij onge- regering zich niet -gebonden doorweigerde iets toe te voegen aan bepaalde toezeggingen van eende Israëlische verklaringen van vorige regering waar het voorzie- Dinsdag, dat contact tot stand ningen gold, welke passend waren voor een bepaalde situatie. Bij de replieken diende de heer Roosjen (A.R.) een motie in, waarin gevraagd wordt het grati- ficatiebesluit burgerlijke rijks- was gekomen tussen Israël en Transjordanië. Hij sprak de ge ruchten tegen, volgens welke er direct contact zou bestaan tussen koning Abdoellah en Dr Weiz- mann, president van Israël. Waar ambtenaren en het gratificatiebe- nemers te Tel Aviv geloven, dat of het verzoek Vrijdag nog behan- j zeggingen deed de minister vervol- deld zal worden is geheel verschil lend. Te Sneek is aangehouden een persoon, die bij een kledingmaga zijn valse textielpunten wilde in leveren. Toen men de zaak ging onderzoeken kwam men op het spoor van een uitgebreide zaak in valse textielpunten in Drente en de kop van Overijssel. Het par ket van het arrondissement Zwolle heeft de zaak in onder zoek. gens. Hij zal overleg plegen over de verhoging van het bedrag der studiebeurzen voor onderwijzers, de kwestie van het ontslag van de gehuwde onderwijzeressen zal onderzocht worden en de regeling van de hoofdacte-examens zal na der worden bezien. De salarisgeschiedenis is een onverkwikkelijke zaak geworden, zei minister Rutten. De regering heeft begrip voor de moeilijkhe den der onderwijzers, doch deze moeten ook begrip hebben voor de toestand van 's lands financiën. In ieder geval zullen de jubileum gratificaties bij 25- en 40-jarige KEUZE VAN MELK- SLIJTER VERVALT. waren er veel klanten, die pas in de middag of tegen de avond kon- I den worden bediend. Dat zal nu Met ingang van Maandag 20 veranderer1- December a.s. zal te Middelburg De Walcherense MelkMeratie, en te St. Laurens een nieuwe re-die de belangen van vier groepen geling voor de melkbezorging aan nastreeft, n.l. van de veehouders, de consumenten in werking tre-1 de zuivelfabrieken, de deta.lhan- den. Beide gemeenten zyn daar- del en de consumenten, in het belang van de acht het kwaliteit Feltzinterumpoerde.dat het er toe in negen sectoren verdeeld o, »-e. gehand- .Ajfcjj» -J-J-*"" "J SA"-"S?SSSE haafd. melkslfóters, na overleg met de Walrlierense Melkfederatie en na "e klanten te doen afleveren, hun goedkeuring de melk huis aan ,T. huis bezorgen in de hun toege-1 fabrïek van de „Walc e en in- nnnlrnvt -,nl -Z1T« UD nfllfl ATI fl P vooral nu dc heropbouw van de wezen wijken. I verbouwing van het uitgiftestation Uit officieuze bron verneemt A. Qp genoemde datum komt dusde „Samenwerking" aan het Hof- F. P., dat de door de communis- te vervallen de eigen keuze van i plein eveneens binnenkort haar ten geleide troepen gisteren Pei- melkhandelaar. De melkwijken1 beslag zal krijgen. .zijn zo verdeeld, dat de slijters! Velen zullen dus van melkslij- ping zijn innengeru zo i gemiddeld 40 pet. van hun vroe- Ier moeten veranderen. De melk verzet werd geboden. De stad /.ou „er(, klanten behouden, terwijl blijft echter gelijk, want alles zich over hebben gegeven en ge-zich in elke sector een melkzaak wordt van dezelfde fabriek be- ,1 bevindt. i trokken. De vroegere omzet blijft Een regeling als deze bestaat voor de slijters gehandhaafd. Als reeds in tal van plaatsen van ons basis is genomen 2 liter per ge land en voldoet daar uitstekend.1 zin per dag. De achtergrond van deze nieu-| Wanneer een melkslijter tekort we regeling is de verbetering van mocht schieten in zijn laak, b.v. de kwaliteit der melk. Tot nu toe door het te iaat bezorgen, het af reden dc melksiijlers vrijwel door leveren van „oude" producten, de hele stad. In één straat kwa- onjuist optreden enz., dan kan men soms meer dan twintig be- men zijn klachten schriltelijk in- zorgers voor. Het gevolg van dc- dienen bij de Melkfederatie, Lon- ze situatie was, dat tussen het af- dense Kaai 27, Middelburg. neraal Foe Tso Ji zou gevangen genomen zyn. De waarnemende Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Lovett, heeft nadrukkelijk ver klaard, dat er geen verandering is gekomen in de Amerikaanse politiek tegenover de regering van president Tsjiang Kai Sjek. Hij zeide dat deze regering de erken de Chinese regering was en dat de Amerikaanse regering zich slechts met haar zou inlaten. De Ver. Staten zouden voort gaan met het verlenen van hulp aan China overeenkomstig Marshall-plan. leveren der melk door de fabriek aan de slijter en het overhandi gen daarvan aan de kiant een lange periode verliep, tijdens wei- hetkc de kwaliteit van de melk vaak B. en W. hebben in overweging genomen het verzoek een com missie van vijf personen te benoe men, die deze klachten zal onder zoeken en omtrent te nemen sluit jubilea, ook voor onderwij zers geldig te verklaren en ver der om de positie van de onder wijzers meer aan te passen aan die der ambtenaren. Deze motie vond de minister toch te praematuur. Aanvaarding er van zou betekenen, dat de re gering niet bereid is te doen wat zij thans wel wil doen. De regering wil zeker reëel overleg plegen over <leze zaak. De lieer Roosjen (A.R.) was hiermede gerustgesteld en trok zijn motie in. Dit was niet naar de zin van de communist Gortzak, die eerder verteld had de motie van de heer Roosjen te zullen steunen en hij diende de motie dan ook opnieuw in. Minister Rutten echter verzocht de Kamer deze motie niet te aan vaarden en de Kamer deed dit door haar te verwerpen met 58 tegen 7 stemmen. De afdeling „lager onderwijs" werd daarna z.h.s. goedgekeurd. Bij de afdeling „voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs" vroeg de heer Lucas (K.V.P.) de verzekering, dat in elk geval tij dens dit begrotingsjaar de ge vraagde financiële gelijkstelling zla komen. De heer Terpstra (A.R.) wees o.m. op het feit, dat vele onbe voegden les geven. Voordat de voorzitter de verga dering tot Donderdagmiddag ver daagde, werden nog enkele op merking gemaakt over 't tekort aan leerkrachten bij het voorbe reidend H. O. De Tweede Kamer heeft voort.^ goedgekeurd het wetsontwerp be treffende het jaarlijkse inkomen van Prinses Wilhelmina, dat op f400.000 gesteld is en een wets ontwerp, regelende het beschik baar stellen van gelden voor de afdeling vrijwillige verzekering van de Algemene Ziekenfondsen. Voor 1949 zal nit het z.g. ver eveningsfonds f 7.500.000 worden verleend, waardoor de kosten van sanatorium verpleging van f 3 op f4.50 per dag kunnen worden ge bracht. Minister Joekes sprak te vens de hoop uit, dat de zieken fondswet voor 1950 tot stand zal kunnen komen. het „contact" echter verder ge vorderd is dan de voorzichtige houding van de Israëlische rege ring zou doen vermoeden. FEDERATIE VAN BEROEPSPERSONEN - VERVOERDERS. Gevolg gevend aan de uit be roepskringen en kerken opgeko men wens om tot organisatie van beroepspersonenvervoerders in confessionele zin le komen is een Federatie van drie bonden, Rooms-Katholiek, Protestant- Christelijk en Algemeen gesticht. De Federatie voert thans be sprekingen met de bond van be ONTVOERING UIT CONCURRENTIE-NIJD. Russische sportiviteit. Een wel zeer ongewoon ge val van ontvoering heeft zich voorgedaan tijdens athletiek- wedstrijden te Moskou. Vladi mir Izotov, trainer van de Dy namo Sport Vereniging, pres teerde het n.l. om de sprint ster Krapivnitskaya, lid van een concurrerende vereniging, vóór de start van het nummer waarop zij zou uitkomen, op zijn motorrijwiel mee te voeren om te voorkomen dat de dyna mo-meisjes het vuur te na aan de schenen zou worden gelegd. Izotov bracht zijn buit naar een plek in het bos, waar zij onder bewaking werd gesteld. De ontvoerde athlete wist echter te ontsnappen, maar kwam te laat aan de start rechtvaardig*! vorderingen aan de BONNENLIJST. Geldig van 19 Dec. 1948 t.m. I Jan. 1949. Bonnen voor vlees. 481, 483 vlees: 100 gr. vlees. 482 vlees: 300 gr. vlees. Alle bonkaarten. 487 algemeen: 180 gr. spijsolie. 488'algemeen: 250 gr. boter of margp '~>c of 200 gr. vet. Boni -arten KA, KB, KC 901. 491 algemeen: 250 gr. boter of margarine of 200 gr. vet. 492 algemeen: 300 gr. kaas of 375 gr. korstloze kaas. B505, C507 500 gr. boter of mar garine of 400 gr. vet. Bonkaarten Kü, KE 901. 497 algemeen: 125 gr. boter of margarine of 100 gr. vet. 498 algemeen: 200 gr. kaas of 250 gr. korstloze kaas. Tabak- en Diversenkaarten QA, QC 901. 01, 02 labak, 04 diversen: 2 rant soenen sigaretten of kerftabak. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, MD, MF, Mil 901 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen van de strook A. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 Dec. a.s. wor den gebruikt. De niet-aangewezen bonnen van strook 4 van de bon kaarten 812 kunnen worden ver nietigd. DIPLOMA-UITREIKING VAN DE B.O.V.A.G.- CURSUS MIDDELBURG. Gistermiddag vond in tegen woordigheid van wethouder A. J. Berenpas, enkele^ leden van het bestuur der Ambachtsschool, twee Duitse economie hebben opgelegd, leden yan de v A M het ]aat. va linnf /Ia rooi All o I f* immmiCGarig 1 zo heeft de regionale commissaris voor Noord-Rijnland-Westfalen, generaal Bishop, verklaard. Hij legde deze verklaring af naar aanleiding van een memo randum van de regering van de staat waarin zij zich beklaagde over het vorderen van goederen ten behoeve van de bezetting en het betalen van Duitse employe's. Er zouden speelgoed, vrouwenkle ren en andere luxe-goederen ge vorderd zijn. BIJZONDERE RAADS VERGADERING TE MIDDELBURG. Hedenmiddag om vijf uur zal de Middelburgse Gemeenteraad in een spoedeisende vergadering bijeenkomen. De agenda bevat één punt,, n.l. de grondverkoop ten behoeve van de woningbouw aan de Rouaansekaai. INGRIJPENDE MAAT REGELEN GEWENST. De medische faculteit der Leidse universiteit heeft een adres inzake de medische op leiding gepubliceerd. De strekking van dit adres is, dat slechts spoedige ingrijpende maatregelen op medisch onder wijsgebied de volksgezondheid in Nederland voor ernstige scha de kunnen behoeden. Nederland, zo zegt het adres, genoot enkele tientallen jaren geleden de beste gezondheids toestand ter wereld en een uit stekende naam op mediseh-we- tenschappelijk gebied. Thans teert het grotendeels op ver ouderde ïoem. De opleiding van Rooktabak en sigaren zullen in België goedkoper worden, sigaret ten daarentegen duurder. Men verwacht dat de oliestroom van de onder Britse leiding staande raffinaderijen te Heifa, over twee maanden weer zal gaan vloeien. 500 Joden, theologische studen ten, mogen Cyprus verlaten en naar Palestina vertrekken. Een mosquito van de R.A.F. is waar schijnlijk door een Israëlische ja ger neergeschoten. 30 personen kwamen om het leven toen een Dakota van een Columbiaanse luchtvaart maatschappij neer stortte. Volgens een Zweeds blad bouwt Rusland oorlogssche pen van 45.000 ton en een groot aantal onderzeeboten. De com munistische en socialistische par tij in Polen hebben zich verenigd in de „Verenigde Arbeiderspartij". In de Sowjet-seetor van Ber lijn zijn 700 P.T.T. manen ont slagen omdat ze geen verklaring van trouw wilden ondertekenen. Het Engelse prinsje is gisteren door de Aartsbisschop van Canter bury gedoopt en tevens ingeschre ven bij de burgerlijke stand. De Brits-Europese luchtvaart mij. hqeft aile vluchten van Hamburg naar Berlijn stop gezet. Uit Es- selijk B.O.V.A.G.-bestuur en de examinatoren, de diploma-uitrei king plaats aan de leerlingen, die de tweejarige cursus voor hulp- monteur of leerling-monteur met succes hebben gevolgd. De directeur der schooi, de heer E. Visscher, memoreerde in zijn welkomstwoord, dat de cursus in de Middelburgse Ambachtsschool startte met 50 leerlingen, doch slechts een twintigtal de gehele cursus hebben gevolgd. Namens de Stichting Vakoplei ding Auto- en Motormonteurs, die de uitvoering van de cursussen namens dc B.O.V.A G. ter hand heeft genomen, wees de beer Van Zijl op de voordelen, die het be haalde diploma de leerlingen biedt. De uitreiking der diploma's ge schiedde door wethouder Beren pas met enkele toepasselijke woor den, waarna felicitaties werden uitgesproken door de heer Vis scher, door de voorzitter van het schoolbestuur de heer G. van Ne- derveen en door de heer J. P. van :Veen, namens de B.O.V.A,G. M. Louws dankte ais leerling de leraren voor het genoten on derwijs. Voor het diploma leerling-mon teur slaagden: L. M. Koole, J. L. Listing, B. Nagtegaai, W. C. Man- ni, C. A. Iluiszoon, D. J. Janse, A. Cast cl, L. Dorleyn en J. Janse. Voor hel diploma hulpmonteur: D. Brasser, W. W. van Giersber- gen, I. Kcsteloo, L. S. Lenseiink, J. A. de Ligny, M. Louws en C. A Gedeeltelijk slaagden: A. J. de Smit, alleen voor het praetijkdi- ploma, W. J. Liplijn, A. Wattel en A. J. Dominicus, allen alleen voor het theoretische gedeelte. Twee leerlingen werden in het geheel afgewezen. toekomstige artsen wordt ern stig belemmerd en dreigt ver sen vertrekken vandaag 53 kin onder de maat te komen. De deren naar ons land voor herstel. Ongewenste Verkeers- maatschappij. In Amsterdam is een verkeers- maatschappij „Intercontinental", die in een prospectus wijst op het gevaar, dat men loopt bij een nieuwe oorlog en de raad geeft, te vluchten naar Las Palmas op de Caoarische eilanden. „De werkelijke verzekering van het leven is alleen mogelijk door bespreking van passage reeds nu op een daarvoor speciaal uitgeruste coaster", leest men in het prospeclus. Een en ander kan geschieden op gunstige voorwaarden. recente vooruitgang die de ge neeskunde vooral in andere lan den heeft doorgemaakt werkt in Nederland nog niet voldoende door en het medisch-weten- schappelijk werk kwijnt. Indien dit niet spoedig ten goede wordt gekeerd, zal het steeds moeilijker worden de geneeskunde in Nederland weer op peil te brengen en de toekomstige ge zondheidstoestand voor ernstige schade te behoeden. De Amsterdamse politie heeft In Amsterdamis de schipper deze zaak onderzocht en hoewel H. J van de Y^Sht 'h het IJ ver- 2„ njet j{an ze„„erli dat de maat- dronken. 3381 stuks munitiey zwendelpractijken uit- werd gevonden bij de Rotterdamse rw.t schooljeugd. Prinses Wilhelmina heeft een bezoek gebracht aan de zendingshogeschooi tc Oegstgest. Een felle brand heeft het grote laboratorium van de sajet- en vijf- schatenfabriek te Veenendaal ver woest en een schade van vermoe delijk enige honderdduizenden guldens veroorzaakt. Tien jaar gevangenisstraf eiste de proc.- fiscaal van hel Amsterdams Bijz. Gerechtshof tegen een „licht ge oefent of daartoe pogingen doet, waarschuwt de politie voor deze voor ons land ongewenste en on verantwoorde activiteit. Uit me dedelingen van marine-autoritei ten blijkt voorts, dat evacuatie alleen een overheidszaak is. I ernstig achteruit liep. Bovendien maatregelen zal adviseren. Aan de Gemeentelijke Univer- d'rijfs-autohouders om tot samen-siteit van Amsterdam is bevor- werking en mogelijke ineen- derd tot arts de heer P. C. Dron- val" van de Apollolaan-executie, vloeiing te komen. kers te Middelburg. de Duitser Ludwig L. Ihie. DE BILT ZEGT: Westelijke wind. Meest matige westelijke wind. Over het algemeen weinig be wolking mei plaatselijk een enkel buitje. Iets kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1948 | | pagina 1